Raad Schoorl Kazematten aan de grens worden bezet De voorzitter heette allen in de gerestau reerde Raadszaal hartelijk welkom. Het sportterrein zal niet worden gerepa reerd. Debat over de benoeming van den controleur voor werkverschaffing en steunverleening. Eenige leden spra ken van een vriendjespolitiek. Een on verkwikkelijk debat. Kassier van de Boerenleenbank en wethouder. De heer W. K. Belonje met algemeene stem men benoemd tot secretaris-ontvanger. De Raad verzet zich tegen de wijziging der gemeentebegrooting 1936, door Ged. Staten gewenscht geacht. De gemeen telijke korenmolen wordt verhuurd en gaat weer malen. Gistermiddag om half drie kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: S. G. L. F. Baron van Fridagh. Aanwezig alle leden. De publieke tribune is goed bezet. De Voorzitter heette alle raadsleden van harte welkom in de gerestaureerde Raadszaal en hoopte, dat aldaar goede besluiten zouden worden genomen. Spr. wilde van deze gelegenheid gebruik maken om het oude schoolhoofd te Groet, die gisteren af scheid nam, dank te zeggen voor hetgeen hij in tal van jaren voor het onderwijs deed en heette welkom het nieuwe schoolhoofd, den heer Band, daarbij de hoop uitsprekende, dat het hem te Groet goed zou bevallen. Notulen. 1. Vaststelling van de notulen der openbare verga dering van 13 Mei 1936. Zonder op- of aanmerkingen gearresteerd. Ingekomen stukken. Wij vermelden hiervan de navolgende: a. Schrijven van het R.K. schoolbestuur alhier, houdende verzoek om ingevolge art. 72 der L.O.-wet over te gaan tot beschikbaarstelling van een bedrag ad f 100.ten behoeve van de aankoop van een 5-tal nieuwe schoolbanken. B. en W. stellen voor een 5-tal banken, welke in de openbare scholen in de gemeente niet in gebruik zijn, ter beschikking van voornoemd schoolbestuur te stellen. Wethouder Bijl (R.K.) vroeg, of het wenschelijk was banken van een school, welke 52 jaar oud is, nu nog over te plaatsen naar een andere school. Spr. wees erop, dat deze banken een geheel ander model hadden dan de in die school bestaande banken. Spr. stelde voor, vijf nieuwe banken te laten maken. Dit voorstel werd z.h.st. aangenomen. b. Schrijven van S. Schoorstra alhier, houdende verzoek om een bijdrage als bedoeld in art. 13 der L. O.-wet in de kosten van vervoer van 4 zijner leer plichtige kinderen naar de school voor Chr. Nat. On derwijs te Bergen. De gevraagde vergoeding bedraagt per kind pl.m. f 40— per jaar. B. en W. onderzoeken thans of het mogelijk is, dat de kinderen zich per fiets naar de school begeven, waardoor de ten laste der gemeente komende kosten aanzienlijk minder zullen bedragen. B. en W. stellen voor dit stuk ter afdoening in hun ne handen te stellen. Aldus besloten. c. Adres van de Voetbalver. S.V.V. alhier, houden de verzoek genoemde vereen, een extra subsidie te verleenen voor de verbetering van het sportpark. B. en W. stellen voor, onder verwijzing naar het ter zake besprokene in de vergadering van 19 Febr. óp dit verzoek afwijzend te beschikken. De heer Blom (S.D.A.P.) zeide, dat nu het bedrag van de gemeente alleen zou moeten komen en vroe ger van Rijk en Gemeente tesamen. Spr. meende, dat nu geen ander besluit zou kunnen worden geno men, hoewel hij het betreurde, dat de voetballers geen behoorlijk terrein hebben. Het advies van B. en W. werd daarna aangenomen. d. Adres van D. Swaan alhier, houdende ver zoek om medewerking aan den Raad, ter verkrij ging van de mogelijkheid tot plaatsing van de vroegere valhekjes.in het gedeelte Achterpad dat over zijn landerijen loopt. B. en W. deelen mede, dat voor deze plaatsing ontheffing noodig is van het verbod gesteld in art. 29 van het Prov. Wegenreglement 1934. Zooda nig ontheffing