Slotzitting van de Assemblee Greiser hoont Door den trein gegrepen Het A.V.R.0 feest te Hilversum In zee verdronken Twee jonge menschen gedood Jeugdige avonturiers Dantzig wil naar het moederland terug Jimmy Mctrosc neergestort Maandag 6 Juli 1936. Postrekening No. 23330 SCDAGEH 79ste Jaargang. No. 10012 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in bet eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Einde der Sancties een bedroevend einde van de abessijnsche kwestie. Nog nimmer sinds het bestaan van den Volkeren bond iseen zitting van de trotsche Assemblé ge houden, die zoozéér den indruk maakte van versla genheid. De Ahessijnsche kwestie is, waarschijnlijk voor goed, in de doofpot gestopt, maar de manier waar op is meer dan beschamend voor den Volkeren bond. Als lamgeslagen' zaten daar de vertegenwoordi gers der vrije naties en zwegen in alle talen. Zwijgen was de houding, waartoe zij zich bepaal den en slechts hun „ja" of „neen" gaf uiting aan hun wil. Aan woorden, aan redevoeringen, waagden zich geen der vertegenwoordigers, èn uit vrees Musso- lini te mishagen èn uit begrijpelijke schaamte voor het verraad dat jegens Abessinië werd gepleegd. Slechts Panama, Canada, Zuid-Afrika en Colum- bia verklaarden zich van stemming te onthouden. Een bijeenkomst van zwijgers.' Na de verklaringen van deze landen, stelde de Voorzitter van Zeeland voor te stemmen over de beide voorgestelde resoluties. Op zijn vraag of iemand zich wilde uitspreken over de resolutie der Abessijnsche regeering, zwegen allen. Toen van Zeeland tot hoofdelijke stemming wil de overgaan, verzocht de Abessijnsche gedelegeerde eerst over de resolutie van zijn regeering te doen stemmen. Op de vraag van Van Zeeland of iemand over deze resolutie het woord verlangde: weer zwijgen. „Ik meen uit uw stilzwijgen te moeten aannemen „dat U er de voorkeur aan geeft eerst over de re solutie van het Bureau-te willen stemmen", zeide toen Van Zeeland. Geen antwoord! Bij de, toen volgende stemming over de resolutie welke ten doel had een einde aan de sancties te ma ken, bleken 44 landen voor te hebben gestemd en slechts 1 tegen. Deze tegenstemmer was Abessynië zelf. Bij de voortgezette behandeling moest Van Zee land nog tweemaal een vraag stellen aan de Hooge Vergadering, en even dikwijls gaf geen dezer kop stukken der werelddiplomatie eenig antwoord, zoo- dat de liquidatie van den Abessijnsche kwestie in volledig stilzwijgen verliep. Het naspel. De Abessijnsche kwestie zal heden in de zitting van den Volkenbond, welke tegen tien uur is bijeen geroepen, haar naspel hebben. De belangrijkheid dezer bijeenkomst bestaat in het feit, dat niet alleen de datum zal worden vastgesteld, -waarop de sancties haar einde zullen moeten nemen, doch dat bovendien gepaste maatregelen zullen moe ten worden genomen om te verzekeren, dat het ein de der sancties tegenover Italië een hervatting der handelsbetrekkingen met Italië zal beteekenen,zon der discrimineering of repressailles van de zijde van Italië. Daarom zijn de oeconomische en financieele des kundigen der delegaties naar Geneve ontboden. Het is wel vernederend! Deze „gepaste maatregelen" beteekenen weinig minder dan een verzoek aah Mussolini, om vooral maar niet kwaad te blijven en toch maar de ver loren zonen maar weer in genade aan te nemen. TWEE SLACHTOFFERS AAN •HET STRAND TE ZAND VOORT VOOR DE 00GEN VAN HUN VROUWEN IN DE DIEPTE VERDWENEN Zandvoort 5 Juli Omstreeks het middag uur waren aan het stille Noorderstrand twee bewoners uit Haarlem, de 30-jarige stucadoor P. Zoethout en de 43-jarige verpleger van het groote Gasthuis te Haarlem A. G. Gau, aan het baden. De vrouw van Zoethout riep baar man nog toe: Piet, ga nu niet te ver, doch enkele secon den later verdwnen beide personen in de diepte Zoethout werd op de tweede bank gevonden, terwijl Gap anderhalf uur later aanspoelde. Een arts kon slechts den dood der beide mannen constateeren. Per politiebrancar&s zijn hun lijken naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Waarschijnlijk zijn zij bij het baden in een „mui" terecht gekomen. Uit dit droevig ongeluk blijkt weer hoe