Raad Harenkaispel. Hebbenapen een taal Het ongeluk met den dieselfrein begrippen schijnt te hebben, zoo vrij, zich zelf te helpen. Natuurlijk werd deze theorie in de rechtzaal niet geduld en de man veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf, doch ditmaal nog voorwaardelijk met 3 proefjaren. Bergen. MAANDAG WAS HIJ IN GEEN* VELDEN OF WEGEN TE ZIEN. Een als Hendrik Geval in de registers van den Burg. Stand geboekte heer, te Bergen woonachtig, had op 1 Mei „op z'n erf heibel gekregen met zeke ren heer Corn. Hoogenbrok, een vertegenwoordiger te Zaandam over een geverfde mantel, die zeker niet naar genoegen was opgekikkerd en had bij die gelegenheid meneer Hoogenbrok gequalificeerd als een „flesschentrekker". De heer Hoogenbrok, die wel mantels verfde, maar geen flesschen trok, achtte zich niet gevleid, deed de noodige stappen om Hen- ldc op het zondaarsbankje te werken en met zoo veel succes, dat Geval, die geen moeite had gedaan zich te presenteeren, werd veroordeeld tot f 12 boete of 10 dagen. Oudorp. DE MUSICALE BUURVROUW. Een Oudorper dame, Hillegonda Bakker, gehuwd Voor wet en kci'k met zekeren heer Jacob Schoen maker, en woonachtig te Oudorp had op 24 April „bonje" gekregen met een dorpsgenoote, Mej. Buijs, geboren van Leeuwen en haar diversa hatelijkhe den naar het hoofd geslingerd, luide den wensch toegesproken met: „Stik wijf" en bovendien had zij nog het wondermooie lied gezongen: „Zwarte Zigeu nerin", waarbij zij geen rekening hield met het feit, dat mevr. Buijs, geb. Schoenmaker, zoo doof is als een grafzerk. Niettemin scheen ze toch zoo veel wel gehoord te hebben, dat voldoende was voor een klacht wegens beleediging en daar ook de Alkmaarsche chauffeur Hendr. Fransen mede de „zwarte zigeunerin" had hooren voordragen, was er voldoende bewijs om Mej. Schoenmaker 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis aan haar... hm,aan .haar...... nachtjapon te geven. 'Akersloot, gem. Graft. EEN KWAADWILLIGE RICHARD TAUBER. Meneer Albert v. Zwol, die het nobel beroep be oefent van straatzanger, bevond zich op 12 Mei ook te Graft om daar zijn schoone liederen ten gehoore te brengen, liij had natuurlijk op reusachtig veel succes gerekend en was ten hoogste verstoord toen hij aan een woning gekomen, men niet van zijn lied noch van zijn bellen notitie nam. Hij kon zijn toorn niet verkroppen en gaf aan zijn wraak lucht door een ruit in te meppen. Een dergelijk „klinkend" bewijs van afkeuring kan echter in het belang der goede orde niet getolereerd worden en werd heden de driftige zanger, helaas niet verschenen, zoodat de politierechter en officier niet in de gelegenheid wa ren zijn stemkwaliteit te beoordeelen, veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen. Enkhuizen- EEN ZUINIGE KLANT. De niet ter zitting verschenen heer Franciscus Lam- bertus Raven, is wat men kan noemen ,,'n mooie jongen", waarbij men aan het epitheton ornaad „mooi" een niet al te gunstige beteekenis moet hech ten. De caféhouders te Enkhuizen zouden hem al thans vermoedelijk met genoegen zien ophangen! Hij had aldaar gedurende het tijdsverloop 1935 Ü936 diverse kasteleins opgelicht wegens genoten consumptie, onder meer de heeren de Boer, Takens en Roozendaal. Verdachte nam het er goed van, anaakte grove verteringen en als hij om betaling werd aangemaand, zei hij nonchalant: „Nou, dat 'komt wel, of, hij had zijn portemonnaie vergeten. Tot tenslotte de boel spaak liep, deze brutale oplichter door de justitie werd aangepakt en heden de kerel, die ook van andere vermogensdelicten niet vies is, [tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Alkmaar. DAT MOET NU NIET ERGER WORDEN. Tn het modemagazijn de Kofa (firma Spruijt) 'tc Alkmaar, had een boerenvrouw een lap stof verdon keremaand. Mej. A. Genet uit Egmond aan Zee, de winkeljuffrouw had haar