Van het Olympisch Front Maandag 13 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10017 Wielernieuws Zwemmen Nationale kampioen schappen te Gouda. Voetbal Athleten temidden van techniek strijd tegen V.C.L. gespeeld. Zooals was te verwach ten, waren zij niet tegen het spel der grooteren op gewassen. Verdient won V.C.L. met 20. Er waren bij N. N. enkele heel aardige spelertjes, zooals de back Cees Blokker en doelman Van Her werden; in de halflinie blonken Merelaar en Boer uit, ook Vetman was goed. De voorhoede was nog niet geheel goed opgesteld, daar zal het een volgende keer wel beter gaan. Doe je best jongens en komt al len op den trainingsavond! Ongeval met doodelijken afloop. Alphen a. d. Rijn Zaterdagavond is de 66- jarige loswerkman J. Schaper, die zonder uit te kijken den weg overstak, aangereden door den 33-jarigen motorrijder P. van Schie uit Wasse naar. die met een duo-passagier van de T.T.-ra- ces te Assen terugkeerde S., die niet geheel nuchter was, werd tegen de straat geslingerd en liep een ernstige hoofdwon de en een hersenschudding op. Hij is gistermorgen aan de bekomen verwon dingen overleden. De motorrijder en diens duo-passagier zekere J. de Hoed uit Leiden, kwam er met lichte ont vellingen af. Volgens oogegetuigen is het ongeval geheel aan de onoplettendheid van het slachtoffer te wijten. Ronde van Roozendaal. Hieraan namen 220 amateurs deel en 120 nieuwe lingen. Schnete won deze 100 K.M. lange rit op z'n Moffen. Bij de profs won Braspenninck met 25 meter %®orsprong op Valentijn. Nationale kampioenschappen. Algemeen sprintkampioen: A. van Vliet; sprint kampioen der amateurs: A. van Vliet; sprintkampi- oen der professionals: Jac. v. Egmond; sprintkampi oen der onafhankelijken: Beukers; kampioen achter- Volging: Jan Pijnenburg. Links: Training bij het zwemmen tot ontwikkeling Rechts: Japanners in hun merkwaardige vooroefe- van het beenenwerk. ningen alvorens den marathon te gaan loopen. Flevo, Medemblik met D. Veld, A. K. Tuin, H. Ti- bin en B. van Klaveren. Direct ontwikkelt zich een feilen strijd. De Schagers weren zich in deze course geducht Meter na meter halen ze op de voorrijdende ploeg Victrix in. Lang zaam maar zeker wordt deze ploeg dan gepasseerd en moest de baan verlaten. Het zelfde deed Medem blik een oógenblik later met Hoorn. Alcmaria uit Alkmaar rijdt ook zeer goed, maar verliest terrein. Nog twee ronden zijn té rijden, en heeft Medem blik de leiding, gevolgd door Schagen en Alcmaria. Dat laten de Westfriezen er niet bij zitten. De rug wordt krom getrokken. De spieren moeten het. ha len..... Het wordt buigen of barsten. Onder luide toejuichingen wint Schagen deze course van Me demblik, Alkmaar. Het was een kranig stukje werk van Ridderbos. Manneveld en Beuving om het met z'n drieën na het uitvallen wegens pech van Nieuw- land, vol te houden. Koppelwedstrijd 50 ronden. Hierin deed zich een eigenaardig geval voor. De Schagenaar Smit werd niet toegelaten om te rijden, aangezien O. G. geen renners had opgegeven. Niet tegenstaande dit verbod werd gereden met Strijbis. Ze reden een uitmuntende course, maar werden toen niet geplaatst. Uitslag: 1. Dieterman—Hofland 10 p. (Strijbis—J. Smit); Op 1 ronde 2. Manneveld—Beu- ving, 5 punten; Op twee ronden 3. D. VeldF. Nij- boer 8 p.; Op twee ronden 4. Zand voortKager 8 p.; Op twee ronden 5. Boerkoolv. Zanen 2 punten; Op twee ronden 6. GodfriedtMartin; Op twee ronden 7. v. d. PbalEnsink. De bekende renner Dieterman heeft heel wat last moeten ondervinden van z'n tegenstanders. Z'n rou tine heeft hem tenslotte doen zegevieren. Van het koppel ManneveldBeuving is het. een kranige prestatie om tweede achter een dergelijk koppel te worden na reeds zooveel te hebben gereden. Berlijn, Juli 1936. OEFENINGEN AAN HET RHöNRAD. t