grondslagen der Iteliaansche buitenlandsche politiek. De Olympische Fakkel-estafette. Brieven over Engeland* Woensdag 22 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 10024 Groote brand onder Tilburg Stakingen in Frankrijk Burgerwacht in Chili vrijwillig ontbonden CLAN O EN DE JONGERE GENERATIE AAN HET WERK, CIANO. Men doet Mussolini geen onrecht, indien men be weert, dat graaf Ciano, minister van Buitenlandsche Zaken en schoonzoon van den duce, degene is, die inderdaad de buitenlandsche politiek van Ita lië leidt. Inge wijden weten, hoe groot de persoon lijke invloed van Ciano op Musso lini is; een merk waardig feit, want tot nog toe was het geen der medewerkers ge lukt, iets ten uitvoer te bren gen, wat. Musso- fini niet zelf voorgesteld had. Een bijzonder Iets is ook zijn carrière. Op 33-ja- rigen leeftijd een ambt te beklee- den, dat tot de belangrijksten van Europa be hoort, is waarlijk geen kleinigheid. Maar misschien zou Ciano op het oogenblik nog een onbekende zijn, indien hij in Mei 1930 niet de doch ter van den duce, Edda, gehuwd had. Ook Edda had een grooten invloed op den duce zij is een vrouw, die iets van het politieke temperament van haar vader heeft geërfd en bovendien zeer eerzuchtig is. Ciano's loopbaan. Maar men moet nog eenige andere dingen uit het leven van Ciano weten, om eenigszins te begrijpen, hoe het komt, dat deze jonge man tezamen met Mussolini geen geringer doel najaagt, dan Europa volgens geheel nieuwe principes te hervormen. Cia no heeft namelijk een groot deel van zijn politieken loopbaan niet slechts buiten Italië, doch buiten Eu ropa doorgebracht. Hij begon als gezantschapssecre taris in Rio de Janeiro en Buenos Aires en ging daarna naar Peiping en Sjanghai. Het schijnt dat deze eerste arbeidsjaren van beslissende beteekenis voor zijn politieke concepties zijn geworden: zijn blik verruimde zich. Tezelfdertijd bleek, dat graaf Ciano geen vriend van den Volkenbond was. Hij behoort nog tot de jongere generatie van het Italiaansche fascisme, die alle instellingen van de hand wijst, die klaarblijkelijk tot „een afgeloopen tijdperk" behooren. De jongere generatie, speciaal in Italië, staat reeds zoover van de gebeurtenissen en gevolgen van den laatsten we reldoorlog verwijderd, dat zij instellingen en verdra gen, die het in stand houden van een afgeloopen tijd perk moeten dienen, niet meer begrijpt: zij ziet in de toekomst, staat op het standpunt, dat de oudere ge neratie alles verkeerd gedaan heeft ën wil nu tot stand brengen, wat haar juist en goed schijnt. Mus solini is van zins, de toekomst van Italië, in han den van de jongere generatie te leggen. Ciano's vriendschap voor Duitschland. Wat Ciano heden voor den geest zweeft, is de schepping van een dictatoriaal geregeerd Europeesch statenblok. Het ïs een logisch gevolg van deze concep tie, dat de vriendschapsbanden tusschen Ita lië en Duitschland van dag tot dag nauwer worden aangehaald. De sympathie, die Ciano voor Duitschland voelt, spruit voor een groot deel voort uit het feit, dat Ciano de metho des goedkeurt, die Duitschland in de inter nationale politiek toepast. Het zijn ongetwij feld nieuwe en ongewone methodes, die b.v. met de traditie van de Fransche en Engel- sche diplomatie niets meer gemeen hebben. Ook Ciano wil minder onderhandelen en meer doen: een fait accompli zou honderd maal meer waard zijn dan ti«n conferenties en twintig verdragen. En tenslotte zou de aan- .val de beste .verdediging zijn. Ciano is op het oogenblik wel de meest typische .vertegenwoordiger van de dynamische politiek en zijn groote voorbeelden zijn Mussolini, Kemal Pas ja, Pilsoedski en Hitier. Dientengevolge is Ciano