De T.T.-races te Assen. Uit den Langendijk De Nederlandsche ploeg voor Berlijn samengesteld Staatscommissie voor lager onderwijs GUTHRIE OP NORTON WEDEROM WINNAAR. LEY VERBETERT HET RONDERECORD. ZWOLLE NEDERLANDSCH KAMPIOEN. ASSEN. Wederom heeft Guthrie met Norton in do zware klasse de eerste plaats veroverd, daar mede zijn zege van het. vorig jaar op fraaie wijze herhalend. I)e gemiddelde snelheid bedroeg 137 K.M., hetgeen nog bleef onder zijn prestatie van 1935, toen hij met 139 K.M. uit den strijd te voorschijn kwam. Guthrie heeft op volkomen regelmatige wijze de overwinning behaald. Van de vijfde tot en met de vier-en-twintigste, tevens laatste ronde heeft hij aan den kop gelegen en werd toen nimmer bedreigd Voor die vijfde ronde waren er enkele bijzonder in teressante dingen gebeurd. In de vierde ronde voch ten als het ware Mueller met D.K.W. en Guthrie om de leidng, waarbij de eerste bijna steeds de leiding had. Maar na de vijfde ronde had de Engelschman met een 300 meter de leiding genomen, een voor sprong, dien hij geleidelijk vergrootte en die op sommige momenten zelfs drie minuten bedroeg. Op de derde plaats had zich al spoedig de kleine Belg Milhoux genesteld, terwijl de Husqvarna-rijdër, Sun- quist voorloopig in de vierde positie lag en bleef. In het verloop der nu komende ronden zouden èn remmen èn motor toonen wat zij waard zijn. Met sprongen vloog Lev in de ranglijst omhoog. Hij pas seerde in elke ronde 2 of 3 renners, zoo lag hij in de •ie op de 15de plaats in de 5c op 12e, in de 6e ronde op de 11e en in de 7e ronde zelfs op de negende plaats. Om tenslotte aan het einde der 24 ronden op de 2e plaats te eindigen. Dat hij hot was die het ronderecord verbeterde, behoeft na bovenstaande uiteenzetting geen verwon dering te wekken. In de 23ste ronde noteerde hij een tijd van 6 min. 47 2/5 sec., d.w.z. een gemiddelde snelheid van 116 K.M. per uur. Het circuitrecord stond tot nu toe op naam van Guthrie die in de 2c ronde het vorig jaar een gemiddelde snelheid van 143.8 K.M. had genoteerd. De prestatie van Ley kan algemeene bewondering afdwingen en het bewijst toch wel, dat het circuit van Drente dank zij de verbteeringen hierin aan gebracht, aanmerkelijk sneller is geworden. Maar toch niet in die mate, dat een ronde van 155 K.M. door Ley Donderdag tijdens training bereikt, aldus hadden de berichten geluid, gedraaid zou kunnen worden. Wij achten het foutief, dat het circuit eerst op 't allerlaatste moment is nagenieten waarbij blijkbaar tot eigen verbazing men tot 700 meter minder in de lengte kwam. En thans nog iets over de koers. De beste Nedcr- landsche renners waren van Gent met F.N. en van Hamersveld met Velocettc. De eerste kwam in de 3c ronde reeds op de 5e plaats, handhaafde zich hier tot en met de 12e ronde, toen kwam hij tijdens de 14o ronde in een der bochten bij Hooghalen ten val en werd zijn machine dermate beschadigd, dat hij den strijd moest staken. Van Hamersveld was vele ron den in heftigen strijd gewikkeld met Ginger Wood met Norton en in de 10c ronde slaagde onze land genoot erin te passceren en op dat moment lagen van Gent en hij dus achter elkaar, resp. 5c en 6e. Maar een nieuwe teleurstellende mededccling, na het uit vallen van van Gent kwam, toen van Hamersveld tusschon Laaghalerveen en de Haan kwam te vallen en ook zijn machine dermate beschadigd werd, dat hij moest opgeven. Theo Zwolle, de in Duitschland wonende Neder lander, en motorrijder, had nu de beste papieren voor den Nederlandschen kampioenstitel en inderdaad slaagde hij er in den wedstrijd uit te rijden en als vijfde achter Guthrie, Ley, Wood en den Fin Lam- pinen door de finish te gaan. De snelste ronde van Zwolle was 7 min. 31.8 sec. (132 K.M.) Sunqvist viel na de 15e ronde uit wegens bougie- pech, terwijl tot groote verrassing Müller het in de voorlaatste ronde opgaf hij bezette toen de 2e plaats, en Milhoux 3 ronden voor het einde, de Belg nam op dat moment eveneens de 2e plaats in. Zoo is het slot van de T.T.