NIEUWE NIEDORP. N. NIEDORP I—W. FRIS IA IL 4—3. NA in mijn vorigen brief een algemeen overzicht te hebben gegeven over de voorbereidingen, die onze Oosterbu ren voor de Olympische Spelen heb ben getroffen, zal er thans op wat meer bijzonderheden worden ingegaan. In de eerste plaats moet er daarbij een bespreking gewijd worden aan de techniek, waardoor de moderne athleet al evenzeer omgeven is als de moderne journalist met zijn verreschrijver. Want wie beslist ten slotte, of er een record verbeterd is? Nu, dat is hoofdzakelijk de chro nometer, die tegenwoordig natuurlijk ook al weer automatisch is. En rekent U nu eens uit hoeveel chonometers er wel in werking moe ten worden gesteld bij een gelegenheid als deze Olympische Spelen, waar duizenden athleten uit alle landen hun krachten met elkaar zul len meten. Bij den massastart van 53 naties spreekt de techniek een hartig woordje mee. Dientengevolge komt alles neer op dit eene woord: organisatie. En organisatie Js onaf scheidelijk verbonden met moderne - techniek met telefoon,, telegraaf, radio, verreschijver, lichtsignalen, enz. En om de daden van a.1 deze athleten aan de geheele wereld te kunnen meedelen, wordt op 1 Augustus een gigantisch apparaat in wer king gesteld. Boven de perstribune in het Olympisch stadion staan de cabines van de groote persbureaux, waarin de correspondenten uit alle landen van de wereld met de telefoon in de hand de wedstrijden volgend, oogenblikkelijk hun berichten kunnen doorgeven. Maar ook op de perstribune zelf zijn 130 telefoon toestellen aanwezig. Zeventig nieuwe kabels heeft men naar de Duitsche centrales moeten leggen, en bovendien stelden Nederland, België, Oostenrijk en Zwitserland eigen nieuwe kabels voor het doorgangs- verkeer naar de overige landen ter beschikking. 22 Verreschrijvers zorgen voor de schriftelijke berichtge ving en zeven toestellen voor het telegrafisch verzen den van foto's. En dit alles is nog maar slech'ts een gedeelte van het gebied, dat. de techniek beslaat. Telefunken heeft alleen i'eeds in het stadion vijftig luidsprekers ge plaatst. En wat te zeggen van de voorbereidingen, die de Rijkspost heeft getroffen, om de wedstrijden in vele talen ook door middel van de radio te laten verslaan? Daarvoor alleen reeds bestaat een systeem met 300 aansluitingen. De hersenen van de organisatie-leiding. Om het geheel te kunnen dirigeeren, was een bij zonder uitgeruste centrale in het Huis van de Dtiit- sche Sport, de groote hersens van de organisatie-lei ding, noodig. Dertig eigen lijnen staan hier ter beschikking met 500 aansluitingen op het Rijkssportveld en 9 eigen dwarsverbindingen met het Olympische Dorp en de ministeries. Onafhankelijk daarvan bezitten de ver schillende sportterreinen nog eigen.systemen en zijn onder elkaar ook weer verbonden. Raakt men niet eenigszins onder den indruk van al deze technische zaken? En nog is het lang niet alles. Eenige curiosisteiten, maar zeer belangrijke, willen wij niet verzwijgen. Er is bij voorbeeld ook een bijzondere televisiedienst van de Rijksport. En dat schijnt ons leekenverstand zoo wenderbaarlijk, dat wij er tot slot gaarne een oogenblik langer bij willen blijven stilstaan, want het is iets geheel nieuws, dat men thans op 25 plaatsen in Berlijn alle phasen van den strijd direct kan volgen, alsof men niet 20 of 25 K.M. daarvan verwijderd ware. En indien men dit alles weet, dan kan het bijna geen verwondering baren, dat de Rijkspost voor den duur van de Olympische Spelen 4000 man extra personeel heeft moeten aannemen, zoodat er dus op ieder Olympisch athleet 1 man van de Rijkspost komt. Zeiden wij teveel met onze woorden: athleten temidden van techniek - (Auteursrecht V.P.B.) Peereboom doelpunt vier maal! Voor de nederlaagwedstrijden speelde Nieuwe Nie- dorp tegen het reserve-elftal van West-Frisia uit Enkhuizen. Na een wedstrijd waar de doelpunten de spanning er in wisten te houden, is N. N. er in de laatste oogenblikken nog in geslaagd een aan vankelijk verkregen 2—0 achterstand om te zetten in een 4—3 overwinning. Had echter W.