geen vriend van Frank rijk en Engeland. Beide landen schijnen hem en van deze overtuiging maakt hij geen geheim „ver ouderd" toe. Zij willen de macht bewaren, die zij in vroegere eeuwen veroverd hebben. Maar de wereld blijft niet stilstaan, meent Ciano, en Italië's appetyt is ook na den Abessijnschen veldtocht nog niet ge heel gestild. Het Romeinsche imperium moet zich uitbreiden, het moet minstens het geheele Middel- landsche Zeegebied beheerschen. Zal Ciano slagen? Dit zijn de grondslagen van het revisionistische programma van Ciano. Het valt intusschen moeilijk te gelooven, dat dit programma zou kunnen worden ten uitvoer gebracht, zonder dat Rome in conflict geraakt met die landen, die een totale revisie van de hand wijzen. De nieuwe internationale ordening, die Ciano voorstelt, zou volgens zijn plannenen daar van mag men hem geen verwijt maken een groo- tere toekomst van zijn eigen land dienen: iedere staatsman, die op het oogenblik van „Europa" spreekt, meent in de eerste en laatste plaats zijn eigen land. Men moet derhalve afwachten, of het Ciano gelukt, inderdaad in Europa een machtsgroe- peering in het leven te roepen, die bereid zou zijn, de Italiaansche aanspraken, vooral in de Middel- landsche Zee maar ook in het Donaubekken en op den Balkan, met alle kracht te ondersteunen. Eerst de toekomst zal kunnen leeren, of Mussoli- ni's schoonzoon een wat onbedachtzaam vooruit- stormende jonge man is, dan wel een diplomaat en staatsman, die weet, het voor en tegen van iedere conceptie en van iedere actie nauwkeurig tegen el kaar af te wegen. Tripolis reeds gepasseerd. Het Olympische vuur is op weg naar Berlijn Langs schitterende dreven, langs wouden van louter pijnboomen en berghellingen met olijf- boomen begroeid, snelden de fakkeldragers met hun kostbaren last voort naar het doel, het Olympische stadion in Berlijn. Boeren en meisjes in bonte kleederdrachten op ezels en muildieren gezeten, groetten en bo gen eerbiedig het hoofd als het heilige Olympi sche vuur hen passeerde. Alle dorpen, waardoor de loopers kwTamen, waren in feeststemming. Groote doeken met opschriften hingen in de stra ten en de bewoners hadden de vensters en bal kons met kleurige tapijten behangen. In Recouni tuschen Olympia en Wytina werd het vuur weer overgegeven.. De bewoners begroeten de fakkelloojers met geestdrift en zagen ademloos toe, hoe de helroode vlam zich van den eenen fakkel in den ande ren overplantte. Toen verdween de volgende looper uit het gezicht. Langs woeste bergstreken met peillooze afgron den en zwarte ravijnen ging het bergopwaarts. Geiten en wilde bokken vluchtten mekkerend hoogerop, ontelbare krekels vulden de trillende, warme lucht met een hoog, ijl gesjirp. In Lan- gadia, waar wederom het vuur, de olijftak en de boodschap van baron de Coubertin werd over gedragen, is de geheele bevolking op het hoofd plein samengestroomd. Koortsachtige spanning heerschte er en toen eindelijk de lang verwachte looper in zicht kwam steeg er een enthousiast gepuich uit demenigte op. Snel werd de ceremo- Hellendorf, de plek waar het Olympische vuu r de grens zal oversclireiden Voor de begroe ting van den fakkelloopers zijn bereids voorbereidingen getroffen. nie uitgevoerd en voort ijlt de volgende looper alweer.. In Tripolis zelf werden er wegens het reeds vergevorderde uur geen feestelijkheden gehouden* Toch waren er nog enthousiaste sportliefhebbers ver uit Sparta en Kalamata gekomen, om den loop door Tripolis bij te wonen, welke eer aan professor Kossivai, een vroegeren marathon- looper, te beurt viel. En voort ging het maar weefr, den donkeren nacht inrichting Athene. Twee perceelen in vlammen opgegaan. Gistermorgen