en de R. K. Staatspartij Nieuwe Cursus Engeland in de knel Tumult in België's Kamer j4miÈa De nieuwe uitvinding M. KLERCQ ZOON UW FILMS KIJKEn isKOOPEFl bijCLOECK Postrekening No. 23330 Int. Telei. No. 20 20 PAGINA'S. VEREEN. VOOR LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS. voor Landbouwhuishoud- onderwijs te SCHAGEN GEWELDIG SUCCES Ergerlijke vernieling van hunnebedden Lord Londonderry wraakt Baldwin Wielrijdster door auto aangereden Zaterdag 27 Juni 1936. SCBACER 79ste Jaargang. No. 10006 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Begin September begint de nieuwe cursus voor Land,- bouwhuishoudonderwijs aan de school te Schagen, Stille Laan, waarvoor aangifte tegemoet worden gezien vóór 15 Juli, bij Mejuffrouw L. PIET Voor bijzonderheden over dezen cursus verwijzen wij naar het bericht in deze courant. Voor het Bestuur, G. NOBEL, Voorzitter. OOK ONRUST IN TRANSJORDANIË. 60.000 BEDOEÏNEN BEREID TOT DEN AANVAL. Opstand in Palestina breidt zich uit LONDEN, 26 Juni, (A.N.P.): Volgens den specialen correspondent van de „News Chro- nicle" te Jeruzalem, wordt Palestina sedert eenige dagen door een nieuw, ernstig gevaar bedreigd. De Arabische opstandige beweging, die tot dusverre tot Palestina beperkt is gebleven, breidt zich uit over Transjordanië, aldus deze correspondent. Van oogenblik tot oogenblik zouden 60.000 Bedoeïnen de Jordaan kunnen overtrekken om den opstand der Arabieren in het Heilige land te steunen. Op een verga dering van 200 sjeiks te Amman, de hoofd stad van Transjordanië, zou besloten zijn den Britschen Hoogen Commissaris mee te deelen, dat de opstand in Transjordanië openlijk zal worden uitgeroepen, indien de Arabieren niet binnen tien dagen voldoening zouden krij gen. Daar in Transjordanië het dragen van geweer of revolver en het invoeren van munitie anders dan in Palestina geoorloofd zijn, zouden de Engelschen, aldus besluit de correspondent van de „News Chro- nicle", een waren oorlog hebben te voeren, indien Transjordanië zich bij de opstandige beweging zou aansluiten. In Engeland volgt men met ongerustheid den toe stand in Transjordanië, waar, naar men vreest, de huidige troebelen een opstandige beweging tenge volge zullen hebben onder de Bedoeïnen van Trans jordanië, die zich eveneens tegen vestiging der Joden op hun grondgebied verzetten. Men deelt mede, dat Engeland op alles is voorbereid. Er is geen enkele reden om te twijfelen aan de waarheid van het bericht, dat 200 sheiks binnenkort een bezoek zullen brengen aan Amman, ter bespre king van de kwestie of de eischen der Arabieren in Palestina al dan niet door een gewapenden opstand moeten worden gesteund. Het is de vraag of Emir Adoellah de opstandige Bedoeinen in toom zal kunnen houden, doch het is niet zeer waarschijnlijk, dat zij Palestina zullen bin nendringen, wanneer zij besluiten handelend op te treden. Men verklaart intusschen te Londen op alles te zijn voorbereid. Men zegt geen enkel bewijs te heb ben, dat Italiaansche propaganda achter de opstan dige beweging in Palestina werkzaam is. Men moet er niets anders achter zoeken dan verzet tegen de Joodsche pentratie, welk verzet misschien wel wordt aangemoedigd door de anti-semietisohe beweging in Duitschland. Militaire patrouilles in Palestina in ge vecht met Arabieren. Gisterenmorgen is een personentrein, waarin zich gelukkig slechts weinig militairen bevonden, op het traject Haifa-Lydda ontspoord. De machinist en een soldaat werden onder de locomotief begraven en kwamen om het leven. Twee andere soldaten werden zwaar gewond. Het onderzoek heeft uitgewezen dat twee