Madrid nog in handen der regeering Marokko geheel in handen der fascisten Inbreker in een woonwagen kamp gearresteerd. Engeland treedt krachtig op in Palestina Ex-Koning van Spanje naar onbekende bestemming vertrokken Engelsche Krijgs toerustingen Dinsdag 21 Juli 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10023 COURANT. Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nóg zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AZANA, President der Spaansche Republiek. In Andalusië en Cadix is de toestand critiek. De berichten uit Spanje blijven elkaar tegenspre ken. De regeering meldt dat zij den toestand meester is, maar ook de opstandelingen verzekeren, da£ zij de baas zijn. Legt men de berichten naast elkaar en laat men ze allen rustig de revue passeeren, dan blijkt wel, dat de rebellen er niet in geslaagd zijn Madrid te bezet ten. Wel is een poging daartoe beproefd, maar deze opstandige beweging kon in de kiem worden ge smoord. Aan de andere zijde is het duidelijk, dat de regee ring veel te optimistisch is als zij gewaagt van een geheele onderdrukking van den opstand. Het is uit alles duidelijk dat Spaansch Marokko geheel in handen van de rebellen is en dat ook in het zuiden van het schiereiland zelf de toestand voor de regeeringstroepen uiterst critiek moet wor den geacht. Gisteravond verkondigde het regeeringscommuni- qué dat de opstand geheel bedwongen was en de re geering de orde met behulp van de gewapeiide mili tie onder leiding van het Volksfront herstelt. Gisterenmiddag om vijf uiir heeft de minister van binnenlandsche zaken per radio de arbeidersmilities opdracht gegeven de bevelen der autoriteiten voor don strijd tegen de rebellen op te volgen. Des middags om kwart over twee heeft de minister van binnenlandsche zaken het volgende communi qué draadloos doen verspreiden: „Het eerste regiment infanterie heeft zich ter be schikking gesteld van de regeering. Op hetzelfde oogenblik belde generaal Queipo de Ilano, die in de meening verkeerde, dat Madrid in de macht der re bellen was, het ministerie van binnenlandsche zaken op en vroeg naar generaal Mola. In de kazerne „la Montana" te Madrid was muite rij uitgebroken, welke onmiddellijk werd onderdrukt. De muiters onderwierpen zich en hun leider, gene raal Mandara, oud-onder-minister van oorlog, gaf zich over. Onder onbeschrijfelijke geestdrift der me nigte heesch de onderminister van binnenlandsche zaken, Osorio Taffal, op het balkon van het ministe rie, de op de rebellen veroverde vlaggen. Sevilla in handen der regeeringstroepen. Gistermiddag half zes heeft het ministerie van bin nenlandsche zaken doen meedeelen, dat de opstan dige beweging te Sevilla terrein verloor en dat de rebellen zich naar de buitenwijken terugtrokken. De leiders der beweging zouden zelfs voornemens zijn te vluchten. Generaal Queipo de Liano heeft opnieuw het ministerie van binnenlandsche zaken opgebeld en de verbinding verbroken, toen hij begreep, dat er geen wijzigingen op het departement waren gekomen. De nationale bond van spoorwegarbeiders heeft zijn leden opgedragen, overal aan het werk te blijven, waar geen onrust heerscht. De gemeenschappelijke volksfrontcommissie heeft den miliciens aangeraden, zuinig te zijn met de munitie. In een proclamatie wordt gezegd, dat „iedere kogel een doel moet heb ben." Gisteravond om tien uur begon de zender van Se villa, die sinds twee dagen in handen der opstande lingen geweest was, en al dien tijd communiquó's der rebellen had uitgezonden, met het uitzenden van communiqué's van de regeering. Muitende zee-officieren door matrozen ge vangen gezet. De Spaansche kruiser „Libertad", de torpedojager „Chourouga", de kanonneerboot „Laya" en twee kleinere