Uii Bergen. Een Duifsch-Oosteorijksch accoord Waarom zoo laag vliegen boven Leeds l Eervolle toezegging aan „Olympia" Wandel-en fietstochten! Geruchten daaromtrent doen de ronde in Rome. De laatste hin derpaal tusschen Italië en Duitsch- land zou hiermee uit den weg ge- ruimd zijn. Politieke kringen te Rome hechten groot belang aan uit Weenen komende berichten, volgens welke een Duitsoh-Oostenrijksch accoord binnenkort ver wacht zou kunnen worden, waarvan de basis zou worden gevormd door een formeele Duitsche ver klaring betreffende de eerbiediging van de terri toriale onaantastbaarheid van Oostenrijk. Het was te Rome bekend, dat Von Papen de Oostenrijksche regeering reeds verscheidene malen ontwerpen ten aanzien van een Geen enkel was echter aanvaard, niets was nog be reikt, toen Schuschnigg te Rocca Della Ca- minate 'n maand geleden een ont moeting met Mus solini had. De beide staats lieden zouden toen gesproken hebben over de Duitsch-Oosten- rijltsche betrek kingen.. Het is zeker, dat. een Duitsche verkla ring in bovenaan- geduïden zin den laatsten hinder paal uit den weg zou ruimen voor een eventueele Duitsch-Italiaan- sche toenadex-ing en tegelijkertijd de hervatting zou vergemakkelijken van een politiek, welke die van Lo- carno zou opvol gen, waarbij Ita lië zijn positie tusschen de waai'borgende mogendheden zou kunnen hernemen. SPION TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. Berlijn, 8 Juli (A.N.P.Het volksgerechts hof heeft den 37-jarigen Tsjechoslowaakschen staatsburger Emil Storch tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld. Storch werd ervan be schuldigd. in opdracht van een Buitenlandsche mogendheid getracht te hebben, inlichtingen te verkrijgen over Saksische garnizoenen en een Duitsch soldaat tot landverraad te bewegen. KINDJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD Mijdrecht Gistermiddag omstreeks een uur is het vierjarig dochtertje van den heer L. van Dijk, toen zij in gezelschap van andere kinderen op weg was naar de R.K. bewaarschool, op den Heerenweg tusschen Mijdrecht en Wil nis al spe lende onder een vrachtauto van den melkhande laar van Vliet geraakt. Het meisje werd leven loos opgenomen. FIETS JONGEN TUSSCHEN TWEE TRAMS BEKNELD GERAAKT Voet verbrijzeld. Te ruim half een wilde gistermiddag te Am sterdam een 15-jarigé fietsjongen den N.Z. Voorburgwal naar de Lijnbaansteeg oversteken. Hij passeerde daartoe een stilstaande tram in de richting Centraal station, doch werd, toen hii de ze voorbij was, gegrepen door een tram welke van de tegenovergestelde richting kw*im. De jon gen geraakte met zijn fiets tusschen beide trams bekneld, met het noodlottig gevolg dat zijn voet verbrijzeld werd en hij tevens een hoofdwonde opliep. Het slachtoffer is naar het Binnen-gast- huis vervoerd. He rijwiel werd geheel vernield Zuid Slavië staat sterker dan ooit tevoren Rede van Stojadinovitsj. Belgrado. Minister-president Stojadinovitsj heeft voor bet hoofdbestuur der „Zuid-Slavische radicale gemeenschap" de regeeringspartij, een rede gehou den over den internationalen toestand, waar in hij zeide, dat na het echec van den Volkenbond in de Oost-Afri- kaansche kwes tie iedere staat erop bedacht moet zijn, zijn verdediging zoo sterk mogelijk te maken. De premier noem de het bijzonder belangrijk, dat Engeland, dat zich tijdens het van kracht zijn der sancties zeer „gentlemanlike" jegens Zuid-Sla- vie heeft gedx*a- gen, de weder- keerige waar- borgverplichtin- gen met Grieken land, Turkije en Zuid-Slavie blijft handhaven. Ook de Fransche Ministei'-president Blum heeft verklaard aldus Stojadinovitsj dat hij de veiligheid van Zuid-Slavie beschouwt als de veiligheid van zijn eigen land. Indien men daarbij nog de bondgenootschappen met de andere staten der Kleine Entente en der Balkan-Entente in aanmerking neemt, kan men zeg gen, dat Zuid-Slavie zich niet ongerust behoeft te maken over de verdere ontwikkeling in den inter nationale toestand en dat hot sterker staat dan ooit. Hagelsteenen van een kilo Noodweer teistert een Fransch stadje. De omgeving van Tarbes in Frankrijk is Dinsdag geteisterd door een cycloon van on gekende hevigheid, gepaard gaande met ha gel- en regenbuien. Er vielen hagelsteenen met een gewicht van een kilo. Van meer dan 1500 huizen in de stad zijn de daken door den hagel vernield. Verscheidene personen zijn gewond, en drie moesten naar het zie kenhuis worden vervoerd. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Noodlottige boerderijbrand in Italië Vijf dooden. Milaan. Gisternacht is in een boerenhuis in Montanara in de nabijheid van Mantua brand uit gebroken. Het gebeele gezin is daarbij in de vlam men omgekomen. De brand was ontstaan in den kelder, waar een aantal houten voorwerpen door nog niet opgehelderde oorzaak vlam vatten. Het boven slapende eehtpaax-, twee kinderen van 5 en 3 jaar en een knecht verbi'andden levend. VLIEGTUIGKANON 23 Parijs, 8 Juli (A.N.P.) De publicatie van de in bet voornemen van Henry de Kerillis liggen de interpellatie over het uitleveren van plan nen voor het Fransche vliegtuigkanon 23 aan Rusland, heeft in officieele kringen een pijnlij ken indruk gewekt, aangezien het tot dusverre gebruikelijk was de interpellaties over de natio nale defensie eerst naar den ministerraad te zenden. In de wandelgangen van de Kamer beeft de minister van Luchtvaart te kennen gegeven, dat hierdoor een verkeerde indruk zou kunnen worden gewekt, ten aanzien van de betrekkin gen tusschen Frankrijk en Rusland. De minister heeft zich bereid verklaard Vrij dag a.s. op de interpellatie betreffende het vlieg tuigkanon 23 te antwoorden. BRAND OP ONDERZEEëR. Uit Toulon Wordt gemeld, dat aan boord van de Fransche onderzeeboot „Atalanta", die op het oogen- blik aan manoeuvres in de Garonne deelneemt, brand is uitgebroken. Men is er echter in geslaagd het vuur met een drijvende bx-andspuit te blus- schen. Onder begeleiding van een andere ondex'- zeeboot heeft de „Atalanta" de haven van Toulon kunnen bereiken. VRAAG IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS OVER DE „HIN DENBURG"- VLUCHTEN BO VEN ENGELAND Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis bracht vandaag de conservatieve afgevaardig de Vyvyan Adams protest uit tegen de jongste vlucht van de „Hindenburg" over Engeland. De afgevaardigde wees vooral op het feit, dat het luchtschip zoo laag vloog boven Leeds. Dat was nu al de tweede maal binnen enkele weken en spreker wenschte dan ook van de re geering te weten, of zij zoo maar aan Buiten- landsch luchtmateriaal toestond, op geringe hoogte boven Engeland te koersen, zonder den buitenlanders een bepaalde route aan te wijzen en een redelijke hoogte voor te schrijven. Sir Philip Sassoon, onderstaatssecretaris van