Arrondissements-Rechtbaiik Wieringermeer. De automobiel in de personeele belasting te Alkmaar. EEN GANSCHELIJK ONBILLIJKE DRUK OP HET MOTORVERKEER. 's-Gravenhage Terwijl nauwkeurig statis tisch is en wordt vastgelegd welk bedrag het motorwegverkeer telkenjare aan den Fiscus moet offeren uit hoofde van de motorrijtuigen belasting (in 1935 rond 20 3/4 millioen) en even eens de extra invoerrechten op benzine voor zoo veel verbruikt door het motorwegverkeer (plm. 98%) bekend zijn (in 1935 rond 30 millioen^ is het even merkwaardig als betreurenswaardig, zoo meent de K.N.A.C. dat niet zelfs maar bij benadering bekend is welk bedrag de personeele belasting naar den vijfden grondslag motorrij tuigen) in totaal jaarlijks opbrengt. Bij de behandeling van het wetsontwerp, fi nanciering van den versnelden bruggenbouw noemde de eerste kamer onlangs eenerzijds een bedrag van 4 millioen anderzijds achtte men een cijfer van 7.9 millioen, dus bijna het dubbe le, het juiste. De regeering verklaarde daarna, dat met een schatting moet worden volstaan, omdat de opbrengst van de opcenten op de per soneele belasting voor eiken grondslag waarnaar die belasting wordt geheven niet afzonderlijk verantwoord wordt. Zij schatte de opbrengst van de personeele belasting naar dezen grondslag op 5 millioen n.1. 2 millioen in hoofdsom en 3 millioen opcenten. De hoofdsom, welke de personeele belasting naar dezen grondslag opbrengt is wel bekend. Deze is van 1 millioen in 1920 opgeloopen tot 2^ millioen, in 1931 om daarna weer terug te 1 oopen tot 2 millioen. In tegenstelling met de algemeene meening is Sus de vermindering van de opbrengst dezer belasting in de laatste jaren slechts 20% geweest en heeft ook rekening houdende met de betrek kelijk geringe toename in die jaren geen gelij ken tred gehouden met de waardevermindering van de auto's. Dit houdt eenerzijds verband met de omstandigheden, dat sedert 1 Januari 1930 het uniforme wettelijke tarief van de hoofdsom vastgelegd in de wet op de personeele belasting bij gemeenteverordening kan worden gewijzigd, hetgeen in de praktijk op een flinke verhooging zelfs tot 300 neerkomt, anderzijds ook met de geleidelijk zeer verengde opvatting van den fiscus inzake de belastingvermindering voor de motor rijtuigen, die uitsluitend of nagenoeg uitsluitend voor het beroep of bedrijf van den belasting plichtige worden gebezigd. De opcenten op deze belasting kunnen de ge- MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 14 Juli. n K fi u ze n. DE. WONDERDOKTER EN KRUIDENKUNDIGE OPENDE DE PLECHTIGHEID. 'Aangezien de rechtbank geen vonnissen had te vellen bij gebrek aan voorraad, begonnen wij Dins dagmorgen direct zonder bidden aan de boterham en hadden onze aandacht te concentreeren op een heertje, met name Petrus Franciscus Boere, zich noemend reiziger, met onbekend domicilie en thans geankerd in het gastvrije Rijkspension aan de Alk- maarsche Hoevervaartoever. Deze reiziger had zich bij voorkeur gepresenteerd Bis wonderdokter, doch hij was geen wonder- en ook geen dokter, doch slechts een welbespraakte oplich ter, die als kwakzalver aan den kost trachtte te komen. Zoo was hij op S Januari te Enkhuizen in connectie gekomen met zekere juffrouw A. Jongc- jeugdde Zwart en had alstoen vernomen, dat deze oude dame 'n zoon had, die aan nierlijden scheen te souffreeren. Nu, mijnheer Boere had de kennis en de kracht dezen zieke te genezen, door toediening van zekere kruiden, tegen don civielen prijs van 5 pop, doch omdat hij deze wonderkrui den nog moest bestellen en ondanks zijn wondere eigenschappen min of meer court