gevaarlijk 't is zonder toezicht te zwemmen. NOODLOTTIG ONGELUK OP ON- BEWAAKTEN OVERWEG BIJ VENLO. Twee dooden Venlo: Gistermiddag is op den onbewaakten overweg in de buurtschap „Het Ven", aan den spoor weg VenloStraelen een luxe auto uit Venlo door den Duitschen trein gegrepen, die om 12.27 uur uit het station Venlo vertrekt. De auto kwam uit de richting der stad en werd bestuurd door don 24-jarigen A. H. G. Geertsen, ter wijl als passagier achterin gezeten waren de 26-jarige rige j. H. G. Geertsen en diens verloofde de 20-jarige j. H. Everts. Uit de sporen op den weg valt af te leiden, dat de bestuurder nog getracht heeft, den wagen voor den overweg tot stilstand te brengen. Het uitzicht ter plaatse wordt belemmerd door een woning, die dicht bij den spoorwegovergang gelegen is. Het achterste gedeelte van den wagen werd door de locomotief gegrepen en de in zittenden werden naar buiten geslingerd. De 26-jarige G., die tegen een steenen duiker werd gesmakt, was op slag dood. De 20-jarige E. bleek zwaar gewond aan het hoofd. Haar toestand is zeer ernstig. De bestuurder werd eveneens aan het hoofd ge wond, doch niet levensgevaarlijk. De slachtoffers zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. De wagen, die totaal vernield werd, is voorloopig in be slag genomen. Ook mej. Everts overleden. Nader vernemen wij nog, dat de 20-jarige mej. J. H. Everts, enkele uren na aankomst in het zieken huis te Venlo is overleden. KIJKER is K00PEI1 i>ij CLOECK Bi| een aanrijding te BoxteL Op den rijksweg EindhovenBoxtel onder Liemp- de is Zondagavond ongeveer te negen uur een on geluk gebeurd, dat aan twee jonge menschen het leven heeft gekost. Het twintigjarig meisje A. M. Schalks kwam op de fiets een zijweg uit, toen een motorrijder naderde. Een aanrijding kon niet meer worden voorkomen en het meisje werd in de flank aangereden. De motorrijder, de 24-jarige H. Ver rijt, werd van den motor geslingerd en was op slag dood. Het meisje bekwam een schedelbreuk en stierf korten tijd daarna ter plaatse. Beide slachtoffers waren uit Boxtel afkomstig. Hun stoffelijk over schot is in het St. Lydwinaziekenhuis te Boxtel op gebaard. De marechaussee te Boxtel, heeft het onderzoek in handen. Amsterdam Zes jongens uit de Bloemen- buurt aan den overzijde van het Y hebben Zon dagmorgen een avontuur beleefd, dat hen nog lang zal beugen. Heel in de vroegte trokken de knapen, die van 16 tot 18 jaar oud zijn, er op uit, de waterland- sche natuur tegemoet. Onder Schouw gemeente Landsmeer, vonden zij een roeiboot in het Noord" Hollandsch Kanaal. Zonder zich te bedenken, en mogelijk wel met de bedoeling hiermede fui ken te gaan lichten, maakten zij zich van het vaartuigje meester. Zij hadden echter buiten den waard, in dit geval den eigenaar van dit bootje gerekend, die, zoodra hij zijn vaartuigje miste, en ontdekte wie zich er over ontfermd hadden, het politiebureau aan den Adelaarsweg hiervan in kennis stelde. Drie agenten hadden spoedig succes op hun speurtocht. Voordat zij bun prooi echter te pak ken hadden, moest nog heel v/at gebeuren. De jóngens stoorden zich niet aan de vermaningen der politie welke met een waarschuwingsschot ONBEHOORLIJK GEDRAG VAN DEN NATIONAAL-SOCIALISTISCHEN SE- NAATS-PRESIDENT VERWEKT GROOTE VERONTWAARDIGING. De Nationaal-socialistischè Senaats-president, Grei ser van de vrije stad Dantzig, die naar Genève was ontboden om tegenwoordig te zijn bij de behande ling van de incidenten, welke in Dantzig zijn voor gevallen, heeft voor den Volkenbondsraad een rede gehouden, welke in verband met de heftige aanval len op den Volkenbondscommissaris te Dantzig, die deze bevatte, aan zijn gehoor felle protesten ontlokte. Hij verklaarde, dat de toestand te Dantzig tot de komst van het nationaal-socialisme te vergelijken was met een kruitvat, en dat de Volkenbond het door zijn optreden dreigde te doen ontploffen. Hij zeide niet te spreken uit naam van doode artikelen en paragrafen, doch uit naam van 400.000 Duitschers, die niet steeds van het moederland gescheiden zul len blijven.! Hij wenschte dat een nieuwe Hooge Commissaris van den Volkenbond naar Dantzig