Qaat II op reis? De Amerikaansche hittegolf. bii Bergen. Opkomende storm belet de voltooiing van de Moerdijkbrug In de bergen omgekomen De Zomerreeks- Uitgave H Boekhandel Trapman Predikbeurten. Uit onze Omgeving. Dordrecht Tengevolge van een hevige storm die losbrak, juist op het oogenblik dat men be zig was de nieuwe spanning van de Moerdijker- brug los te maken, van den peiler, waaraan zij was vastgelegd, is de definitieve plaatsing we derom een dag verschoven. Het weer liet zich, tegen don tijd dat met het draaien van het transport in de lengterichting van de brug een aanvang moest worden gemaakt uitstekend aanzien. Nauwelijks echter waren de kabels losgemaakt of een vliegende storm stak o pdie alles deed trillen en kraken. Gelukkig wa ren de sleepbooten sterk genoeg om alles op zijn plaats te houden en kon zoodoende het transport weer stevig bevestigd worden. De storm hield geruimen tijd aan zoodat men alle krachten heeft moeten inspannen om mogelijke ongelukken te voorkomen Waarschijnlijk zal nu morgen Don derdag opnieuw een poging worden gedaan het werk te voltooien. Traqische dood van mesjonqcm. Somerset East (Zuid-Afrika Drie knapen, van het weeshuis alhier, die getracht hebben tijdens een picnic te vluchten, zijn op tragi sche wijze om het leven gekomen, terwijl voor het leven van den vierde wordt gevreesd. Groepen onderwijzers, die sinds Zondag de bergen afzochten, hebben zoojuist de drie bevro ren lijken der ongelukkigen gevonden. De vierde kan, naar men gelooft piet ver weg zijn. MOEDER VAN VIJF KINDEREN TERECHT GESTELD Londen In de gevangenis te Exeter is gisr ter een 35-jarige vrouw, moeder van vijf kinde ren, met den strop terecht gesteld. Zij was ter dood veroordeeld wegens vergif tiging van haar echtgenoot. Voorziet U dan van aangename trein- lectuur! biedt U een keus van aardige boekjes, in den prijs van slechts 75 en 90 ct. Verkrijgbaar in: LAAN - SCHAGEN ZONDAG 19 JULI. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur Ds. Tinholt. Medewer king van het Kerkkoor. Maandcoll. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Dirkshorn, voorm. 10.30 uur, Ds. De Leeuw. On derwerp: De overhand behouden. Nieuwe Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Boeke. Winkel, geen samenkomst. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, geen dienst. Petten, geen dienst. Schagcrbrug, geen dienst. Julianadorp, voorm. 10.30 uur, Ds. M. van Wichon. H. Doop. Callantsoog, nam. 8 uur, Ds. M. van Wichen. Zang. Hoogwoud, nam. 8 uur, Ds. Los. Aartswoud, geen dienst. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Hippolytushoef, voonm. 10.30 uur, Ds. Meihuizen. GEREF. KERK. Schagen (voormalig kantongerecht), nam. kwart voor zes, Ds. Donner, van Br. op Langendijk. Kolhorn, voorm. 10 uur, de heer D. Visch. Nam. 3 uur, de heer D. Visch. EVANGELISATIE. Schagcn, voorm. 10.15 uur, de heer Prinsen, van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging, geen bijeenkomst wegens vacant ie. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 7.30 uur, de heer Kuiper van Bilthoven. HOOGWOUD In de zaal van café Modder heeft de A.NVV.B. Donderdag j.1. een filmmiddag gegeven voor de kin deren van de o. 1. scholen te Hoogwoud en Aarts woud en van de R.K. school. Ongeveer een 400 kin deren waren tegenwoordig, die zich danig geamu seerd hebben. Allereerst werd de voetbalfilm Neder land—België gedraaid, en bij elk Hollandsch doel punt ging een gejuich op. Ook de film over de wijnoogst en het wijnfeest in het Schwarzwald met de typische kleederdrachten en volksdansen had de vole aandacht. Daarna volgde een Ameri kaansche klucht „Een dagje uit visschen". Dat de kinderen de grootste schik hadden in de malie si tuaties, bleek wel uit het gelach, dat telkens weer klonk. Ook de tcckenfilm was niet vergeten en Mickey Mouse deed de kinderen telkens schateren van het lachen. Profilti-nieuws werd gedraaid o.a. met de opening der Staten-Generaal en de