Uit liet Kuis met de hooge trap. ALKMAAR Krachtig Engelsch protest. Over de verlaging der salarissen van het Politiepersoneel staakten wederom de stemmen. Een verhooging van school gelden werd aangenomen, met alleen de stem van den heer Appel tegen. Na men van straten in de woonwijk aan de Zuidzijde van den Bergerweg. De Han delsschool blijft voortbestaan. De wij zigingen der gemeentebegrooting voor 't dienstjaar 1936, de hoofdschotel der agen da. De algemeene beschouwingen le veren geen nieuwe gezichtspunten op; politieke debatten zonder zin. Gistermiddag om één uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: Jhr. F. H. van Kinschot, burgemeester. Afwezig waren de heeren Mr. Leesberg en Keysper (r..k) en Grondsma (c.h.). In de Commissie van onderzoek der gemeentere kening over 1935 werden gekozen: Mej. Nierop en de heeren Govers, Sietsma, Vogelaar en Venneker. Daarna werd tot lid in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim benoemd de heer D. J. Scheffel. De salarissen van het politie-personeel werden ver- volgens wederom onder de loupe genomen. De motie, welke de heer Venneker e.a. in de vorige vergadering indienden en waarover de stemmen staakten, werd ingetrokken. De heer Venneker zou wenschen, dat de partijen tot elkaar kwamen en meende, dat een salariskor ting onvermijdelijk was. Spr. wilde deze echter niet doen ingaan op 1 Juli 1936, doch op 1 September '36, dan was er tenminste voor die menschen gedaan, wat er gedaan kon worden. De heer Van Drunen (S.D.A.P.) zeide, namens z'n fractie niet accoord te kunnen gaan met het voor- stel van den heer Venneker. Spr.'s fractie was van oordeel, dat aan het salaris van het politie-personeel niet meer kon worden getornd. Het bedrag zou zeer zeker wel uit „onvoorzien" kunnen worden gehaald, althans voor dit jaar. De heer Vogelaar (C.H.) kon zich met dit laatste niet vereenigen. Het voorstel van den heer Venneker werd daarna in stemming gebracht en wederom staakten de stem men (9—9). De suppletoire begrootingen van het Centraal Zie kenhuis, dienst 1935 en 1936, werden daarna goedge keurd. Aan de orde was voorts een herziening der school- geldrcgelingen. De heer Venneker zeide niet met enthousiasme te genover deze zaak te staan, omdat aan de bevolking weer nieuwe lasten werden opgelegd. Dat moest in dezen tijd eigenlijk niet voorkomen. Echter: men heeft geld noodig, maar het onbillijke is, dat een verhooging van lasten wordt gelegd op een gedeelte der bevolking, n.1. op dat deel, dat kinderen op school heeft. Omdat de gemeente een extra bijdrage uit het werkloosiheidssubsidiefonds moet ontvangen, zal er aan deze verhooging van schoolgeld niet ontkomen kunnen worden. De heer Bakker sloot zich bij de woorden van den heer Venneker aan. Spr. constateerde, dat de aan passingspolitiek, welke men in den Haag voert wel 'n zeer eigenaardige is. Immers, de hoogere inkomens worden ontlast en de lagere moeten des te meer be talen. De heer Appel (R.S.A.P.) zal tegen deze regeling stemmen. Er worden nieuwe lasten op de minst- draagkrachtigen gelegd en daarmede wil spi\ zich eenvoudig niet vei'eenigen. In deze regeling is van een behoorlijke progressie geen sprake. Bovendien is spr. voorstander van gratis openbaar onderwijs. De heer Vogelaar meende, dat de schoolgeldrege ling in Alkmaar steeds aan den lagen kant is ge weest, dat is wel een schrale troost, maar toch is het zoo. Het voorstel werd aangenomen met aanteekening dat de heer Appel er tegen was. Een garantie geldleening Centraal Ziekenhuis, groot f 123.000, een tijdelijke verlaging van het markt- geld voor boter, n.1. voor de eerste 25 Kg. 1 ets. per y2 Kg., boven 25 Kg. y2 ets. per y2 Kg. tot een maxi mum bedrag van f 5, en een wijziging der