Program Het Roode gevaar in China De Olympische fakkelloop van de openings plechtigheid der Olympische Spelen Stakingen van land arbeiders in Frankrijk De internationale vier= daagsche afstandsmarschen Motorrijder door auto aan* gereden en zwaar gewond Marktberichten. Gisteren liield het organiseerend comité voor de Olympische Spelen onder voorzitterschap van Dr. Lc- wald een bespreking omtrent de werkzaamheden tij dens de spelen. Hierbij beantwoordde de algemeen secretaris, Dr. Diem een reeks van vragen betref fende vele details. Zoo werd o.a. medegedeeld dat al le landen met den officieelen sluitingstermijn reke ning hebben gehouden. Op de wielerbaan zullen 24 Juli reeds de eerste wedstrijden worden gehouden. De training hiervoor is reeds in vollen gang. De distributie van de Olym pische insignes zal met de grootste nauwgezetheid uitgevoerd worden; er zullen in totaal 0800 insignes aan de deelnemers worden verstrekt; terwijl de of ficials en trainers eveneens insignes zullen ontvan gen. Zorgvuldige voorbereiding is ook noodig voor de uitreiking van de 207 gouden, zilveren en bronzen medailles, in totaal 801, voor de Olympische winnaars alsmede, de 20.000 herinneringsmedailles. Tenslotte gaf Majoor Feuchtinger een schets van de openingsdag der spelen op 1 Augustus. Om 8 uur des morgens.wordt reveil geblazen door hnt wachtregiment van Berlijn. Tegen 10 uur worden de leden van het internationaal Olympisch Comité van hun hotel gehaald en begeven zich tezamen naar den morgendienst, die om 10 uur in den dom in rle Hedwigkerk begint. Na dezen morgendienst komen de eere-gasten tezamen bij. de slotbrug en be geven zich naar het gedenkteeken „Unter den Lin den", waar een korte plechtigheid zal plaats heb ben voor de in den wereldoorlog gevallenen. Van hier uit wandelt men naar het oude museum, waar het. gezelschap ontvangen wordt door Minister-Pre sident Goering. 20.000 Jongens en meisjes van de „Ilitler-jugend" zullen zich in het park opstellen, waar een jeugdfeest wordt gehouden, dat door de eeregasten vanaf het bordes van het museum kan worden gadegeslagen. Om tien minuten voor één komt de Olympische fakkelestafette binnen. Het Olympische vuur wordt op een altaar in het park neergelegd en aangehouden, waarna het om 13.50 uur van hier uit naar de openingsplechtigheid in het stadion wordt overgebracht. Corinthe, 21 Juli (A.N.P.). De Olympische fak kel is hedenochtend om 11.20 uur hier ter stede aan gekomen, gedragen door den hardlooper Spiliotopu- los. De stad was feestelijk versierd en alle klokken luidden. Ondanks de gloeiende hitte hadden zich dui zenden op het groote plein verzameld. Uit alle dor pen in de omgeving waren de boeren toegestroomd. Toen de fakkeldrager verscheen barstten daverende toejuichingen los. De estafetteloopcr oevrhandigde den toorts aan den burgemeester, die daarmede een altaarvuur aan stak. Tijdens deze ceremonie speelde een militair orkest het volkslied. Voor het altaar voerden der tig jonge meisjes een nationale dans uit. Precies om twaalf uur begonnen de klokken op nieuw te beieren, waarop de fakkelloop naar Athene werd voortgezet. Een kwartier later snelde de man over de brug, welke de Peleponeses met het vaste land verbindt. Overal langs den weg heerschte groo te belangstelling. Athene. 21 Juli (A.N.P.). De Olympische vlam werd door een jongen Athener door de Propylacen gedragen. Het was een plechtig moment, toen de fakkellooper voor de ruine van het Barthenon op het daar speciaal opgerichte altaar het heilige vuur ontstak, dat gedurende de Bcrlijnsche Olympische spelen ononderbroken zal branden. In de Akropolis hadden zich vier „priesters van Jallas Athene" met een bloemenkrans in de nabijheid van het altaar opgesteld. Voor de poort stond een dubbele rij van schilderachtig geklecde evzonen. 