voetbal wedstrijden NederlaiidDuitschland en Nederland Ierland. Voor de vietbalminnende jeugd dus een programma om te watertanden. Ook aan andere tak ken van sport b.v. aan de vooral in Duitschland bekende Röhnradsport was een filmpje gewijd. Tot slot volgde de verkeersfilm van den A.N.W.B., die voor een groot gedeelte opgenomen was in het gebouw van de Nieuwe Schoolvereeniging te Am sterdam, directeur de heer M. Vrij. Hierbij werden de kinderen gewezen op de talrijke gevaren van den weg, die hen bedreigen, wanneer zij naar school gaan en de school verlaten. Het was ongetwijfeld een leerrijke en genotvolle middag. De veehouder B. had een bak zuren room staan, die hij noodig had voor het karnen. Zijn paard had hiervan blijkbaar lucht gekregen en snoepte in een onbewaakt uurtje de heele bak leeg. Dit was zelfs voor een paardenmaag te veel en later deden zich ernstige ziekteverschijnselen voor. Hij is thans weer aan de beterende hand, maar het zal een gevoelig lesje voor zijn vraatzucht geweest zijn. Onze plaatsgenoot, de heer v. L., had dezer dagen het ongeluk met zijn auto in de buurt van Assen te dicht langs de leuning van den brug te rijden met het gevolg, dat hij daarmede in onzachte aanraking kwam. De auto werd vrij ernstig bescha digde, maar de inzittenden kwamen er zonder per soonlijke ongevallen af. KLEUTERSCHOOL „VOLKSONDERWIJS". Tentoonstelling van het werk der kleintjes. In het lokaal van de Kleuterschool van de afd. Bergen, van Volksonderwijs zal op Zaterdag 25 en Zondag 26 Juli a.s. des namiddags van 3—5 uur een tentoonstelling worden gehouden van het werk der kleinen. Ouders en belangstellenden zullen daar kunnen zien, hoe de kleuters, onder leiding van de dames Sicgmund en de Jong het allereerste onder wijs ontvangen en welke goede resultaten er bereikt zijn. Men verzuime vooral niet deze aardige ten toonstelling, die voor een elk gratis toegankelijk is, te gaan bezichtigen. UITVOERING VAN DE V.V.V. Vertooning van ,,'t Spooïihuis" door het muzikaal geïllustreerd Poppentheater, in de groote zaal van de Rustende Jager. Het slechte weer van gisteravond was oorzaak, dat de vertooning van ,,'t Spookhuis", welke zou plaats vinden in het Openluchttheater der V.V.V., door het Muzikaal geïllustreerd Poppentheater „Het Sprookje", in de groote zaal van de Rustende Jager geschiedde. Er bestond voor deze uitvoering zeer weing be langstelling en we kunnen moeilijk zeggen, dat de wegblijvers ditmaal ongelijk hadden. We willen di rect aannemen, dat de vertooning in de openlucht niet die stuorende fouten zou hebben aangekleefd, welke in de zaal naar voren kwamen. In de eerste plaats dan was het theater op het tooneel_ veel te hoog geplaatst, waardoor er van een rustig aan schouwen geen sprake was, doch veeleer kon wor den gesproken van een inspannend volgen van het gebeuren. Voorts was de luidspreker veei te hard en te rauw en 't werd geen onverdeeld genoegen daar naar te moeten luisteren. Maar dit alles neemt natuurlijk niet weg, dat ook het vertoonde zelf, ons allerminst heeft kunnen be koren. Weliswaar was het geheel goed verzorgd cn waren de bewegingen der poppen de moeite waard om gezien te worden, maar de handeling was hope loos zoek en van eenige spanning was geen sprake. Toen we dachten, dat de climax nog komen moest was 't plotseling uit. En niemand begreep het! Men bleef zitten in afwachting van hetgeen nog gebeuren zou. Het geheel was kinderlijk naïef en de humor ge zocht en zouteloos, zonder eenige tinteling. Neen, we zouden haast de ouderwetsche poppen kast op den Dam met z'n gezonden volkshumor, met de spannende belevingen van Jan Klaasen en den gezelligen grimassen makenden aap boven dit Pop pentheater prefereeren. Al moest het hier dan ook zijn een verfijning van hetgeen de oude poppenkast ons bracht. Maar bij die ouwe poppenkast hebben we dikwerf naar hartelust kunnen lachen; iets, wat ons gisteravond eenvoudig niet gebeuren kon. Aan 't