Koningen zonder land. Arrondissements-Rechtbank ct huis Pip Woensdag 1 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 10009 te Alkmaar. met de DE „KUNST" DER DIPLOMATIE. TERUGKEER NAAR STRESA? GENEVE, 29 Juni 1936. Men veroorlove mij een bekentenis: bij de aan komst van den negus op het Gare Cornavin was ik er na aan toe, alle politieke overwegingen geheel te .vergeten en mij, geheel als de groote menigte, door mijn gevoelens te laten leiden. Want. de scène had iets absoluut spookachtigs: onwerkelijk en van een grotesken tragiek. Het meest tragisch was misschien het oogenblik, waarop ras Nasiboe, die zijn keizer sinds zijn verbanning nog niet gezien had, Haile Selassie begroette. De negus, bleek onder zijn zwarte gelaatskleur en opgewonden, stond eenige oogenblik- ken verstijfd en legde daarna den ras zijn hand op het hart. Het was een tooneel, zoo verre van alle realiteit, dat men bijna weer aan sprookjes zou kun nen gelooven. En ik moest aan een kinderraadsel jdenken, waarin gevraagd wordt, wie een koning zon der land is. Het antwoord luidt, de koning uit het kaartspel. In Genève is de waarheid van deze kin- iderwijsheid geheel bevestigd; de negus is op het pogenblik nog slechts een koning uit het kaartspel ,van de groote mogendheden. En toen de verzamelde menigte ïn een gejuich „Vive l'Empereur" uitbarstte, kon ik het gevoel niet meer kwijt, dat er in liet groote publiek toch wel zeer weinig begrip voor de werkelijke realiteit van 'de politiek leeft. Het korte oogenblik van de aan komst was vol geladen met symboliek. Voor een enkel moment verdrong de negus weer de vertegen woordigers der groote mogendheden Eden werd door de menigte bijna onder den voet geloopen en niemand lette op hem, terwijl de nieuwe Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Yvön Delbos in het geheel niet werd opgemerkt. Het was het laatste oplichten van het vuur, dat Oost-Afrika verzengd heeft en vele goede verwachtingen in Europa in asch legde. Geen bodem meer onder de voeten Hoe beschamend het is: ïn de Geneefsche atmos feer vergeet men den ernst. Men leeft er van anecdo- ten, geruchten, sensaties en nieuwsgierigheid. De „kunst" van de Geneefsche diplomatie zal ook deze week geheel tot ontplooiing komen. Men behoeft Werkelijk geen profeet te zijn, om dit te kunnen voor spellen; de eerste drie dagen hebben het reeds bewe zen. Tot het opstellen van de agenda alleen behoorde reeds een flink portie moed. Men kon niet vermijden, het Abessijnsche conflict en het Locarnoprobleem in het lijstje op te nemen. Maar zij figureeren beiden niet op de eerste plaats. Daarentegen onderhield men zich over de kolonisatie van AssyriSche vluchtelin gen en over slavernij. Ook aan deze agenda ontbreekt de symboliek niet: het kwam den diplomaten in het geheel niet tot bewustzijn, dat zij slaven van de procedure zijn. Zij zijn Ahasverisch vluchtenden voor de werkelijkheid, ook zij allen zijn „koningen zonder land": de koninklijke kunst der diplomatie berust in ieder geval te Gencve niet meer op realiteiten. Zij allen, die dezer dagen geweldige redevoeringen zullen houden, hebben geen grond meer onder de voe ten. Gouden bruggen voor Italië. De groote politiek wordt in de ministeries van Bui tenlandsche Zaken gevoerd en niet in Genève. Downing Street, Quai d'Orsay, Wilhelmstrasse en Palazzo Chigi zijn de plaatsen, waar beslissingen Vallen. Niet de stad van Jean Jacques Rousseau. Blikt men van Genève uit daarheen, dan hoort men in de eerste plaats van de Engelsche delegatie, 'dat Eden over Duitschland buitengewoon slecht te Bpreken is. Downingstreet heeft Berlijn het niet be antwoorden van de vragenlijst zeer kwalijk geno men en nog meer heeft men zich geërgerd over de activiteit van Von Ribbentrop tijdens zijn Pinkster- bezoek aan Lord Londonderry. Ribbentrop heeft zoo als bekend niet slechts de onhandigheid begaan, voe ling te nemen met. hooge officieren van de Engelsche luchtmacht, doch bovendien ook tegen den Engelschen ambassadeur te