Proclamatie. Een witte poes Geheel China spaart Dinsdag 7 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10013 De sancties opgeheven op 15 Juli Eden beantwoordt vragen Stakingsoalusten te Alexaadrie Kort verhaal EEN LUCHTVLOOT ALS VERJAAR DAGSCADEAUTJE VOOR TSJIANG KAI-SJEK Nanking, Juli 1936 Wanneer de generalissimus Tsjiang Kai-Sjek president van het Executieve Comité van de Kwomintang en Ghina's „sterke man", op 15 September a.s. zijn vijftigsten verjaardag viert, dan zal Ghina's kleine luchtvloot daarvan groot voordeel hebben, want de Chineesche autoritei ten hebben in vereeniging met de civiele, mi litaire en partij-organisaties reeds maanden lang Ijverig geld verzameld, om den staatschef op zijn verjaardag met een flink aantal vliegtuigen te verrassen. Deze gedachte, die de Chineezen overigens van Duitschland hebben overgenomen, heeft tot in de verst afgelegen provincies geestdrift opgewekt en overal zijn commissies aan het werk, die de rijkelijk binnenkomende giften verzamelen. Ook de provincies, waarin de invloed van Nanking nauwelijks valt waar te nemen, zooals het ver afgelegen Yoenan, Tsesjoean, Sjensi en Kansoe doen aan deze inzameling mede en zelfs de ver armde, voor de helft onder Japansche controle staande provincie Soeijoean heeft telegrafisch aan Nanking medegedeeld, dat ook zij een klein vliegtuig wenscht te schenken. De geldinzameling heeft op verschillende manieren plaats. Zoo probeert men het onder anderen ook met een „verjaardags-kettingbrief" waarbij den ontvanger verzocht wordt een dollar aan het luchtvlootfonds te schenken en vijftien bekenden door het verdersturen van den brief tot betaling van hetzelfde bedrag aan te sporen. In vele groote steden worden tooneelvoorstel- lingen ten bate*van het fonds georganiseerd en alle regeeringsambtenaren heeft men verzocht een deel van hun salaris voor het goede doel af te staan. Intusschen heeft de generalissimus la ten verklaren, dat hij in geen geval wenscht, dat er een of anderen druk op ambtenaren of par ticulieren wordt uitgeoefend. Dezer dagen zal men de inzamelingen reeds staken en overgaan tot het in bestelling geven van- de vliegtuigen. Naar verluidt zal het groot ste gedeelte van de „verjaardags-vliegtuigen" in '■Amerika worden vervaardigd, hoewel de Itali- aansche invloed in het Chineesche vliegercorps in den laatsten tijd zeer groot is geworden. (V.P.B.-U.P.) WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Ernstig verkeersongeval te Drachten. Gisterenavond te ruim zes uur is op den Steenwij- kerWeg te'*Drachïe.p de 54-jarige groentéh'ahdelaar S. van Zinderen, toen hij op de fiets een stilstaande auto moest passeeren, door een achter hem rijdende taxi aangereden en tegen den grond geslingerd. Met een schedelbasisfractuur is de man in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. DAT er in het huis van juffrouw Schutters noo- dig was, was alleen maar een beetje geluk, dacht Annie, want het huis met zijn inwo- ners had dat bitter noodig. Eerstens zij, An nie, het achttienjarige dienstmeisje, dan juffrouw Schutters, dan de oude heer Specht op de eerste verdieping, dan juffrouw Werner op de tweede en eindelijk mijnheer van den Berg op de zolderetage, die zoo ijverig schilderde. Zij moesten allemaal hard werken en konden nauwelijks in hun levenson derhoud voorzien. Annie deed de kacheldeur dicht en ging naar de keuken om het theewater op te zetten. En toen ge beurde heteen dunne, zwarte schaduw schoof zich tussolien de deur en het raam... en een kleine, witte poes kwam de keuken binnen. „Mimi, Mimi"riep Annie en tilde het diertje op. De kleine poes was nat, het diertje was vel over heen en aan den hals had het een wond. Iemand had het dier kwaad willen doen, dat kon zij dadelijk zien. Het was een armelijk diertje, maar met een verstandig kopje en zij keelt met haar grappige groene oogjes Annie aan. Het meisje dacht na. Bracht een witte poes geen geluk? Wat eigenaardig; enkele minuten geleden had zij juist over het geluk gedacht en daar kwam het nu op vier