Spookhuis ging vooraf het optreden van het Poppencabaret; niet slecht gevonden en ook niet onverdienstelijk. De uitbeelding bijvoorbeeld van den langharigen artist aan den vleugel was kostelijk. In de middaguren het was tusschen de buien door gelukkig een paar uur droog heeft een groote belangstellende schare kinderen in het openlucht theater 'genoten van de opvoering van het Toover- fleschje; een aardig sprookje naar kinderlijken trant. LANGENDIJK Uitvoer van groenten. Aan witte kool werd over de afgeloopen maand uitgevoerd 429 ton ter waarde van f29000 tegen 216 ton, ter waarde van f 14000 in dezelde maand van 1935. Er gingen o.m. 207 ton naar Noorwegen, 136 naar Engeland en 78 naar Duitschland. Over het eerste halfjaar van 1936 werden er 4718 ton ter waar de van f324000 geëxporteerd tegen 11398 ton voor f319000 in het eerste halfjaar van 1935. Aan bloemkool werd over de laatste maand 3410 ton voor f298000 tegen 15757 ton voor t'128000 in Mei 1935 uitgevoerd. Engeland nam daarvan 1607 en Duitschland 1472 ton af. Over het eerste halfjaar van 1936 beiiep de uitvoer van bloemkool 6231 ton (v. j. 4435 ton), ter waarde van f691000 (v. j. -485000). Tomaten werden tot een hoeveelheid van 9184 ton ter waarde van fl.744.00ü uitgevoerd tegen 9504 ton voor f 1.258.000 in Mei 1935. Over het eerste halfjaar 1936 werden 12.296 ton (v. j. 12163) ter waarde van f2.792.000 (v. j. f2.170.000) geëxporteerd. Wat den uitvoer van de laatste maand betreft, daarvan gin gen 4566 ton naar Duitschland en 3177 ton naar En geland. Voor peen waren de uitvoercijfers 3405 ton, waar van 1953 naar Engeland, 910 naar Duitschland en 445 naar België, ter waarde van f327000 tegen 3066 ton en f 186000 in Mei 1935. Over het le halfjaar 1936 en 1935 waren de cijfers: 18082 en T2966 ton voor f 1386.000 cn f 986.000. Men ziet dus een vooruitgang in den uitvoer van Langendijker producten. Uitvoer van aardappelen- Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau van de Statistiek kan opnieuw een belangrijke toene ming van den uitvoer van aardappelen in vergelij king met het vorige jaar over de afgeloopen maand worden geregistreerd. Aan klei-aardappclen werd n.1. 16682 ton uitgevoerd ter waarde van f720000 te gen 6283 ton en f253000 in de overeenkomstige maand van 1935. Duitschland was verreweg de groot ste afnemer, met 7216 ton; daarop volgden Enge land en België met resp. 4862 en 4222 ton. Aan pootaardappelen werden slechts 15 ton tegen in Juni 1935 maar 7 ton uitgevoerd. Voor het eerste halfjaar zijn de tegenover 1935 gunstig afstekende cijfers: 64347 ton (v. j. 34.416 ton ter waarde van f 2.077.000 (v. j. f 876.000), en voor pootaardappelen iets ongunstiger, nl. 15.682 ton ter waarde van f967000 tegen 16721 ton ter waarde van f975000 in het eerste halfjaar van 1935. De leerlingen van de Gemeenschappelijke U.L.O. school, A. Engel en J. C. Kool, slaagden bij het te Alkmaar gehouden M.U.L.O. examen B. Uitvoer van bloembollen. Uit den aard der zaak had de uitvoer van bloem bollen in de laatste maand niet veel te beteekenen. Hij beliep slechts 32 ton, ter waarde van f 18000 te gen 28 ton ter waarde van f14000 in Mei 1935. Let tende op de uitvoercijfers over het eerste halfjaar 1936 tegenover het overeenkomstige tijdperk van 1935 vertoonen die het volgende beeld: In 1936 nl. 4115 ton ter waarde van f 1.812.000 tegen in 1935 maar 4115 ton voor f 1.763.000. Hiervan ging naar Engeland 2534 ton, naar Duitschland 493 ton en naar Frank rijk 450 ton. ZUIDSCHARW OUDE. De afd. van de S.D.A.P. vergaderde Dinsdag ten huize van den heer A. Schrijver alhier. Besproken werden de Plan-meetingen te Bergen en te Amster dam. Men besloot, met zooveel mogelijk personen naar Bergen te gaan. Medegedeeld werd, dat er voor hen, die niet per fiets kunnen, taxi's tegen lage ta rieven zullen rijden: Voor de meeting te Amsterdam bleek veel animo te bestaan. Velen wilden er aan mee doen. Hiervoor werd een spaarfonds in het