Laatste Telex- berichten Uit onze Omgeving. Ook zonder zon Predikbeurten. De Internationale Vierdaagsche afstandsmarschen. Uit Spanje ANNA P A 10 W N A Ten overstaan van Notaris C. L. van den Bergh te Schagen, werd ten lokale tan den heer Jb. Borst te Breezand, in het openbaar ten verkoop aangeboden •een woonhuis met schuur, erf, enz., benevens een perceel bollenland, nagelaten door wijlen de echtelie den J. O. van IJzendoorn. Ook bij deze verkooping was de animo niet groot. Het huis met aanhoorigheden werd eerst aangebo den en ingezet op f800.—; echter bleek er geen lief hebber voor te zijn. Het bollenland werd daarna ge presenteerd en in bod gebracht op f750.—. Hoogste bieder was de heer B. van der Hoven te Schagen. Op de combinatie der beide perceelen werd niet geboden, noch werd bij afslag der perceelen afzonderlijk, ge mijnd. De perceelen werden nu te zamen afgeslagen en^gemijnd op f200.—. In totaal kwam het dus op f 1750.Kooper was de heer H. A. van IJzendoorn, Meerweg. Loop der bevolking. Ingekomen: E. J. M. Reijs—Wajerink en kind van Den Helder; Mcj. M. T. A. Plagmeijer van Leiden; A. M. Klink-van Oers van Wieringcn; Mej. H. G. El- zinga van Zijpc; M. v. Ekeren van Zijpe; F. Hoeve en echtg. van Zijpe; Mej. A. M. C. Heijligenberg van Schagen; Mej. M. Raven van Den Helder; L. Telle- raan en gezin van Alkmaar;; J. C. J. van Gelderen en gezin van Den Helder; Mej. C. Koster van IJzen- dijke. Vertrokken: J. de Jager en gezin naar Zijpe; Mej. P. M. A. Zeestraten naar Leiden; D. Klerk en gezin naar Loenersloot; Mej. J. A. van der Oord naar Me- demblik; Mej. A. W. Klink naar Wijke; G. Buter naar Wieringcn; A. A. Kasten naar Dinxperlo; Mej. P. A. Bierman naar Voorhout; Mej. P. Hoexum naar Bloemendaal. Burgelijke stand. Geboren: Simon Jan, zoon van J. Vethman en N. Visser; Josephina Maria Theresia, dochter van J. Nuy en A. M. M. Leurs; Jan, zoon van A. v. d. Ham en K. Rezelman; Johanncs Cornelis, zoon van P. J. Kaandorp en M. A. Smiers; Klaasje Anna, dochter van P. J. Voorthuijzen en A. C. v. d. Klooster; ;I-Icn- drika, dochter van J. v. Zundert en A. H. Verrijen. Ondertrouwd: W. G. Broekhof en C. A. van der Berg; J. Huiberts en E. Waiboer; N. Kaper en A. M. C. Heijligenberg. Overleden: A. van Gijn, oud 56 jaar, P. Splunter, oud 43 jaar. POLITIE. Gevonden: autodop; aan komen vlie gen: postduif. Alleen reeds door de inwerking van lucht en licht, geeft AMILDA-zonnebruincrême, Uw gelaat, hals en armen een prachtig sportief bruine teint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. ZIJPE 'T ZAND. Auto-ongeval in den Boschweg. J.l. Woensdag heeft in den Boschweg nabij 't.Zand. een auto-ongeval plaats gehad. Uit de richting 't. Zand naderde een gesloten bestelauto van de firma I-I. W., toen plotseling van achter de boomen vanaf het erf van den heer B. de Vides, dc 29-jarige Ph. v. d. Wallc, uit Schagen per fiets den weg overstak. De bestuurder van den bestelauto remde uit volle macht, doch kon niet verhinderen dat v. d. Walle op genomen werd en in den grasberm terecht kwam. Toevallig passeerde de Zuster uit de Zijpe. Van der Walle werd bij den heer De Vries verbonden en de spoedig aanwezige geneesheer kon slechts enkele ont vellingen aan hoofd, rechterarm en- been constatee- ren. Ook de auto en de fiets hadden schade bekomen. De heer Van der Wallc, die plotseling, zonder acht te geven op het verkeer, den rijweg over stak, is er dus