omstreeks 11 uur ontstond door on bekende oorzaak brand in de boerderij van P. Kolen, gelegen aan de Bokhamelstraat onder Tilburg. Spoe dig sloegen de vlammen uit het rieten dak en deel de het vuur zich mede aan de achter de boerderij gelegen landbouwschuur. Nog voor de brandweer.die vrij laat gewaarschuwd werd, ter plaatse was, stort te het dak van de boerderij in. Een groote vonken regen verspreidde zich over de omgeving en tastte de aan de overzijde van den weg gelegen woning van den kleermaker van Helvort aan. Dit perceel brandde tot den grond toe af. Het vuur breidde zich vervolgens uit naar de op 20 meter afstand gelegen dubbele woning, bewoond door de families van Gorp en van Geel. Uit Qen. dezer woningen m,oest een zie ke vrouw naar buiten worden gedragen. Inmiddels was de brandweer ter plaatse gekomen, die zich er toe moest beperken het vuur te bestrijden in de twee laatst aangetaste woningen, waarvan alleen 't dak afbrandde. De boerderij met schuur van Kolen en de woning met achtergelegen schuur van van Helvort brandden tot den grond toe af. Ook van de beide inboedels kon niets worden gered. Verzekering dekt, zoowel bij Kolen als bij van Helvort, slechts gedeeltelijk de schade. DE ZWITSERSCHE HANDEL MET NEDERLAND. Be weg langs welke de fakkel met het heilige Olympische vuur door 3000 estafetteloopers zal worden gedragen. Bern. De Zwitsersch-Nederlandsche handel blijft zich ten gunste van Nederland ontwikkelen. Volgens de officieele statistische gegevens bedroeg gedurende de maand Juni de invoer uit Nederland 2.577.137 fr., de uitvoer uit Zwitserland naar Nederland daartegen over slechts 1.668.174 francs. Peugeot-fabrieken door de arbeiders be zet. Gistermorgen zijn in het departement Seine-et-Oise nieuwe landbouwstakingen uitgebroken. In andere departementen is de staking in het landbouwbedrijf in sommige plaatsen algemeen, in andere partieel. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Opnieuw fabriek bezet. Montbelïard. De poorten van de Peugeot-fabrie ken te Valentigney en Beaulieu zijn gesloten en de stakende arbeiders houden de lokaliteiten bezet, ter wijl zij de employés weigeren binnen te laten. De voornaamste oorzaak van de staking is het collectief contract. Santiago. Chili's 50.000 man sterke burgerwacht, bekend als de „Blauwhemdcn" is ontbonden. De or ganisatie was vier jaar geleden gevormd, toen het land door binnenlandsche revolutie werd bedreigd. De leider was een zekere Dr. Julio Schwarzenberg, die van Duitsche afkomst is. De ontbinding geschiedt vrijwillig teneinde de po litieke eensgezindheid te bevorderen, alvorens de groote verkiezingen beginnen. Alle uitrustingsstuk ken en munitie, o.a. vliegtuigen, mitrailleurs en ge weren, zijn aan de regeering uitgeleverd. Destijds had de regeering zelf de munitie verstrekt en twee leden van het kabinet waren leden van den genera- len staf, van dit onofficieele leger. President Alessan- dri heeft de ontbonden organisatie dank betuigd voor de handhaving van de orde op grondslag van een loyale houding tegenover de autoriteiten. GEEN STRAFVERVOLGING. 's Gravenhage, 21 Juli. Naar wij vernemen, heeft de officier van justitie geen termen aanwezig geacht om strafvervolging in te stellen tegen den bestuurder van de tram, waarmede Vrijdagavond j.1. op den Scheveningsche weg de noodlottige aan rijding heeft plaats gehad, welke twee menschen het leven heeft gekost. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat. de oorzaak in onoplettendheid van de beide aangeredenen gezocht moet worden. 