geholpen. De lichtzinnige vrouw stond alsnu terecht en mocht dankbaar zijn, dat zij werd veroordeeld tot 2 maanden gev. voorw. met drie proefjaren. [Uitgeest'. HET SLOT WAS WEER MISERE. Tot slot van de plechtigheid compareerde nog de boerenarbeider Arie ten Wolde, wonende te Uit geest, die zeker dacht dat ie in Den Haag was en zich schuldig had gemaakt aan misdr. Art. 239 wetb. van strafrecht, openbare schennis der eerbaarheid. [Werd behandeld met gesloten deuren. Vergadering van den raad op Dinsdag 30 Juni tl93ü 's morgens om 10 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secre taris de heer G. H. Essing.. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen. .Van de Ingekomen stukken noemen we de goedkeuringen van verschillende raadsbesluiten, alsmede proces-verbaal van kasop name: in kas was cn moest zijn f1144.84. Verlaging van de biljartbelasting. Het betreft hier de jaarlijksche af- en overschrijvin gen. De begrooting 1936. De begrooting 1936 is van Ged. Staten met eenige bemerkingen ter wijziging teruggezonden. In hoofd zaak houden deze opmerkingen verband met admi nistratieve wijzigingen. Een afzonderlijke beslissing wordt echter ge vraagd over de verlaging van de jaarwedde van den gemeente-geneesheer. De regeering is van oordeel, dat de jaarwedde kaïn worden verlaagd. In verband hiermee stellen B. en W. voor met in gang van 1 Januari 1936 de jaarwedde te verlagen met f 100 en vast te stellen op f 2100. Ook vorig jaar is reeds op verlaging aangedron gen en toen is het salaris met f 200 verlaagd. Waar mede men voorloopig genoegen nam, zoodat deze wenk geen verrassing was. Er is niets aan te doen. We stellen deze verlaging voor, aldus de Voorzitter in de hoop, dat men er genoegen mee zal nemen en niet alleen een voorloopig genoegen. Met den betrok kene is overleg gepleegd en die heeft geprotesteerd en komt tot de conclusie, dat er voor de verlaging geen aanleiding bestaat. Dit noemde spr. een gewoon verschijnsel en inderdaad het is ook onaangenaam voor den betrokkene. De heer Francis informeerde of door Ged. Staten nog een bedrag was genoemd. De Voorzitter antwoordde ontkennend. De heer Doekes achtte het voor den raad moeilijk deze kwestie te beoordeelen. Hoeveel gebruik wordt er van den gemeentegeneesheer gemaakt? De Voorzitter lichtte toe, dat oorspronkelijk 80 personen werden behandeld, dit getal groeide later tot 135 en nu zijn het er 170. Eerst werden er slechts enkele verlossingen verricht, terwijl op het oogenblik alle werkloozen bijstand behoeven, zoodat het aan tal verlossingen sterk is vermeerderd. De heer De Vries legde uit, hoe de belooning inder tijd werd vastgesteld en wees er op, dat het aantal personen is verdubbeld. Spr. wist ndet, waarom men in Den Haag steeds maar doortamboerde. De verlaging wordt bovendien niet gemotiveerd. Tben meai den dokter niet meer behoefde te halen en thuis te brengen, werd het salaris verhoogd, maar een eigenlijke verhooging was dit natuurlijk niet, daar de geneesheer nu onkosten kreeg voor z'n voertuig. Spr. begrijpt niet waarom men op het thema van ver- Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier is een adres ingekomen waarin verzocht wordt o.m. de grondslag biljarten voor de Personeele Belasting te verlagen. B. en W., van oordeel, dat een bedrag van f60, 't welk aan belasting voor één biljart moet worden opgebracht, als een drukkende last op het cafébe drijf moet worden beschouwd, achten 't billijk, dat de grondslag wordt verlaagd met f5 en derhalve wordt vastgesteld op f15 met ingang van 1 Januari J937. De op te brengen belasting wordt nu dus f 45.—. De Voorzitter noemde de biljarts, een attractie voor de café's. Men kan wel zijn biljart opruimen, maar dan zou men zijn hëele zaak wel kunnen op ruimen. Dit voorstel beteekent voor de caféhouders tenminste een kleine tegemoetkoming. Intusschen beteekent deze verlaging een mindere belastingop brengst van f 150.