Raad Warmenhuizen Zaterdag 25 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 10026 Uit onze Omgeving. Vergadering van den Raad op Vrijdag 24 Juli 1936, ?s midciags om 3 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; secreta ris de heer H. G. Rijs. Aanwezig alle leden. Wijlen den heer Slot herdacht. Op verzoek van den Voorzitter verheffen alle le den zich van hun zetels. De Voorzitter wijst er op, dat de Raad een gevoelig verlies leed door het overlijden van den heer P. Slot. Sinds 1919 was hij lid van den Raad en al die jaren heeft hij zich doen kennen als een goede werker in het belang der gemeente. Ook in de 5 jaren, dat hij wethouder was, heeft hij de belangen der gemeen- tènaren naar beste weten behartigd. Spr. wil hem voor zijn werk dank zeggen en richt woorden van troost tot de nabestaanden van den overledene. Spreker hoopt, dat de Almachtige God hem in ge nade heeft aangenomen. Wethouder Molenaar (R.K.) en de heer Mink (V.D.) resp. als leider der R.K. Raadsfractie en voorzitter der V.D. Kiesvereeniging, wijden vervolgens eenige woorden aan de nagedachtenis van den heer Slot en prijzen vooral den goeden toon welke de overle dene steeds wist te betrachten, waardoor de goede harmonie in de Raadszaal nimmer werd verstoord. Ook zij zeggen hem dank voor het vele werk wat hij deed in het belang der gemeente. 1. Notulen. De notulen "der vorige vergadering worden goed gekeurd. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuwe raadslid. In "de vacature P. Slot als lid van den raad is be noemd de heer U. Slot, die zijn geloofsbrieven heeft ingezonden. B. en W. stellen voor een commissie uit den raad te benoemen, die zich met het onder zoek der geloofsbrieven zal belasten. Benoemd worden de hoeren Dekker en Tesselaar. De Voorzitter schorst de vergadering. Nadat, de zitting is heropend, deelt de heer Dekker mede, dat de geloofsbrieven zijn in orde bevonden en stelt den Raad voor, het nieuwe Raadslid als zoo danig toe te laten. Conform wordt besloten. De heer Slot legt daarna in handen van den Voor zitter de eeden van zuivering en trouw af. De Voorzitter heet den heer Slot welkom en wenscht hem geluk met z'n benoeming. Spr. hoopt, dat het nieuwe Raadslid de voetsporen van zijn voorganger zal volgen en goed Raadslid voor de gemeente zal rijn- De heer Slot dankt den Voorzitter voor zijn woor den en zal trachten de belangen der gemeente zoo goed mogelijk te behartigen. Wij maken er op attent dat de toelating van den heer U. Slot in deze zitting niet juist is geweest. Hij mag niet zitting nemen in de zelfde vergadering waarin zijn geloofsbrieven zijn onderzocht. De termijn van beroep in de wet voorgeschreven, kan op deze wijze niet in acht worden genomen. 3. Benoeming Wethouder. Wegens het overlijden van het raadslid, den heer P. Slot, die tevens wethouder was, moet worden over gegaan tot het benoemen van een wethouder. Geko zen wordt de heer P. Mink met 6 stemmen en 1 blanco. De heer Mink zegt den Raad dank voor het ver trouwen dat in hem is gesteld en verheugt er zich over, dat weer een lid der V.D. partij is gekozen. Spr. is ervan overtuigd, dat de taak welke hem wacht, een zware taak zal zijn, hij zal trachten deze taak zoo goed mogelijk te vervullen, waardoor hij het in hem gestelde vertrouwen zal waardig blij ken. De Voorzitter wenscht den Heer Mink hartelijk ge- lukmet z'n benoeming en vertrouwt op een prettige samenwerking in het college. Ingekomen stukken. Hiervan vermelden we? Verzoek onbewoonbaar verklaring. Een schrijven van de afdeeling Warmenhuizen der SD.A.P., houdende het verzoek, de woning Dorps straat 73 onbewoonbaar te verklaren. B. en W. stel len den raad voor op het verzoek afwijzend te be schikken. aangezien naar hun meening deze wo ning geacht kan worden voldoende huisvesting te bieden voor een alleenwonende weduwe. In dezen zin luidt eveneens het advies van den Inspecteur van de Volkshuisvesting gericht aan Ged. Staten. De heer Slot (V.D.) meent, dat deze woning zeer slecht is, zon komt er nooit en daarom dient ze te worden afgekeurd. De Voorzitter