toch nog genadig afgekomen. ST. MAARTENSBRUG. Dinsdagmiddag heeft de eindles plaats gehad van den melkcursus, die gehouden werd vanwege de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Zijpe. Deze cursus werd ge houden bij den heer D. Kant te Schagcrbrug, onder leiding van den heer Jb. Zeeman Wz. te St. Maar tensbrug. Aanwezig was de examencommissie, be staande uit de heeren J. Groot, P. J. Eriks en J. Kamp voor de practische les, D. Jongejans voor de theorie, benevens de heeren II. Rezelman en C. v. d. Sluijs, respect, voorzitter en secretaris der afdee- ling. Bij monde van den heer Groot werden aan de vol gende personen een diploma uitgereikt: S. J. Ligthart en P. Rampen Tz., Burgerbrug, D. Kant en V. de Haan, Schagerbrug en Jb. Kater, St. Maartensbrug. 4 Cursisten werden afgewezen. LANGENDIJK We vernemen nader, dat de kool, «door Langcn- dijkcr bouwers in de Wieringcrmeer uitgeplant, niet allen vrij gebleven zijn van draaihartigheir. Er zijn akkers, die het zelfs in erge mate te pakken hebben. Verondersteld wordt, dat de koolplanten van die aangetaste kool, reeds waren besmet op de planten- banen in het Geestmerambacht. ZUIDSCHARWOUDE. Wc vernemen, dat bij den tuinbouwer M. alhier aardappels zijn gestolen, die in manden op de ak kers stonden. Het echtpaar J. Berkhout en Berkhout—Den Adel vierde gisteren zijn 55-jarig huwelijksfeest. Beiden genieten nog een beste gezondheid. De heer Berkhout is nog steeds de ijverige directeur van de Roerenlecnbank. Voor het examen Boekhouden van de Vereeni- ging van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagde o.m. de heer C. de Geus Klz. te Noordschar- woude, opgeleid door den heer Du Burck te Zuid- scharwoude. NOORDSCHARWOUDE. Een bad. Een klein meisje, zes jaar oud, was met meerdere kinderen aan het spelen bij het z.g. Gorterdiepje in deze gemeente, bij de brug van de Tegelstraat. Even als de andere kinderen, de grootere jongens dat wel meer doen, wilde zij achter de brug van de Tegel straat om loopen. Het is'daar echter zeer smal, zoo dat het onvermijdelijke gevolg was dat de peuter in het water viel. Gelukkig was er een jongetje in de buurt, dat het opgestoken handje greep en het vast hield tot er een voorbijganger aankwam, die de kleine een dochtertje van den heer J. BI. alhier, op het dro ge bracht, zoodat dit avontuur afliep met een nat pak. Schoolfeest. Dinsdag werd het schoolfeest gehouden van de leerlingen van de school met den Bijbel. Met twee groote bussen van de H.A.B.O. is men geweest naar Schoorl, Camperduin en Bergen. Daar het voor zee te koud was, besloot men den verderen dag door te brengen in Schoorl en Bergen. Daar het weer langzamerhand opknapte, kon men toch van een goed geslaagd schoolfeest spreken, daar de kinderen volop genoten hebben van den speeltuin, duinen, enz-. OUDE NIEDORP Zwemwedstrijden. Voor de op Zondag a.s te houden kringwedstrijden van den K.N.Z.B. te Oude Niedorp, onder auspiciën van de Zwemvereeniging het Skarpet in het water van dienzelfden naam, hebben zich reeds een 70-tal voor deelname opgegeven uit Den Helder, Anna Paulowna, Schagen, Oudkarspel, Iieerhugowaard en Oude Niedorp. De selectie is zoodanig gemaakt, dat elk nummer spannend moet zijn. Voor de lief hebbers van watersport om van te smullen. Er zal ongetwijfeld een druk bezoek te verwachten zijn. Binnenbrandje. Dinsdag jl. ontstond een begin van brand ten huize van den heer J. van