Nathan Meijer Rottischilil. De Goochelaar. BOEKHANDEL TRAPMAN, Schap Studieboeken 0 Leermiddelen 0 Woensdag 22 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 10024 Turksche troepen rukken ge demilitariseerde zone binnen Viruly niet langer vlieger instructeur «aiiraiiiiCT llliffllllliHllllliH De netelige positie van de varkenshandelaren 1836 28 Juli 1936 DE STICHTER VAN „THE HOUSE OF ROTHSCHILDS", Te Parijs en te Londen viert men deze maand den lOOen sterfdag van Nathan Meyer Rothschild, lid van het beroemde bankiersgeslacht, die zóó rijk is gestor ven, dat zelfs de fiscus zijn rijkdom niet kon nagaan! De geschiedenis van de Rothschilds begint in de j&rmoedige Jodenwijk te Frankfort am Main, welke ongeveer uit één lange straat bestond en waar, onge veer in het midden van die vuilige straat een ver roest, verweerd uithangbord vertelde, dat in dat ihuis de familie Rothschild woonde. De stichter van het huis der Rothschilds, die later geheel Europa met zijn geld zou beheerschen, werd geboren in 1743, dat was Meyer Anselme Rothschild. Een van de vijf zonen van dezen ouden Rothschild, die in 1812 over leed, was Nathan Meyer, die een werkzaam aandeel had in de financiering van den oorlog tegen Napo leon. Men zegt, dat de Rothschilds zoo ongelooflijk rijk werden, omdat zij nimmer oneenigheid met el kaar hadden en steeds, waar ter wereld zij ook za ten, voeling met elkaar hielden, d.w.z. nimmer een transactie afsloten, alvorens elkaar te hebben ge raadpleegd. Dat de Rothschild geheel Europa doorkruisten, be wijst wel, dat de familie zich splitste in een Duitsche, een Fransche en een Engelsche tak. Die der Fransche stierf reeds in 1901 uit. De Engelsche tak nam echter in beteekenis toe, dank zij het ijverige werk van Nathan Meyer. Te Londen werd het eerste filiaal van het Frankforter Huis gevestigd. Het was Nathan, die aan z/jn vader verlof vroeg, zich in Engeland als bankier te mogen gaan vestigen. Met 20.000 pond op zak, waarvan één vijfde eigen geld en de rest „van de zaak" was, stapte Nathan op de boot en vestigde zich voorloopig te Manchester, het centrum van de Engelsche industrie. Toen kende de kleine Jood nog geen woord Engelsch, doch wist zich beter verstaan baar te maken dan een Engelschman! Toen Nathan Meyer 38 jaar later te Frankfort, waar hij het huwelijk van zijn zoon, Lionel zou bij wonen, op 28 Juli 1836 overleed, was hij zoo fabelach tig rijk, dat niemand precies wist te zeggen hoeveel hij bezat en de Engelsche fiscus ook maar geen al te nauwkeurig onderzoek naar zijn ongelooflijk groot vermogen instelde. Het zou onbegonnen werk zijn... Wel weeet men, dat hij tijdens zijn leven ong. 800.000 pond Sterling aan zijn kinderen heeft ge schonken en ieder van zijn vier zonen erfde ongeveer 180.000 pond voor particulier bezit. Dat was dus geld, dat buiten Natlian's firma omging! Nathan Meyer werd begraven te Londen. Zijn teraardebestel ling moet met groote plechtigheid zijn geschied. Zelfs de Lord Mayor en de gezanten, te Londen woonachtig, liepen in de rouwstoet mede. De kleine Jood van Frankfort, de zoon van Meyer Anselme, die met de overige Joden tegen zes uur des avonds Öoor de nachtwakers in het smerige ghetto werd gedrevenNathan Meyer stierf als een aanzien lijk mensch, die men den macht toeschreef Europa ite maken en te breken! Op de Londenschen Effectenbeurs toonï men nog heden met zekere trots den kolom, waartegen de kleine, slecht gekleede en hooggehoede Nathan Mever stond en waar iedere koopman hem kon vinden om raad te vragen. Hij stond daar dan urenlang en keek zoo onverschillig naar het gejoel en geschreeuw der kooplieden, als had hij met hen niets te maken, doch in werkelijkheid grifde hij ieder cijfer, dat hij öpving, in de hersenen. Opsohrijven behoefde hij niets; hij vertrouwde meer op zijn