18 Juli 1936. Enkele weken geleden, toen de zomer een plotse linge warmte-bevlicging kreeg, becritiseerde mijn vrouw mijn kleeding. Ik moet zeggen, dat mijn eerste gevoelens bij het nooren van die critiseercndc opmerkingen gevoelens waren van droevig-pijnlijke verontwaardiging. Ge voelens als van d.m schrijver van Schager Brieven, wanneer hij den zetter van die brieven hoorde zeg gen (gelukkig kan hij hem nooit hoorcn), dat hij, de schrijver, noodig eens een nieuw lint op zijn schrijf machine moest koopen. Alsof de schrijver dat zelf niet zou weten. En alsof de winkels niet dicht zouden zijn op Zaterdagavond. Bovendien, als de schrijver den brief werkelijk eens ging schrijven, zou de zetter immers nog veel slechter af zijn. Weet de zetter nog wel, hoe de schrijver schrijft? Zie zoo, dat debat heb ik al weer fijn gewonnen. Het is wonderlijk, zooals ik altijd alle debatten win, wanneer ik alleen ben. Zoo heb ik iemand gekend, die met zich zelf damde, en over het resultaat altijd buitengewoon goed te spreken was. Maar, zullen mijn mannelijke lezers vragen, wat kon Uw vrouw nu toch op Uw kleeding aan te merken hebben? Wiens, ik bedoel wier schuld was het, als niet alle knoopjes er aan zaten? Waarde lezers, alle knoopjes zaten er aan, en zitten er altijd aan. Veel meer, dan ik inzie noodig te hebben. Negen aan mijn jas, waarvan ik er hoog stens één, en dat nog maar heel zelden gebruik. Weet U, waarvoor die drie knoopjes op Uw rechter mouw, geflankeerd door drie op Uw linkermouw dienen? Nu, ik ook niet, en ik heb nog nooit iemand ontmoet, die het wel wist. Maar de kritiek van mijn vrouw ging heelemaal niet over knoopjes en dergelijke. Het was, zooals ik gelukkig heel gauw merkte, ook geen kritiek op mij, als kleedenden man, maar op onze mannenkleeding in het algemeen. Het was, zooals ik zei, warm. Als net staatsburger deed ik zonder mopperen, wat er van mij verlangd wordt. U begrijpt het. Ik was rijkelijk tegen de kou, die er niet was, beschut door een noodzakelijk klee- dingstuk, dat mijn onderste ledematen omhulde, en versierde daarop het bovenste gedeelte van mijn li chaam met een keurig overhemd. Op dat oogenblik voelde ik me nog niet onbehaag lijk. En een blik in den spiegel deed me tevreden knikken. Trouwens, dat doe ik altijd, als ik in den spiegel zie. Een heel natuurlijk verschijnsel. Op dat overhemd bevestigde ik vervolgens een boord, en om dien boord een das. Het behagelijke gevoel verdween, en ik was verplicht twee vingers links, en twee vingers rechts tusschen mijn boord en mijn hals te brengen. Daarop was ik verplicht, volgens mijn vrouw, mijn das af te doen, en opnieuw te strikken. Een blik in den spiegel deed me inzien, dat daar redenen voor bestonden. Opnieuw de das gestrikt, nu met een dubbel onbe haaglijk gevoel, maar zonder twee vingers links en twee vingers rechts. Vervolgens eeri vest. Vijf knoopjes. Alle dicht. Temperatuur twee en zeventig graden. Ten slotte een jas. Negen knoopen. Alle werkeloos, ook de eene, die nog weieens los werk heeft, als ik dat mag zeggen van een knoop, die je v a st maakt. En zoo bespottelijk, het woord is van mijn vrouw, uitgedost, mocht ik de straat op, om op weg naar mijn dagclijkschc bezigheden te overpeinzen of het werkelijk waar is, dat wij, mannen, gek zijn om ons zoo door de mode te laten ringelooren. Ik moet bekennen, dat ik volstrekt niet tevreden was over het debat, dat ik nu bezig was in mijn eentje te voe ren, totdat ik goed en wel in den trein had plaats genomen. Naast me zat een heer. Hij zag er warm uit. Over hemd, boord,, das, vest, alles compleet. Hij was klaarblijkelijk getrouwd, want hij had geen twee vingers links en twee vingers rechts tusschen boord en hals gewerkt. Of misschien had hij 't wel gedaan, en was, evenals ik, weer over begonnen. Je kon dui