pootjes het huis binnen wandelen. Vlug droogde zij het diertje met een oude doek af en gaf het een restje melk, dat eigenlijk bestemd was voor de rijstpudding van mijnheer Specht. De poes maakte er niet veel omslag mee, maar liet het Op dat oogenblik kwam juffrouw Schut ters de keuken binnen. Natuurlijk was het eer ste wat zij zag, de kleine poes. „Waar komt dat dier nu van daan, Annie?" en zon der het antwoord af te wachten, ging zij ver der: „Heb je het de melk van mijnheer Specht gegeven?" „Ja, juffrouw Schut ters, de poes kwam bin nen loopen. Zij heeft honger en dorst Over het algemeen was juffrouw Schutters geen onmensch, en zij lette er streng op, dat alle huur ders het hunne kregen, ook de allerarmsten. Maar poesen, die de melk van haar huurders opdronken, die zelf nauwelijks wisten hoe zij moesten rondko men „Annie",zei juffrouw Schutters, „het spijt me heusch heel erg, maarzet de poes op straat!" Annie keek juffrouw Schutters aan, en zij keek naar Annie. Zonder een woord te zeggen, pakte het dienstmeisje het kleine diertje op en ging er mee naar buiten. Juffrouw Schutters was blij, dat Annie geen scène had gemaakt. Maar Annie was niet zoo gehoorzaam als zij wel dacht. Want buiten gekomen stopte zij het diertje in de zak van haar rok en trok er haar schort netjes overheen. Zij gaf het dier een zacht klapje en zei: „Nu stil blijven zitten, hoor!" In de keuken teruggekomen vroeg zij met het rus Tweede Kamer. RESTAURATIE CUNERAKERK. Deelname tentoonstelling Parijs 1937. Ingediend is een suppletoire begrooting van on derwijs, kunsten en wetenschappen ter voorziening in de benoodigde uitgaven voor het inrichten van een nieuw hoogspanningslaboratorium te Delft, waarvoor f222.000— wordt aangevraagd. Bovendien is aangevraagd f 50.000.voor het aan deel van het Rijk in de hoog noodige restauratie van de Cunerakerk te Rhenen. Er wordt op gerekend, dat de provincie Utrecht f25.000.zal bijdragen en ten slotte de gemeente en de kerk zelf de resteerende f25.000.—. Tenslotte vraagt de minister f150.000.aan voor de deelname aan de in 1937 te Parijs te houden ten toonstelling „Kunst en techniek in het hedendaag- sche leven." VEERTIG KILO SUIKER EN EEN BROEKSPIJP. De buit van een handig kommies. 't Smokkelgebied heeft zijn verrassingen. Niet zel den staan de ambtenaren voor ongedachten buit. Maar wat een kommies te Chaam dezer dagen in handen viel, zal toch nog wel nie dagewesen zijn. De „Bossche Crt.'> vertelt er het volgende van: Een smokkelaar, die per rijwiel een zak suiker vervoerde, had de brutaliteit om hiermede langs de woning van een kommies te Chaam te peddelen. Het toeval wilde, dat juist de bewoner buiten kwam en den smokkelaar aanriep halt te houden. Zooals gewoonlijk werd aan dit bevel geen gevolg gegeven, doch de ambtenaar kon den smokkelaar nog juist bij een zijner beenen grijpen. Door rukken en trekken wist de man nog juist op het laatste moment te ontkomen doch met achter lating van 40 K.G. melissuiker, een heerenrijwiel en... een geheele broekspijp. Onder hilariteit van het publiek nam de smok kelaar de beenen en koerste het veld in. De in beslag genomen goederen zijn opgebracht bij den ontvanger der directe belastingen te Strijbeek. BOMAANSLAG TE MADRID Sabotage van stakènde bouw vakarbeiders. Te Cerro Bermejo, nabij Madrid, zijn gister in een in aanbouw zijnd buis 8 bommen ont ploft. Een groot deel van bet bouwwerk werd vernield. Persoonlijke ongelukken deden zicb niet voor. Men vermoedt dat stakende bouwvararbeiders van bet anarcbo-syndicalistiscb vakverbond de sabotage bebben gepleegd. BALDADIGE ALARMEERINGEN 50 maal in een maand te Am sterdam. Gedurende de maand Juni is de Amsterdam* sche brandweer vijftig maal noodeloos uitgerukt, doordat de melders uit baldadigheid in werk werden gesteld. De politie hield terzake drie personen aan. tigste gezicht, dat men zich maar kon indenken: „Zal ik de mcnschen het ontbijt gaan brengen?" „Ja, Annie." Óp de eerste etage klopte zij zachtjes tegen de deur van mijnheer Specht's kamer. Mijnheer Specht