ROYAL Stoeiparasols Pic nic Parasols Tuinparasols Ch. H. TliSchmalz Oud-minister Verschuur pleit voor devaluatie KAPnttn BlOOO vanaf f 1.75 vanaf f 3.20 f 2.10 f 7.90 Vanaf Dinsdag* avond in SCHAGER ROOSJES Advertentiën. BAKKER-Keesman Kd„ Hoornsche Crediet- en Effectenbank N.V. Rekening-Courant Saf e-Deposit Deering Maaimachine, oud Tarwestroo Krijgen de Fransche vrouwen kiesrecht 1 Twee kinderen verdronken Heden overleed, na een onge steldheid van 20 maanden, onze lieve Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder in den ouderdom van I 2 maanden. jaar en Haar diepbedroefde Echtgenoot, Kinderen en Kleinkinderen, P. BAKKER. N. BAKKER. D. BAKKER—Galis. E. BAKKER. I. BAKKER. Winkel, 20 Juni 1936. In plaats van kaarten. Heden overleed onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, "de h'eer HENDRIK BRUIN Sz„ in den ouderdom van 69 jaar. Wed. G. BRUIN—Swager en Kinderen. Moerbeek, N. Niedorp, 20 Juni 1936. De ter-aarde-bestelling heeft plaats Dinsdag 3 uur n.t., te St. Maartensbrug. Heden overleed plotseling, wegens een noodlottig onge val, onze beminde, plichtsge trouwe arbeider, A. Kamper* Fam. J. BOONTJES. Burgerbrug, 20 Juni 1936. SCHAGEN ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN. Dal 8. SCHAGEN. Torenplein E 76. Effecten Coupons Prolongatiën Open-Bewaargeving Deposito's Vreemde Munt Credieten Hypotheken Incasso's Assurantiën Verricht alle bankzaken N.V. DE HELDERSCHE GRAAN. EN KUNSTMESTHANDEL, voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64. TeL 106. DEN HELDER. Vrijblijvende noteering af magazijn: Laplatamais, nieuwe oogst f 5.80 Maïsmeel f 6.10 Maisglutenmeel „DE BYENKORF" f 6.10 Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek (vette £7.70) f 7.15 De prijzen van onze andere artikelen blijven deze week ongewijzigd. Alles per 100 K.G., betaling contant en verder AHV.- en onze bekende condities. 22 Juni '36. Ulev^ns\0oSp van Vsaab^"lmet «^SSSXSSSSSSSSS Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter Nelly Gretha. S. GROOTES. M. GROOTES-Schenk. Wogmeer, Spierdijk, 20 Juni 1936. Te koop: 1 gebruikte zware dunne balk en 1 AUTO-ONDER- STEL, met draaistel, alles in goe den staat, voor lagen prijs. Adres LANSER, Smederij, De Kooij, Degras. Biedt zich aan voor direct: een Bouwersknecht, ook bekend met Tuinderij. Br. onder No. 20, aan KAPTEIN, Heerhugo- waard Noord. Te koop gevraagd: bij elke hoeveelheid. NIE R O Ps Veevervoer, St. Maartensbrug. Tel. 5. Direct gevraagd: een flinke Boerenknecht, goed kunnende melken, bij J. VEL, Wieringerwaard. Te koop: weinig gebr. compl. Opjaag'tuig" en 60 M. zware Hooilijn voor rechtmast naast klamp, bij G. SCHUIJT Kz., St. Maartensbrug C 115. Te koop: BEST GEWONNEN DIJKHOOI, aan de rook en Dekriet, bij KRIEK, Winkel. Bloembollenpelsters gevraagd door: JOH. BOSSEN. Langereis N. Niedorp. 30.000 Spruitkoolplanten te koop, ook bij kleine partijen, 12 centen per 100 en 1 gulden per 1000, bij E. van KUIJEREN, Grasweg 9' Anna Paulowna.. Incidenten te Parijs De vrouwelijke onderstaatssecretaris voor kinderzorg, Suzanne Lacore, heeft voor het on derwijzerscorps van het departement Dordogne een rede gehouden. Zich tijdens deze rede rich tend tot de vrouwen onder haar toehoorders ver klaarde spreekster: ^Binnen eenige maanden zult gij en de andere onderwijzeressen het stem recht hebben evenals alle Fransche vrouwen. Wet7 niet de Sovjets Ter gelegenheid van het muziekfeest defileer den gisteren 7 militaire muziekcorpsen, die naar Parijs waren gekomen langs de groote Boule vards en gaven des middags een concert op de Esplanade des Invalides. Ongeveer 200 leden van de rechtsche organisaties uitten tijdens dit concert kreten als: Frankrijk aan de Franschen" „weg met de Sovjets" „weg met de Joden". Ter wijl ongeveer 700 anderen riepen: „Leve Kolonel- de la Rocque". Aangezien Het verkeer hierdoor werd belem merd moest de politie optreden en verrichtte zij een 2Ö-tal arrestaties. Verder hadden in den na middag eenige incidenten plaats tusschen ver- koopers van rechtsche en uiterst linksche bla den. Ook hier herstelde de politie de orde, even als elders, waar een botsing ontstond tusschen vuurkruizers en leden van het volksfront. Staking blijft afnemen De maga zijnen „Galeries Lafay.ette" ;,Trois quartiers" en „Printemps" werden gisterenmid dag zonder incidenten door het personeel ont ruimd. 