antwoordt, dat de Inspecteur der Volkshuisvesting een andere meening is toegedaan. Het is wel geen ideale villa, doch volgens spr. is de woning toch bewoonbaar. De heer Slot zegt, dat tien jaar geleden deze wo ning reeds onbewoonbaar was verklaard. De Voorzitter antwoordt, dat die onbewoonbaar verklaring dan voor z'n tijd was; doch spr. wil dit gaarne onderzoeken. Spr. wijst erop, dat ook in dit opzicht zuinigheid dient te worden betracht. Wethouder Mink wil deze woning wel het aller laatst doen bewonen, zonder haar direct onbewoon baar te verklaren. De Voorzitter merkt op, dat het geen gemeente- woning is en dus daarover niets heeft te beslissen. Wethouder Molenaar zegt, dat de wed. Kroon een lastige cliënt is voor het Armbestuur. Zij woont nu op Krabbendam en woont daar naar haar zin; als ze een andere woning kreeg, zou ze er misschien nog niet in willen. Voor een alleen wonende weduwe acht spr. deze woning alleszins bewoonbaar en is het eens met den Voorzitter, dat het Armbestuur op de kleintjes moet letten. De heer de Groot (R.K.) is van meening, dat de woning zeker bewoond kan worden. Conform het voorstel van B. en W« wordt dan besloten. Personeele belasting voor de café's. Een verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar om de belastbare huurwaarde voor café's voor de heffing van de personeele be lasting voor slechts 1/3 aan te merken. B. en W. stellen den raad voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, doch stellen voor voor het jaar 1937 e.v. den grondslag der biljartbelasting te verlagen van f20 op f15. De Voorzitter zegt, dat deze verlaging eert ver mindering geeft van f90. Als voren. Verzoek verlaging erfpacht. Een verzoek van J. A. Reinders om zijn erfpacht te verlagen voor perceel Dorpstraat 110. B. en W. stellen voor het verzoek voor kennisge ving aan te nemen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. 'den heer Reinders hebben aangeraden dit stuk grond te koo- pen, doch er is nog geen bod gekomen. Het college meent, dat voor een stuk ter grootte van 45 M2. de erfpacht van f 60— niet te hoog is. De heer Dekker wijst erop, dat de erfpacht daar indertijd belangrijk is verhoogd. Nu is de prijs van den grond veel minder en bestaat er dus alle aanleiding voor dé erfpacht iets te verlagen, al wil spr. dan ook geen verlaging geven tot f36, zooals wordt gevraagd. De Voorzitter antwoordt, dat dit verzoek om ver laging niets heeft te maken met laag- of hoogcon junctuur. Als we dat stuk grond zien, dan kan toch niet worden gezegd, dat de orfpachtcanon van f 60. te hoog is. Vermoedelijk is het vroeger te laag ge weest. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aange nomen. Vastgesteld worden de vergoedingen over 1934 ingevolge art. 101 van de l.o. wet 1920. Vastgesteld wordt een verordening op de heffing van een vergoeding voor inlichtingen uit het Bevol kingsregister, met bijbehoorende invordcringsveror- dening; een en ander ingevolge art. 105 van het be sluit bevolkingsboekhouding 1936. De vermakelijkheidsbelasting. Ten einde de controle op een richtige heffing te vergemakkelijken, stellen B. en W. voor de verorde ning op de heffing der vermakelijkheidsbelasting aan te vullen met een bepaling, houdende het verbod om zich in een localiteit te bevinden zonder een gel dig toegangsbewijs of een door of namens B. en W. afgeteekend vrijbiljet. Tevens stellen zij voor het minimum der verschul digde vermakelijkheidsbelasting vast te stellen op f5.— per dag. Wethouder Mink (V.D.) vraagt, of dit ook van toe passing is als er kermis wordt gehouden en men- schen naar een bal willen gaan kijken. De Voorzitter antwoordt, dat als er entree wordt geheven, er ook belasting moet worden betaald. De heer Roozendaal (R.K.) merkt op, dat er ook caféhouders zijn, die een vrij bal geven. De Voorzitter: Dan betaalt de caféhouder een be drag ineens van f 10. De secretaris zegt, dat een caféhouder ook kaartjes kan afgeven voor dansers en voor niet-dansers. De heer Roozendaal meent, dat er in ieder geval een behoorlijke controle moet zijn. Ieder, die in een zaal is, moet in het bezit zijn van een kaartje. De verordening wordt z.h.s.t aangenomen. 