Wijziging in de Belgische buitenlandsche politiek. Dinsdag 21 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10023 Los van Frankrijk. Knoeit 90 pet. der steuntrekkenden KIJKEtl is KOOPED uj CL0ECK Veluwsche kippen dieven aangehouden De Koningin en de Prinses naar de Vogezen vertrokken /Yeem "Akkevl^jes mee,/ Minister Spaak over de Belgische buiten landsche politiek. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, heeft tijdens een dejeuner, aangeboden door de bui tenlandsche persvereeniging een redevoering uitge sproken over de buitenlandsche politiek van België. Hij legde er daarbij den nadruk op, dat hij „uitslui tend en volkomen Belgisch" buitenlandsche politiek wenschte. Wanneer spr. het probleem „strijd voor het recht of handhaving van den vrede" moest op lossen, zou hij in de eerste plaats trachten de vrede te handhaven. Is het niet onjuist, zoo vroeg hij ver der, uitsluitend op een eeuwig bewegend recht, de principes te baseeren der buitenlandsche politiek en op de basis van wat slechts het recht van een oogen- blik is, het lot der menschen en de toekomst onzer beschaving op het spel te zetten? Zeventien jaar na het sluiten van de vrede komt thans de wreede wer kelijkheid te voorschijn. Het realisme, dat spr. wil betoonen, verplicht hem mede te werken aan alle pogingen, die strekken tot het doelmatig maken van het internationale recht, dat hervormd moet worden om het van een volkomen mislukking te redden. De volken moeten zich niet tot meer verplichten dan tot wat zij psychologisch kunnen aanvaarden en geven. Ook kunnen van alle volkeren niet dezelfde inspanningen en dezelfde offers gevraagd worden. Er moet een hiërarchie in de internationale verplich tingen worden opgesteld. Een volk kan redelijker wijze slechts in een oorlog toestemmen, wanneer zijn vitale belangen op het spel staan, zijn onafhanke lijkheid, de onaantastbaarheid van zijn grondgebied, de verdediging van zijn vrijheden. Wat België aan gaat, de minister van buitenlandsche zaken mag nooit de aardrijkskundige positie van zijn land ver geten en het bestaan van de Vlaamsche en Waalsche bevolkingen of de betrekkelijkheid van zijn la-ach ten. Het is ons niet voldoende, aldus spr., den vrede te willen. Onze groote naburen moeten die ook willen Wat wij willen is, dat er vrede heerscht tusschen onze buren. Onze samenwerking staat vast naar de mate van onze middelen, maar het lijkt niet te veeleischend, wanneer wij de rust en veiligheid, waarop wij recht hebben, ons door onze buren wen- schen te zien verzekerd. Ik ben er zeker van dat geen onzer buren er aan denkt de gewettigdheid van een zoodanige houding te bestrijden. LUCHTBESCHERMINGSOEFENINGEN IN DE GROOTE STEDEN VAN JAPAN. Tokio, 20 Juli (A.N.P.): Hedenmiddag 12.50 zijn in Tokio, Yokoliama en Kawasaki luchtbescher mingsoefeningen begonnen, welke zullen duren tot Vrijdagochtend. De oefeningen worden geleid door luitenant-generaal Iwakoshi, de commandent van de luchtbescherming. Men gaat uit van de veronderstel ling, dat de diplomatieke betrekkingen van Japan met een mogendheid- op het vasteland in het oosten of westen op het punt staan afgebroken te worden. Een sterke vloot wordt door deze mogendheid in den Stillen Oceaan geconcentreerd en een aanzienlijke luchtmacht is bijeengebracht aan de westelijke grens van Azië. Te 18 uur werd per radio medegedeeld, dat de vijandelijke vloot naar het' zuidwesten opstoomde, 4000 km. ten oosten van Tokio en dat de Japansche vloot zich op een bepaalde plaats concentreerde om de beweging van den vijand te volgen. Bij het val len van den avond werd de lichtvoorziening van de drie genoemde steden tot een derde van de normale sterkte teruggebracht. Het zakenleven