De tol aan het verkeer Bloedige ongeregeldheden in Roemenië Ontzettend ongeluk bij Arnhem Auto's te water Prestige van Engeland is gedaald Palestina blijft onrustig Spanningen in het Verre Oosten Maandag 22 Juni 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 10002 COURANT. Int Telet No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Sehagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AUTOBUS BIJ HET UITWIJKEN VOOR MOTORRIJDERS TEGEN EEN BOOM GEREDEN EN VRIJ WEL GEHEEL VERNIELD. Chauffeur gedood 25 inzittenden gewond ARNHEM, 21 Juni Op den rijksstraat weg ArnhemEde is hedenavond omstrèeks kwart voor negen ter hoogte van de beken de uitspanning de „Leeren Doedel", een zeer ernstig verkeersongeluk geschied. Een volle autobus, waarin zich ongeveer 25 personen be vonden, en die in de richting Ede reed, moest plotseling voor een tweetal motorrij ders met duo-passagiers, uitwijken, die vanuit den speeltuin van de uitspanning plotseling de straatweg kwamen oprijden. De chauffeur van de autobus trachtte door het stuur om te gooien, een aanrijding te voorkomen, doch reed daarbij in snellen vaart tegen een boom. De gevolgen waren verschrikkelijk. De auto bus werd vrijwel geheel vernield. Alle passa giers bekwamen min of meer ernsige ver wondingen. De chauffeur overleed terstond na het ongeluk, terwijl een zes a zevental per sonen ernstig werden gewond. Onmiddellijk was geneeskundige en poli- tioneele hulp uit Arnhem ter plaatse, die de slachtoffers in ambulance-auto's naar de ver schillende inrichtingen transporteerde. Geeste lijk hulp was inmiddels nit Oosterbeek op. geroepen. De beide motorrijders met de duo-passagiers werden later onder het chassies van de ver ongelukte bus teruggevonden. Het ongeluk behoort tot de ernstigste dat de laatste jaren is geschied. Nader uit Arnhem: Het autobusongeluk, dat gisteravond op den straatweg ArnhemEde heeft plaats gehad, behoort wel tot de ernstigste die de laatste jaren zijn geschied. In de Arnhemsche ziekenhuizen zijn twintig gewonden opgenomen, waarvan enkelen in levensgevaar verkeeren, ter wijl de chauffeur, zooals gemeld, reeds is overleden. De verongelukte bus was afkomstig uit Amster dam, en had een bezoek aan Arnhem en Nijmegen gebracht. De bus behoorde toe aan de autobusonder neming Pool. Des avonds ongeveer te acht uur was de bus voor de terugreis uit Arnhem vertrokken. Op de plaats des onheils moet de touringcar met groote snelheid hebben gereden, bovendien helt de weg hier terplaatse zeer sterk af. Van de tegenover gestelde zijde naderde een motorrijder, die ter hoog te van de uitspaning „de Leeren Doedel", links af wilde slaan. De chauffeur schijnt dit te laat te heb ben opgemerkt. Hij wierp het stuur naar rechts om. maar kon een aanrijding met het motorrijwiel niet voorkomen. De motor werd weggeslingerd, de touringscar raakte vervolgens een boom aan de lin kerzijde van den weg, schoot een zestigtal meters door, om ten slotte met een hevigen slag tegen een tweede boom te stranden. De wagen maakte een draai, zoodat hij weer met den kop naar Arnhem kwam te staan. Het tooneel, dat volgde, was onbeschrijfelijk. De bus was aan de rechterzijde geheel open gereten. Het meerendeel der passagiers bleef gewond tusschen het ijzer- en glaswerk lig gen, terwijl omwonenden zoo spoedig moge lijk de eerste hulp verleenden, werd de ge neeskundige dienst uit Arnhem gewaar schuwd, die met drie ziekenauto's, acht dok toren en elf verpleegsters toesnelde, versterkt met twee roode kruis-auto's en zes verplegers van het Roode Kruis. 