gemeen tebegrooting dienst 1935, gingen onder de hamer door. De wijziging der leges verordening werd na een korte discussie aangenomen. Conform besloten wer den de voorstellen van B. en W. tot verlaging dei- rente hypothecair bouwvoorschot, tot verkoop van grond aan den Westerweg en aan de Houtvaart. De verordening tot regeling van de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs te Alk maar werd aangehouden tot bij de behandeling der begrooting. De heer Grondsma komt ter vergadering. Voor het voorstel tot het geven van namen aan nieuwe straten ging de raad in geheime zitting. Na heropening werd in het woonk war tier aan de Zuidzijde van den Bergerweg de volgende namen aan de straten gegeven: Rembrandtstraat, Vermeer- straat, Frans Halsstraat, Gerard Doutstraat, v. d. Helststraat, Jan Steenstraat, Ferdinand Bolstraat en Ruysdaelkade. Vervolgens werden eenige voorzieningen getroffen met betrekking tot het ondérwijzend personeel aan de Rochdalcschool en aan de Tesselschadeschool. De onderwijzer D. Gerritsma wordt overgeplaatst van de Bosboom Toussaintschool naar de Tesselschade school; de onderwijzer G. C. van Gulik gaat van de Tesselschadeschool naar de school voor het centraal 7e en 8e leerjaar; de onderwijzer J. Koelman werd benoemd aan de school voor. centraal 7e en 8e leer jaar, en de onderwijzer A. Govers werd op wachtgeld gesteld. De tarieven van het Centraal Ziekenhuis werden gehandhaafd, na het voorstel der Raadsleden Keijs- per, Venneker en Woldepdorp, om over te gaan tot verhooging dier tarieven was ingetrokken. De heer Venneker wilde de komende rekening over het. volgend jaar afwachten. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de Handelsschool en de Handelsavondschool, althans ge durende den cursus 19361937 te handhaven. Wijziging gemeentebegrooting 1936. De hoofdschotel der agenda was het laatste punt der agenda, n.1. wijziging der gemeentebegrooting '36. Algemeene beschouwingen. De heer Venneker zeide, dat het bedrag van f 95000 van het Rijk niet voldoende was om de begrooting sluitend te maken. Spr. had er bezwaar tegen, dat tal van posten van den gewonen dienst naar den kapi taaldienst, waren overgeheveld en meende, dat op die wijze altijd een begrooting wel sluitend kon wor den gemaakt. Vijfzesde van het tekort over 1934, was naar den kapi taaldienst overgehaald en zulks zal zeker de moeilijkheden voor de komende jaren ver- grooten. Spr. vroeg of B. en W. wel verstandig had den gedaan met een zoo groot bedrag aan te vragen? Plotseling worden er f 51.000 uit de bedrijven geput, dit had toch ook in December kunnen gebeuren? Voorts wilde spr. weten, of B. en W. pogingen in het werk hadden gesteld om meer dan f95.000 te krijgen en of alle bezuinigingen door het college voorgesteld, wel reëel zijn? Spr. was daarop niet gerust, hij doelde op d.e bezuinigingen bij het Sport park, den Plantsoenendienst en Publieke Werken. Spr. kan zich er voorts moeilijk mee vereenigen, dat f5000 werd genomen uit de winst van het slacht huis over 1936. Behoudens eenige uitzonderingen kon spr. zich met de door B. en W. voorgestelde bezuinigingen ver eenigen. Do heer v. d! Vall (S.D.A.P.) had het gevoel van den reclasseeringspatiënt van wien alle voetstappen worden bewaakt. Het resultaat van de wet regelende de finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeen ten, noemde spr. wel zéér driest. Wanneer men te genwoordig niet doet, wat de Regeering wil, dan trekken ze in den Haag de koorden van de beurs dicht en men krijgt geen geld. Van de autonomie der gemeenten is niets meer overgebleven. Spr. drong aan op meer werkgelegenheid en noemde o.a. het Boschplan. De heer Grondsma: Behalve de restauratie van de Groote Kerk! De lieer v. d. Vall: Als de heer Grondsma zich deze interruptie meent te mogen permitteeren, dan is hij er naast, als hij meent,, dat de S.D.A.P.