Avros Huis nieuwe Wat een vaartocht door het Geestmerambacht te zien geeft 'n Onaangename verrassing Tweede Kamer-verkiezing Ook elders hevig onweer Ongeregeldheden in Belgische kazernes? De Bilt seint Brand aan de overzijde van het IJ terdagavond: le pr. T. Nieman 100 p., schilderij; 2e pr. A. Waltere 98p., 3e pr. J. Wiersma 86 p., Op Zon dag le pr. H. v. Ringen 88 p. de 2e pr. en de 3de pr. is nog niet "bekend. Op Maandag le pr. Janco Hoekstra. 2e pr. T. Nu- man, 3e pr. idem. Uitslag balero Zondagavond: le pr. Mevr. A. Wal tere 35 p., 2c pr. C. Boersen 33 p., 3e pr. N. Bruul 32 p. Maandagavond: le pr. Jn. Luijt, 2e pr. idem. Het hoogst aantal punten over 3 dagen bij deze sport had mevr. Waltere, welke daardoor nog een sprei won. Het hoogst aantal punten met de sjoel- sport had T. Numan, welke daarmee ook een sprei won. De naam van den bakker der taart en het num mer van deze, wat 86 was, werd gewonnen door B. de Jong, Normert, alhier, welke het dichtst bijzijnde getal 111 raadde. De naam van de pop was Maartje. Niemand had deze naam geraden. Wel was tweemaal Marie ge raden, en wel door S. de Vries en Mevr. M. Kort— Takes. Na loting kwam deze aan S. de Vries Sz. De tulband, geschonken door bakker Minnes had het nr. 28. Dichtstbij was mevr. de Haan-Woudenberg met 54. De hoofdprijs der verloting van Harmonie, een stofzuiger, werd gewonnen door Jan Koster te Den Oever op lotno. 499. LANGENDJJK We waren gister in de gelegenheid een groot ge deelte van het Geestmerambacht door te varen, het centrum van den tuinbouw in dit gebied. Wat daar- Dij het eerst opvalt is; dat er, ter voldoening aan de beperkende bepalingen in zake de oppervlakte, die nog door ieder tuinder met groenten mag worden bebouwd (de bekende teeltbeperking) flink is inge krompen' Waar vroeger alles met tuinbouwgewas- scn was bezet, waren nu tal van akkers bezaaid met peulgewassen en granen, nl. tarwe, haver, gerst en rogge. Tweedens viel het op, dat alles er zoo best voorstond. Uitzonderingen bevestigen ook hier den regel. Er zijn altijd bouwers, die nooit hun vak zul len leeren, en die bijna geregeld een slechten oogst hebben. Maar dit kan wel worden vastgesteld, dat als zich geen calemiteiten voordoen, de oogst niet zal tegenvallen. Dan trekt het bijzonder de aandacht, dat maar zeer sporadisch roode kool is uitgeplant. Wat een verschil met vroeger, toen deze koolsoort domineer de. De tuinders durven het nu heusch niet meer aan. Ze hebben al zoo vaak leergeld betaald, dat er nu ■maar een enkele is, die het er nog eens op gewaagd heeft. Voor zoover we akkers met roode kool be plant zagen, stond dit gewas er frisch voor. De draaihartigheid, die zoo gevreesde ziekte, treedt echter vaak zoo plotseling en hevig op, dat er op 't oogenblik natuurlijk nog niets van te zeggen valt. Er moet wel heel vele roode kool in de polders zijn uitgeplant, want anders zou men moeten concludee- ren, dat er in den aanstaanden winter weinig van deze kool zal zijn. Gele en Denen vortmen den hoofdschotel van de koolteelt. De aardappelen doen het ook goed, ook de late. Van dit koolgewas is weer heel wat uitgeplant en gelukkig was nog nergens, voorzoover wij konden nagaan, van ziekteverschijnselen sprake. Van vervuilde akkers en slecht bewerkt land was maar weinig te bespeuren. Ondanks malaise en te genspoed worden de akkers door verreweg de meeste bouwers goed verzorgd. Als nu de omstandigheden wat mee willen loopen, dan is het niet onmogelijk, of een eenigszins beter jaar staat den bouwers te wachten. Moge dit zoo zijn! BROEK OP LANGENDIJK. Geslaagd. Voor het eindexamen gymnasium te Alkmaar, groep A, is geslaagd de heer G. A. Buyze, alhier. Donderdag officieele opening. Na ongeveer anderhalf jaar voorbereiding en een bouwtijd van bijna twee jaar zal Donder dag A.V.R.O. 