zat met zijn rug tegen den kou den kachel geleund. In zijn slappe hand hing de courant. Hij zag er nog treuriger en hulpeloozer uit dan anders, dacht An nie vlug, terwijl zij de theepot en twee kleine brood jes op de tafel zette. En hardop zei ze: „Maar waar om bent U niet bezig met het oplossen van kruis woordraadsels, mijnheer Specht?" „Ach Annie, het heeft geen zin. Het is jammer van de postzegels. Ik heb nog nooit een prijs gehad..." De oude man beefde. Annie dacht, als hij zijn lie velingsbezigheden opgaf, kón men hem wel dadelijk gaan begraven. Toen zei zij weer hardop: „Kijkt U eens, mijnheer Specht!" En toen haalde zij de kleine witte poes te voorschijn. Deze spinde behaaglijk. „Die is vanmorgen uit zichzelf bij ons binnen komen loo pen, en een witte poes brengt een reusachtig geluk!" Toen Annie de kamer verlaten had, greep hij naar zijn potlood en de courant. Een koninklijk dier in Afrika? dacht hij. Olifant? Neen, te lang. Leeuw? L-e-e-u-w, ja, dat was goed. En opeens ging het op lossen heel gemakkelijk, het eene woord na het an dere schoot hem in de gedachte Juffr. Werner op de tweede etage was 'n schrijfster en had eveneens weinig geld. Zij keek niet eens op, toen Annie de kamer binnen kwam. Hoe zou men ook nog interesse in het leven kunnen hebben, want zoo juist had de post haar haar manuscript terug gebracht van den zevenden uitgever, die het gewei gerd had. Weer haalde Annie het witte poesje te voorschijn. „Die moet ons toch geluk aanbrengen, nietwaar, juffrouw Werner? Maar zegt U er alstu blieft. niets van aan juffrouw Schutters, want die houdt niet van poesen." Met saamgeknepen lippen keek Juffrouw Werner het dienstmeisje aan en vergat, dat zij honger had en dat het ontbijt op de tafel stond. Of zij en reeds had zij het manuscript in een nieuwe enve loppe en aan den achtsten uitgever geadresseerd. Den achtsten en waarschijnlijk den laatste. Mijnheer van den Berg, de kunstschilder op de derde verdieping was vandaag nog nerveuzer dan anders. Wat had het voor zin te schilderen, terwijl zijn kamer reeds half vol schilderijen stond en hij er geen kooper voor kon vinden. Want dat was absoluut noodig, want zelfs een kunstschilder moet eten, wil hij in leven blijven. Maar toen Annie binnen kwam, kregen zijn oogen toch even weer een vriendelijke glans en hij lachte, toen zij haar gelukskatje te voorschijn haalde en op haar armën wiegde. Want Annie stond precies op de plek waar de morgenzon in de kamer viel, want de wolken waren juist weggetrokken en het kamer tje was opeens overstroomd van licht... zoo mooi... „Blijf staan! Precies zoo blijven staan!" riep mijn heer van den Berg. Hij liep om Annie heen, kneep de oogen dicht en schetste iets op papier. Toen ging hij zijn heiligdom binnen, waar zijn schildersezel stond, sloeg de deur achter zich dicht. Annie lachte, zij kende mijnheer van den Berg, nu was hij bezig met schilderen. Een uur. Mijnheer Specht haalde diep adem. Nog nooit was de oplossing hem zoo gemakkelijk afge gaan. Juffrouw Werner rekte zich eens uit. Nog nooit was de tijd zoo snel gegaan. Wat had zij een mas sa getypt. Mijnheel' van den Berg hoorde de klok één slaan, doch liet zich niet onderbreken. Als het schilderij goed zou worden, dan moest hij aan het werk blijven, zoolang hij zich nog dat heerlijke licht, BESLUIT DER COÖRDINATIE COMMISSIE Genève Be Coordinatie-Commissie heeft besloten de sancties tegen Italië op te heffen op 15 Juli. IN DE ZITTING VAN HET ENGEL- SCHE LAGERHUIS. Londen. Minister Eden heeft gistermiddag ont kennend geantwoord op de vragen van het conser vatieve Lagerhuislidj den brigade-generaal Spears, die hem vroeg of Italië behoort tot de regeeringen, die zullen deelnemen aan de voorbereidende bespre kingen inzake de hervorming van den Volkenbond. Ook ten aanzien van den toestand in Dantzig wer den den minister verschillende vragen gesteld, doch deze beperkte zich tot het doen van mededeelingen aangaande de bijeenkomst van den Volkenbond, doch weigerde hieraan toe te voegen, wat hij reeds in zijn