-Frisia na de rust hetzelfde spel weten te spelen als daarvoor, N. N. had er geen kans voor gekregen om dan te winnen. Voor de rust was het een lust de roodegelen aan het werk te zien. Reeds kort na den aanvang hebben zij succes als de linksbuiten keui'ig voor doel zet en de rechtsbinnen Bakkum onhoudbaar pas seert. 10. Het tweede, doelpunt der Enkhuizenaren laat niet lang op zich wachten, een fraaie aanval levert een even fraai doelpunt op. 20. Dat ziet er slecht uit voor de N. N.ei's. Toch is N. N. door dezen achterstand geenszins van plan zich zonder meer gewonnen te geven. Er worden goede aanvallen opgezet, waaruit Faus enkele goe de harde schoten op doel lost. Evenals in voorgaande wedstrijden is ook nu het plaatsen bij N. N., speciaal bij de halflinie een zwak punt. Op dit punt mag de Niedorper halflinie zich wel eens geducht trainen. Bregman maakt er als rechtshalf niet veel van, het aantal keeren dat hij finaal mist is legio. Tot aan de rust weet N. N. nu stand te houden, W. F. ziet geen kans haar voorsprong te vergrooten, zoodat met 20 gedraaid wordt. Na de rust verschijnt N. N. met een wat gewijzigde opstelling. Bregman staat nu rechtsbuiten en de adsp. Jes neemt zijn plaats als rechtshalf in. Een wijziging die het team ten goede kwam. Flink komt N. N. direct na de rust opzetten en weet het de W. F. verdediging enkele malen uiterst lastig te maken. Doelpunten kunnen niet uitblijven, het is Peereboom die uit een goede pass den achterstand verkleint. 21. Kort hierop is het weer Peereboom die een blunder van den W. F. doelman op de juiste wijze afstraft. 2—2. In tegenstelling met voor de rust is het nu N. N. dat het meest aanvallend is. W. F. speelt ook wat minder sterk, speciaal hun tempo is stukken afge zakt. N. N. weet zelfs de leiding te nemen als Pee reboom den bal vrij krijgt, dribbelt hij even naar voren en het is 32. Een goede prestatie van N. N., om een 20 achterstand om te zetten in een 3—2 voorsprong. Laksheid der achterhoede geeft W. F. ge legenheid den stand gelijk te maken. 33. Grootes valt uit, Cees Rootjes, een adsp. valt voor hem in. W.-Frisia is nu weer het meest in den aanval. Het loopt al aardig tegen het einde, we zien de scheids rechter al eens op zijn horloge turen, het minste waar iemand nu nog aan denkt is wel een doelpunt. Peereboom denkt er echter anders over. hij is niet spoedig tevreden vandaag, goed doorloopen stelt hem in staat den bal voor de 4e maal langs den W.-F. doelman te plaatsen. 43. W.F. krijgt geen gelegen heid moer den bal midden uit te nemen, de speeltijd is verstreken. 's Morgens heeft een geheel nieuw adsp. elftal, sa mengesteld uit zeer jonge spelertjes, een oefenwed RIE MASTENBROEK TWEEMAAL KAMPIOENE. WILLY DEN OU DEN OP DEN VRIJEN SLAG GE SLAGEN. RIE MASTENBROEK. In de groote serie startten de dames Den Ouden, Mastenbroek, Wagner, Selbach en Timmermans te gen elkaar. De beide laatsten raakten spoedig ach- tei*, tusschen drie „kanonnen" ontspon zich 'n bui tengewoon felle kamp. Willy den Ouden keerde na 50 meter het eerste, terwijl Mastenbroek exi Wagner toen ongeveer gelijk lagen. Rie Mastenbroek kwam toen krachtig opzetten en in het duel tusschen haar en Willy raakte Tiny Wagner achter. In de laatste 25 meter ging Rie Mastenbroek zoo fel naar voren, dat zij haar rivale met 3/5 seconde wist* te kloppen en daarmede kampioene op dezen belangrijken afstand werd. Haar tijd was 1 min. 7 2/5 sec., hetgeen niet fraai lijkt, maar daaraan is de 500 