SPORT. Kroonprins Boudewijn van België te Noordwijk K.N.V.B. KIJKEn isKOOPEFUijCLOECK Maandag 22 Juni 1936 SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10002 Havenstaking in Antwerpen geëindigd. Brand aan de Waalkade te Nijmegen Ook in Spanje werktijd vermindering Ontspanning ingetreden. Hier en daar nog ongeregeldheden. Het belangrijkste nieuws van heden is wel, dat de Socialistische havenarbeiders te Antwerpen de voor stellen van Minister van Zeeland hebben aanvaard. Heden wordt het werk in de haven hei-vat. Te vens wordt gemeld, dat accoorden tot stand zijn ge komen in de paritaire commissies voor de ververijen, glasfabrieken, tegelfabrieken, aardewerkfabrieken, lingeriefabrieken en hoeden-fabricatie. Over het algemeen is de toestand kalm. Alleen zijn te Antwerpen een aantal taxi-chauffeurs gearresteerd, die spijkers op de wegen hadden gestrooid. Ook te Henegouwen is alles kalm, enkele arrestaties wer den verricht wegens sabotage. Enkele straten werden opengebroken, doch de schade is reeds weer her steld. Te Charleroi en Gcnappe is een kleine uitbrei ding van de staking waar te nemen. Oost-Vlaanderen is over het algemeen rustig, be halve Gent, waar het trampersoneel staakt en op verscheidene plaatsen hebben de stakers de stroom draden doorgeknipt, zoodat het geheele tramverkeer is gestremd. Te Tongeren is de staking "algemeen en men verwacht dat heden de winkeliers en herbergiers hun zaken zullen sluiten in sympathie met de sta kers. Tc Aelst (O.-Vlaanderen), hebben gendarmes een troep stakers uiteen moeten jagen, die wilden ver hinderen, dat de markt werd gehouden. Te Gent heeft de politie in de lucht moeten schie ten, teneinde groepen menschen, die zich bij den in gang van groote magazijnen hadden verzameld, te verspreiden. Uit Luik worden ecnige sabotagedaden aan de tele- graafleidingen gemeld. Behalve deze kleine incidenten, blijkt duidelijk, dat een ontspanning in den toestand is ingetreden. Er zijn thans ook accoorden tot stand gekomen voor de flesschen- en spiegelfabricage en in de rubberin dustrie. De gemengde commissie voor de mijn industrie is het eens geworden over een minimum loon voor de houwers van 42 francs per dag. De regeering zal wetsontwerpen indienen inzake de instelling van betaalde vacanties en de 40-urige werkweek. Een koninklijk besluit zal de toepassing voor de verschillende industrieën regelen. De regeering bereikt resultaten. De kabinetsraad heeft gunstige resultaten geno teerd van 31 partparitaire commissies. Een ontspanning in den toestand treedt thans aan den dag. Er blijven niettemin nog moeilijkheden. De ministerraad heeft machtiging verleend tot in terventie bij Ducroire. Het betreft een aangelegenheid van honderden millioenen franken. De minister van buitenlandsche zaken gaf een uit eenzetting van de buitenlandsche politiek. Men ge looft, dat de kwestie der opheffing van de sancties werd besproken. Morgen zullen deberaadslagingen worden voortgezet. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat het in het geheele land kalm is. België voor opheffing der sancties. Nadere berichten melden, dat België zich zal ver klaren voor opheffing der sancties tegen Italië. Zaterdagmiddag om kwart over zes is kroonprins Boudewijn van België te Noordwijk, waar hij voor tot nu toe onbepaalden tijd zal verblijven, aange komen. De Noordwijksche gemeente-politie is in verband met het verblijf van den Belgischen kroonprins met een detachement rijksveldwacht versterkt. Het Belgische kroonprinsje in Den Haaq aangekomen. Voor de tweede maal naar Noordwijk. Uit ^s Gravenhage meldt men ons nog: Wie herinnert zich niet het verblijf van de Bel gisch koningskinderen in Noordwijk? Iedereen, die prins Boudewijn en prinses Josephine-Charlotte ver leden zomer gezien heeft, bewaarde