52 Vlaggen van alle aan de spelen deelnemende landen wapperden van een hooge mast. Onder aan de trap werd de fakkel looper opgewacht door eenige in oud-Grieksch ge waad gestoken schildwachten. Een hunner nam den toorts in ontvangst en besteeg daarmee de treden van de Akropolis, leidende naar de Propylaeen. Daar stond een „priester" in klassieke dracht gekleed die op zijn beurt den fakkel aannam om dezen den Akropolis binnen te dragen, begeleid door jonge meisjes, die bloemen in het rond strooiden. Bij het altaar gekomen, werd het vuur aangestoken om weer overgebracht te worden op een nieuwen fak kel. De stoet naderde dan langzaam den uitgang, waar de priester met den fakkel, den arm ophief en uitriep: „Ik verkondig, de mcnschheid, dat dc Olympische geest niet gestorven is. De Olympische vlam, onuitbluschbaar, zal voort gaan de volken te verlichten, waar zij zich in vreed- zamen kamp meten. Uit het verschiet der eeuwen zogen ik de athleten der gansche aarde, die aan de elfde Olympische spelen te Berlijn deelnemen, ver licht door het vuur van „Olympia". Dc priester trok zich daarna in het binnenste van den Akropolis terug, terwijl de looper de trappen afdaalde om den fakkel aan een anderen drager te overhandigen, die nu naar het Atheensche stadion snelde. Trompetten schetterden, kanonnen dreunden, kerkklokken luidden. Het moderne Athene had de Olympische vlam binnen zijn muren. In het stadion had tenslotte een grootsche plech tigheid plaats, welke werd bijgewoond door koning George, die bij het betreden en het verlaten van liet stadion door het publiek stormachtig werd toege juicht. Ook de leden der regeering en het corps di- ploraatique was in het Stadion tegenwoordig. Nadat de burgemeester van Athene het altaarvuur had aan gestoken, nam de looper den fakkel weer om via F.leusis in de richting van Thebe te verdwijnen. Van daar leidt de route dan over Delphi en Saloniki naar de grens van Griekenland, welke a.s. Zaterdag zal worden bereikt. Behalve de reeds gemelde staking In de om geving van Amiens zijn ook in het departement Seine et Oise landarbeiders in staking gegaan hoewel juist in dit district bij de loons-onder- hamlelingen overeenstemming was bereikt De stakers verklaarde zich bereid het vee te blijven verzorgen. Na den eersten dag der landarheidersstaking Ontvangst bij den „Fuehrer." Om één uur worden de eeregasten op het paleis van den rijkspresident door den Fuehrer ontvangen. Tegen driecn vertrekken de gasten weer om zich in een optocht langs de „Via Triumphalis'" naar het Rijkssportveld te begeven. De opstelling van de Olympische athleten Op het poloveld worden alle Olympische deelne mers opgesteld. Nadat Hitier bij den klokketoren gekomen is, zal hij zich in gezelschap van den pre sident van het Internationaal Olympisch Comité, Graaf de Baillet-Latour en den voorzitter van het Duitsche Olympische Comité, dr. Thijmlcqald door een vrijgelaten gang over het sportveld naar den Marathon-toren begeven. Als men tenslotte bij den Marathontoren aangeko men is, zal bazuin- en hoorngeschal weeklinken, waarna een groot orkest dadelijk invalt met de hul- digingsmarsch van Richard Wagner. De openings-plechtigheid. Met de „Olympia-fanfare" van Herbert Windt wordt dc eigenlijke plechtigheid geopend. Onder klokgelui worden aan den rand van het stadion langzaam de vlaggen van alle deelnemende landen geheschen. Dan begint de intocht der landengroepen, Grieken land aan bet hoofd, Duitschland zal de rij sluiten. Het défilé duurt ongeveer 40 minuten. Als alle deel nemers zich opgesteld hebben zal de boodschap van Baron Pierre de