gaat evenwel normaal door. In de nachten van Woensdag en Don derdag zullen de steden evenwel geheel in duister gehuld zijn, aangezien verondersteld wordt, dat dan de vijandelijke luchtvloot een aanval zal doen. Aan de oefeningen nemen 300.000 vrijwilligers deel, waarvan 220.000 in Tokio. Zij staan onder com mando van majoor Ushizuka, den cdmmandant van het vrijwillig corps luchtverdediging. Op 31 Juli a.s. zal het 50 jaar geleden zijn. dat de beroemde Hongaarsche Componist Frans Liszt overleed. Minister acht dit wel aanneme lijk Op de vragen van den heer Drop in verband met door den ambtenaar vain 't openbaar minis terie bij een zitting van den politierechter te 's-Hertogenbosch gedane uitlatingen met be trekking tot het verzwijgen van verdiensten door steuntrekkende werkloozen. heeft minister van Schaik o.a. geantwoord: Volgens de ingekomen ambtsberichten heeft de betrokken vertegenwoordiger van het open baar ministerie op de bedoelde terechtzitting zich in dezen zin uitgelaten, dat het aantal der genen, die als werkloozen valsclielijk opgave formulieren invullen, zelfs geschat wordt op 90 pet. van het totaal aantal steuntrekkenden. De bedoelde ambtenaar gaf dit percentage niet als zijn eigen meening Het was ontleend aan een artikel van mr. Röling in het Nederlandsch ju ristenblad van 30 Mei 1936 Deze laatste schreef aldaar: „maar gezien het massele voorkomen van dit delict men hoort deskundigen, die schatten, dat 90 pet. van alle steuntrekkenden knoeien enz." Voortbouwende op dit losse gege ven, waarvan de juistheid naar het oordeel van den minister niet wel aannemelijk is te achten heeft de ambtenaar gezegd, dat onder derge lijke omstandigheden belastingverlaging langer op zich zou kunnen laten wachten. „Voorts, dat meerdere steun- fraudezaken ten parkette in kwamen Dat zoo het volk ardm geparasiteerd wordt, is door het parket niet beweerd. Over de gebreken van de controle op de steun verleening en de gevolgen daarvan heeft het parket zich niet uitgelaten. Met groot gejubel en wel vlagvertoon vierde Italië de opheffing der sancties. Een beeld in de straten van Rome Lunteren, 20 Juli. De politie gaat nog steeds door met krachtige hand opruiming te houden onder de kippendieven, die geruimen tijd de Veluwe on veilig hebben gemaakt. Thans zijn wederom een vijftal personen gearres teerd, verdacht van diefstal van jonge hennen, mede plichtigheid daaraan of heling. In Alkmaar zijn ingesloten W. de B., G. M. en P. C. R., terwijl in Arnhem W. M. en J. R. hetzelfde lot deelen. Voorts werden in den Ilpp, door de politie 181 van diefstal afkomstige jonge hennen in beslag ge nomen, die.aan den rechtmatigen eigenaar S. te Wal- derveen konden worden teruggegeven. Hoewel de verdachten aanvankelijk steeds alle schuld ontkennen, stapelden de bewijzen tegen hen zich steeds op. Het succes, dat de politic met haar actie tegen de kippendieven in enkele weken tijds heeft, is enorm, dank zij de samenwerking der corpsen van verschil lende gemeenten. Zoo kon een kleine aanwijzing lei den tot de' arrestatie van dit vijftal. Eenige weken geleden werden in de omgeving van Lunteren een paar honderd jonge hennen gestolen. Als steeds was er van de daders geen spoor. Tot de politie een klein voorval ter oore kwam. Denzelf den nacht namelijk heeft een garagehouder in de gemeente Landsmeer aan den bestuurders van een personenauto, waarin jonge hennen waren geladen, benzine verkocht, die deze laatste met een drietal jonge hennen wilden betalen. De garagehouder vond dit onnoodig en verzocht dan maar betaling wanneer de kippen op de markt te Purmerend waren verkocht. Voor alle zekerheid noteerde hij het nummer van de auto. Het verschul digde bedrag werd