-races toch nog vol ver rassingen geweest. Het eindresultaat was: 500 c.M.: 1. Guthrie, tijd 2 u. 53.33.1 gem. 137 K.M.; 2. O. Ley, 2 u. 58.33.5, gein. 133.6 K.M.; 3. G. Wood, 3 u. 1.36.1, gem. 131 K.M.; 4. R. Lampinen, 3 uur 11.00.2, gem. 125 K.M.; 5. Theo Zwolle, 3 uur 11.48.2, gem. 124.3 KjVl.; 6. A. Binz, 3 uur 13.32.3, gem. T22.9 K.M. 7. H. Bock, 3 uur 15.39.4, gem. 121.9 K.M. De officieel uitslagen van de twee an dere klassen. 250 c.c. klasc: 1. Geiss (Duitschland) met D.K.Wè, gemiddelde 124,8 km.: 2. Ilans Winkler (Duitschland) met D.K.W., gemiddeld 119 km.; 3. Tyrell Smith (Engeland) met Excelsior, gemiddeld 118(7 km.; 4. G. Timmer (Nederland) met New Impcrial, gemid deld 114 Km; 5. Simo (Spanje) met Tcrrot, gemid deld 111,4 km. 350 c.c. klasse: 1. White (Engeland) op Norton, gemiddelde uursnelheid 132.9 km.; 2. Frith (Enge land) op Norton, gemiddeld 132,S km.; 3. Newman (Engeland) op Velocettc. gemiddeld 131,1 km.; 4. Charlier (België), op F.N., gemiddeld 130.4 km.; 5. Thomas ^Engeland) op Velocelte, gemiddeld 129.4 km.; G. Ilaenni (Zwitserland). 7. Anderson (Enge land); 8. Peters (Nederland); 9. In der Eist (Duitsch land); 10. Ahlswede (Duitschland). Snelste ronde: White (Engeland) op Norton, 7 min. 13 3/5 sec., gemiddelde uursnelheid 137,4 km. Snelste Nederlander: Peters op Excelsior, 18 4/5 sec. Gemiddeld 119,5 km. per uur. G, 7, en 8 Hausler, Dickwel, en Fernihough. Snelste Nederlander: Timmer op Néw Impcrial 8 m. 29.4 sec., gemiddeld 116.9 K.M. per uur. OLYMPISCHE SPELEN. Tien heeren en acht dames gekozen. AMSTERDAM, 12 Juli. Naar wij ver nemen, heeft de leiding van de Koninklijke Nederlandsche Alhletielc Unie hedenavond de ploeg samengesteld, welke Nederland zal vertegenwoordigen bij de Olympische Ath- letiekwedstrijden te Berlijn. Er zullen 10 hee ren en 8 dames athleten door 't Nederlandsch Olympisch Comité worden uitgezonden. De heeren athleten zijn: Chr. Berger, W. van Be- veren, Tj. Boersma, R. J. Brasser, G. Carlier, J. Houtzager, M. Klasema, M. B. Osendarp, J. F. van der Poll en A. Toscani. Reserves zijn: II, Geul en B. Mesman Schultz. De damesploeg bestaat uit: K. ter Braake, A. Doorgeest, G. de Koek, F. Koen, L. Ko ning, T. Koopman. A. Niessink en A. de Vries. Reserve: L. Mesman. Deze athleten zijn als volgt over de verschillende nummers ingedeeld. Heeren: 100 M.: Osendarp, Berger en van Beveren; 200 M.: Osendarp en van Beveren; 4 x 100 M. esta fette: Boersma, Berger, van Beveren, Osendarp, re serves Geul, en Mesman Schultz; 50 K.M. snelwandelen: Toscani; Hoogspringen met aanloop: Brasser, Carlier; Verspringen met aanloop: M. Klasema; Speerwerpen: J. F. van der Poll; Kogel slingeren: J. Houtzager; tienkamp: R. J. Brasser. Dames: 100 M.: L. Koning en A. de Vries; 80 M. hor den: A. Doorgeest en K. ter Braake; 4 x 100 in. es tafette: L. Koning, K. ter Braake, F. Koen en A. de Vries, reserves: L. Mesman en A. Doorgeest; Hoog springen: F. Koen, T. Koopman; Speerwerpen: G. de Koek; Discuswerpen: T. Koopman en A. Niessink. De ploeg vertrekt 29 Juli a.s. naar Berlijn. De da mes logeeren in het Frauenheim, de heeren athleten in het Olympisch dorp. Als chef d'equipe fungeert de heer A. J. G. Strengholt, als technisch leider de lieer G. A. Burger, die in zijn taak geassisteerd wordt door den heer G. H. Moerman; Coaches zijn de heeren Korver en BI ankers. Kamerlid Kooiman tot lid be