Coubertin, den stichter der moderne Olympische Spelen, uitgesproken worden. Daarna houdt dr. Lewald een rede, waarna hij Hitier uitnoo- digt, de Spelen te openen. Het plechtige moment is dan aangebroken. De Spelen worden door het Duitsche staatshoofd ge opend, de Olympische vlag wordt langzaam gehe schen, fanfares klinken, saluutschoten dreunen en 30.000 postduiven vliegen op, om naar alle doelen der wereld deze gebeurtenis te brengen. Richard Strauss dirigeert de door hem gecompo neerde Olympische hymne. Waneer de laatste klan ken hiervan verstorven zijn, komt aan de Oostelijke poort de laatste fakkellooper binnen. Het vuur wordt naar den Marathon-toren gebracht, en op de Olympische schaal ontstoken. Dan komt de Mara thonwinnaar van 1896, de Grieksche boer Spiridon, van Rouys uit de rijen van deelnemers naar voren, tezamen met den burgemeester van Athene, Kotzias. Zij bieden den „Fuehrer" het symboól van de Olym pische zege, den olijftak aan. Hierna zal de Olvmpischë eed worden afgelegd. Het „Hallelujah" van Handel weerklinkt. Tegen zes uur is de openingsplechtigheid afgeloopen. is de toestand aldus, dat 2600 arbeiders in sta king zijn op 157 boerderijen. Onderhandelingen zijn aangeknoopt tusschen de vertegenwoordigers der werkgeversorganisaties en der arbeiders. Te Provins is een accoord tot stand gekomen. Men hoopt, dat dit feit een gunstig.m invloed zal uitoefenen op de thans loopende onderhan delingen. De eerste marsebdag 3713 wandelaars op stap. Slechts vier uitvallers. N ij m e g e n, 21 Juli. Het is vier uur in den mor gen en nog half donker. In de kazerne van de ko loniale reserve en in het tentenkamp daar achter, heerscht echter al reeds groote bedrijvigheid. Men springt daar uit de bedden, gaat naar de waschloka- len en daarna naar de eetzaien om een uurtje later marsch-bereid te zijn voor den eersten dag. Echter niet alleen in de kazerne is men vroeg op, doch ook daarbuiten en als om even over vijven de 'eerste tippelaars de poort uitgaan, om hun 55 K.M. voor de eerste maal af te gaan leggen, is het al flink druk langs den weg en wenscht men den loopers een genoegelijken dag en veel succes toe. Deze uittocht blijft aanhouden tot zeven uur en dan blijkt, dat voor den eersten dag 3713 wandelaars op pad zijn gegaan, om respectievelijk hun 55, 50, 40 of 30 K.M. af te leggen. Volgens de officieele cijfers waren er 3884 inschrij vingen, waarvan gisteren zich 161 niet aangemeld hadden, terwijl er nog 12 verstek hadden laten gaan. Op pad. De groote trek is begonnen. In den koelen vroe gen ochtend is het leger van tippelaars uitgerukt, allen opgewekt van zin. Reeds in de verte hoort men ze aankomen, want telkens klinkt het tromgeroffel van de verschillende burgergroepen en de militaire detachementen. Zooals altijd trekt het corps mariniers en het detachement van de koloniale reserve weer ieders belangstelling. Het is een prachtig gezicht hen voorbij te zien trek ken, doch ook dc verschillende politiecorpsen, bur gerwachten en marechaussee hebben de volle aan dacht van het publiek. Overal waar gepasseerd wordt, leeft men weer met de deelnemers mee. Water is overal in overvloed te krijgen en er zijn zelfs enthou siaste wandelsportliefhebbers, die thee en limonade aanbieden. Ook verschillende firma's zijn weer langs den weg aanwezig om hartversterkingen of poeder of zalf voor de voeten aan de deelnemers te verstrek ken. De route, voerde vandaag door de bosschen bij Berg en Dal en Groesbeek naar den Piasmolen, em vandaar verder door de wei- en bouwlanden van de Maasstreek te gaan. Aanvankelijk voorspelde een buiige hemel niet veel goeds, doch gelukkig was Pluvius den deelnemers gunstig gezind en daar een frisch windje er voor