Provinciale Staten van KIJKEn isKOOPErUijCLOECK Reeds 2300 dooden in Amerika Kanton geeft zijn verzet niet op Het internationale schakktour- nooi te Zandvoort De oliebrand op Cura^ao De ambtenaar van het 0. M. te Hoorn Dertienjarige jongen doodgereden Gevaarlijke daad van een beschonken matroos. Woensdag 15 Juli 1936. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 10019 COURANT. Int. Telef No. 20 I>it blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.b. P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. HAARLEM,. In de gister gehouden zitting der Provinciale Staten van Noordholland, onder leiding ivan den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, werd na uitvoerige discussie de voordracht van Ged. Staten tot wijziging van de commissie ■van georganiseerd overleg aangenomen. Voortaan zullen Ged. Staten in deze commissie vertegenwoor digd worden door twee leden, waarvan er een voor zitter van de commissie is. Voorts werd uitvoerig van gedachten gewisseld pver het rapport der commissie, welke een onder zoek had ingesteld inzake de verpleging van gees- jtelijk abnormale kinderen en jeugdige personen. Ged. Staten namen een motie van dr. B. H. Sajet fc.s. over, waarin de wenschelijkheid wordt uitge sproken, om, indien de tijdsomstandigheden dit toe laten, over te gaan tot stichting van een neutrale inrichting tot verpleging van geestelijk abnormale kinderen. Gedeputeerde mr. Bomans merkte hier bij op, dat de uitvoering eerst zal kunnen geschie den, indien de plaatsruimte in bestaande inrichtin gen belangrijk wordt overschreden. De voordracht van Ged. Staten, om het gemeen telijk aandeel in de verpleegkosten van armlastige -krankzinnigen van f750.te verlagen tot f700 werd goedgekeurd. Na langdurige besprekingen werd eveneens goed gekeurd het voorstel van Ged. Staten tot opheffing .van de bannen, behoorende tot het hoogheemraad schap Waterland en tot vaststelling van een nieuw bijzonder reglement van bestuur voor dit hoogheemraadschap. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om deel name in de stichting van een waarborgfonds ten be hoeve van de in het voorjaar van 1937 in Den Haag te houden groote nationale bloemen- en plantenten- toonstelling. Bij het voorstel tot verlaging van de jaarwedden [van Ged. Staten van f 4750 op f 4500, herinnerde de heer Staehle (N.S.B.) aan het vorig jaar verworpen voorstel van zijn fractie tegen cumulatie van in komsten. Hij merkte op, dat de oudwethouders van Haarlem, die thans lid zijn van Ged. Staten, geen pensioen als zoodanig genieten. De oud-wethouder ivan Amsterdam, die nu deel uitmaakt van het col lege van Ged. Staten geniet echter f 4000 pensioen, ten laste van de Amsterdamsche gemeenteklas. Uit protest hiertegen stemde de N.S.B.-fractie tegen de voordracht. Tenslotte werd een eerste suppletoire begrooting, sluitende op een bedrag van f 7.267.500 vastgesteld. fTvens werd besloten tot het aangaan van een geld- leening groot f 190.000 wegens kosten van uitbrei dingswerken ten beliócve vkn het pro'v. waterleiding bedrijf en tot het aangaan van een geldleening groot f 467.000 wegens kosten van uitvoering van het West- ïriesche Kanalenplan en de verbetering van den Vaarweg over het Alkmaardermeer. New York, 14 Juli (A.N.P.): Tenge volge van de aanhoudende hittegolf in de Ver- eenigde Staten, zijn 2300 personen om het le ven gekomen. De gemiddelde temperatuur be draagt 38 graden Celsius. De bevolking lijdt zeer onder deze hitte en van uur tot uur neemt het aantal zieken en dooden toe. Het meteorologisch Instituut van Chicago deelt mede dat de koude luchtmassa welke in den nacht van Zondag op Maandag in enkele staten afkoeling heeft gebracht, zich voortbe weegt in de richting van het middenwesten met een snelheid van 33 mijl per uur. Woens dag wordt daardoor regen verwacht. De schade, welke door de hitte aan de oogst is aangericht, wordt op een milliard dollar ge schat. Te Michigan is het aantal dooden thans tot 425 ge stegen, waarvan 279 te Detroit. Naar de „United Press" bericht, zijn in Ontario al leen 500 dooden te betreuren. De kerkhoven zijn