noemd. Bij K.B. van 9 Juli 1936 is benoemd tot lid van de bij Koninklijk besluit van 11 Februari 19936, ingestelde Staatscommissie betreffende het Lager Onderwijs, de heer D. Kooiman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. RANGEERDER ONDER LOCOMOTIEF TERECHTGEKOMEN Ernstig gewond. Zaterdag tegen den avond is op het stations emplacement te Nijmegen een ernstig ongeluk gebeurd. De 42-jarige rangeerder, H. v. d. K. die gehuwd is en vader van acht kinderen, ge raakte onder een locomotief, tengevolge waar van hem een been werd afgereden. Ook verder liep de man ernstige kwetsuren op. welke zijn opneming in het St. Canysius ziekenhuis nood zakelijk maakten. Zijn toestand is niet zonder levensgevaar. Men schrijft ons: Nog altijd houdt de kwestie, gerezen door de terugzending van een drietal leerlingen van de IT.L.Ö.-school, die met April de O.L. school te Zuidscharwoude verlieten om op die school te wor den toegelaten, de gemoederen bezig van hen, die zich voor goed onderwijs interesseeren. Niet alleen bij ouders van leerlingen en voorstanders van goed openbaar onderwijs, maar ook in de kringen van de onderwijzers, is belangstelling voor deze zaak. Het mag bekend verondersteld worden, dat er een zekere rivaliteit bestaat, in het algemeen gespro ken, tusschen de hoofden van gewone lagere scho len en die van u.l.o-scholen ten opzichte van de vraag, of de kinderen bij het beëindigen van het zesde schooljaar reeds naar de U.L.O. moeten, dan wel of het beter is, zo dc zevende klasse van een gewone lagere school tc laten volgen, vooral ook in verband met de vraag, of ze al of niet van plan zijn liet U.L.O. te blijven volgen, en/of na een jaar een inrichting van middelbaar of liooger onderwijs zul len gaan bezoeken. Er zijn hoofden van U.L.O.- scholen, die alles maar tot bun school toelietén, rijp en groen. Over de vraag, of de leerlingen dit onderwijs tot het eind van den cursus zouden blijven volgen, dit althans van plan waren, werd niet gerept. Er werd dus ook geen aandacht ge schonken aan de vraag, of het volgen van de u.l.o.- school voor de betrokken kinderen dc bedoeling had om op die wijze daa' don leerplichtigen leeftijd te bereiken. Deze toest£i.rl bestond vrijwel aan de U.L.O.school te Noordscharwoude. Het aantal leer lingen was dan ook groot, het U.L.O. bloeide hier, zoo was de roep, het aantal onderwijzers kon tot 3 worden uitgebreid, al hebben de samenwerkende gemeenten ook al een paar keer een derde leer kracht zelf betaald. Wij hebben altijd de overtui ging gehad, dat de politiek, die hier bij de toela ting van leerlingen werd gevolgd, niet de juiste was, doch tot dc kringen, waar die stem weerklank zou kunnen vinden, drong ze blijkbaar niet door. Blijkbaar, zeggen we want we weten, dat de zoo pas geuite overtuiging, meermalen het onderwerp van bespreking en debat is geweest, waarbij een meerderheid eenvoudig kon doen alsof die meening uitgesproken werd door lui, die het U.L.O. een kwaad hart toedroegen. Meermalen hebben we dat als een grievend onrecht gevoeld, omdat die meening slechts werd uitgesproken op grond van een overtuiging, dat het U.L.O. baat zou vinden bij het in vervulling gaan van op die overtuiging berustende geuite wen- schen. Bij de toelating van leerlingen tot de U.L.O.-school met 1 April 1.1. staa' de zaak echter in een ander licht. Immers bij Koninklijk Besluit van 22 Fcbr. 1936, ingaande 1 Maart 1936, werd het Volgende vast gesteld: „Voor de toelating tot een U.L.O.