Visscherij in liet Usselmeer over Mei 1936 Vuurgevecht in Mandsjoekwo* VARIA Twee personen gearresteerd Een slordig beheer Twee Japansche officieren gedood. Nog steeds spanning in China. Het agentschap Domei meldt, dat twee Japansche officieren zijn gedood en twee gewond te Karbin tij dens een door onbekenden ontketend vuurgevecht op een afstand van 50 m. van de Japansche militaire kampementen, gelegen bij de stad Pogranitsjnaja aan de grens van Mandsjoerije. Versterking grensgarnizoenen. Men meldt uit Sjanghai, dat de militaire leiders van Kwantoeng en Kwangsi de grensgarnizoenen der beidé provincies versterken, een boerenmilitie orga- niseeren en een geregeld leger op de been brengen. De generaal van het Kwangsi-leger Pai Tsjoen Hsi, gaat voort met de mobilisatie zijner troepen yoor den opmarsch naar het Noorden. Kwantoeng heeft besloten een leening aan te gaan van 12 millioeh Mexicaansche dollars voor de ver sterking van de luchtmacht van deze provincie. Men meldt verder, dat een scherpe censuur wordt uitgeoefend in het Zuidwesten, in het bijzonder op mededeelingen het leger betreffende. Japansche militaire kringen, die langen tijd de ont wikkeling van het conflict tusschen Nanking en Can- ton hebben gadegeslagen, gelooven, dat dit conflict een grooten invloed zal hebben op den toestand in Noord-China. Zij waarschuwen Canton voor het ge vaar, dat van de anti-Japansche beweging gebruik zal worden gemaakt om de campagne tegen Tsjang Kai-tsjeck te bevorderen. Geoorloofd optreden der Chineesche douane. Volgens het rapport van den Britschen inspecteur van de Chineesche maritieme douane jsir Frederick Maze, zijn de Japansche schepen op geheel geregelde wijze door de Chineesche douanevaaTtuigen aange houden. De Japansche schepen werden op normale wijze gewaarschuwd en binnen de territoriale wateren aangehouden. De Chineesche autoriteiten deelen ver der mede, dat Chineesche douanebeambten te Tan gkoe door de Japansche consulaire politie zijn mis handeld. Binnen-Mongolie onder Japanschen invloed? Vernomen wordt, dat op 11 Juni besloten is tot het instellen van een militaire regeering in Binnen- Mongoliê onder den Mongoolschen vorst Teh als pre sident. De leuze der nieuwe regeering is: Mongolië voor de Mongolen. De zetel der regeering zou zich te Kiapoosze bevinden. Voorts verluidt, dat de Mand- sjoegeneraal Lisjoebsin met de nieuwe regeering sou samenwerken en dat de regeering gebruik zou ma ken van talrijke Japansche raadgevers. In de Waddenzee nog vrij veel haring gevangen. Volgens mededeelingen van de afdeeling visscherij en van het departement van landbouw en visscherij verliep de aalvisscherij in het IJsselmeer met kwak en dwarskuil over het algemeen nog weinig bevre digend. De gevangen aal was nog duin van stuk, terwijl veel ondermaatsche exemplaren werden ge vangen. Met het aalhoekwant waren de vangsten over het geheel bevredigend, doch ook deze aal was dun. De resultaten der aalfuikenvisscherij was nog slecht. Bot werd weinig gevangen. In de Waddenzee en het niet afgesloten gedeelte van de Zuiderzee werd met de kommen, vooral in de eerste helft der maand, nog veel haring ge vangen. Aanvankelijk werd nog veel haring gelost voor de vischdrogerijen. Voor de meeste visschers was het resultaat niet slecht. Met de haringzegen nabij den Helder werd weinig gevangen, terwijl ook de haringvisscherij met den wonderkuil, die in het begin der maand nog door enkele spannen werd uit geoefend, wegens den lagen prijs niet meer loonend was. De visscherij met haringfuiken langs de Friesche kust werd in de eerste helft der maand geëindigd. Het resultaat is over het algemeen niet zeer bevredi gend geweest. De ansjovisvisscherij leverde zeer ge ringe vangsten op. Geep werd weinig gevangen. In de kommen bij Wieringen werd soms tamelijk