Burgeroorlog in Spanje De groote daling der tuinbouwproducten KIJKEI1 is KOOPEn uj CLOECK Spaansch Marokko ge heel door opstandelingen bezet. Maandag 20 Juli 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10022 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Regeeringstroepen trekken zich om Madrid samen Nieuwe regeering gevormd De opstand, welke Zaterdagochtend in Spaansch Marokko uitbrak en waarvan wij in een deel onzer oplaag nog melding konden maken, heeft zich in, voor de regeering ongunstige zin, ontwikkeld, hoe wel daaraan direct moet worden toegevoegd, dat de fascistische en monarchistische groepen, welke de leiding van den opstand in handen schijnen te heb ben, er nog allerminst in geslaagd zijn vitale deelen van Spanje te bezetten, daar de resultaten zich be perken tot de algeheele bezetting van Spaansch Ma rokko en de Zuidpunt van het Spaansche schier eiland zelf. Toch is de toestand voor de syndicalistische Volks- regeering ernstig genoeg, daar over het geheele land de rechtsche groepen in opstand komen en daardoor een gevaar voor de regeeringstroepen vormen. Dat de toestand nijpt, blijkt wel uit het feit, dat een nieuwe regeering is gevormd onder leiding van Giral, nadat een poging was gedaan om de rebellen tevreden te stellen door een nationaal republikeinsch afgevaardigde tot Minister te benoemen. Deze geste had groote ontevredenheid in linksche kringen veroorzaakt. De toestand in Marokko. Inlichtingen uit particuliere bron bevestigen dat de secretaris-generaal, die te Tetoean als hooge com missaris optrad, door de rebellen is gearresteerd cn streng bewaakt wordt. Reizigers, die per auto van Tanger te Rabat zijn aangekomen, verklaarden, dat zij de Spaansche zone zonder incidenten konden pas- seeren, maar dat overal een groote militaire bedrij vigheid heerscht. Uit een telefoongesprek is komen vast te staan, dat Larache niet gebombardeerd is. "VVel heeft een vliegtuig eenige bommen in de om geving <laten vallen. Gister was het te Larache rus tig. Volgens van Oudjda aan de grens van Algerije en Marokko ontvangen berichten, zijn in Tetouan twee generaals gedood en dertig officieren gearresteerd. Te Ceuta bezetten de rebelleerende troepen de voor naamste strategische punten van de Spaansche zone ajsmede de wegen en de spoorlijn. De censuur op te lefoongesprekken wordt streng toegepast. Zaterdag avond vond een tegenaanval plaats door de regee- ringselementen. Generaal Franco zou bij Tetouan ge arresteerd zijn, alsmede verscheidene hooge officieren Dit bericht wordt echter met groote stelligheid tegen gesproken. De marine en de luchtmacht weigerden zich bij de opstandige beweging aan te sluiten. De speciale correspondent van Havas te Tanger schat het aantal revolutionairen, deel uitmakende van het gewone leger en van het vreemdelingenle gioen op 18.500. Tanger is volkomen van het overige Marokko geisoleerd Ernstige botsingen vonden plaats in Zogo, Jemis, Angera en Bebiaros, waar de revo lutionairen officieren en garden doodden, die de voornaamste punten verdedigden. Zaterdagavond trachtten revolutionairen het Spaansche postkantoor te Tanger stormenderhand te nemen. Zij werden ech ter afgeslagen. Het juiste aantal slachtoffers, dat zeer aanzienlijk schijnt te zijn, is niet bekend. Verschilende Marokkaansche steden ge bombardeerd. Verscheidene correspondenten van Fransclie bla den in Marokko verzekeren, dat eskaders regeerings- vlicgtuigen gisteravond Ceuta, Melilla, Larache en Tetouan hebben gebombardeerd. Vanaf het vliegveld te Larache werd met machinegeweren op de vlieg tuigen geschoten, waarvan een in de Fransche zone is neergekomen. Naar dit toestel wordt thans ijverig r ?'