luchtvaart antwoordde, dat overeengekomen was, dat de „Hindenburg" niet zonder noodzaak boven Britsch gebied zou vliegen: wat de jong ste vluchten betreft, aldus Sassoon, is de Brit- sche regeering reeds met Berlijn in bespreking Vyvyan Adams wees er nog op, dat de indus trieel districten van Noord-Engeland in ieder geval buiten de route van de „Hindenburg" lig gen en dat het Duitsche luchtschip daar dus weg kan blijven. „Overigens", merkte de lahour-afgevaardigde Thorne ironisch op, „is Duitschland al voldoen de ten aanzien van onze arsenalen en onze ha veninrichtingen ingelicht, zoodat het zich de moeite kan besparen, er zeppelins op af te stu ren". Onbekend schip gestrand Ov eigen kracht weer vlot. Sloegen gevonden. Den Helder Gisterochtend vroeg kreeg de bergingsfirma Wijsmuller alhier bericht, dat in het Westgat, ter hoogte, waar het vorige jaar de „Mina" gestrand is, wederom,een schip aan den rond geloopen was. Te 6.15 uur vertrok de sleep boot „Utrecht" uit Nieuwediep en eveneens de „Stentor" uit IJmuiden Het bleek evenwel, dat het schip, waarvan de naam en herkomst on bekend blev.eD. reeds van het opkomende water geprofiteerd bad en op eigen kracht zijn reis had kunnen vervolgen. Des middags evenwel werd door vletterlieden een reddingboot aan wal gebracht, die men op de Texelsche kust gevonden had, en welke de naam droeg van „Bilde" uit Kopenhagen. Vijftienhon derd meter van deze plaats ontdekte men nog een sloep, doch deze kon men, daar zij vol wa ter lag, niet op sleeptouw nemen. Het is waarschijnlijk dat beide booten aan het hierbover genoemd schip toebehoord hebben, daar het weer stormachtig geweest is en de be manning van een dien nacht passeerende botter gezien zou hebben, dat het schip een sloep langs zij had laten zakken. ATHLETIEK. Naar de heer Jb. Kaan Kz., voorzitter van „Olympia", Wieringerwaard, ons meedeelt, is hem door de athletiek-autoriteiten van het Kon. Ned. Gymn. Verbond de toezegging ge daan, dat de athletiekkampioenschappen van het Verbond te Wieringerwaard zullen wor den gehouden. Als datum voor deze schitterende wedstrij den waaraan altijd circa 200 personen deelnemen, uit alle oorden van ons land is voorloopig vastgesteld Zondag 13 Septem ber. Was het tot dusverre gewoonte de wed strijden Zaterdagsavonds en Zondagsmiddags te doen plaats vinden, de onmogelijkheid om circa 200 personen onderdak te verschaf- len te Wieringerwaard, heeft er toe geleid dat men het plan heeft opgevat, de gebrui kelijke Zaterdagavondwedstrijden op Zondag morgen te houden. Nadere bijzonderheden zullen t.z.t. volgen. Verhooging Personeele Belasting. Blijkens een in de Staatscourant van Dinsdag 7 Juli 1936 opgenomen beschikking van den Minister van Financiën, heeft deze bepaald, dat de aanslagen in de personeele belasting voor bet belastingjaar 1936 in de gemeente Bei-gen zullen worden opgelegd met een voorloopig aantal opcenten naar de onderstaan de schaal: het getal opcenten bedraagt 150 bij een huurwaarde tot en met f 150.vermeerderd met 2 opcenten voor elk geheel bedrag van f 10.waar mede de huurwaarde het bedi'ag van f 150.te bo ven gaat, met dien vei-stande evenwel, dat het be- drag der opcenten niet stijgt boven 220. Schoolreisjes in het gedrang. Naar wij vernemen is vanwege Ged. Staten aan het Gemeentebestuur alhier medegedeeld, zulks in antwoord op een deswege gestelde vraag, dat op de