1500 bedienden die de bazar „Hotel Ville" be zet hadden, verlieten dit magazijn in optocht en gingen op de Place Baudoyer na het zingen van de Internationale en de Marseillaise uiteen. MUSSOLINI SPREEKT IN ROME Rome Zondag Mussolini heeft op het balcon van het konin klijk paleis voor de verzamelde menigte een re de uitgesproken, waarbij hij o.m. zei: „Ik weet, wat gij kunt geven en wat dlle Ita lianen kunnen wanneer de dwazen niet tot rede kunnen worden gebracht of althans niet tot on macht kunnen worden gedoemd. Ik was hij u in vredestijd en ik was ook met u in tijden van oor log. De overwinning is volkomen aan ons, alleen aan ons, ontegenzeg gelijk aan ons". Mussolini liet de bergsalieris de eed afleggen, opdat Italië nog rijker en nög zegenvierender zou zijn dan thans al het geval was. En daarop legde de me nigte met groote geestdrift de vraagde eed af. Gistermiddag is in het Sportpark te Alk maar de gewestelijke landdag van de R.K. Staatspartij gehouden, welke door een 5000 6000 personen werd bezocht. Nadat de heer H. F. Fluitmian het openingswoord had gesproken, was het woord aan Mr. F. Teulings, lid van de Tweede Kamer, die sprak over verant woordelijkheid in zwaren tijd. Hij wees op de steun, welke dc ware Katholiek vindt in zijn Godsvertrouwen,, hekelde in dit ver band het medegaan van katholieken met de N.S.B. en eindigde met het beroep op de aanwezigen zich hecht aaneen te sluiten. Rede oud-Minister Verschuur. Hierna betrad oud-Minister Verschuur het spreek gestoelte met het onderwerp „Volk in nood". Spreker constateerde, dat een orkaan van demonisch geweld over het huis onzer welvaart is losgebroken. Vóór de crisis hadden wij ons ingericht op vrij ruilverkeer tusschen de volkeren. Wij voorzagen ge heel West-Europa van onze boter en kaas, van onze groenten en vruchten. Verschillende onzer industri eel e producten vonden hun weg ver over het aard- rond. Onze scheepvaart bewees diensten aan al 'sHeeren landen. Wel is het beeld niet zoo sympa thiek, maar ik zou het Nederlandsche bedrijfsleven van voor de crisis willen vergelijken met een mach tige polyp, die zijn vangarmen over den geheelen aardbol hadv geslagen. Welnu, het eerste werk der wereldcrisis is geweest, die vangarmen meedoogen- loos af te kappen. Onze welvaartsboom, die zoo wel dadig ons erf overschaduwde, trok met breed ver takte wortelen zijn levenssappen uit een ruimen om trek. Daar kwam de vijandige macht der wereldcri sis, die afhakte bijna alles wat ons eigen erf te bui ten ging. Men verwondere zich dus niet over de breede uit werking der crisis in alle takken van bedrijf. Groote industrieele ondernemingen gingen te niet, andere lijden een kwijnend bestaan. Voor de hoofden van ondernemingen drukken de zorgen. Voor vele arbei ders de onbeschrijfelijke ellende van jarenlage wer keloosheid. Zooals ook elders algemeen gebeurde, schoot de regeering te hulp. Ondoenlijk hier een op somming te leveren van de verscheidenheid der re- geeringsmaatregelen. Deze maatregelen beoogden eenerzijds aanpassing te bevorderen door vermindering der productie, an derzijds bestonden zij uit een verdediging tegen al te destructieve prijzen. Vrij ruilverkeer is niet meer mogelijk. Al leen de levensstandaard van een groot pro ducent als Japan (eigenlijk zouden wij enkele Europeesche landen ook moeten noemen), waarbij zich nog andere gebieden met onuit puttelijk menschen-materiaal komen voegen, wier productie snel toeneemt, maakt het ou- derwetsche vrije ruilverkeer ondenkbaar. Uitsluitend mogelijk is een ruilverkeer in vèrdragen vastgelegd tusschen „geordende" nationale economieën. Het is hoogst onprac- tisch hierover te treuren. Slechts is het zaak van een land zich daarop zoo goed mogelijk in te richten. Er is in de economische wapenrusting der volke ren, in den strijdlust en in het gevaar voor jammer lijke botsingen veel dat aan de echte oorlogstoe rusting herinnert. Eenhoofdige en krachtige leiding is zeer gewenscht. Twee staven in dezen zwaren economischen strijd kunnen bedenkelijk tegen el kaar in werken. Splitsing dezer