zorgde, dat het niet al te warm werd, kon gezegd worden, dat het ideaal wandel weer was. Bi] den Molenhoek. Het mooiste punt om de deelnemers voorbij te zien trekken was de Molenhoek bij Mook. Hier was het knooppunt en kon men alle deelnemers van de verschillende routes voorbij zien trekken. Het was hier dan ook zeer druk, doch een groot aantal po litiemannen was hier in de weer om alles te rege len en zij kweten zich op voortreffelijke wijze van hun taak, hetgeen lang niet gemakkelijk was op een zoo drukken verkeersweg als die van Nijmegen-Venlo is. Bij den Molenhoek gaven o.a. ook blijk van be langstelling de commandant van de tweede divisie, generaal Sillevis en ir. Gover, kapitein van den ge- neralen staf. Dank zij het koele weer kon er over het algemeen flink getippeld worden en de deelnemers kwamen dan ook al reeds vrij vroeg binnen. De kapel van de Kon. Marine maakte het den deelnemers de laat ste paar kilometers gezellig en onder het spelen van vroolijke wijsjes ging men steeds de wandelaars tegemoet. De eerste dag Is een ware succesdag geworden en toen des avonds alle officieele gegevens binnen wa ren bleek, dat er slechts vier uitvallers waren. Verwachting: Matige tot zwakke, westelijke tot zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, iets warmer overdag. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 762. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 14 gr. C. is 57 gr. F. TERLEP's LIKDOORNTINCTUUR, VERHOOGT UW LEVENSLUST BIJ 'T UUR! Prijs per flacon f0.35 Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ. Apothekers Assistenten, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. Nijmegen 21 Juli Vanavond omstreeks 10 uur is op de gevaarlijke hoek van den Postweg en den Groesbeekscheweg een ernstige aanrij ding geschied. De- heer R. Maas uit Roermond kwam met zijn auto bij de bewuste kruising op het zelfde moment, dat de motorrijder J. van der Wielen uit Nijmegen naderde. De auto die van links kwam had moeten stoppen, doch gaf geen voorrang met het gevolg, dat de motorrijder aangereden werd. In zorgwekkenden toestand werd van der W. opgenomen. Hij had een arnifractuur en een diepe hoofdwonde. Hij is naar bt St. Ganisius- ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. De motor werd geheel vernield. De autowetd licht beschadigd. Tegen den bestuurder is procesverbaal opgemaakt. EGYPTE VRAAGT HERS,TEL VAN DE RUST IN PALESTINA. K a i r o, 21 Juli: De Egyptische Kamer heeft een telegram gezonden aan het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken, waarin wordt verzocht de rust in Palestina te herstellen en hierbij rekening te hou den met de rechtmatige eischen van de Arabieren. RADICALE CHINEESCHE STUDEN TEN EN CONSERVATIEVE BOEREN. „OORLOG AAN JAPAN!" „VER JAAGT JEN TSI-SJAN!" De houding van de Chinecsche studenten tegenover de belangrijke gebeurtenissen, die zich op het oogen- blik in Noord-China afspelen, zijn van des te meer belang, wijl de toekomst van het gcheele land van de komende generatie afhangt. De ambtenaren van het oogenblik bezitten verstarde, bijna onverander lijke politieke overtuigingen, de jeugd echter, die de toekomstige dienaren van den staat levert, is gemak kelijk te beinvloeden en kan in deze of gene politie ke richting geleid worden. Nu variëert de politieke schakeering der Chinee- sche studenten van fel rood tot donker zwart; maar over het algemeen staan zij in een linksche opposi tie tegenover de Kwominlang en de Noord-Chinee- sclie macht. En hoe gruwlijkcr deze linksche elemen ten achtervolgd worden, des te grooter wordt hun aantal. De Chineesche studenten staan principieel aan de zijde van de partijen of personen, die den tegenstand tegen Japan preken; en daar de commu nisten tot nog toe de eenige politieke groep zijn, die den strijd tegen de Japanners op zijn banier heeft geschreven, sympathiseeren zij openlijk met de roo- den. Deze waarneming is gebaseerd op talrijke gesprek ken met leeraren, studenten, missionarissen, neu trale buitenlanders en andere personen, die regel matig in contact komen met de studenten van ^jan- si en Peiping, het middelpunt van Chineescb •!