veel scharen bot gevangen, doch de schar bracht niet veel op. De botvisscherij met hoekwant, peur en staande net ten leverde gen groote vangsten op. De visscherij met botschutwand verliep beter. De garnalenvis- scherij in het Marsdiep was door gebrek aan afzet weinig loonend. Op consumptiemosselen werd niet gevischt De visscherij op mosselen voor eenden- voer werd door elf Wieringer motorvaartuigen voort gezet. De alikruiken visscherij was van weinig be- teekenis. De geldelijke uitkomsten der visscherij In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en het IJsselmeer waren slechter dan in Mei van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg volgens voorloopige opgave in de Wad denzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuider zee 4.937.085 (5.728.803) kg. en f72.660,— (f97.740) en in het IJsselmeer 425.760 (330.417) Kg. en f 175.560,- (f181.611) - Draverijen op Woudestein. 's Gravenihage, 28 Juni. Gister werden op „Wou- denstein" draverijen gehouden, waarvan de resulta ten als volgt waren: Prijzendraverij vierde klasse, afstand 2000 meter, om den Fleetwoodprijs: 1. Xeno N (2020 M.) eig. J. de Vlieger. De overige vijf deelnemende paarden werden gedisqualificeerd. Heatprijzendraverij eerste klasse, afstand 1610 M. om den Grace Brownprijs: 1ste heat: 1. Senator Be- dell (1610 M.), eig. C. F. Ockhorst; 2de heat: 1. Clans- mann (1630 M.) eig. stal Zeezicht. In de beslissing won Clansmann. Prijzendraverij tweede en derde klasse, afstand 2500 M., om den Henriotprijs: 1. Zus Braun (2520 M.) eig. stal Valkeveen. De overige zes deelnemende paarden werden gedisqualificeerd. Draverij a, kortebaandraverij handicap voor alle in Nederland geregistreerde paarden, minimum-af stand 700 meter, maximum afstand 800 meter: 1ste serie: 1. Winnie Scott (730 M.) eig. P. J. van der Wansem; 2de serie: 1. Yledizoon (700 M.) eig. G. v. d. Oord; derde serie: 1. Fatima (770 M.) eigen J. Haan Jzn. In de beslissing won Yledizoon voor Win nie Scott en Fatima. Derde Heerrijdersprijs, handicapdraverij voor alle in Nederland geregistreerde paarden, die het eigen dom zijn van de leden der Ned. Heerrijdersclub, te rijden door werkende leden dier club. Te rijden in series, aangespannen, minimum afstand 700 meter, maximum afstand 800 M. 1ste serie: 1. Fatima (770 M.) eig. J. Haan Hz., 2e serie 1. Weidlooper (760 M.), eig. J. de Vlieger; In de beslissing won Weidlooper. Zij worden van een groot aantal inbra ken verdacht. In de laatste dagen hebben te Groningen de inbre kers weer van zich laten hooren. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in enkele tuin huizen in de gemeente Noorddijk en in eenige woonhuizen te Haren, waar verschillende voorwer pen werden ontvreemd. Voorts is dienzelfden nacht ingebroken in het pa viljoen van het familiehotel te Paterswolde, waar wel is waar niets wordt vermist, doch waar de on- genoode bezoekers ernstige schade hebben aange richt aan het kasregister, dat de inbrekers blijkbaar niet hebben kunnen openen. Als verdacht van deze inbraken zijn Zaterdagnacht te Groningen, in overleg met de politie van Haren, aangehouden de 20-jarige A. H. en de 30-jarige W. D., beiden wonende te Groningen. Zij zijn ter beschik king gesteld van den burgemeester van Haren. Het onderzoek duurt voort. Is er fraude gepleegd? Gedurende den laatsten tijd zijn in den gemeen teraad van Smilde, herhaalde malen besprekingen gewijd aan het slordige beheer van de administratie van de vereeniging ingevolge de landarbeiderswei. Op 1 Januari 1936 is dit beheer ondergebracht op het gemeentehuis, nadat het tot zoolang was beheerd door een der wethouders, F. V., als secretaris-pen- ningmeestervan de vereeniging. De debatten in den Raad waren aanleiding tot het ontheffen van den heer V. uit zijn functie. Wij hebben