d'argent was, ver zocht hij f2.50 voorschot, welke knaak hem bereid willig werd ter hand gesteld. Later echter kreeg juffrouw Jongedeugd berouw over haar vrijgevigheid en zocht don kwakzalver op in zijn „Hotel" om hem te verzoeken dit voorschot terug te willen geven. De geleerde heer toonde zich daartoe niet ongenegen, natuurlijk graag of niet, doch de juffrouw moest even geduld hebben, want hij had de beroemde nierkruiden reeds besteld en het geld gestort. Wie er echter kwam, niet de won derdokter met de rijksdaalder en alstoen wantrou wig geworden lapte de juffrouw hem er netjes bij, meneer Boere werd met inachtneming der gebruike lijke ceremoniën gearresteerd en zijn voorraad zalf jes en kruiden die hij toch ook nog in voorraad scheen te hebben, in beslag genomen. Thans terecht staand, werd tegen dezen fantast gevorderd 10 maan den gevangenisstraf, een portie die de toegevoegde verdediger, mr. Kamminga, de nieuwe assistent van mr. Schenkeveld, rijkelijk hoog vond, omdat naar zijn meening de feiten niet van zoo heel veel he- teekenis genoemd konden worden. Overigens refe reerde pleiter zich aan het oordeel van het college, dat a.s. week uitspraak zal doen. Den Helder. DE GEVANGEN VOGEL WERD OP STAANDEN VOET UIT DE KOOI GELATEN. De opperman Joh. Dorhout is een jonge, stevige kerel met 'n nek als een kampioen padstier, wien het pilowsche galacostuum, dat het Rijk zijn justi- tieele logees verstrekt, heelemaal niet slecht stond. Deze heer Dorhout is een eenigszins vreemdsoortig stuk mensch, die zoowat alle artikelen van het Wetboek van Strafrecht had doorgewandeld en zich aan diefstal, wederspannigheid, dienstweigering etc. had schuldig gemaakt. Het laatst was hij wegens bedelarij naar de „boerderij" gezonden en op 8 Jan. met een uitgangskas van 40 guldon ontslagen. Met dit geld was hij naar Den Helder gesukkeld en scheen nu hevig bevreesd te zijn, dat men hem zijn schat afhandig zou maken en op het stations- emplacement probeerde hij nu, om zijn Delagers te meentes eveneens behoudens goedkeuring ad h- bitum heffen. Zij loopen tot 300% en dragen er toe bij, dat men voor eenzelfde motorrijwiel in de eene gemeente dubbel zooveel moet betalen als in een andere. Vrij zeker is dus, dat de totale opbrengst van de personeele belasting der motorrijtuigen tus- schen de 4 en 8 millioen 's jaars bedraagt, maar elke raming daartusscken schijnt even onzuiver als de beide limieten. Het is vooral daarom van belang, dat juistere gegevens beschikbaar komen omdat de personeeL belasting naar dezen grondslag van de archaï sche gedachte uitgaat dat motorrij-, ingericht voor tvervoer van personen met uitzondering van die van publiekrechtelijke lichamen, ziekenauto's auto's van handelsvoorraad- een welstandsob ject vormen, zooals het karakter van de perso neele belasting meebrengt, terwijl de personen auto (evenzeer als de vrachtauto- voor bet over- groote deel een utiliteitsvoorwerp is geworden zoo goed als de fiets en geen uiting van weelde als pleiziervaartuigen en biljarten. Nederland neemt in dit opzicht tusscben alle andere landen een uitzonderlijke positie in door vast te houden aan het feodale begrip „welstand" bij het v houden van personenmotorrijtuigen n.1. gewone personenauto's taxi's en huurauto's bussen en touringcars, motoirrijwielen. ook al wordt dit begrip verzacht door een verminderd tarief tot a 3/4 voor sommige van deze categorieën. De personeele belasting op de motorrijtuigen oefent daarom, naar het oordeel van de K.N.A.C. een eenzijdigen en ganschelijk onbillijken druk uit op het motorverkeer, althans op een deel