-school is het noodig, dat de leerling het zesde jaar eener school voor gewoon lager onderwijs met goeden uit slag heeft doorloopcn en naar het oordeel van het hoofd dezer school ontwikkeling en aanleg zoodanig zijn, dat- mag worden verwacht, dat zij het onder wijs der school voor U.L.O. zonder bezwaar zullen kunnen volgen". Bij de toelating op 1 April is echter weer geen verklaring van de betrokken hoofden van scholen voor g. 1. onderwijs gevraagd en heeft men dc leerlingen toegelaten, alsof er geen Kon. Besluit bestond. Dat wreekt zich nu. Drie leerlingen worden, na 3 maanden de school te hebben bezocht, terugge stuurd met de mededeeling, dat ze ongeschikt zijn het onderwijs te volgen. Dat had niet alleen voor komen kunnen worden, maar ook moeten wor den. Het K.B. is nu gesaboteerd. Men vraagt zich af, of dat toelaten van rijp en groen, wat eigenlijk al jaren is geschied, niet een belemmering is ge weest voor den goeden gang van zaken op de U.L.O. school. Enfin, we mogen nu verwachten, dat het daarna uit is, en dat in het vervolg rekening zal worden ge houden met het K.B. De afdeeling van Volksonderwijs heeft in den af- geloopen winter een paar vergaderingen gehouden, waarin ook terloops, naar we meenen, over het U.L.O. is gesproken en over goed gewoon lager on derwijs in verband met een opgeworpen vraag naar de mogelijkheid van concentratie van o. 1. scholen. Men deelde ons mee, dat van die zijde bij voor standers van openbaar onderwijs, die hun kinderen toch naar de bijzondere school stuurden (het betrof hier gevallen te Zuidscharwoude) pogingen zouden worden aangewend, die kinderen weer op de open bare school geplaatst te krijgen. Tot nu toe hebben we van bet resultaat dier pogingen niets gehoord. Een en ander hield blijkbaar nog al verband met elkaar. Er moet zelfs sprake zijn geweest van een man achter de schermen, die nog al kwaad stichtte cn het openbaar onderwijs in het duister, achter die schermen, benadeelde. Uit wat we den laatsten tijd vernamen, juist in verband met het niet langer toe laten van enkele leerlingen op de U.L.O. school, blijkt nu echter, dat van dat werken achter de scher men geen sprake is, doch wel, dat door machten, die nog al wat to zeggen hebben, de oogen worden ge sloten voor tekortkomingen, die, werden ze wegge ruimd, het openbaar onderwijs zouden bevorderen. Er is dus nog wel wat te doen op het gebied van het onderwijs. De H.A.B.O. heeft een afzonderlijken Dienst inge steld ten gerieve van hen, die Camperduin willen bezoeken, al kunnen ook anderen van dien dienst gebruik maken. De daarvoor bestemde bus rijdt van St. Pancras langs de 4 Langendijker gemeenten, Warmenhuizen en Schoorl naar Camperduin. Met ingang van heden is de minimumprijs voor de aardappelen, die tot heden f3.50 voor het bin nenland en f2.50-voor export was, weder verlaagd. Toen dit Zaterdag bekend werd, werd er door de kooplieden maar weinig gekocht, met het gevolg, dat zoo goed als alles doordraaide en er maai' enkele partijtjes werden verkocht. Verder verluidde het, dat enkele naar Argentinië geëxporteerde aardgpelen waren teruggezonden, als niet voldoende aan de gestelde kwaliteitseischcn. Ook dit was van invloed op den aardappelhandel. Uitstapje S.D.V.C. Door de afdeeling Langendijk van de Soc.-Dem. Vrouwenclub, werd per H.A.B.O.-touringcar het jaar- lijksche uitstapje gemaakt, o.a. naar Aalsmeer, waar de bloemenveiling bezocht werd. Verder werd een bezoek aan Schiphol gebracht en vond er een rond vaart plaats door de grachten van Amsterdam. Na dat 's avonds nog een voorstelling werd bijgewoond, keerde men weder voldaan huiswaarts. L.P.C.D.A.W. Alhier werd Zondag een polo-wedstrijd gespeeld door de Langendijker Polo-club tegen D.A.W. uit Alk maar. De uitslag van dezen wedtrijd was, dat D.A.W. met 5de overwinning behaalde. SLUITKOOL NAAR HONGARIJE? In verband met het tusschen Nederland en Honga rije