van hen een in druk van lieftallige charme. Het verblijf te Noord wijk heeft toen eenige weken geduurd en het plan was toen reeds, dat zij dit jaar zouden terugkomen. Zaterdagavond is het kroonprinsje met den Pul lman-trein, die om even half zes aan het Hollandsche Spoorstation in Den Haag arriveert, aangekomen om andermaal eenigen tijd bij den Noordwijkschen burgemeester, den heer Van de Mortel, te logeeren. Zijn zusje was ditmaal niet meegekomen. Het is nog niet bekend, of prinses Josephine-Charlotte dezen zomer zal komen. Het prinsje was vergezeld van twee leden van de Belgische hofhouding en van zijn gouvernante, me juffrouw de Jong. Op het perron waren ter begroe ting aanwezig: de heer en mevrouw Van de Mortel Deze Amerika ansche ingenieur bouwde de kleinste zender ter wereld, welke de menschelijke stem nog over een afstand van 7 K.M. hoorbaar maakt. Deze zender werkt op een golflengte van 1 Meter. Onze foto toont de uitvinder met zijn zender in de handen. en hum kinderen, Jan Hein en Sabine, de speelkame raadjes van verleden zomer. Mr. A. Brants, in zijn .hoedanigheid van fungeerend directeur van politie en de heer F. Tielens, districtscommandant van den rijksveldwacht. De trein kwam precies op tijd binnen. Het prinsje werd uit den wagon getild en gaf den leden van het gezelschap, dat te zijner begroeting aanwezig was, een hand. Tusschen de kinderen van den burge meester in wandelde hij naar den uitgang, waar hij met hen en zijn gouvernante in de auto van den Bel gischen gezant, den heer Maskens, plaats nam. In de tweede auto volgde de burgemeester, die zelf chauffeerde, mevrouw van de Mortel en de beide leden van de hofhouding, die prins Boudewijn ver gezelden. Hierna volgde een auto met de bagage. Een motor met zijspan van den rijksveldwacht opende den kleinen stoet. Er waren weinig belangstellenden voor het sta tion aanwezig, want er was geen ruchtbaarheid aan dit bezoek gegeven. Den weinigen, die er waren, wuifde het kroonprinsje hartelijk toe, toen de auto vertrok, die prins Boudewijn naar Noordwijk zou brengen, waar de prins hoopt te genieten van zon en zee. Opslagplaats door het vuur vernietigd. Nijmegen. Gisteravond te elf uur brak een fel uitslaande brand uit in de opslagplaats en kantoren der firma Winkel en Oomes uit Amsterdam, welke op de Waalkade haar opslagplaats heeft. Kort na het ontdekken van den brand sloegen de vlammen al zoo snel uit, dat aan redden niet te denken viel. Een politieman kon nog uit het kan toortje eenige boeken medenemen. In een minimum van tijd was de groote opslagplaats van 12 x 6 meter geheel uitgebrand, terwijl een groote vrachtauto van de firma Winkel en Oomes eveneens door het vuur zwaar beschadigd werd. Een groote voorraad goederen, in en om het magazijn opgeslagen, werden of door den brand vernield, of wel door waterscha de onbruikbaar gemaakt. Naar wij vernemen leed de firma Westzanen uit Wormerveer, welke daar 7 a 800 zakken meel had opgeslagen voor ongeveer f 5000 schade. Deze firma was op beurspolis verze kerd. De gebouwen der firma Winkel en Oomes waren 'eveneens verzekerd. Andere partijen goederen, zoo als zeep, en kruidenierswaren, waarvan ook groote voorraden in de auto waren opgeslagen, werden to taal veynield. Hun waarde kan op duizend gulden worden geschat. De Nijmeegsche brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met vier stralen, waardoor uitbreiding werd voorkomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Door hollend paard mee* gesleurd Met weeselijke verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Zaterdagmiddag is bij den landbouwer Saris te Veldhoven een ernstig ongeluk gebeurd. Sa- ris had van de week een nieuw paard gekocht en dit had een van zijn zoons Zaterdagmiddag voor een kar gespannen. Plotseling