Dit jaar geen reisbelasting BRILLEN Tandverzorging op de Scholen Opticien Te riep Woensdag 1 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10009 Noord- en Zuid-Dakota door hittegolf geteisterd KIJKEI) is KOOPEÜ tij CLOECK Nadat Wieringerwaard en Anna Paulowna reeds een beurt hadden gekregen, was gister de schooltandarts, voor de zich in dit district gevormd hebbende vereeniging voor tand- yerzorging op de scholen, in de Openbare La gere School te Schagen aanwezig. Aan de vriendelijke uitnoodiging die wij ivan de vereeniging mochten ontvangen om op dezen eersten zittingsdag eens een kijkje te komen nemen, hebben we gaarne voldaan en toen we de operatiezaal binnenstapten, Vverden we verwelkomd door Dr. de Vries Wan Wieringerwaard, die ons zeer bereidwil lig inlichtte. Zooals bekend moest men wat het onderzoek en de behandeling betreft, be perken tot de kinderen van de eerste en tweede klas Allereerst heeft een onderzoek van den mond plaats, zoowel het blijvend gebit als het melkgebit wordt aan een nauwkeurige inspectie onderworpen, de bevindingen wor den genoteerd op een kaart, die voor elk kind wordt aangelegd en die gedurende den gehee- len schooltijd wordt gebruikt. Naast naam, geboortedatum, enz., worden dus op deze kaart de gebreken van het gebit aangetee- kend, zoomede de behandeling die het betrok ken meisje of de jongen ondergaat, de vul lingen, etc. Na het onderzoek dat op dezen eersten dag plaats had, volgde direct de behandeling van de kleine defecten. Als schooltandarts fungeert de heer J. de ETong, tandarts te Amsterdam, die blijkens inededeeling van den heer Dr. de Vries zijn sporen op dit gebied verdiend heeft. Alle 1 TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kanier, werd voorgelezen het bericht van overlijden van den heer Th. M. Ketelaar. De voorzitter hield, terwijl allen zich van hun ze tels verheffen, een toespraak, waaraan wij het vol gende ontleenen: Nog in onze vorige vergadering, schijnbaar in goe de gezondheid, aanwezig, is ons oudste lid het oud ste zoowel naar leeftijd als naar anciënniteit - na een korte ziekte op Zaterdag 27 Juni overleden. Theodoor Matthiu Ketelaar, sinds 21 September '1897 lid van deze Kamer, heeft onafgebroken, door het onverzwakt vertrouwen zijner kiezers vereerd, gedurende bijna 39 jaren deel van de volksvertegen woordiging uitgemaakt. Uit het onderwijs is hij voortgekomen. Daarom lag het voor de hand, dat, hoe breed zijn belangstelling steeds was, vooral de zaken van het onderwijs hem bijzonder ter harte gingen. En waar ook de zorg voor de volksgezondheid hem trok, was het toch inzonder heid de hygiënische voorzorg voor het kind, welke hem tot krachtige werkzaamheid drong. God schenke aan zijn nabestaanden de kracht, hun Verlies te dragen in berusting. De Voorzitter van den Ministerraad, Dr. Colijn, 'sloot zich, namens de regeering, aan bij de woorden van den voorzitter. Vele ministers, zegt spreker, hebben als Kamer lid met den heer 'Ketelaar samengewerkt en bewa ren daaraan de aangenaamste herinneringen. Mee- Een der patiëntjes onder behandeling van den heer De Jong, bijgestaan door de dèmes A. en Cl. Blaauboer. medewerking -wordt verleend door de Neder- landsche Maatschappij tot bevordering van tandheelkunde, welke maatschappij controle zal uitoefenen, op ongeregelde tijden steek proeven zal doen nemen. Ook de Nederland- sche Vereeniging voor Sociale tandheelkun de biedt de behulpzapie hand en. dan spe ciaal wat de administratie' betreft Mevrouw Franken, de administratrice, was dan ook aanwezig, teneinde onze plaatsgenooten, de