oorlogsvaartuigen zijn in den afgeloopen nacht op de reede van Tanger voor anker gegaan. Vijf matrozen van de „Chourouga" gingen aan land en verklaarden, dat dc bemanningen der genoemde schepen aan boord alle officieren gevangen gezet hadden, daar deze zich bij de opstandige beweging hadden aangesloten. Zij voegden hieraan toe, dat zij een schip uit Malaga verwachtten, dat hun levens middelen en brandstoffen zou brengen om hen in staat, te stellen de reis voort te zetten en de Spaan sche havens aan de kust van Malaga te bombardee ren. Een bestuursambtenaar van de haven'van Tan ger constateerde gistermorgen, dat een eenvoudig matroos het bevel voerde over een der kleine oor logsschepen. De batterij van Algeciras heeft gisteren den gehee- len avond gevuurd. Uit betrouwbare bron verluidt, dat op het laatste oogenblik de bemanningen der bovenvermelde oorlogsschepen zich ter beschikking Largo Gaballeroleider der Spaansche socia listen en een der groote mannen van het Svaan sche Volksfront, dat thans door de fascistische opstand ruordt belaagd. hebben gesteld van den Spaanschen regeeringsver- tegenwoordiger te Tanger. Nieuwe troepen naar het schiereiland. Generaal Franco he,eft opnieuw een boodschap ge publiceerd, waarin hij verklaart, dat nieuwe troepen gezonden zullen worden naar Europeesch Spanje. Hij zal evenwel in Marokko de noodige troepen behou den om de orde te handhaven. De telefoon- en telegraafverbindingen zijn nog steeds verbroken, het auto en spoorwegverkeer func- tionneert evenwel normaal. Malaga in brand? Naar verder te Gibraltar vernomen wordt, staat Malaga in vlammen. Dit is de reden, waarom de Britsche torpedojager „Shamrock" naar Malaga is vertrokken. e Te Bayonnen wordt vernomen, dat de militaire beweging in Spanje zich heeft uitgebreid tot Aragon. Hoewel de autoriteiten streng verboden hebben de grens te passeeren zijn toch verscheidene politieke vluchtelingen in Frankrijk binnengetrokken, allen leden van militante groepen, die vluchten voor de muitende militairen. Onder deze vluchtelingen be vindt zich het socialistische kamerlid van Jaca, Bor deras, tezamen met den burgemeester van Jaca. Naar vernomen wordt is het garnizoen van Jaca gaan muiten. De spoorweg is nabij Huesca vernield, zoodat het niet mogelijk was naar Madrid te gaan. 7000 vluchtelingen te Gibraltar. Reeds bevinden zich meer dan 7000 Spaansche vluchtelingen te Gibraltar. Velen zijn slechts half gekleed en sedert 48 uur hebben zij geen voedsel meer genuttigd. De autoriteiten zijn druk bezig hen voedsel en onderdak te verschaffen. Sedert drie dagen zijn alle diensten van post, telegraaf en tele foon verbroken. Vorming van een Vlaamsch Volksfront Katholieken en Nationalisten sluiten zich aaneen. Zondag heeft de Leuven een congres plaats gehad, waaraan alle Vlaamsche partijen deelnamen. Het congres was georganiseerd door den VlaamschKa tholieken Landbond, uen Vlaamsch-Katholieken Bond van Oud-Studenten en de Vereeniging Nieuw-Vlaan- deren en verder namen vertegenwoordigers van alle politieke en cultureele Vlaamsche groepen aan het congres deel. Het congres besloot tot vorming van een groot Vlaamsch Volksfront uit alle partijen. De leiding van het congres kreeg volmacht voor do opstelling van een programma, dat o.a. inhoudt de vorming van een Vlaamsch front buiten de politieke partijen, hervor ming van het onderwijs, kunst en wetenschap vol gens Vlaamsch gezichtspunt, economische toenadering tot Nederland, opheffing van het geheim Fransch Belgisch militair verbond, amnestie voor de Vlamin gen en politiek zelfbestemmingsrecht voor Vlaande- Men waande hem verdronken. N ij m e g e n, 20 Juli: In den nacht van 4 op 5 Juli is door twee mannen ingebroken