Raad van Schagen AKKERTJES Uit onze Omgeving. Wèg die Migraine! Subsidie voor Kanaal- en Havenfeesten. Vergadering van den Raad der gemeente op Maan dag 6 Juli 1936, des namiddags kwart over zeven uur. Alle leden zijn aanwezig.» Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester; secretaris de heer A. C. Roggeveen. Na opening volgt vaststelling der nptulen. De Voorzitter deelt mede, dat voor deze korte ver gadering als belangrijk punt op de agenda voorkomt het verzoek van de commissie voor de officieele en feestelijke opening van de haven en het kanaal, om een subsidie, waarbij de commissie in overweging geeft een bijdrage te verleenen ad f1000. Naderhand is van den voorzitter der commissie de mededeeling ontvangen dat waar helaas de Prinses niet komt, volstaan zal kunnen worden met een sub sidie van f500.—. B. en W. stellen den Raad voor, gelet op de voor onze gemeente zoo hoogst belangrijke gebeurtenis, het gevraagde bedrag van f500.toe te staan. De heer Van Erp spreekt zijn verbazing uit over de houding van B. en W. om zoo maar voetstoots aan het verzoek te voldoen. Spr. heeft zich daarover ver baasd, in de eerste plaats als hij bedenkt dat wan neer werkloozen of armlastigen om steun komen, aan alle zijden op dien steun wordt beknibbeld. In de tweede plaats als hij bedenkt dat voor de ver breeding van het Noord geen geld aanwezig was en zelfs de Burgemeester te kennen gaf, dat als de Raad voor dat doel gelden beschikbaar zou stellen, de Burgemeester dat besluit ter vernietiging zou .voordragen. Spr. kan er niet mee accoord gaan dat onder deze omstandigheden die f500.— worden ge voteerd en spr. wil, als. naderhand blijkt, dat do gemeente die f 500.lcan missen, ze aan armlastigen en werkloozen ten goede doen komen, door het ver strekken van brandstof. De heer Bijlsma onderschrijft wat de lieer Van Erp over de werkloozen en steuntrekkenden zegt, maar aan den anderen kant erkent hij ook de groote betee kenis van de opening van kanaal en haven en meent hij, dat de gemeente zich hieraan niet kaii ont trekken. Waar zulke groote belangen op 't spel staan, wil ook spr. subsidie aan de commissie verleenen, idoch het bedrag halveeren en dus bepalen op f250. De heer De Veer wijst er op, dat aan de totstand koming van kanalen en haven onherroepelijk vast zit een behoorlijke opening, waarbij het doel voorzit om de omgeving naar Schagen te trekken. Voor den middenstand is dat weer van groote beteekenis en in den vorm van vermakelijkheidsbelasting zullen de feesten weer baten in de gemeentekas brengen. Als centrumgemeente is dit gebeuren voor Scha gen van groote beteekenis en met deh wensch dat het bezoek aan Schagen in die dagen zeer groot zal mogen zijn, verklaart spr. zich voor het verleenen der subsidie. De heer Mr. Dr. Buiskool Is verbaasd van den heer Van Erp tegenkanting te ondervinden, want tot nu toe was de heer Van Erp als hij zelf in dergelijke commissies zat, altijd groot voorstander van dergelij ke aangelegenheden. Wanneer de heer Van Erp oor deelt, dat de gelden beter voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden, moet spr. opmerken, dat juist door de totstandkoming van kanalen en haven de werkloozen te werk zijn gesteld en gehoopt wordt dat door de kanalen minder groote moeilijkheden t. a.v. het werkloosheidsvraagstuk zullen ontstaan In principe is spr. blij dat de heer Bijlsma tenminste een bedrag beschikbaar wil stellen, maar spr. had