sloeg het dier op hol De zoon, die het paard vast had liet het los, maar Saris, die een eind verder stond, greep het vast. Hij werd een eind meegesleurd, doch tenslotte genood zaakt het dier ook los te laten, het bleek dat de man er leelijk aan toe was. Een deel van zijn hoofdhuid was afgerukt, een stuk van zijn oor gescheurd, een zijner voeten was verpletterd en verder klaagde hij over hevige inwendige pij nen. Saris is direct op last van dr. Raymaekers uit Meerveldhoven naar een ziekenhuis te Eindhoven vervoerd, waar hij in zeer zorgwekkenden toe stand is opgenomen. Veertigurige werkweek in de kolen mijnen. 44 uur voor boven den grond. Madrid Er is een decreet gepubliceerd van het ministerie van Arbeid, waarbij voor de ko lenmijnen een veertigurige werkweek wordt in gesteld voor zoover het de arbeiders „onder den grond" betreft en een 44-urige werkweek voor de „boven den grondsche" arbeiders. Tot nu toe bedroeg de werktijd 48 uur. De werktijdvermindering zal geen loonsverlaging, mogen medebrengen. OOIEVAAR VLIEGT VAN AFRIKA NAAR EUROPA MET PIJL IN HET LICHAAM Een Hongaarsch Zoologisch vaktijdschrift maakt melding van een interresant avontuur dat een ooievaar tijdens zijn vlucht van Afrika naar Europa beleefde. In een klein Hongaarsch dorp in Trans Da- nubie viel het den bewoners op, dat een der in het voorjaar teruggekeerde vogels niet zoo flink als de andere ooievaars rondvloog. Bij nader onderzoek bleek in het lichaam van het dier een pijl te steken, hoogstwaarschijnlijk een negerpijl. Het is wonderlijk, dat de vogel den langen afstand van Afrika naar Hongarije desondanks heeft kunnen afleggen. Brandende vrachtauto op een smalle hootdweg Verkeersstagnatie bij Terschuur. Barneveld: Zaterdagmorgen is een groote zeswielige vrachtauto van de Gelderland-express, op weg van Amsterdam naar Almelo, nabij Terschuur door kortsluiting in brand geraakt. De wagen ging met de geheele lading in vlam men op. Het vuur laaide zoo hoog op, dat het verkeer aan vankelijk gestagneerd werd en tal van auto's moesten wachten, waaronder de auto waarin H. K. H. de prin ses Juliana was gezeten. Na een oponthoud van ongeveer een kwartier kon haar auto de reis in de richting Amersfoort vervol gen. Andere auto's konden op eigen risico passeeren, maar verschillende, die het veiliger vonden uit de buurt van den vuurgloed te blijven, hadden een ver traging van bijna twee uur, ook al, omdat hier geen binnenweg omrijden mogelijk maakte. Later op den dag, omstreeks twee uur, passeerde in haar auto H. M. de Koningin, doch toen was het blusschingswerk onder leiding van de politie uit Barneveld reeds zoo ver gevorderd, dat de auto di- recht kon doorrijden. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. 21 Juni. De strijd om het landskampioenschap, die nu zijn laatste fase is ingetreden, heeft precies het verloop gehad, zooals wij ons dat Zaterdag hadden gedacht. In Breda zegevierde Feijcnoord n.1. met 3—1 over N.A.C., en in Amsterdam hield Ajax Enschedé er met 43 onder. De situatie is nu inderdaad zoo, dat Feijenoord een vrije doormarsch heeft. Indien zij a.s. Zondag op eigen terrein slechts gelijk speelt tegen Be Quick kan Rotterdam een kampioen toejuichen. De stand is nu: Feijenoord 7 5 0 2 2214 10 Ajax 8 5 0 3 24—19 10 Enschedé 8 5 0 3 22—20 10 Be Quick 7 2 0 5 16—23 4 N.A.C. 8 2 0 6 10-18 4 Promotie afd. III. N.E.C. won met 42 van S.C.H. Hierdoor staat de degradatie van S.C.H. vast. De promotiekwestie moet nu a.s. Zondag uitgevochten worden op het Borne-terrein in den slotwedstrijd BorneN.E.C. De stand is: Borne 3 2 0 1 7—6 4 N.E.C. 3 2 0 1 6—5 4 S.C.H. 4 1 0 3 8—10 2 Bekerfinale. Roermond won den bekereindstrijd tegen K.F.C. te Den Bosch met 4—2. In tegenstelling tot veler ver wachting. NIEUWE NIEDORP. SchagenN. Niedorp, 