ons in dit verband hiermede gewend tot den burgemeester van Smilde, die weigerde om trent deze zaak, die volgens de mededeelingen, welke wij ontvingen, ook zal leiden tot aftreden van den heer V. als wethouder en raadslid, inlichtingen te verstrekken. DE WONDEREN VAN HET YELLOWSTONE-PARK. Nergens op aarde vindt men een gebied van nog geen tienduizend vierkante kilometers, waar zooveel natuurwonderen vereenigd zijn als in het Yellowstone-Park, het Ame- rikaansche nationale natuurmonu ment, dat zich in de gunst van de geheele Amerikaansche natie ver heugt. Geen boom mag daar omge hakt, geen dier mag er gedood, de bodem niet ontgonnen worden en het is verboden aldaar eenig huis te bouwen, behalve indien de re geering dit om de een of andere reden voor noodzakelijk houdt. De bedervers van het landschap, de reclame-bureaux en de grondspe- culanten, worden hier ten strengste geweerd. Het eigenaardige karakter van het Yellowstone-Park wordt, behal ve door zijn onberoerde flora en fauna, voorts nog bepaald door de aanwezigheid van een vulkanische natuur. Het geheele Yellowstone- Park en de omliggende landstreek het natuurreservaat is omringd door bosschen, die tienmaal zoo groot zijn als het Park worden beheerscht door een groote uitge doofde vulkaan, die volgens geolo gische berekeningen in het tertiaire tijdperk werkzaam moet geweest zijn. Doch de honderdduizenden ja ren, die sinds de laatste uitbarsting verloopen zijn, hebben de warmte bron nog niet kunnen afkoelen. Nog steeds sist en borrelt het in de diepte. Eenige malen per dag zijn de warme geysers in werking, het geen voor den toeschouwer een on vergetelijk schoonen aanblik op levert. Waarlijk, zulk een tweede natuurpark vindt men nergens ter wereld. In het midden van het Park be vinden zich de witte terrassen van de „Mamine Hot Springs". Deze overtreffen alles wat er op dit ge- Kippenfarms als smokkel* centra Aken. Volgens een mededeeling van het hoofd kantoor der douane te Heinsberg bij Aken is de strijd tegen de „wilde" kippenfarms in het 'grens gebied, die tot ware centra van smokkelarij werden, thans met succes bekroond. Toen in het voorjaar van 1935 het invoerrecht op eieren van 30 tot 70 R.M. verhoogd werd, schoten de hoenderparken in de onmiddellijke nabijheid der Nederlandsche grens als paddestoelen uit den grond. Alleen in het district am Rothenbach bij Wasser- berg werden niet minder dan 34 bedrijven in het le ven geroepen. In den loop van den tijd konden zij, alle, met uitzondering van drie, onschadelijk worden gemaakt op grond van de rijksdouanewet, daar men kon bewijzen, dat groote smokkelarijen van eieren, voeder en in verschillende gevallen ook van devie zen over de Nederlandsche grens plaats vonden. On der de schuldigen bevonden zich zoowel Nederlan ders als Duitschers, die uit andere streken hierheen waren gekomen, vooral uit Rheydt en Muenchen- Gladbach. In October 1935 werd te Aken een proces tegen tien eigenaars van hoederparken gehouden, waarbij hooge geld- en vrijheidsstraffen werden op gelegd. Op het oogenblik worden 34 kippenboeren vervolgd wegens ontduiking van rechten. Zaterdag zijn met behulp van den arbeidsdienst de drie laatste farms ontruimd. WERKLOOZE AANGEHOUDEN TE AMSTERDAM Zijn drie kinderen in het stem pellokaal achtera elaten. Zaterdagmorgen heeft een werklooze, die reeds vaker zijn ontevredenheid had geuit over de hem toegewezen steünuitkeering, in het stempellokaal aan de Tolstraat zijn drie jonge kinderen ach tergelaten, met de verklaring, dat hij geen kans zag zijn kinderen van zijn uitkeering in het le ven te houden. Aangezien de man zich weer spannig betoonde tegenover een politieagent, die hem gelastte de kinderen mee te nemen, werd hij gearresteerd en naar het bureau Pieter Aertszstraat overgebracht. Reeds vroeger heeft