is door Swaan echter nimimer aan gevraagd. B. en W. stellen derhalve voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Besloten werd Swaan nogmaals een brief te zenden met dringend verzoek dezen geteekend terug te zen den. e. Schrijven van den Pensioenraad te 's-Graven- hage, inzake aanvrage voorloopig pensioen van J. Chr. Kettenborg, eervol ontslagen hoofd der O. L. School te Groet. B. en W. stellen voor in verband met deze pensioen regeling, gelet op de artt. 33 en 150 der Pensioen wet 1922, den pensioensgrondslag van gemelden functionnaris alsnog nader te bevestigen op een bedrag van f3870.voor wat betreft, de data 1 Jan. 1926, 1 Jan. 1934 en 1 Jan. 1936. Conform besloten. f. Schrijven van C. Blom alhier, houdende een aanvrage ingevolge art. 13 der Landarbeiderswet ter bekoming van een voorschot groot f 2794.50, voor den aankoop van grond en stichting van een woning aan den Houtendïjk in de buurtschap Har gen dezer gemeente. B. en W. stellen voor het gevraagde voorschot te verleenen met inachtneming van de gebruikelijke voorwaarden en onder bepaling dat het Rijk bereid zal blijken te zijn aan de Gemeente onder gelijke voorwaarden het benoodigde kapitaal in den vorm van een annuiteitslecning te verstrekken. Het betreffende ontwerp beantwoordt aan de wettelijke bepalingen terwijl de ligging van het gebouw het karakter van landarbeidersplaatsje doet bewaren. Als voren. g. Schrijven van J. Delis Jz. e.a. alhier, houdende verzoek, in aanmerking te komen voor de functie van hooisteker ter voorziening in de bestaande vacature. B. en W. stellen dienovereenkomstig voor te be noemen tot hooistekers 1. J. Delis Jz.; 2. J. Polle. De aan deze functie verbonden vergoeding bedraagt f20.— per jaar. Als voren. h. Schrijven van de Gymn. Ver. „Olympia" alhier, houdende verzoek voor de ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan te houden Turndag op 19 Juli a.s. een prijs beschikbaar te stellen. B. en \V. stellen voor een bedrag ad f 10 behoudens goedkeuring van Ged. Staten, voor dit doel be schikbaar te stellen. Als voren. Benoeming controleur werkverschaffing. Een onverkwikkelijk' debat. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Blankestein door B. en W. van Koedijk en Schoorl was benoemd tot controleur voor Werkverschaffing en Steunver leening. De heer Kaandorp (R.K.) zeide, dat de Raad aller minst ingenomen kon zijn met de benoeming van een gepensionneerd haltechef der Nederl. Spoorwe gen, die bovendien agent was van een drukkersfir ma. Spr. noemde dit cumulatie en zeide, dat zulks misdadig was. Uit de 66 sollicitanten was een andere keuze te doen; nu heeft tmen anderen het brood uit den mond gestooten. Spr. noemde dit vriendjespoli tiek, waardoor het vertrouwen in het beleid van het gemeentebestuur werd geschokt. De publieke tribune applaudisseert. De Voorzitter wees de heeren erop, dat bewijzen van instemming niet konden worden toegestaan, anders zou de tribune worden ontruimd. De heer Blom (S.D.A.P.) was het volkomen eens met den heer Kaandorp en zeide, dat nooit iemand had mogen worden benoemd als de heer Blanke stein, die een dergelijk inkomen heeft. Temeer ook, omdat genoeimde heer geen verstand heeft van werkloozenzorg en steunverleening. Spr. wilde opmerken, dat geen mensch in Schoorl hiermede content is en noemde deze benoeming eveneens een vriendjespolitiek. Uitdrukkelijk ver klaarde spr. dat het niet ging tegen den persoon van den heer Blankestein. De heer Dui» (S.B.) onderstreepte de woorden van de beide vorige sprekers en wilde er nogmaals op wijzen, dat een samengaan van de functies wet houder der gemeente en kassier van de Boerenleen bank, zooals de heer Schermer is, onbestaanbaar moet worden