-fractie tegen restauratie is van dit monumentale bouwwerk, maar dan niet ten koste van de werklooze arbeiders. Spr. achtte het een bezwaar dat de gemeente steeds meer ging drijven op de kurken van eenige bedrij ven. Het heffen van indirecte belastingen wilde spr. veroordeelen. Spr. zag echter geen andere mógelijk heden om uit de impasse te geraken. De heer Hoytink: Ha! De heer v. d. Vall: Zegt U niet te vroeg „Ha!" maar wacht U liever tot de begrooting voor 1937. Spr. was voorstander van concentratie der bedrijven, die noemde spr. absoluut noodig. De volksaard wordt vernield; overal rondom ons ook in onze stad ziet men geestelijke verwil dering. Wij zijn tevreden met arbeid en brood; maar wat zegt nu de Regeering? Zij heeft een slagzin van een bekende firma gewijzigd overgenomen en zegt „Stempelen is toch goedkooper". Het bekende „Plan van den Arbeid' leidt naar de eenige oplossing; meende spr. De fractie van spr. wilde het college zooveel mogelijk steunen; maar dan moet er komen arbeid voor honderden en nog eens honderden. Want, zoo kan het niet langer! Probeer nog eens Den Haag te vermurven, opdat wij hier werk rijgen, zooals dat ook in Amsterdam het geval is. De heer Appel begon met te zeggen, dat de Re geering al lang de autonomie der gemeenten aan banden had gelegd. De neergang van het kapitalisti sche stelsel noemde spr. de oorzaak van alle ellende. Spr. was van meening, dat er door het college van B. en W. zeker geen wanbeleid was gevoerd. De heer v. d. Vall wil arbeid en brood, dat willen wij allen zeide spr. Het Plan van den Arbeid noemde spr. een saneering van het kapitalistische stelsel en is daarom onvoldoende. Ook spr. was voor concen tratie der bedrijven; het leek den heer Appel onnoo- dig zooveel directeuren van bedrijven te hebben. De bezuinigingen op het Sportpark, den Reini gingsdienst en op Gemeentewerken, zooals deze zijn voorgesteld, achte spr onjuist. De heer Vogelaar kon zich niet. vereenigen met het gevoerde beleid van B. en W., doch voelde er geen behoefte aan daarop nader in te gaan. Noodgedwongen moeten wij er mede instemmen, dat 5/6 van het tekort van 1934 naar den kapitaal- dienst wordt, overgebracht, zeide spr. Op de posten voor Volksgezondheid wilde spr. niet bezuinigd zien; trouwens, dat vragen Ged. Sta ten ook niet. Spr. drong voorts aan op reorganisatie van Ge meentewerken, waarvoor hij reeds vroeger heeft ge pleit. Spr. was het eens met den heer v. d. Vall, dat men hier gaat drijven op de winsten der be drijven, daar wees hij reeds jarenlang op, doch toen hoorde hij geen steun van de zijde der Sociaal Demoraten. Hoe staat het met de Comm. van Toe zicht. op het Lager Onderwijs; blijft deze gehand haafd?, vroeg spr. De Regeering stelt geen prijs op het behoud dezer Commissie. Wanneer we de autonomie der gemeente willen herstellen, dan is het gewenscht zoo spoedig moge lijk onder den drang der Regeering uit te komen. De heer Grondsma: Goed zoo; maar als je ziek •bent, moet je den dokter halen, jongen! De heer Sietsma (V.D.) toonde zich eveneens voor stander voor concentratie der bedrijven en er mag niet geaarzeld met het nemen van krasse maatrege len. De Regeering aldus zeide spr. doet haar uiterste best om de zaken in goede banen te leiden. De heer v. d. Vall meent, dat het Plan van den Ar beid daartoe de eenige oplossing is, doch dat moet nog bewezen worden. Spr. wilde den heer v. d. Vall toevoegen: „De kritiek is gemakkelijk, doch de kunst is moeilijk." Ook de kunst van regeeren! Spr. toonde zich voorstander van de winsten uit de bedrijven. De heer mr. de Groot (V.B.) wilde opmerken, dat het niet