tot stand gekomen handelsverdrag is de moge lijkheid aanwezig, dat weer sluitkool naar Hongarije kan worden geëxporteerd. De regeling draagt n.1. het karakter van een compensatie-transactie in de zen zin, dat zij gebaseerd is op den invoer van Hon- gaarsch graan in Nederland, zoodat uitvoer van Nederlandsche producten naar Hongarije ook alleen kan plaats hebben, nadat het Hongaarsche graan in ons land is gcimporteerd. Als dus de invoer van Hongaarsch graan inderdaad plaats heeft, kan daartegenover sluitkool worden geëxporteerd. Voor den Langendijker tuinbouw ware zulks te wenschen. De draaihartigheid. Naar men ons meedeelt, is de door Langendijker tuinders in de Wieringermeer uitgeplante kool nog vrij van draaihartigheid. Waar deze ziekte hier aan Langendijk weer al in ernstige mate optreedt, geeft de stand van zaken voor de betrokken bouwers, die in de Wieringermeer hun kans hebben gewaagd, hoop voor den a.s. winter. Toen echter de eerste jaren in de polders roode kool werd geteeld, was deze ook practisch vrij van draaihartigheid. Later is ze intusschen ook in meerdere of mindere mate opgetreden. Afwachten zal dus voorloopig de bood schap blijven. - Aardappelen inkuilen. Er worden de laatste weken heel wat aardappelen ingekuild: bonken en grooto aardappelen, welke bij overveilen voor het buitenland den vastgestelden mi nimum-exportprijs niet opbrengen, worden voor re kening van de Groenten- en Fruitcentrale inge kuild. Deze ingekuilde aardappelen moeten echter gezond zijn: de teler is verantwoordelijk voor een goede behandeling en verzorging. In verband nu met de weersomstandigheden der laaste week, zoo gunstig voor het optreden der ge vreesde aardappelziekte, is aan alle veilingen ver zocht, do aanvoerders er nog eens uitdrukkelijk op attent te maken, dat alleen gezonde aardappelen ge veild en ingekuild mogen worden en dat het risico van rotten voor rekening van den teler is. Dit is voor den tuinder een aansporing om vooral te sproeien, daar de Ned. Gr. en Fr. Centrale, het risi co, ontstaan door niet of onvoldoende sproeien, niet overneemt. Minimumprijs gegarandeerd. Ten einde de consumptie-markt voor Eerstelin gen iets te ontlasten, wordt van de zijde der Ned. Gr. en Fr. Centrale meegedeeld, dat voor goedge keurde pootaardappelen van Eerstelingen een mini mumprijs zal gegarandeerd worden tot 1 Nov. a.s. Die in uitzicht gestelde garantieprijs zal f3.50 per 100 K.G. bedragen, vermeerderd met f0.50 voor be- waarloon. OUDKARSPEL. Een bakfiets van den heer J. B. te Oude Niedorp, welke aan het Noordeinde van deze gemeente stond met een paar mandjes bessen er op, werd even door een jongen bereden, die er het zoontje van den heer R. op had geplaatst, om eens fijn met hem mee te rijden. Alles ging goed, totdat gekeerd moest wor den. De draai werd te kort genomen cn de bakfiets geraakte met berijder en dc geheele inhoud in het water. Gelukkig was men er spoedig bij, zoodat de drenkelingen, zonder nadeelige gevolgen, behalve een nat pak, konden worden gered. Met vereende krach ten werd ook de bakfiets uit het natte element ge trokken, de bessen opgevischt en was dit avontuur weer geëindigd. De jongejuffrouw Birgit Eecen is bevorderd van de eerste naar de tweede klasse als leerling van het Murmellius Gymnasium te Alkmaar. NOORDSCHARWOUDE. Gymnastiekvereniging Hercules en Hygiéa. Zondag werd door de adspiranten van de gym- nastiekvereeniging „Hercules en Hygiéa" een uit stapje gemaakt naar Schoorl, Camperduin en Bergen. Door 135 adspiranten en een 14-tal geleiders werd dezen dag op een aangename wijze doorgebracht. Daar het weer wat ruw was, werd niet zoo lang aan zee vertoefd en werd nog een bezoek gebracht aan de Bedriegertjes te Bergen, wat een groot succes was. 