genoemd. Wethouder Schermer (V.D.) Dat heeft hier niets mede te maken. De Voorzitter antwoordde, dat de heer Blankestein door B. en W. van Koedijk en Schoorl was benoennd met 5 van de 6 stemmen. Die vijf menschen hebben een verantwoordelijkheid op zich geladen. Spr. zei de, dat van de 66 sollicitanten er talrijke afvielen, men wilde toch in ieder geval een administratief onderlegd persoon hebben. De Voorz. protesteerde ernstig tegen de uitlating van vriendjespolitiek. Wethouder Bijl wees erop, dat zijn collega Scher mer bij de besprekingen in B. en W. nimmer de Boerenleenbank naar voren bracht en er nooit over sprak, nog minder geheimez aken openbaar maak te. De heer Blom was van oordeel, dat. het zeer moei lijk is een samengaan van kassier der Boerenleen bank en wethouder der gemeente. De heer Winder (S.B.) vonde de verdachtmakin gen tegenover den kassier van de Boerenleenbank in de raadszaal niet op hun plaats. De heer Duin moet dat in een vergadering van de Boerenleenbank doen. Wethouder Schermer zeide, dat de wethoudersbe noeming reeds lang voorbij was en hij heeft met z'n geweten uitgemaakt of beide functies samengingen. Het bankgeheim is bij spr. heilig en hij heeft het nimmer geschonden. Bovendien meende spr. dat liet. minderwaardig was van den heer Duin hem hier verdacht te maken. De Voorzitter sloot het debat, en zeide, dat hij straks in geheime zitting nadere inlichtingen zou verschaffen over de benoeming van den controleur, zoo dit gewenscht werd. Wijziging Gemeentebegrooting 1935. 3. Voorstel van B. en W. to wijziging van de gemeentebegrooting 1935. Ie de 6e en 7e Suppl. begrooting, resp. tot be dragen van f 1724.80 en f 162.04 in ontvangst en f 6057.77 en f 897.05 in uitgaafé. 2e en 3e op af- en overschrijving op de uitgaafpos ten, tot een bedrag van f 1625.46. Conform besloten. Rekeningen dienstjaar 1935. 4. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan de navolgende rekeningen over het dienstjaar 1935. a. de rekening en verantwoording van Maat schappelijk Hulpbetoon, met een nadeelig saldo van f 198.84. b. Idem van den Gemeenschappelijken Vleesch- keuringsdienst in den Kring Schoorl, met een nadee lig saldo, gewone dienst van f 155.83. c. Balans benevens verlies- en winstrekening van Woningbouwvereeniging „Schoorl", met een nadee lig saldo voor de bouwblokken A en B tezamen ad f 1730.18. d. Rekening van het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf, met een voo'rdeelig saldo van f2473.63. e. De rekening van het Gemeentelijk Gasbedrijf met een nadeelig saldo van f 5223.25. f. De Gemeenterekening gewone dienst, nadeelig saldo f 11.576.65, kapitaaldienst, voordeelig saldo f 1.812.96. De Voorzitter zeide, dat het jaar 1935 wel zeer on gunstig was geweest, zoodat de gemeente in 1937 zeker noodlijdend zou worden. Benoeming van een Secretaris-Ontvan ger. De heer W. H. Belonje benoemd. 5. Voorstel van B en W. tot benoeming van een Secretaris-Ontvanger en van een bezoldigd Ambte naar van den Burgerlijken Stand in de, op 1 Sep tember a.s. komende vacature. B. en W. bieden den Raad de volgende aanbeveling aan: 1. W. K. Bolonje, ambt. ter secretarie, tevens pls.v. secretaris en ontvanger. 2. C. J. van Wijk, ambt. ter secretarie. In hun toelichting zeggen B en W. het volgende: Indien de Raad zich met de bovengenoemde aanbe veling zou vereenigen, door over te gaan tot benoe ming van den als nummer 1 gestelden functionnaris tot Secretaris en Ontvanger, ligt het in de bedoeling van B. en W., den sub 2 aanbevolene te bevorderen tot len ambtenaar ter Secretarie en tevens voor te dragen voor benoeming tot administrateur van den Vleeschkeuringsdienst. welke laatstgenoemde betrek king door het bedanken van den tegenwoordigen fuctionnaris eveneens per 1 September vaceert. De Raad ging voor behandeling van dit punt eerst in geheime zitting. Na heropening vroeg de heer Duin, waarom B. en W. het niet noodig achtten een oproep te plaatsen. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. van mee ning waren, dat in de gemeente zelf voldoende stof aanwezig was en dus door een oproep onnoodig ver wachtingen bij anderen zouden worden opgewekt. Na stemming werd de heer Belonje met algemeene stemmen benoemd De heer Belonje dankte den raad voor het vertrou wen, dat in hem gesteld werd en hoopte zijn taak naar behooren te vervullen. Het deed spr. zeer veel genoegen, dat hij met algemeene stemmen was be noemd, waaruit bleek, dat hij wel gewogen, maar niet te licht was bevonden. De Voorzitter wenschte den heer Belonje van harte geluk met z'n benoeming en hoopte op een prettige samenwerking. De maatschappij had aldus spr. recht op rechtschapen, ijverige ambtenaren. Als straks de nieuwe secretaris wordt beëedigd, zou spr. hierop nader terugkomen. Tot bezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd daarna de heer Belonje, eveneens met algemeene stemmen benoemd. Wijziging Gemeentebegrooting 1936. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de be grooting voor 1936 ingevolge de nota van opmerkin gen van Ged. Staten, waarbij onder meer verlangd wordt: lo. het verlagen met 5 van de jaarwedden van den eersten ambtenaar ter Secretarie en van die van den Gemeente-opzichter, tevens belast met het bouw toezicht; 2o. het aanpassen der loonen van de werklieden en van het daarmede gelijk te stellen personeel, zoo als schoonmakers, bij het plaatselijk loonpeil. B. en W. verzoeken tevens, machtiging te verlee nen tot het aanbrengen van die administratieve wij zigingen welke uit een eventueel nader te voeren correspondentie met Ged. Staten zouden voortvloeien. De Voorzitter zeide, dat van een verlaging van jaarwedden en loonen geen sprake kan zijn, omdat deze niet uitgaan boven het plaatselijk loonpeil. Wethouder Schermer meende, dat met hand en tand de rechten der menschen moest worden ver dedigd. Laten wij afwachten, wat van 'Regeerlngs- wege wordt gedaan. De Voorzitter was het hiermede volkomen eens en meende, dat de Regeering zich in verschillende ge vallen uitgesproken heeft, dat de wedden en loonen in Schoorl niet te hoog waren. De Raad ging hiermede accoord. Wat de andere wijzigingen, door de Regeering voorgesteld, betreft, werd hetzelfde standpunt inge nomen. Verbetering Schoolwoning te Groet. 7. Voorstel van B. en W. om eenige verbeteringen in de schoolwoning te Groet aan te brengen, alsmede om school en woning in het a.s. najaar te doen schil deren (uitwendig) en eenige beplanting in den tuin aan te brengén, waartoe een crediet gevraagd wordt van f500.overeenkomstig kostenraming van den gemeente-opzichter. Gemeld crediet nader te regelen bij suppletoire begrooting. Conform wordt besloten. Gemeentelijke Korenmolen. 8. Voorstel van B. en W. om ten behoeve van het aanschaffen van nieuwe zeilen en een stel maal- steenen voor den Gemeentelijken Korenmolen, een crediet te willen verleenen van f350.nader te re gelen bij suppletoire begrooting. De Voorzitter merkte op, dat per 1 September de molen kan worden verhuurd. De heer Duin betwijfelde of het dienstig was den molen te verhuren; beter achtte spr. het den molen als natuurmonument te behouden. Meer geld wilde spr. er niet aan spendeeren. De heer Kaandorp dacht, dat bij de overdracht, de molen kon draaien, doch dat blijkt, nu niet het ge val te zijn. De Voorzitter antwoordde, dat de huurder er een loonend bedrijf in ziet. Het is een vakman die er over oordeelen kan. De heer Duin: Dan moet