Koopt bij den Middenstand! i Ch. H. Th. SCHMALZ - Laagzijde Schagen VANAF 15 JULI ZOMER-OPRUIIVIING 10 °|0 korting op alle courante goederen Kleeding naar Maat 10 °|0 korting. Het raadsel van den Eenhoorn Uit Bergen. Spotkoopjes Damesconfectie. Heerenconfect e Wij verkoopen uitsluitend a contant Schmalz ruimt opll 4.90 2.90 Dames Zomermantels, vanaf Enkele restanten Moderne Blouses, iets nieuws 1.65, 1.95 Gabardine Regenmantels vanaf 10.90 79 99 1.19 COSTUMES, vanaf 6.40 LAKJASSEN,( vanaf 4.90 JONGENSPAKJES, vanaf 2.90 MATROZENPAKJES, V. hal ven prijs. Zephir Heeren Pyama's, vanaf 1.59 Ook nu zullen wij weer toonen dat elk dubbeltje bij ons goed is besteed.. Immers bij Schmalz gekleed is goed besteed. PROFITEERT VAN ONZE WERKELIJK GOEDKOOPE AANBIEDINGEN. Vloerbedekking vanaf 23 HgfiÊÉ Coupons Balatum, Linoleum, spotgoedkoop. Coupons Twisted Mat Handweefstof, vanaf 39 Etamine, vanaf 7 Coupons Vitrage goedkoop. WOLLEN DEKENS, ofschoon de wolprijzen hooger zijn, met 10 pet. korting. Molton Dekens, vanaf 39 Cocoslooper, 50 c.M. breed 54 Prima kwaliteit, 70 c.M. br. 81 44 Zomer Pullovers Meisjes Wollen Polo blouses Katoenen Poloblouses, met lange mouwen 89 COMPLETS, vanaf 10.90 Zijden Dames Japonnen, vanaf 3.90 Japonnen, bedr. katoen Moderne Japonnen, werkelijk iets moois Kinder Mantels met 20 pet. korting. Kinder Blaezers, vanaf Costuumrokjes, vanaf 3.25 2.48 1.99 Overhemden, met losse boord, vanaf 1.09 Hoeden 1.90 Petten, vanaf 39 ct. SPORTCOSTUUMS, vanaf 8.80 REGENJASSEN, blauw gabardine, vanaf 12.90 JONGENS GABARDINE JASSEN, enkele restanten 2.90 Manufacturen Tricotages Bedrijfskleeding. Het woord is aan U! Honderden koopjes wachten U. O MASSIEF EIKEN SLAAPKAMER, 2-pers. boogledikant 2 nachtkastjes, Tafel, 2 Stoelen, Groote Leghangkast samen slechts Waschmandje Kinderboxen, vanaf 116.50 2.15 1.90 Cocosmatten, vanaf China Matten, vanaf Ledikanten, uitsluitend betere soorten, vanaf Omlijsting voor Opklap- bed Opklapbedden Wollen Handweef Tafelkleeden Katoenen Handweef Tafelkleeden Handweef Dressoir- en Schoorsteenloopers Pluche Tafelkleeden, vanaf Enkele Velvet Tafelkleeden Afgepaste Handweef Sluitgordijnen, per stel 3.60 Chenille Sluitgordijnen 7.40 Staaldraadmatrassen, vanaf Prima Kapokmatrassen, 3-deelig, schuin peluw, en 2 kussens 19.35 VEEREN BEDSTEL, 3-deelig, peluw en 2 kussens 24.50 5.20 5.90 9.45 2.90 86 54 4.75 2.90 4.25 DE MYTHOLOGISCHE ÉÉN HOORN 'N PRODUCT VAN NOMADENCHIRURGIE? MERKWAARDIG EXPERI MENT VAN EEN AMERI- KAANSCH GELEERDE. Washington, Juni '36. Een Amerikaansche bioloog heeft langs operatieven weg een stierkalf tot éénhoorn ge maakt en is tot de over tuiging gekomen, dat ook de éénhoorn uit de mythologie 'n kunstmatig product van no madenvolken is geweest. De éénhoorn is tegenwoordig het geheimzinnige rijk der mythologie, waar draken, griffioenen en basilis ken thuis hooren, wel min of meer ontwassen. Want in ons verlichte jaar 1936 leeft er in de Vereenigde Staten een echte, onvervalschte éénhoorn, die door de wetenschap niet eens in den ban is gedaan integendeel door haar zelf is voort gebracht. De „ontwerper" van den één hoorn model 1936 is Dr. Franklin Dove, bioloog van de universiteit te Maine, die door een eenvoudige operatic van een 24 uur oud stier kalf een éénhoorn heeft weten te maken. Door transplantatie van de beide hoornknobbels, die onder normale omstandigheden elk een hoorn