Gemeente-begrooting 1936 geen gelden mogen wor den uitgetrokken als gemeentelijke bijdrage in de kosten van schoolreisjes. Waar het doel der schoolreisjes is de bevordering van het getrouw schoolbezoek, is het wel te betreu ren, dat de nood der tijden dwingt tot een bezuini gingsmaatregel als bovengenoemd. Boschbrandweer. Burgemeester en Wethouders hebben de heeren C. Schotten, P. Roozing en N. M. Min benoemd als lid van het Vrijwillige Brandweercorps, teneinde dienst te doen bij eventueele bosch- en/of heidebranden. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Twee belastingplaatjes; een autoband met vèlg; een bosje sleutels; in papier gepakte dames- kleeren. Verloren: Blauwe jongens regenjas; belasting plaatje in zwart étui; gele wollen ceintuur met me talen gesp; zwai'te tafzijden ceintuur met beenen gesp; lichtbruine damesport'emonnaie; een zwarte fietspomp; een groene tasch met ritssluiting; rijwiel plaatje in zwart blikje. BLOEMEN- EN PLANTENTENTOONSTELLING PA RN AS SI AP ARK TE BERGEN AAN ZEE. Bekroningen. De juiy, bestaande uit de heeren J. L. Bouwer, Dir. Plantsoenen te Haax-lem, J. F. Ch. Dix, Heem stede, Redacteur Floralia, en A. Koper, lcweeker te Bennebroek, heeft de volgende bekroningen op de Bloemen- en Plantententoonstelling te Bergen aan Zee toegekend. Voor de meest geslaagde inzending: 1ste prijs f50 en zilveren medaile: Firma Felix en Dijkhuis, Boskoop; 2de prijs f25: Kweekerij Sursus Corda, P. van Bodegraven, Schoorl; 2de prijs f25: Jan Boer Wz. en Zn., Boskoop. Tuinaanleg: 1ste prijs f25: Kweekerij Sursum Corda, P. van Bodegraven, Schoorl; 2de prijs, gi-oote zilveren medaille, H. den Ouden en Zn. N.V., Boskoop. Borderbeplanting: 1ste prijs f25: Jan Dix Jr., Heemstede; 2de prijs f 15: L. J. ter Bex-g, Bergen; 3de prijs vei-guld zilvex-en medaille: T. T. Meeden- dorp, Cai-pe Diem, Groet. Pei'kbeplanting: 1ste prijs, groote verguld zilveren medaille: C. G. van Tubergen's Bloembollen- en Zaandhandel, N.V. „Zwanenburg", Haarlem. 2de prijs f 20: N. V. Rozenkweekerij Hollandia, voorheen G. A. H. Buisman en Zn., Heerde, (Vel.) 3de prijs, zilveren medaille: G. de Ruitex-'s Kweeke- rij „Rosa Polyantha", Hazerswoude. Rotsbeplanting: 1ste prijs, groote zilveren me daille: G. M. Post, Kweekerij „Singei-skamp", Laren. Heesters en Coniferen: 1ste prijs f25: Fii-ma Felix en Dijkhuis, Boskoop; 2de prijs, f 15, Jan Boer Wz. en Zn., Boskoop; 3de prijs f10: W. Keessen Jr. en Zn., Koninklijke Kweekerij „Terra Nova" te Aals meer; 4de prijs, zilvei'en medaille: Jan Boer Wz. en Zn., Boskoop; 5de prijs, zilveren medaille: Erven W. C. Keessen, Kweelcex-ij Aalsmeer. Overige Inzendingen: 1ste prijs f10: J. de Meza, N.V. Bijenstand „Mellona", Santpoort; 2de prijs f 10: T. T. Meedendorp Kweekerij Carpe Diem, Groet; 3de prijs, teekening: N.V. Kweekerij „De Teunisbloem", Overveen; 4dep rijs, ets: C. W. Ellis en S. Kleverlaan, Bergen. Dc tentoonstelling, die 20 Juli gesloten wordt, zal vermoedelijk met een maand woi-den verlengd, omdat tal van zaadbloemen en rozen dan nog op hun mooist zullen zijn. V.V.V. OPENLUCHT-THEATER. Romanesk, romantisch blijspel in 3 be drijven van Edmond Rostand door het Nieuw-Schouwtooneel. Ongetwijfeld zal men in den beginne ietwat vreemd staan tegenover een stuk, als Romanesk, omdat dit romantisch blijspel van Rostand, geschreven in Vers trant aan de executanten hoogc eischen