hij voor niets malen, want de maalderijen zijn zoo goedkoop, dat de huur der er niet tegen zal kunnen concurreeren. De Voorzitter zeide, dat een werkend monument nog veel mooier is. De heer Winder meende, dat eerst, diende te wor den onderzocht, of de molen inderdaad malen kan. De Voorzitter antwoordde, dat de molen is opge leverd in bedrijfswaardigën staat. De heer Blom was van oordeel, dat de huurder er niets in kan verdienen. EERSTE KAMER. Dr. MANNHEIMER IS NEDERLANDER GEWORDEN. BEZWAREN TEGEN VERLAGING DER RICHTPRIJZEN. Vergadering van Woensdag 15 Juli. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der Rijksbe- grooting voor 1935 (defensie). De heer de Savornin Lobman (c.h.) is er over ver baasd, dat er bezwaren zijn gemaakt tegen de aan schaffing van pantserauto's, in welk verband hij wijst op het dreigende oorlogsgevaar. Spr. dringt op verdere versterking van het leger aan. Kan de mi nister verzekeren, dat de kazematten aan de gren zen steeds een voldoende geoefende bezetting zullen hebben Mevr. Pothuis-Smit (s.d.) motiveert, waaróm haar fractie tegen dit wetsontwerp zal stemmen. Zij acht pantserauto's in ons land onnuttig. Bovendien ziet zij in de wijze van aanschaffing een aantasting van het budgetrecht der Kamer. De minister van defensie a.i., de heer Colijn, zegt, dat pantserwagens van moderne strijdkrachten een ondeelbaar geheel uitmaken. Wat het budgetrecht betreft, merkt de minister op, dat het eindcijfer der begrooting geen verandering heeft ondergaan. Voor de artillerie-uitgaven is evenwel meer noodig geble ken dan aanvankelijk geraamd was. Deze gelden zijn hiervoor in plaats van aan minder belangrijke on derdeden uitgegeven. Voor de luchtdoelartillerie zijn 16 batterijen besteld. De regeling, om de kazematten te bezetten voor de voor-mobilisatie, zal ver moedelijk binnen twee maanden haar beslag krijgen. Het wetsontwerp wordt z.h.st. goedgekeurd, met aanteekening, dat de sociaal-democraten tegen zijn. Het wetsontwerp wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de zeden in het wetboek van strafrecht ter hetere bescherming van minderjarigen wordt z.h.st. goedgekeurd. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot naturalisa- satie van H. B. Braches en 20 anderen en van A. Blom en 19 anderen. De heer van Citters (a.r.) heeft bezwaren tegen de naturalisatie van dr. F. Mannheimer, omdat hij er niet van overtuigd is, dat het gevoel van saamhoo- righeid met ons volk den heer Mannheimer lot zijn naturalisatie-aanvraag heeft geleid. Hier zijn zakelijke belangen in het spel. Spr. wijst op de buitenlandsche financieele relaties van Dr. Mannheimer. Hij is van meening, dat deze naturali satie dient, om het bankierskantoor Mendelssohn en Co. te Amsterdam, meer relief te geven. Men zij voor zichtig voor den invloed van buitenlandsche con cerns. Hij acht de naturalisatie van Mannheimer niet in 's lands belang en adviseert, het ontwerp niet goed te keuren. De heer de Gijselaar (c.h.) is tegen de wetsontwer pen, welke de Kamer in dwangtoestand brengen, om dat. rijp en groen er in zijn samengevoegd. De heer de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) wijst er op, dat naturalisatie van den heer Mann heimer niet. in 's lands belang, doch alleen in zijn belang is. Ook spreker is van meening, dat liefde en toegenegenheid voor ons volk bij den heer Mann heimer geen rol heeft gespeeld bij deze aanvraag. Hij zal zijn stem aan het ontwerp onthouden. De heer Drooglever Fortuyn (lib.) wijst op het internationaal karakter van het geldwezen. Hij is van meening, dat hier de goede naam van een vreemdeling lichtvaardig wordt aangetast. Het in gestelde onderzoek door den Officier van Justitie en het advies van