Positie van Italië in Abessinië 'n Uitkomst voor Greiser sprak namens Nog hoogst kwetsbaar geen twee Brillen Opticien Teriep De instortingsramp in Roemenië KIJ K£I1 is KOOPEn tij CLOECK ESMBHSHBnBaBHBnBH Gaat U met vacantie Rupsenplaag teistert Zeeuwsch Vlaanderen Dinsdag 7 Juli 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 10013 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. OOK NU WEER BRENGT DE RE GENPERIODE GROOTE MOEI- LIJKHEDEN MET ZICH MEE. DJIBOUTI. In Juni. KOLONIALE oorlogen zijn gewoonlijk van lan gen duur geweest. Een beslissende overwin ning van den kolonialen staat over de hoofd macht van zijn tegenstanders beteekende vrijwel nimmer het einde van den strijd, daar bijna steeds een langdurige, kostbare en afmattende guerilla-oorlog volgde. De Engelsehen weten dit van Zuid-Afrika o.a., de Franschen weten dit van Algiers, .van Madagascar, van Marokko, de Italianen van Lybië, de Nederlanders van Atjeh en het scheen, dat na het vertrek van den negus negèsti duizenden Ethiopiërs den strijd nog zouden voortzetten, waar toe de uitgestrektheid van 't land en 't zeer moeilij ke terrein hun alle gelegenheid boden. Aan wapns en munitie ontbreekt het hun ook thans nog niet en steeds zouden ze zich uit Soedan en Kenya van nieu we voorraden kunnen voorzien. Militair gesproken is de positie der Italianen, die in Ethiopië slechts en kele lange liniën bezet houden, hoogst kwetsbaar. Nu de regenperiode heeft ingezet, gaat ook de verzorging van het leger moeiten geven. Aanvoer van levens middelen per automobiel van Italiaansch Erythrea over Dessié naar Addis Abeba is zoo goed als on mogelijk geworden en deze aanvoer moet thans ge schieden per spoorweg van Djibouti. Hadden de Ethiopiërs slechts zes a zeven weken langer stand gehouden, dan was de toestand der Italianen in Ethiopië hoogst zorgelijk geworden. Maar ook nu nog zouden eenige groepen bewapende, ondernemende, goed aangevoerde Ethiopiërs een zeer ernstig gevaar kunnen vormen. Zouden zulke groepen erin slagen Set spoorwegverkeer te onderbreken, dan zou het er met de voedselverzorging van het Italiaansche le ger zeer spoedig buitengewoon slecht uitzien, te meer daar dit jaar de oogst in Ethiopië weinig op zal bren gen. Tengevolge van den oorlog zijn namelijk over groote uitgestrektheden de velden thans niet bebouwd. Deze oorlog behoefde niet ten einde te zijn, indien aan Ethiopische zijde de wil en de neiging beston den den strijd voort te zetten. In elk geval kan van ongeveer zeventig ten honderd der bevolking niet worden verwachte dat ze de wapens weder opnemen. De Harrari, de Somali, de Dankali, de Galla's, de Isjia's enz. hebben niet de minste reden strijd te voe ren tegen de Italianen ten bate van het oude Ethiopië. In het oude Ethiopië waren ze overheerscht, zooals ze thans overheerscht zijn, doch vermoedelijk zijn ze er bij de verandering wel iets op vooruitgegaan. Voorloopig blijven in Ethiopië de oude belastingen ge handhaafd, doch deze belastingen worden thans op een rechtvaardige wijze geïnd. Vroeger, onder den ïiegus negèsti, was voor de menschen het ergste niet wat ze hadden te betalen aan belastingen, maar wat de belasting-inners extra voor zichzelf namen. Om den strijd voort te zetten zouden dus alleen in aanmerking komen de echte Ethiopiërs, de Am- hari, het heerschende ras tot nu toe, dat ongeveer vier millioen zielen telt. Nog gedurende mijn verblijf in Ethiopië had ik van Ethiopische zijde allerlei geruchten gehoord over verschillende aanzienlijke groepen krijgslie den, die hier en daar nog te velde zouden staan. Dat alle krijgslieden reecis naar hun haardsteden zijn teruggekeerd, is zeer onwaarschijnlijk, en het is dus zeer goed mogelijk, dat zich hier en daar nog kleine legerscharen bevinden. Het voornaamste was evenwel te weten of er ook een soort veldtochts plan bestaat en een zekere centrale aanvoering. Te Djibouti heb ik me in verbinding gesteld met verschillende Ethiopische voormannen, die daar thans als vluchtelingen vertoeven. Met Ethiopische aanvoerders, met diplomaten, met vroegere hooge ambtenaren heb ik me in verbinding gesteld. Men schijnt iets van plan te zijn of geweest te zijn, wat ik mag opmaken uit het feit, dat