zou worden gezon den, die zich van iedere inmenging in de buitenland- sche politiek zou onthouden. Geheel zonder com missaris, voegde hij er aan toe, zou alles echter be ter gaan. Tijdens de rede van Greiser hadden zijn toehoor ders meermalen moeite kreten van protest te onder drukken. Deze braken echter los, toen de spreker besloot met den uitroep: „thans genoeg hiervan", en zijn dossier met kracht op de raadstafel wierp. De verontwaardiging bereikte echter haar hoogte punt bij het vertrek van Greiser. Toen hem verzocht werd de raadszaal te ver laten omdat een nieuw punt op de agenda kwam, liep hij op de raadstafel toe en reik te ieder lid de hand, hetgeen tegen de ge woonte is. De raadsleden konden zich natuur lijk niet onttrekken. Terwijl Eden reeds weer in de stukken keek om het volgende punt aan de orde te stellen keerde Greiser zich half om, bracht zijn rechterhand voor zijn gelaat en maakte een lange neus in de richting van het raads- college. Deze grimas herhaalde hij vlak bij de deur. Minister Eden, die als voorzitter fungeerde, zag' 't gebaar van Greiser niet, maar werd er opmerkzaam op gemaakt dooi: het hevige tumult dat losbarstte. Toen heni Het feit werd medegedeeld, zeide hij op scherpen toon: „Na- wat ik van den Senaats-presi dent heb gezien en gehoord, geloof ik dat het voor ons eigen prestige beter is te doen alsof wij niets hebben gezien." Opvallend in de rede van Greiser was vooral de tirade over het bezoek van de Duitsche kruiser aan Dantzig. Zooals men wèet had de commandant van dat oor logsvaartuig geen bezoek gebracht aan den Hoogen Commissaris van den Volkenbond, hetgeen als een grove onbeleefdheid jegens den Bond is te beschou wen. Greiser zeide hierover, dat de heeren van Genève zich daarvoor niet tot hem maar tot een zeker adres in Berlijn moesten wen den, dat de heeren wel kenden. Greiser verlaat Genève. Zoo geladen was de stemming, dat Greiser in een der wandelgangen van het Volkenbondspaleis door de deurwaarders moest worden beschermd, die een cordon om hem vormden. Gisteren heeft hij, met de Dantziger delegatie Ge nève verlaten. Voor zijn vertrek uit Genève had hij een langdurig onderhoud met den Poolschen minis ter Beek over de hangende politieke kwesties. De Volkenbondsraad heeft Zaterdagavond een commissie ingesteld, bestaande uit een Fransch- man, een Engelschman en een Portugees, welke de ontwikkeling van den toestand in Dantzig zal be- studeeren, evenals de voorstellen, welke Greiser in zijn rede heeft gedaan. Groote opgewondenheid in Dantzig. In Dantzig hcerscht groote opgewondenheid na het debat in den Volkenbondsraad. De bladen ver schijnen des Zondags niet. Alleen de „Vorposten" kwam gisteren met een extra editie uit, waarin de tekst der Zaterdag door Greiser afgelegde verkla ring is opgenomen. Men meldt, dat tal van soldaten en officieren van het Duitsche leger, die hun verlof in Dantzig door brachten, telegrafisch naar hun garnizoen zijn te ruggeroepen. Hoewel het mogelijk is, dat men hier met een normalen dienstorder te doen heeft, geeft dit bevel toch aanleiding tot gissingen, welke niet bevorderlijk zijn om de atmosfeer te kalmeeren, daar dit bericht ontvangen werd, nadat vernomen was, dat ook de S.A. en S.S. van Dantzig van verlof was terugge roepen en het gerucht aangaande een concentratie in Dantzig in omloop bracht. De Poolsche vertegenwoordigers te Genève hebben gisteren verklaard, dat men niet bijzonder veront rust is over de bedreigingen van Greiser, daar Polen de internationale verplichtingen van Dantzig zal doen naleven. In minder dan zes uur zou Polen in staat zijn het geheèle gebied der Vrije Stad door eenige divi sies te doen bezetten. In geen geval zal het een voldongen feit aanvaarden. Poolsche kringen zeg gen, dat Greiser zich Zaterdag zoo beminnelijk heeft uitgelaten jegens de Poolsche regeerders, om dat Duitsohland op de hoogte was van hetgeen hij zou zeggen. Om een krachtige uitdrukking van een Poolsoh staatsman te gebruiken: Greiser weet, dat Polen niet zal toestaan, dat den hoogen commis saris van den Volkenbond, een, haar zal worden gekrenkt. in de lucht gepaard