<ocht. Oorlogsschepen sluiten zich bij den op stand aan. Volgens uit Melilla ontvangen berichten hebben drie oorlogsschepen, die tegen de opstandelingen uitgezonden waren, met dezen gemeene zaak ge maakt. Een vierde sdhip, is voor Larache versche nen. De opvarenden hebben onderhandelingen aan geknoopt met de troepen, die zich van de macht hebben meester gemaakt. In strijd met zekere geruchten wordt thans ge meld, dat generaal Franco niet gearresteerd is. Hij bevindt zich te Melilla, waar hij vannacht en van morgen de beweging leidde. Hij schijnt meester van den toestand in de geheele zone en daar de orde te handhaven. Drie Spaansche vliegtuigen hebben kans gezien uit Melilla te ontsnappen tijdens een aanval op het vliegkamp. Een is te Lyatev geland, daar zijn ben zine verbruikt was. Een tweede toestel, met aan boord een officier en een mecanicien is te Taza aangekomen. Van het derde toestel heeft men nog niets gehoord. Voortdurend komen vluchtelingen bij de grenspost aan. Ontkend wordt, dat Laracha en Melilla uit de lucht zouden zijn gebombardered. Generaal Franca GENERAAL FRANCO. zou steun hebben gekregen van verscheidene gene raals op het schiereiland en met name van generaal Quiepo de Llano, commandant van de tweede di visie te Sevilla. Gistermorgen konden autobussen uit Rabat vertrekken in de richting van Tanger en de Spaansche zone passeeren. De toestand op het Spaansche schier eiland zelf. Uit Parijs wordt van officieuse zijde gemeld, dat het treinverkeer tusschen Frankrijk en Spanje ver broken zou zijn. Uit Rabat wordt gemeld, dat generaal Franco per radio heeft doen mededeelen, dat geheel Andalusië en de provinciën Valadolid en Burgos voor den opstand gewonnen zijn. Geen enkele trein uit Spanje is gisteren in Frank rijk aangekomen. De tramdienst van San Sebastian naar Hendaye is stopgezet. Volgens berichten van particuliere zijde aan de grens zijn de troebelen op verschillende plaatsen uit gebroken. Het ernstigst was volgens deze berichten de toestand in Valencia, Bilbao, Cadiz en Sevilla. Er zijn geen Spaansche kranten vandaag aan de grens ontvangen. Vluchtelingen in Gibraltar. Tal van Amerikanen en Engelschcn zijn gisteren te Gibraltar uit Spanje aangekomen: Hun auto's droe gen vele sporen van kogels. De Britsche autoritei ten staan de Britsche onderdanen niet toe uit Gi braltar te vertrekken. Op het oogen-blik bevinden zich honderden uitgeweken Spanjaarden in Gibral tar, benevens een aantal Engelsche gezinnen, die gewoonlijk op Spaansch gebied verblijf houden. De arbeiders scharen zich achter de re geering. De syndicalistische afgevaardigde Angel Pestana deelde per radio mede aan de leden der syndicalis tische partij, dat hij den minister van binnenland- sche zaken en den directeur-generaal der veiligheid heeft bezocht om den steun der partij tegen de re actie aan te bieden. Hij wekte de leden op de dis cipline te handhaven en zich voor een snelle actie bereid te houden, teneinde te vexhinderen, dat de „zwarte dictatuur" in Spanje vasten voet krijgt. Zesduizend Asturische mijnwerkers die zooals de regeering reeds bekend liad gemaakt, op weg waren naar Madrid, zijn in de hoofdstad aangekomen. De algemeenc arbeidersbond deelt mede, dat de al- gemeene werkstaking slechts zal plaats hebben in plaatsen, waar door de fascisten de staat van beleg was afgekondigd. Algeciras in handen der opstandelingen. Een kanonneerboot der opstandelingen is tusschen het strand van Algeciras en de linea dwars voor an ker gaan liggen. Met een eerste salvo van vijf ka nonschoten werd don regeeringstroepen duidelijk ge maakt. dat zij zich moesten overgeven aan de Ma rokkaansche troepen. Bij het tiende schot werden op alle