geheugen, dan op zijn notitieboekje! Nadat' te middernacht het geloei der sirenen In de haven en in de stad Istanboel de onderteekening van de nieuwe Zee-engtenconventie had aangekondigd, begonnen gisteren in de vroege morgenuren de eer ste troepenbewegingen. Infanterie, artillerie en ge motoriseerde troepen marcheerden van de beide oevers van den Bosporus af en bereikten tegen den morgen de hooger gelegen plaatsen van den Bospo rus. De oude, op grond van het verdrag van Lausan- ne onbruikbaar gemaakte forten, werden militair be zet. Den geheelen nacht was de bevolking op de been. In talrijke plaatsen, die aan de zee-engten gelegen zijn, viel den binnenlrekkenden troepen een enthou siaste ontvangst van de zijde der bevolking ten deel. Gisterenmorgen vroeg zijn alle schepen in de haven met vlaggen versierd. Een mijnenlegger van de ma rine is te Istanboul voor anker gegaan en zal in den loop van den dag naar de Zwarte zee vertrekken. Het grootste deel der Turksche vloot is reeds onder weg naar de Dardanellen, om deel te nemen aan de bezetting der zee-engten, die in den loop van den morgen zal plaats vinden. Turkije's „Vrijheidsstandbeeld." Aan den mond van de Dardanellen zal een gedenk- feeken worden opgericht, dat waarschijnlijk gelijke nis zal vertoonen met het Amerikaansche vrijheids standbeeld in de haven van New York. Het gedenk- teeken moet Turkije's „overwinning" uitbeelden op de conferentie van Montreux. Buitenlandsche archi tecten worden uitgenoodigd plannen voor het ge- denkteeken in te zenden. Deautoriteiten hebben hiervoor 650.000 Turksche ponden uitgetrokken. GEHEIME DUITSCHE ORGANISATIE IN POLEN ONTDEKT. Tn Opper-Silezïë Is een nieuwe geheime Duitsche hrganisatie „De Zwarte Hand" ontdekt. Twee perso nen zijn gearresteerd. Deze organisatie zou dezelfde oogmerken gehad hebben als de Duitsche nationaal- socialistische arbeidersbeweging, die onlangs door de Poolsche autoriteiten is ontbonden. POOLSCH DORP UITGEBRAND. Warschau, 21 Juli. Nabij Loebllana ïs een hran'd uitgebroken, dat het geheele plaatsje in de asch leg de. In totaal zijn 66 boerderijen met de geheele le vende have verbrand. De materieele schade is aan zienlijk. De oorzaak van den geweldigen brand heeft men .tot dusver nog niet kunnen vaststellen. Wegens zijn duidelijk getoonde anti-mili- tairistische gevoelens. In de Arbeiderspers is gemeld, dat de piloot Viruly op aandrang van het departement van Defensie, geen les meer mag geven aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, ten behoeve van de prac- tische opleiding van de leerlingen, die bestemd zijn, later in dienst te komen voor de burgerluchtvaart en dat deze aandrang zijn oorzaak vindt in het feit, dat de heer Viruly onlangs ontslag heeft ge nomen als reserve-militair vlieger. Naar aanleidng van deze mcdedeeling vernemen wij, uit betrouwbare bron, dat deze voorstelling van zaken niet juist is. De omstandigheid, dat de heer Viruly zoo wel in geschriften als in gehouden interviews duidelijk heeft getoond, aan zijn anti-militai- ristische gevoelens een zoo groot mogelijke bekendheid te willen geven, deed het bepaald ongewenscht voorkomen, gezien de bijzondere verhouding, welke er bestaat tusschcn vlie ger-instructeur en leerlingen, dat een in structeur met dergelijke mentaliteit bemoeie nis had met de opleiding van militairen en adspirant-militaire vliegers tot verkeerspiloot aangezien het gevaar van beinvloeding van laatstgenoemden met bedoelde opvatting zeer groot is. De verhouding van de K.L.M. tot het rijk als gevolg van de subsidieering en het groote militaire belang in aanmerking nemende, moest aan de be moeienis van den heer Viruly met de opleiding dei- militaire en adspirant-militaire vliegers een einde komen. IERLAND NIET VERTEGENWOORDIGD BIJ DE KRONING VAN KONING