hij getracht, zich op deze wijze van zijn kinderen te ontdoen. Deswege zal hij ditmaal ter beschik king van de Justitie worden gesteld wegens moedwillige verlating. WAT HET ITALIË KOST Bijzondere uitaaven voor Oost- Afrika. Rome, 28 Juni (reuter) Het Staatsblad publiceert een decreet, waarin 1.300 millioen lire ter beschikking worden gesteld van de minis teries van koloniën, binnenlandsche zaken, oor log, marine en luchtvaart, ter bestrijding van buitengewone uitgaven voor Italiaansch Oost- Afrika. UIT ONZE OOST PANTER NEERGELEGD NA OPWINDENDE JACHT Aneta seint uit Sematang Na een opwin dende jacht is gistermiddag in het centrum van de stad een panter neergelegd et beest, dat verdwaald was, had tevoren de hoofdagent Le- maire aangevallen, die ernstig in het gezicht werd gewond, waarna een inlander werd geatta queerd die in den hals werd gebeten Beide ver wondingen zijn niet levensgevaarlijk. Verwachting: zwakke tot matige, noordooste lijke tot zuidoostelijke wind, helder tot licht bewolkt, droog weer behoudens in het zuiden geringe kans op onweer, warmer. Verdere vooruitzichten: warm weer met toenemende kans op onweer. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 763. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 19 gr. C. is 66 gr. F. TERLEP's LIKDOORNTINCTUUR, VERHOOGT UW LEVENSLUST BIJ 'T UUR1 Prijs per flacon f0.35. Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. MOTOR OVER DEN KOP GESLAGEN Gistermiddag omstreeks half drie heeft Ie Nieuwerbrug aan den Rijn, op den Rijksstraat weg een ernstig motorongeluk plaats gehad. De motorrijder E. Oldenburger uit Amersfoort slipte ten gevolge van een kuil in den weg, het motor rijwiel sloeg over den kop. et een schedelfrac tuur is de ongelukkige in zorgwekkenden toe stand naar zijn woning in Amersfoort vervoerd. MOTORFIETSRIJDER VERONGELUKT Tegen een auto opgereden Bussum 28 Juni Gistermiddag is op den Rijksweg tusschen Crailoo en Bussub een motor rijder uit Amersfoort, N. die uit de richting Laren kwam, tegen een uit de richting Amster dam komende auto opgebotst, welke den Nieu wen Blaricumerweg wilde inrijden zonder den motorfietsrijder voorrang te verlenen. N werd bij de botsing van z'n motorfiets geslingerd. Met ernstige kwetsuren is hij opgenomen en over gebracht naar de Mayella-stichting. De auto welke ernstig beschadigd werd, moest worden weggesleept. De automobilist bekwam geen letsel bied bestaat. Kokend heet water, ,van diepgroene of blauwe kleur bor relt uit den grond en stroomt van het eene bekken naar het andere. Het mooiste gedeelte van het Yellowstone-Park is de wereldbe roemde canon van de Yellowstone- rivier. De rivier stroomt en bruist in de diepte, af en toe kleine wa tervallen vormend. Loodrecht rij zen de rotswanden aan weerszij op. In 1872 werd dit natuurmonument tot nationaal eigendom verklaard. Alle planten en dieren, die met uit sterving bedreigd werden, vonden hier een toevluchtsoord. Herten, gemzen, buffels en alle soorten roofdieren konden zich hier ongestoord bewegen. Regee- ringspolitie houdt toezicht, dat nie mand de maatregelen, waarbij flora en fauna beschermd worden, overtreedt. Het spreekt vanzelf, dat aangezien de jacht verboden is, onder de die ren een groote „bevolkingsaanwas" heeft plaats gehad. Teneinde over bevolking te voorkomen, worden jaarlijks een bepaalde hoeveelheid van iedere diersoort gevangen en aan verschillende Amerikaansche en Europeesche dierentuinen ge leverd. Nochtans is het jachtgebied voor de verschillende dieren te klein geworden en men denkt er op het oogenblik hard over om gedeelte van het omringende land aan het Park toe te voegen. DE LICHTSTE BRUG DER WERELD. Op de spoorweglijn van New-Or- leans naar Californië heeft de na tuur een dier schilderachtige om sloten valleien, met een strook