Berlijn, sir Eric Phipps, gepolemi seerd. Dit geldt in Engeland als niet „gentleman- like." Men geeft in Engeland openlijk toe, dat de wending in de sanctiepolitielc mede een gevolg is van 'de ontstemming tegenover Duitschland. De Franschen zijn over het algemeen met zeer te vreden gezichten naar Genève gekomen. Op het laatste oogenblik, eenige uren voor het vertrek, heeft Eden een onderhoud met de Quai d'Orsay gehad en op 'denzelfden 'dag hield 'de Engelsche minister van Oorlog Du ff Cooper een opzienbarende rede over de noodzakelijkheid van de Fransch-Engelsche vriend schap. In de Fransche delegatie is men de meening toegedaan, dat deze rede een wending in de houding van het Engelsche kabinet heeft aangekondigd. In ieder geval is het zeer wel mogelijk, dat bij nieuwe onderhandeling met Duitschland Frankrijk in een betere positie zal zijn geplaatst, wijl Londen aan Pa rijs het initiatief overlaat. Dit initiatief zal tengevolge hebben, dat men het weer in de richting van Stresa zal gaan zoeken. De eenige ernstige bemoeiing, die men in Genève be speurt, is dan ook de poging, voor den terugkeer van Italië naar het concert der groote mogenheden gou den bruggen te slaan. (Auteursrecht V.P.B.) Hij en Zij en de vacantie. Strafzitting van Maandag 29 Juni, Alkmaar. EEN SLAGER, DIE NIET. HOOREN WILDE. Onze politierechter begint al weer aardig op stoot te raken, Zoo langzamerhand neemt hij weer de derde versnelling en 100 kilometer in de bocht. Vanmiddag althans had hij weer 16 candidaten voor de sukkelamolen onder 't mes genomen en dat is voore en man, die evenals zijn verslaggever, hem reeds geheel zijn rechterlijk leven in Alkmaar ge trouw gebleven is het zesde kruisje bijna voor de hejft is gepasseerd, een kranige,prestatie, vooral als men niet niet de niaaimachihe werkt, doch volgens de methode Ledeboer iedere politierechterszaak met zorg onder de loupe neemt. Dit gebeurde zeker met den jeugdigen slagcrsas- sistent Theodorus van Duin, thans logé van het pen sion Pistor aan den oever van den snellen Hoever- vliet, die zijn patroon den slager C. A. Duin aan de Koningsweg voor f 32 in den nek had gezien. De heer Theodorus was al reeds niet heel smetteloos en door het Hof voorwaardelijk en definitief veroordeeld; doch de slagerspatroon had het er toch maar op gewaagd en zag zooals gewoonlijk, zijn goed ver trouwen deerlijk beschaamd. Het bleek voorts tot smartelijke verbazing van den politierechter, dat verdachte, die stond onder toe zicht van den heer Jacob Stam, door het Hof was ontheven van de verplichting, zich niet meer niet geldelijke zaken in te laten. Door deze onoordeelkun dige en dwaze verzachting in de bijzondere voorwaar den had men in de hand gewerkt dat de zwakke broeder weer in zijn vroegere fouten was hervallen. Tot zijn eigen nadeel, zei de officier, die thans 6 maanden voorwaardelijk vorderde. Vonnis tenslotte 4 maanden gev, Nïbbixwoud. OPPASSEN IS NU DE BOODSCHAP. De jongeheer Nicolaas Vleerlang uit Nïbbixwoud, een oogenschijnlijk sullige knulletje, had echter toch het lef gehad, een tiental fruitkisten achterover te drukken en stond daarvoor op 28 Mei terecht. Maar hij genoot het voorrecht om uitstel van executie te krijgen, teneinde de R.C. Reclasseering gelegenheid te geven, het gevalletje nog eens met een liefdesoog te bekijken. Mr. Windhaus, de volijverige en ook goed georiënteerde secretaris, kwam nu den uitslag van het onderzoek rapporteeren met het aangename resultaat, dat de droge Klaas heden werd vereerd met een voorw. veroordeeling, 3 maanden met 3 proefjaren. Hij zal bij een oom onder toezicht worden gesteld. Wieringen* .VEEL GEKNOEI EN ABSOLUUT GEEN VOORDEEL. Een reusachtige inwoner van Wieringen, met het volmaakte uiterlijk van kampioen worstelaar en zwaargewicht bokser, die we verdachten zoowat half Wieringen in elkaar te hebben getimmerd, en door een zee van bloed naar het Alkmaarsche bokke- bankje te zijn gewaad, bleek echter te zijn de café houder, groente- en brandstoffenhandelaar