's nieuwe studiogebouw te Hilver sum officieel door den directeur-generaal van P.T.T. Ir. M. H. Damme, in diehst worden ge steld. Voor de A.V.R.O. is dit een gerechte aan leiding feest te vieren, een feest, waarin getuige de vele versieringen welke in de hoofdstéid van het Gooi zijn aangebracht de meeste inwoners van Hilversum ende duizenden luistervinken trouwe aanhangers van deze omroepvereeniging deelen. Dinsdag zijn de vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers in de gelegenheid gesteld het nieuwe studiogebouw te bezichtigen en kennis te nemen van de nieuwste technische vindingen op radio gebied, welke in dit omroepgebouw wer den toegepast. Zooals de heer W. Vogt, directeur van de A.V.R.O., na de ontvangst door den voorzitter de heer de Clercq. uiteenzette, was de voornaam ste eisch, welke bij den bouw gesteld werd,, stilte Geen geluiden van buiten-af mogen de studio's doordringen. Dit heeft men bereikt door den ZUIDSCHARWOUDE. KINDEREN, DIE REEDS DRIE MAANDEN DE U.L.O.-SCHOOL BEZOCHTEN, MOGEN DIT ON DERWIJS NU NIET MEER VOL GEN. Een drietal ouders van kinderen, die met April naar de U.L.O. school te Noordscharwoude waren ge gaan, werden dezer dagen onprettig verrast met de mededeeling van het hoofd der U.L.O. school, dat volgens wettelijk voorschrift kinderen, die niet in staat blijken te zijn, dat onderwijs te volgen, niet tot de school mogen worden toegelaten. Daaruit volgde dan voor die ouders, dat hun kinderen het onderwijs aan die school niet langer mochten volgen. Die me dedeeling komt o.i. wel wat laat, nu deze kinderen gedurende 3 maanden dat onderwijs op die school hebben gevolgd. Eigenlijk behoort het zoo te zijn, dat door het hoofd van de betrokken lagere school een verklaring wordt afgegeven, dat de kinderen, voor wie plaatsing op de U.L.Q. school wordt verzocht, geschikt zijn liet daar te geven onderwijs te volgen. Dit is hier niet gebeurd, wat tot gevolg heeft gehad, dat deze kinderen met hun ouders bijzonder onaan genaam zijn verrast. Ze moeten nu weer terug naar de lagere school te Zuidscharwoude, vanwaar ze drie maanden geleden zijn vertroken. Uit goede bron vernemen we thans, dat pogingen zijn gedaan, om plaats te krijgen op de o. 1. s. te Noordscharwoude, aangemoedigd daartoe door het voorbeeld van een der ouders, die met April reeds onderdak heeft gekregen op die school voor zijn kind. Die pogingen zijn tot nu toe echter mislukt, zoodat in Noordscharwoude blijkbaar door het gemeentebe stuur geen algemeene regeling wordt getroffen, doch eene, die slechts persoonlijk geldt. Dat de betrokken oudere daarover maar slecht te spreken zijn is dui delijk, te meer, als men weet, dat het kind, dat wel toegang heeft gekregen, het dochtertje is van den burgemeester, die ook te Zuidscharwoude woont. Z I J P E SCHAGERBRUG. Schoolfeest o. 1. school. Dinsdag hebben de leerlingen der laagste klassen der o. 1. school te Schagerbrug hun jaarlijksch schoolfeest gehad. Het weer, dat zich in den ochtend niet mooi liet aanzien, haalde gelukkig spoedig op en was