rails waren losgeschroefd, tengevolge waarvan de locomotief en de eerste wagon ontspoorden. Toen de ramp plaats greep openden de plegers van den aanslag op de soldaten, die zich in den achter sten wagon bevonden, een hevig geweervuur. Aan beide zijden vielen verscheidene gewonden. Ten Zui den van Nabloes is een militaire patrouille door vrijbuiters overvallen. Een tweede patrouille die tot taak had de arbeiders, die de telegraafleidingen her stelden, te beschermen, werd tegelijkertijd door een troep Arabieren ter sterkte van ongeveer 50 man overvallen. Op het door hen gegeven alarmsein werden direct militaire troepen en vliegtuigen uitgezonden. Er ontspon zich een gevecht, waarbij 3 Arabieren ge dood en verscheidene soldaten gewond werden. De Arabieren trokken zich in het gebergte terug. Rexisten veroorzaken incidenten EEN REXIST RIEP: „HET LAND IS REIN, MAAR ZIJ DIE REGEE- REN, ZIJN VERROT". BRUSSEL. De redevoering, welke mi- minister-president Van Zeeland gisteren in de Kamer heeft gehouden, werd eenige malen door hevige incidenten onderbroken. Toen de heer Van Zeeland een toespeling maakte op de campagne der Rexisten tegen de „pourris" („rotte" toestanden), sprong de Rexist Hertogue op en riep: „het land is rein, maar zij die regeeren zijn „verrot". Er ontstond hierop een geweldige verwar ring. Men zag den socialist Marteau op de Rexisten toestormen waarbij hij met groote moeite door de boden werd tegengehouden. Ook Vandervelde werd door de ordebewaar ders tegengehouden. Op medecleeling van den president der Kamer, Kamiel Huysmans, die dreigde hem tijdelijk de deelneming aan de zitting te ontzeggen, verklaarde Hertogue dat hij zijn woorden terugnam voorzoo ver het de tegenwoordige regeering betrof, maar niet ten aanzien van vroegere. Hiermede was dit incident geëindigd. Op dat oogenblik ontdekten de socialisten den leider der Rexisten, Degrelle, op de tribunes en gingen zij heftig tegen hem te keer. Het lid Syndio, die het eerst het woord „pourri" ten opzichte van den minister van justitie Bovesse had gebruikt, werd op voorstèl van den kamerpre sident tijdelijk van de zitting uitgesloten. Bij de voortzetting der zitting deed de heer Van Zeeland naderemededeelingen over zijn sociaal program, waarbij hij verklaarde, dat België minder gevaar zou hebben geloopen en gemakkelijker aan zijn oeconomisch herstel toe zou zijn geweest indien de hervormingen geleidelijk zouden worden inge voerd. Hij zeide, dat de goedgekeurde sociale ver beteringen meer dan 2 müliard zullen kosten. Indien wij, aldus de premier, den arbeidstijd te vroeg verminderen, loopen wij gevaar een crisis te verwekken in de industi'ie en het algemeene levens peil te verlagen. De premier verklaarde, geen enkel amendement te zullen aanvaarden, waardoor de lasten der indu strie zouden kunnen worden verzwaard. Gij zijt een verdorvene! Na het uitwisselen van nog eenige hatelijkheden tusschen Rexisten en andere Kamerleden komt de Snel prachtig bruin. Geniet van licht, lucht en water, doch wrijf U van te voren goed in met de snelle, huid bruinende Zynrve&tuvn cAémé Een geheel nieuwe vinding, die Uw huid snel, prachtig egaal bruint en zonnebrand voorkomt. Flacon 90ct, Tube 60d, Doos 50 en 25 ct. communist Jacqemotte aan het woord, die de maat regelen der regeering nog onvoldoende acht. Nieuwe herrie ontstaat, als hij de Rexisten aanvalt. Boven al het getier uit hoort men den liberalen minister van Justitie Bouisse tot den Rexist Sindic zeggen: „Ben ik een verdorvene?" waarop deze heel laconiek „Ja" antwoordt. Een onbcschrijvelijk tumult breekt thans los. Het