kort geleden een jeugdige Ethiopiër een groot aantal geografische kaarten van Ethiopië over de grens heeft gesmok keld naar Ethiopië, waar ze bestemd waren voor de aanvoerders van nog in het veld staande Ethiopi sche troepen. Bij de meeste Ethiopiërs te Djibouti vond ik een algemeeno terneergeslagenheid, beter gezegd nog „onverschilligheid'. Een dezer dagen vroeg mij de Ethiopische commandant, oud-leerling van St. Cyr, Kalide, terwijl hij, liggend in een langen stoel, ijs- water slurpte: „En wat denkt u nu nog van de mo gelijkheden der toekomst". Ik heb hem geantwoord: „Dat hangt geheel van u en uw volk af. Met dertig- a vijftigduizend moedige ondernemende mannen, kunt ge nog het verblijf der Italianen in Ethiopië vrijwel onmogelijk maken." Hij heeft me eens aangekeken en ijswater verder gedronken. De geschiedenis scheen hem slechts wei nig belang in te boezemen. Dat mijn sympathie voor de Ethiopiërs onder deze omstandigheden toeneemt, kan ik moeilijk beweren. Er is daar een gebrek aan gevoel van eigenwaarde, een gebrek aan doorzettingsvermogen, aan kracht, aan moreel, die zeer onaangenaam aandoen. Voor zoover ik de Ethiopiërs heb leeren kennen, zijn ze niet in staat tot het voeren van een guerilla- oorlog, die ook nu nog een wending zou kunnen brengen in het lot van hun land. Niet dat het hun ontbreekt aan moed, doch den moed, welken een gue rilla-oorlog vereischt, bezitten ze niet. In Lybië hebben- de Italianen zeventien jaar moe ten vechten eer ze het land inderdaad hadden onder worpen en ook daar beschikten de Italianen toch over tanks en vliegmachines. In Lybië hadden de Ita lianen zich slechts meester te maken van de enkele dozijnen waterbronnen. Wie in het woestijngebied van Lybië dc waterbronnen in handen heeft, is mees ter van het land, wat de strijd der Italianen daar zeer vergemakkelijkte. In het uitgestrekte, in vele gebieden waterrijke Ethiopië zou de zaak zoo een voudig niet zijn, indien... er zich de noodige krijgs lieden bevonden, die inderdaad bereid zouden zijn alles op alles te wagen. De bewoners van Lybië zijn echter andere kerels dan de Ethiopiërs. Tien of twintig Lybiërs, Berbers of Arabieren, vormen, gewapend en voorzien van munitie, te paard of op de kameelrug, reeds een ge vechtseenheid, die geduldig haar kansen weet af te wachten, om dan plotseling een slag te slaan. De Ethiopiërs zijn evenwel niet in staat in kleine groepen op te treden. Zij kunnen alleen handelen in massa, waarbij de en den ander met schreeuwen en krijgsliederen aanmoedigt. Onder deze omstandighe den hebben ze een moed, die tot roekeloosheid en doodsverachting stijgt. Dan stormen ze zoo noodig met enkele duizenden man in gesloten massa tegen machinegeweren in en of er dan de helft of drie vierden liggen blijft op het slagveld, deert hun niet. Er blijven er steeds wel genoeg over om tenslotte met de blanke.,wapens de bediening der machinege weren af te maken, zooals in den oorlog herhaalde lijk geschiedde. Genade wordt dan niet gegeven, zoo als ze trouwens ook geen genade vragen en zooals ze niet eens omkijken naar hun gevallen krijgsmak kers, indien dit geen chefs zijn. Voor ondernemingen in kleine groepen, waarbij rust, stilte, overleg, geduld noodig zijn, deugen de Ethiopische krijgslieden niet. Een guerilla-oorlog vereischt bovendien een volko men, onderling vertrouwen der mannen en der groe pen, maar welke echte Ethiopiër vertrouwt een an deren Ethiopiër of een Galla of een Europeaan? De Ethiopiër heeft een algemeen wantrouwen tegen over iedereen en dat bewijst zijn groote zelfkennis. Hijzelf' is immers niet betrouwbaar. En hij weet, dat zijn landslieden zijn als hij. In een door Ethio piërs gevoerden guerilla-oorlog zou de eene groep Ethiopische krijgslieden rustig elke andere groep aan den tegenstander verraden, indien er slechts ge noeg wordt betaald in klinkende munt. Trouw aan het land, trouw aan elkander zijn voor de Ethiopiërs volkomen onbekende begrippen, evenals trouw aan een gegeven woord. De oorlog heeft bewezen hoe algemeen bij de Ethio piërs omkooping en verraad waren, voornamelijk dan onder de aanvoerders, de chefs. Gezien deze verschillende karakter-eigenschappen der Ethiopiërs acht ik een krachtig