de plaats was om hier in de Raadszaal een politieke rede te houden, zooals de heer v. d. Vall deed. Hij zou deze met genoegen hebben aange hoord op een vergadering van de S.D.A.P. in de Harmonie. Geroep: Waarom in de Harmonie? De heer de Groot: Of ergens anders! De heer v. d. Vall: Het is een toepasselijke naam. De heer de Groot was van oordeel, dat de gemeente hopeloos aan den grond zat; van een sluitend maken der begrooting immers was geen sprake meer. Spr. wilde aandringen op de grootst mogelijke bezuini ging, toch was spr. ervan overtuigd dat als vroeger deze bezuinigingen waren aangebracht, de begroo ting toch nog door Ged. Staten zou zijn teruggekeerd en zou hebben aangedrongen op nog meer bezuini- 8in&- De heer Appel: Hij is de slippendrager van Colijn (Gelach). De heer Hoytink: De jongens zouden zeggen* „Hij zeit wat!" De lieer de Groot meende, dat de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs niet mocht worden opgeheven, omdat deze Commissie zeer veel nuttig werk verricht. De heer Keijsper komt ter vergadering. De heer de Groot was tegen bezuiniging op 't Sport park, doch zeide voorstander te zijn van concentratie der bedrijven. De heer Hoytink zeide, dat thans gesproken moest worden van een ineenstorting der gemeentelijke huishouding, gedragen door een geest van moedeloos heid en een gemis aan gevoel van verantwoorde lijkheid. Spr. vroeg zich af, waarom niet tijdig de zoo noodige verlagingen waren aangebracht. Nu zien we plotseling, dat het college zeer drastisch kan bezuinigen. De Regeeringscommissie is van oordeel, dat Alkmaar steeds op een te grooten voet heeft geleefd en dat ze zich met f95.000 kan redden en daarmede was spr. het volkomen eens. Spr. vroeg zich af, wat de S.D.A.P. feitelijk wilde met het Plan van den Arbeid. In het stelsel der S.D.A.P. past de autonomie der gemeente niet- Met de voorstellen van het college kon spr. zich vereenigen, al gold dit niet voor de bezuiniging bij Gemeentewerken. De heer Grondsma vond het gevaarlijk het tekort van 1934 over te brengen op den kapitaaldienst, want waar moet het dan heen in de toekomst? Spr. drong met klem aan op restauratie der Groote Kerk, anders gebeuren er ongelukken. De Voorzitter schorste daarop de zitting tot 's avonds half acht. AVONDZITTING. Heropening om half acht, waarna onmiddellijk B. en W. aan het woord kwamen. Wethouder Bonsema (S.D.A.P.) het eerst repli- ceerende, zette alereerst uiteen, dat op het bedrijf „De Reiniging" in totaal f4000 zou kunnen worden bezuinigd. Ten opzichte van de Lichtbedrijvcn en het Sportpark, zeide spr. dat daarop eveneens be zuinigingen konden worden toegepast. Natuurlijk kon spr. moeilijk zeggen, of de inkomsten uit het Sportpark de bezuiniging van f1000 zullen dokken. Er zijn onevenredigo lasten op het Sportpark gelegd, waardoor dit volgens spr. nimmer rendabel zal worden. Spr. erkende volledig, dat de gemeente dreef op de winsten uit de bedrijven en noemde dit een geluk kig verschijnsel. Vergeten mocht niet worden, dat er ook bedrijven waren, welke belangrijk te kort. kwamen. Bij gemis aan de winsten uit de bedrijven zouden er immers geen andere inkomsten te vinden zijn- Wethouder v. Slingerland (R.K.) achtte het welis waar zeer bedenkelijk, dat 5/6 van het nadeelig slot van 1934 naar den kapitaaldienst werd over geheveld, maar B. en W. konden eenvoudig niet anders doen. Spr. geloofde niet, dat op meer dan f95.000 van de Regeering kon worden gerekend. De door B. en W. voorgestelde wijzigingen noemde de wethouder zeer zeker reëel. Wat betreft het Boschplan, zeide spr., dat dit bij de Vaste Commissie was, dóch het zal nimmer op ei gen kosten kunnen worden uitgevoerd. Voor het Boschplan hebben we geldclijken steun noodig van de