18 Gewonden zijn naar 't Gem. Ziekenhuis, 2 naar 't St. Elisabethgesticht vervoerd. Slechts een passagier kon later het ziekenhuis ver laten. Het meerendeel der verwondingen be staat uit gecompliceerde been- en armbreu ken en uit schedelkwetsuren. Verscheidene slachtoffers verkeeren in levensgevaar. Nog nader uit Arnhem. Het blijkt thans, dat niet 20, maar in totaal 24 slachtoffers naar do Arnhemsche ziekhuizen zijn overgebracht. De naam van den gedooden chauffeur is A. Vermeu len, 3e Helmerstraat 130, Amsterdam. De namen der overige slachtoffers zijn: Jacoba de Roos, 21 jaar, Postjesweg 80, armfractuur; An- nie de Winter, 21 jaar, St. Willibrordusstraat, her senschudding; de heer Houtkruier, 42 jaar, Tulp straat, polsfractuur en lichte verwondingen. Mej. Houtkruicr-de Jong, 47 jaar, schedelbasisfractuur; T. Scheider, 16 jaar, Ilugo de Grootstraat, beenver wondingen. De heer Sprenger, 45 jaar, Utrechtsche- straat, lichte verwondingen. Mej. M. Zeth, 57 jaar, Van Ostadestraat heupontwrichting en hersenschud ding. Mej. Hent-v. d. Berg, 43 jaar, Sarphatipark 131, lichte verwondingen en haar dochtertje Theodora, 14 jaar, lichte hersenschudding, benevens haar 19- jarige dochter Dina, lichte verwondingen. Mevr. Scheijden-Dutscr, 43 jaar, le Hugo de Grootstraat, hersenschudding; Henk den Broek, 24 jaar, Groen van Prinstererstraat, lichte verwondingen. De heer Van Es, 84 jaar, Van Ostadestraat, lichte verwon dingen. J. G. Lub, 38 jaar, Damstraat, hoofdwonde. Mej. H. B. de Jong, 35 jaar, Amstellaan 87, hersen schudding. Mevr. v. d. Dussen-Hoeksma, 57 jaar, Hugo de Grootstraat, armfractuur. Mevr. van Min- ne-Beumer, 61 jaar, Koninginneweg 21, hersenschud ding. De heer v. d. Dussen 54 jaar, Hugo de Groot straat, lichte verwondingen. De heer Stibbe, 36 jaar, PI. Kerklaan 24, verschillende verwondingen. W. Mulder, Apeldoorn, Ministerlaan 14, beenfractuur en mevr. Mulder-Zogg, Apeldoorn, lichte verwondingen. Deze allen zijn ondergebracht in het gemeente ziekenhuis, voor zoover niet anders aangeduid, zijn zij te Amsterdam woonachtig. In het St. Elisabethgasthuis is ondergebracht mevr. Sprenger, wier man in het gemeente ziekenhuis ligt, zij heeft verscheidene ernstige verwondingen. De heer De Gort is de eenige die na in het St. Elisa- bethsgasthuis te zijn verbonden, huiswaarts kon kee- ren. Inzittende verdronken Amsterdam, 22 Juni. In den afgeloopen nacht te ongeveer een uur is op de Sloterkade hoek Slo- terweg een personenauto te water geraakt, waarbij de bestuurder, de heer J. N. Blokbergen, het leven verloor. De heer Blokbergen moet bij het uitwijken van een andere auto te ver naar rechts hebben uitge haald, waardoor hij van de kade reed. Zijn auto verdween geheel in de diepte. Een dame, die het ongeluk zag gebeuren, alarmeerde de bezoekers van een naburig café, terwijl drie voorbijgangers, op het alarmgeroep toegesneld, het dak van den wagen forceerden en den eenigen inzittende na eenige moeite op het droge brachten. Ofschoon langen tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast, moclit Churchill zal de regeering steunen Churchill heeft in zijn kiesdistrict een rede gehouden en betoogd, dat hij de regeering bij het buitenlandsche debat van morgen zal steu nen, maar, zoo voegde hij er aan toe, die be slissing over de sancties zal verwarring stich ten bij een groot aantal brave lieden in dit land en ik deel hun meening het prestige van Groot Brittannië is in de geheele wereld gedaald en vopral in de Middellandsche zee. Maar ik geloof, dat het zeer onrechtvaardig zou zijn den blaam hiervoor te werpen op onzen jeugdigen Minister van Buitenlandsche Zaken, die gehan deld heeft in overeenstemming met zijn arabt- genooten. Ik keur het derhalve af, dat sommigen zijn aftreden eischen. Wat ons land vooral noodig heeft in haar Buitenlandsche politiek is goede leiding. men er niet in slagen de levensgeesten weer op te wekken. De brandweer, die spoedig was gealarmeerd, haal de den verongelukten wagen met een