EDWARD. Londen. (ANP) Naar de „Daily Herald" bericht, heeft de Iersche minister-president de Valera beslo ten, dat Ierland geen vertegenwoordiger zal zenden naar de kroning van den koning het volgend jaar. De uitnoodiging om een vertegenwoordiger te zen den, is afgewezen. Een dergelijk besluit is in de Britsche geschiedenis ongekend. voor alle onderwijsinrichtingen Vlugge en accurate levering Kort verhaal Ramond ging in de eerste rij van het parket naast een dikke heer zitten, die er uitzag als een rijke buitenlander. Ramond had zijn laatste geld voor een variétékaart uitgegeven, om hier nieuw te verdienen; maar het geluk was hem niet gunstig geweest. In de garderobe had hij het plan, om een elegante jonge dame haar handtaschje te ontnemen, hij had het echter opgegeven cle tasch zag niet naar veel geld uit. En in de pauze, in het gedrang bij den uitgang was hij bijna door een heer betrapt, in wiens overigens ook nog leege jaszakken hij zijn hand had gestoken. Een ongeluksdag? Op het tooneel dwarrelde een modern danspaar. De danseres, een exotische schoonheid, draaide rond in de armen van haar blonden partner; Ramond voelde er niet veel voor. Nu werd het tooneel geheel in duisternis gehuld; een enkele schijnwerper be lichtte de dubbele pirouette der dansers, het parket hield den adem in; zachtjes greep Ramond rechts naast zich, waar de dikke heer betooverd naar het tooneel staarde, en toen liet hij voorzichtig een jucht- leeren portefeuille, goed geveld, onder zijn jas glij den. Applaus! Verschrikt dook Ramond in elkaar. Het paar op het tooneel had zijn voorstelling geëindigd en boog diep, de danseres lachte. Ramond wilde gaan. Zijn blik viel op de zaaldeuren. Daar stonden naast de serveerjuffrouwen een paar heeren, die hem er tè argeloos uitzagen, dan dat hij ze niet voor criminaalbeambten zou hebben gehouden. Spoedig moest ook de dikke heer het verlies van zijn por- tefeuille bemerken. Ramond sidderde; een ongeluks dag! De portefeuille terugdoen? Ramond voelde zich te nerveus en onzeker, zijn vingers weigerden den gewoonlijk zoo geoefenden dienst. Het volgende nummer begon. Martini, de wereld beroemde goochelaar, toonde zijn kunsten. Hij haal de duiven uit de lucht, uit zijn boord kropen meters lange slangen, vuurkogels stegen uit zijn zak op en barstten. Zijn das verdween; een dame, heelemaal achter in het parket, had hem in haar handtasch, en terwijl Martini hem eruithaalde, bestreed hij reeds het gewone wantrouwen, dat hij helpers in het par ket had zitten, die in stilte met hem samenwerkten, daarmede, dat hij drie heeren vroeg, op het tooneel te komen, en daar wilde hij voor aller oogen zijn kunsten op hun vertoonen. Eenige oogenblikkcn ver roerde zich niemand, ieder voelde den blik van den goochelaar op zich gericht. Toen kwamen twee jonge mannen, zeer onzeker en vast gedreven door het verlangen, om voor hun vrouwelijk gezelschap een held te lijken, op het tooneel. Als derde sloot Ramond zich bij hen aan, en hij behoefde geen moeite te doen, om er onzeker uit te zien; de be ambten bij de deur hadden hem geheel zijn zelf- beheersching doen yerliezen. Een adres aan de regeering. De Nederlandsche bond van Varkenshandelaren heeft, gedwongen door de ernstige omstandigheden ten aanzien van het vraagstuk van het afnemen van varkens, een adres gezonden aan den minister van landbouw en visscherij en daarvan afschrift doen toekomen aan de ministers van financien, so ciale zaken, handel, scheepvaart en nijverheid en aan de Tweede Kamer. Adressant is van meening dat de achteruitgang van de omzetten, als uitvloeisel van het ingrijpen der regeering in het handelsbedrijf, als hoofdargu ment dient te gelden bij een regeling voor tegemoet koming in de aangebrachte schade, sinds het inwer king stellen der crisisvarkenswet. Met ernstigen