de Neclerlandsche Bank zijn voor spr .overtuigend om voor dit ontwerp te stemmen. De minister van justitie, de heer Van Schaik, be twist, dat de heer Mannheimer geen saamhoorig- heidsgevoel zou hebben. Op verschillend terrein heeft hij hiervan doen blijken. Belangrijke giften heeft hij beschikbaar gesteld. Geen belangrijke transacties onderneemt hij, zonder overleg met de regeering en de Nederlandsehe Bank. De veronder stelling, dat hij een aanval op den gulden heeft ondernomen, is onjuist. Het tegendeel is waar. Bovendien is het kantoor Mendelssohn en Co. een Nederlandsehe onderneming, ook al staat het in relatie met Duitsche firma's. De Kaïmer keurt het eerste ontwerp goed met 34 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren de Gijselaar i'c.h.), Briët (a.r.), Van Citters (a.r.) en d'Ansem bourg (n.s.b.) Het tweede ontwerp wordt z. h. st. goedgekeurd, met aanteekening, dat de heer de Gijselaar tegen is. Aan de orde is de vaststelling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1936. De Voorzitter: Daar kan toch een proef mee worden genomen! Het voorstel van B. en W. werd daarna in stem ming gebracht en aangenomen met 6 stemmen voor en 1 tegen. Alleen de heer Duin (P. B.) stemde tegen. Wedde Conciërge Raadhuis. 9. Voorstel van B. en W. om de wedde van den conciërge van het Raadhuis met f50.'sjaars te verhoogen, ingaande 1 Juli j.1., wegens meerder te verrichten werkzaamheden door uitbreiding van het aantal vertrekken in het Raadhuis. De tegenwoordige belooning bedraagt f 333.30. De conciërge had f 150.meer gevraagd. De heer Gutter (S.D.A.P.) vond de verhooging van f50— wel wat. heel schriel en vond een verhooging van f150.behoorlijk. De heer Duin meende, dat door den Raad hier een tusschenweg kon worden bewandeld en f100.ver hooging kon worden gegeven. De heer Gutter ondersteunde het voorstel van den heer Duin. De heer Winder zeide, dat als f50.te kort bleek, altijd een gratificatie kon worden verleend. De Raad ging met dit laatste voorstel accoord. Rondvraag. De heer Blom vroeg nogmaals of de rouleering in Schoorl kon worden opgeheven? De Voorzitter antwoordde, dat de regeering de rou leering wenscht te zien doorgaan, indien de werkver schaffing niet gedurende de zomermaanden wordt stopgezet. De heer Gutter; Laten we maar zoo gauw moge lijk noodlijdend worden. (Gelach.) De Voorzitter: We zijn al bijna aan het station. De heer Gutter: De werkloozen zullen er in ieder geval mee gebaat zijn. De heer Duin wilde de wegen, net als vroeger, doen schouwen. De Voorzitter antwoordde dat juist dit jaar de we gen wel zijn geschouwd. De heer Duin vroeg, hoe het stond met de vergun ningen, verleend door de politie voor het kampeeren? De Voorzitter zeide, d&t de menschen voor één of twee nachten konden kampeeren en daarna een ver gunning konden krijgen. Hierna sluiting. De heer Ruiter (r.k.) keurt af het doel der regee ring, om de prijzen van de land- en tuinbouwpro ducten te doen dalen tot het peil van de wereld markt. Immers, dan zullen die prijzen uiterst laag worden en sterk verschillen van de andere prijzen in ons land en daardoor groote spanningen oproe pen. Ondanks de gevoerde politiek is de koopkracht van het agrarisch deel onzer bevolking practisch nihil gebleven. Hij dringt aan op spoed bij de instelling van een afzonderlijken dienst voor de kleine boeren. Ook de kleine tuinders verkeeren in nood en dienen gehol pen te worden. Spr. critiseert scherp de machtspositie, welke Uni- lever inneemt bij de maatregelen, welke verband houden met den import van alle soorten vetten en de prijsbepalingen. Wat het bacon-contract betreft,, zegt spr., dat de minister op den goeden weg is. Hij vraagt even wel, of het niet