Opstandelingen rukken op Madrid aan Moeilijkheden der Fransche regeering AbGssijnsche aanval KIJKEn isKOOPEfl ujCLOECK Sao Sebastian door de muiters bezet. Ook in Noord-Span/e wint de opstand veld op Addis Abeba Woensdag 22 Juli 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10024 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.. Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels £0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het is nog steeds moeilijk om een juist inzicht te krijgen in de stand der burgeroorlog, welke nu al een vijf-tal dagen in Spanje woedt. Uit alles blijkt echter wel, dat de regeering te op timistisch is geweest in haar berichten over de on derdrukking van den opstand. Wel heeft zij hier en daar successen behaald, maar ook de opstandelingen kunnen zich op vooruitgang op bepaalde punten beroepen. Zooals reeds gisteren gezegd, spreken de berichten van de beide strijdende partijen elkaar op de meest essentieele punten tegen, hetgeen begrijpelijk is, om dat de erkenning van een nederlaag de eigen aan hangers allicht zou ontmoedigen en daardoor een echec zou kunnen veroorzaken. De meest betrouwbare gegevens zijn dan ook te putten uit de berichten van neutrale waarnemers en dan blijkt, dat de regeeringsmacht zich hoofdzake lijk concentreert om de hoofdstad, terwijl ook Barce- lona nog vast in handen der rooden is. San Sebastiaan echter is in handen der opstande lingen gevallen, terwijl deze naar Bilbao oprukken. Zoowel uit het Noorden als uit het Zuiden rukken thans sterke rebellentroepen op Madrid aan. Het sterke Noorder opstandelingenleger wordt aange voerd door Generaal Mola, terwijl de troepen, welke uit het Zuiden oprukken onder hevel van Generaal Quipo de Ilano staan. Het regeeringsleger wacht den vijand af in den pas van Leon, een natuurlijke sterkte, terwijl de Volksmilitie zich langs den Noordelijken weg van Madrid tot aan San Rafael heeft verschanst. Volgens een bericht uit Casablanca heeft het radio station te Lissabon medegedeeld, dat talrijke Spaan- sche vluchtelingen in Portugal zijn aangekomen, die vertelden, dat in Madrid een onbeschrijfelijke paniek heerscht. Van uur tot uur zou men daar een intocht der troepen van Mola en Franco verwachten. Radio- Sevilla zou de landing van nieuwe Marokkaansche troepen te Cadiz en Algeciras gemeld hebben. Deze afdeelingen zouden onmiddellijk den opmarsch naar Madi-id begonnen zijn. Ook verscheidene regimenten van het vreemdelingenlegioen zouden in den afge- loopen nacht te Sevilla zijn aangekomen en naar Madrid doorgemarcheerd. Loopgraven aangelegd. Uit Hendaye wordt gemeld, dat door aanhangers van het volksfront loopgraven worden aangelegd op de hellingen der bergen in de omgeving van Irun. In het gebied van de monding der Bidassoa scheen alles des avonds rustig te zijn. In de buurt van Bi- riatou werden ambulance-auto's opgemei'kt, die aan hangers van het volksfront vervoerden en afkomstig waren van de brug van Endarlaza. De auto's waren onderweg naar Behobie. Niet alleen Gibraltar, doch ook het neutrale gebied tusschen Gibraltar en la Linea is overvol met vluchtelingen, in hoofdzaak vrouwen, kinderen en gebrekkigen. De grens werd met prikkeldraad afgezet om de uitgewekenen te verhinderen Gibraltar binnen te stroomen. De strijd woedt zeer dicht in de omgeving van Gibraltar en te la Linea zouden des middags 90 personen zijn ge dood. Opstandige troepen uit Marokko, die te la Li nea aan land waren gekomen, werden naar Algeci ras gedirigeerd. Vanuit Gibraltar werden brandweer lieden naar la Linea gezonden, waar verscheidene gebouwen in brand staan en nog steeds een groote paniek heerscht. Zeven provincies in handen der rebellen. De lijfwacht van den Gouverneur van Pamplona overstreed de grens via den berg in de nabijheid van het Fransche dorpje Biriatou. Zij verklaarden, dat de bezetting van San Sebastian door de rebellen zonder bloedvergieten heeft plaats gehad en dat, voor zij wisten, de monarchisten de provincies Saragossa, Navarra, Jaca en Guipuzcoa beheerschten, met uit zondering van Irun, alsmede Vittoria, Burgos en Valladolid. Regeeringsberichten blijven optimistisch. De r.egeering deelt mede, dat de trouwe troepen, gesteund door de luchtmacht en de artillerie, zich meester hebben gemaakt van Alcala de Henares. De opstandelingen trokken zich terug in het stad huis en de kerk Santa Maria en in de kathedraal San Justo. De rebellen leden aanzienlijke verliezen en lieten een groot aantal wapens en eenige mitrail leurs op het veld achter. In een om 3 uur vanmiddag draadloos bekend ge maakt communiqué deelt het ministerie van bin- nenlandsche zaken mede, dat de toestand in Galli- .cië, waar de troepen trouw zijn gebleven, nor maal is. Des avonds laat verklaarde men te Madrid, dat Sevilla zich heeft overge geven aan de regeeringstroepen. 