kazernes en openbare gebouwen van Alge ciras de witte vlag geheschen. In de geheele streek ten Noorden van Gibraltar heeft men zich aan de rebellen overgegeven. Auto te den Haag rijdt op trottoir 5 Personen gewond. Zaterdagavond wilde een bestuurder van een auto in de Fahrenheitstraat, toen hij twee fietsers, die voor zijn wagen reden, wilde ontwijken, iets naar rechts uithalen. Vermoedelijk drukte hij daarbij op liet gaspedaal, want met volle vaart reed de wagen het trottoir op en verder tegen den pui van den bakkerswinkel der firma Stevers, welke geheel vernield werd. In zijn vaart had de auto een lSjarig meisje M. van D. dat daar met een jonger zusje en een broer tje wandelde meegesleurd en in de etalage gewor pen. Met een verbrijzeld onderbeen, dat vermoede lijk geamputeerd zal moeten worden, is het meisje naar het Roomsch katholieke ziekenhuis gebracht. Ook beide andere kinderen werden door de auto getroffen, gelukkig echter minder ernstig. Het 16-ja- rig dochtertje kreeg een kneuzing aan den rechter enkel en schaafwonden, terwijl het 9-jarig zoontje een gapende hoofdwonde had. De moeder der kinderen, die het ongeluk zag ge beuren, geraakte geheel overstuur en is eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Verder werden nog getroffen de 40-jarige mevrouw van R. L. uit de Fahrenheitstraat, die niet ernstig werd verwond en de 67-jarige mevr. M. A. J. K., van het Koningsplein, die een bloeduitstorting in een der beenen kreeg. Nader vernemen wij, dat de bestuurder geen rij bevoegdheid bezat. Het was een 16-jarige jongen, die onder toezicht van zijn vader reed. Hiermede is reeds een strafbaar feit gepleegd, aangezien men volgens de wet ook voor het onder toezicht rijden den 18-jarigen leeftijd moet hebben bereikt. De familie van D., waarvan het oudste meisje zoo ongelukkig getroffen werd, woont in Schiedam, doch logeerde tijdelijk in een woning in de Begoniastraat te 's-Gravenhage. De S.D.A.P. antwoordt de Communisten Geen samenwerking met anti-democrati sche groepen. Naar aanleiding van het door de C.P.N. aan de pers verstrekte communiqué, deelt het partijbestuur van de S.D.A.P. ons het volgende mede: Het Partijbestuur der S.D.A.P. heeft van het be stuur van de Communistische Partij in Nederland de uitnood iging ontvangen om samen te werken bij de eerst volgende verkiezingen voor de Tweede Ka mer en die samenwerking zelfs zoover uit te strek ken, dat gemeenschappelijke candidatenlijsten zou den worden ingediend. Het Partijbestuur der S.D.A.P. is niet voornemens samenwerking met de C.P.N. aan het congres der S.D.A.P. voor te stellen. Het bestuur der C.P.N. meent, dat die samenwer king noodzakelijk is, daar in 1937 voor het eerst de fascistische N.S.B. aan de verkiezingen voor de Twee de Kamer zal deelnemen. Het Partijbestuur der S.D.A.P. meent, dat het op treden van het fascisme in den verkiezingsstrijd sa menwerking van de S.D.A.P. met de Communistische Partij minder dan ooit mogelijk maakt. Immers de strijd tegen het fascisme, is de strijd vóór de de mocratie, als beginsel, als methode en als doel. In dien strijd kan een principieel democratische partij als de S.D.A.P. allerminst samenwerken met een principieel anti-democratische partij als die der com munisten. Wel zegt de communistische partij in haar brief, dat een nieuwe strijdformatie vereischt is „van alle partijen die de democratische en grondwettelijke rechten des volks willen behouden", maar het par tijbestuur der S.D.A.P. rekent voorshands de com munistische partij niet tot die partijen. Zoolang de „communistische partij" een commu nistische partij is, zich richtend naar de tegenwoor dige beginselen van de communistische internatio