daarvan, en deze druk wordt telkenmale grooter zoolang de gemeentelijke overheden door verlioo- ging van het wettelijk vastgestelde tarief van hoofdsom en/of verhooging der opcenten in staat worden gesteld dit belastingonderdeel als een der sluitposten van de gemeentelijke begrooting aan te wenden, ja zelfs daarvan gebruik maken om andere categorieën belastingplichtigen te ont lasten. Dat bovendien de toepassing van dezen belas- tingvorm aanleiding is tot eindelooze bisbilles en tot een nimmer uitgestreden strifd tusschen den fiscus en den belastingplichtige men denke aan de waardebepaling van het motorrijtuig waaromtrent geen eenheid van opvatting bestaat, aan de interpretatie „uitsluitend of nagenoeg uitsluitend gebruik voor bedrijf of beroep"', waardoor het voorkomt, dat ten onrechte vol ta rief wordt betaald uit vrees door een ambshalve verhooging plus boete te worden getroffen enz. enz. maakt, dat de personeele belasting naar de zen grondslag wel tot een zeer onbevredigen- den toestand heeft geleid, een toestand, welke, naar de meening van de K.N.A.C, een spoe dig onderzoek ter verbetering daarvan dringeud noodig maakt. ontkomen, een fiets te stelen van een. spoorweg- employé, genaamd Plaatsman, die hem echter a flagrant délit op ditf eit betrapte. Thans echter wilde Jan zich stellen onder bescherming der politie, opdat dit instituut hem tegen de bandieten, die op z'n 40 pop loerden, zou beschermen. Enfin, men wist dan ook niet beter te doen, dan hem maar in te rekenen en in Alkmaar in te slui ten, dan was die kous maar af. Hij werd dan nu onder het mes genomen ter zake de poging tot rij wieldiefstal, doch men had zoo weinig houvast, dat de Officier niet beter wist te doen, dan tegen dezen raren snuiter, die door zenuwartsen beschouwd werd, minder toerekeningsvatbaar te zijn, 1 maand gev. met 1 maand aftrek te vorderen. Na deze aftreksom was opperman Dorhout meteen kiet en kon op de keien worden gezet, dan was de justitie deze opeter en afgaande op zijn figuur, kan hij aardig wat wegkouwen, meteen en met eere kwijt. Mr. Buiskool, de verdediger pro dco, die met zijn edelen cliënt nogal heel wat in de pet scheen te hebben, kon zich met het voorstel van den heer Officier wel vereenigen, maar vermeende dat hier toch vrijspraak beter geplaatst was, hoewel dit fei telijk als practisch lood om oud ijzer kon worden beschouwd, doch verzocht in ieder geval alsdan on middellijk uitspraak. De rechtbank ging echter ac- coord met de vrijspraak, sprak deze onmiddellijk uit, tot verrukking van den ijverigen verdediger en kon de van alle zonden ontslagen opperman dus zijn pilo-smoking afstroopen, z'n 40 pop incasseeren en zijn gulden vrijheid hernemen, 't Is te hopen, dat hij nu ook van zijn beroovingsobsessie is bevrijd. Hoorn. WEER EEN SMEERKEES. De thans aan de beurt zijnde zaak moest weer buiten tegenwoordigheid van Zijne Majesteit publiek worden behandeld. De te Wervershoof geboren en te Hoorn woonachtige Nicolaas Bouman, die zich had bezondigd aan artikel 248 bis, stond alsnu te recht en tegen wien, naar men ons mededeelde, 10 maanden gevangenisstraf was gevorderd. Voor de rest „zand er over". Mr. Kamminga was ook hier verdediger en had 'n reuzen vetten morgen. Het goud stroomde hem toe! Helder. NOG EEN OPPERMAN, DIE HEELEMAAL GEEN „OPPERMAN" BLEEK TE ZIJN. Nogmaals werd het rechtscollego een opperman gepresenteerd in den persoon van Joseph Adriaan Durer te I-Ielder, doch momenteel de gast van de justitie en volledig pension met logiesgebruiker, wel ke snuiter zich op strafbare wijze had bezig gehou den met zeer kleine