gingen. Integendeel, zij zoch ten een heenkomen het land in aan de overzijde van het kanaal, waar de agenten hen evenwel achtervolgden. Tenslotte werden zij in gehaald doch voor tot arrestatie kon worden overgegaan moest nog een der jongens, die zich met een sprong over een breede sloot in veiligheid dacht te brengen, doch daarin niet slaagde, uit het water worden opgevischt, wat met de noodige moeite gepaard ging. De jongens werden naar het bureau Ade laarsweg overgebracht, waar de politie uit Landsmeer hen aan een ondervraging onder wierp. Later op den dag zijn de jongens weer op vrüe voeten gesteld. GROOTSCHE MANIFESTATIE. RUIM 150.000 „LUISTERVINKEN" DEFILEERDEN LANGS HET NIEUWE STUDIO-GEBOUW. De eerste voorteekenen van het groote Avro-feest waren reeds Zaterdagmiddag merkbaar in de-Gooi- sche bloemenstad. De invasie was zoo groot, dat de hotels overvol waren, zoodat zelfs nog velen een onderdak moesten zoeken in een der naburige ge meenten. Gister heerschte er een enorme drukte in Hilver sum. Duizenden automobielen, honderden autobus sen brachten tienduizenden Avro-gasten naar Hil versum. Voorts waren er vele tienduizenden, die per rijwiel kwamen, terwijl de extra treinen eveneens een menigte menschen aanvoerden. Reeds vroeg in den morgen trokken de luistervin ken in groepen door de versierde stad, naar de drie feestterreinen, resp, geleen nabij de Crailosche brug, aan den Utrechtschen weg en aan den Loos- drechtschen weg. Op deze uitgestrekte terreinen welke feestelijk met vlaggen waren versierd, ston den commando-torens opgesteld, vanwaar de leiders een goed uitzicht hadden endoor de microfoon hun mededeelingen bekend maakten. De politie, versterkt met vier en tachtig man be reden marechaussee en honderd rijksveldwachters, slaagde er in de steeds grooter wordende opstuwen de menschenmenigte in goede orde naar de feest terreinen te dirigeeren. Op de terreinen zelf was -de regeling ook zeer goed, zoodat een ieder zijn deel kreeg van de enorme voorraden ververschingen, die waren opge slagen. Het défilé der duizenden. De festiviteiten bereikten haar hoogtepunt, toen naar schatting honderd vijftig duizend personen langs het nieuwe studiogebouw aan den 's-Gravelandsche- weg trok. Precies om een uur stelden de stoeten zich op de feestterreinen op en om even half twee trokken de eerste groepen voorbij de studio. De heer W. Vogt en de bestuursleden hadden plaats genomen op het terras voor het gebouw en namen, de enthousiaste toejuichingen van de langstrekken- den in ontvangst. Tot ruim vier uur duurde het défilé, waarna de deelnemers weer in goede orde de feestterreinen bereikten. De ballon-opstijgingen. Op elk der terreinen steeg een luchtballon op, die behalve de ballonvaarders, bemand waren met een Avro-reporter. Nagenoeg gelijktijdig kozen de ballons het lucht ruim en dreven weg in de richting van de Duitsche grens. Nadat men uiteen was gegaan, bleef er in het cen trum van Hilversum nog geruimen tijd een enorme drukte heerschen. De café's en lunch-tearooms werden bestormd en de toeloop was zelfs zoo groot, dat lange files menschen, onder toezicht, geruimen tijd moesten wachten tot een plaatsje open kwam. Tot besluit van de feestelijkheden werd op het terrein aan den Loosdrechtschen weg een groot vuur werk ontstoken. BEKEND AUSTRALISCHE VLIEGER OM HET LEVEN GEKOMEN De bekende, nog jonge Australische vlieger, de 23-jarige Jimmy Melrose is met zijn toestel naar beneden gestort en om het leven gekomen. Hij was met zijn vliegtuig op weg naar Ade- laide. Een vriend, die hem vergezelde, is even eens om het leven gekomen. De Negus uit Genève vertrokken Genève, 5 Juli (Reuter-A.N.P.) De negus is hedenavond via Parijs naar Londen vertrok- en. vergezeld van Ras Kassa en dr. Martin, den Abessijnschen gezant te Londen. Ras Nassiboe zal heden of morgen Genève verlaten. Slechts enkele personen woonden het vertrek van den negus bij. Incidenten deden zich niet voor. Zijn voornemens heeft hij niet bekend ge maakt. Hij zal zijn gedragslijn voor de toekomst vaststellen, als hij te Londen bij de zijnen is teruggekeerd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1