nale van Moscou, is haar doel de dictatuur, d.w.z. de vernietiging der „democratische en grondwettelijke rechten des volks". Zij moge in Nederland die rechten willen behouden, zoolang ze zelf zwak is en gevaar loopt van haar vrijheid van actie te worden beroofd als zij zelf de macht krijgt, zal zij die macht on middellijk gebruiken om alle rechten en vrijheden aan anderen dan communisten te ontnemen. De S.D.A.P. is een partij, van democraten, die niet slechts voor zichzelf, maar voor het geheele volk de vrijheden en rechten wil bewaren. Zij heeft altijd verklaard te zijn een principieele tegenstandster van schrikbewind en dictatuur Er bestaat voor haar geen principieel verschil tusschen een dictatuur naar het voorbeeld van Hitier en een naar het voorbeeld van Stalin. Zij bestrijdt de eene dictatuur niet om voor de andere den weg te berei den. Zij bestrijdt elke dictatuur* omdat zij de geeste lijke vrijheid voor het geheele volk wenscht te eer biedigen en te verdedigen. De C.P.N. moge ook bedenken, dat het de S.D. A.P. niet aan eergevoel ontbreekt. Zoolang de com munistische partij in Nederland bestaat, heeft zij en hebben al haar sprekers en schrijvers de S.D. A.P. voortdurend met de grootste beleedigingen en met de sluwste verdachtmakingen vervolgd. De communistische partij moge nu vleiende gebaren ma ken jegens de S.D.A.P.. die zij steeds heeft belaagd de S.D.A.P. kan niet gclooven aan de eerlijkheid van die toenaderingspogingen. Als de S.D.A.P. een verrader van de hoogste belan gen der Nederlandsche arbeiders is. zooals de com munisten jarenlang hebben verkondigd, moeten de communisten met dien verrader niet willen samen werken. Als de S.D.A.P. geen verrader van de idealen der arbeidersklasse is, hadden de commu nisten haar niet jaren lang moeten belasteren. Industrialisatie een gevaar voor den tuinder De regeering stelt de tuinbouw achter Naar aanleiding van de belangrijke prijsdaling, welke de afgeloopen week voor de tuinbouwpro ducten is ingetreden, heeft een redacteur van het A. N. P. zich om inlichtingen gewend tot Mr. Nie- moller, den secretaris van het Centraal Bureau voor de tuinbouwveilingen. Hij verklaarde, dat inderdaad in de afgeloopen week de prijzen in den tuinbouw over de geheel lijn zijn ineengestort. Enorme hoe veelheden op de veilingen zijn onverkocht geble ven. Zulk een catastrofe, aldus mr Niemöl- ler, was te verwachten, gezien de volkomen onvoldoende betalingscontingenten voor on ze groenten naar Duitschland, Deze contingenten, over het tweede en derde kwartaal tezamen, zijn wederom, belangrijk lager dan verleden jaar, toen zij toch slechts de helft bedroegen Van de normale uitvoerwaarde. Tot dusver had de afzet van onze groenten een iets beter verloop gehad dan verleden jaar, als ge volg van de groote vraag uit Engeland en ook door een betere verdeeling der beschikbare contingenten over de onderscheidene maanden, waardoor dit jaar in het tweede kwartaal voor export naar Duitsch land meer beschikbaar was dan verleden jaar. Nu Engeland weer zelf voldoende heeft en vooral nu, wegens gebrek aan Genehmigungen door Duitsch fand niet kan worden gekocht, is het geheele prijs peil plotseling totaal ineengezakt. Voor de kweekers is dit een ramp, welke volgens Mr. Niemöller des te meer te betreuren is. omdat zij gedeeltelijk, althans in dezen omvang, had kunnen worden voorkomen. Duitschland heeft namelijk aan onze producten grootelijks behoefte, terwijl hier de producten bijna waardeloos zijn en de kweekers slechts de, door de regeering gestelde zeer lage minimumprijzen ontvan gen, worden in Duitschland de tuinbouwproducten met goud betaald. De tomaten deden thans op de veiling te