Zoonen. Daar het ech ter spoedig ontdekt werd, gelukte het met een em mer water verder onheil te voorkomen en beperkte de schade zich tot wat inventaris en een paar ge sprongen ruiten. CALLANTSOOG Ongeval, dat vrij goed afliep. Toen men Dinsdagavond bij den landbouwer P. Br. alhier, de laatste voer hooi op eenigs.zins feestelijke wijze binnenhaalde, men had n.1. een vlag op de kros gezet, kreeg de arbeider J. E. het ongeluk on der den wagen, die met twee paarden bespannen was, te geraken. Hierbij bezeerde hij zijn linker-enkel, doordat een der wielen hierover reed. Met een juist passcerende auto werd de gewonde naar zijn woning vervoerd, waarna hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De Boaz-bank te IJmuiden in moeilijkheden Het bestuur van de Boaz-bank te IJmuiden heeft tegen Donderdag 30 Juli a.s. een oproep tot de spaarders der bank gericht om in verga dering bijeen te komen. Op deze vergadering van spaarders, waarvan enkele reeds eenigen tijd wachtende zijn op de uitbetaling van hen toekomende spaargelden zal de thans ontstane situatie onder de oogen worden gezien. Reeds geruimen tijd hadden sommige spaarders op een vergadering aangedrongen, mede omdat de geruchten de ronde deden, dat de bank zich in moeilijkheden bevond. Deze geruchten hebben thans bevestiging gevonden. Van bevoegde zijde vernemen wij dat in derdaad geen terugbetaling van de gestorte spaargelden meer kan geschieden, omdat het crediet geheel is uitgeput. Het schijnt dat de noodtoestand van het vis- scherijbedrijf aan deze moeilijkheden vanwege verstrekte credieten niet vreemd is. ZONDAG 26 JULI. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Barsingerhorn, geen dienst. Wicringcnvaard, voorm. 10.30 uur, de heer Korn- dorfer van Den Helder. Dix-kshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Oudo Niedorp, nam. S uur, Ds. de Leeuw. Winkel, voorm. 10.30 uur, Ds. van der Kam. Warmenhuizen, voorm. 10.30 uur, Ds. de Leeuw. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. St. Maartensbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Vorstman. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, nam. 2.30 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Valkkoog, voorm. 10.30 uur, Ds. Tinholt. Aartswoud, nam. 8 uur, Ds. Rijkx. Hoogwoud, geen dienst. Anna Paulowna, geen dienst. Westerland, nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Oostcrland, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Eenigenburg, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerliorn, geen dienst. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. F. Milatz, van IJmuiden. Hippolytushoef, nam. 7.30 uur, Ds. Meihuizen. GEREF. KERK. Schagen (in het voorm. gebouw van het Kanton gerecht), nam. 5.45 uur, Ds. S. Greving, van Dirks- horn. Kolhorn, voorm. 10 uur, de heer D. Visch. Nam. 3 uur, de heer D. Visch. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.15 uur, Ds. Fokkema, van Am stelveen. - II. Doop. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, dc heer Boon. Schagerbrug, Woensdag 29 Juli, 's avonds 8.15 uur, in het Evangelisatiegebouw, bijeenkomst der Chr. Jongemannen vereeniging. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7.30 uur, de heer II. J. Kraak, v.. Den Helder. Deze Indische die haar man in het Olympi sche dorp wil bezoeken wordt vriendelijk door de wachters teruggewezen. In het dorp zonder vrouwen is geen plaats voor leden van het zwakke geslacht. Bernard Shaw, de beroemde Engelsche schrij ver wordt a.s. Zondag 80 jaar. ALLEEN SCHMELING MAG BRADDOCK UITDAGEN Op de laatste zitting van de New-Vorksche bokscommissie werd, naar het A.N.P. meldt het komende gevecht om het wereldkampioenschap zwaargewicht en Schmeling's uitdagingsrecht behandeld. De manager van James Braddock nam de uitdaging, die Schmeling telegrafisch had gedaan, officieel aan en de bekende promo tor Mike Jacogs stortte reeds een garantiesora van 5000 dollars. De voorzitter. Generaal Pea- lans. vestigde er nadrukkelijk de aandacht op, dat voor de bokscommissie alleen Max Schme ling de tegenstander en uitdager van Braddock is in een gevecht om den wereldtitel. CIGARETTENPAPIER GESMOKKELD Gisteravond te half zeven heeft de douane in de Vlissingsche binnenhaven een belangrijke hoeveelheid 4.000 boekjes cigarettenpa pier aangehouden. De smokkelwaar bevond zich aan boord van het schip „Succes" van de te- legraaf-beurtvaartdienst Vlissingen-Rotterdani De boot kwam uit Zeebrugge en de knecht heeft het cigarettenpapier in België buiten voorken nis van den schipper heimelijk aan boord ver borgen. MAN DOOR TRAM OVERREDEN TE ROTTERDAM Rotterdam 22 Juli Omtrent het ongeval, waarbij een man door de electrische tram is overreden kan nog nader worden gemeld, dat dit ongeluk geschiedde tijdens werkzaamheden aan de Nieuwe Oostbrug, waar men een geim- proseerden wissel had aangelegd. De bijwagen van lijn vier is op dezen wissel uit de rails ge- ioopen waarbij de 54-jarige gemeente-arbeider I'. van der Have overreden werd en op slag gedood. Amnestie voor de politieke delinquen ten in Oostenrijk Geen gratie voor dr. Rintelen. Officieel wordt meegedeeld, dat president Miklas een aantal amnestiebesluiten heeft genomen, die op 23 Juli van kracht zullen worden. Bij deze am nestie, die geldt voor politieke delicten, wordt geen verschil tusschen politieke richtingen gemaakt. Naar verluidt, zullen morgen ongeveer 5000 poli tieke gevangenen op vrije voeten worden gesteld, ter wijl daarna nog 5000 gevangenen van de amnestie zullen profiteeren. Slechts 24 politieke gevangenen zullen gedetineerd blijven. Naar verder verluidt, zal de amnestie niet gelden voor dr. Bintelen. Met uit zondering van elf zullen alle sociaal-democraten, die bij de Februari-revolutie betrokken zijn ge weest, in vrijheid worden gesteld daarbij bevindt zich ook Seits, oud-burgemeester van Weenen. De tweede marschdag 36S3 deelnemers op stap. Het is gisterenmorgen vier uur, het tijdstip, waar op alles «n de kazerne van de koloniale reserve en in het daarachter gelegen tentenkamp weer ont waakt. Het is er dan weer een en al bedrijvigheid. Men maakt zich weer gereed voor den tweeden marshdag. Het valt reeds direct op, dat het opstaan bij verscheidenen al minder gemakkelijk gaat en er zijn er zelfs, die liggen blijven. Om vijf uur gaan de eersten de poort weer uit. Het zijn de vijfenvijftigers. Welgemoed gaan zij al len op pad voor de zware route door het land van Maas en Waal. Zoo goed als allen zijn frisch en er wordt een vluggen pas ingezet. Het is een koele ochtend en men wil dus zoo veel mogelijk in de ochtenduren afgelegd hebben. Tot zeven uur blijft de uittocht voortduren. Volgens de officieele ge gevens zijn er hedenmorgen 26 deelnemers niet ge start, zoodat er 3683 op marsch zijn gegaan. Zoo ging het dan vandaag door het land