dames A. en Cl. Blaauboer, haar taak te doen kennen. En de deelname? Die is te Wieringer waard voor 100 te Anna Paulowna ook bijna algemeen, terwijl te Schagen ook onge veer alle kinderen, een 60-tal aan het on derzoek en aan de behandeling deelnemen. En we waren er getuige van hoe rustig het jonge volkje zich aan den tand liet voe len. Slechts een enkele, zoo werd ons mee gedeeld, is wat nerveus, doch in 't algemeen ondergaat men de behandeling bijzonder kalm. Te Wieringerwaard en te Schagen bleek bij het eerste onderzoek, dat de gebitten der kinderen in vrij gunstigen toestand waren, te Anna Paulowna was dat minder gunstig. Tenslotte werd ons nog medegedeeld, dat de kinderen ook les in mondreiniging krij gen, waarbij hun een zeer doelmatige tan- denborstel wordt verstrekt. ningsverschil met den heer Ketelaar kwam voort uit het belang des lands, zooals hij dit zag. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor, een reeks wetsontwerpen waaronder het ontwerp-reisbelasting, aan de orde te stellen. De heer Goseling, (r.k.) stelt voor, de reisbelasting niet aan de orde te stellen. Gedurende de zomer maanden kan dit, ontwerp geen wet worden. De heer Kortenhorst (r.k.) stelt voor, niet de wij ziging der inkomstenbelasting en der successiewet, zooals de voorzitter voorstelt, aan de orde te stellen. De heer K. ter Laan (s.d.), wenscht de behande ling van zijn initiatief-voorstel tot wijziging der leer plichtwet. Spr. vraagt, dit ontwerp in September aan de orde te stellen. De heer Van der Sluis (s.d.) wenscht de behan deling van het ontwerp-pachtwet, dat niet op de agenda voorkomt. De heer IJzerman (s.d.) ondersteunt het voorstel van den heer Kortenhorst om de reisbelasting van de agenda af te voeren. De heer De Geer (c.h.) ondersteunt namens de commissie van rapporteurs, eveneens bedoeld voor stel. De heer Vervoorn (plattel.) bestrijdt het voorstel- Goseling en wil de reisbelasting nu behandelen. De regeering moet nu weten, hoe de Kamer over haar voorstel denkt. De heer Van Dijk (a.r.) bestrijdt eveneens het voorstel-Goseling. De Voorzitter zegt, dat de regeering er geen ern stig bezwaar tegen heeft, dat de reisbelasting niet op de agenda wordt geplaatst. De behandeling van de wijziging der wet op de inkomstenbelasting stelt de regeering op prijs. Het voorstel-Goseling, om de reisbelas ting van de agenda ai te voeren, wordt bij zitten en opstaan aangenomen. Het voorstel van den heer Kortenhorst wordt even eens aangenomen. Voor het overige keurt de Kamer 's voorzitters voorstel goed. De heer De Visser (c.p.) vraagt aan de Kamer ver lof, de regeering te interpelleeren over haar optreden naar aanleiding van de visschersstaking te IJmuiden en het stopzetten van de uitkeeringeai aan werk- looze visschers. Ov.er dit verzoek zal de Kamer morgen beslissen. Mevrouw Bakker Nort (v.d.) verdedigt het stand punt, dat ten aanzien der nationaliteit rechtsgelijk heid tusscheai man en vrouw behoort te bestaan, in dien zin, dat een vrouw, die met een vreemdeling huwt, haar eigen nationaliteit steeds, of althans zoo vaak het echtpaar in het vaderland blijft wonen, zou behouden. i De minister van justitie, de heer Van Schaik, zegt, dat volgens de regeering er van rechtswege een heid van nationaliteit van man en vrouw is. Daarom is spreker het niet eens met mevrouw Bakker-Nort, dat de vrouw zelf haar nationaliteit moet bepalen. De Kamer keurt eenige der wetsontwerpen z.h.st. goed. De heer Goseling verdedigt namens de bijzondere commissie een amendement op het wetsontwerp tot wijziging der wet op het