delijk merken, dat hij inwendig aanmerkingen maakte over het weer, en hoogstwaarschijnlijk over onze dwaze mannenkleeding. Hij zag er knorrig uit. Op dat oogenblik kwam een dame de trein in. Ze liep door het middenpad, en ging vlak vóór ons zitten. En op hetzelfde oogenblik verdween, als bij tooverslag, ons beider slechte humeur, en het was, alsof de warme van ons afviel. De dame had een bont om! Het was het eerste, wat ik mijn vrouw dien mid dag vertelde. En het kleedingdebat heb ik hiermee glansrijk gewonnen. Toch brengt zoo'n warme dag Je aan het peinzen. We zijn werkelijk slaven van de mode. Daar loopen we allemaal met zes knoopjes aan onze mouwen, en we hebben niet eens den moed, ze er af te tornen. We hebben, of althans velen van ons hebben, een omslag onder aan onze broekspijpen, en verwonde ren ons, waar dat bespottelijke ding voor dient. Ik heb nog nooit gemerkt, dat iemand er zijn trein abonnement, of zijn geld in bewaarde. U weet misschien, hoe wij daaraan gekomen zijn? Toen koning Edward VII nog Prins van Wales was, moest hij eens, bij het verlaten van een boot, om zich naar zijn rijtuig te begeven, een heel modderige straat over steken. Als keurig huisvader sloeg hij zijn broekspijpen orn. En ziedaar. Om die reden loop ik, en loopt U waar schijnlijk ook, met een manchet, aan de broekspijpen. Weet U ook, waarom U een knoopsgat, heeft in de linkerlapel van Uw jas? Om er een bloem, in te doen. zult U waarschijnlijk zeggen. Volkomen juist, hoewel het lang niet zeker is, dat U er vaak een bloem in doet. Maar ik bedoelde niet, waar het ding voor dient, doch wie op het idee gekomen is, het knoopsgat daar aan te brengen, dat bovendien nog vaak dichtgenaaid is. Ik zal het U vertellen: Koningin Victoria zou gaan trouwen met een Duitschen prins, Albert van Saxen-Coburg-Gotha. Het huwelijk werd voltrokken in 1840. Toen de jeugdige bruigom, hij was een en twintig, op Engelschen bodem landde, was zijn even jonge bruid aan de kade aanwezig, om hem te verwelko men. Het lijkt misschien oen beetje vreemd, en hot is hest mogelijk, dat Prins Albert er zich verlegen onder voelde, maar op het oogenblik, dat hij aan land stapte, overhandigde de koningin hem een bouquet. Tien tegen een, dat de prins dacht: Had ik nu ook maar een bouquet, om terug te geven. Maar zulke gedachten geven niet veel op zulk een oogenblik. Snel denken, en snel handelen zijn vereischt. Ik ben er wel van overtuigd, dat ik niet op het idéé van prins Albert. gekomen zou zijn. Maar mijn moeder had me steeds een behoorlijk respect voor mijn kleeding bijgebracht, en misschien doen de moeders van prinsen dat niet zoo zeer. In elk geval, dit is wat de hoofsche bruigom deed: Hij maakte een diepe buiging voor de koningin, nam daarop zijn zakmes, en maakte een snee in zijn linker jaslapel. Daarop koos hij een van de mooiste bloemen uit den ruiker uit, en stak die in het pas gemaakte knoopsgat. De koningin was zeer getroffen door dit bewijs van waardecring voor haar geschenk. Ik behoef U wel niet te zeggen, dat de verslag gevers van de verschillende Engelsche bladen deze gebeurtenis tot in de kleinste bijzonderheden ver meldden. Het geheele Engelsche volk sprak er over, den volgenden morgen. En de kleermakers namen meteen het menschlievend besluit, hoewel onvoor- deelig voor hun eigen zak, een knoopsgat, aan te brengen, om het verdere bruigoms onnoodig te ma ken, het voorbeeld van Prins Albert te volgen en zoodoende hun pak te bederven. Sinds dien tijd hebben wij mannen allen dat knoopsgat in onze linkerlapel. En sinds dien tijd geeft een bruid nooit meer een bouquet aan haar bruigom.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9