takelwagen op den wal. Auto in de Reguliersgracht, optreden van een bewoner. Kranig Amsterdam. Gistermiddag is op de Reguliers gracht een ongeluk gebeurd, dat dank zij het door tastend optreden van den heer Jonker, die daar woont, zonder doodclijke ongelukken is afgeloopen. Een auto, komende uit de Noorderstraat wilde op de Reguliersgracht stoppen. Bij vergissing gaf de chauf feur gas, zoodat de auto vooruit schoot en recht de Reguliersgracht inreed. Een 16-jarig meisje, dat ach ter in de auto zat, kon nog juist op het laatste nip pertje uit den wagen springen. De 19-jarige chauffeur en een 21jarige man die naast hem zat, verdween echter in de diepte, De heer Jonker die het ongeluk zag gebeuren, bedacht zich geen oogenblik, en sprong te water. Hij wist de beide mannen met behulp van eenige toegeschoten voorbijgangers op het droge te krijgen. De auto is door een kraanwagen weer op den vasten wal gebracht. De chauffeur had vrij veel water binnen gekregen en is naar het Binnengasthuis vervoerd, vanwaar hij naar zijn woning kon terugkeeren. TWEE MOTORRIJDERS TEGEN AUTO GEREDEN. Beiden zwaar gewond. Mook, 21 Juni. Hedenmiddag omstreeks half 5 heeft op den rijksstraatweg te Mook een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. De bestuurder van een personenauto uit Nijmegen wilde op genoemden weg links de bocht van den weg naar Groesbeek inslaan, toen van de tegenovergestelde richting drie motorrijders naderden. Een van de drie mocht het gelukken nog juist langs de auto te komen, de beide anderen echter reden in volle vaart tegen den wagen. Door de botsing vloog een der motoren in brand, terwijl de bestuurder, A. Koot uit Amster dam, ernstig werd gewond. De bestuurder van het ander.e motorrijwiel, C. Draayer, eveneens uit Am sterdam, bekwam inweudige kneuzingen en een lendenwervelfractuur. Zijn toestand is hoogst ern stig. Beiden zijn naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Botsing bij Tulkarem. Naar bekend wordt, zijn minstens 10 Arabieren ge dood bij de botsing bij Tulkarem. Drie van de vier vliegtuigen, die aan den strijd deelnamen, werden door Arabische kogels getroffen, doch keerden veilig naar hun vliegveld terug. Ondanks de strenge straffen, die sedert een week op verschillende overtredingen zijn gesteld, hebben zich wederom verschillende incidenten voorgedaan. Op verschillende plaatsen hebben de troepen, de politie en de douanebeambten van de vuurwapens gebruik moeten maken. Aan regeeringszijde zijn ech ter geen slachtoffers gevallen. De telefoonleidingen, die tusschen Janin en Beisan op 16 verschillende plaatsen waren doorgesneden, zijn spoedig hersteld. Wederom 2 joden gedood. Gisteren zijn twee Joden gedood, de een te Beersaba, de ander te Midodal. Een poging tot brandstichting in een tehuis voor Joodsche kinderen te Jeruzalem heeft groote emo tie gewekt. Soldaten, die in de buurt van het tehuis hun tenten hadden opgeslagen, hebben den brand gebluscht. Zware straffen op het in bezit hebben van bommen. De Palestijnsche regcering heeft een nieuwe or donnantie uitgevaardigd, waarbij levenslange gevan genisstraf wordt gesteld op het dragen van bommen, granaten of andere ontplofbare stoffen. DE STAKING VEROORZAAKT WATERSN OOD IN MADRID Door de aanhoudende sta kingen in de Spaans olie hoofdstad zijn vele wate rleidingen onbruikbaar gewordenhetgeen zooals begrijpelijk voor een dergelijke groote stad ernsti ge moeilijkheden met zich brengt. Uit tankwa gens, die door de gedupeerde stadgedeelten rij- den wordt de bevolking van water voorzien. TUSSCHEN ARBEIDERS EN STU DENTEN. VERSCHEIDENE GE WONDEN MOESTEN IN HET ZIE KENHUIS WORDEN OPGENO MEN. Boekarest, 21 Juni (ANP). Er hebben zich ernstige ongerégeldheden voorgedaan in bijna alle deelen van Boekarest. Volgens de