ook hier geen tegenkanting verwacht." Spr. wijst er dan op, dat deze zaak, deze officieele en feestelijke opening geheel door een particuliere commissie is voorbereid en zal worden geregeld, terwijl het hier toch betreft een taak die op het gemeentebestuur be hoort te rusten. En als de gemeente die taak had vervuld, zou het de vraag zijn of het niet veel meer dan f500 zou kosten. Het gemeentebestuur zou niet om steun bij de burgerij hebben kunnen aankloppen, zou niet om subsidie aan allerlei organisaties hebben kunnen vragen, zooals de commissie dit heeft gedaan en het zou dus de gemeente ontelbaar honderden guldens meer hebben gekost. Spr. is overtuigd, dat door de feesten een dusdanig bedrag in de gemeente kas zal vloeien, dat practisch dit totstandkomings- feest de gemeente geen cent kost. Spr. hoopt dan ook dat geen enkel lid van dit college tegen het voorstel zal stemmen. Zelfs al hadden B. en W. voorgesteld, om f 1000 subsidie te geven, dan nog zouden er allerlei argumenten daarvoor zijn aan te voeren. Men be denke ook wel, dat de commissie ondanks deze ge meentelijke subsidie van f 500, nog met een niet-slui- tende begrooting zal zitten en waarvoor nog een be roep op de burgerij zal moeten worden gedaan. Waar het hier voor onze gemeente betreft een historische gebeurtenis, ligt het op den weg van den raad, het voorstel van B. en W. te aanvaarden en had spr. ge hoopt. dat dit met algemeene stemmen zou geschie den. Spr. uit den wensch, dat dit opwekkend woord aanleiding mag zijn voor de heeren Van Erp en Bijlsma om op de dwalingen huns wee,gs terug te keeren. De heer De Vries acht onder de huidige omstan digheden een subsidie van f 500 niet. onbelangrijk. Spr. zal er zich niet in verdiepen of 'in den vorm van vermakelijkheidsbelasting dit bedrag grootcn- deels terug zal komen, maar spr. wil het beschou wen als de taak die op de gemeente rust. Wij willen propaganda voor kanalen en haven, dat doen we uit welbegrepen eigenbelang. Wij willen Schagen zien als brandpunt onzer omgeving, en daarom, hoezeer spr. een bedrag van f 500 een belangrijk bedrag vindt, zou het naar zijn meening een kortzichtige politiek zijn deze subsidie niet te verleenen. Scha gen is nu eindelijk in het bezit van een goeden wa terweg en van goede wegen; laten we dat waardee- ren; laten we daar door deze feestelijke opening pu bliciteit aan geven. Voor f 500 is dat misschien niet te duur en daarom zal spr. niet aarzelen zijn stem aan het voorstel van B. en W. te geven. De heer Mr. Dr. Buiskool merkt nog op, dat alle festiviteiten voor zoover ze door de commissie zijn georganiseerd, gratis geboden worden, juist omdat de commissie weet dat de menschen het anders moeilijk kunnen betalen. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 2 stemmen; tegen stemden de heeren Van Erp en Bijlsma. Besloten wordt tot wijziging van een suppletoire begrooting 1935 en vastgesteld worden twee supple toire Ijegrootingcn dienst 1935. De rondvraag. De lieer Dekker vraagt of, wanneer Ingezetenen door een technischen fout in de leiding verstoken ge raken van electrischen stroom, de bewoners van de betrokken perceelen dan zelf nog de onkosten daar aan verbonden, moeten dragen. Spr. wijst er op dat de bewoners 2 nachten zonder electrisch licht waren. De Voorzitter antwoordt dat z.i. de storing zoo vlug mogelijk moet worden opgeheven en dat daar na onderzocht dient te worden door wiens schuld de storing