Slot der Kanaalfeesten Schagen KIJKER is KOOPEn tijCLOECK De Sterrit Spoorwegongeluk in Spanje Italië bestelt landbouw werktuigen Ruiter- Kozakken 740 dooden in Amerika Bij de Ambulance der Kozakken bleek weer over duidelijk, hoe de Wit-Russen hun paarden beheer- schen. Deze paarden intusschen waren ook de moei te waard. Menige landelijke ruiter zal het water tus- schen de tanden hebben geloopen en gaarne een ruiltje hebben gedaan. Wat een pracht beesten en wat een geweldige 'snelle start! Na het sensatienummer, de sprong door het vuur, defileerden de Kozakken voor het laatst langs de in extase gebrachte toeschouwers en was hun boeiend programma ten einde. Het feestcomité heeft getracht iets goeds en buitengewoons naar Schagen te bren gen, welnu het dient gezegd, dat zijn opzet volko men is geslaagd. Geluidsversterkingsinstallatie. Wij willen hieraan nog even toevoegen, dat voor de Vrijdag op „de Stierop" uitgezonden speeches de ge luidsversterkingsinstallatie was verzorgd door den heer J. Groot, Laan alhier, die alle eer van zijn werk heeft gehad. GESLAAGD Geslaagd voor het toelatingsexamen van de lste klas der H.B.S. te Alkmaar Jan Visser, leerling der O.L.S. alhier. Maandag 13 Juli 1936. 79ste Jaargang. No. 10017 Postrekening No. 23330 SCHACE1 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 'is morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h". P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ernstig auto-ongeluk te Sao Paulo. VIER DOODEN, 37 GEWONDEN. Sao Paulo: Tijdens de auto-ren nen heeft hier een ernstig ongeluk plaats ge had. Op het oogenblik, dat een der deelnemers in volle vaart passeerde, stak een voetganger zeer onvoorzichtig den weg over. Oe auto reed op het publiek in, met het gevolg, dat vier personen werden gedood en 27 gewond, waarvan velen ernstig. BOUWEN Voor rekening van den Heer P Slotemaker, zal op zijn terrein aan 't Noord, een garage met bovenwoning worden gebouwd. Het werk is op gedragen aan den beer Tb. Boekei. aannemer, alhier. AUTOBOTSING MET VRIJ ERNSTIGE GEVOLGEN Zondag in het vroege ochtenduur werd den heer N. R. verzocht een paar ingezetenen van Den Helder naar deze stad te brengen. In een korte spanne tijds was men in de auto gezeten en na een voorspoedig tochtje bereikte men Den Helder. Ja, de eene passagier werd dra op z'n plaats van bestemming afgezet en reeds naderde men de woning van den tweeden passagier, toen eensklaps, zooals ons werd medegedeeld, met een flinke snelheid aan den linkerkant uit een zij straat een vischauto kwam en de Schager auto opzij achter greep. De gevolgen waren noodlot tig want de heer R. kwam dermate tegen zijn stuurinrichting terecht dat zijn borstkas ern stig werd gekneusd terwijl hij er in zijn linker oog een bloedstorting kreeg. Zijn medeinzittende kwam er goed af. R. werd in het Marine-hospi taal verbonden en daarna per auto naar Scha gen vervoerd, waar de dokter hem voor de eerst volgende dagen absolute rust heeft voorgeschre ven. Het spreekt vanzelf dat' beide auto"s bescha digd werden. WAGONS LOSGERAAKT EN IN EEN RAVIJN GESTORT. VIJF DOODEN. Madrid: Zondagavond raakten op het traject BilbaoSan Sebastiaan twee wagens van een personentrein los, die alleen verder rolden. In een bocht ontspoorden de wagens en stortten in een ravijn. Naar tot nu toe werd gemeld, zijn vijf reizigers gedood en meer dan 30 gewond, waarvan verscheidenen ernstig. EINDE VAN DE HITTEGOLF New York 12 Juli