verklaringen te Genève heeft afgelegd. Daar Sandys de Duitsche kwestie voor het parle ment reeds herhaaldelijk heeft verdedigd en een plebisciet inzake Dantzig voorstelde, antwoordde Eden: Sandys moet zich herinneren, dat deze kwes tie bij verdrag is geregeld en dat de beide mogend heden die er het meest bij zijn geinteresseerd, Duitschland en Polen zijn. Hierop vroeg Dalton of er in deze aangelegenheid sprake is van een geest van hartelijke samenwerking met de Poolsche regeering. Het antwoord van Eden luidde: ja mijnheer. In antwoord op de vraag van Arthur Henderson (labour) of de regeering van plan is de rijksregee- ring te polsen inzake het probleem der versterking van het ontmantelde geibied, verklaarde Eden niet te gelooven, dat het oogenblik geschikt is om deze kwestie afzonderlijk te behandelen, daar de Britsche regeering nog goede hoop heeft, dat men tot alge- meene onderhandelingenmet Duitschland zal kunnen komen. Wat het antwoord op de Britsche vragenlijst betreft, deelde Eden mee, dat de Britsche ambassa deur van de Duitsche regeering spoedig een ant woord wenscht. Op de vraag van Henderson of het niet wenschelijk zou zijn krachtiger stappen bij het rijk te ondernemen, zeide Eden te gelooven, dat zijn antwoord voldoende was. STANDBEELD VOOR JE ANNE D'ARC TE ROME. Rome. Van 12 tot 14 Juli zullen te Rome plech tige feesten plaats vinden ter gelegenheid van de overhandiging van een standbeeld van Jeanne d'Arc, dat de beeldhouwór Rcal del Sare aan de stad Rome heeft aangeboden. O.a. zal een Fransch vliegtuig, dat door Ilaliaansche vliegtuigen ge ëscorteerd wordt, aarde brengen, afkomstig van de plaats, waar de brandstapel voor Jeanne d'Arc is opgericht. Het standbeeld zal op de Piazzo d'Espagna worden geplaatst. dat om het meisje en de kleine witte poes speelde, herinnerde. Op een middag, drie weken later stond mijnheer van den Berg in het huis van een kunstkenner, die hem door een van zijn kennissen was genoemd. Deze bekeek het werk van den kunstschilder, kneep de oogen samen, keek eens naar den armelijk gekleeden kunstenaar en zei toen langzaam, als in gedachten: „Honderd gulden, mijnheer..." „O, dank U wel!" zei de schilder. Toen hij thuis kwam, voerde hij een Indianen- krijgsdans uit. Ook in de keuken scheen het feest te zijn, want toen hij op het geluid dat daarvan daan kwam, naar beneden ging om te kijken, zag hij juffrouw Schutters en Annie aan het ronddan sen.. Mijnheer Specht had zijn opgave van drie we ken geleden geheel goed gehad en nu had hij den hoofdprijs van driehonderd gulden gewonnen! Drie honderd gulden! En juffrouw Schutters had er reeds honderd gulden van gekregen, de achterstallige pen- sionprijs van hem. Mijnheer Specht kon weer lachen... „Juffrouw Werner is niet thuis", zei Annie. Dade lijk na den postwissel was de brievenbesteller geko men met een geel couvert, dat aan haar geadresseerd was. Gelukkig kwam zij even daarna en toen zij den brief gelezen had, was zij dadelijk met den tram naar den uitgever gegaan, die haar boek aangeno men had. Een uur later kwam ook Juffrouw Werner terug. Zij lachte en kwam met een voorschot en een nieu we zwarte hoed voor juffrouw Schutters. Mijnheer van den Berg bemerkte eigenlijk nu pas voor het eerst, dat juffrouw Werner nog heel jong was en eigenlijk heel knap en zij had het heele boek al leen geschreven. De eenige, die zich bij al die gelukkige menschcn niet heelemaal op haar gemak voelde, was juffrouw Sohutters. Nu, nu de nood voorbij was, dacht zij plot seling terug aan dien regendag, toen zij de kleine witte kat op straat had laten zetten. Was dat wel goed van haar geweest? „Annie", zei juffrouw Schut ters, „hoor eens het spijt me, dat ik je drie we ken geleden de kleine witte poes buiten op straat heb laten zetten. Hoe zou het met het dier zijn? Misschien hadden wij het beter hier kunnen hou den." Maar Annie keek' in het geheel niet treurig en antwoordde: „Ach, juffrouw Schutters, ik heb het diertje gezien. Het zwerft hier in de buurt rond. Misschien is het nog. hier." „Vooruit, Annie", zei