stelt. Im mers, ze moeten niet slechts tooneelspelen, maar ze dienen ook verzen te kunnen zeggen, te kunnen de- clameeren. En in den beginne ging dat een weinig stroef, bet was of de handeling eerst op gang moest komen, voordat de declamatie goed tot haar recht kwam. Dat beluisterden we in het tête-a-tête tusschen Sylvette (Dogi Rugani) en Percinet (Adr. van Hees), boven op den tuinmuur, dat hoorden we ook in de samenspraak tusschen Bergamin (Frits Bouwmees ter) en Pasquinot (Henk Schaer) bij dienzelfden muur. Dogi Rugani herstelde zich wel het allei-eerst en heeft, na dit weifelend begin een zoo subliem spel gegeven, dat we onder de bekoring zijn gekomen van haar prachtig stemgeluid; van haar fraaie dictie, maar vooral van de heerlijke gratie, welke zij in haar spel wist te zeggen. Alles was af tot in de pun tjes! Het was een zware opgave voor Adi\ van Hees om tegenspel te geven, dat het hare evenaai-de en al slaagde hij daarin dan ook niet ten volle, we heb ben toch bewondei'ing voor de wijze, waarop hij z'n rol als minnaar vertolkte. Frits Bouwmeester was als Bergamin een kostelijk type en speelde met ver ve en zonder overdrijving. Ko van Dijk, als Sgana- relle daarentegen legde het er wat al te dik op, het leek ons onnoodig om een dergelijke stentorstem op te zetten en op een dusdanige wijze met z'n armen te zwaaien, dat het evenwicht er door verloren ging. Later in het derde bedrijf herstelde hij zich in zooverre, dat hij wist te chargeeren, waar het niet hinderlijk was en ingetogen speelde, zoo dit noodza kelijk bleek. Trouwens, dit laatste bedrijf leek ons wel het best geslaagd. Toen ook toonde Adi*. van Hees zich een artist met aanleg en was Dogi Ruga ni onweerstaanbaar. Er waren wel zooveel goede momenten in het stuk en de geheele handeling was zoo knap gevonden, dat wij de kleine tekortkomingen gaarne op den koop toe nemen en gerust kunnen spreken van een uitstekende uitvoering, welke ten volle waard was om gezien te worden. De inhoud van Romanesk is moeilijk weer te geven; het is feitelijk de historie van twee jonge menschen, die de romantiek najagen en die als ze inderdaad voor het romantische worden geplaatst wreed ontgoocheld worden en tenslotte beseffen, dat het doodgewone leven van alle dagen alleen geluk kig kan maken. Wij hebben bewondering gehad voor de wijze waarop dit lang niet gemakkelijke stuk van Rostand in het Hollandsch is vertaald en voor de manier waarop het door Ko van Dijk is geregisseerd. En waar de costumes tot in de puntjes waren verzorgd en de tooneelverlichting prima in orde was, werd het geheel tot een mooi gebeuren, waarvan een vrij tal rijk opgekomen publiek ten volle heeft genoten. De V.V.V. heeft haar seizoen in het Openlucht theater op mooie wijze ingezet en de vereenigde leden van het Nieuw Schouwtooneel onder leiding van Ko van Dijk en Frits Bouwmeester hebben getoond een stuk van goede kwaliteiten reclit te doen wederva ren. Het was een genotvollen avond! Zong hierbij vooral dat hals, armen en gelaat beschermd zijn door AMILDA-zonnebruin- crème. Dit voorkomt vervellen en zonne brand en bevordert tevens een snelle mooie huidihruining, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. WINKEL Paard en wagen in de sloot. Toen de heer P. Wit Woensdagmox-gen te om streeks 9 uur in het Westeind alhier zijn bespannen wagen, die geladen was met bloembollen, zou