02. N. NiedorpSucces, 08. Flevo 1—N. Niedorp 2, 1—1. N. Niedorp 3—O.K.B. 1, 1—3. N. Niedorp 2 promoveert ongeslagen. Over het resultaat van N. Niedorp 1 verwijzen we naar het uitgebreide Schagen-verslag der wedstrijden om den Schager Beker. Na de goede overwinning op Schagen was de record-nederlaag tegen Succes wel een geduchte tegenvaller. Flevo 1N. Niedorp 2, 11. Door dit gelijke spel gaat met N. Niedorp ook Flevo naar de eerste klasse N.H.V.B. Na de gehouden wedstrijden is de stand: N. Niedorp 2 4-3 1 0 7 12—3 Flevo 1 4 1 1 2 3 6—7 Sijbekarspel 1 4 1 0 3 2 513 Het resultaat van N. N. 2 is zooals bovenstaande stand duidelijk aangeeft, wel bijzonder fraai te noemen. Een resultaat, verkregen door eendrachtige samenwerking en groote saamhoorigheid. De goede geest en de vaste wil om te winnen hebben een voorname plaats in het succes. Het elftal dat N. Niedorp 2 in de eerste klasse bracht, is op enkele wijzigingen na steeds het volgende team geweest: Gert Floor; Cees Deugd, Bram Klaver; Jaap Kui per, Wouter Sterk, Cees Barsingerhorn; Piet Kiste- maker, Jan Blokker, Riekus Chatillon, Hil Peere boom, Jan Ruig. Tegen Flevo had N.N. een invaller voor Deugd, welke met N.N. 1 mee naar Schagen was. Booij, welke voor hem inviel, was wel niet slecht, maar het valt ook niet mee om een goede kracht als Deugd te vervangen. Had Deugd wel meegespeeld, we betwijfelen het of Flevo het wel tot een gelijk spel zou hebben weten te brengen. Onder een voor voetbal bijna ondoenlijke tempe ratuur, neem daar nog bij een hard, onbeschut ter rein, werd begonnen. Reeds spoedig is te zien dat Flevo met de vaste wil gestart is om te winnen. Toch een gelijk spel was voor hen voldoende om te promoveeren. Ondanks het feit dat N. Niedorp geen belang bij den uitslag had, hebben de geelzwarten de woestijnhitte in oogenschouw genomen, flink hun best gedaan om Flevo te beletten te zegevieren. Vooral doelman Floor kan op een uitstekende match terug zien, hij was met Br. Klaver zeker de beste der N.N.-ers. Voor de rust is Flevo grootendeels in de meerder heid geweest, ondanks dat overwicht slaagden zij er niet in van de dikwijls fraaie kansen te profiteeren. Van de N.-voorhoede ging wel heel bitter weinig kracht uit. Penalty. Nadat de rust met blanco stand was ingegaan, krijgt na een kwartier spelens N.N. een penalty te nemen. Sterk plaatst zich achter den bal en geeft Por geen kans, 10. Heftig wordt er geprotesteerd tegen de toekenning van dit. doelpunt, volgens Flevo had een der N.N.'ers voor het handsgeval buitenspel gestaan. Daar scheidsrechter Stam* zulks niet ge zien had bleef hij bij zijn uitspraak. Flevo luide aangemoedigd door haar supporters zet een gewel dig offensief in om zoo mogelijk den stand gelijk te maken. Hun harde werken wordt beloond. Als de N.N.achterhoede een heel klein foutje maakt weet Flevo deze kans te benutten en Floor te passeeren 11- Venema, de uitstekende midvoor, komt nu de achterhoede versterken, ook Hooiveld die een zeer goede spilpartij gespeeld heeft, trekt zich terug. De groote hoedeen mooie omlijsting van een frisch, jeugdig gelaat. Ondanks deze maatregelen krijgen de N.N.'ers en kele goede kansen, inzonderheid Ruig heeft een paar pracht kansen gehad. Voor de spelers is het een ware verlossing als de keurig leidende scheids rechter Stam einde aankondigt. Puffend en dampend vliegen de spelers op het beetje water af om daarna de IJscoman een goeden dag te bezorgen. N. N. 2 heeft nu nog één wedstrijd (mogelijk meer) voor het Gouden Kruis te spelen, het wordt anders tijd dat het raakt afgeloopen. N. Niedorp 3—O.K.B. 1, 1—3. De club uit Obdam, welke Op Klompen is Begon nen is er in geslaagd N.N. 3 in de nederlaagwedstrij den de eerste nederlaag toe te bremgen, hiermede een uitstekende kans op een prijs makende. Toch