le ven geroepen. De colportage met Vrijheid, Arbeid, Brood, werd tevens besproken. Men besloot ten aanzien .van de colportage, na de September-betooging daarmee door te gaan. Verder werd besloten, propaganda te maken voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Van de le naar de 2e klasse van de R. K. U.L.O." school te Alkmaar is bevorderd de jongeheer N. Kra mer en van de 2e naar de 3e klasse A. Kramer. NOORDSCHARWOUDE. Bevorderd, Uit deze gemeente zijn bevorderd als leerlingen van. de H.B.S. teAlkmaar: J. Tuin van de tweede naar de derde klasse en J. Balder van de derde naar de vierde klasse. Woensdagavond werd in Concordia een ingelanden vergadering gehouden van de Banne Noordscharwou- de. De opkomst van ingelanden was niet groot, zoo als gewoonlijk. Voorzitter de heer T. Kostelijk, opende de verga dering met woorden van welkom en hooplo op aanr gename besprekingen in het belang van de banne. De secretaris, de heer S. Schuitemaker, las hierna de notulen der vorige vergadering voor, welke on- de dankzegging aan den samensteller werden goed gekeurd en vastgesteld. Ingekomen was van het gemeentebestuur van Noordscharwoude een schrijven, waarin wordt mede gedeeld, dat voor 1935 de overeengekomen huur voor de vergadergelegenheid wordt gehandhaafd en dat voor 1936 bij de begrooting 1936 zal worden behandeld. Daarop is nog niets gehoord. Van Ged. Staten was een schrijven ontvangen over de belegging van gelden anders dan bij Rijksinstel lingen, zooals door alle waterschappen is ontvangen. Het bestuur stelt voor, aangezien men verwacht dat de Boerenleenbank niet de verlangde zekerstel ling zal geven, de overtollige kasgelden te beleggen bij de Rijkspostspaarbank. Na eenige besprekingen werd het bestuursvoorstel aangenomen. De rekening 1935 was nagezien. De heer J. Zijp Dz. bracht rapport uit van de bevindingen der commis sie. Alles was in de beste orde bevonden. De rekening 1935 werd hierna vastgesteld met een voordeelig saldo van f2049.33. Bij de begrooting was gerekend op een batig saldo van f 1500.—. Hierna werd behandeld de begrooting 1936. N. a. v. de post onderhoud schoeiingen, wees de heer IJ. Kaan op den toestand van de schoeiing voor het Zusterhuis. Wie moet dat betalen? Voorzitter antwoordde, dat de gemeente het onder houd verzorgt en dat de banne daaraan de helft be taalt. De totale uitgaven worden geraamd op f 5329.88. De ontvangsten, met inbegrip van het aanvangssaldo op f 7382.95, zoodat het batig saldo vermoedelijk f2053.07 zal zijn. De lasten zijn thans in de begrooting 1936 als volgt verwerkt: Bannelasten f 14.Noordscharwou- der polder f7.en verdolven land f3.47 per H.A. De lasten zijn met f2.per H.A. verlaagd. De begrooting 1936 werd aldus aangenomen. In de commissie tot nazien der rekening 1936 wer den de heeren J. Lindeboom, IJ. Kaan en B. Gutter aangewezen. Bij de rondvraag wees de heer IJ. Kaan op de diepte van de Ringvaart voor de sluis. Voorzitter antwoordde, dat reeds een onderzoek had plaats gevonden. Toen is als grootste diepte £.9® Meter geconstateerd. Dit werd echter onwaars chijit- lijk geacht. Het zal nog eens worden gemeten en verder wordt het afgewacht. De sceretaris deed nog een mededeeling over het opnieuw opgemeten land. Bij het opnieuw opmeten is het water er bij genomen, zoodat het nu kan voor komen dat iemand die een stukje grond aan de Pro vincie heeft verkocht, tocli nog meer oppervlakte overhoudt dan hij eerst had. -.»f: De heer Kaan vond dit niet zuiver. Secretaris deelde mede, dat dit gebeurt ingevolge art. 9 van het bijzonder reglement. Er is niet aan te ontkomen. Voor het water dat er bijgenomen is, moe ten ook lasten worden betaald. Daarna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Het rooien van Eigenheimers en Bintjes, Blijkens Min. beschikking mag, met inachtneming der bepalingen aangaande de oogstverguhning van af 15 Juli 1936 begonnen worden met het rooien van Eigenheimers cn Bintjes. Z 1 