meterbaan debet. In de derde sei'ie kreeg men een hernieuwd duel Senff-Mastenbroek te zien. Mej. Senff was het snel ste weg en liep op de drie andere dames (mej. Kerk meester en mej. van Feggelen voltooiden de serie) uit. Zij keerde het eerste, maar toen herhaalde zich het spel van de 100 meter vrije slag: Rie Masten broek kwam zoo snel opzetten, dat zij met ruim 1 seconde won voor Senff en Kerkmeester, die ge- Lijk aantikten. Daarmede nam mej. Mastenhi'oelk fraai revanche voor de vroegere nederlagen tegen Nida Senff. TELEFOON. TELEGRAAF, RADIO EN VERRESCHRIJVER IN DIENST .VAN BE SPELEN 25 TELEVI- SIEPOSTEN IN BERLIJN 4000 POSTAMBTENAREN EXTRA IN DIENST GENOMEN GRASBAANWEDSTRIJDEN TE HOORN. De Schagenaren weren zich. Gistermiddag vonden op het Juliana-sportpark aan de Buitenluiendijk grasbaanwedstrijden plaats voor een talrijk publiek. Jammer was het dat de baan niet was afgezet, waardoor het publiek zeer hinder lijk was. O.i. trad de politie daartegen minder goed op. Begonnexi werd met een Afvalrace. In 3 serie's werd deze race gereden, wegens het groote aantal deelnemers (60 stuks). Elke serie be vatte 20 renners. Geplaatst werden er 6 renners. Uitslag 1ste sei'ie: F. Nijboer, Medemblik; W. Vis ser, Alkmaar; B. Beuving, Schagen; v. Beek, Medem blik, Hoogland, Alkmaar; M. J. Schagen, Langendijk. Uitslag 2e serie: v. Dijk, Haveland, Steeman, Me demblik; Boei'kool, Zaandam; Kemp, Alkmaar; Pij nenburg, Hoorn. Uitslag 3e sei'ie: Manneveld, Schagen; J. Heij, Zaandam; Reek, Alkmaar; Katuin, Medemblik; van Zanen, Zaandam. Finale: 1. B. Beuving, Schagen; 2. F. Nijboer, Me demblik; 3. Boei'kool, Zaandam. i Spöjit^ver 1 ronde. Ie stêrïe: H. v. 3. Paal wint van H. Kaptein 28 sec.; 2ë serie: J. Zandvoort slaat A. v. d. Paal, tijd 27.4 sec. 3e serie: J. Lagëveen verliest van J. Manneveld uit Schagen, tijd 27.4 sec; 4de serie: Martin klopt v. d. Heijden, tijd 2S.1 sec.; 5de serie: J. v. d. Ooi-d vei'liest van Schekkex-man, 28.3 sec. 6de serie: In deze sei'ie zou de Schagenaar Koster starten tegen de Groot. Op aanraden van den dokter gaf hij de rit echter gewonnen. De renner Nieuwland, de eenige pechvogel had na tuurlijk weer pech en moest opgeven. Na nog meerde re serie's kwamen in de demifinale de navolgende renners uit: J. C. Zandvoort, Alkmaar, verliest van J. Manneveld, Schagen in een hevigen strijd. De Enkhuizenaar Strubel wint met gering verschil van de Alkmaarder P. Zandvoort. In de derde serie wist de Medemblikker Nijboer, de Alkmaarder Wouters met een banddikte te klop pen. Finale: eerste rit: 1. Strubel, 2. Nijboer, 3. Manne veld; 2e rit: 1. Nijboer, 2. Manneveld, 3. Strubel; to tale uitslag: 1. Strubel, 2. Nijboer, 3. Manneveld. Op den tweeden dag der nationale zwemkam- pioenschappen te Gouda, heeft het weer zich uit stekend gehouden, hetgeen een wonder leek, nadat het des morgens vrij wel zonder onderbreking had ,igeregend, Jn het zwembad was geen plaatsje meer te krijgen en de toeschouwers hebben van uitste kende sport kunnen genieten. Het grootste succes is gister ongetwijfeld geboekt door Rie Mastenbroek, die zoowel de 100 meter vrije slag als de 100 meter rugslag won. Op dezen Zondagmiddag werd begonnen met een der belangrijkste nummers, de 100 meter vrije slag dames. Pers. achtervolging. Hierin bleek de Alkmaarder Godfriedt de sterkste Uitslag: 1. Godfriedt; 2. Pijnenburg, Hoorn; 3. B. Beuving, Schagen. Ploegachtervolging. In deze rit startten A.S.V. Victrix, Alkmaar, met de renners J. Zandvoort, P. Zandvoort, Jb. Kager, W. Iiarms. Alcmaria, Alkmaar met K. Godfriedt, W. Wouters, J. Martin, W. Kemp. Westfriesland, Schagen, met Manneveld, Beuving, Ridderbos, Nieuwland. H.R.T.C., Hoorn met H. v. d. Paal, B. Ensink, Bouwman, Hoifland.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5