gevoerde gue rilla-oorlog, die invloed zou kunnen uitoefenen op het lot van Ethiopië uitgesloten. De negus-negêsti heeft officieel door zijn vertegen woordiger mede laten deelen, dat er nog in Ethiopië een door hem ingestelde Ethiopische regeering be staat cn wel in het Zuidwesten. Dit is gedeeltelijk waar. Raz Tajé beschikt er nog over een legermacht van duizenden, dochraz Tajé is nimmer een vriend geweest van Hailé Selassié, heeft hem zelfs nooit erkend en is dan ook niet door Hailé Selassié als hoofd eener tijdelijke Ethiopische regeering be noemd. In het zuidwesten heeft Hailé Selassie nim mer iets te zeggen gehad en in die streek heeft hij zich ook op het toppunt van zijn macht nimmer kunnen wagen. Intusschen verneem ik, dat de Ethiopische politie- luitenant, die te Brussel studeerde, Lidz Makonnen, en die zich met een krijgsmacht bevond in het Gar- malata-gebergte, zich bij de Italianen heeft aange meld. Hij bevindt zich thans in vrijheid, maar on der toezicht te Dirédawa. J. K. BREDERODE. meer noodig. Eén paar glazen voor ver zien en lezen, per paar f 4.bij Oogonderzoek gratis, te SCHAGEN. MISS MEGAM LLOYD GEORGE WENSCHT POLITIEK IN RADIO Nederland als voorbeeld gesteld Londen Tijdens het debat in het Lagerhuis over de radio heeft Miss Megan Lloyd George den wensch naar voren gebracht de radio te ge bruiken tot voorlichting der kiezers. Ia democra tische landen als Nederland en België, zoo zeide zij, wordt zij daartoe gebruikt. De politieke par tijen in Nederland krijgen evenveel zendtijd en kunnen daarvan gebruik maken op de wijze die zij wenschen. Holland is het minst revolution- naire land van Europa en stelt den meesten tijd beschikbaar voor het vrije woord. GENERAALS NEMEN STEEKPENNINGEN AAN. Corruptie-affaire in Japan ontdekt. Tokio De directeur van het militair arsenal luitenant-generaal Oejemoera, en de hoofdin genieur Nisjijama zijn ter beschikking van den Krijgsraad gesteld, daar zij steekpenningen tot een bedrag van meer dan 20.000 yen van mu nitiefabrieken en zakenlieden zouden hebben aangenomen. RUSSISCH SCHIP VERMIST Archangel Het Russische mailschip „Storm", dat een wetenschappelijke expeditie aan boord heeft, die naar de Barendsz Zee is vertrokken, heeft, na S.O.S. seinen te hebben uitgezonden, geen teeken van leven meer gegeven. Men vreest, dat het door slecht weer verrast en gezonken is. ZAL OOK DE DANTZIGER KWESTIE DOOR EEN VOLDON GEN FEIT WORDEN OPGELOST? George Soloveytchik is voor de Daily Telegraph naar Dantzig geweest. Hij schrijft in het blad over zijn waarnemingen o.a.: Ik heb de Nat. Soc. in Dantzig gesproken. Zij maakten er geen geheim van, dat zij alleen maar wachten op de gelegenheid om volledig bezit te nemen van de Vrije Stad, de andere partijen uit den weg te ruimen, Lester te verdrijven en de hoogste macht in handen te nemen. Hun op vatting schijnt te zijn, dat de Volkenbond niet langer meetelt en dat Frankrijk en Engeland niet in staat, of niet geneigd zijn ecnigerlei actie te ondernemen Derhalve is er niets, dat de Dantzigsche Nazi's weer houdt te gelegener tijd een werkelijken „putsch" te organiseeren en eens te meer een voldongen feit voor de wereld te plaatsen. Bovenstaande beschouwing komt ongetwijfeld overeen met de meening van het overgroote deel der Dantziger nationaal socialisten. Toch mag worden betwijfeld of men in Berlijn een dergelijke oplossing wenscht. Men zet er alles op om de kwestie in volle vriend schap met Polen op te lossen en een door de Dant ziger Nazi's geforceerde beslissing kon dan ook wel eens niet naar den zin van Hitier zijn. Men vindt het daar natuurlijk uitmuntend, dat Greiser een groote mond opzet tegen den Volkeren bond; dit komt geheel overeen met de nationaal- socialistische levensopvatting. Maar ruzie met Polen wil men toch hoogstwaar schijnlijk liever niet. Hitier ziet den grooten vijand in de Sovjet en heeft voor het afsnijden van een paar malsche stukken uit het lichaam van den Russische beer de hulp van Polen noodig. Uit alles blijkt dan ook dat aan Greiser matiging is aanbevolen. Dat Duitschland de zaak niet op de spits wil drijven blijkt ook uft het antwoord, dat de Fransche ambassadeur en de Britsche zaakgelastigde van de Duitsche