aandrang wordt de aandacht ge vraagd voor het feit dat «talrijke varkenshandelarcn in een zeer penibele positie zijn geraakt en met geen mogelijkheid meer weten hoe zij in het ge- zinsonderhoud kunnen voorzien. Bij het tegenwoordige afnemen van zwaardere dan bacon varkens, worden de varkenshandelaren even eens uitgeschakeld, zoodat bij alle leveringen aan de N.V.C. de varkenshandelaren van hun broodwinning zijn beroofd. Diepgaande klachten hereiken mitsdien het hoofdbestuur, die er alle op wijzen dat alweer nieuwe en meerdere groepen varkenshandelaren in het za kendoen ernstig worden belemmerd. Dringend wordt verzocht den varkenshandelaar zijn normale plaats in het handelsverkeer te herge ven, of zoo dit in de gegeven omstandigheden voor loopig nog niet mogelijk wordt geacht hem in ieder geval billijkheidshalve schadeloos te stellen .voor het ontnemen van zijn bestaansmiddel. Vulkaan in Japan in werking Tokio, 21 Juli (A.N.P.) De Asama, een vulkaan ongeveer 200 km. ten Noordwesten van Tokio is hedenochtend gaan werken. Tot nu toe werd nog geen melding gemaakt van schade, doch men is bevreesd, voor het lot van 120 personen, die juist den berg beklommen De goochelaar begon op zijn .slachtoffers te expe- rimenteeren. Het was werkelijk verbluffend, wat hij toonde. De eene jongeman had plotseling blauwe handen, hij was buiten zichzelve van ontzetting, en toen hij naar zijn zakdoek greep, om de kleur weg te vegen, waren zijn handen alweer wit.. De zakdoek had zijn buurman in zijn kous. Martini haalde alles uit zijn meesterlijke kunst. Konijntjes huppelden over Ramonds schouder en verwenen springend achter de coulissen. Hij had een bril op de neus en wist niet, hoe, en terwijl Martini met een der jonge lui kaart speelde, waarbij hij opeens 32 azen in do hand had (later zwoer de jonge man, dat het pu bliek gehypnotiseerd moest zijn geweest), onderbrak hij plotseling het spel en wendde zich met een pla gerig: „Oh, leelijke zakkenroller" tot den verlegen lachenden tweede en haalde bij hem vreemde horlo ges, vulpenhouders, beurzen en een dasspeld uit de zakken van zijn pak. Ramond kreeg van blijdschap een kleur, want hem was een reddende gedachte in gevallen, voor de toeschouwers zag het eruit, alsof hij plotseling een extra-voorstelling wilde geven. Hij zei Martini, dat alles was een doorgestoken kaart en Martini zou met medewerking van den ten onrechte als zakkenroller aangeduide jongeman handelen. En zooals Ramond ook wenschte, ging Martini lachend op de scherts in, zei: „Ook u, mijn vriend, bent al niet beter!" en haalde hem onder den razenden bij val van het publiek dezelfde voorwerpen uit de zakken. Ramond betastte zich: „En deze portefeuil le?" vroeg hij. De meester goochelaar was verwon derd: „Het is toch van u!" „Zeker niet!" Martini redde zich door een grapje: „Ja, dat zijn nu de nadeelen van het beroep!" en met een woe denden zijdelingschen blik op Ramond: „Heb ik mis schien iemand uit het publiek deze juchtleeren portefeuille ontnomen?" „Hier!" „Ze is van mij!" Van alle zijden kwa men deze uitroepen. Martini keek ingespannen rond, hij luisterde naar een echten klank onder de roe penden. En op eenmaal schreeuwde de dikke heer uit de eerste rij: „Ze is van mij, mijn pas zit erin en heel veel geld!" „Is dit nog een ongeluksdag?" vroeg Ramond zich af, toen hij het tooneel verliet en de goochelaar Mar tini den dikken heer zijn portefeuille teruggaf. Het publiek raasde: de opwinding van den dikke was zoo echt, die had zeker met den goochelaar samen gewerkt, heelemaal bleek was hij geworden. Ook Martini zag er bleek en afgemat uit; hij eindigde zijn nummer, het laatste van het programma, met een eenvoudig kunststukje, waarna hij zelfs vergat, om als gewoonlijk, den kapelmeester visschen uit de neus te tooveren, terwijl hij