is het resultaat voor N. N. 3 zeer goed te noemen; de Obdammers toch spelen twee klassen hooger en dat zegt heel wat. JULIANADORP. J.V.C. nieuws. Zondag hield J.V.C. haar aangekondigde serie wedstrijden. Het was voor voetballen wel wat te warm, maar niettemin is er met animo gespoeld. Eerst traden Schoorl I en Succes II in het veld. Schoorl toonde zich hier de meerdere met rust was de stand 20, eindstand 30 voor Schoorl I. Daarna kwamen J.V.C. I en Oudesiuis I binnen de lijnen. Dit was een mooie gelijkopgaande wed strijd. Rust ging in met 1—0 voor J.V.C. Vlak na de rust maakte Dosko gelijk. Maar J.V.C. wist de eind stand op 21 te brengen. Nu kregen we eerst de verliezers, nl. Succes II en Dosko I, in welken wedstrijd de vermoeidheid de Oudesluizers parten speelde, zoodat Succes II vrij gemakkelijk met 41 won. Tenslotte kwamen de winnaars, nl. J.V.C. I en Schoorl I in het veld. Schoorl doelpuntte eerst door een grove blunder van den J.V.C.-keeper. J.V.C. wist echter gelijk te maken. Na de rust voerde Schoorl den stand op tot 2—1. vervolgens 31, maar J.V.C. wist het nog tot 32 te brengen. Toen maakte Schoorl aan alle illusies van J.V.C. een einde, door de stand op 4—2 te brengen, waarmee het einde kwam. Schoorl legde alzoo beslag op den eersten prijs, een mooie beker. J.V.C. kreeg de tweede prijs, een lauwertak. Succes II de derde prijs, een Sierkruis, en Dosko de vierde prijs, een medaille. De beide scheidsrechters, de heeren Goudswaard en Huijsing hadden een warme, maar gemakkelijke taak. PAARDENSPORT. COURSES TE DUINDIGT. Den Haag. Op Duindigt hebben gister wed strijden plaatsgehad, welke de volgende resultaten hadden: Elianeprijs, prijzendraverij 4e klasse over 1740 M. 1. Zilver Queen, eigenaar P. van der Goot; 2. Zita 5, eigenaar A. Vringer. Ermitageprijs, ren op de vlakke baan voor paar den van 3 jaar en ouder, gereden door dames: 1. Elsa, eig. The Balfour; 2. Maikater, eig. D. Mod derman; 3. Blue Heaven, eig. W. M. Habraken. Vijfde heerrijdersprijs, prijzendraverij eerste klas se over 2020 Meter; 1. Axkit, eig. stal Valkeveen; 2. Weidlooper, eig. J. de Vlieger. Epsomprijs, ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder over 1200 Meter: 1. Rosevine, eig. luit. G. L. Kepper; 2. Franc Luron, eig. mevr. M. Modderman—Papp; 3. Telville, eigen. luit. M. P. van Son. Emeraudeprijs, heatdraverij 2e en 3e klasse over 1740 meter: le heat: 1 X Smiling, eig. J. Haan Jz.; 2e heat: 1. Xenia G, eig. Stal Birkhoven; 3e heat: 1. Xaisine Scot, eig. Stal R. 4e heat (beslissing): 1. Xaisine Scott; 2. Xenia G. Evergreen-prijs, prijzendraverij le klasse over 2560 Meter: 1. Victoria, eig. H. van de Pol; 2. Epinard 3. eig. Stal B. HARDDRAVERIJEN TE VEENDAM. Veendam, 21 Jun. Heden werden te Veendam harddraverijen gehouden, waarvan de uitslagen als volgt luiden: Openingsprijs: Prijzendraverij 4e klasse, afstand 1700 M.: 1. Vorst Wahnfried H. (1740 m.), eigenaar B. Monsma, K.M.-tijd 1 min. 304/5 sec.; 2. Welkom H (1700 M.), eigenaar Iv. van Dellen. Zomerprijs: Heatprijzendraverij 2e en 3e klasse, afstand 1650 M.: 1. Vorst Wahnfried H, (1670 M.), eig. B. Monsma, K.M.-tijd 1 min. 32J4 sec. Dit paard distanceerde in de eerste rit alle deel nemers en werd dus winnaar van deze rit. Veenlustprijs: Heatprijzendraverij le klasse, min. afstand 1650 M.: 1. Frank (1650 M.), eig. B. v d Molen, K.M. tijd 1 min. 30 sec.; 2. Wanda Scott (1670 M.), eig. mevr. J. Oosting. Sportterrein prijs, Kortebaandraverij handicap voor alle in Nederland geregistreerde paarden, aan gespannen, max. afstand 800 M.: 1. Chilene (770 m.), eig. D. F. Olivier, totaal tijd 7 min. 3/5 sec): 2. Frank U70 M.), eig. B. v. d. Molen; 3. Daria (790 M.), eig. J. Mensinga; 4. Xenie (720 M.), eig. stal, Gruno.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5