autoriteiten kregen, toen zij gisteren een bezoek brachten aan de Wilhelmstrasse in verhand met de Dantziger kwestie. De regeering te Berlijn verklaarde dat naar haar meening voor het ontstaan van moeilijkheden in Dantzig niet behoeft te worden gevreesd. Ook in Polen ziet men blijkbaar nog geen directe gevaren Gisterenavond is een officieus communiqué ge publiceerd, waarin o.a. wordt gezegd, dat de pers in sommige landen, welker belangen worden be dreigd door de Duitsche expansie, teveel waarde hecht aan de Dantziger kwestie, teneinde te doen ge looven, dat de opmerkzaamheid van Duitschland elders dan in deze landen wordt bezig gehouden. Het communiqué verklaart verder, dat Greiser te Genève zeide, dat de belangen van Polen in Dantzig zullen worden geëerbiedigd en dat indien de rede van Greiser revisionistische tendenzen bevatte, deze uitsluitend betrekking hebben op de rol van den Volkenbond in de vrije stad. Tenslotte wordt in het communiqué verklaard, dat de rechten van Polen in Dantzig moeten worden ge ëerbiedigd en dat dit ook zal geschieden. Eden acht de zaak zeer ernstig. Naar Reuter verneemt, heeft Eden in den Maan dagavond gehouden ministerraad met nadruk ge wezen op het ernstige karakter van de gebeurtenis sen te Dantzig. De geheele kwestie zal in den ka binetsraad opnieuw aan een onderzoek onderworpen worden. Oppositiebladen in beslag genomen. De president van den Senaat Greiser, wordt he denavond te Dantzig terug verwacht. Voor de woning van den Hoogen Commissaris is een schildwacht geplaatst. De politie-president van Dantzig heeft de oppositiebladen „Danziger Volks- zeitung" en „Danziger Volkstimime" in beslag ge nomen wegens critiek op de rede van Greiser te Genève. Vaste=lasten ontwerp Door de regeering ingetrokken 's-Gravenhage De voorzitter van den raad van ministers heeft aan de Tweede Kamer me degedeeld, dat het ontwerp van wet. houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopen- de landbouwhypotheek- en pachtovereenkomsten, alsmede het wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren, worden in getrokken. Hiermede is het lot van het geruchtmaken de wetsontwerp thans definitief beslist. Na het jongste votum van de Tweede Kamer viel trouwens niet anders te verwachten. naar bosch en heide, zee en strand? Verzuim dan tooh vooral niet AMILDA-zonnehruin- crême mede te nemen. Deze beschermt tegen vervellen en zonnebrand en bevordert tevens een snelle, mooie natuurlijke huidbruining. óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Disconto Nederlandsche bank opnieuw verlaagd Met ingang van heden is het disconto van de Nederlandsche Bank N.V. verlaagd van 3% pet. op 3 pet. In sommige boomgaarden zit geen stukje groen meer aan de hoornen. Vlissingen. Verschillende deelen van ons land hebben den laatsten tijd van verschillend gedierte veel overlast ondervonden. Wij hebben reeds kakker lak- en krekelplagen gekend, thans wordt westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen door een rupseninvasie geteis terd. In de boomgaarden welke niet of niet voldoende besproeid zijn, zit vrijwel geen stukje groen meer aan de toornen. Alleen de verdorde nerven der bla deren blijven over, zoodat van de fruitoogst niet veel terecht zal komen in de getroffen boomgaarden. Speciaal de boomgaarden in de omgeving van Biervliet hebben veel te lijden. Het aantal dooden bedroeg 11, dat der gewonden 936. Boekarest. Tijdens het proces tegen de bou wers van de tribune, die onlangs te Gotroceni is ingestort, is het aantal slachtoffers meegedeeld. Dit bedraagt elf dooden en 936 gewonden, waarvan 721 zwaar. DE NEGUS WEER TERUG IN ENGELAND. Londen. De negus is gistermiddag aan boord van de Isle of Thaner te Folkestone aangekomen. Hij heeft de reis naar Londen voortgezet, waar hij later in den middag is gearriveerd. TACHTIG PERSONEN GEARRESTEERD 4 Die een geheele spoonvagon in beslag hadden genomen. Madrid Op het station van Madrid zijn tachtig personen gearresteerd, die deel hadden genomen aan de socialistische bijeenkomst te Oviedo en zonder te betalen naar Madrid waren teruggereisd. Zij hadden een geheele wagon van de spoorwegen in beslag genomen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1