'Te Madrid gaat het leven zijn gewonen gang. De regeering heeft bevel gegeven, de winkels weer te openen en bekend gemaakt, dat overtredingen van dit bevel bestraft zullen worden. De moreele en ma- terieele toestand der opstandelingen in de provincie is ernstig verzwakt. Berichten over den toestand in San Sebastian worden tegengesproken. Het radiostation Madrid deelt mede, dat de regee ring meester is van den toestand. Te Madrid zijn vijf sterke afdeelingen gevormd, bestaande uit in fanterie, Guardia De Asalto, Guardia Civil, cara binieri en roode militie. Deze afdeelingen hebben dp- dracht de haarden van den opstand aan te vallen en zullen worden gezonden naar Toledo, Valladolid, Saragossa en Burgos. De regeering deelt verder mede, dat op de Prado manschappen van de genie roode militie aanvielen. Deze slaagden er evenwel in na een kort gevecht do opstandelingen te verdrijven. In een kamer van de Mantana-kazerne hebben aan hangers van de regeering de lijken van zeventien officieren gevonden. Men vermoedt dat zij zelfmoord pleegden toen zij zagen dat de revolutie mislukt was. Verscheidene honderden officieren, die aan den op stand deelnamen zijn gevangen genomen. De regeering heeft enthousiaste betuigingen van trouw ontvangen van de bemanningen van de krui sers „Libertad'', „Espana" en „Jaime". De „Jaime" patrouilleert in de straat van Gibraltar en werkt mede aan de onderdrukking van den opstand in Marokko. De regeering deelt mede, dat zij een telegram heeft ontvangen van den kruiser „Jaime 1", dat als volgt luidt: „Hebben ernstigen tegenstand van dienstdoende officieren ondervonden en hen met ge weld bedwongen. Een kapitein en een luitenant ter zee- werden gedood, acht kwartiermeesters, een luite- naht ter zee, een luitenant ter zee tweede klas, twee artilleriekwartiermeesters en twee matrozen werden ernstig gewond. Vragen u dringend instructies". De mipister van marine heeft daarop geantwoord: „Werpt lijken met eerbiedige plechtigheid in zee. Geeft positie schip op". De „Jaime 1" heeft daarop geseind, dat het schip op weg was naar Tanger en zich op 9 graden w.1. en 33.32 n.b bevond. Op het oogenblik liggen 12 Spaansche oorlogs schepen in de haven van Tanger te wachten op orders van de regeering om naar Algeciras te stoo- men. De bemanning staat meest onder commando van communisten. Ook in het noorden spanning. Volgens berichten van de Fransch-Spaansche grens is het raadhuis van Puicerd door een Anarcho-com- munistisch comité bezet. De communisten bewaken verder de internationale brug van Bourg Madame. De prefect van het departement der oostelijke Pyre- neën kan geen verbinding meer krijgen met de re geering in Barcelona. Politieke vluchtelingen komen veelal door de bergen op verscheidene plaatsen over de grens. De Spaansche grens is overigens volko men gesloten. De Fransche grenspolitie in de streek van Hendaye is versterkt met het oog op de vrij be langrijke uittocht van aanhangers van het volks front, die men in den nacht verwacht. Gisteren om zeven uur bevestigde de prefect van de oostelijke Pyrcneën, dat de troebelen in Barcelona en Gerano weer begonnen zijn. Over de wegen snellen vrachtauto's, die gewapen de leden van het volksfront vervoeren, welke poli tiediensten uitoefenen. De speciale commissaris van Cerbere heeft bericht ontvangen, dat Companys, de president der Catalaansche generaliteit, naar Port- boucc getelefoneerd heeft, dat de regeering den toe stand meester is: Intusschen h&eft de radiozender van Barcelona vrijwilligers opgeroepen voor de verdediging der re geering. Bevestigd wordt, dat gisteravond in Bar celona de staat van beleg wordt afgekondigd. Twee mailschepen zijn uit Marseille vertrokken om de ath- leten, die naar Barcelona waren gegaan, voor de ar- beidersolympiade, naar huis te brengen. Grenswachten en douane-beambten in het noorden loopen naar de rebellen over. Aan de grens van Hendaye, Behobie en Dantoaria zijn de grenswachten en Spaansche douane-beambten