aangelegenheden over twee departementen is schadelijk. Eerlang zal zich een geheel van uitvoermogelijk- heden moeten afteekenen, waarnaar onze Neder landsche productie eenigermate haar doelstellingen zal kunnen aanpassen. Er liggen ongetwijfeld nog kansen voor ons over de wereld verspreid. Maar de ontwikkeling van ons bedrijfsleven toont nog geen teekenen, dat zij in staat is die kansen te grijpen. Wij hebben onze scheepvaart, onze koloniën, onze export-industrie te zeer gehandicapt door het langs den langzamen weg te zoeken. Zij moeten niet lan ger ver boven het financieele wereldniveau worden gehouden. Door de ontaarding van het pond sterling zijn wij wel eenigszins overrompeld. Wij waren dus niet gereed om gelijken tred te houden. Voorstander van devaluatie. Muntcorrectie moet ons thans, nadat wij 't onmogelijke beproefd hebben de behande ling en verwerping der vaste lasten-ontwer- pen heeft de situatie opgehelderd over het doode punt heen helpen. Met duchtige in spanning komen wij daarna dan wellicht, als wij niets verzuimen, in beter vaarwater. Twee broertjes te water geraakt. Nabij de nieuwe Geinbrug aan het Wees per Zandpad te Weesverkarspel werd Zon dagavond tegen 8 uur een kinderlichaampje drijvend in het Gein gevonden. Be politie werd onmiddellijk gewaarschuwd. Terwijl ook dr. Wartena uit Weesp en de Roode- Kruis hulp gehaald werdenvond men met den dreg ook het lijkje van een broertje van den eerstgenoemden drenkeling De pogingen van den geneesheer en zijn hel pers om de levensgeesten weder op te wekken, hadden geen succes zoodat men de lijkjes van de resp. 5 en 6 jarige jongetjes in het wacht huisje van de Karspelsche Algemeene Begraaf plaats heeft gebracht. De kinderen hadden bij de bouwput gespeeld welke daar was gemaakt voor de herstel wer ken in verband met een verzakking van het fun dament der brug en zijn klaarblijkelijk onopge merkt te water geraakt. Oud-minister Verschuur. Zonder munt-correctie zeker niet. Daarmee is, nadat lang genoeg de andere weg is be proefd en zulke belangen op het spel staan, gedwongen als wij zijn door de werelds-be- heerschende valuta's, de moreele zijde der vraag, welke wij niet willen ontgaan, beslist In hetgeen de ontwikkeling der wetgeving tot He den vertoont, vinden wij tal van steunpunten voor verderen opbouw. Toen er in de troonrede van 1933 voor het eerst van „ordening" werd gesproken, was ons niet het woord zelf lief, maar, wij wisten dat met beslist en voorzichtig beginnen, veel op het spel stond voor de organische samenleving, waarheen wij moeten streven op straffe van te belanden in staats socialisme of dictatuur der geldmacht. Beide uitersten dreigen zoo onverholen. Wij zien ze in verschillende landen op afschuw wekkende wijze verwezenlijk.! Zij kenmerken zich door radicalisme tot fanatisme toe, door geweld tot zelfs het schrikbewind. Thans is het oogenblik daar om alle menschen van goeden wil onder de vaan van maatschappe lijke ordening te vereenigen. Op deze rede volgden langdurige toejuichingen. Na de pauze sprak Prof. Romme over het onder werp „Katholiek en Nederlander" waarin hij de ka tholiek stelde ovor de keus tusschen de eed van trouw aan God of aan iemand, die elk zedelijk gezag mist, hier kennelijk doelend op de dictatuur. De partijvoorzitter Mr. C. M. J. F. Goseling, sprak" heit slotwoord, alle katholieken oproepend tot een heid onder leiding der kerk. Slecht weer boven Engeland K.L.M.-vliegtuig lamlt te Norwich. Londen 22 Juni (A.N.P.) Een K.L.M.-vlieg- tuig van den lijndienst op Londen, met als ge zagvoerder Blaak, is in verband met slechte weersomstandigheden niet te Croydon geland, doch doorgevlogen naar het Noorden van En geland en vlot geland te Norwich. Er waren dertien passagiers aan boord. Een aantal van hen is per trein doorgereisd naar Londen. Heden (Maandag)morgen zou het toe stel doorvliegen naar Croydon. EEN GEWELDIGE WORP De Fin, Matti Jarvinnen, wierp bij een atktetiek-wecktrijd te Helsmgfors de speer 77.23 meter. Inderdaad een geweldige worp. Een reeds vroegere uitinO van Jarvinnen dat écénmaal een worp van '80 meter bereikt zal worden, mint door deze pres tatie steeds meer aan waarschijnlijkheid.

Schager Courant | 1936 | | pagina 4