—. De heer Bakker kon zich met het voorstel van B. jen W. zeer wel vereenigen. De heer De Vries zeide, dat de opcenten op de personeele belasting veel te hoog waren; deze 200 opcenten werken funest. Voor het platteland druk- !ken ze veel te zwaar. Spr. juichte het toe, dat iets gedaan werd, waar het nog kon. In de steden deli bereert men er lang over, om de opcenten van 60 op 65 te verhoogen en hier moet je op de 200, Deze 200 opcenten vond spr. het grooto kwaad. Overeenkomstig het voorstel werd hierna besloten. Vastgesteld wordt een suppletoire begrootlng 1935. Ruzie tosschen de giraffen. (Den ganschen dag plagen die beesteit] me, zij hebben ruzie en om de paarjiurj ojoet ifc hen vai elkan teftopeno' lagen doordranst. Ze toonen het ook niet aan, want dan varen ze lek. Men kan zich in de steden den toe stand op het platteland nog steeds niet voorsteiren. Spr; zou nog niet tot de verlaging willen besluiten, maar liever afwachten, tot het gebeuren moet. De Voorzitter gaf in overweging deze zaak niet op de spits te drijven, want we trekken toch aan het kortste eind. We leven nu eenmaal in een tijd dat iedereen omlaag gaat en spr. merkt op, dat de kosten voor de auto nu ook aammerkelijk zijn gedaald. En tenslotte is het toch maar een kleine verlaging. De heer De Vrias geeft een en ander toe, maar wijst op het aantal personen, dat voor behandeling in aanmerking komt en welk aantal is verdubbeld, als mede op bet veel grooter aantal verlossingen. Spr. zoekt tevergeefs naar redelijkheid. De heer Doekes zegt, dat als de steun van de werkloozen verlaagd wordt, men ook met geen mo tiveering komt. De heer De Vries beaamt dit. Zonder h.s. wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. De rondvraag. De heer Molenaar vraagt, hoe het staat met het adres .n.a.v. de rouleering verzonden. De Voorzitter wil liever nog geen mededeelingen doen, want er moet nog nader overleg gepleegd wor den. De heer De Vries informeert naar het resuHtaat van de brieven, verzonden aan de rentelooze credietne- mers. De Voorzitter zal straks ln comité den heer De Vries antwoord op zijn vraag geven. Hierna volgt sluiting. RECHTBANK Huwelijkszwendelaar veroordeeld. Hooge straffen opgelegd. Amsterdam, 30 Juni De rechtbank veroor deelde gister een huwelijkszwendelaar een me taaldraaier van middelbaren leeftijd, wegens op lichting tot twee en half jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Door middel van huwelijksadvertenties had hij kennis gemaakt met een achttal dames. Hij beschikte over een rijke fantasie en door zijn trouwbeloften werden zij er toe bewogen hem geld te geven. Het O.M. had drie jaar geëischt. Tegen een man die'n Tsjechische dienstmeisje had bedrogen en haar f 900.- afhandig had gemaakt, had de officier twee jaar gerequireerd. De rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van drie maanden voor arrest. Wagenvoerder tot een maand voorwaardelijk en f 60.- boete veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam wees arrest in de strafzaak tegen den 35-jarigen bestuurder bij de Nederlandsche spoorwegen L. die wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat ge vaar is ontstaan voor het verkeer door mecha- Hebberig. Fifi: He, van hem zou ik wel een paar kluifjes lusten. nische kracht over een spoorweg der N.S. is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een.maand met een proeftijd van een jaar en tot f 60.