naar de zijde der opstandelingen overgeloopen. Ge wapende grenswachten patrouilleeren in de bergen om de communisten, die trachten te ontsnappen, te MIDDENSTAND EN BOEREN GAAN ZICH VERZETTEN. De Parijsche correspondent van de N.R.Ct. telefo neerde gisterenavond naar aanleiding van de uitge broken landarbeidersstakingen. De positie van de regeering wordt nu van twee kanten bedreigd, van de zijde van de boeren en van de zijde van den kleinen middenstand. Deze actie speelt zich niet op het parlementaire plan af, al kan zij er haar weerslag vinden. In de departementen rondom Parijs zijn op vele hoeven stakingen uitgebroken. Deze vallen samen met een hernieuwde actie van den boerenbond on der leiding van Dorgeres. Hij keert zich tegen de heerschende sociale wanorde en tegen de gevaren, die het landbouwbedrijf daaruit bedreigen. Hij verzet zich niet tegen de stakingen zelf, maar tegen de mo gelijkheid van schennis der vrijheid van arbeid en bezetting van boerderijen. Hij wil den boerenarbeiders niet beletten verbetering van hun lot te verkrijgen, maar hij komt op voor het groote belang, dat de oogst op tijd wordt binnengehaald. Op dit oogenblik zou een stilstand van den arbeid gedurende veertien dagen met het verlies van een jaar arbeid gelijkstaan, dat beteekent den ondergang van bijna alien. Dit klemt te meer, daar de oogst dit jaar niet vol doende, zal zijn om de nationale behoeften te dek ken. De bond protesteert ook tegen de algemeene stij ging van de kleinhandelprijzen. Het groote vraag stuk voor de landbouwers is het verschil tusschen de productie-prijzen en de prijzen voor de verbrui kers. Om dit verschil geringer te maken, bestrijdt de bond het misbruik van staatsbemoeiing. Dorgeres eindigt zijn oproep met de bedreiging, dat de beweging zal voortduren, zelfs als men ze zou willen ontbinden, en dat de leiders door anderen vervangen worden, als de huidige aanvoerders ge vangen zouden worden genomen. De minister van landbouw houdt zich al met deze zaak bezig. Hij zal zich alle moeite geven om de agitatie binnen de perken te houden. Op sommige plaatsen schijnt een vergelijk in zicht, maar het is volstrekt niet uitgesloten, dat de beweging zich uit breidt en dan een dreigend aanzien krijgt. De land- bouwarbeiders kunnen, hopen den boeren in het zicht van de werkzaamheden voor den oogst het mes op de keel te zetten wat aangaat het collectieve con tract. Ten Noorden van Parijs werden al veel boerderij en bezet. Naar men weet wil de regeering voortaan geen enkele bezetting meer dulden. Er komen over eenkomstige tooneelen bij voor als zich bij de bezet ting van fabrieken afspeelden: op sommige plaatsen hebben de arbeiders in het veld bals georganiseerd. De ontevredenheid onder den middenstand. Wat de ontevredenheid bij de neringdoenden be treft, deze hadden zich tot. dusver niet uitgesproken. Zij zijn niet of slecht georganiseerd en door allerlei belangen-tegenstellingcn verdeeld. Velen hunner hadden bij de jongste verkiezingen in hun wanhoop voor het volksfront gestemd. In dit opzicht zijn zij teleurgesteld, daar de reeksgewijze hervormingen alle het proletariaat golden. Èen dezer dagen gehou den vergadering werd ook door vertegenwoordigers van de kleine industrie en de ambachten bijgewoond Zij verlangen, dat de Kamer hun genoegdoening geeft alvorens met vacantie te gaan, anders zullen zij de straat opgaan. De levensmiddelenwinkels moeten nu 36 uur per week gesloten blijven. Maandag gingen zij voor het eerst op enkele uitzonderingen na dicht. Te Parijs en in de provincie heeft dit verbittering gewekt en tot geharrewar aanleiding gegeven. Som mige winkels die onrechtmatig opengebleven waren, werden door concurrenten of vertegenwoordigers van de vakvereenigingen aan de voorschriften herinnerd Voorloopig is het voornaamste gevolg van den maat regel, dat categoriéën neringdoenden in overeen komstige producten tegen elkaar in het harnas wer den gejaagd. De staking in de landbouwbedrijven in het departement Seine et Marne. Volgens een bericht van Reuter uit Malun bedroeg het aantal stakers na den eersten dag van de staking in landbouwbedrijven in het departement Seine et Marne 2600, verdeeld over 157 boerderijen. Besprekingen tusschen de organisaties van werk nemers en van werkgevers in dit gebied zijn reeds begonnen. Men hoopt dat een mogelijk accoord ook een gunstigen invloed zal hebben op de besprekin gen