inderdaad den volgenden dag voldaan. Naar aanleiding hiervan stelde de politie een onderzoek in, naar de herkomst van de auto en bleek deze uit Amsterdam afkomstig. Den bewusten nacht was de wagen verhuurd geweest aan de thans le Alkmaar ingesloten personen. Ondanks deze' aanwijzingen bleven de verdachten ontkennen, tot evenwel de gestolen jonge hennen achterhaald en door den rechtmatigen eigenaar, die zijn dieren met groene verf had gemerkt, werden erkend. Toen baatte ontkennen niet meer. Door het onderzoek in deze zaak kwamen weer andere aanwijzingen los, waardoor W. M. en J. R. i gearresteerd en naar Arnhem overgebracht konden worden. Ook tegen deze verdachten, die eveneens hardnekkig blijven ontkennen, wordt steeds meer bezwarend materiaal aangevoerd. In de eerstvolgen de dagen hoopt de politie, die nog meer gegevens in onderzoek heeft, wederom een aantal goede vang sten te doen. Een geestdriftige schare doet de vorste lijke personen uitgeleide. Nij m e g e n, 20 Juli. Met den D.-trein, van 21.13 uur, waaraan een speciale slaapwagen gekoppeld was, zijn H. M. de oKningin en H. K. II. Prinses Ju- liana uit Nijmegen naar haar vacantieverblijf in de Vogezen vertrokken. De vorstelijke personen kwamen per auto van het Loo en werden op het Stationsplein luide toegejuicht door de honderden belangstellenden, welke zich daar hadden verzameld. Ter begroeting waren aanwezig de burgemeester van Nijmegen, de heer J. Steinweg, de waarnemend commissaris van politie, hoofdinspec teur Veldman en de districtscommandant der mare chaussee, Jlir. Bowier. De hooge reizigsters begaven zich onmiddellijk naar het tweede perron, waar het speciale rijtuig reeds gereed stond. Aan weerskanten had zich een groote menigte opgesteld, welke spontaan het Wil helmus aanhief. De Koningin en de Prinses ver schenen aan het raam en wuifden vriendelijk naai de geestdriftige schare. Toen de trein precies op tijd zich in beweging zette, steeg wederom een luid ge juich op. BRAND IN EEN BIOSCOOP TE VLISSINGEN. Vlissingen: Gisteravond te omstreeks tien uur, is tijdens de voorstelling brand ontstaan in de filmcabine van het Luxor theater hier ter stede. De voorstelling werd onmiddellijk onderbroken en de bioscoop ontruimd. De brandende film ontwikkelde een zwaren rook, welke naar buiten puilde, zoodat het publiek, dat in verband met den kei-mis zeer tal rijk was, van alle zijden toestroomde. Men is er in geslaagd het vuur te beperken tot de cabine, welke echter geheel is uitgebrand en welke door de gewel dige hitte en de bijtende rook niet kon worden be treden. De hoog oplaaiende vlammen werden bestreden met eenige handbluschapparaten en een straal op de politie-slangenwagen. Het geheele programma, circa zes duizend meter film, is verbrand, terwijl de projectie-apparaten zeer ernstig beschadigd werden. BRAND IN EEN POOLSCHE BOERDERIJ. Vijf personen omgekomen. In het district Lipno in congres-Polen is brand uit gebroken in een boerderij. Een 60 jaar oude vrouw is met haar dochter en drie kleinkinderen in de vlammen omgekomen. In Engeland werden 11 millioen gasmaskers onder de bevolking verdeeld. Hierboven verlaat een vrouw een verplaats bare gaskamer, waarin haar gasmasker op ze kerheid werd beproefd. JAPANSCHE VLOOTBOUW. Tokio. 