is ontstaan. Is het de schuld van het G.E.B., dan moet het G.E.B. de kosten dragen; is het de schuld van de bewoners, dan moeten deze de kosten betalen en als de storing door anderen is veroor zaakt, dan zullen die 't moeten betalen. Spr. ver zoekt den heer Dekker morgen meerdere inlichtingen te verstrekken, opdat een nader onderzoek kan wor den ingesteld. De heer Dekker heeft vernomen, dat de Voorzitter zitting heeft gekregen in het Dag. Bestuur voor het middenstandswaarborgfonds. Waar de raad vorig maal besloot het toegezegde bedrag terug te nemen, vraagt spr. of nu weer tegemoet kan worden ge zien een voorstel om alsnog subsidie te verleenen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Dit is een spoedeischende vergadering, maar B. en W. zullen in de volgende vergadering met voorstellen en mede- deelingen over deze zaak komen. Mej. Kamp vraagt of waar we het nu over de ba- ven gehad hebben, meteen niet de benoeming van een havenmeester aan de orde gesteld had kunnen worden. De Voorzitter zegt dat dit toch niet zoo spoed- eischen was. Bovendien de heffing der havengel den is ook nog niet voor elkaar. Er zijn moeilijkhe den met Ged. Staten gerezen en we zijn ijverig bezig ze op te lossen. Want wel hebben we nu een jurist in het college, doch de oplossing bleek niet zoo ge makkelijk. Binnen korten tijd hebben we echter weer een raadsvergadering. Hierna volgt sluiting. LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE. Geslaagd. J. Goudsblom te Broek op Langendijk, leerling der U.L.O. school te Noordscharwoude, slaagde te Am sterdam voor M.U.L.O. B. Burg. stand over de maand Juni 1936. Gehulwd: Kramer, Antoon C., 24 jaar, te St. Pan- cras en Bos, Anna, 22 jaar, te Noordscharwoude. Swager, Hendrik, 23 jaar, te Noordscharwoude en Wijnstra, Lijsbert, 23 jaar, te Zuidscharwoude. Overleden: Middelbeek, Jan, 82 jaar, weduwnaar van Gelder, Trijntje; Broerse, Antonia, 51 jaar, echt- gen. van Stoop, Petrus (te Alkmaar); Barten, Ger- nt, 72 jaar, echtgen. van Ootjers? Grietje; Mijts, Abraham, 68 jaar, echtgen. van Ootjers, Neeltje; Borst, Arien, 83 jaar, weduwn. v. Nat, Grietje (te Alkmaar). OUDKARSPEL. Vrijdag 3 Juli maakten de kinderen van de hoogste klassen van de O.L.S. te Oudkarspel een schoolreisje naar Amsterdam en Schiphol, 's Morgens om 7 uur vertrok men met twee bussen onder vroolijk gejuich en gezang uit Oudkarspel en werd naar Amsterdam gereden, naar het einde van het Rokin, waar een keurige boot gereed lag, die het gezelschap opnam. Nadat allen gezeten waren, werd met de rondvaart door de Amsterdamsche grachten en havens begon nen. Langzaam werd gevaren en al varende werd door de vriendelijke kapitein op voor kinderen on derhoudende wijze alles verteld, waarnaar gekeken moest worden, de merkwaardigheden en bijzonderhe den opgemerkt eerst door de grachten met als mooiste gedeelte wel de Heerengracht met de oude koopmanshuizen en daarna naar het IJ, waar wer den bewonderd de booten, dokken, loodsen en kranen van de verschillende groote scheepvaartmaatschappij vVói-6!11 groote walvischvaarder werd aangewezen, via,K langs een groot schip werd gevaren om eenig ««f0* kr,JR€n van de groote hoogte en vervolgens weraen de grachten weer opgezocht en in de nabij- jWerd afoestapt. Het was een alleraar- m njle' dat een ieder kan worden aanbevolen. ?en Nazoek gebracht aan Artis, een heele wandeling door de tuin, maar altijd aantrekkelijk r R e