Venlo vier cents per kilogram en een half uur verder, in het Duitsche Straelen, dertig cents per kilogram. Boonen en andere producten toonen eveneens enorme prijsverschillen. De hooge prijzen, in Duitschland gemaakt, scheppen voor ons het gevaar, dat de cultuur in Duitschland zich voort durend uitbreidt en de drang naar protectie ginds steeds sterker zal worden. Mr. Niemöller merkte op, dat de regeering den tuinbouw wel twaalf millioen gulden steun verleent, maar de oorzaak van de noodzakelijkheid dezer steunverleening niet wegneemt. Immers, vervolgde hij, er is de laatste jaren totaal niets bereikt ter verruiming van het afzetgebied van onze groenten. Integendeel, onze export wordt nog voortdurend op nieuw door do maatregelen van het buitenland aan getast. Nog deze week heeft Zweden, het eenige af zetgebied. voor onze vroege kaskomkommers, het invoerrecht op dit product zoodanig verhoogd, dat export niet meer mogelijk is. Noch bij het handelsverdrag, met België, noch bij de verdragen met Polen, Tsjecho-Slowakije en de Verecnigde Staten, zijn voor onze tuinbouwproduc ten ook maar eenigszins beteekenende resultaten bereikt. Voor andere Nederlandsche bedrijfstakken en in het bijzonder voor Indië, zijn wel, en vaak zeer be langrijke, concessies verkregen. En het meest schrijnende is, dat deze concessies vaak juist ten koste van den Nederlandschen tuin bouw zijn bereikt. Zoo bijvoorbeeld in het verdrag met Amerika, waarbij de halveering van het monopo- lierecht voor het enorme kwantum Amerikaansche appelen en peren de voornaamste troef was in de handen van de Nederlandsche delegatie, en in het bij zonder voor Indische tabak zeer belangrijke voordee- len zijn bereikt. De gunstige resultaten van de ta- baksverkoopingen zijn niet in de laatste plaats te dan ken aan het nieuw geopende afzetgebied in Amerika. De tuinbouw, vervolgde hij, gunt den kolonialen belanghebbenden gaarne de verkregen voordeelen en ziet heel goed in, dat de regeering alle belangen moet behartigen. Maar de tuinbouw heeft niet de overtuiging, dat de regeering voor de tuinbouwbelan- gen even krachtig op de bres staat, wanneer deze op het spel staan. Met name heeft het in den tuinbouw kwaad bloed gezet, dat, terwijl Indië reeds bij het verdrag met Amerika er betrekke lijk goed is afgekomen, het ook bij het clea- ringverdrag met Duitschland zijn volle portie krijgt. Duitschland is het voornaamste afzetgebied voor onze groenten en ons fruit. Wij zijn practisch op de Duitsche markt aangewezen, en, wat meer zegt, Duitschland heeft onze producten ook noodig, en toch, aldus Mr. Niemöller, de regeering heeft aan den tuinbouw geen voorkeursplaats op de clearing ingeruimd. De tuinbouw meent, recht te hebben op een voor keursplaats in de verdragen met Duitschland, om dat de regeering bij verdragen met landen in Zuid- Europa en Oost-Europa en buiten Europa in het ge heel niets voor den tuinbouw behoeft te doen, en daarbij dus de belangen van alle andere bedrijfstak ken kan doen gelden. Ook maakt de tuinbouw zich zeer bezorgd over het steeds grooter wordende tekort op de Nederlandsch— Duitsche clearing, omdat daarvan verdere inperking van onzen export het gevolg moet zijn. De tuinbouw vreest, dat de voortdurend nieuwe en scherpere contingenteeringsmaat- regelen ten behoeve van onze industrie oor zaak zijn van het terngloopen van den Duit- schen invoer. Wat de regeering, zoo besloot Mr. Niemöller, aan den eenen kant wellicht wint aan werkgelegenheid voor onze industrie, verliest zij dubbel en dwars aan onzen tuin bouw, die ook een industrie mag heeten en wel een geweldige arbeidsintensieve industrie.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1