op den middag ideaal te noemen. Geen won der, dat er door de jeugd volop geprofiteerd werd. In den speeltuin „Duinvermaak" te Bergen, op het strand te Egmond aan Zee, in de Alkmaarder Hout, overal was de stemming er in en toen zij tot slot een verfrisschend bad konden nemen in het natuiirbad „De Karperton", te Bergen, toen hadden de geleiders moeite ze uit het water te krijgen. De directie zorgde voor badpakken, die te. kort meegenomen waren, ten gevolge van het minder gunstige weer des morgens bij het vertrek. Hier werden door de kinderen en de geleiders nieuwe ervaringen opgedaan, waarvan wel licht een volgende maal profijt zal worden getrokken. Na een mooie rit over Bergen en Schoorl, kwam het gezelschap in opgewekte stemming te ruim half ze ven (oude tijd!) te Schagerbrug aan, opgewacht door vele ouders en andere belangstellenden. Nog de ge bruikelijke slotattractie, nu in de zaal van den heer Modder, en toen was het „huistoe". Een woord van dank aan allen, die ook dit jaar de schoolreisjes weer hebben mogelijk gemaakt: aan de goede gevers en aan hen, die daarbij tevens daadwerkelijke steun verleenden. OORVIJGEN IN DE SPAANSGHE KAMER Madrid Tijdens de debatten over de wet, waarbij de behandeling van de begrooting drie maanden wordt uitgesteld, zijn de leden van de katholieke volksactie slaags geraakt met socia listen. Van weerskanten werden oorvijgen uit gedeeld. zoogenaamden doos-bouw, 'd.w.z. een bouw, waarbij de eigenlijke studio-vertrekken als doo- zen op eigen fundeeringen op den grond rus ten, waaroverheen een buitengebouw als een stolp is geplaatst. Er zijn in het gebouw !n totaal negen studio's nl. een groote concertzaal, die bestemd is voor orkest-uitvoeringen en koorwerken, en verder studio's voor de jazzband, kamermuziek, hoor spelen, voor sprekers, een hulp-hoorspel studio, een geluiden-studio - ook wel „gruwelkamer" genaamd - een echo-studio en tenslotte de om- roepcel. In de groote concertzaal bevinden zich de beide speeltafels van het groote orgel. Naast het podium bevinden zich drie verdiepingen kleed kamers. Verder bevat het gebouw een bestuurs kamer, wachtkamers, koffiekamers, foyer, gar derobes, garages, enz. terwijl deze laatste ruim ten behoorende tot het „ongevoelige" gedeelte van het gebouw, alle aan den buitenkant van het gebouw liggen en licht en lucht door groote vensters in ruime mate krijgen, zijn de studio's alle zonder directe verbinding met de buitenlucht Een vernuftig kanalenstelsel levert des zomers gekoelde en des winters verwarmde lucht, waar- De lijst van de Vrijz. Dem, in den kies kring Helder. In een dezer dagen te Alkmaar gehouden vergade ring hebben de afdeelingen van den vrijzinnig-de- mocratischen bond in den Kamerkieskring-Den Hel der de volgende candidatenlijst opgemaakt voor de in 1937 te houden Kamerverkiezingen: 1. Oud, 2. Joe- kes, 3. Kooiman, 4. Bakker-Nort, 5. Ebels, 6. Schilt- huis, 7. Ritmeester, 8. Wijdenes Spaans, 9. Steen- meijer-Van der Rijst, 10. H. K. Koster, 11. U. G. Dor- hout. Vier personen in Polen door den bliksem gedood. Warschau Boven de Woiwodscliap Stanis- lawow in het Zuidoosten van Polen hebben he vige onweders gewoed. Vier personen werden door den bliksem gedood en verscheidene ge wond. Zes personen in Bulgarije door den bliksem gedood. Sofia, 30 Juni (A.N.P.) In den loop van den dag hebben boven Zuid-Bulgarije verscheide ne onweders gewoed, welke aanzienlijke schade