van Maas en Waal, dat voor de tippelaars zoo veel afwisseling biedt als maar mogelijk is. Het grootste gedeelte ging via Druten, voor de 50'ers en 55'ers een gelief koosde pleisterplaats, en Rufluik, Horssen en Berg- haven naar Wychen. Overal waar voorbij getrok ken werd, was weer veel belangstelling en hingen de vlaggen uit. In het dorp Winssen was het weer de notaris die den loopers op allerlei versnaperin gen tracteerde, een geste, die zooals altijd op hoo- gen prijs gesteld wordt door de tippelaars. In Wychen. Wychen was het centrale punt. Door dit plaatsje, waar alles in feesttooi was, trokken alle deelnemers van de 30ers tot de 55ers. Hier op het Marktplein heerschte een gezellige drukte. In de café's rondom het marktplein zocht een ieder een goed plaatsje. In de muziektent speelde de Kapel van de Kon. Ma rine den geheelen ochtend vroolijke wijsjes, terwijl later een geluidsauto voor de noodige vroolijkheid VAL VAN MADRID AANSTAANDE? CEUTA, 23 Juli (A.N.P.) Generaal Franco heeft via een radiozender van de civiele garde medege deeld, dat de inneming van Madrid aanstaande is. Ee état-major van het opstandige leger heeft nog steeds zijn zetel te Tetoean. SUCCESSEN DER REGEERINGSTROEPEN. Madrid, 23 Juli. De minister van binnenlandsche zaken heeft bericht ontvangen, dat Tealinea in han den der regeeringstroepen is gevallen. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat het bericht van de overgave van la Linea, evenals van Algeciras, vol komen ongegrond is. De Marokkaansche troepen zijn nog steeds in het bezit van de nabij Gibraltar gele gen districten. Uit Madrid wordt gemeld, dat regeeringstroepen uit Alicante, versterkt door artilerie uit Murcia, Hellin, in de provincie Albacete, hebben ingenomen. Van Madrid zijn een veertigtal vrachtauto's met leden van de Guardia de Asalto en miliciens ver trokken, o.a. naar Toledo. Meisjes, die gewapend zijn, oefenen bewakingsdien sten uit en fouileeren alle voorbijgangers, Vijfduizend Madrileensche vrouwen hebben gevolg gegeven aan den oproep van de internationale roode hulp, om deel te nemen aan de hulpverleening aan de gewonden en de levensmiddelenindustrie aan de strijders van het volksfront. AANTAL SLACHTOFFERS ONTSTEL LEND GROOT. Bordeaux, 23 Juli (ANP). Uit Hendaye wordt aan het blad „Petite Gironde" gemeld, dat volgens officieuze inlichtingen bij de gevechten der laatste dagen naar schatting meer dan 20.000 dooden zijn gevallen. Sommigen zouden dit aantal zelfs op 25.000 schatten. TE MADRID DREIGT GEBREK. Washington, 23 Juli (ANP). Het staatsdeparte- ment heeft mededeeling ontvangen, dat verscheidene hotels te Madrid, waar Amerikanen logeeren, reeds twee dagen aan het vuur der aanvallers blootstaan, en dat in de hoofdstad schaarste dreigt. MEDEDEELING VAN RADIO-SEVILLA. De radiozender van Sevilla wijst er in een verkla ring van vannacht 1 uur op, dat de door de radio stations van Madrid en Barcelona uitgezonden be richten volkomen valsch zijn. Volgens de mededee- lingen van het militaire hoofdkwartier te Sevilla, heerscht te Saragossa en Logrono volkomen rast, evenals in de provincie Navarra. Deze plaatsen zijn geheel in de macht der militairen. De verbindingen met Jaca en Huesca zijn hersteld. De civiele gouver neurs van Navarrd en Guipuzcoa zijn naar het bui tenland gevlucht. De civiele garde van de provincie Badajoz steunt de beweging van generaal Franco. Te Pontevedra is