- boete. De rechtbank had de zelfde straf opgelegd en de procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt. Het betrof hier het ernstig ongeluk met een dieseltrein, dat op Zondag 5 Aug. 1934 in de Hoofdstad nabij het Weesperpoortstation plaats had en waarbij achttien personen min of meer ernstig werden gewond. Het ongeluk had vlak na het vertrek plaats. Het eerste rijtuig werd in de linkerflank aan gereden door den tender van een locomotief van een dat perron hinnenrijdenden stoomtrein. Verd. was weggereden niettegenstaande heï uitrijsignaal op onveilig stond. COMMUNISTEN IN OOSTENRIJK GEARRESTEERD In Bischofshofen zijn 21 communisten gear resteerd, wegens het voeren van propaganda. Onder hen bevinden zich drie personen, die zich uitgaven voor handelsreiziger en in wier „monsterkoffers" groote hoeveelheden propa gandamateriaal werden gevonden. WIELRIJDER ONDER VRACHTAUTO METJ STEENEN GERAAKT EN GEDOOD Arnhem, Gistermorgen is op den Velper- weg de 60-jarige wielrijder Vaal, wonende aan den Sonsbeeksingel te Arnhem,- onder een vrachtauto met steenen geraakt en ernstig ge wond opgenomen. De ongelukkige werd per auto naar het ge meente-ziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. INTERESSANTE EXPERIMEN TEN VAN EEN AMERIKAAN- SCHEN ZOÖLOOG. „Cheui" en „Its J gk". Hoe dieren zich niten. WAARSCHUWENDE EN VRAGENDE KLANKEN. Of dieren verstand Hebben, of ze met overleg handelen, of ze getal len kunnen onderscheiden en of de klanken die ze uitstooten, een be paalde beteekenis hebben over al deze vragen hebben de geleerden zich reeds lang het hoofd gebro ken, er zijn boekdeel en vol over geschreven, debatten en verhande lingen zonder tal over gehouden. Een van de interessantste experi menten in deze richting heeft in den laatstcn tijd de Amerikaan Gar- ner uitgevoerd, die in verschillende dierentuinen diepgaande studies op apen en andere dieren heeft ver richt. Al mocht men natuurlijk niet ver- wachten, dat een echte taal met zelfstandige en bijvoegelijke naam woorden gevonden zou worden en zoo mogelijk dat een woordenboek van de apentaal het licht zou zien, zoo waren niettemin zelfs de karige resultaten van dit onderzoek bijzon der belangwekkend. Melk in de apentaaL Met groot geduld nam Garner Üe klanken die de apen voortbrach ten, met de phonograaf op, tot hij zelf in staat was, enkele woorden natuurgetrouw te herhalen. Zoo be gon hij met een woord, dat volgens zijn meening „melk" moest bctceke- nen en dat hij van een Capucijner aapje had opgestoken. Nu ging hij naar de kooi van het aapje en liet het bewuste geluid hooren. Onmid dellijk keek de aap om, antwoordde met hetzelfde geluid en kwam vlak bij de tralies. Toen Garner het ge luid nogmaals maakte, antwoordde het diertje onmiddellijk weer, ging zijn nap halen die in een hoek van de kooi stond en zette die naast de deur, waardoor de oppasser ge woonlijk het voer bracht. Toen keerde hij weer naar de tralies te rug en herhaalde het woord .ver- Scheiden malen. De geleerde vroeg 'den oppasser nu, wat melk te brengen, doch deze bracht, omdat er geen melk meer was, een glas water. Het aap je gaf zich de grootste moeite om het glas te bemachtigen, doch dit werd hem niet toegestaan. Wel mocht hij zijn hand er in steken, die hij dan telkens aflikte. Het was duidelijk, dat hij dorst had. Toen het glas 2ioo ver van hem vandaan werd gehouden, dat hij er niet meer bij kon, liet hij verscheidene malen achter elkaar het bewuste geluid hooren. Hieruit concludeer de Garner, dat deze klank niet al leen melk, maar ook „water", dug in 't algemeen iets drinkbaars, be- teekende. Hij vertaalde hem dus in het vervolg met „drank". Dat deze vertaling juist was, bleek wel hieruit, dat een andere aap van dezelfde soort, waarmee Garner in Chicago hetzelfde expe riment uitvoerde, precies op dezelf de wijze reageerde. Dit geluid, dat „drank" beteekent, klinkt onge veer als „ch-eu-ai"» Waarschuwende klank: alarm! Een ander woord, 'dat zïcfi Helaas niet in letters laat weergeven, heeft Garner voor „alarm" of „ge vaar" gevonden. Als hij dit geluid liet hooren, vluchtten de apen ver- Schrikt naar de hoogste takken in de kooi en waren niet te bewegen, weer