voortbrengen, naar het mid den van het voorhoofd, ontstond er aan den kop van het kalfje één enkele, zeer massieve hoorn, die een zeer doeltreffend wapen bleek te vormen zooveel doelmatiger zelfs dan de gebruikelijke twee hoorns, dat zijn trotsche bezitter thans onbetwistbaar heerscher over de kudde is en precies op de zelfde waardige, doch niet-agres- sieve wijze optreedt, als het fabel dier uit de oudheid wordt toege schreven. De operatie werd geheel volgens de methode van de plastische chi rurgie verricht, d.w.z. op de wijze als waarop bijv. bij menschen een leelijke neus wordt verbeterd. Dr. Dove sneed de hoornknobbels uit den schedel los, liet aan elk een stuk huid en weefsel staan en „plantte" dit in het midden van het voorhoofd in, waarbij hij de rondingen aan een kant afplatte, opdat de beide knobbels beter aan een zouden sluiten, waardoor de ontwikkeling tot één enkele hoorn bevorderd werd. De op deze wijze ontstane één hoorn van Maine is thans ander half jaar oud een prachtige, jonge Ayreshire-sticr, sterk, onbe vreesd, een gevaarlijk tegenstan der, die echter van zijn verschrik kelijk wapen slechts zelden gebruik maakt. Deze vredelievende gezind heid is volgens de overtuiging van zijn biologischen „uitvinder" daar aan toe te schrijven, dat de „één hoorn" zijn kracht en zijn wapen kent en op zijn overwicht ver trouwt; zelfvertrouwen is in de plaast van de wilde trots gekomen. Nu was het geenszins maar een gril, die dezen bioloog ertoe bracht, een modernen éénhoorn te schep pen. Dr. Dove heeft een diepgaan de studie gemaakt van de even omvangrijke als oude litteratuur, die er over dit geheimzinnige fa beldier bestaat en is op grond daarvan tot de x overtuiging geko men, dat de eenhoorn van de my thologie en den Bijbel, evenals het zijne, een kunstmatig product was, geschapen door de nomaden van den oertijd, die op deze wijze en kele dieren tot leiders van hun kudden maakten. In Plinius vin den wij reeds beschreven, dat de ze nomaden door bepaalde opera ties aan de hoornknobbels stieren met vier en zes hoorns kweekten; en moderne bronnen berichten, dat de schaapherders in den Hima- layastaat Nepal langs chirurgi- schen weg rammen met één hoorn weten te verkrijgen, terwijl ook bepaalde Afrikaansche volksstam men met het geheim van de één- hoornfabricage zeer goed ver trouwd zijn. Overal in de klassie ke en in de Bijbelsche litteratuur wordt de éénhoorn als een dier van geweldige kracht en edelmoedig heid geschilderd, met een uitge sproken drang naar vrijheid; steeds is hij de leider van de kud de en zijn wapen is het symbool en de oorsprong van zijn macht. Hij bcheerscht met dit wapen de kud de; hij dompelt het in vergiftigd water en het wordt drinkbaar. Daarbij is hij zoo vredelievend, dat hij zelfs een meisje gehoorzaamt hetgeen in latere legenden wordt uitgewerkt tot het verhaal, dat slechts een reine jonkvrouw een éénhoorn kan temmen. Als de Bij bel over den éénhoorn spreekt, dan is het steeds met woorden van de grootste waardeering, waaruit blijkt, dat er sprake is van een volkomen bekend dier, dat men echter als de trotsche leider van de kudden, geen gewonen landarbeid kan opdragen. Kortom Dr. Dove vindt overal zijn vermoeden beves tigd, dat het bij den legendarischen éénhoorn eveneens om een kunst matig product gaat. De wonderlijke éénhoorn van de heraldiek, die kop, hals en pooten van het