eerste berichten is een typograaf gedood en zijn drie anderen ernstig gewond. De bot singen deden zich voor tusschen bij partijen der linkerzijde aangesloten arbeiders en rechts-extremistische studenten. Verscheiden gewonden moesten in de ziekenhuizen wor den opgenomen. Nationalistische studenten hebben een beweging op touw gezet om den verkoop van democratische bladen in de hoofdstad onmogelijk te maken. Arbeiders en redacteuren der bladen organiseerden een verdediging der kiosken en namen ook de kran- tenverkoopers in bescherming. Niettemin zijn de studenten op tal van plaatsen in het bezit van exemplaren der geboycotte kranten gekomen, welke zij verbrandden. Zij vielen eveneens de bestelauto's der bladen aan. De verspreiding der kranten werd hierdoor gedeeltelijk verhinderd. Bloedige incidenten hebben zich voorgedaan in de buurt van het gebouw der vroegere ijzeren garde, waar linksche arbeiders met revolvers werden aan gevallen. Ook de commissaris, die het bevel over de politieafdeelingen voerde, werd gewond. De re- dactiebureaux en de gebouwen der bladen zijn ge barricadeerd. De politie heeft versterking ontvangen van de gendarmerie. Honderd personen zijn gearres teerd. Zij behooren tot de beide groepen. EEN ULTIMATUM VAN NANKING. Domei meldt, dat Tsjang Kai Sjek telegrafisch aan de generaals van het Kwangsi-leger, Lit Sun Gen en Vai Sjoeng Si heeft te verstaan gegeven, dat zij Zuid-Hoenan binnen acht dagen moeten ontrui men, omdat hij anders van geweld gebruik zal ma ken. Domei meldt voorts, dat regeeringstroepen en af- deelingen van het Kwangsi-leger bij Ri Jano een vuurgevecht zouden hebben geleverd. Chineesche kruiser beschiet Japansch schip. Men vreest, dat de spanning tusschen China en Japan nog zal toenemen tengevolge van het inci dent, waarvan in de plaatselijke Japansche pers melding wordt gemaakt. Een Chineesche kruiser van de kustwacht zou geschoten hebben op een Ja pansch schip, dat zich op de reede van Tsjikoe in de provincie Ho Pei bevond. Twee leden der be manning zouden gewond zijn. De Japansche po- litie-autoriteiten zouden een onderzoek hebben in gesteld. Eerst orde, dan pas geld. De correspondent van de „Jiji Sjimbo" te Sjan® hai meldt, dat sir Frederick Leith Ross morgen uit Sjanghai naar Londen zal vertrekken. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Leith Ross de Nanking regeering te verstaan zou hebben gegeven, dat een economisch herstel van China niet verwacht kan worden zonder een onpartijdige be handeling der buitenlandsche kapitalisten op de Chineesche markt, er op wijzende, dat de toekomst der Chineesche financiën voor een groot deel afhan- kelijk is van de handhaving van de orde in China, zoowel als van de vreedzame oplossing van het Noord-Chineesche probleem. ROOSEVELT HEFT EMBARGO OP Washinton President Roosevelt heeft het embargo op de uitvoer van wapens naar Italië en Ahessinië opgeheven evenals het embargo op credieten aan deze landen. Roosevelt verklaarde, de zekerheid te hebben gekregen, dat de omstandigheden, die destijds de maatregelen tot handhaving van de Ameri- kaansche neutraliteit noodzakelijk maakten, niet langer bestaan. De BIJZEETING VAN MAXIM GORKI Moskou 21 Juni (A.N.P.) Op het Roode Plein vond de uitvaartplechtigheid voor Maxim Gorko plaats. De laatste eerewacht voor de urn met de asch van den overleden schrijver werd waargenomen door Stalin, Molotov, Kaganowitsj Ordjonikidze, Mikoyan, Adreejeff en Oeganoff. die vervolgens de urn van het vakvereenigings- huis naar het Roode Plein over brachten. Er werden verschillende redevoeringen gehouden., o.a. door Molotov en den schrijver Alexis Tolstoi. Onder het gedreun der kanonnen werd de urn in den muur van het Kremlin gemetseld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1