Regeering. De heer Appel zegt, dat B. en W. alles doen om de zaken in het rechte spoor te brengen, maar toch zal hij tegen alle bezuinigingen stemmen. Dat kon spr. niet begrijpen. Immers, als het aan komt op stemmen over cle voorstellen van B. en W., dan stemt de heer Appel overal tegen. Met den heer De Groot was spr. van meening dat de gemeente in moeilijkheden zat. Wat de concentratie der bedrijven betreft, zeide spr., dat B. en W. deze materie grondig onder de oogen zullen zien. De heer Hoytink heeft gezegd, dat B. en W. en de Raad de noodige verantwoordelijkheid missen. Dat heeft spr. pijnlijk getroffen, als spr. geen verantwoordelijkheidsgevoel meer had, dan zou men hem in dezen tijd op de wethoudersplaats ze ker niet zien. B. en W. hebben alles in het werk ge steld, om op alle mogelijke manieren te bezuinigen, en 't spreekt vanzelf, dat het college een zeer voor zichtig beleid zal voeren. Spr. deelde voorts mede, dat zoover hij kon zien, de dienst 1935 niet met een nadeelig slot zal sluiten Wat de restauratie der Groote Kerk betreft, dat is een zaak welke nog in Den Haag vastzit bij de hoogere instanties. Wethouder Klaver (R.K.), de sprekers beantwoor dende, begon met te zeggen, dat hij zich door de uit lating van den heer Hoytink buitengewoon gegriefd voelde; spr. vond het een schandaal, dat deze woor den in het openbaar waren geuit. Ten opzichte van de concentratie der bedrijven, meende spr., dat de verwachtingen hieromtrent te hoog waren gespannen en ongetwijfeld zouden tegen vallen. Persoonlijk zag spr. daarin een voordeel, niet temin zouden B. en W. de zaak onder de loupe ne men. Spr. betreurde het ten zeerste, dat op verschillende diensten moest worden bezuinigd, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Van een te sterk doorgevoerde aanpassingspolitiek was 'spr. geen voorstander. De Voorzitter zeide nog, dat B. en W. niet van plan waren de C.ie van Toezicht op het lager onder wijs op te heffen. Replieken. De heer Venneker in tweede instantie het eerst het woord voerende zeide, dat de antwoorden der wethouders hem bevredigd hadden. Spr. geloofde, dat bij de behandeling dezer suppletoire begrooting po litieke redevoeringen niet op z'n plaats waren. Bekend mag worden geacht, dat de R.K. Staatspartij niet mee kan gaan met het tegenwoordige Regeerings- beleid. Spr. bleef van meening, dat die f95.000 van de Regeering niet voldoende waren. Nu kunnen we niet meer vragen, omdat de begrooting thans sluitend is gemaakt. Spr. sloot zich aan bij de woorden der beide wet houders ten opzichte van de uitlatingen van den heer Hoytink. Laten we hier toch niet zitten om elkan der verwijten te maken; niemand ook de heer Hoytink niet had dezen toestand kunnen voorzien. De heer v. d. Vall meende, dat hetgeen door hem werd gezegd, ook gezegd moest worden, omdat nu de gelegenheid er was uiting te geven aan hetgeen leeft bij een groot deel der bevolking. Spr. betwistte de meening van den heer Hoytink, als zou de gemeente zoo slecht bestuurd zijn. B. en W. en ook de Raad hebben niet anders gekund dan het roer omgooien; dat vindt z'n oorzaak in de ge wijzigde omstandigheden. Omstandigheden welke de heer Hoytink ook niet heeft kuncn voorzien. Spr. vroeg of de Pers niet mobiel kon worden ge maakt, om aan te dringen op uitvoering van het Boschplan, dat zal meer effect in.Den Haag maken dan steeds maar beleefde verzoeken welke door B. en W. tot de Regeering worden gericht. Spr. was het er mede eens, dat de concentratie der bedrijven geen directe bezuiniging gaf, doch op den duur zal die bezuiniging er toch wel komen. We hebben hier geleefd boven onzen stand en daarom verwachtte spr., dat de concentratie der bedrijven er komen zou. De heer Appel wilde den heer