paard met hoeven en sik van de geit vereenigt, is blijkbaar een uitvinding van later tijden en het zal wel de bedoeling zijn ge weest, hem met de attributen van deze dieren tevens hun edele eigen schappen te verleenen. Zijn ge draaide hoorn is die van den nar wal, die nog in de Middeleeuwen voor het wapen van den éénhoorn doorging en zeer begeerd was. De ze schepping van de latere Middel eeuwen werd eerst door James I in het Engelsche wapen opgenomen, waar het in vereeniging met den leeuw nog thans als zinnebeeld van kracht en edelmoedigheid te zien is. (Nadruk verboden). BERGER SPORTVEREENIGING. Het eerste elftal speelde zonder enthou siasme en er was feitelijk geen enkele speler op dreef. De 63 nederlaag tegen Oudorp 1 was dan ook volkomen ver diend. Het is wel zeer merkwaardig, dat als het eerste elftal der Berger Sportvereeniging tegen een zwak keren tegenstander moet spelen het er strijk en zet niets van terecht brengt. We hebben dat het vorige seizoen gezien, toen voor de competitie van 't zwakke Vrone verloren werd en in de Gouden kruis- wedstrijden tegen de tweede klasser MEVO de ne derlaag werd geleden. We zagen dat Zondagavond opnieuw, toen eveneens op een tweede klasser de overwinning niet kon worden behaald. Er werd zonder eenig enthousiasme gespeeld en de nederlaag van 63, welke tegen Oudorp geleden werd, was dan ook alleszins verdiend. Er was feite lijk van de geheele ploeg geen enkele speler op dreef en als we de prestaties van het eerste elftal in de beide wedstrijden tegen Schagen 1 en in dien te gen Wieringervvaard 1 vergelijken bij het vertoonde spel van Zondagavond, dan is het moeilijk aan te nemen, dat daar vrijwel dezelfde ploegen aan het werk waren. Immers, B.S.V. had Zondag niet meer dan drie in vallers, n.1. voor Kees Koster, Huug Fillet en Bep v. Diepen. Ongetwijfeld kan als verzachtende omstandigheid gelden, dat het miniatuurveld in Oudorp voor de Berger jongens .een groote handicap was en dat zij daardoor hun open spel niet konden ontplooien. Maar dat mag geen verontschuldiging zijn voor het meer dan slordige spel der B.S.V.'ers. Van plaatsen was geen sprake, het schieten was slecht en het positie- kiezen treurig. Het lust ons niet van dezen wedstrijd een geregeld verslag te maken, temeer ook, omdat er nogal eens onnoodig van beide kanten te ruw werd gespeeld en wij dit voor een vriendschappelijken wedstrijd on noodig achten en dergelijk spel de goede verstand houding in het veld zeker niet bevordert. Nadat Oudorp de leiding had genomen, maakte Ab. v. d. Berg voor B.S.V. gelijk; zelfs gelukte het kort daarop aan Jac. de Groot z'n club een voor sprong te bezorgen. Maar toen Oudorp opnieuw had gelijk gemaakt, voelden we de nederlaag al aanko men. Oudorp voerde de score op tot 4—2, voordat Jaap Tuijn erin slaagde don achterstand tot 4—3 te verkleinen. Toen beging de B.S.V.-achterhoede de fout, Oudorp in te sluiten en uit twee snelle door braken, werden evenzooveel doelpunten geboren. We waren blij toen scheidsrechter Peelt, die er niet heel veel kijk op bleek te hebben, het einde floot. Een volgende maal beter, eerste elftallers! BLOEMEN- EN PLANTENTENTOONSTELLING. Naar wij vernemen zal de Bloemen- en Planten- tentoonstelling in het Parnassia-park te Bergen aan Zee georganiseerd door de afd. Bergen der V.V.V., welke op 20 dezer zou worden gesloten, nog een maand ter bezichtiging van