over de arbeidsvoorwaarden in den landbouw in het algemeen. ER KAN VREDE ZIJN TUSSCHEN RUSLAND EN JAPAN Regeling van de Mandsjoekwo Russische Grensgeschillen. Tokio 21 Juli (A.N.P.) De SovjetRussi sche ambassadeur te Tokio. Joereneff. verklaar de aan de pers, ter gelegenheid van de opening van de onderhandelingen inzake de regeling van de grensgeschillen tusschen Rusland en Mandsjoekwo. dat hij overtuigd is, dat ,de ge schillen tusschen Ruland en Japan op voor beide partijen bevredigende wijze kunnen worden op gelost. verjagen. Bewoners van Hendaye (Frankrijk) ver klaren, duidelijk het geluid van schoten in Trun te hebben gehoord. De opstandelingen strijden tegen den in vloed van Moskou. De correspondent van Reuter in Ceuta heeft een interview gehad met den leider van de opstandige troepen in Marokko. Deze legde de volgende verkla ring af: „Het door ons opgestelde plan wordt met mathe matische nauwkeurigheid ten uitvoer gelegd. Wij be reiden ons thans voor de nog overgebleven commu nistische centra uit te roeien. Onze regeering heeft het heft in handen genomen, omdat gebleken is, dat de communistische propaganda op de oorlogsvloot reeds groote vorderingen had gemaakt. Hierdoor wa ren wij genoodzaakt snel en krachtig in te grijpen, daar anders de beschaving van West-Europa op ern stige wijze zou worden bedreigd. In een interview heeft generaal Mola, com mandant der troepen van Pamplona ver klaard, dat de tegen de regeering gerich te beweging een strikt nationaal karakter draagt en geleid wordt door de generaals met steun van het volk, voor de bevrijding van Spanje van het marxisme, de vrijmetselarij en alle internationales. Moskou roert zich. Volgens een bericht aan het D. N. B. uit Lissabon heeft het radiostation van Moskou in een uitzending in de Spaansche taal de bevolking van Spanje aan gespoord zich te wapenen en tot het uiterste tegen stand te bieden aan de opstandelingen. Verder verluidt, dat aan de beschieting van Ceuta ook een met twee stukken geschut bewapende Rus sisch petroleum-tankschip heeft deelgenomen. Fransche en Britsche naar Spanje. oorlogsschepen Volgens een mededeeling van de Britsche admi raliteit zullen de Gordon-hooglanders aan boord van de slagkruiser „Repulse" van Alexandrië naar Gi braltar worden gebracht. De positie van de Britsche oorlogsbodems in do Middellandsche Zee is als volgt: De „Keppel" en „Witshcd" te Vigo, de „Shamrock" te Malaga, de „Whitehall" te Tanger en de „Repulse" te Alexandrië, waar het regiment Gordon-Hooglanders aan boord wordt genomen, dat naar Gibraltar zal vertrekken. Er zijn instructies gegeven voor het zenden van een oorlogsschip naar Barcelona en naar Palma de Mallorca. Een Fransche torpedoboot is van Casablanca naar Tanger vertrokken, waar het schip voorloopig zal blijven, teneinde bij verdere ongeregeldheden in Spaansch Marokko de Fransche onderdanen aldaar te beschermen. Regeerings-eskader zonder stookolie Sevilla, 21 Juli (A..P.) Radio Sevilla heeft meege deeld, dat volgens een telegram uit Tanger, dat door de rebellen onderschept is, het regeeringseskader in de haven van Tanger zonder stookolie is. De voor raad zou namelijk vernietigd zijn door de vliegtuigen van generaal Franco. Tarifa uit de lucht gebom bardeerd Gibraltar, 21 Juli (ANP). De sleepboot „Energie" is gistermiddag in allerijl naar Algeciras gezonden om daar 120 Britsche onderdanen en verscheidene andere vreemdelingen, die in hun hotels waren op gesloten, aan boord te nemen. Het hier aangekomen Noorsche schip „Frank" heeft meegedeeld, dat vliegtuigen Tarifa hebben ge bombardeerd. Het Egyptische consulaat te Addis Abeba heeft het ministerie van buitenlandsche za ken meegedeeld, dat sterke ongeregelde ben den Abessijnen de hoofdstad hebben aange vallen. Er heeft zich een hardnekkigen strijd ontsponnen, waarbij honderden gedood of ge wond zouden zijn. Wie is Ras Kassa? Londen, 21 Juli, (A.N.P.)Naar aan leiding van het bericht, volgens hetwelk Ras Kassa met een leger naar Addis Abeba zou oprukken, merkt men hier op, dat de bekende Ras Kassa op het oogenblik in Engeland vertoeft. In het bericht wordt wellicht een zoon van den legeraanvoerder bedoeld, maar hieromtrent bestaat geen zekerheid. Verder herinnert men er aan, dat het regen seizoen in vollen gang is, zoodat het niet waarschijnlijk is, dat groote operaties zullen plaats hebben.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1