v. d. Vall uitnoodigen om over het Plan van den Arbeid een openbare de batavond te houden. .Algemeen geroep: Dan komen wij ook! De heer Appel: Goed, 't kan gezellig worden! Het Plan van den Arbeid noemde spr. de karakte ristiek van de suggestieve reclame. De conclusie van het Plan van den Arbeid is saneering van het kapi talisme; maar het is een zuivere illusie. Want het is een bruidschat aan de Kath. Staatspartij, om straks als Colijn is weggewerkt, tezamen het heft in han den te nemen. De heer Vogelaar wilde opmerken, dat liet college van B. en W. geen motief heeft genoemd waarom de C.ie van Toezicht op het Lager Onderwijs moest blij ven voortbestaan. Spr. zou gaarne nog eens onder zoeken of deze commissie werkelijk een zoo nuttig werk verricht als de heer De Groot zegt. Spr. verzocht het College den Raad een plan voor te leggen over concentratie der bedrijven. De heer Hoytink repliceerende, zeide ervan over tuigd te zijn dat als de tegenwoordige wethouder van Financiën vóór 1934 aan de tafel van het College had gezeten, de Raad beter en vollediger over de Financiën zou zijn ingelicht dan vroeger. Na repliek der wethouders, welke geen nieuwe ge zichtspunten opende, werd overgegaan tot Behandeling der Volgnummers. Wij vermelden "hiervan het navolgende: Jaarwedden burgemeester, secctaris en ontvanger. De heer Vogelaar gaf het College in overweging bij Ged. Staten te informeeren hoe het stond met het advies van den Raad om 5 te korten op de jaar wedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. De Voorzitter zegde zulks toe. Finantieele contröle. De heer Mr. de Groot wenschte meer bezuinigd te zien op de kosten der Finantieele Controle. De Voorzitter antwoordde, dat dit heel moeilijk zou gaan. Subsidie Wit-Gele Kruis, De heer Venneker wilde de subsidie van het Wit- Gele Kruis verhoogd zien met een bedrag van f300, orn deze subsidie op meer gelijken voet te brengen met die van de Ver. voor Gezinsverpleging. De heer Mr. De Groot zette uiteen, dat de verhou ding de juiste was. De heer Keysper zeide, dat het Wit-Gele Kruis vastliep en daarom achtte spr. de voorgestelde ver- hooging alleszins op haar plaats. De heer Venneker stelde voor, het subsidie voor; het Wit-Gele Kruis met f310.te verhoogen. Wethouder v. Slingerland zeide, dat het College dit voorstel wilde overnemen. De Raad besloot conform. Subsidie R.K. Lyceum. Den heer Venneker leek het niet goed het subsidie voor het R.K. Lyceum te verlagen. Immers er is in dertijd een onderlinge afspraak gemaakt, dat de ge meente subsidie zou verleenen en de leeraren van' het Lyceum in Alkmaar zouden wonen. Het Lyceum heeft zich aan die afspraak gehouden. Spr. stelde voor de korting op het subsidie voor het Lyceum niet toe te passen. Wethouder v. Slingerland vroeg zich af, waar de dekking was voor dezen post van f540.—? Het voorstel van den heer Venneker werd in stem ming gebracht en verworpen met 6 stemmen vooc en 12 tegen. Schoonheidscommissie, De heer Mr. de Groot stelde voor den post voor de! schoonheidscommissie op f 50.terug te brengen. Na stemming staakten hierover de stemmen (9 stemmen voor en 9 tegen). Jeugdherbergen, De heer Bakker stelde voor de f 10 voor de Jeugd herbergen te handhaven. Bij dit voorstel staakten eveneens de stemmen. De suppletoire begrooting 1936 werd daarna aan genomen, met aanteekening van den heer Appel, dat hij er tegen is. De heer Govers wilde hulde brengen aan het Colle ge voor de samenstelling dezer suppletoire begroo ting en aan de ambtenaren voor het werk hiervoor1 verricht. (Applaus). De Zondagswet en de kennis. De heer Hoytink had B. en W. de vraag gesteld, of zij kennis hadden genomen van het standpunt van den Minister van Binnenlandsche Zaken met betrekking tot de