naar beneden te komen. Eén aap zelfs, met wie de zoöloog an ders de beste maatjes was, was zoo geschrokken, toen hij het alarmge luid hoorde, dat hij Garner na tien dagen nog niet durfde te naderen. Behalve deze roep, die slechts bij het uiterste gevaar gebruikt wordt, hebben de apen nog een ander waarschuwend geluid, dat alleen gebezigd wordt voor een gevaar, dat nog op een afstand is. Dit klinkt ongeveer als i-tsj-g-k en wordt gewoonlijk eerst heel zacht, en dan, als er nog geen aandacht aan geschonken wordt, al harder en harder „gezegd". Ook een woord, dat zooveel als „pardon" of „sorry" beteekent en in elk geval onderdanigheid en volgzaamheid moet uitdrukken, heeft hij waar genomen. Het is een klaaglijk ge luid, dat tegelijk iets vragends heeft en steeds vergezeld gaat van een gebaar, waarbij het dier zijn kop met den eenen kant op den grond legt en de tong uitsteekt. Optimistische conclusies. Resumeerend zou men dus kun nen zeggen: de klanken, die de apeli voortbrengen, ontstaan wille keurig, zijn van te voren overdacht en worden gearticuleerd. Ze wor den steeds tot bepaalde individuen gericht met de duidelijke bedoeling, zich voor hen verstaanbaar te ma ken. De apen bewijzen door hun doen en laten, dat zij zich welbe wust zijn van de gedachten, die zij door middel van klanken tot uit drukking willen brengen. Ze wach ten een oogenblik, als ze gespro ken hebben, om antwoord te krij gen; krijgen ze dit niet, dan herha len ze telkens de zelfde woorden. Meestal zien ze de persoon, tot wie ze spreken, daarbij aan en laten de klanken niet hooren, als ze al leen of met iets anders bezig zijn. Ze verstaan de klanken van andere apen van hun eigen soort en ant woorden hen in dezelfde „taal". Deze observaties geven Garner aanleiding tot de vraag: „Als een enkele klank voldoende is om een gedachte van het eene individu op het andere over te brengen als deze klanken alles doen, wat de taal bereikt in welk opzicht zou den ze dan eigenlijk géén taal zijnl" Hoe belangwekkend de experi menten van dezen Amerikaanschen zoöloog ook zijn en hoe zeer men zijn geduld moet bewonderen, tocli komt het ons voor, dat hij hier zijn doel voorbijschiet. Want wat hij bij de apen heeft waargenomen, komt ook bij andere dieren voor. Als hij zegt, „ze richten zich steeds tot be paalde individuen met de duidelijke bedoeling, hun gedachten kenbaar te maken", dan geldt dit ook voor onze huisdieren. Want ook de kat, die haar melk nog niet heeft ge had en miauwend komt bedelen, zoowel als de hond, die om een hapje schooiert, richten zich tot een bepaalde persoon. Ook zij wachten antwoord af en herhalen hun vraag door blaffen, miauwen, „mooi zit ten", net zoolang tot ze hun zin krijgen of weggejaagd worden. Ook het aankijken van de persoon tot wie ze spreken, is niet iets spe ciaals van de apen. Dit komt, even als het geven van alarmsignalen, bij de meest uiteenloopende dier soorten voor. Hoe verschillend zijn niet 'de ge luiden, die wij in het kippenhok kunnen waarnemen: de lokroep van de kloek tot de kuikens, het kake len na het leggen van een ei, de lokroep van den haan, als hij een lekker hapje gevonden heeft, zijn waarschuwingskreet bij gevaar het is 'n heel gamma van klanken die in hun veelzijdigheid voor de „taal der apen zeker niet behoeven onder te doen. Ik geloof dan ook', dat tnen slechts in zooverre van een „apen taal" kan spreken, als men daar mede bedoelt, dat dit een van de vele dierentalen is, doch niet als men het een hoogerstaande taal zou willen noemen, die de bestu deering waard is. Want dan zou men even goed van een honden- of kattentaal, een kippen- of eenden taal kunnen spreken. En het zal ze ker wel niemand invallen, om deze talen te gaan bestudeeren of er zelfs een verhandeling over te schrijven. [{Nadruk verboden.)]

Schager Courant | 1936 | | pagina 10