koord tusschen Berlijn en llleenen Sir Henry Deterding treedt niet af Geslipt en tegen een boom gereden Heffing op spijsvetten wordt hooger Onrustig Spanje Duitschland erkent de Oostenrijksche souvereiniteit DUITSCH-ITALIAANSCH SAMEN GAAN THANS MOGELIJK. Volgens een Dn. B. bericht uit Berlijn heeft Rijks minister dr. Göbbels Zaterdagavond voor alle Duit- sche zenders de volgende officieele verklaring voor gelezen. In opdracht der Rijksregeering kan ik het volgende communiqué publiceeren omtrent een overeenkomst, welke heden tusschen de Duitsche Rijksregeering en de Oostenrijksche Bondsregeering is gesloten. Zij vormt een nieuwen practischen stap op den weg van een vreedzame ontspanning en ontwarring der Europeesche toestanden. Ik deel u de tekst van het officieele communiqué mede; het luidt als volgt: In de overtuiging tot de ontwikkeling van den Eurpoeeschen toestand een kostbare bijdrage te le veren ter instandhouding van den vrede, en In het geloof, daarmede het best de veelvormige, wederkee- rige belangen der twee Duitsche staten te dienen, hebben de regeeringen van het Duitsche Rijk en van den Bondsstaat Oostenrijk besloten aan hun betrek kingen weder een normalen en vriendschappelijkcn .vo.rm te geven. Naar aanleiding daarvan wordt verklaard: 1) In den geest der verklaringen van den leider en Rijkskanselier van 21 Mei 1935 erkent de Duitsche regeering de volle souvereiniteit van den Bondsstaat Oostenrijk. 2). Elke der twee regeeringen beschouwt den in het andere land bestaanden binnenlandschen poli- tieken staatsvorm met inbegrip van de kwestie van het Oostenrijksche nationaal-socialisme, als een bin- nenlandsche aangelegenheid van het andere land, waarop zij noch onmiddellijk noch middellijk invloed zullen oefenen. 3.) De Oostenrijksche Bondsregeering zal haar po litiek in het algemeen, en in het bijzonder tegenover het Duitsche Rijk, baseeren op de beginselen, die in overeenstemming zijn met het feit, dat Oostenrijk zich zelf beschouwt als Duitsche staat. Hierdoor worden de protocollen van Rome 1934 en hun aanvullingen van 1936, evenals de positie van Oostenrijk tegenover Italië en Hongarije als deelge noten aan deze protocollen, niet geraakt. In de overweging, dat de door beide partijen gewenschte ontspanning slechts zal zijn te verwe zenlijken wanheer door de""i'egeerihgcn der twee landen bepaalde voorwaarden worden vervuld, zul len de Rijksregeering en de Oostenrijksche Bonds regeering in een reeks afzonderlijke maatregelen de hiertoe noodige grondslagen leggen. Mussolini heeft hart voor den vrede. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Schuschnigg heeft in een telegram aan Mussolini kennis gege ven van de met Duitschland tot stand gekomen regeling en met vreugde herinnerd aan de bespre king, welke hij te Rocca delle Caminate met Mus solini heeft gehad. In zijn antwoord zegt Mussolini Schusch nigg dank en verklaart hij dat de Oosten- rijksch-Duitsche overeenkomst door allen, die hart hebben voor de zaak des vredes, met voldoening moet worden begroet. Tenslotte verklaart Mussolini zich gelukkig te prij zen Schuschnigg de verzekering te kunnen geven van de volkomen vriendschap en samenwerking van Italië met de federale regeering, in overeen stemming met de protocollen van Rome, welke de basis zullen blijven der betrekkingen tusschen Ita lië en Oostenrijk. Ook Hitier is verheugd. Schuschnigg heeft tevens aan Ilitler een telegram gericht, waarin hij zegt, overtuigd te zijn, dat de getroffen regeling het geheele Duitsche volk ten zege zou strekken. Hitier antwoordde hierop telegrafisch, te hopen, „dat de oude, door rasgemeenschap en eeuwenlange gelijke geschiedenis gegroeide traditioneele betrek kingen zouden worden hersteld". Niet praten maar doen. Op den gouwdag van Hessen-Nassau heeft de rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, gisteren een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. gezegd heeft: Wij hebben gisteren bewezen, dat wij absoluut vervuld zijn van den wil tot vrede en wij hebben een vriendschapsverdrag met onze broe ders in Oostenrijk gesloten. Wij gebruiken geen woorden en Holle phrases, maar wij handelen en laten daden zien. Wij zijn bereid tot iedere vreed zame medewerking in Europa en de geheele wereld Dat hebben wij gisteren weer bewezen maar al leen onder de voorwaarde, dat de levensnoodzake lijkheden van het Duitsche volk erkend worden. Fransche persstemmen. De Fransche pers is van oordeel, dat men in de DuitschOostenrijksche overeenkomst een bewijs moet zien voor een ItaliaanschDuitsche overeen komst. Hoewel men de overeenkomst verwachtte, veroorzaakt deze toch eenige sensatie. Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre", dat het resultaat van de overeenkomst is, dat Duitschland niet. gewapender hand in Oostenrijk zal ingrijpen, doch de Duitsche infiltratie is reeds begonnen. De grooto kanselarijen zullen dit liever zien dan een met geweld doorgedwongen „Anschluss", aangezien dit ernstige moeilijkheden in Europa zou hebben meegebracht. De socialistische „Populaire" acht de overeenkomst op het eerste gezicht verblijdend, aangezien nu eenige jaren niet zal worden gesproken over „An schluss" of „Restauratie", doch bij nadere bestudee ring is het niet zoo bevredigend en ziet men ver ontrustende schaduwen. De overeenkomst kan een Duitsch—OostenrijkschH.ongaarschItaliaansch blok tengevolge hebben. Vragen wij ons af, welke invloed deze belangrijke overeenkomst zal hebben op de Europeesche poli tiek, dan zien wij allereerst de mogelijkheid van een sterke Duitsch-Italiaansche toenadering. Dit zou tot gevolg kunnen liebcn, een samengaan van sterke dictatoriaal geregeerde landen in het hart vap Eu ropa. n.1. Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Italië. SCHUSCHNIGG De vraag is, of Polen zich daarbij zal kunnen aan sluiten. Ongetwijfeld zal de genoemde, militair zeer sterke, organisatie een groote aantrekkingskracht op Warschau uitoefenen, maar men dient het Dant- ziger geschilpunt niet te vergeten' en met de moge lijkheid rekening te houden, dat Berlijn, nu de kwes ties in het Zuiden zijn geregeld, zijn krachten op het Oosten gaat concentreeren. Zoodra zich dit streven zou openbaren, wordt Po len onherroepelijk in de armen van Frankrijk ge jaagd. Nog een andere mogelijkheid opent zich door de erkenning van Oostenrijksch onafhankelijkheid en wel een toenadering tusschen Engeland en Duitsch land. Nu de kwestie der Anslusz van de baan is, wordt het denkbaar dat Londen daaruit de con clusie trekt met Berlijn over de hangende kwesties wel tot overeenstemming te kunnen komen. Enge land gevoelt zich het meest bedreigd in de lucht en is ongetwijfeld geneigd het met Hitier op een ac- coordje te gooien om tot een luchtpact te komen. Hier dringt zich ook direct op de kwestie der Duitsche koloniën. Als werkelijk een Duitsch-Italiaansch bondgenoot schap tot stand komt, kan de Führer met meer kracht zijn eischen in dit opzicht stellen, Van welke zijde wij echter de thans ontstane si tuatie ook bezien, zeker is wel, dat zij een harde slag toebrengt aan de Fransche suprematie. Het is immers ondenkbaar dat Italië zich thans achter een nieuw Locarno-pact zal plaatsen, zoodat de a.s. con ferentie te Brussel reeds van tevoren tot mislukking is gedoemd. Ook van een herstel van het Stresa- front, dat immers een sterk auti-Duitsch karakter had, komt niets meer in. Mussolini denkt er thans zeker niet meer aan om Ilitler te verbitteren. De politieke mogelijkheden zijn daarvoor thans te talrijk en te veel belovend en de Duce heeft getoond een te goed staatsman te zijn om ze niet uit te bui ten. Bestuurder van een smok kelauto gedood Achter hel stuurrad getroffen. doodelijk Maastricht In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich op den Scharnerweg, onder de gemeente Amby nabij Maastricht, weer een droevig smokkeldrama afgespeeld, waarbij een smokkelaar is doodgeschoten. Een uit België komende smokkelauto, bestuurd door zekeren Jansen uit Kaalheide, werd daar achtervolgd door een auto met kommiezen ï)e ambtenaren schoten onder het rijden op de auto voor hen. Plotseling zwaaide