Gerrit Go- mes en zich te hebben schuldig gemaakt aan het vervalschen van een nummerbewijs, dat stond op den naam van zijn schoonvader en dat hij onder het plenzen van veel zweetdroppelen op zijn eigen naam over had weten te brengen. Natuurlijk zóó stumpe rig, dat het bedrog bij den eersten oogopslag werd ontdekt. Het was dan ook meer een stommiteit dan kwaad opzet, doch dergelijke grappen worden door de rechtbank zeer kwalijk genomen en kwam de groote Gerrit er beneden de 40 pop boete of 40 dagen mik mummelen beslist niet af. De officier had 'm zelfs 50 gulden uit den zak willen knijpen. Helder. DRIE HEEREN, DIE WILDEN DE NATUUR IMITEEREN. Wij stellen u achtereenvolgens voor, een drietal kunstenaars, de fruitverkoopers Nic. Koning, Pieter Kalis en Cornelis Brcgman, die de natuur hadden willen nabootsen en in de Heldersche Courant had den geadverteerd met imitatie Jaffa appelen, heer lijk zoet en zonder pit, tegen den civielen prijs van 7, 8 a 10 voor een kwartje, terwijl de prijs bij de bo nafide handelaren tamelijk hooger was. Het bleek echter, dat den koopers geen Jaffa, doch de min derwaardige Valencia- of Solappelen in de handen werden gestopt, zooals eenige concurrenten en be stuurders van de plaatselijke vereeniging voor de belangen van den fruithandel, zich gehaast hadden te vergewissen, door voor 'n kwartje van dergelijke imitaties in te slaan. Wegens het uitoefenen van oneerlijke concurren tie stonden de 3 slimmerikken dan ook terecht en moesten heel wat onaangenaams hooren over de uit gehaalde truc hun concurrenten een vlieg af te van gen. De straf was eveneens lang niet malsch en werd Nic. Koning als de autor intellectualis aange wezen, veroordeeld tot f 60 boete of 25 dagen; Pieter Kalis tot f 50 boete of 25 dagen en Cornelis Bregman, de onnoozelste van het imitatie Jaffa-trio tot f 25 boete of 15 dagen hechtenis. Helder, MONACO-ALLURES. De caféhouder Cornelis G. T. M. Winter te Den Helder had gelegenheid gegeven tot hazardspel door de beoefening van een soort bankspel, waarbij de kans niet door den beoefenaar kon worden bepaald, strafbaar bij de wet alzoo! De gokkerij genoot het verwachte succes en vermoedelijk zou men 's avonds nog lustig aan de speeltafel hebben gezeten, doch er kwam een kink in den kabel in den persoon v. d. heer H. J. Meijer, een kelner, die werd beticht .la zarus" te zijn thuis gebracht, en op dien grond door den heer Winter was ontslagen. De kelner beweer de echter te zijn belasterd en sprak daarover met agent de Haan, waarbij toen ook ter sprake kwam het verboden bankspel. Natuurlijk knoopte de Haan als actief politieman die aanwijzing in het oor en het gevolg was dat de caféhouder tegen de lamp liep en thans tot f 20 boete of 10 dagen werd veroordeeld. Hoorn. NOG EEN OUD VUILTJE, DAT WAS BLIJVEN HANGEN. De heer Corn. Jac. Anth. Huisman, die bij de ju stitie zoo populair is als een Chineesche Wolhand- krab bij een fuikenvisscher, kocht in 1926 tegen den formidabelen prijs van 25 pop een nog in prima staat verkeerende auto, merk „Last Sob", onder con dities sine qua non, dat de prachtwagen het eigen dom zou blijven van den verkooper, Hendrik IJsma monteur te Hoorn, tot de laatste cent was afbetaald. Meneer Huisman voldeed correct aan deze overeen komst tot f 15, toen vond hij het zeker lang genoeg, de brave Hendrik te hebben uitgehangen, en liet den monteur naar het nog resteerende tientje fluiten. De heer IJsma ontwikkelde toen echter de activiteit, die Huisman had ontbroken en deed aangifte, met ï.Zoo te loopen!" merkte hij tot Frobisher op, „met de vlugheid van een jongen en de beval ligheid van een meisje! Een aardig gezicht, niet? De lange beenen die springen en het lichaam dat vliegt!" en Betty stormde de steenen trappen op en het huis bin nen. Uit de houding van Hanaucl sprak een span ning, die met zijn luchthartige woorden, kwalijk overeenstemde, en vol verwachting staarde hij naar de stomme vensters van het huis Betty even wel. had voor haar tocht nauwelijks