dag èn nacht geopend, opdat de hitteslachtoffers begra ven kunnen worden. Te Toronto werd een temperatuur van 44 graden Celsius gemeten. Op verschillende plaatsen in Canada woeden boschbranden, die reeds voor millioenen schade heb ben aangericht. Merkwaardige opgravingen te orvieto. TSJEN TSJI TANG DOOR DEN POLITIEKEN RAAD VAN HET ZUIDWESTEN BENOEMD TOT OP PERBEVELHEBBER VAN DE VER- EENIGDE STRIJDKRACHTEN VAN KWANTOENG EN KWANGSL Volgens een bericht van United Press uit Kanton, hebben de politieke raad en het executieve comité van het zuidwesten in een gemeenschappelijke bui tengewone zitting besloten, den commandant van de Kwangtoengtröepen, generaal Tsjen Tsji Tang, te be lasten met het opperbevel over de vereenigde strijd krachten van Kwantoeng en Kwangsi. De nieuwe opperbevelhebber heeft tegelijk op dracht ontvangen, onverwijld een offensief tegen de Nanking-troepen te openen. Dit is het antwoord van Kanton op het door maar schalk Sjang Kai Sjek aan generaal Joe Hei Mo ge geven bevel, om tegen de Kanton-troepen op te ruk ken. Tevens wil de Kanton-regeering hiermede de po gingen van Tsjang Kai Sjek, om een wig te drijven tusschen de militaire leiders van het Zuid-Westen, trachten te verijdelen. Het nieuwe verzet van Kanton wordt door politieke waarnemers alhier hieraan toegeschreven, dat het centrale executieve comité van de Koeomintang te Nanking met zijn besluit inzake de opheffing van den politieleen raad van liet Zuid-Westen naar de meening van de Kanton-regeering te ver gegaan is. De Kanton-regeering wijst er op, dat zoowel de po litieke raad als het executieve comité van het Zuid- Westen door de vierde plenaire vergadering van de Koeomintang zijn ingesteld en dus niet door 'n een voudig besluit van 't bestuur dezer partij kunnen worden opgeheven. Shanghai: Gemeld wordt, dat generaal Tsjen Tsji Tang in de provincie Kwantoeng den staat van beleg heeft afgekondigd en zich gereed maakt, om zich tegen den opmarsch der troepen van generaal Joe Hei Mo te verzetten. Hij zou twee regimenten, die ervan verdacht wer den Nanking gunstig gezind te zijn, ontwapend en twaalf nieuwe regimenten gevormd hebben. Toebereidselen tot den aanvang. De officieele loting zal geschieden op Vrij dag 17 Juli des namiddags in het Grand- hotel te Zandvoort. Ook de buitenland- sche meesters zullen dan aanwezig zijn. Het comité Internationaal Schaaktournooi Zand voort 1936 organiseert op Vrijdag a.s. te vier uur des namiddags een groote persconferentie in het Grand- hotel te Zandvoort als officieuze inleiding tot de in tern. schaakontmoeting, welke aldaar van 18 Juli af zal plaats vinden. Op dezen Vrijdag zullen reeds de buitenlandsche deelnemers van het tournooi aanwezig zijn. Men verwacht, dat alle medespelende grootmeesters zich reeds te Zandvoort geïnstalleerd zullen hebben. Ten opzichte .van de aankomst van verschillende mees ters kunnen wij thans reeds medcdeelen, dat de meesters Gruenfeld en prof Dr. Becker Vrijdagmor gen met den Weenschen trein te ongeveer 11 uur te Amsterdam zullen aankomen, waarna zij direct naar Zandvoort zullen doorgaan. Bogoljubow arriveert reeds Donderdag en R. Fine wordt eveneens Donder dag te Zandvoort verwacht. Zooals reeds vroeger is gepubliceerd behooren tot de deelnemers aan dit sterke tournooi de grootmees ters: Dr. M. Euwe, Amsterdam, wereldkampioen; prof. Dr. A. Becker, Weenen; E. D. Bogoljubow, Tri- berg; R. Fine, New-York; E. Gruenfeld, Weenen; P. Keres, Estland; G. Maroczy, Budapest; R. Spielman, Weenen; Dr. S. Tartakower, Polen. Van de Nederlandsche meesters nemen deel, be halve de wereldkampioen dr. M. Euwe de nieuwe kampioen van Nederland, de heer S. Lan- dau, de tweede prijswinnaar van dit tournooi. de heer J. J. van Doesburgh, als vierde Nederlandsche deelnemer is aangewezen de winnaar van de twee kamp Prins—van Scheltinga, welke op het oogen- blilc te Amsterdam wordt gespeeld. De officieele loting voor het internationaal tour nooi zal reeds op Vrijdagmiddag plaats hebben en is voor het publiek gratis toegankelijk. Voorts zal dien dag het scheidsgerecht worden gekozen. Ten behoeve van