in de woning van den heer J. Verhoeven. Het bleken te zijn de Luxemburger Gurgcn en de 19-jarige Nederlander Muller. Bij de vlucht is de Luxemburger in den Rijn verdronken. Muller is echter ontkomen en men ver moedde, dat ook hij door verdrinking om het leven gekomen was. Na langdurige nasporingen echter ontdekte men, dat hij verblijf hield in 'n woonwagen kamp. De politie te Driel heeft in samenwerking met die te Dieren den jongeman kunnen arrestee ren. Hem wordt behalve deze inbraak ten laste ge legd de inbraak bij de familie Verhoeven te hebben gepleegd, alsmede een rijwieldiefstal te Randwijk bij Driel. Tevens wordt hij er van verdacht bij zijn vlucht op den zoon van Verhoeven te hebben ge schoten. Men heeft het vermoeden dat Muller deel uitmaakt van een groote dievenbende, die vele diefstallen en inbraken in de omgeving van Nijmegen moet heb ben gepleegd. Het is gebleken, dat Muller reeds eer der voorwaardelijk is veroordeeld. Nog steeds vuurgevechten De toestand in Palestina is nog steeds niet gewijzigd alleen treden de militairen strenger op tegen de opstandige benden in het gebergte, zoo dat bet aantal dooden stijgt. Herhaaldelijk heb ben urenlange gevechten plaats waarbij de Brit ten gebruik maken van de modernste strijdmid delen, uitgezonderd gas De oproelingen hebben herbaalde malen ge tracht met behulp van electrische Ontsteking, „van verre bommen tot ontploffing te brengen Aan het strand bij Tel. Aviv werd evenwel de leiding tijdig ontdekt en een defect aan de pe- troleumledding van Irak, nabij Beisan kon snel hersteld worden zoodat weinig petroleum ver loren ging. De nieuwe troepen, die uit Malta aankwamen, moesten eenige uren voor Tulkarum blijven staan, aangezien de spoorlijn vernield was en eerst hersteld moest worden. Het afbreken van de krotten te Jaffa is Zondag voorloopig be ëindigd. De teraardebestelling van Beilen's Burgemeester Groningen, 20 Juli: Aan de voet van het oude bouwvallige kerktorentje op het even oude kerk hof te Doezen zijn geboorteplaats is gisteren Beilen's burgemeester, wijlen den heer Froentjes, ter aarde besteld. Veel later dan men oorspronkelijk dacht, arriveer de de zeer lange lijkstoet, bestaande uit meer dan 25 auto's te ongeveer lialf vijf te Doezen, waar de plaatselijke bevolking reeds vroegtijdig bij de begraaf plaats was samengestroomd. Terwijl de kerkklokken beierden, formeerde zich een lange stoet voor de gebruikelijke ronde om het kerkgebouw. Tal van Drcntsche burgemeesters waren aanwezig, als ook het college van B. en W. van Assen. Voorts vele andere officieele personen, deputaties en belang stellenden. Nadat de kist, die met enkele kransen was over dekt, in het familiegraf was neergelaten, las de bur gemeester van Smilde, tevens waarnemend burge meester van Beilen, de heer Gerrits, op verzoek van de familie de 90ste psalm voor. Een vriend en een broer van den overledene na men tenslotte op ontroerende wijze afscheid van den ontslapene, die zoo plotseling uit hun midden was weggerukt. Zij vonden daarbij de gelegenheid woor den van dank te richten tot hen die de familie in deze moeilijke dagen zooveel mogelijk hebben ge steund. United Press meldt uit Praag, dat ex-koning Al- fonso, plotseling van het slot „Rauschenbach", waar hij gast was van graaf Zamoyski, is afgereisd. De bestemming, waarheen de voormalige vorst is vertrokken, wordt streng geheim gehouden. EX-KONING ALFONSO. Behalve door graaf Zamoyski werd de ex-koning vergezeld door zijn dochter. Sedert het uitbreken van de putsch-bewe ging in Spaansch Marokko, volgde ex-koning Alfonso met ge spannen aandacht alle berichten uit Spanje, voor namelijk berichten over den radio-zender Sevilla. EEN PROCES OM EEN STER. New