het publiek blijven. Zondag werd de tentoonstelling door zeer vele be langstellenden bezocht; het totaal aantal bezoekers van den dag der opening af, overschrijdt reeds verre de drie duizend. GEEN BLOEMENCORSO, DOCH WEL EEN FEESTDAG. Naar wij vernemen, heeft het bestuur der afd. Bergen van de V.V.V. besloten, ook dit jaar geen Bloemencorso te organiseeren. De vele moeilijkheden welke de V.V.V. bij de organisatie zijn in den weg gelegd, schijnen wel de hoofdoorzaak van dit be sluit te zijn. Komt er dus geen feest van bloemen, er zal niettemin toch op Zondag 2 Augustus a.s. een; feest voor de gasten zijn, georganiseerd door den Vereenigingsbond „De Eendracht", waarbij zoo goed als aile vereenigingen te Bergen zijn aangesloten. In de middaguren begint de pret voor do sport en meer speciaal voor de voetballiefhebbers. Heb bestuur van B.S.V., dat de organisatie van dit ge deelte van het programma was toevertrouwd, heeft de eerste elftallen van Alcmaria en de Stormvogels uit IJmuiden bereid gevonden om op het B.S.V.- terrein aan den Kerkedijk een wedstrijd te komcnl spelen. Voor den winnaar van deze vriendschappe lijke ontmoeting is een zilveren lauwerkrans be schikbaar gesteld. Nadat Bergen's Harmonie orrt drie uur 's middags van het centrum van het dorpi uit, naar het terrein is getrokken, begint aldaar de wedstrijd om half vier. Aan deze ongetwijfeld interessante match zal vooraf gaan een ontmoeting tusschen het eerste elf tal van B.S.V. en Monnikendam I, een sterke eer- ste-klasser uit de meer zuidelijke regionen vani den N.H.V.B. Voor dezen wedstrijd, welke om 2 uur begint, zal de belangstelling zeker ook niet gering zijn, daar Monnikendam een onbekende te Bergen is en het dus interessant zal zijn te zien, wie vani beide clubs de sterkste is. Des avonds om S uur wordt door de overige bij den Bond aangesloten vereenigingen, een bonten avond gegeven in het Openlucht-theater van de V. V.V. Medewerking hieraan verleenen: Bergen's Har monie. Koorvereeniging „Bergen', Stem des Volks, Bergens Mannenkoor en de Gymnastiekvereeniging Be Quick. Dé clou van den avond zal zijn een groot werk! voor koor en orkest. Wij hopen t.z.t. op deze uitvoering nader terug te komen. Werkloosheidslasten over 1936, Bij beschikking van den Minister van Sociale Za ken is aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat aan de gemeente Bergen over 1935 een subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds van 58.3 pet. in de kosten van werkloosheidszorg is toegekend. De totale werkloosheidslasten over 1935 bedroegen voor deze gemeente c.a. f80.000—, zoodat het Rijk hiervan f 47.000 voor zijn rekening neemt. Een be drag van ongeveer f 33.000.— blijft alzoo volledig ten laste van de gemeente. Keur- en slachtloonen over het eerste halfjaar 1936. Over het eerste halfjaar 1936 is een bedrag van' ongeveer f3400.aan keur- en slachtloonen ont vangen. De opbrengst over de eerste 6 maanden van 1935 was ongeveer even hoog. Vergeleken bij het eerste halfjaar van 1934 brengert 1935 en 1936 evenwel een mindere opbrengst van ruim f 400.welke hoofdzakelijk is toe te schrijven aan het veelvuldig gebruik van vleesch en gehakt in blik. Staking Rijwielpolospel. Naar ons is medegedeeld, is de de exploitatie van het rijwielpolospel in de Rustende Jager stopgezet wegens gebrek aan voldoende belangstelling,

Schager Courant | 1936 | | pagina 7