mogelijk is, afval van varkens te verwerken tot gehakt in blik. Dan zou de afval uit de markt kunnen worden genomen en tevens aan een onbillijke concurrentie een einde worden gemaakt. De heer Van Rappard (lib.) zegt, dat de heffing van hooge invoerrechten aan de grens ook voor hem wel iets aantrekkelijks heeft en acht een reorgani satie van de huidige omvangrijke regelingen nood zakelijk. Spr. wijst vervolgens op de wanverhoudingen tus- schen het loon van de landarbeiders en de loonen, welke in andere bedrijven worden betaald. De verlaging van den richtprijs voor tarwe van f10 op f9, heeft veel beroering, bij de boeren ge wekt, die deze verlaging vernamen na den uit zaai, waarbij zij met een prijs van f 10 hadden ge rekend. De regeering kan het boterverbruik stimuleeren door aan leger en vloot instede van margarine boter te verstrekken. Als het waar is, dat Rusland een groote hoeveel heid vee noodig heeft, moet al het mogelijke wor den gedaan om den verkoop te doen doorgaan. Aardappelmeel worde in het brood gemengd. Het vraagstuk van steunverleening aan de kleine boeren vraagt een spoedige oplossing. De heer Mendels (s.d.) zegt, dat de minister voor alle regeeringsbureaux den privaat-rechterlijken, vorm heeft gekozen, omdat hij met de rechtspositie van het personeel, dat een tijdelijke taak heeft, geen raad wist. Maar het rijksambtenarenreglement, al- dusm erkt spr. op, kent toch tijdelijke ambtenaren. Spreker wijst op de zonderlinge figuur van de in verband met de steunmaatregelen opgerichte stich tingen. Hoewel zij blijkens de statuten den vorm van zelfstandige stichtingen hebben, zijn zij geheel afhankelijk van den minister, die al haar besluiten naar eigen inzicht kan wijzigen. Welke misstanden of wanverhoudingen op het Landbouwcrisisbureau hebben vier juristen genoopt, plotseling ontslag te nemen? Spr. acht het zielkun dig niet juist, dat een man, die voor een ernstig misdrijf een zware straf heeft ondergaan, zoo op den voorgrond is gesteld, en een vooraanstaande positie verkreeg. Het is niet juist, een advocaat, wiens levenswan del veel te wenschen overlaat, als chef aan te stellen van een kleine juridische afdeeling, boven vier ju risten van onbesproken gedrag. Het rapport-Schepel bracht ernstige misstanden aan het licht. De heer Otlen (v.d.) betoogt, dat een verdere verla ging van de prijzen der landbouwproducten niet mo gelijk is. De export van onze landbouwvoortbrengse- len moet zooveel mogelijk worden gehandhaafd. Spr. gelooft niet, dat vermindering van de melkproductie voordeel zal opleveren. De teeltregeling zal z.i. niet leiden tot een vermindering van deze productie. De vergadering wordt om half vijf verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. DOOR BOOMSTAM GETROFFEN Amsterdam, 15 Juli Gisteravond om kwart over zes is een 60-jarige man in het Marnix- plantsoen te Amsterdam door een vallend stuk boomstam getroffen. Hij bekwam een hersen schudding en een gebroken sleutelbeen. Tiet slachtoffer is naar het Binnengasthuis vervoerd VERDUISTERING VAN BOEKEN BIJ DE LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENINGEN Bibliothecaris (jeschorst. De politie te Wageningen heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den bibliotheek-beambte G. S. wegens verduistering van boeken ten nndoele van de bibliotheek der landbouwboogeschool aldaar De verduistering moet over enkele jaren loopen en zeer omvangrijk zijn. Reeds is een aantal boeken die S. ten eigen bate had verkocht door de politie opgespoord en in beslag genomen. Het onderzoek is nog in vollen gang. S. is door het curatorium der landbouwhooge- school voorloopig voor zes weken geschorst.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8