een minuut noodig gehad. Zij verscheen weder bovenaan de treden met een tamelijk groote enveloppe in de hand en voegde zich weer bij de groep. „Monsieur, wij hebben getracht dit voor u achter te houden", sprak zij zonder bitterheid doch met diep leedwezen. „Gisteren ik, vandaag Ann,evenals wij vele jaren lang getracht heb ben, het verborgen te houden voor Dijon. Thans evenwel, is er niets meer aan te doen". Zij had de enveloppe geopend, en er een ka binet-portret uitnemende, overhandigde zij dit aan Hanaud. i,Dit is het portret van mijn tante ten tijde van haar huwelijk met mijn oom". Het was het portret, drie kwart ten voeten uit, van een slanke vrouw, met de rechte leden der jeugd, in wier gelaat een trek van koppig heid de plaats had ingenomen van de bekoorlijk heid der jeugd. Het was een gelaat, ernstig ge plooid door een verdriet; de oogen overschaduwd en peinzend, de mond teeder en zelfs in de nuchtere wedergave door een foto, met een zweem van een lastig humeur. Het deed Jim Frobisher. die over den schouder van Hanaud heen naar het portret had staan kijken, uit roepen, niet „zij was mooi", doch, ,ik wilde dat ik haar gekend had". Ja! Een kameraad", voegde Hanaud er b3. Een fleurig strandpakje. gevolg dat laatstgemelde meneer heden voor de po litierechter werd gerequireerd. De verdachte was evenwel niet aanwezig, zoodat ook zijn advocaat Mr. Judell zeker niet tot zijn on verdeeld genoegen, voor „spek en boonen" was ge arriveerd. De officier releveerde dit alles, lichtte uit voerig het doopceel van den verduisteraar, bereids 5 maal veroordeeld, terzake vermogens- en andere de licten en vorderde 5 maanden gevangenisstraf, welke straf door den politierechter tot 2 maanden werd ge reduceerd. Let echter op, dat meneer in verzet komt! S c h o o r 1. DAT WERD NOG EEN WEINIG VOORDEELIGE SCHATGRAVERIJ. De Schoorlsche landbouwer Cornelis Petrus Baar, een kerel als een boom, met een kleur als een pi oenroos was van meening, dat men in een zoo zand- rijk dorp, een wagentje min of meer niet zou missen en had zich op 6 Mei de vrijheid gepermitteerd een wagen duinzand te annexeeren! Een daad van eigen gereidheid, die hem Maandagmiddag bracht voor den politierechter, die hem tot 10 gulden boete of 5 dagen hechtenis veroordeelde. Helder. DAT BLIJFT ALTIJD EEN-GEVAARLIJK EXPERIMENT. Een te Helder woonachtige veehouder Cornelis Verheul was zoo n beetje cour d'argent en als gevolg van die penibele omstandigheden was op zijn 6 koeien beslag gelegd. Het was nu zaak voor Kees om met zijn fikken van die koebeestjes af te blijven, want met zulke vrijpostigheden wordt door de justitie niet gespot. Maar de man was zoo stom om dit ge vaar niet te achten en verkocht door bemiddeling van zijn zwager de koeien aan den veehouder Vis ser, die er geen notie van had, dat hij eigenaar werd van in beslag genomen vee. Natuurlijk kwam Kees Verheul er niet lekker af en kreeg 2 maanden tijd om in de cel over zijn stommiteit na te denken. Winkel. EEN PRACHT EXEMPLAAR VAN EEN STAATSBURGER. De heer R. T. W. Dekker, een 39-jarig los arbeider te Winkel noemt zich lid der Rev. Soc. Arb.partij, maar we gelooven niet dat ook deze partij reden heeft op een dergelijke asociale partijgenoot trots te zijn. Stond deze meneer toch voor eenige weken als verdachte voor den politierechter ter zake diefstal van electrisch licht, thans sierde hij weer het zon- daarskanepeetje, op grond van het feit dat hij reeds gedurende 193419351936 clandestien de water leiding had afgemelkt. De huisbaas wenschte die leverantie niet te betalen en dus was de heer Dek ker, die omtrent het mijn en dijn zeer vrijzinnige Betty had een tweede foto uit de enveloppe genomen. „Doch dit, mijnheer, is dezelfde dame, een jaar geleden". De tweede foto was genomen te Monte Carlo, en het was moeilijk te gelooven, dat zij van dezelfde vrouw was, zulk een tragische veran dering had er in die tien jaren plaats gegrepen Hanaud hield de beide portretten naast elkan der. De gratie, het