verscheidenheid. Sausjes en suiker- ?JïVamen -e pas" Het n^paard moest uit het «rT.0}1 en Zljn geweldige bek laten zien, de oli- gevoerd en deden hun kunstjes en hprpr» de apen> de papagaaien en ook de Nrh?» ni i en dan om e<?n k,ontie bedelden. a2S -fmsterdamsche Melkinrichting tegen- nnk *nwendige mensöh versterkt was, werd +r^ bezoek. gebracht aan het Aquarium, ?nrr nn hlïlgaat Z1Jn R&nR ei1 Schiphol Stond OOk kïïfrfSSm lpr0Rrarï]ma- Vol aandacht volgden de ferrein iJt Lgcrpr°kene bij de r(>ndleiding over het 1 fin snort ïfe da!en van de verschillende dacht vpvol(rH «Si i re vheRtuig*n. werd met aan- 2?iS2rt?A18 e-en drukte van komen en Raan n menig litertje benzine wordt daar zoo dagelijks verstookt. Van Schiphol dwars door de Haarlemmer meer, langs welige korenvelden op Heemstede af en in de speeltuin van Groenendaal nog even opgesto ken en van de gelegenheid tot spelen werd nog een druk gebruik gemaakt. En nu op huis aan. Haarlem door. Alkmaar is spoedig bereikt en in Oudkarspel aangekomen, was het blij gejuich niet van de lucht. Het was een mooie, leerzame en gezellige dag ge weest. W I E R 1 N O E N Loop der bevolking. Konden wij na de beëindiging van de Zuiderzee werken een geleidelijk (zij het ook geringe) vermin dering van het zielental constateeren, deze gemeen te doorleeft thans weer een snelle bevolkingsaan was. In het afgeloopen halfjaar nl. met niet minder dan 208 personen, zoodat de bevolking nu ruim bo ven de 6500 is gestegen, nl. 6555, een getal dat nog nimmer tevoren is bereikt. Er dient natuurlijk rekening mee te worden ge houden, dat deze vermeerdering hoofdzakelijk be trekking heeft op de vestigingen in het gedeelte Wieringermeerpolder onder Wieringen vallende, zooals b.v. een groot gedeelte van Wieringerwerf, enz. Op 1 Jan. jl. was de bevolking als volgt: 3360 mannen, 2987 vrouwen, totaal 6347. Gevestigd na 1 Jan.: 240 m., 175 vr., totaal 415. Geboren: 41 m., 30 vrè, totaal 71. In totaal: 3641 m., 3192 vr., Totaal 6833. Overleden: 7 m., 17 vr., totaal 24. Vertrokken: 135 m., 119 vr., totaal 254 Zielental op 1 Juli: 3499 m., 3056 vr., totaal 6555. Bouwvergunningen, Bouwvergunning is verleend aan S. P. de Vries, alhier, tot het oprichten van een dubbel woonhuis aan den Slingerweg en aan C. Tijsen te Den Helder tot den verbouw van een woon- en winkelhuis aan den Gesterweg. Zaterdag is ten overstaan van Notaris Obreen, ten verzoeke van den heer M. Gomis te Warmenhuizen, in café Centraal te Hippolytushoef, publiek verkocht een woon- en winkelhuis, staande aan de Koning straat alhier. Koopster werd mej. Gr. Baker Sd. voor f4350.—. SINT MAARTEN ST. MAARTEN, STROET. Onze hengelvereen. alhier, hield Zondagmorgen haar 2e wedstrijd en had voor dit doel uitgekozen de^ Ringsloot rond de Slootgaardpolder. 's Morgens te 6 uur o.t. trokken een lS-'tal liefheb bers per rijwiel op het gestelde doel af en bij aan komst begon de wedstrijd. De heeren waren gelukkig en wisten in totaal 380 stuks baars te bemachtigen. De heer C. Blokker wist hierbij de le prijs te winnen door het vangen van de grootste baars (19 c.M.); voorts ging het om het grootste aantal en wisten de volgende heeren de na volgende 9 andere prijzen te bemachtigen: H. de Pee W. Wit, A. Sijbrands, D. Brommer, A. Keetman, Jan Prosper, C. Keetman, G. Bijpost en C. Bregman. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen en le vensmiddelen. Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert: licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder Volgens recept van Apotheker Dumont WINKEL Door Gedeputeerde Staten dezer Provincie is bij besluit van 24 Juni 1936 no. 125 goedgekeurd de ge- meente-begrooting voor het dienstjaar 1935. Door den Hoofd-Inspecteur van de Steunverle ning te 's Gravenhage is medegedeeld, dat voorloo- pig nog niet zal worden overgegaan tot uitbreiding van distributie van gehakt in blik, derhalve kan in deze gemeente de distribueering daarvan niet wor den voortgezet. De Wandelclub „Sparta" heeft Zondag 5 Juli j.1. deelgenomen aan een afstandsmarsch van 35 K.M., uitgeschreven door de „Wandeltoerist", te Haarlem. Er waren acht deelnemers, zoodat de groepsprijs en een beker die voor onze groep bestemd was, niet uitgereikt kon worden. 13 leden vormden een groep, de persoonlijke prijs was een fraai uitge voerd plateel wandbord je. HOOGWOUD Burgerlijke stand over de maand Juni. Geboren: Gerbrand Cornelis, zoon van Gerbrand Beunder en Grietje Beers; Gerritje, dochter van Reindert Schekkerman en Jannetje de Ruiter; Aga- tha Ludwina, dochter van Laurentius Theodorus Schilder en Agatha Koppes. Maria Brigitta, dochter van Jacobus Verlaat en Maria Jahanna Groot; Jo- hannes Adrianus, zoon van Johannes van Diepen en van Johanna Schipper; Nicolaas Theodorus Wille- brordus, zoon van Adrianus van Duin en van Maria Wilhelmina Hunting. Jozephus Antonius, zoon van Jacobus Klaver en. van Cornelia Manshanden; Theo dorus Cornelis, zoon van Jacobus Petrus Koopman en van Agatha Beerepoot; Antje, dochter van Teunis Mantel en van Maria Jongejan. Ondertrouwd en getrouwd: ge>ene. Overleden: Clasina Geertruida Maria Stokman, oud 28 jaar, dochter van Johannes Stokman en van Clasina Laan. Loop der bevolking. Ingekomen personen: Anna Regina Genee, weduwe van Henricus Bakker, huishoudster, van Wognum in Kerkelaan C 39; Simon de Hart, loodgieter, van Medemblik in Lambertschaag L 5; Ariaantje Vries, huishoudster, van Schagen in Kerkelaan C 17; Ca- tharina Anna Feld, dienstbode, van Alkmaar in Noordeinde D 81; Dieuwertje I-Iuizinga, weduwe van Jan Wit, zonder beroep, van Schagen in Boekei weg I no. 7; Dirk Manshanden, boerenknecht, van Nieuwe Niedorp in Gouwe H 9; Gerrit Langevoort en gezin, uitvoerder, van Muiden in Lambertschaag L 7. Vertrokken personen: Magchelina Jantje Vink, echt- genoote van Hendrik Reuvers, van Gouwe H 72 naar Hoorn; Johanna Kuiper, echtgenoote van Hen drik Blanken, van Langereis A 42 naar Spanbroek; Pieter Vlaar, boerenknecht, van Weere K 62 naar Berkhout; Teetje Blokker, huishoudster, van Noord einde D 76 naar Den Helder; Ariaantje Vries, huis houdster, van Kerkelaan C 17 naar Schagen; Hero- nimus Genee, slagersknecht, van Langereis A 35 n. Abbekerk; Catharina Maria Tuinman, dienstbode, van Kerkelaan C 22 naar Obdam; Maria de Lange, dienstbode, van Weere K 38 naar Zwaag. AARTSWOUD. Vrijdag werd door de afd. van den Plattelands Vrouwenbond een bezoek gebracht aan de Persil- school. Met drie Habo-bussen gingen er 67 mee. Na een mooie rit kwam men ter besterader plaatse, waar een waschdemonstratie werd gegeven en een film vertoond werd. De ontvangst was aller harte lijkst. Hierna werd Schiphol bezocht, waar een 14- tal dames de luchtdoop ondergingen. Opgewekt lcwa ramen thuis, tevreden over dit mooie, gezellige uitstapje. CALLANTSOOG Burgerlijke stand over de maand Juni. Geboren: Jan, zoon van Pieter, Mooij en Doorn, Elisabeth; Izaak, zoon