stumpertjes van meisjes. Mr. v. d. Loos remplaceerde als verdediger, Voorts werden de deuren voor de variatie weer eens gesloten, welke formaliteit werd geëischt door het verdachte luchtje dat dit zaakje verspreidde. Alkmaar. HET IS EEN BOER NIET WIJS TE MAKEN HOE EEN BEDELAAR AAN DE BIK KOMT. En zoo was daar 'n Haagschen metaalbewerker, ge naamd Berend Jan Ezendam, die walgde van de ijzerbranche, zijn domicilie in de residentie prijs gaf en op stap ging, om in het land op meer gemakke lijke en aangename manier voor zijn stoffelijk on derhoud te zorgen. Hij liet zijn phantasie eens duch tig werken, riep weldra „Eureka"! gevonden! liet mooi officieel uitziende lijsten drukken, als mede 'n legitimatiekaart die er nog meer imposant uitzag en presenteerde de goede burgers van de plaatsen, die hijd oortrok zijn lijsten, ten doel hebbende onder steuning te vragen en abonné's te werven voor het stichtelijk weekblad „Bethanië" 'n voortbrengsel van zijn rijke verbeeldingskracht en genoemd naar het bijbelsche dorp nabij Jeruzalem, alwaar volgens het nieuwe testament Lazarus met zijne zusters Maria en Martha zouden hebben gewoond. Zijn geniale tx-uc sloeg natuurlijk in bij de geloovige en vooral goed- geloovige gemeentenaren, maar meermalen liep hij tegen de lamp, werd ingepikt, veroordeeld, zat zijn straf uit en begon dan ongestoord weer opnieuw met zijn oplichterijtjes. Ook was het op 30 Januari j.1. te Alkmaar dat hem een „tot hiertoe en niet verder" werd toegeroepen door den lieer W. N. Blokpoel, lid van de bekende firma Zaadnoordijlc in de Houttil, welke heer de hem geboden lijst voor Bethanie niet vertrouwde, noch de legitimatiekaart en allerminst den persoon van den aanbieder. Hij stelde althans de politie in kennis en ook nu was de heer Ezendam de propagandist voor Bethanië weer gederailleerd en kon hij weer zijn intrek nemen in het hem zoo wel bekende hotel „De Houten Lepel". Dinsdag verscheen hij op de bank der verdachten; een doortrapt kereltje, noemde de president hem, op wiens strafregister 1 maal brandstichting en 5 maal oplichting stond genoteerd. Zijn eenige goede eigen schap was echter, dat hij onomwonden erkende en de justitie geen moeilijkheden bezorgde. De heer officier had dan ook niet lang werk om tot de conclusie van zijn requisitoir te komen. Hij noemde het optreden van den verdachte erger als dat van den bedelaar en vorderde alzoo niet minder dan 1 jaar gevangenisstraf. Verdediger Mr. Herman Scholten maakte alleen bedenking tegen het jaar, dat de officier zijn pro- deaan in de petoet wilde drukken en verzocht de rechtbank een mindere straf te willen overwegen, waarop de geachte verdachte, die het recht had het laatste woord te (mogen voeren, nog wees op den uitersten nood, waarin hij verkeerde, wanneer bij zijn toevlucht nam tot Bethanie en om clementie verzocht. Alkmaar. GEWOGEN EN TE LICHT BEVONDEN. Een 20-jarige boerenknecht uit Tietjerksteradeel, zonder vaste woon- of verblijfplaats, Tjedser Herder, wien ook het aureool van braafheid niet om de sla pen zweefde, had door het gappen van een rijwiel te Alkmaar de hem toegedachte gunst eener opge legde voorw. veroordeeling glad verspeeld en werd heden den volken kond gedaan, dat het vonnis 6 maanden gev. ten uitvoer zou worden gelegd. Hoorn. ARTIKEL 248 BIS WEER DE LAATSTE TROEF. Een Hoornsche verlofhouder van middelbaren leef tijd, Sijvert Schagen, die ook weer, als helaas tegen woordig zoovelen, eer, goeden naam en achtenswaar dige positie in de waagschaal had gesteld, door min derwaardige handelingen, werd als „het laatste zwar te schaap" door den