A.N.PDe hitte golf in de Staten van het Oosten en midden Westen in beëindigd. In het midden Westen is regen gevallen en in het Oosten heeft het geonweerd. De hittegolf heeft 740 dooden ge- eischt, waarvan 84 in New York. De vooruitzichten zijn, dat er spoedig regen zal vallen en de temperatuur waarschijnlijk Maandag of Dinsdag, eerst op de vlakten van het midden Westen en daarna inNew York en aan de Oostkust biina normaal zal zijn. Gister kon New York reeds van koeler weer genieten De hoogste temperatuur bedroeg voor den mid dag 87 graden fahrenheit in de schaduw. De hittegolf heeft in Canada tot nu toe 96 dooden geeischt. Ontario Het aantal dooden, dat direct" of indirect is te betreuren als gevolg van de hitte golf welke vooral de prov. Ontaire teistert be draagt reeds 96. De electriciteitsvoorziening door het P.E.N. De regeering zal bemiddelen tusschen provincie en „weigerachtige" gemeenten. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de z.g.n. „weigerachtige" gemeenten medege deeld, dat het crediet van één millioen gulden, dat bestemd is tot het leggen van laagspanningsnetten met toebehooren, in die gemeenten waarmede het P.E.N. niet tot overeenstemming kan komen, slechts zal worden gebruikt indien daartoe door de regeering toestemming zal zijn verleend. Elk geval zal afzonderlijk worden bezien en blijk baar is het dus de bedoeling van de regeering om tusschenkomst te verleenen, daar Gedeputeerden zich in verband met een door den Haag geuite wensch, met bovenvermeld schrijven tot de betrokken ge meenten hebben gewend. IN ENGELAND EEN ORDER GE PLAATST TOT EEN TOTAAL GE WICHT VAN 40.000 TON. Londen, 12 Juli (A.N.P.) De „Sunday Ex press" verneemt, dat bij een Engelsche firma door de Italiaansche regeering opdrachten zijn geplaatst voor landbouwwerktuigen to een totaal gewicht van 40.000 ton. Deze werktuigen zijn bestemd voor de ontginning van de wildernis van Abessinië. De order is zoo juist geplaatst en de firma zal over twee maanden een aanvang kunnen maken met de uitwerking ervan. Het benoodigde crediet is door Parijs verstrekt. Voor de uitvoering van de opdracht zal de firma twee tot dxie jaar noodig hebben. Vervaardigd zullen worden ploegen, dorschmachi- nes en tractoren. Een der leidende figuren der firma heeft verschil lende malen besprekingen gevoerd met Mussolini over de bepalingen van het thans tot stand gekomen contract. Tegen het uur, waarop dan als slot van deze ka- nalisatiefeesten op de Markt het vuurwerk zal wor den afgestoken, is weer een groote menschenmenig- te op de been. Van heinde en ver is men weer naar onze gemeente toegekomen en hoe groot de belang stelling is, blijkt weer tijdens bet vuurwerk als door bengaalsch vuur het marktplein hel wordt verlicht. Mooie stukken worden ontstoken, bijzonder fraaie lichteffecten krijgen we te zien en als het slot stuk, dat tot opschrift draagt„Schagen nu ook ha venplaats" en dat geflankeerd wordt door een gewei dige vonkenregen, is ontstoken, dan weerklinkt een hartelijk applaus. Het was index;daad een schitterend vuurwerk, de kroon op het dricdaagsch kanalisatiefeest. Hoewel de regen, die daarna begon te vallen, eeni- gen afbreuk deed aan de drukte op straat, bleef het nog lang volop, feestvreugde in de dansgelegenhe- de-m enz. Binnenkomst van de Ford-Karavaan van de firma Blaauboer en Kossen te Schagen. De bestuurster van een dezer wajjens, mevr. Blaauboer, won den lsten prijs, het Velocette-motorrijwieL