van M. L. Loete en Bouwens, Cornelia S. Overleden: Geene. Gehuwd: Kapiteijn, Adrianus C., oud 30 j'aar, bloem- bollenkweeker en Kooijman, Anna Afra, oud 27 jaar zonder beroep; Waiboer, Jochem, oud 29 jaar, land arbeider en Dekker, Maartje, oud 26 jaar, zonder be roep. Loop der bevolking. Ingekomen: van Leeuwen, Elisabeth J., van Den Haag, wijk C 30; Donk, Franciscus J., van Den Haag, wijk C 30; Lont, Cornelis, landarbeider, van Wierin gen, wijk C 16; Bonselaar, Jacob A., van Bergen, sla gersknecht, wijk A 25; Johannes, H. J. en gezin, fili aalhouder, van Winkel, wijk A 37. Vertrokken: Dekker, Maartje naar Barsingerhorn. BERGEN Nieuw werkobject voor de werkverschaf fing. De Minister van Sociale Zaken heeft zijn goedkeu ring verleend aan de tewerkstelling van ten hoogste 20 Bergensche arbeiders bij de Centrale Werkver schaffing op het terrein van het P.W.N., onder beheer van de N.V. Ontginningsmaatschappij „Noord-Hol land." Sinds 2 Juni vinden in het duinterrein uitgebrei de grondwerkzaamheden plaats, bestaande uit het graven van waterputten en een boringskanaal van de nafiiters naar het Zuidwestelijk gedeelte van het Provinciaal terrein. Ingevolge de Ministeriëele beschikking zullen thans ook Bergenaren hier kunnen worden tewerkgesteld. Onbezoldigd gemeenteveldwachter. De heer Anderson, opzichter in het Provinciaal duin voor surveillance gedurende de zomermaanden, is gisteren door den Burgemeester beëedigd als onbe zoldigd gemeenteveldwachter. BARSINGERHORN De hengelsportvereeniging „Vischlust" hield Zon dag j.1. onder begunstiging van prachtig weer haar tweeden wedstrijd aan de Tolken. De vangst was heel slecht, daar door de 53 deelnemers maar 83 baarsjes werden bemachtigd. De eerste prijs (groot ste baars) werd gewonnen door den heer C. Rente naar, met een exemplaar van 22.6 c.M., 2e prijs (grootste aantal) de heer A. J. Bergman, 3e tot en met 10 prijs de heeren: D. Bloem, H. Bergman, N. Quax, N. Leijen, H. van der Veen, Jb. van der Heide, W. van der Loo, A. de Maaijer. In totaal waren 26 prijzen beschikbaar gesteld. De controleursprijzen werden toegekend aan: Joh. van der Klooster, le prijs; G. Koster, 2e prijs; A. Zwak- man, 3e prijs. NIEUWE N IE DOR P{ Burgerlijke stand over de maand Junk Geboren: Ansje, dochter van Wetsteen, Jacob en van Bood, Aaftje; Ondertrouwd en getrouwd: Koorn, Dirk, oud 32 ja ren en Blanken, Hendrika, oud 26 jaren, beiden al hier. Overleden: Groen, Nicolaas, oud 2 jaren, zoontjey4 Groen, Petrus en v. Vreeker, Sijtje; Bruin, Hendrik, Oud 69 jaren, echtgenoot van Swager, Geertje;; Da- vids, Willem, oud 47 jaren; Wilbrink, Hendrik, oud 43 jaren, echtgenoot van van der Zee, Bregje Jo hanna (overleden te Deventer). Noodweer in Roemenië In Noord-Moldavie, Bessarabie en de Boeko-, wina heeft de zware regenval overstroomingen; veroorzaakt, waardoor het verkeer op sommige spoorlijnen onmoge lijkis geworden. Te Dorchoi is de bliksem in een hut, waar schoolkinderen' een schuilplaats hadden gezocht, geslagen. Drie kinderen werden gedood, 5 ernstig gewond. Ook stormen in Letland De laatste dagen, is ook Letland herhaaldelijk; door noodweer geteisterd. Vooral ten Zuiden' en Oosten van Riga is aan de te velde staande gewassen en aan de telegraaf-lijnen groote.scha-* de toegebracht. Bijzonderheden zijn nog niet be-; kend. Telegraaf en telefoon kunen in de pro-» vincie grootendeels weer functieonneeren. Del zender van Modohn heeft 'groote