juffrouw Schutters plotse ling, ,jga het zoeken en breng het poesje hier!" Annie verdween en keerde na een ongelooflijk kort poosje met de kleine witte bontbundel in den arm terug. Toen er nu opeens nieuwe pensiongasten kwamen (want natuurlijk was het geluk van haar huis in de buurt bekend geworden), keken zij haar verbaasd aan over den naam, die zij het witte poesje had ge geven: Pharao. „Pharao, juffrouw Schutters?" „Ja, dat is een Egyptische titel, een koningstitel zelfs. Juffrouw Werner heeft dit voorgesteld en zij vertelde, dat de katten in Egypte heilige dieren wa ren, die geluk aanbrachten!" De kleine witte poes zat voor de kachel en keek met begrijpende oogjes naar de menschen, die om de groote tafel zaten. Zij zat daar waardig, heel waardig en nam stilzwijgend, als vanzelfsprekend, de vriendelijke attenties van de bewoners van het huis in ontvangst. (Nadruk verboden). BEKENDMAKING Ik, MAGNUS VAN SCHAGEN, Heer van Schagen en Ommelanden, verordineer en be veel dat de burgers en burgeressen van Schagen, alsmede de bezoekers(sters) mijner heerlijkheid op VRIJDAG 10 JULI a.s., na 9 uur 's avonds zich niet op straat zullen mogen begeven zonder hun aangezichten van een masker of mombakkes te hebben voorzien, zullende de weigerachtigen ter na dere berechting door mijne trouwe helle- bardiers onder spot en hoon der burgerij worden voorgeleid. Aldus gedaan te Schagen, den 7 Juli 1936. MAGNUS VAN SCHAGEN. Trampersoneel legt het werk neer en tracht de remises te bezetten. Cairo. Het 1200 man sterke personeel van de Tramweg Mij. van Alexandrie is gister in staking gegaan. Het tramverkeer ligt volkomen' stil. Verschillende van officieele zijde gedane arbitra gepogingen stuitten op het verzet der stakingscom missie. De stakers hebben getracht, de electriciteits- centrale te bestormen. Er ontstonden botsingen met de politie, waarbij 2 politie-officieren en 2 politie agenten, alsmede 15 stakende trambeambten gewond werden. DOOR AANHANGWAGEN OVERREDEN. Noodlottig verkeersongeval in de hoofdstad. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is op de Nassaukade te Amsterdam tusschen de Eerste en Tweede Hugo de Grootstraat een ernstig verkeers ongeval geschied. Op deze hoogte werd een 20-jarige wielrijdster gepasseerd door een haar achterop rij dende vrachtauto met aanhangwagen. Toen de auto voorbij was, week het meisje^ die den aanhangwagen blijkbaar niet bemerkt had, naar links uit, tengevol ge waarvan zij door den aanhangwagen werd gegre pen, zij kwam te vallen, waardoor cïe wielen haar hoofd raakten en zij verscheidene ernstige- verwon dingen opliep. In vrij ernstigen toestand is 't slacht offer naar het Binnengasthuis vervoerd. ONAFHANKELIJKHEIDSDAG IN AMERIKA. New York: Tengevolge van ongelukken e.d. in de Vereenigde Staten tijdens Independance Day, zijn 441 personen om het leven gekomen. EEN SYNTHETISCHE VULKAAN Calistoga (Californië) Sinds maanden wacht Californië reeds op de reeds lang aan gekondigde uitbarsting van den Mont Lassen de eenige nog werkende, vulkaan van de Ver eenigde Staten zonder Jat deze berg er toe kon besluiten, den sensatiehonger van de be volking te stillen. Opdat nu de nationale, feest dag op 4 Juli waardig zou worden gevierd, had een vuurwerkfabriek opdracht gekregen, in den krater van den Mont Saint Helena een kunst matige uitbarsting te doen plaatsvinden. Alles verliep volgens het programma en aan den luien Mont Batten werd een goed voorbeeld gegeven. Verwachting: meest zwakke veranderlijke wind betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen of onweer, koeler. Verdere vooruitzichten: onweersachtig. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 763. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 21 gr. C. is 70 gr. F. TERLEP's LIKDOORNTINCTUUR, VERHOOGT UW LEVENSLUST BIJ 'T UUR! Prijs per flacon f0.35. Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ. Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. zioh uitstekend smaken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5