20 Juli. De Jiji publiceert een klaar blijkelijk van deskundige zijde komend bericht over de vlootplannen van de Japansche marine. Hierbij wordt geen rekening gehouden met de bouwprogram ma's van andere mogendheden. Het zwaartepunt zal worden gelegd in groote slagschepen, terwijl verder zal worden gestreefd naar een sterke onderzee- en jager vloot. Ook de luchtmacht zal aanzienlijk worden uitge breid. De bijzonderheden van het Japansche programma worden evenwel streng geheim gehouden. VERSCHERPING VAN DE ELECTRICITEITS- STAKING IN MEXICO. M e x i c os t a d, 20 Juli (A.N.P.)De onderhan delingen, welke worden gevoerd om te komen tot een oplossing in de staking van de electriciens in Mexi co, zijn afgebroken, aangezien de werkgevers wei gerden de arbeiders tegemoet te komen. Bij gerucht wordt vernomen, dat de regeering voorloopig het elec- triciteitsbedrijf in beslag zal nemen, indien voor Woensdag a.s. geen overeenkomst is bereikt. Hoewel de stakers de electrische stroom, welke noo- dig is voor de waterleiding, hebben versterkt, is deze nog niet voldoende, zoodat in vele wijken nog water gebrek heerscht. MILITAIR KERKHOF UIT 1637 ONTDEKT. Belgrado. Bij het afbreken van het oude fort „Dervante". heeft men een militair kerkhof ontdekt, dat dateert uit 1637, toen een Oostenrijksehe expedi tie onder commando van Eugenius van Savoye, Bos nië en Herzegowina veroverde. als Ge met vacanlie gaat, want dan wordt Uw vacantie-dag niet bedor ven door 'n hoofdpijn of migraine, als gevolg van de warmte of felle ron. "AKKERTJES" helpen U dan snel en zekerI Vergeet ze dus niet! De Brifsch-Egyptische militaire overeenstemming bereikt Nadat het antwoord van de Britsche regeering op de vragen van den hooge-commissaris inzake het Egyptische voorbehoud was ontvangen, had heden een bespreking plaats tusschen de leiders van beide delegaties. Na deze bespreking seinde de hooge com missaris opnieuw om instructies. Naar het blad „El Ahram" meedeelt, is thans over eenstemming bereikt in de militaire samenwerking van beide landen, overeenkomstig het plan van Nahas-Pasja-Henderson van 1930. Volgens deze over eenkomst zullen de Britsche strijdkrachten 't Suez- kanaal zoolang verdedigen, totdat het Egyptische le ger hiertoe in staat zal zijn. Naar een eensgezind China Voorhoede der regeeringstroepen rukt Kanton binnen. Sjanghai, 20 Juli (A.N.P.): De regeerings troepen, die Kanton zijn binnengerukt, bestaan uit 1500 man van de voorhoede van Ju-Han-Moe's leger. De Nanking-regeering heeft reeds een financieelen commissaris voor de provincie Kwangtoeng benoemd, die belast is met het ten uitvoer leggen der aangekon digde hervormingen in het financie- en geldwezen en met het' opstellen' van een geordende begrooting. Volgens een Japansch bericht zouden de Kwangsi- commandanten besloten hebben, hun plannen voor een opmarsch naar het noorden te laten varen. Zij zouden hun troepen reeds teruggeroepen hebben. Het heet, dat binnenkort onderhandelingen gevoerd zul len worden tusschen deze commandanten en gene raal Ju-Han-Moe, die Woensdag te Kanton verwacht wordt. Het Japansche leger en het succes van Tsjang Kai Sjek. Het agentschap Domei publiceert de opvatting van het Japansche leger van het succes van Tsjang Kai Sjek tegen de oppositie in het Zuid-Westen. Het Ja pansche leger blijft wantrouwend staan tegenover Tsjang Kai Sjek als hoofdfiguur van Nanking. Door deze successen zijn de vooruitzichten van Tsjang om dictator van een militair eensgezind China te wor den, grooter geworden, doch men is van meening, dat zijn positie niet zoo sterk is, als hij zijn huidige binnen- en buitenlandsche politiek voortzet. Verwachting: Matige zuidwestelijke tot noord westelijke wind, zwaar bewolkt met opklarin gen, mogelijk eenige regenbuien, zelfde tempe ratuur. Verderee vooruitzicht en: opklarend. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 759. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 16 gr. C. is 60 gr. F. TERLEP's LIKDOORNTINCTUUR, VERHOOGT UW LEVENSLUST BIJ 'T UUR1 Prijs per flacon f0.35 Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ. Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5