is of de hel is losgebarsten. Nadat Sindic halsstarrig blijft weigeren zijn woor den'in te trekken, wordt hij uit de zaal verwijderd. In aansluiting op een bericht elders in dit num mer omtrent de geruchten rond den persoon van den minister-president, Dr. Colijn, waarvan de Katholie ke Staatspartij de aanstichtster en verbreidster zou zijn geweest, aldus een beschuldiging in „Volk en Vaderland", verzoekt het bureau der R.K. Staats partij ons, de volgende mededeeling op te nemen. Rondom de verklaring namens den minister-presi dent, omtrent „hier te lande verspreide geruchten van uiterst kwetsend karakter voor den goeden naam van dr. Colijn", worden in de laatste dagen naargeestig insinueerende berichten geweven, die in sommige stellige beweringen den vorm van leu gen en laster hebben aangenomen. De berichten hebben de strekking, de R.K. Staats partij aan te wijzen als de bron, waaruit door mid del van een door de partijleiding op 13 Juni jl. be legde persconferentie, vorenbedoelde geruchten over den minister-president verdere verspreiding zouden hebben gevonden. De handhaving van zuivere verhoudingen in het staatkundig werk is een onmiskenbaar landsbelang. Daarom heeft het bureau der R.K. Staatspartij beslo ten, thans met voorkennis en instemming van alle daarbij betrokkenen een tweetal gewisselde brieven openbaar te maken. Mede in verband met de data dier brieven, spreekt de inhoud daarvan voor zichzelf. In de eene brief, gedateerd 18 Juni, gericht aan Dr. Colijn, wordt er op gewezen, dat het gewoonte is, dat liet bestuur der R.K. Staatspartij op regelma tige tijdstippen de hoofdredacteuren en politieke redacteuren van de katholieke pers bijeenroept om voorlichting te geven over politieke vraagstukken, en dat het dus onwaar, is, dat mr. C. Goseling een spe ciale persconferentie bijeengeroepen zou hebben om de bewuste kwestie te bespreken, zooals in het pam flet, (een overdruk uit „Hier Dinaso") was voorge steld. Het hoofddoel van deze persconferentie was het houden van een algemeene beschouwing naar aan leiding van de verwerping van het vaste-lasten-ont- werp. In verband met loopende geruchten en naar aan leiding van een vraag van een der aanwezigen, is alleen de kwestie ter sprake gekomen. Daarbij is, zooals in de brief staat omschreven, ook uit den boezem der vergadering zeer ernstig opge komen tegen publicatie als hierbedoeld. In een schijven van 20 Juni erkent Dr. Colijn de ontvangst van bovenvermelde brief, daaraan toevoe gende, dat hij de daarin gedane mededeelingen gaarne als onvoorwaardelijk juist aanvaardt. op het gebied van het vermaken van veren of oude kapokbedden tot drie delige stellen met ingebouwde cellen is een geworden. Honderden tevredenheidsbetuigingen. AUPING MATRASSEN in alle maten. Spoorstr. 8-10, Tel. 206, Den Helder Dezer dagen werd ontdekt, dat in de twee fraaie hunnebedden nabij Noord-Sleen (gemeen te Sleen) diepe gaten waren gegraven, vermoe delijk door vernielzuchtige toeristen. De burgemeester van Sleen zond onmiddellijk bericht aan den directeur van bet arohaeologisch instituut der rijksuniversiteit te Groningen, dr. A. E. van Giffen, aan wien bet toezicht op deze, aan bet rijk in eigendom toebeboorende monu menten is opgedragen. De heer van Giffen deed direct ter plaatse een onderzoek instellen door een zijner assisten ten. Het bleek, datde ingraving zeer diep had plaats gevonden, zoodat de daders bet misdrijf van vernieling hebben gepleegd. Rijks- en gemeentepolitie stellen op verzoek van den beer van Giffen een onderzoek in. Op het terrein werden belangrijke aanwijzingen gevonden, zoodat