rijksveldwachter voorgeleid, waarop na het uitbrengen van de dagvaarding, die eigenlijk ook wel achterwege kon blijven, de deuren der audiëntiezaal werden gesloten en alle onbevoeg de belangstellenden hun biezen konden pakken. BEVOLKINGSONDERZOEK IN DE WIERINGERMEER. De Medische Wetenschap vraagt de algeheclc me dewerking der Wieringermeer-bevolking voor een in te stellen onderzoek naar de levensomstandigheden der bevolking en hare ontwikkelingsvorm. Belang rijke proeven zullen worden genomen. Voor een groep genoodigden en belangstellenden had Maandagavond door eenige vooraanstaande Professoren en Doctoren van verschillende Universiteiten een uiteenzetting plaats over het nut cn de beteekenis voor onderzoe kingen op medisch-, taalkundig-, sociografisch-, psy chisch en economisch gebied. Onder de aanwezigen merkten we op de profes soren Kleiweg, Van Ginniken, Ter Veen en de dok toren Bijlmer, Meertens, Kaiser cn Van Heek; de hee- ren Ir. S. Smeding, dir. van den Wieringermeerpol- der, De Bruijn, algem. secretaris, burgemeester Pe ters, ingenieurs der Landbouw-cultuur-mij. en domei nen, Ds. Nijholt, Ds. v. d. Vliet, Pastoor Braak, de heer Kiewiet, voorg. Herv. Evang., de doctoren Hoog kamer en Tamsma en voorts afgev. van tal van ver- eenigingen en corporaties, alsmede hoofden der W.- Meerscholen, Ir. Smeding heet allen welkom en brengt hartelijk dank voor de belangstelling der wetenschap in de vraagstukken der Wieringermeerpolder en zijn be volking. In den breede zet spr. 't nut van dit nieuwe onder zoek uiteen en geeft dan het woord aan Prof. ter Veen, die wijst op het feit dat bewoners uit Noord en Zuid, Oost en West hier in deze polder zijn sa mengekomen, met het uitsluitend doel om deze mooie nieuwe landstreek te ontginnen. Daardoor vindt men hier in een kort bestek bijeen een verzameling men- schen, die als het ware een staalkaart vormen van de geheeie Nederlandsche bevolking en daarom vormt de Wieringermeer een uniek studieveld en zal het hij zonder belangwekkend zijn uit wetenschappelijk" oogpunt om de ontwikkelingsgang van deze gemeng de bevolking te volgen. De hieruit te trekken con clusies zijn niet alleen van belang voor de bevolking der Wieringermeer, maar voor onze geheeie natie Prof. Wiersma, die daarna het woord voerde, gaf een uitvoerig betoog over de waarde van een psy chologisch onderzoek in de Wieringermeer, o.a. ten aanzien van de karakter bepalingen als activiteit, cmotialiteit en intellect. Prof. van Ginniken wijst op het nut van een on derzoek omtrent de taalvorming. j Het onderzoek, dat hier naar zal worden ingesteld, heeft in de geheeie wereld nog niet plaats gehad. Spr. toont aan de groote moeilijkheden hieraan steeds verhonden, en wijst op de mogelijkheden wel ke de Wieringermeer hier biedt. Ilier is een pracht- gelegenheid tot het nemen van uitgebreide proeven ten aanzien van de taaitraditie, de macht van het werkwoord groeten enz. enz. Kortom hier kan de vorming van een dialect vanuit den grond worden bestudeerd. Dr. Bijlmer wil een schedelkundig onderzoek in stellen. Spr. wijst op de bestaande verschillen tus schen de diverse menschenrassen, terwijl ook de rassen nog weer in verschillende groepen zijn onder te verdeelen. Een groot verschil bestaat b.v. tusschen Italiaan en Noor. Kleur van haren, huid etc., b.v. loopen sterk uiteen, maar ook in Nederland vallen verschillen te constateeren. De bewoners Zuidelijk van de Maas hebben in het algemeen een donkerder kleur dan in Holland. In het Westen weer smallere hoofden dan in het Oosten. Deze raseigenschappen zijn erfelijk. Spr. vraagt dan welke