bezoekers tegen betaling aan dit bijzondere schaakevenement kan worden mee gedeeld, dat diploma's zullen worden uitgereikt, wel ke diploma's geldig zijn voor den duur van het tour nooi. Voorts wordt er op gewezen, dat ten gerieve van het publiek dagkaarten, genomen voor mid dagzittingen. ook des avonds geldig zullen zijn. Voor den eersten wedstrijddag zijn eveneens toe gangsbewijzen verkrijgbaar. Deze toegangsbewijzen geven tevens recht van toegang tot. de officieele opening, welke Zaterdag des namiddags zal plaats hebben. Oplaaiend vuur bedreigt olie tanks. Gevaar tenslotte nog bezwaren United Press seint uit Willemstad, dat de brand op de Isla in de raffinaderij van de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij nog steeds niet geheel is gebluscht. Gisteren dreigde zelfs het vuur zich opnieuw uit te breiden en al het personeel moest worden opgeroepen omoverslaan van de vlammen op de olietanks te voorkmen. De arbeid op heel het terrein moest worden gestaakt. Heel erg gevaarlijk werd de toestand op een gegeven moment, toen een tank werd bedreigd door een vonkenregen. Met inspanning echter van alle krachten gelukte het dit gevaar te keer en. HET EINDE VAN HET OEGONOMISCH BELEG Bij toevallige opgravingen te Orvieto zijn ver schillende voorwerpen van groote artistieke waarde gevonden. Men heeft er een standbeeld ontdekt van oud-Grieksch marmer en een volledige collectie fraaie, artistieke gebruiksvoorwerpen. De nieuwe vondsten zijn overgebracht naar het Thermen- museum te Rome. 1 Italië viert feest vandaag. Vandaag vlagt Italië, evenals het gedaan heeft op den eersten dag van de toepassing van de sancties, doch nu om het einde van wat men daar te lande het oeconomisch beleg noemde. De pers logt er nadruk op, dat deze datum van 15 Juli niet wordt gevierd in een geest van op luchting, maar met den trots van een overwin naar. De Giornale d'Italia schrijft: „Italië ver heft zich thans, in Europa en de wereld krach tiger, rustiger vastberadenner Vertrouwende in zijn roeping heeft het geen onherstelbare feiten voor de beschaving van Europa uitgelokt, maar het doet van geen van zijn rechten afstand en zeker niet van den eerheid, dien men het ver schuldigd is. De Tribuna schrijft: „De herroeping van de sancties is niet slechts een uiting van technische mislukking, maar een volledige overgave van den Volkenhond. VERBODEN LIDMAATSCHAP VAN DE N.S.B. MINISTER ANTWOORDT OP DE VRAGEN VAN HET KAMERLID VAN DER HEIDE Het tweede-kamerlid Van der Heide had tot den minister van justitie de volgende vragen gericht: 1. Heeft de minister bij zijn onderzoek naar de uitlatingen van den ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Hoorn Mr. de Bruyes Tack. ook onderzocht of deze ambtenaar lid van de Nationaal Socialistische Beweging is? Zoo ja, tot welk resultaat- heeft dit onderzoek geleid? Zoo neen, wil de minister alsnog hier een onderzoek naar instellen? 2. Is de minister niet van meening, dat de ambtenaren van het O. M. vallen onder de beschikking d. d. 5 April 1934 van den voor zitter van den Raad van ministers, waarbij het lidmaatschap van de N. S. B. voor alle amb tenaren in 's rijks dienst verboden is? De minister heeft hierop thans het volgende geantwoord. 1. De Eerste vraag wordt bevestigend be antwoord. Gebleken is. dat de bedoelde ambte naar van het openbaar ministerie lid van de Nationaal Socialistische Beweging is geweest tot Ultimo 1933. toen de evengenoemde bewe ging door den voorzitter van den raad van ministers werd geplaatst op de lijst der vooi? ambtenaren verboden vereenigingen. 