De derde en laatste Kanalisatiefeestdag stond ïn het teeken van de motorsport, het was de dag van den sterrit. -Reeds vanaf 12 uur ronkten de motoren langs Schagens straten en hoe later het op den middag werd, des te drukker het motorverkeer, terwijl het aantal belangstellenden ook steeds grooter werd. Vooral de Gedempte Gracht en de Markt, waar de deelnemers hun opgave moesten inleveren, boden een gezèlligen aanblik. De aan den sterrit verbonden prijsvraag bestond in een opgaaf van de lengte van de Gedempte Gracht, n.1. de afstand van het raadhuis tot aan het perceel van den heer J. Th. Kx-oone, en welks afstand aan het begin en aan het einde door een krijtstreep was aangegeven. En interessant was liet om te zien met welk een nauwkeurigheid die afstand door de deelnemei-s werd afgemeten. We zagen dames en heeren voet voor voet de lengte uitrekenen, anderen bepaalden den afstand naar het aantal wielslagen van auto- of motorrijwiel, een tweetal Schager deelneemsters had een stuk touw aan haar becnen gebonden, de door haar gemaakte stappen waren daardoor van dezelf de grootte, het aantal stappen geteld, de lengte van de stap gemeten, een eenvoudig rekensommetje en klaar was Clasien en haar pai'tner. Het was werkelijk alleraai'digst om dit gedoe langs de Gracht gade t§ slaan en deze prijsvraag sloeg dan ook geweldig in. Waren er zeer vele enkelingen die zich aan het eindpunt kwamen aanmelden er waren ook flinke clubs die Schagen binnen kwamen, de grootste club motorrijders was die van Van Kooten uit Haai'lem, n.1. met niet minder dan 28 stuks en het spreekt van zelf, dat een dergelijke aankomst veel bekijks had. Toen om 4 uur des namiddags de tijd van inlevering van de deelnemerskaarten was vei'streken, bleek dat 245 deelnemers hun envelop hadden ingeleverd. Intusschen heerschte er een geweldige drukte in onze gemeente; Schagen's Harmonie, onder directie van den heer Jansen en gezeten op een grooten vracht auto, zorgde weer op voortreffelijke wijze voor muzi kale opluistering, terwijl ook de Heldei'sche muziek vereniging „Winnubst" voor pittige muziek zorgde. De prijsuitreiking. Te zes uur vond in het Noordhollandsch Koffie huis de prijsuitreiking van den Sterrit plaats. De feestcommissie had op het tooneel plaats genomen, en als de eerste prijs, het Velocette-motorrijwiel zijn ge ronk had doen lioorcn, vulde de danszaal zich dra met deelnemers(sters). De voorzitter der feestcommissie, de heer Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, heette namens het feestcomité de aanwezigen hartelijk welkom en deelde mede, dat de lengte van de Gedempte Gracht in een onbewaakt oogenblik was opgemeten door den gemeente-archi tect, den heer P. Rezelman, en dat ook de feestcom missie niet op de hoogte was van dien afstand, doch dat straks na afloop van den sterrit die opgave in een gesloten envelop aan het comité was overhan digd. De lengte was 243.46 meter. Nadat spr. den deelnemers hartelijk dank had gebracht voor hun medewerking en deelname, en ook aan de politie zijn dank bracht voor de prettige, tactische wijze waarop zij het verloop had verzorgd, ging spr. over tot mededeeling van den uitslag. De eerstaangekomen deelnemer was de heer Jhr. H. Bosch van Drakestein te Utrecht, prijs een stof bril. De gi'ootste club motorrijdei-s was die van Van Kooten uit Haarlem, met 28 deelnemers en 'haar werd als prijs een groote bokaal aangeboden. De verst wegkomende deelnemer was de heer