boog. Ramond ging midden onder de toeschouwers voor bij de mannen bij de uitgang, die hem, zooals hij meende te moeten opmerken, woedend aanstaarden. Hij wist nog steeds niet, of het rechercheurs waren, maar ze volgden hem in elk geval niet. En toen hij bii de garderobe den dikken heer bemerkte, vervolg de hij hem van zijn kant en nam hem in het gewoel bij den uitgang de portefeuille voorgoed af. Ten slotte was het nu toch geen ongeluksdag voor Ra mond geweest. EERSTE KAMER. De belasting van de doode hand wordt niet ingetrokken Voorgestelde wijziging is geen verzwa ring. In een nota naar aanleiding van het eindverslag over het ontwerp van wet tot wijziging van de be perking van den schuldenaftrek voor de belasting van de doode hand, zegt de minister, niet te kunnen toegeven, dat er gelijk een aantal leden meende, ter men aanwezig zouden zijn, om de belasting van de doode hand in te trekken. De resultaten der belas ting, die overigens niet zoover beneden hetgeen hij er zich van heeft voorgesteld zijn gebleven, zijn, nu de moeilijkheden aan de invoering verbonden, achter den rug zijn, in verhouding tot de perceptiekosten allerminst zoodanig, dat daardoor intrekking ge rechtvaardigd zou zijn. Voorts is hem niet duidelijk, hoe eenige leden van oordeel kunnen zijn, dat hier een verzwaring der belasting wordt voorgesteld. Het is waar, dat de nieuwe regeling in uitzonderingsgevallen tot hoogere belasting kan leiden, doch in de overgroote meerder heid der gevallen waarvoor zij getroffen wordt, zal zij vermindering van belasting met zich brengen. Journalist in Duitschland tot levenslang veroordeeld Berlijn, 21 Juli (A.N.P.) De volksrecht- bank heeft den Duitschen journalist Waltea* Schwertfeger wegens hoogverraad veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en onthouding der burgerrechten. Hij was redacteur van de „Boersenzeitung" en werd in Juli 1035 gear resteerd, omdat hij aan buitenlandsche jour nalisten vertrouwelijke daginstructies zou heb ben vestreikt welke door het ministerie van propaganda aan de Duitsche pers waren door gegeven. Poolsch ambassadeur op het Foreigh-office Commissie van clrie Vrijdag bijeen? Londen, 21 Juli (A.N.P.) De Poolsche am bassadeurheeft een bezoek gebracht aan het departement van buitenlandsche zaken. Men meent dat het bezoek in verband met den toe stand in Dantzig stond. Diplomatieke kringen verklaarden vanmiddag, dat nog geen rapport was ontvangen van den volkenbondscommissaris in Dantzig, Lester. Politieke kringen in Londen zijn van mee ning, dat het mogelijk is dat de commissie van drie. die belast is met de Dantzigsche kwestie Vrijdag te Londen bijeen zal komen wanneer het rapport van Lester dan zal zijn ontvangen Deze Commissie is samengesteld uit vertegen woordigers van Frankrijk, Engeland en Portu gal. Zij zou trouwens slechts bijeen komen, v an- neer het rapport Lester tot de conclusie kwam dat de grondwet van Dantzig is geschonden. In dat 'géval zou het aan de commissie ziin te beslissen of er aanleiding bestaat den vol kenbond bijeen te roepen. De Locarno-conferentie te Londen Thans definitief vastgesteld op 23 Juli a.s. Londen, 21 Juli (ANP). In een communiqué in zake de Locarno-conferentie wordt gezegd, dat ten gevolge van de besprekingen, welke zijn voorzien in het communiqué, dat 4 Juli te Geneve is gepubli ceerd ten aanzien van de nieuwe bijeenkomst van de mogendheden, welke de mogendheden hebben voor bereid te Londen op 19 Maart, de regeeringen van België, Frankrijk en Engeland hebben besloten, dat op 23 Juli a.s. te Londen de vertegenwoordigers van deze mogendheden bijeen zullen komen. Het doel van deze bijeenkomst is den toestand te bestudeeren en te onderzoeken hoe men het best den vrede in Euro pa kan .versterken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11