aanrichtten. Nabij de stad Stara-Sagora werden zes personen, die onder een boom schuilden voor den regen, gedood, toen deze boom door den bliksem werd getroffen. Agram door wolkbreuk geteisterd. Belgrado Gistermiddag is Agram door een heftigen wolkbreuk geteisterd. Binnen korten tijd waren straten overstroomd, 'n aantal mindpr sterke huizen kon den druk van het water niet weerstaan en stortte in. De schade wordt op en kele millioenen geraamd. Het verkeer was enke le uren onderbroken. Voor zoover tot nu toe bekend is, zijn geen menschenlevens te betreuren. Militairen gaan niet met groot verlof. Brussel In de Belgische kamer diende gis ter de Vlaamsch nationale afgevaardigde de Bac ker een interpellatie in, waarin hij vroeg, of de troepenafdeelingen, welke in Mei onder de wapenen waren gehouden, terwijl zij eigenlijk met groot verlof hadden moeten gaan, thans naar huis zouden worden gezonden. Interpellant verklaarde, dat den laatsten tijd herhaaldelijk ongeregeldheden hebben plaats gehad in de ka zernes. De minister van oorlog, generaal Denis, ver klaarde dat de regeering zal beslissen wanneer genoemde troepen met groot verlof zullen gaan. bü de temperatuur automatisch door middel van thermostaten wordt geregeld. Alle electrische verbindingen met de studio's komen samen in de zoogenaamde controle-ka mer De omroepcel, eveneens geluidsdicht af te sluiten, ligt in het centrum der studio's. Voor de verwarming, luchtvoorziening enz. van het ge bouw zün in de kelderruimten groote installa ties aangebracht. De radio-technische inrichting is geheel door de N.S.F. geleverd. Met uitzondering van het orgel, waarvan de bouw aanvankelijk werd op gedragen aan de Nederlandsche firma Standaart te Schiedam, doch tengevolge van faillissement van deze firma moest worden overgedragen aan een Engelsche firma, en van de electrische meet- installatie. die van Siemens en Halske is, zijn alle onderdeelen van het omroepgebouw van Nederlandsch fabrikaat. Na de officieele opening van het gebouw en de in verband hiermede plaats te hebben feeste lijkheden, welke Zondag worden besloten met een massa-bijeenkomst van luistervinken, zal A.V.R.O.'s nieuwe studiogebouw bij kleine groe pen voor het publiek te bezichtigen zijn. Verwachting: zwakke tot matige zuidwestelijke tot zuidoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk eenige regen met kans op on weer, iets warmer overdag. Verdere vooruitzichten: warm, onweers- achtig. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 760. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 19 gr. C. is 66 gr. F. TERLEP's LIKDOORNTINCTUUR, VERHOOGT UW LEVENSLUST BIJ T UURI Prijs per flacon f0.35. Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN, Alle Vlaamsche afgevaardigden protesteeren; hierop. Tenslotte dienden de Vlaamsch-nationalistenl een motie in, waarbij de kamer wordt aange- spoord van de regeering te eischen, dat de troe-s pen met groot verlof worden gezonden. Dezel diende hierop een tegenresolutie in, waarbij heli vertrouwen in de regering wordt uitgesproken; Heden zal over beide moties worden gestemd* WEDEROM KLOOSTERLINGEN BESCHUL DIGD VAN DEVIEZEN SMOKKEL Kleef Gister is te Kleef een proces begoni nen tegen vijf broeders van de Franciskaanschd congregatie, waarvan een aantal leden te Ko-i blenz terecht stonden wegens zedenmisdrijven. De beklaagden te Kleef worden beschuldig# van smokkelen van graan en