de nagezette auto over den weg en botste tegen een muurtje, dat omver gereden werd. Iets verder reed de auto een ijzeren paal omver en vernielde een heg over een lengte van acht meter. Toen kantelde de wa gen en de bestuurder die door een der kogels doodelijk bleek te zijn getroffen, viel er uit. De ambtenaren hebben het lijk naar Maastricht laten overbrengen. De auto. waarin zich 500 kg. margarine en 100 kg. suiker bevonden werd in beslag genomen. GERUCHTEN PERTINENT TEGEN GESPROKEN OOK GEEN AAN KOOP VAN LANDGOED Zaterdagmorgen is Sir Henry Deterding met den Duitschen nachttrein te 's-Gravenhage aan gekomen, waar hij eenige dagen zal doorbren gen. Een verslaggever van het A.N.P. heeft dr. Deterding, toen deze uit den trein stapte twee vragen gesteld. Wat is er waar van de geruchten, in ver schillende dagbladen opgenomen, waarin uw aftreden als directeur-generaal van de Konin klijke Shell wordt aangekondigd? Op deze vraag antwoordde de heer Deterding, dat dit gerucht van allen grond ontbloot is. Is het juist, vroeg de verslaggever voorts, dat gij voornemens zijt het landgoed van de familie Krolle te Wassenaar tekoopen en u daar te vestigen? Ook op deze vraag antwoordde de heer Deter ding ontkennend. Dr.Deterding zal morgen op het clubhuis te Werve te Rijswijk de feesten bijwonen die in verband met zijn 70sten verjaardag en zijn 40- jarige werkzaamheid bij de Koninklijke georga niseerd zijn. Tevens zal hem op dien dag na mens het geheele personeel van de Koninklijke zijn borstbeeld worden aangeboden. Ernstig auto-ongeluk op den Eindhovenschen weg te Boxtel Boxtel Gistermiddag te omstreeks zes uur is op den Eindhovenschen weg onder Boxtel on geveer ter hoogte van de plek, waar de vorige week Zondag een doodelijk motorongeluk plaats bad, opnieuw een ernstig ongelukgebeurd. Door slippen reed een auto. bestuurd door dokter Janssen uit Eindhoven, tegen een boom. Zijn echtgenoote, die naast hem zat, werd zwaar ge wond, terwijl de bestuurder slechts enkele lichte ontvellingen opliep. Dokter Hoek uit Boxtel en de gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse. De gewonde dame is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. De auto is ernstig beschadigd. ER ZAL VEERTIG CENT WORDEN GEHEVEN PER KILOGRAM VET EN OLIE. BOTER EN MARGA RINE WORDEN MET VIER CENT PER K.G. VERLAAGD. DOEL: VER HOUDING TUSSCHEN VERBRUIK VAN BOTER, MARGARINE EN SPIJSVETTEN „NORMALER" TE MAKEN. Toeslag op melk van f 2.40 op f 2.24 's-Gravcnhage, 11 Juli. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende: Reeds gedurende vrij geruimen tijd Is een belangrijke verschuiving in de verhouding der door het Nederlandsche volk geconsu meerde spijsvetten te constateeren. Deze ver schuiving is een gevolg van den relatief zeer lagen prijs van die spijsvetten, die in het al gemeen niet direct voor smeerdoeleinden worden gebruikt en spijsoliën tegenover bo ter en margarine. De consumptie van spijs oliën en spijsvetten breidt zich uit, terwijl die van boter, en speciaal van margarine, in krimpt. De klandestiene margarinebereiding vindt in deze prijsverhoudingen ook haar voornaamste oorzaak. Deze verschuiving brengt allerlei minder ge wenschte gevolgen met zich mede. De minister van landbouw en visscherij heeft dan ook gemeend, maatregelen te moeten treffen, om weer meer nor male verhoudingen te scheppen. Teneinde in de toe komst verschuivingen als deze zooveel mogelijk te voorkomen, heeft de minister besloten in het ver volg heffingen op de verschillende vetten zoo te re gelen, dat de door hem gewenschte verhoudingen worden verkregen. Deze zullen bestaan in een iets grootcr boterverbruik en een zooveel mogelijk op het peil van het laatste jaar blijvend margarineverbruik, waardoor tevens de consumptie van spijsvetten en -oliën ook meer normaal zal worden. Te dien einde zullen de heffingen op spijs vetten en oliën op 40 cent per K.G. worden gebracht en de prijzen van boter en marga rine met ongeveer 4 cent per K.G. worden verlaagd. Om te zorgen, dat de minst draag krachtigen over voldoende vet zullen