menschen zullen zich in de W.Meer ontwikkelen, breed of smalhoofdi- gen Hierom denkt spr. dan ook met eenige assistentie meetingen te verrichten, hetgeen absoluut pijnloos is. Voorts zal een enquête worden ingesteld naar de verschillende bloedgroepen. Mevr. Dr. Kaiser houdt een causerie over de men- schelijke spraak en uitdrukkingen. Men analyseert hieruit de persoonlijkheid. Een groep bewoners zal worden uitgenoodigd om hunne stem op gramofoon- platen te doen vastleggen. Dr. van Heek spreekt daarop den wensch uit een economisch onderzoek te willen instellen naar de mogelijkheid tot het scheppen van meer welvaart. De heer ter Veen zegt hierop hartelijk dank aan Tr. Smeding voor de groote hulp, reeds bij het eerste verzoek geboden. Spr. hoopt voorts dat hier groote waarden kunnen worden verzameld in 't belang der wetenschap, der W.Meer en van het geheeie Neder landsche volk (applaus). Geen voddenjoden meer in Duitschland. Eet vak is te kelanarijk om aan Joden te norden toevertrouwd Volgens het blad „Der Angriff" zal de handel in vodden en oude kleeren, welke vrijwel uitslui tend door joden wordt gedreven, in Arische han den overgaan omdat de joden „niet voldoende betrouwbaar zijn". Duizenden Joden en hun ge zinnen zullen hiermede, zegt het Joodsche tele graaf agentschap, hun bestaansmogelijkheid kwijt raken. De vergunningen aan de Joden zul len niet verlengd worden en in verschillende plaatsen is hiermede reeds een begin gemaakt. De „Angriff" zegt verder, dat dit besluit ge nomen is wegens het belang van dezen handel voor de verschaffing van grondstoffen aan de Duitsche industrie. Deze belangrijke taak kan niet aan de joden worden overgelaten, ofschoon erkend wordt, dat zij het bedrijf tot zijn tegenwoordige gezonde positie hebben opgebouwd. Volgens het Joodsche telegraaf agentschap zal thans ook het beroep van architect voor de Joden worden gesloten. De voorzitter van de Rijkskamer voor de bouwkunst heeft een Joodschen architect verboden ui Neu renberg te werken, omdat hij „de noodige be trouwbaarheid en geschiktheid mist voor de pro ductie van Duitsche cultureele kunstvooruer^ pen". INBRAAK OP DEN KLOVENIERSBURGWAL TE AMSTERDAM. Gistermorgen ontdekte het personeel van een bin- nenscheepvaartkantoor aan den Kloveniersburgwal, dat. in den nacht van Dinsdag op Woensdag inbre kers de brandkast aan den achterkant hadden open gescheurd en een bedrag van f 400 a f 500 er uit ont vreemd hadden. Vermoedelijk hebben de daders zich voor de sluiting van het kantoor reeds in het ge- houw bevonden en hebben zij zich laten insluiten, waarna zij zich door verbreking van eenige binnen deuren toegang hebben verschaft tot het lokaal, waar de brandkast stond. Bij hun vertrek hebben zij nog een bezoek gebracht aan een beeldhouwersatelier in een belendend perceel, doch daar vonden zij, zooals te venvachten was, niets van hun gading. LINDBERGH NAAR DUITSCHLAND. Op uitnoodiging van den Duitschen Minister van Luchtvaart, Goering, zal Kolonel Lindbergh een be zoek van verscheidene dagen aan de Duitsche lucht* vaartinstellingcn maken. Ir. Smeding blijkt groot enthousiasme te bezitten voor het nieuwe werk dat zal worden gedaan voor de Wieringermeerbevolking. Spr. zegt dat de dank, die prof. ter Veen hem bracht, moet worden gebracht aan de wetenschap voor de groote belangstelling, welke zij heeft voor de Wieringermeer. Spr. hoopt, dat 't nieuwe geluid, dat op deze vergadering heeft geklonken door eiken bewoner zal worden verstaan en begrepen. Als laatste spreker voerde het woord burgemeester Peters van Medemblik. Het voornemen bestaat, om na