wa ter, in de diepte geplaatst, welke een der bekoorlijkheden uitmaken voor den toerist, maar die den in genieur heel wat zorgen baren. De maatschappij „Southern Pacific" moest daardoor een reuzenbrug werpen over de rivier Pecos, een der zijstroomen van de Rio-Grande. In tijden van droogte is de Pecos slechts een gewoon stroompje, maar in het regenseizoen zet zij zich van zes tot tien meter uit binnen 24 uren tijds. Overigensmoest de gansche klove worden overbrugd, en te dien einde moesten de inge nieurs de plannen voorbereiden van een viaduct van 664 meter lengte. Zij besloten een ijzeren brug te bouwen, door stalen torens gedra gen, terwijl de centrale torens rus ten op gemetselde onderstukken tot een hoogte boven het peil van den hoogsten was. Toen de brug ge reed was, scheen de viaduct van Pe cos als een licht metalen koppeltee- keh tusschen de twee kruinen van rotsen vermetel neergeworpen in de lucht. De afstand van den bo dem tot de rails, op het hoogste ge deelte, is 98 meter. Voor den bouw van die buitengewoon lichte brug is slechts 1820 ton metaal noodig ge weest, weinig meer dan het dubbele van het géwicht van een der trei nen, welke zij moeten dragen. Die drieste „tour de force" der Amerikaansche ingenieurs bevindt zich in het graafschap Val Verde, in Texas. De eenige brug, welke die van Pe cos in hoogte overtreft, is het ver maarde viaduct van Loa, in ge bergte der Andes (Zuid-Amerika) hoewel niet langer dan 240 meter, is het viaduct van Loa 4,50 meter hooger dan zijn mededinger van de Pecos. ANECDOTES VAN BEROEMDHEDEN. Professor Einstein In Amerika Toen professor Einstein in 1931 in gezelschap van zijn echtgenoote een bezoek bracht aan Amerika, werd hij, hoe kan het anders, voortdurend doro journasilten ach tervolgd en ook mevrouw Einstein had zich, telkens opnieuw, aan een interview te onderwerpen. „Wat is het lievelingsgerecht van Uw echtgenoot?" werd haar bij zoo'n gelegenheid gevraagd, „Ik zou het U niet kunnen zeg gen", luidde het antwoord, „mijn man is zóó verstrooid, dat hij meestal niet eens weet, wat men hem voorzet." „Maar er zal toch wel iets wezen 'dat hij lekker vindt", drong de journalist aan. „Ja schapenvleesch'1, antwoordde mevrouw Einstein luk raak. Een paar weken later zijn de heer en mevrouw Einstein in San Fran- cisco en als zij in hun hotel een di- ner bestellen, wordt hun, met veel buigingen en strijkages, schapen vleesch geserveerd, waarvan de* maitre d'hotel in hoogst eigen per soon komt vertellen, dat het schaap 't welk dit gerecht leverde, spe ciaal uit Engeland werd geïmpor teerd en dat de prins van Wales er daar te lande van had gegeten. In ijs verpakt, was een gedeelte per boot, spoor en vliegtuig, zoo spoe dig mogelijk doorgezonden, tenein de ook professor Einstein, wiens bezoek de maitre d'hotel buitenge woon op prijs stelde, er van te kunnen laten genieten. De hoogleeraar, wien het fond precies hetzelfde was, welke vleesch soort hem werd voorgezet, maakte bonne mine a mauvais jeu. Hij dankte met eenige vriendelijke woorden voor de groote onderschei ding, waarmede men hem behan delde en verklaarde na afloop van den maaltijd, dat 't schapenvleesch hem inderdaad voortreffelijk had gesmaakt. Twee dagen later werd opnieuw schapenvleesch geserveerd en dit keer kwam een keurig gekleed heer zich voorstellen als afgevaardigde van de Californische schapenfok kers. Hij verzocht professor Ein stein de noodige aandacht te wil len schenken aan het geserveerde vleesch. „Want ziet gij, het schaap dat dit leverde, werd hier te lande gefokt en nu zouden wij graag van U wil len vernemen, of het met het En- gelsche vleesch in smaak kan wed ijveren." Wat kon de gast anders doen dan verzekeren, dat hij Amerika ook in dit opizicht honderd procent .vond!

Schager Courant | 1936 | | pagina 2