lossen, maakte het paard eén zijwaartsche beweging en liep achteruit toen men het dier wilde vastgrijpen. Daardoor x'eed het gespan met de lading hollen ach teruit in de voox*sloot. Door de strengen door te snij den kon men het paard spoedig op het droge bren gen en met vei'eende krachten werd wagexi met la ding in veiligheid gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, terwijl de schade ook nogal meeviel. Begrijpelijkerwijze trok een en ander groote belangstelling, vooral van de zijde van dé schooljeugd. GALLANTSOOG Benoeming. Den heer A. van Meerten, hoofd der O. L. school alhier, is door Zijne Excellentie, den Minister van Koloniën ter beschikking gesteld van den Gouver neur van "Cux'agau, ten einde benoemd te worden tot Hoofd der Oranjesctaóol, school voor U.L.O. te St. Mar tin (N.W.I.). Vergunningen honden collecte. Aan de stichting „Hoexiderloo" te Hoendex-loo en aan de Vereeniging tot werkverschaffing aan Hulp behoevende Blinden, te Amsterdam, is door B. en W; vergunning verleend tot het doen houden van een collecte. Bouwvergunning, Door B. en W. is vergunning verleend aan de heer J. J. Dito te Den Helder tot het bouwen van een garage. NIEUWE N I E D O R P, MOERBEEK. De kermis alhier behoort weer tot het verleden. Begunstigd door mooi weder, waren er veel menschen op de been. In de danszaal was dit andex's. Daar mocht het de fam. Kos, ondanks hun keurige mu ziek en harde werken, niet gelukken de zoo noodige entrée's in de wacht te sleepen. Den tweeden dag was, wat betreft den avond beter, de zaal was ei-vol. De bekende club uit de Moerbeek zorgde voor de attractie en met succes. Vele malen kwamen de lachspieren in beweging. Zij wist de stemming er in te brengen en te houden. Een ver diend applaus werd hun deel. De verloting bracht nog menige verrassing en kwam ten bate van de club. Er is ongetwijfeld ge noten. Tusschen hun opti'eden zorgde ook de fam. Kos voor de goede stemming. De derde dag kenmex'kte zich evenals de eerste, door weinig menschen en weinig centen, maar, toch gezellig. ANNA P AU L 0 W N A Loop der hevolkingw Ingekomen: P. van Dijk van Den Helder; mej. C. A. van den Bex-g van Heemstede; A. M. Brouwer— Steenvorden van Noordwijk; G. v. d. Bent—Groen van Giethoorn; L. J. P. M. Gijsbers van Deurne; J. Nederveen van Wieringerwaard; W. Kleijn van Wormer; J. H. Kroeze van Tubbergen; A. Mooij. Rezelman van Wieringerwaard; P. Zelveld van Argentinië; G. O. Vonk van Den Helder; E. J. M. Reijs—Wajering van Den Helder; mej. M. M. An- gevaare van Voorhout. Vertrokken Mej. A. W. van Savoijen naar Zijpe; C. Molenkamp naar Den Helder; V. Krapman en echtg. naar Schagen; J. Wijma naar Duitschland; mej. G. de Graaf naar Alkmaar; mej. C. Keijzer naar Zijpe; mej. C. M. H. Bottema naar Arnhem; J. Nederveen naar Wieringexnvaard; H. van Bielert naar Wieringen; mej. A. W. Molenaar naar Den Helder. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob, zoon van J.' Boon en G. Klaij; Jacobus Franciscus, zoon van H. J. van Loon en J. Meilink; Gerrit, zoon van P. Landman en A. Boer man. Getrouwd: L. Kalter en C. Gillet; K. Paarlberg en C. Keijzer; P. N. Vaars en M. A. Oudejans. Overleden: J. Boon, oud 2 weken. Politie. Verloren: een mat. Gevonden: badpak met handdoek; motorlantaarnj. duimstok. accoord had voorgelegd. VON PAPEN. STOJADINOVITSJ.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7