deviezen, tezamen: met nog 14 andere beklaagden. De broeders hadden een huis dicht bij de Ne-i derlandsche grens te Baal waar verscheidene! a-sociale elementen, zooals landloopers, werden! opgenomen om hen weer aan geregeld werk ta' wennen. Een deel van de landerijen van dit huis lagen op Nederlandsch grondgebied doch de pro- ducten van deze landerijen mochten zonder, rechten worden vervoerd. De broeders worden' thans beschuldigd veel meer dan de opbrengst! van deze landerijen te hebben ingevoerd n.1* 2.316.000 kg graan, alsmede benzine, tabak enz* Verder zouden zij 231.300 mark naar Neder-! land hebben gesmokkeld. Winkeler reeds bewusteloos door de rook» Amsterdam, 30 Juni. Aan de overzijde van het IJ brak vanavond brand uit in een woning achtefl den sigarenwinkel in perceel Kamperfoelieweg 33, waarvan de oorzaak tot heden nog niet is vastge- steld. Om kwart over vijf ongeveer bemerkten buren! vlammen in de woning, die achter den winkel ge legen is. Oogenblikkelijk drongen zij binnen, waan zij den winkelier bewusteloos aantroffen. Enkelen droegen hem naar buiten, tenvijl anderen terstond den strijd tegen het vuur aanbonden. Ook de brand weer van de post Plaatijzerweg werd gealarmeerd, die met motorspuit arriveerde. Met een tuinslang op de waterleiding waren de omwonenden er inmiddels vrijwel reeds in geslaagd het vuur, dat vermoedelijk in een boekenkast ontstaan is, in de kiem te smoren* Eenig meubilair was door het vuur vernield. De winkelier keerde spoedig tot het bewustzijn weer. Door het tijdig ingrijpen der buren zijn dé gevolgen van den brand tot een betrekkelijk kleine schade beperkt. Eigenaar wegens vreemsoortige houding gearresteerd. Na een gehouden onderzoek door de politie, inge steld naar de oorzaak van den mysterieuzen brand, heeft de politie van bureau Adelaarsweg een arresta tie verricht. Onmiddellijk na den brand koesterde men ver denking tegen den 22-jarigen eigenaar, die de za ken voor zijn moeder waarnam en dien de buren bewusteloos in den winkeJ gevonden hadden. Het onderzoek bracht steeds meer feiten aan het licht en ten slotte ging men dan ook tot insluiting in het bureau Adelaarsweg over. De houding van den gearresteerde was zeer merk waardig. De man vertelde enkele oogenblikken voor dat de brand uitbrak, terwijl hij in den winkel stond plotseling door twee mannen te zijn overvallen* Van een hunner had hij met een zwaar voorwerp een klap op het hoofd gekregen, hetgeen de verklaring zou zijn voor zijn bewusteloosheid. Nadat men hem buiten kennis gesteld zou hebben, zouden de over vallers het geld uit de lade van de toonbank hebben gestolen. De politie hechtte echter geen geloof aan deze ver klaring en beschouwde het geheele verhaal als een fabel. Aan het hoofd van den man was niets te zien wat op een klap met een hard voorwerp kon wijzen. Bovendien kwam een overval op klaarlich ten dag aan de politie onwaarschijnlijk voor, te meer daar de buren hiervan niets bemerkten. In het politiebureau nam de 22-jarige verdachte voor wien de omstandigheden bezwarend zijn, een houding aan alsof hij inderdaad geslagen was. Hij meende ieder oogenblik in elkaar te moeten zak ken Heden zal het onderzoek voortgezet worden met de diverse getuigenverhooren. De politiescheikundige, de heer Van Ledden Hul-, sebosch zal een deskundig onderzoek instellen in de woning, die onder voortdurende politiebewaking staat. j

Schager Courant | 1936 | | pagina 7