3 P E PETTEN. Als we zeggen, dat de schoolreisjes, die de Pette- mer jeugd Maandag en Dinsdag ondernam, nog be gunstigd werden door goed weer, bedoelen we daar mee: gelet op de omstandigheden; deze schenen Maandag al bijzonder ongunstig. Onder een stroo menden regen vertrokken de grooten met 2 bussen naar Amsterdam, waar ze allereerst een bezoek brachten aan het koloniaal instituut, dat met zijn schat van bezienswaardigheden de belangstelling levendig wist te houden. Toen men hierna den in- wendigen mensch ging versterken, zag het er uiter mate somber uit; het regende pijpstelen; doch gaan deweg knapte het weer op, de zon brak door, het wolkendek en het verdere deel van de reis kon vol gens het ontworpen programma worden worden af gewerkt. Via Schiphol, waar onder deskundige lei ding alles tot in de puntjes werd bekeken, ging het naar Velserend om in natuurbad en speeltuin een aangename verpoozing te vinden. „De Bedriegertjes" te Bergen vormden de laatste halte en voldaan en opgewekt arriveerden de reizigers om half tien te Petten. Toen de leerlingen van de lagere klassen Dinsdag ochtend de luxe auto's bemanden, om de tocht door de duinstreek te aanvaarden, waren de woerverwach- tingen ook weinig hoopvol. De regen bleef echter ge lukkig uit en naar hartelust kon in diverse speeltui nen worden genoten en aan het einde van den dag kon in waarheid worden getuigd, dat de schoolfees ten in alle opzichten geslaagd waren. OUDE NIEDORP Een burgemeester met zijn gezin te wa ter. Door den slechten toestand van den weg. 't Is begrijpelijk dat waar we weldra in aansluiting aan den nieuwen weg die reeds achter Zijdewind ligt, een zeker even mooie Provinciale weg zullen krij gen van Zijdewind naar Verlaat, aan den ouden weg niet teyeel kosten worden besteed. Maar toch is het ongetwijfeld een te billijken verlangen van het ver keer, dat zoolang de verbeterde toestand niet is inge treden, de oude toestand dragelijk is, althans geen aanleiding kan geven tot mogelijke ongelukken. En dat nu is naar onze meening op bovengenoemd weggedeelte het geval. We hebben dezer dagen zelf kunnen constateeren hoe moeilijk het op sommige gedeelten van dezen weg is, baas over het stuur te blijven en wel door de bekende waschbordkenteeke- nen. Gistermiddag is dit ook ter kennis gebracht van den heer Siderius, burgemeester van Nieuwe Pekela, die met zijn echtgenoote en 2 kinderen in een Che- vrolet-auto op dezen weg reed en blijkbaar de macht over het stuur kwijt raakte en auto met inzittenden in de langs den weg loopende sloot terecht kwamen. Gelukkig kwam de auto op den zijkant te liggen en konden de inzittenden zichzelf redden. De reddingswagen van de firma Blaauboer en Kos- sen te Schagen ontfermde zich over de auto. Deze bekwam alleen waterschade. V/AAROM HET IN DE V. S. ZOO HEET IS. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika maken op het oogenblik een hittegolf mede, die reeds een duizendtal dooden geëischt heeft. Dagelijks bevatten de couranten berichten omtrent abnormale hooge temperaturen, die thans in de Vereenigde Staten heerschen. Het aantal dooden, door de warmte bezweken, stijgt met eenige hon derden per dag. In verschillende deelen des lands is gebrek aan wa'er. Op de foto-pagina's zien wij naargeestige foto's, waarop het vee, van dorst ver smacht, levenloos ter aarde ligt. Het aantal bosch- branden, dat thans in de Vereenigde Staten voor komt is legio. Deze schilderingen, alsmede die van het Ameri kaansche leven gedurende oen periode, waarin het kwik der thermometers voortdurend boven de hon derd graden staat, lijken den Europeaan somtijds wel overdreven, evenals zooveel, dat ons van de an dere zijde van den grooten vijver bereikt. Er gaat bijna geen zomer voorbij, waarin niet 'een hittegolf met funeste uitwerking vanuit de Ver eenigde Staten bericht wordt.. De doorsnee kranten lezer meent dan er verstandig aan te doen, hiervan slechls een klein gedeelte te