's Avonds om 7 uur arriveerden allen weer- bij het clublokaal, opgewacht door de vele ouders. Aangereden. Zaterdag werd het pl.m. 4-jarig zoontje van den winkelier P. Pool alhier door een fietsrijder aange reden, toen hij den weg overstak. Hoewel de fietser het ventje bijna heelemaal niet raakte, kwam het zoodanig te vallen, dat het zijn beentje brak. Dr. Wilmink en Dr. De Wit hebben het gebroken been in het gips gezet, terwijl de patiënt naar het zieken huis zal worden gebracht. Den wielrijder treft geen schuld. Schoolfeest. Het schoolfeest van de leerlingen der christelijke school zal Dinsdag 21 Juli a.s. plaats vinden. Met twee groote bussen van de H.A.B.O. gaat men naar Schoorl, Camperduin en Bergen via Alkmaar weer terug. Onder flinke belangstelling heeft mevr. De Rui terChatillon Zaterdag haar 92sten verjaardag ge vierd. Mevr. Dc Ruiter verheugt zich nog in een goede gezondheid. Wielrennen O. G. De ren- en tourvereenïging Onderling Genoegen heeft Zondag trainingsritten gehouden voor den a.s. Zondag te Koedijk te houden peleton-wedstrijd tegen D.T.S. van Zaandam. Er bestaat de gelegenheid tot het vestigen van een record op den Nieuwen weg van Noordscharwoude naar Koedijk heen en terug. Degene, die per 1 Jan. a.s. het record op zijn naam heeft staan, wordt in het bezit gesteld van een daarvoor beschikbaar ge stelden beker. HEER-HU GO WAARD In het Gemeentehuis werd vorige week, onder lei ding van Dr. Spierings, de slotvergadering van het Crisiscomité A gehouden. Rekening en verantwoording werd gedaan van het gevoerde beheer en een bestemming gegeven aan het batig saldo van f31.27. Dit bedrag zal aan „Het Witte Kruis" worden overgedragen, terwijl een aardappelsprocimachine aan de Vereeniging voor Klein Grondbezit, wordt geschonken. Door den Voorzitter, zowel als door Burgemeester Sutman Meijer werden hartelijke woorden van dank gesproken tot allen die zich verdienstelijk hadden gemaakt en namens het Nationaal Crisiscomité werd aan den Voorzitter, Secretaris en Penningmeesteresse een zilveren herinneringsmedaiile uitgereikt. SINT PANGRAS Bevorderd. Onze plaatsgenoot R. van Graft werd op de M.T.S. te Haarlem bevorderd van het eerste naar liet tweede leerjaar in de afd. electro-technick. OUDE NIEDORP. W.O.L.-Polder. Het maken van een nieuwen betonnen inlaatdui- ker bij 't gemaal, met betonschoeiing.is na besteding opgedragen aan den lieer Jac. de Jong tc 't Veld voor f 157.45. W I E RIN GE RW A ARU Aangereden. Vrijdagmiddag werd de heer P. S., die aan den Barsingerweg per rijwiel links van den weg reed en naar rechts wilde oversteken, toen hij achter zich een vrachtauto beladen met mest hoorde aankomen, door die auto aangereden. De chauffeur heeft door krachtig remmen nog een aanrijding willen voorkomen, doch te vergeefs. De heer S, kwam te vallen en heeft zich vrij ern stig bezeerd aan één zijde en ook aan het hoofd. Op het eerste gezicht schenen de gevolgen nogal ernstig, daar vrij veel bloed vloeide. Dokter De Vries was spoedig aanwezig en bij informatie bleek ons, dat de toestand Zaterdagmorgen gunstig was te noemen. Het achterwiel van de fiets was geheel in elkaar gereden. Schoolfeest. Het was nog zeer twijfelachtig of het schoolfeest van de hoogere klassen Vrijdag '10 Juli door zou gaan, want de avond te voren was het beginnen te regenen en den heelen nacht was het doorgegaan en en 's morgens... enfin in Schagen zal menigeen den dag ook met hoop en vrees tegemoet hebben gezin. Maar de jeugd meende te moeten adviseeren: door gaan, niet uitstellen en dus reden we kwart voor 8 per groote autobus van Naastepad richting Amster dam. Droog, nat, maar