kleine tikje humeur waren verdwenen; de gestalte was breed geworden; de gelaatstrekken grof en zwaar; de wangen vet, de lippen hingen slap omlaag; en in de oogen stond niets dan heftigheid te lezen. Het was een beeld van jammerlijk verval. „Het verstandigst is, er geen doekjes om te winden, mademoiselle", zeide Hanaud welwil lend, „deze foto"s verraden het duidelijk genoeg Mevrouw Harlowe was dus. tijdens haar laat ste levensjaren aan den drank?" „Sedert den dood van mijn oom". legde Betty uit. „Zooals u waarschijnlijk zult weten was haar leven, tot zij hem huwde, vrij ellendig en eenzaam geweest. Doch toen had zij ten minste een droom om voort te leven Toen Sim. Harlowe evenwel gestorven was.en zij besloot haar uitlegging met een gebaar. „Ja", antwoordde Hanaud. „van af het oogen blik waarop wij voor deze zaak hier kwamen, mademoiselle, hebben mijnheer Frobisher en ik natuurlijk geweten, dat er een geheim achter stak. Wij wisten het vóór uw achterhoudend heid van gisteren, en vóór die van mademoiselle Upcott van heden. Waberski moest hebben af geweten van iets, wat u niet gaarne zoudt wil len dat bekend werd. alvorens hij zijn bedrei gingen richtte tot uw advocaten te Londen, of eenige aanklacht tegen u inbracht". (Wordt vervolgd) FEUILLETON Naar het Engelsch door A. E. W. Mason 30'. Gestroopt tot op de huid! en zij lachte woest; toen kwam het geluid alsof ja, dat kan het geweest zijn! alsnog zij omlaag werd gedrukt en vast gehouden, en de stem van mevrouw ging tot een gekreun over en toen stilte en vervol gens die andere stem, in een zacht, helder ge fluister „zoo is het genoeg". En al dien tijd stond ik daar in het duister o!" Wat werd door u gedaan, nadat dat heldere gefluister uw ooren had bereikt", vroeg Hanaud streng. „Neem uw handen van uw gezicht weg, als 't u blieft, en laat mij hooren". Ann Upcott gehoorzaamde hem. Zij wierp het hoofd terug, terwijl de tranen haar over de wan gen stroomden. ftlk keerde mij om, lispelde zij. ,Ik vluchtte de kamer uit. Ik sloot de deur achter mij o zoo zachtjes. Ik vluchtte", f,Vluchtte? Vluchtte? Waarheen?** r,De trap op naar mijn kamer". s,En gij hebt niet gescheld? U maakte niemand wakker? U is gevlucht naar uw kamer! En daar hebt gij als een klein kind uw hoofd tusschen de beddelakens verborgen! Kom, kom, made moiselle l" s,En wiens stem denkt gil dat het was, die zoo helder fluisterde zoo is het genoeg?" Die van den onbekende, van wien gij dezen morgen in de bibliotheek gesproken hebt?" „Neen mijnheer", hernam Ann. „Ik zou het u niet kunnen zeggen. Indien er gefluisterd wordt gelijkt de eene stem precies op de andere". ,J)och u moet aan die stem een eigenaar heb ben toegekend. Wegloopen en wegkruipen dat doet niemand. „Ik meende, dat het die van Jeanne Baudin was". En Hanaud zette zich ïn zijn stoel achterover het meisje aanziende met een blik, waarin even veel afschrik als ongeloovigheid te lezen stond Jim Frobisher stond achter hem en schaamde zich over zijn eigen ras. Was er een meer door zichtige uitvlucht denkbaar? Indien zij gedacht had, dat de verpleegster Jeanne Baudin in de kamer was geweest, waarom was zij dan omge keerd en gevlucht?" ,Kom nu mademoiselle* vervolgde Hanaucl. Zijn stem was eensklaps zacht geworden, bijna smeekend. „Dat kunt u mij niet wijs willen ma ken". Met een hulpeloos gebaar keerde Ann Upcott zich tot Betty. 5,Nu zie je het!" zeide zij. t,Ja"? antwoordde Betty. Zij zat een paar se conden in twijfel en sprong toen eensklaps op. s,Wacht!" zeide zij, en vóór iemand haar kon tegenhouden, was zij reeds halfweg den tuin in- gerend naar het het huis. Jim Frobisher vroeg zich af, of Hanaud in het eerst haar het heen gaan had willen beletten, doch haar bij nader inzien had laten gaan. Het was zeker, dat hij in de beginne een kleine, snelle beweging had gemaakt, en zelfs nu, keek hii Betty, terwijl zij zich over het breede grasperk haastK met een ondoordringbaren. eigenaardigen blik na.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9