beëindiging van 't onderzoek, dat zeer spoedig zal aanvangen, nog eens opnieuw samen te komen. De eerste inzet voor de medische, taalkundige, psychische, sociografische en economische enquete, was hiermede ten einde. Op de aangeboden lijsten werd door alle aanwezigen ge- teekend. B ARS!N GE RHORN Goed geslaagd schoolfeest. Uitvinding tegen het «verregenen" van schooluit stapjes. Is er in het leven van de kinderen een mooier dag te bedenken dan die van 't schoolfeest? Is 't dan wonder, dat er dagen van te voren reeds over ge sproken wordt? Is 't niet een pracht gezicht, die blijde kindergezichten bij aankomst of vertrek op die groote dag te zien? Zelfs 't weer is niet bij machte de feestvreugde te temperen. Dit werd bewezen op 7 Juli, toen de laagste klassen naar Alkmaar en 'Omstreken gingen. In de morgenuren werd een be zoek gebracht aan de apenkooi, de hertenkamp en de volières te Alkmaar. Daarna ging 't op Bergen af, waar in de speeltuin Duinvermaak volop genoten werd. Een wandeling naar 't zandgat moest, door een opkomende on weersbui, tot een volgend jaar uitgesteld worden. Onder een stroomende regen werd de reis naar Cam perduin gemaakt. In de inrichtingen van den heer Groothof werd een broodje gegeten en een droge bui afgewacht, 't Bleef regenen, regenen! Toen stelde de eigenaar van onze schuilplaats ons voor:' „Geef alle kinderen een badpakje aan, dan kunnen ze evengoed spelen en blijven de kleeren droog". Na kort beraad werd besloten, dit voorstel te aanvaar den en een oogenblik later liep de hecle troep, ge leiders meegerekend, in den stroomenden regen heel op hun gemak, een spelletje te doen. 't Aankleeden leverde wel wat moeilijkheden op, maar ten slotte heeft ieder toch zijn eigen spulletjes terug gekre gen. Nu werd de terugreis aanvaard. Oudergewoonte werd in Sclioorl nog even opge stoken en van de speelwerktuigen genoten. Onder gezang en gejuich kwamen de kleinen om onge veer 8 uur binnen. Velen meenden, dat 't schoolfeest wel verregend zou zijn, maar veel kinderen durfden beweren: „Regen? We hebben bijna geen regen ge had!" De grootere kinderen gingen 14 Juli op 'Amster dam af. 't Weer heeft zich dien dag best gehou den: behoudens een heel enkel buitje is 't den ger heelen dag droog geweest. Via Edam en Volendam werd naar de hoofdstad gereden. Aldaar werd een wandeling gemaakt langs Bijen korf, Paleis, Kalverstraat en vervolgens naar 't bootje, dat ons door havens en grachten zou brengen. Dit bootje bleek een prachtige nieuwe motorboot te zijn, waar de kinderen, gezeten op makkelijke stoelen, konden genieten van al 't moois, dat door een geleider werd aangewezen. Na de boottocht werd naar Artis gewandeld. Ook daar werd volop genoten. Het voederen van de orangs was heel leuk. Tenslotte gingen twee jon gens en één orang op de wip. Alleen moet de orang nog even leeren te waarschuwen, wanneer hij van de wip gaat, want nu zullen de twee jongens, waar onder een van Barsingerhorn, hun broekje wel ge voeld hebben. Het voederen van de pinguins werd met belangstelling gevolgd. Wc zouden zoo door kunnen gaan, maar we hoeven 't niet verder te vermelden: Artis is en blijft voor de jeugd schit terend. Na nog even langs Schiphol gereden te zijn, vverd de reis in de richting Haarlem voortgezet. Via 't Kopje en de Ruïne van Brederode, werd de thuis reis aanvaard. Ook nu kwaim 't groepje kinderen voldaan in 't dorp aan. Een woord van dank aan de vele inteekenaars cp de schoolfeestlijstcn en aan de chauffeurs van de H.A.B.O.-bussen is hier zeker wel op zijn plaats.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7