de staat van beleg afgekondigd. In de stad heerscht groote geestdrift. De civiele re geering en het stadsbestuur zijn door de troepen van generaal Franco afgezet. Naar radio Sevilla verder mededeelt, zijn de steden Vigo, Orense, la Corana en Santiago eveneens tegen de regeering te Madrid in opstand gekomen. De in het district van Salamanca opereerende colonne maakt snelle vorderingen. De civiele gouverneur van deze provincie is juist toen hij de Portngeesche grens wilde passeeren, gearresteerd. WEER AMERIKAANSCH ESKADER IN EUROPEESCHE WATEREN? De minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil, liet de mogelijkheid doorschemeren van het weer stationneeren in de Europeesche wateren van een eskader der Amerikaansche vloot met het oog op den algemeenen onzekeren toestand in Europa. De Vcreenigde Staten hebben na 1929 geen oorlogssche pen meer in Europa gestationneerd. SCHAGEN, Eierveiling, 23 Juli. 65 part. 52000 kipeieren, 28 part. 1550 eendeieren. Prijzen: kipeieren f 2.85—3.15, eenceieren f 2.20, 31 kalkoeneieren f 4.504.90. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht in het nr. van Zaterdag a.s. zorgde. Om Wychen heen stonden ook de diverse firma's weer opgesteld, om den deelnemers van al lerlei versnaperingen te voorzien. Onder degenen, die in Wychen blijk van hun be langstelling gaven, zagen we o.a. den commandant van het veldleger Jhr. Roell en luitenant generaal b. d. G. .van Witiert, adjudant in buitengewoncn dienst van H. M. de Koningin. Van omstreeks tien uur tot ongeveer twee uur duurde hier de drukte. In een der café's was ook dc geneeskundige dienst met zijn grooten staf van doktoren, masseurs en hos pitaalsoldaten aanwezig. Men had het hier druk en velen maakten va-i de gelegenheid gebruik om zich weer wat op te laten kalefateren en dan weer wel gemoed het laatste deel van den tocht te aanvaar den. Attentie vanuit de lacht. Niet alleen op den bcganen grond, doch ook in de lucht heeft men met de wandelaars mee geleefd en evenals den vorigen dag, cirkelde er ook nu weer een militair vliegtuig boven de route der deelnemers. Af en toe werd zeer laag gevlogen en brachten de vlie gers daarmee een groet aan hun collega's van het detachement van de luchtvaartafdeeling te Soester- berg, die aan de vierdaagsche deelnemen. Luitenant Asjes, die vorig jaar veel met de Rot- terdamsche politie geloopen had, had de aardige at tentie door middel van een parachute een groet te zenden aan zijn ex-loopmakkers. De intocht in Nijmegen. Omstreeks half drie begint de groote intocht in Nijmegen weer. Langs den weg is het zeer druk en het enthousiasme der bewoners van Nijmegen is zeer groot. Luide juicht men dc binnenkomende tippelaars toe. De muziek van de marine is weer op pad en haalt geregeld de deelnemers op. Dc tweede dag zit er weer op. Velen hebben het dezen dag kalmer ge daan en komen later binnen dan den eersten dag. Er waren er zelfs, die eigenlijk te laat waren, doch de leiding toonde zich zeer soepel en men beschouwde hen niet als uitvallers. Op het kazerneplein inspec teerde generaal b. d. G. J. Bauduin, inspecteur dor burgerwachten in Nederland, de deelnemende bur- gerwachtafdeelingen. Het aantal uitvallers is dezen tweeden dag bijzonder meegevallen en bedroeg 22, zoodat, wanneer er morgenochtend geen thuisblij vers zijn, 3661 wandelaars op stap zullen .gaan.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7