kunnen beschikken, zal per jaar circa 6000 ton volks- vet tegen den prijs van volksmargarine be schikbaar komen. Vermoedelijk zal het financiële resultaat voor het landbouwcrisisfonds, dus uiteindelijk voor den melkprijs, niet zooveel verschillen van het vorige jaar. Het zal van de verschuivingen in de con sumptie, die tengevolge van deze maatregelen zul len optreden, afhangen, hoe het eindresultaat zal zijn. De verlaging van den boter- en magarineprijs is financieel voor het landbouwcrisisfonds nadeelig, voor zoover dit nadeel door grootere consumptie niet wordt goedgemaakt, terwijl de hoogere inkomsten tengevolge van de verhooging der heffing op oliën en vetten voor een goed deel weer ongedaan worden gemaakt door de beschikbaarstelling van goedkoo- per volksvet. Zouden er verder ten aanzien van de inkomsten van de afdeeling zuivel geen wijzigingen zijn inge treden, dan zoude het, hoewel de inkomsten in den eersten tijd vermoedelijk door deze wijziging in de heffing geringer zullen worden, waarschijnlijk nog niet direct noodzakelijk zijn geweest, den toeslag op de melk wederom te verlagen. Er is evenwel een andere reden, die op zichzelve aanleiding geeft tot verheugenis, maar die maakt, dat het noodzakelijk is den toeslag te verlagen. Deze is gelegen in de aanzienlijke hoogere Leeuwarder noteering der laatste maanden, waardoor een hoo gere basisprijs voor de melk wordt verkregen, zoodat om denzelfden eindprijs te verkrijgen, de toeslag na tuurlijk lager kan zijn. Bij den toeslag, zooals die nu geldt, werden de re serves, het z.g. „zuivelpotjc", vrij sterk aangetast. Dit mag in het algemeen als geoorloofd worden be schouwd, als de Leeuwarder noteering zoover daalt, dat een te sterk dalen van den uiteindelijken melk prijs te vreezen is. Is de basisprijs zoodanig, dat dit niet direct te vreezen is, al is er nog geen sprake van een prijs, die het in crisistijd toelaatbare peil over schrijdt, dan moeten de reserves voor misschien ko mende nog moeilijker tijden zooveel mogelijk worden bewaard. De minister is van meening, dat deze extra aantasting, die te vreezen is door de hoogere Leeuwarder noteering en in den eersten tijd van de misschien geringere inkomsten door de verlaging van den boter- en margarine prijs moet worden voorkomen en dat de toe slag op de melk van f 2.40 tot f 2.24 kan wor den verminderd. In het bovenstaande ligt reeds opgesloten, hetgeen ons nog eens uitdrukkelijk nader werd verklaard, dat er in de toekomst, voorzoover de financiën dit zullen toelaten, een nauwer verband zal worden gelegd tusschen de Leeuwarder noteering en den toeslag. De mededecling, gedaan in het perscom muniqué betreffende de verlaging van den toeslag van Mei j.1. ten aanzien van den melkrpijs in den winter, wordt door deze verlaging niet aangetast. Incidenten te Valencia, Zich meester gemaakt van het zendstation. Valencia, 12 Juli (A.N.P.) Gisteravond elf uur drongen zes met revolvers gewapende personen het zendstation van de radiopost Valencia binnen. Zij maakten zich van de zendapparaten meester en pu bliceerden de volgende mededeelïng: „De Spaansche Phalanx heeft zich "meester gemaakt van den radio zender van Valencia. Harten omhoog. Leve Spanje, Een groote demonstratie zal worden gehouden om de overwinning te vieren". De directeur van het station slaagde erin te ont vluchten en waarschuwde do guardia assulte, welke de zes aanvallers weer verdreef. Men zond eenige malen het volkslied uit en vervolgens hield de bur gemeester een toespraak om de luisteraars weer ge rust te stellen. Hierna werd een demonstratie op straat gehouden, de demonstranten wierpen steenen naar het ge-r bouw van de vereeniging van werkgevers en ver scheidene andere gebouwen ezï plunderden een aan tal gebouwen van rechtsche partijen en leden hier van, welke gebouwen vervolgens in brand werden gestoken. Ook werden de meubels en machines van het dagblad „Diaro de aVlencia" vernield. Het werk van fascisten. Nader uit Valencia: Vier der fascisten, die het zendstation van den radiopost Valencia zijn binnengedrongen, zijn