gelooven, vooral wan neer hij leest, dat een dergelijke temperatuur sinds 1876 niet geregistreerd is. Het is derhalve voor ons geen gemakkelijke taak ons een voorstelling te maken van de Amerikaan sche hitte. De droge cn heetc jaren in Amerika vallen in gccnen decle samen met die van de oude wereld. Zoo zijn twee van de beruchtste jaren in Noord- Amerika, 1894 cn 1901, in West-Europa eerder koud en nattig geweest. Vooral de zomer van 1894 muntte uit door een bijzonder groote regenval en lage tem peraturen. Hieruit blijkt dus wel duidelijk, dat de beweringen, dat de Amerikaansche hittegolven via de Atlantische Oceaan op ons werelddeel doordrin gen, niet veel meer dan een sprookje zijn. Ieder con tinent produceert, volgens zijn eigen geografisch ge steldheid. zijn eigen klimaat. En deze geografische gesteldheid is in Amerika geheel verschillend van die van Europa. In Amerika loopen om te beginnen alle gebergten parallel met de lengtegraden, dus van Noord naar Zuid, zoodat de koude en de warme luchtmassa's, die afkomstig zijn van resp. de Poolstreken en de Tropen, zonder eenige hinderpaal het land binnen kunnen dringen. Het gevolg hiervan is groote kou de in den winter cn aanzienlijk hooge temperaturen in den zomer. Voorts is er nog een ander verschijn sel, eveneens een gevolg van de geografische ge steldheid van het land, en wel de groote tempera tuurverschillen, die zich op één dag, zoowel 's zomers als 's winters kunnen voordoen. Verschillen van 30 graden Celcius tusschen maxima cn minima be lmoren niet tot de zeldzaamheden. In Europa daarentegen loopen de verschillende bergketens, met uitzondering van het Scandinavi sche gebergte en de Oeral, parallel met de breedte graden, waaruit volgt dat de klimatologische om standigheden op ons werelddeel geheel verschillend moeten zijn van die in Amerika. De Canadeesche prairie-provincies hebben des zomers een zeer hoog temperatuurgemiddelde, ter wijl in Zuid-Florida, dat de naam heeft een zacht klimaat te hebben, 's winters de temperatuur dik wijls tot onder het vriespunt daalt. Slechts de kus ten van den Stillen Oceaan hebben een gematigd klimaat, dat zeer veel overeenkomst vertoont met bet Zuid-Europeesche klimaat. Ook hier zijn het de bergen van Midden-Amerika, die de kuststreken van de Pacific beschutten tegen te groote koude. Dientengevolge heeft San Francisco gedurende de winter eenzelfde temperatuurgemiddelde als Paler- rao, terwijl do zomers er nimmer ondragelijk heet zijn. Daarentegen zijn Zuid-Californië (het deel, dat aan de Mexicaansche grens ligt) en de Staat Ari- zona de streken van Noord-Amerika, waar de hoogste temperaturen geregistreerd worden. De ge middelde temperatuur van de maand Juli bedraagt aldaar 36 graden, terwijl temperaturen van 5060 graden, dus hooger dan de temperatuur in de Sa hara, in deze Staten bijna ieder jaar voorkomen. Overigens is een blik op de kaart voldoende om te beseffen, dat een vergelijking van Amerika met Midden-Europa niet op gaat. Steden als New-York en Chicago liggen ongeveer op dezelfde breedte graad als Napels, terwijl de Zuidpunt van Florida bijna in de tropische zóne ligt. De Mississippi-vallei b.v. ligt op dezelfde breedte als Marokko en Tunis! Men moet daarom niet vreemd kijken, wanneer in deze streken andere temperaturen geregistreerd worden dan bij ons. Ieder jaar worden de Vereenigde Staten door een hittegolf bezocht. In normale jaren duren deze niet langer dan de perioden van mooi weer in Europa. Evenals de koudegolven trekken zij over het geheele land, van het Westen naar het Oosten. De naam hitte- of koudegolf is dus zeer logisch, hetgeen in Europa niet altijd het geval is. Daar Amerika niet zooals Europa klimatologische tegenstellingen heeft is het begrijpelijk, dat, wan neer eenmaal de hitte cn de droogte hun intrede gedaan hebben, het geheele land, althans een groot gedeelte, door deze plaag getroffen worden. XV. D.)'

Schager Courant | 1936 | | pagina 2