meer nat, dan droog onden- weg. Gelukkig was de bus waterdicht. In Liminen begon het pas goed en langs de Zaan Er was meer water in de lucht dan in de Zaan zelf. Tot we bij de Koog onder de buien door waren, 't was daar droog en is verder den heelen dag droog gebleven. Dit over 't weer, dat altijd zoo'n belangrijken factor is bij een schoolfeest. In Zaandam stond het Cz. Peterhuisje op het pro gramma; 't is toch wel interessant het oude bouw vallige houten hokje op 't Krimp, waar de groote keizer-timmerman enkele dagen heeft doorgebracht. Met de bus naar Amsterdam? Kun je denken. Per boot. 't Is een leuk tochtje geweest langs de Zaan- damsche haven, de I-Iembrug, de Petroleumhaven enz. We troffen het nog dat cr een groote Griekscho boot binnen kwam. Aan de steiger stond de bus al op ons te wachten. Naar 't Koloniaal Instituut. Daar werd in groepjes een rondwandeling gemaakt. In enkele zalen werd wat langer vertoefd, bv enkele cultures, scheepjes en wapenen uit het Oosten v. d. Archipel, de Wajangpoppen, tempelfeesten en godsdienstige plechtigheden en niet tc vergeten do schatkamer, waar o.a. de beroemde schatten van Lombok worden bewaard. Na den middag naar Artis. Hier volgden we nu eens niet dc gewone route, maar probeerden het voederen der dieren te zien. Behalve met de groote roofdieren lukte 't vrij goed, die werden op Vrijdag overgeslagen. Vastendag, zei de oppasser. Maar ae roofvogels, de heren, de zee leeuwen hebben we aan den maaltijd gezien. Tus schen die maaltijden door hebben we andere dieren bezocht en ook 't Aquarium met 't Heimansdiorama bekeken. U kunt denken dat we van al dat heen en weer gescharrel en niet het minst van het zien-eten zelf ook eetlust hadden gekregen. We hebben dan ook de tafel in A.T.V.A. alle eer aan gedaan: Soep, aardappelen, appelen, bloemkool en gehakt, ijs toe. 't Was een waar diner. De terugreis ging over Purmercnd, Hoorn cn Wie- ringermeer. Om half negen ongeveer kwam de zin gende bus weer in Wieringerwaard aan en allen hebben ongetwijfeld in een fijne droom nog eens nagenoten deze mooie goedgeslaagde dag. LANDDAG VAN DE N. V. EN J.V.O. TE HEILOO. Zondag werd in Heiloo bij dc Muzieknis een zeer goed bezochte Landdag gehouden door do geweste lijke afdeelingen van de N. V. tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken en de J.V.O. De heer Evert Vermeer hield een rede, waarbij hij uitging van de woorden, waarmee Prof. Huijzinga zijn bekende boek: „In de schaduwen van Morgen", begint, n.1.: Wij leven in een waanzinnige wereld, en wij weten dit. Naar aanleiding hiervan stelde spr. de vraag, of de drankbestrijding in dezen tijd met zijn groote vraagstukken op economisch en politiek terrein, met z'n groote ellende door werkloosheid enz., nog op den voorgrond mocht worden gebracht. Zoolang er nog een misdaad wordt veroorzaakt door de alcohol, er nog een kind lijdt door de gevolgen van de alco hol, zal de strijd tegen de alcohol dienen te worden gevoerd en zullen wij dien strijd voeren. Deze rede werd met luid applaus onderstreept. De Voorzitter kon op een welgeslaagde bijeenkomst wijzen. AUTOMATISCH RICHTINGSINSTRUMENT VOOR GESCHUT Seattle Een Amerikaansche ingenieur te Seattle heeft een instrument geconstrueerd,- waarmede geschut vrijwel geheel automatisch kan worden gericht. Van de 13 bedienings-man- schappen van elk kanon zullen dan 9 kunnen worden gemist. De verschillende factoren, welke van invloed zijn op het richten van geschut, zooals wind, tem peratuur, vochtigheid van de lucht, snelheid van het projectiel enz. worden met het instrument automatisch berekend en hij het richten toege past.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6