thans gearresteerd. Tijdens de incidenten van gisteravond zijn ver scheidene personen gewond, vooral door scherven van door betoogers kapot geslagen ruiten. Het recht sche politieke centrum op den hoek van de Angel Guimerastraat is in brand gestoken. Fascisten gearresteerd. De directeur-generaal van den veiligheidsdienst te Madrid heeft medegedeeld, dat op grond van een huiszoeking, waarbij in het rechtsche politieke cen trum te Madrid een aantal wapenen en documenten in beslag zijn genomen, een vrij groot aantal fascis ten in arrest is gesteld. De minister van binnenlandsche zaken deelt me de, dat in verband met den overval op het radio station van Valencia 18 personen zijn gearresteerd, waaronder de vroegere vice-president van den jeugdbond van de Spaansche volksactie, Laborda. Op hem werd een geladen pistool gevonden. Hij be kende te hebben deelgenomen aan den overval en de korte toespraak te hebben gehouden. 15 van de arrestanten zijn lid van den Spaansche Phalanx. Doodelijk ongeval bij Wester voort Jeugdige wielrenner tusschen hoom en auto doodgedrukt. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur heeft op den weg tusschen Duiven en Westervoort een ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan de 15- j'arige H. Nieuwenhof uit Oosterbeek het slacht offer is geworden De jongen fietste midden op den weg toen een achter hem rijdende auto, be stuurd door den garagehouder W. de Nooy uit Oosterbeek hem wilde passeeren. De jongen week naar rechts uit. De automobilist die kort tevo ren den knaap meer en meer naar links van den weg had zien terecht komen, en hem der halve rechts voorbij wilde rijden, had op deze plotselinge manoeuvre niet gerekend, en kon een aanrijding niet voorkomen. Het gevolg was, dat de jeugdige wielrijder door den auto werd gegre pen, en tusschen de radiateur en een boom be kneld raakte Met ingedrukte borstkas en een schedel-basisfractuur werd de ongelukkige .uit zijn benarde positie bevrijd. Hij is evenwel kort daarop overleden, zoodat de spoedig ter plaatse aanwezige geneeskundige hulp niet meer kon baten. De onmiddelijk gewaarschuwde officier van Justitie te Arnhem heeft het lijk inmiddels vrij gegeven De auto is zwaar beschadigd De her stuurder kwam met den schrik vrij. Ernstig auto=ongeluk onder Meppel Een doode en twee ernstig gewonden Meppel Zaterdagavond omstreeks elf uur is in het gehucht Nuil gemRuinen) een auto waarin vier personen waren gezeten met een vaart van 80 km. in een bocht ge slipt en tegen een hoont gevlogen. De 24-ja- rige J. Koetsier uit Meppeldie naast den chauffeur zat werd zoo zwaar gewond dat hij een uur later aan den hekomen verwondin gen in het ziekenhuis te Hoogeveen is over leden. Achter in den wagen bevonden zich de 21-jarige J. Erkelens en zijn 19-jarige verloofde mej. R. Weide. Zij werden ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht. De bestuurder van den wagen, de 17-jarige R. Erkelens, die ondanks de waarschuwingen van zijn ouders het stuur van zijn broer had overgenomen, bekwam eenige lichte verwondin gen. Hij is met een andere auto naar Meppel te ruggekeerd. De wagen, een huurauto werd totaal vernield. VECHTPARTIJEN OP EEN VERGADERING VAN ENGELSCHE FASCISTEN Londen Gisteravond is te Huil een verga-* dering gehouden van de Britsche zwarthemden waar de leider, Sir Oswald Mosley het woord voerde. De vergadering werd door ongeveer 5000 personen bezocht. Sir Oswald was vergezeld van een lijfwacht van 500 zwarthemden. Herhaalde malen werd de vergadering door vechtpartijen onderbroken en moest de politie ingrijpen. Twee politiemannen en een fascist moesten in het zie kenhuis verbonden worden. DUITSCHE OFFICIEREN IN ITALIë Rome Van buitenlandsche zijde wordt de aanwezigheid van enkele Duitsche officieren in Italië beschouwd als een militaire missie, die be last is met de voorbereiding van een militaire overeenkomst. In officieele kringen wordt even wel verklaard, dat hier alleen sprake is van een beleefsheidsbczoek zonder politieke strekking.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2