toepassing van art. van de Zon dagswet-, meer speciaal voor wat betreft het vast stellen van het openingsuur van kermissen op Zondag en of zij in verband daarmede hebben ver nomen, dat de kermissen eerst geopend mogerï worden een half uur na beëindiging van alle gods dienstoefeningen (i.c. des avonds om 8 uur)? De Voorzitter zeide, dat sinds jaren de kermis om vier uur wordt opengesteld en B. en W. zijn in af wachting, welke beslissing de minister zal nemen, omtrent de naleving van do Zondagswet. D.o heer Hoytink merkte op, dat het standpunt van den minister volkomen bekend is, omdat in Hoorn en Krommenie de kermis niet eerder mag wor den geopend dan 'n half uur na beëindiging van allo godsdienstoefeningen. Spr. deed het voorstel om de kermis op Zondag niet eerder te openen dan een half uur na afloop van alle godsdienstoefeningen. Dit voorstel werd niet voldoende ondersteund ,en kwam dus niet in stemming. Hierna sluiting. Wegens arrestatie van BritscJi Indiër in Mandsjoekwo. Londen Het Engelsche departement van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren bii den Japansche ambassade krachtig geprotesteerd te gen het feit, dat een Britsch-Indiër Hoessein ge naamd, in de hoofdstad van Mandsjoekwo is opgesloten en daar mishandeld is. O.a. heeft men hem gefolterd door hem ontzaggelijke hoeveel heden' water te doen drinken. Volgens Engel- eehe opvattingen is de arrestatie van B. Hoes sein wederrechtelijk geschied* aangezien buiten landers in Mandsjoekwo exterritoriale rechten: genieten. Dit laatste geeft aan deze aangele genheid bijzonder belang, aangezien ir, Mands joekwo reeds geruimen tijd het streven bestaat de exterritoriale af te schaffen. Hoessein had op grond dezer rechten niet mogen worden ge arresteerd maar had in handen gesteld moeten worden van den naastbijzijnden Britschen con sul. In plaats daarvan is hij, met zijn vrouw in de gevangenis opgesloten. Hij wordt beschuldigd van bedrog jegens winkeliers. SCHEEPSRAMP NABIJ KARLSKRONA. Stockholm. Tijdens den hevigen storm, die gis- toren aan de zuidkust van Zweden heeft gewoed, is ter hoogte van Karlskrona een driemaster, vermoe delijk van Estlandsche nationaliteit, vergaan. Men vreest, dat de uit zeven a negen man be staande bemanning om het leven gekomen is. MARMEREN BEELDEN IN EEN VISCHNET. Rome. In de buurt van Ravenna, waar visscliers hun netten hadden uitgeworpen, zijn twee antieke marmeren beelden opgehaald, waarvan het eene Dionysos voorstelt en het andere een Hermeszuil van Milkiades, waarop een Grieksch en Latijnsch dystichon geschreven staan. Dit bewijst wederom, dat langs den rand der Po- vlakte groote Grieksche nederzettingen moeten zijn geweest, welker bestaan men uitsluitend in den laatsten tijd heeft kunnen constateeren. De vondsten zijn ter restauratie overgebracht naar Ravenna. VAN 2500 METER HOOGTE TE PLETTER GEVALLEN. Brussel: Een militair vliegtuig is van een hoogte van 2500 M. te pletter gevallen. De piloot maakte gebruik van zijn valscherm, doch' kwam op een boom terecht en werd dientengevolge gewond. MARECHAUSSEE VERONGELUKT. •Vcnlo. De 30-jarige T. J. A. Dam, marechaussee van de brigade Venlo is met zijn motorrijwiel in Geldern in de Rijnprovincie door een vrachtauto aan gereden en aan de gevolgen bezweken. Dam, die in de Duitsche grensplaats zijn verlof doorbracht, wilde uite en zijweg den hoofdweg op rijden. Op het kruispunt werd hij door een Duitsche vrachtauto gegrepen en over den weg geslingerd. In zorgwekkenden toestand met een dubbele sche delfractuur werd hij naar het St. Antonius hospitaal te Geldern overgebracht, waar hij enkele uren na aankomst aan zijn verwondingen bezweek. Het motorrijwiel is totaal vernield. i li

Schager Courant | 1936 | | pagina 16