York. Dg filmmaatschappij „Paramount" heeft een aanklacht ingediend tegen Metro-Goldwyn Mayer, die, naar zij beweert, haar Gary Cooper, wel ke door haar tot een ster van de eerste grootte is geworden, heeft ontfutseld. Paramount eischt een schadevergoeding van vijf millioen dollar. Churchill wijst ov de geweldige Duitsche bewapening. De minister voor de coördinatie der defensie. Sir Thomas Inskip, heeft gister in het Lagerhuis de debatten over de defensie geopend met een rede, waarin hij ten aanzien van het vlootpro- gram o.m. zeide dat de productie van schepen en uitrusting evenals de personeelsorganisatie op bevredigende -wijze verloopen. De handhaving en vervanging gaan op normale wijze voort, ter wijl de uitbreiding regelmatig toeneemt. Talrijke firma's hebben opdrachten gekregen voor lve- ring van munitie Aan het slot zijner redevoering zeide Inskip: „Ons programma moet worden aangepast aan de behoeften der natie. De regeering beschikt over inlichtingen uit verschillende bronnen, die den nauwkeurigen stand van de luchtexpansie der andere mogendheden doen kennen. Ik willde kamer geen cijfers geven ten aanzien van de andere mogendheden of zelfs van onze eigen productie Maar het is de plicht der regeering haar program ten uitvoer te leggen en zich aan deze expansie aan te passen. Churchill ongerust. In het verloop der debatten in het Lagerhuis heeft Churcill vragen gesteld ten aanzien van den voortgang der Duitsche hewapeningskosten Chamerlain antwoordde hierop, dat de regee ring geen officieele cijfers had, maar dat hij de genoemde getallen niet buitensporig achtte. Het Labourlid Lee Smith spra k de vrees uit dat milli oenen dollars verspild zouden worden voordat de coördinatie der verdediging verzekerd zou zijn Archibald Sinclair oppositioneel liberaal stelde steun aan de reegeering afhankelijk van het ver krijgen der verzekering dat d Britsche bewape ningen nooit zouden worden gebruikt, behalve in overeenstemming met het volkenbondshands- vest. Churchill stelde de 75 millioen pond voor de uitbreiding der Britsche defensie tegenover de 500 millioen pond. die voor de uitbreiding der Duitsche strijdkrachten worden besteed, en gaf daarbij uiting aan zijn ongerustheid. Hij verzocht Baldwin een kleine deputatie oude parlements leden te ontvangen en in het geheim een uiteen zetting te geven, van problemen, die niet open lijk behandeld konden worden. Voorts vroeg hij afkondiging van den staat van buitengewone omstandigheden met het oog op de munitie voor bereiding. HET ANTWOORD DER REGEERING. Neville Chamberlain heeft ter beantwoording van verschillende sprekers o.m. verklaard, dat wanneer geen onvoorziene omstandigheden zich voordeden, Engeland spoedig in staat zou zijn mnnitie te ver vaardigen op een wijze, die zelfs Churchill zou bevre- WEVILLE CHAMBERLAIN. digen. Spr. is geen voorstander van een geheime zitting van het Lagerhuis, welke tot ongegronde ge ruchten aanleiding zou kunnen geven. Baldwin zou nooit weigeren een deputatie te ontvangen, die er echter niet op moest rekenen inlichtingen te krijgen, die de rest van het huis niet gegeven waren. De Liberale afgevaardigde Mander verklaar de o.a.: Men weet, dat Dnitschland een mo gendheid is, die een bedreiging vormt voor de onafhankelijkheid der naties in geheel Europa. Spr. bepleit een aaneensluiting van de Britsche defensie met die van andere lan den in een collectief systeem, teneinde het hoofd te bieden aan de Duitsche bedreiging. Een nationale eenheid kan alleen voor het het re- neeringsprogram verkregen worden, wanneer dit be stemd is voor de handhaving van een collectief vre- I dessysteem en niet voor andera doeleinden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1