F. J. Linden uit Asten (N. Br.) en hem gewerd daarvoor een duozadel. Waar Schagen deze dagen op z'n kop had gestaan, werd in afwijking van de gewoonte, om eerst te noemen den eersten prijswinnaai*, allereerst ge noemd den vijfden prijswinnaar en vervolgens den 4en enz. De vijfde prijs bekwam de heer Jhx\ H. Bosch van ©rakestein, die voor den afstand van de Gedempte .Gracht had opgegeven 243.59,12 meter; vierde prijs Mevr. N. de GraafZander te Amsterdam, 243.57,7 meter; dei'de prijs K. Nottelman, Schagen, 243.53.5 meter; tweede prijs C. Jonk, Molenstraat C 61, Scha gen, 243.50 meter; deze prijzen bestonden uit boka len. De hoofdprijs, het Velocette-motorrijwiel, be kwam Mevr. C. BlaauboerZeeman, Schagen, met de opgegeven lengte van 243.48.42 meter. Nog werd een aantal herinneringsprijsjes vex-strekt Nadat de Voorzittern ogmaals dank had gebracht voor de deelname, was ook dit gedeelte van het feest programma achter den rug. Dank zij het mooie weer en de muzikale rondgan gen, bewoog menigeen zich langs Schagen's stra ten, terwijl weer anderen zich in bioscoop, dancing enz. vermaakten. Het vuurwerk. Binnenkomst van Jhr. H. Bosch van Drakestein van Utrecht, oud-kampioen wielrenner, als eerst- aankomende in de Sterrit. Voor den Zaterdag had het feestcomité gezorgd voor een voor Schagen ongekend evenement; het had n.1. de wereldvermaarde Djiguiten-Ruiter-Kozak- ken hierheen Weten te krijgen en zoo gaven deze ruiters „par excellence" een 2-tal voorstellingen op het „Schagen"-terein, één om 2.30 uur, de ander om 8 uur. Daar zou volk op afkomen! En inderdaad het is best meegevallen: kon 's middags de belangstel ling bevredigend genoemd worden, des avonds was zij uitstekexxd. Maar de Djiguiten-Kozakken verdie nen zoo'n belangstelling alleszins. De toeren, die deze duivels te paard verrichten, grenzen aan het ongelooflijke. Onder het uitstooten van hun vervaar lijke kreten, die hilariteit onder het publiek verwek ken, werken zij in vliegende galop hun programma af. De verschillende sprongen exi pyramiden laten ons zien de geweldige rijtechüiek, waarover deze Kozakken beschikken. Man en paard zijn één ge- worden. De oefeningen met de gevechtssabel en met de lansen laten geen twijfel, of deze ruitex's zijn in vroegere oorlogen zeer gevreesde tegenstanders ge weest. Met wiskundige zekerheid stieten zij met de lans, de bal van de standaard en sloegen zij met de sabel de tak in tweeën. Wie dan ook in oorlogstijd zoo'n Djiguit met den sabel ontmoette, deed niet heter dan met bekwamen spoed te maken, dat hij wegkwam, andei's kon hij er, verzekerd van zijn, over eenigexi tijd uit 2 deelen te bestaan, want zonder er dan veel omslag mee te maken, werd zijn hoofd op de streep nauwkeurig van z'n romp gescheiden. Dat is een kolfje naar de hand van zoo'n Kozak! Wat denkt U van het meest sensationeele staaltje van ruiter-acrobatiek en wel in vliegende galop zich onder het paard door te werken en weer in het za del te komen?... Inderdaad fenomenaal! Ruth Bryon Owen in het huwelyk getreden Hyde Park: (New York): In tegenwoordigheid van president en mevrouw Roose- velt, is de gezan te der Vereenigde Staten te Kopen hagen, mevrouw Ruth Bryon O- wen, Zaterdag in het huwelijk ge treden met den kapitein van de lijfgarde van ko ning Christiaan, Boerge Rohde. Slechts enkele intieme vrienden waren bij de plechtigheid aan- wezig. MEVROUW RUTH BRYON OWEN.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1