Nederlanderschap. Hij stelt aanhouding van het wetsontwerp voor, omdat eenige moeilijkheden, welke in verband met de ingewikkeldheid der materie rijzen, onder het oog moeten worden gezien. De Kamer besluit het debat te schorsen tot mor gen bij den aanvang der vergadering. Bij de behandeling van eenige weinig belangrijke Indische wetjes, wordt van vele kanten critiek op de regeoring uitgeoefend over de met de oliemaatschap pijen getroffen regeling. Vele leden zijn van meening, dat de regeering haar regelingen en belastingen aan de oliemaat schappijen moet opleggen en niet in compromissen moet treden. De heer Sneevliet (r.s.) o.a. oefent ernstige critiek op het feit, dat de regeering niet krachtiger tegen de oliemaatschappijen optreedt, en stelt de vraag, of de leiders der oliemaatschappijen in Nederlandsch- Indië boven de regeering staan. Hij moet wel voor het ontwerp stemmen, omdat de vijf millioen gulden, die de oliemaatschappijen hebben aangeboden te be talen, anders verloren zouden gaan. De minister van koloniën, de heer Colijn, wijst er op, dat alle maatschappijen in Nederl. Indië volgens een algemeene wetgeving belasting betalen. Het be treft hier evenwel een speciale belasting van de olie maatschappijen. Dat de maatschappijen vijf millioen hebben gegeven, toen men er niet in slaagde, een goede belastingregeling te ontwerpen, vindt ook spr. geen fraaien vorm, maar men mag het niet voorstel len, alsof die vijf millioen een afkoopsom zijn, want hiermede heeft dit niets te maken, Ook tegenover de oliemaatschappijen moet recht geschieden. Spr. is niet bereid voor haar een spe ciale uitzondering toe te passen. De Kamer keurt het desbetreffende ontwerp z.h. st. goed. Bij een volgend wetsontwerp verkrijgt de heer Joekes (v.d.) het woord. Hij geeft eerst uiting aan de gevoelens van rouw zijner fractie over het over lijden van den heer Ketelaar. De heer Joekes zegt dan een warm voorstander van decentralisatie te zijn, doch vraagt, hoe de split sing tusschen centrale uitgaven en regionale uitga ven zal zijn. Hoe is het met de economisch zwakke gebiedsdee- Ten gesteld, waar men dit alles niet kan betalen? Wordt in die gebiedsdeelen de bestuurszorg belang- rij ku n gek romp en Mjhister Colijn: Saneering en bezuiniging is niet ;hÖ4glfde. De heer Joekes (v.d.): Maar dat het centrale lands bestuur de regionale organismen zal helpen met voorschotten e.d. is niet waarschijnlijk. Spreker uit verschillende bezwaren en wijst er óp, dat de Kamer moet beslissen over een bestuurs- hervorming, waarvan men thans niet weet, hoe zij zich zal ontwikkelen. De heer Cramer (s.d.) zegt, dat zijn fractie huive rig staat tegenover de centralisatie, omdat de bezui niging zoozeer op den voorgrond wordt gesteld. De heer Van Poll (r.k.) wijst er op, dat de be- stuurshervorming in 1932 is uitgesteld in verband met de financicele consequenties ervan. Na vier ja ren komt do regeering opnieuw met het voorstel van bestuurshervorming aan en stelt die hervorming thans voor als een financieele saneering in grooten stijl. Deze houding der regeering verwondert spreker zeer en hij vraagt, hoe dit kan. De heer Effendi (c.p.) bepleit toekenning van au tonomie aan de onderscheidene gemeenschappen en van zeggenschap aan de ingezetenen van gewesten en plaatselijke groepen over de samenstelling van de vertegenwoordigende lichamen. De decentralisatie welke de regeering nu wil, is niet de staatkundige bestuurshervorming, waarop Ih- dië wacht. Ze beteckent slechts versterking van het Nederlandsch gezag op kosten van de inlandsche be volking. De