- tuur. Verschillende meeningen De studenten weten weinig af van marxistische regeerings- en eonomische theorieën, maar zij zijn er van overtuigd, dat de communistische beweging iets kan aanbieden, wat dc Kwomintang niet bezit namelijk het ernstige streven, den Japanners tegen stand te bieden en eenige van de grootste euvels van het huidige Chineesche economische en regeerings- systeem af te schaffen. Een student verklaarde mij: In de Vereenigde Staten heeft men de democratische en de republi- keinsche partij; Engeland heeft twee groote partij en, de Labour en de conservatieven: en zelfs in Ja pan vindt men minstens twee partijen de Min- seito en de Seijjockai. Wanneer de aan het bewind zijnde partij corrupt wordt, de ambtenaren zich laten omkoopen en groote deelen van het land aan den vijand worden overgelaten, zonder dat er een schot valt, dan kan het volk in deze landen bij de WORDT HET DUITSC'0—OOSTENRIJKSCH ACCOORD VOOR HET EINDE DEZER MAAND TOEGEPAST? Van belang voor het Vreemdelingenverkeer, De autoriteiten in Weenen hopen, dat de bespre kingen welke 11 Juli j.1. zijn begonnen, inzake toepas sing van het Duitsch—Oostenrijksch accoord voor het einde dezer maand zullen zijn beëindigd, vooral wat betreft het tourisme, de pers, bioscoop en radio. DUITSCH SCHIP BIJ ESTLAND VERGAAN? Nabij het eiland Wiliandi heeft men wrakstukken gevonden van sloepen, afkomstig van het Duitsch® schip „Wagrien", dat naar men vreest door de stormen op de Oostzee verrast en vergaan is. Estland- sche booten zoeken op het oogenblik de zee af. PURMEREND, 21 Juli 1936. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 15 partijen, wegende 40.000 Kg., handel goed, hoogste prijs f19. Kleine Boerenkaas f 19.50, handel goed: volvette fZi. 1780 Kg. boter fl.33—1.37. weiboter f 1.02—1.15 p. Kg. Runderen, totaal 736 stuks. 365 Vette koeien 3060 ct. per kilo, handel matig 250 geldekoeien f 80—140 per stuk, handel stug; 110 melkkoeien f 110205 per stuk, handel matig; 57 stieren 42—46 ct. per kilo, handel matig; 14 paarden f60130 per stuk, handel stug; 91 vette kalveren 25—55 ct. per kilo, handel matig; 394 nuchtere kalveren: voor de slacht f310, voor de fok f813 per stuk, handel stug; 263 vette varkens voor de, slacht 3236 ct. per kilo, handel rnatig; 54 magere varkens f 1428 per stuk, handel rnatig; 298 biggen f 8—13 per stuk, handel matig; 501' schapen f 10—22 per stuk, handel matig; 32 bokken f313 per stuk, handel matig; 534 lammeren f5—9 per stuk. handel matig; kipeieren f33.50 per 100 st.. eendeieren f2.10 per 100 st., piepkuikens 55—62^ ct. per kilo, oude kippen en hanen 3042*A ct. per kilo. handel goed; konijnen f 0.301 30 per stuk, eenden 2045 ct. per stuk; duiven 40 ct. per paar; jonge hanen 3035 ct. per kilo; 84 eendeieren A f2—3, 991 kipeieren A f3—3.20, 75 idem B f2.80. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer: 60.000 eendeieren f2.10—2.25, broedeierert f4.30, 65.000 kipeieren: 70—S0 Kg. f3.50—4.30, 6566 Kg. f3.30—3.40, 6364 Kg. f 3.25—3.35, 60-62 Kg. f3.10—3.25, 58—59 Kg. f3—3.15, 56—57 Kg. f2.90—3, 53—55 Kg. f 2.70-2.90, 50-52 Kg. f2.5O-2.60. GRONINGEN, 21 Juli 1936. Graanbeurs. Wintergerst f5.505.85. zomergersfc f 5.60—5.90, haver (wit) f6.50—6.90, koolzaad f7—9.35, karwijzaad f 1418. buitenlandsche gerst f6—6.20, ronde mais f5.90—6.20, lijnzaad blauwbloei f 10- f 13.75. MEDEMBLIK, 20 Juli 1936. Aardappelen, per 50 Kg.: Schotsche muizen f 1.25, kleine muizen f 1, borgers f 1.301.35, MEDEMBLIK, 21 Juli 1936. Aardappelen, per 50 Kg.: Schotsche muizen f 1.25, kleine muizen f 1, borgers f 1.251.30, roode kool per 100 Kg. f2.35. WARMENHUIZEN, 21 Juli 1936. Aangevoerd: 29300 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f2.60—3.10. id. grove f2.50—2.60, export f 1.50, id. drielingen f2.202.40, eigenheimers f2.503, 975 Kg. zilveruien: nep f4.50—5.10. drielingen f3.60, uien. f2.50, 2000 Kg. roode kool f 1.10—1.50, 800 Kg. gele kool 12.10—2.50; verkiezingen zijn misnoegen te kennen geven en de verantwoordelijke ambtenaren afzetten. Maar in, China ontbreekt een dergelijk veiligheidsventiel en de eenige georganiseerde oppositie is de communis tische, partij". Een ander, niet gering deel van de studenten, is van. meening, dat het met de heerschappij van de Kwo mintang in Noord-China definitief gedaan is en dat het volk slechts twee alternatieven heeft: de militai re heerschappij der Japanners, of het communisme. Zij geven de voorkeur aan het laatste. Talrijke studenten zijn in dc gevangenis gewor pen, zestien werden er ter dood veroordeeld, omdat zij uiting aan een dergelijke overtuiging gaven; daarentegen werden gevangen genomen communisten, naar eenige scholen in Sjansi gestuurd, daar men probeeren wil, bruikbare burgers van hen te maken. Ik vroeg officieren en provinciale ambtenaren, waar om overtuigde communisten, die met de wapens in de hand betrapt waren, naar school gestuurd wer den, terwijl men jonge studenten enkel en alleen we gens eenige radicale uitlatingen ter dood bracht. Het antwoord luidde, dat de regeering niet over kon gaan tot een massale executie. Er is nog een derde groep studenten, die van mee ning is, dat generaal Jen Tsi-sjan, de „kleine kei zer" van Sjansi, evenals de andere Noord-Chineesche vcldheeren slechts met de Japanners spelen en tot den laatsten man tegen hen zouden strijden, zoodra maarschalk Tsjiang Kai-sjek zou verklaren, dat de tijd hiervoor gekomen zou zijn. Deze studenten geloo- ven, dat deze dag sneller zou komen, indien de com munisten zich terugtrokken en den generalissimus gelegenheid gaven, zijn strijdkrachten te consolidee- run. Volgens hen verhinderen de ronden de plannen van de regeering. Indien Nanking op het oogenblik een oorlog tegen Japan zou beginnen, zoo verklaren zij, zouden de communisten van hun bergen afdalen en groote streken bezetten en de Centrale Regeering zou dan op twee fronten te strijden hebben. Andere beweren weer, dat de rooden zich met de Kwomin tang tegen de Japanners moeten verbinden, maar hierop wordt geantwoord, dat de Kwomintang een dergelijk verbond niet wenscht. En zoo gaan de dis cussies eindeloos verder. En de boeren? In ieder geval heb ik gedurende mijn reis doop Sjansi ernstig en voortdurend getracht eens een werkelijken, echten communist te vinden, met wien ik over deze vraagstukken zou kunnen spreken. Maar ik ontmoette er geen, die mij durfde te vertet ien lid van de partij te zijn; en de eenige communis ten, die ik vond en als zoodanig identificeeren kon, waren dood en zouden juist begraven worden. Een ding staat echter vast: Indien de boer van Sjansi zich voor 't communisme interesseert, dan geschiedt dit geenszins tengevolge van fantastische theorieën. De boeren zijn nog conservatief en het duurt jaren nieuwe en radicale ideeën in hun hoofden te hame ren. Maar deze twee communistische leuzen kunnen zij zeer goed begrijpen: „Oorlog aan de Japanners!" en „Verjaagt Jen Tsi-sjan uit Sjansi!"

Schager Courant | 1936 | | pagina 10