er hoop bestaat dat de ver nielers hun straf niet zullen ontgaan. Reeds zijn enkele personen aan een streng verboor onderworpen. Nadere mededeelingen omtrent het verloop van bet onderzoek konden ons nog niet worden verstrekt. Laat vakkundig ontwikkelenafdrukken en vergrooten Ons speciaal werk is een waarborg voor de beste resultaten. Vlug en goedkoop. Verzending dage lijks. Alle merkartikelenfilms, papieren, came ra's enz. in voorraad. Fotogr. Atelier en Fotoh. Arpad Moldovan 0 Nieuwe Niedorp EEN OPZIENBARENDE TOESPRAAK. Als minister van luchtvaart in het vori ge ministerie heeft hij Baldwin tijdig van de Duitsche herbewapening in de lncht in kennis gesteld. Londen. Lord Londonderry, de vroegere minis ter heeft gister te New Castle een redevoering ge houden, welke bet noodige opzien heeft gebaard in politieke kringen. Londonderry verklaarde openlijk, dat de verleden jaar door Baldwin afgelegde ver klaring, waarin hij bevestigde slecht te zijn ingelicht, aangaande de Duitsche herbewape ning onjuist was. „Ik heb," aldus j Lord Londonderry „Baldwin voortdu 1 rend op de hoogte gehouden, niet al leen van de Duit sche herbewape ning in de lucht, maar ook over 't tempo, waarin de ze bij benadering l geschiedde". Spr. vervolgde: de vre- deswensch der Duitsche natie is I even oprecht als de onze. Naar mijn meening hangt de wereld-1 vrede in het bij-1 zonder af van de i overeenstemming j tusschen Frank-1 rijk, Duitschland I en Groot-Brittan- nië. Dit doel moe ten wij nastreven inplaats van de kronkelingen te volgen van een leer, welke gebaseerd is op een volgens de bewering bestaanden bond van volken, waarvan drie groote en machtige naties evenwel geen deel uitmaken, een Volkenbond, welke klaarblijkelijk gefaald heeft, toen het er om ging den vrede te handhaven. Spr. critiseert dan heftig de Britsche regeering, welke volgens hem geen vastomlijnde politiek heeft, noch binnenlandsch noch buitenlandsch. Tenslotte bepleit spr. de instelling van een inter nationale organisatie, welke alle naties omvat en zich tot plicht stelt een politiek te voeren ten behoe ve van den vrede. Reuter meldt nader uit Londen: In politieke krin gen wordt men zeer bezig gehouden door de rede van Londonderry, die men beschouwt als een di- recten aanval op den eersten minister. De redenen waarom Londonderry uit het kabinet trad kort na dat MacDonald aftrad als eerste minister waren nooit geheel opgehelderd. LONDONDERRY. OP SLAG GEDOOD AUTO KWAM IN DE SLOOT TERECHT. Heerenveen Gisteravond vond op den Leeu warder Straatweg ernstig verkeersongeluk plaats. Een wielrijdster, mej. de Haan, die op weg was naar Leeuwarden, werd bij de weg- kruising te Rauwerd aangereden door een auto bestuurd door den heer V. uit Heerenveen. De vrouw was op slag dood. De autobestuurder, die een aanrijding nog trachtte te voorkomen, kwam met zijn auto in een sloot terecht. De auto werd ernstig bescha digd. doch de chauffeur bekwam geen noemens waardig letsel. De oorzaak van het ongeluk moet gelegen zijn in het feit, dat de autobestuur der naliet de wielrijdster voorrang te geven. Het parket uit Leeuwarden begaf zich naar de plaats van de aanrijding om een onderzoek in te stellen. Vermist Argentynsch vlieg tuig gevonden Toestel geheel vernield. Buenos Aires, 26 Juni (A.N.P.) Het post vliegtuig van de lijn Bahia Blanca-Rivadavia, dat sedert drie dagen werd vermist, is Vrijdag 80 km ten Noorden van Rivadavia aan de kust gevonden. Het toestel is geheel verbrand en ver nield, Omtrent het lot van de bemanning is niets bekend.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1