schade opge-. loopen. Aan den anderen kant is door de over-» vloedige regens, die het noodweer hebben bege-: leid, "de ernstige droogte waaronder het land tö lijden had, opgeheven, zoodat in ieder geval' in de nietgeteisterde gebieden de oogstvooruit-* zichten zeer verbeterd zijn. Onregelmatigheden door een wethouder van Smilde Naar wij vernemen heeft de heer F. V. bedankt als lid van den raad en wethouder van de ge-i meente Smilde Zijn opvolger volgens de lijst van de A. R. partij is de heer A. Tuinman. Zooals bekend mag worden verondersteld werd] de naam van den heer V genoemd in verband! met het slordige beheer van de administratiei van de vereeniging ingevolge de landarbeiders wet, welk beheer op 1 Januarie op het gemeen-* tehuis is ondergebracht, nadat het tot zoolang was beheerd door den wethouder F. V. als secre taris-penningmeester van de vereeniging. Manoeuvres in België Een inval over Nederland ver< ondersteld. t Gistermorgen zijn in de omgeving van Ton-« geren cavalleriemanoeuvres begonnen. Onder steld wordt, dat een plotselinge inval uit het; Noorden en Noordoosten, dus over Nederlandsch! gebied, heeft plaats gehad. Het is voor het eerst* dat in deze streek manoeuvres worden gehouden' De regimenten zijn samengesteld uit gemotori seerde eenheden, cavallerie, infanteristen en! wielrijders. TWEE JONGENS VERMIST Een flesch met gevaarlijke, vloeistof in hun bezit. —i Delft, 6 Juli Sedert Zaterdagavond werden' uit de ouderlijke woning te Delft vermist, tweef jongens, de 16-jarige W. A. J. Goeting en de 18-jarige D. van Zuidam. Zonder iets van hutf plannen mee te deelen verlieten de beide jongens des avonds laat de woning waarin zij tot op he den nog niet zijn teruggekeerd. Bij nader onderzoek door de politie is ge bleken, dat Goeting in het bezit was van ruim f 450.terwijl de beide jongens Zaterdagavond laat nog een bezoek hebben gebracht aan het gymnasium en daar*- een flesch met aether heb ben ontvreemd. Wat de jongens met deze ge vaarlijke vloeistof van plan zijn is zoowel voor de ouders als voor de politie een raadsel. OUD-STRIJDERS BETOOGEN VOOR DEN VREDE. De Fransche oudstrijders hebben kortgeleden een comité van oudstrijders in het leven geroepen, ten einde de 20ste verjaardag van den grootsten slag tijdens den wereldoorlog, die van Verdun, te her denken met een bijeenkomst van oudstrijders van alle landen, die in den wereldoorlog hebben mee gestreden, op het slagveld van Verdun. De Duitsche organisatie van oudstrijders heeft de desbetreffende uitnoodiging van Frankrijk aanvaard. 12 Juli zullen 500 Duitsche oudstrijders, waarvan het grootste deel den slag bij Verdun heeft meegemaakt, uit Saar- bruecken naar Verdun vertrekken. 13 Juli, des morgens, zal een gemeenschappelijke betooging der vereenigde oudstrijders voor den wereldvrede wor den georganiseerd. EEN CHINEESCHE JONK GESTRAND. 60 priesters verdronken. Sjanghai, 6 Juli. (A.N.P. Bij Tsji Liang, ten Westen van Tsjoeng Ring in Szetsjoean is een Jonk, waarin ruim 100 Boeddhistische priesters gezeten waren, gestrand. Het schip kenterde tengevolge waarvan 60 opvarenden verdronken. De overigen konden zich in veiligheid brengen. JAPANSCHE OFFICIEREN TER DOOD VER OORDEELD, Wegens deelname aan den Februari-op- stand. Een groot deel van de officieren die aan den op stand van 23 Februari j.1. hebben deelgenomen, zij® gisteren ter dood veroordeeld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7