2. Het antwoord op deze vraag luidt beves tigend. De laatste spanning van de Moerdijkbrug Dordrecht. Om kwart voor tien gistermorgen vertrok onder groote belangstelling de laatste over spanning voor de nieuwe verkeersbrug over het Hol- landscb diep bij Moerdijk. Er stond een hevige wind, waarvan reeds bij den tocht door het Dordtsche Kil veel hinder werd ondervonden. Op het Hollandsch Diep werd de windsterkte nog heviger en slechts na uiterst voorzichtig manoouvrecren kon de spanning tusschen het Noordelijk landhoofd en de pijler ten anker gaan om hoog tij af te wachten. Toen het och ter zoo ver was, durfde de leider van het transpor' de heer de Wit, het niet aan de overspanning op haar rustpunten te leggen. Dit werk werd uitgeslel tot Woensdagmiddag. De overspanning is intusscho; stevig ter plaatse vastgemeerd. Doot auto in volle vaart gegrepen Gisteravond omstreeks half elf heeft op de Prinses Julianaweg te Veur, onder Stolpwijk, een auto ongeluk plaats gehad met doodelijken afloop. Vanuit de richting Voorburg reed midden op den weg een melkauto van de Sierkan uit Den Haag, daarachter kwam met een snelheid van 50 a 60 K.M. een personenauto, bestuurd door W. A. de Z. uit Den Haag. Deze laatste probeerde zonder zijn snelheid te minderen de melkauto te passeeren en kwam daardoor op het linker deel van den weg. Tegelij kertijd kwam rechts van den weg op een rijwiel ge zeten, de 13-jarige N. B. Parlevliet, zoontje van 'n politieman uit Rijswijk, welke op bezoek was ge weest in Voorschoten. Het achterspatbord van de auto van Z. raakte de fiets, met het gevolg, dat de knaap tegen de straat werd geslingerd. Eenige leden van E.H.B.O. hebben den knaap, welke een wondje boven zijn neus had, verbonden. Dr. Perquin, welke ca. vijf minuten daajfc na arriveerde, moest echter constateeren, dat hjfe slachtoffer inmiddels overleden was. Het lijk is daarop naar St. Antonius hove overge bracht, waar Dr. Hulst op last van de justitie de sec tie heeft verricht. De auto is later in den Haag in beslag genomen en de bestuurder gearresteerd. Vechtpartij tydens een rechtzitting Kamerleden vliegen elkaar in het haar. Belgrado Tijdens de rechtzitting inzake den moordaanslag op minister-president Stojadino- witsj in de Skoepsjtina spuwde een der beklaag den, Trbitsj. zijn medekamerlid Zwejowitsj in het gelaat, toen deze met hem werd geconfronteerd en zijn bezwarend getuigenis handhaafde. Hier op gaven beide kamerleden elkaar eenige oor vijgen. De vechtersbazen moesten tenslotte door gendarmen van elkaar worden gehaald. In een laboratorium waar zich ook cholerabacillen bevonden alles kort en klein geslagen. Alexandrie (Egypte) Zondag is een be schonken matroos in het bacteriologisch labo ratorium van het havenbestuur van Alexandrie binnengedrongen, waar hij aUes vernielde wat onder zijn bereik kwam. Naar thans gebleken is heeft de dronken man ook eenige glazen flesch jes stukgeslagen, die cultures van cholerabacil len bevatten. De Britsche admiraliteit en het Egyptische ministerie van gezondheid hebben direct opdracht gegeven tot het nemen van de noodige maatregelen, om verspreiding der ge vaarlijke bacillen tegen te gaan. De dader is ter beschikking van de Britsche politie gesteld. DE GEHAKTFABRIEK TE IJMUIDEN Een eigen slachterij. De nieuwe vleeschconservenfabriek aan de Zuidzijde der visschershaven te IJmuiden heeft dezer dagen de eerste proeforder van 200.000 blikken gehakt aan de Regeering afgeleverd, waarna een nieuw contract tot stand kwam voor de leverantie van nog circa 1 Millioen blik ken. Tot dusver werd het vee voor dit bedrijf alhier geslacht aangevoerd, doch de directie overweegt thans plannen om het benoodigde vee zelf te slachten, waardoor hoogere exploi tatiekosten worden vermeden. Teneinde tot een dergelijke reorganisatie van het bedrijf te kunnen overgaan is de fabriek voor het tijdvak van een week stopgezet. KRACHTIG OPTREDEN VAN DE BRITSCHE TROEPEN IN PALESTINA Jeruzalem Britsche troepen hebben vier Arabische huizen in een dorp bij Jaffa opge blazen, aangezien zij gediend hadden voor schuilplaats aan Arabische schutters. Verder wordt vernomen dat te Tulkarem een groote ka zerne zal worden gebouwd. De kosten hiervan bedragen 50.000 pond. Het militaire kamp te Sarafand zal worden uitgebreid. ex-koning alfonso van spanje in polen. Warschau, (ANP) Ex-koning Alfonso van Span- heeft eenige dagen incognito in Klein-Polen ver- efd, waar hij als gast van graaf Potoeki op diens indgoed te Lancut verbleef en aan een pachtpartij ;>eeft deelgenomen. Gisteren is de ex-koning van Lancut vertrokken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1