communisten zullen om deze redenen hun stem aan dit ontwerp niet kunnen geven. De vergadering wordt om half zes verdaagd tot hedenmiddag één uur. De oogst volledig vernietigd. Ghicago Volgens berichten in de bladen worden Noord- en Zuid-Dakota door een hitte golf van meer $an 40 graden celcius geteisterd, waardoor de oogst volledig vernietigd wordt. Volgens de autoriteiten is deze droogte-periode veel ernstiger dan die van het rampjaar 1934 toen duizenden boeren door het mislukken van den oogst werden geruineerd. Naar aanleiding van de reeds binnengekomen aanvragen om hulp, worden in Washington reeds omvangrijke hulpmaatregelen overwogen, die verscheidene millioenen dollars zullen ver gen. In de eerste plaats zullen die boeren gesteund worden waarvan ook in de vorige jaren de oogst door droogte werd vernietigd. Volgens schattingen zullen ongeveer 75.000 boeren bij de regeering om steun verzoeken. Ve len van hen hebben reeds hun door droogte vol komen onvruchtbaar geworden grond verlaten. HET VERMOGEN DER VIJFLINGEN Toronto (Canada) De Dionne-vijflingen zullen tegen den tijd dat zij meerderjarig zijn, beschikken over een vermogen van minstens een millioen dollar elk. Tot dusverre, aldus een ver klaring van dr. Dafoe, de behandelende genees heer heeft elk der vijfling reeds een vermogen verdiend van honderdduizend dollar. Wat is het toch fijn dat ik nu met één bril kan handwerken, lezen en naar buiten kijken, had ik het toch maar eerder geweten. Zoo'n paar glazen kosten toeh maar f4.00, bij HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. Oog-onderzoek kosteloos Een staaltje van groote behendigheid tijdens sportfeesten te Wiinsdorf. Werkelijke artisten zouden het niet kunnen verbeteren. Tegen den gifgasoorlog Aan den minister van buitenlandsche zaken, Jhr. A. C. D. de Graeff, die Nederland thans te Genève vertegenwoordigt, is gister het volgen de telegram gezonden: Ruim vierduizend Nederlandsche mannen en vrouwen protesteeren tegen het gebruik van gifgassen door Italië in Abessynië gemaakt en voor de toekomst eischen zij met klem handha ving van het verbod inzake degifgassenoorlog zijnde een barbaarsch en menschonteerend wa pen, dat ook de weerlooze burgerbevolking treft Zij verzoeken uwe excellentie met aandrang dit. protest te rkennis der volkenbondsvergadering te willen brengen. ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG Wierden De chauffeur van de gemeente, Nijmeyer, is gistermiddag op den onbewaakten overweg in de buurtschap Notter in botsing ge komen met een D-trein. De auto werd meege sleurd en totaal vernield. Nijmeyer raakte bekneld tusschen de locomo tief en de cabine van de auto. Toen de trein tot stilstand was gekomen heeft men bijna een half uur moeten werken om Nij meyer te bevrijden. Hij was zwaar gewond. De locomotief werd beschadigd en moest te Almelo door een andere machine worden vervan gen. BLIKSEM SLAAT IN HUIS VAN SCHMELING Berlijn Gistermiddag is de bliksem ingesla gen in het landhuis van den bokser Max Schme- ling te Bad Saarow. Terwijl Schmeling en zijn vrouw aan tafel za ten, werd' het rieten dak getroffen, en in een oog wenk stond dit geheel in vlammen. De bovenverdieping vanhet huis werd geheel verwoest. DE „NORMANDIE" HEEFT PECH Tegen een brugpijler te New York gevaren. New York De „Normandië" is gisteren bij het binnenloopen van de haven beschadigd. Het schip voer nl. met eb naar binnen en werd toen door den wind tegen een pijler gedrukt. De brug werd ernstig beschadigd door een stalen dwars balk.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5