8. Een regeling met Alkmaar voor de hulpverleening bij brand. B. en W. stellen den raad voor met de gemeente Alkmaar met betrekking tot. de hulpverleening bij brand, een gemeenschappelijke regeling te treffen, waarin o.a. wordt bepaald, dat de gemeente War menhuizen een vaste jaarlijksche vergoeding moet betalen van f 30.en daarenboven bij gebruikma king van het materiaal van de Alkmaarsche brand weer een in de overeenkomst bepaalde vergoeding. Conform wordt besloten. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier honden belasting 1936 tot een bedrag van f 47.—. 9. Reclames hondenbelasting. B. en W. stellen voor T. Paarlberg en F. Slijker- man een half jaar (f 3.ontheffing hondenbelas ting 1936 te verleenen, daar zij op 30 Juni j.1. geen hond meer hadden. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een verzoek van F. Lingerak (vermindering in ver band met inkomsten) daar de verordening inwilli ging van het verzoek niet toelaat. Als voren. 10. Wijziging begrooting burgerlijk arm bestuur 1936. Het burgerlijk armbestuur zendt een wijziging der begrooting 1936 in, waarbij de vergoeding van den voorzitter en den secretaris-penningmeester nader wordt vastgesteld. B. en W. stellen voor, onder voorbehoud der goed keuring door de regeering, de vergoedingen resp. te bepalen op f 100 en f 250 per jaar. Wethouder Molenaar wil de vergoeding voor den secretaris-peningmeester vaststellen op f 300. Wethouder Mink zou de vergoeding van den voor zitter bepaald willen zien op f 150, omdat hij meent, dat de voorzitter dit salaris alleszins waard is. De heer Roozendaal wil zich met de voorstellen van beide sprekers vereenigen. De heer Dekker sluit zich hierbij aan en wijst er op, dat het werk van den secretaris-penningmeester zeker verdriedubbeld is en ook heel wat moeilijker moet worden genoemd. Wethouder Molenaar vraagt, of de voorzitter van het B. A. zijn werk 's avonds in z'n vrijen tijd moet doen, of dat hij er ook tijd aan moet besteden, welke hij voor z'n eigen bedrijf noodig heeft De heer de Groot zegt, dat de voorzitter ook heel dikwijls overdag moet werken voor het B. A. De Voorzitter antwoordt, dat men niet moet uit gaan van de gedachte, dat het een betaling is, doch veeleer 'n vergoeding. Als spr. zich huistelijk wil uit drukken, dan zou hij willen zeggen, dat het meer een aardigheid is. Die vergoedingen mogen daarom niet te hoog worden opgevoerd; voor de innerlijke waardeering van dit werk is dat ook veel mooier. Spr. adviseert den Raad het voorstel van de meer derheid van B. en W. te aanvaarden. Wethouder Mink zou het betreuren, dat het lage salaris den Voorzitter zou noodzaken heen te gaan. Het werk wordtl ang niet genoeg betaald, temeer ook, daar de man nog al eens dikwijls uit z'n werk moet loopen. Wethouder Molenaar stelt voor, het salaris van den Voorzitter te bepalen op f100 en van den se cretaris-penningmeester op f300. Wethouder Mink stelt dan voor, het salaris van den voorzitter te bepalen op f150 en van den secr.- penn. op f 300. Dit laatste voorstel als zijnde van het meest verstrekkend werd in stemming gebracht en aangenomen met 4 stemmen voor en 2 tegen. Tegen stemden wethouder Molenaar en de heer Dekker. De heer Groot bleef buiten stemming. 11. Borgstellingsfonds voor den Midden stand. B. en W. stellen den Raad voor, indien tot oprich ting van het Borgstellingsfonds voor den Midden stand wordt overgegaan, ten behoeve van dit fonds beschikbaar te stellen een bedrag van f0.20 per in woner, een en ander onder goedkeuring van Ged. Staten. De Voorzitter licht de bedoeling van het fonds na der toe. Conform wordt besloten. 12. Nogmaals de schoolgeldverordening. B. en W. stellen den Raad voor de in de verga dering van den Raad van 12 Augustus 1935 vastge stelde verordeningen, op de heffing en invordering van schoolgeld, die bij Kon. Besl. van 27 November 1935 tot 1 Mei 1936 zijn goedgekeurd, opnieuw vast te stellen, in afwachting van het in werking treden van nieuwe wettelijke voorschriften, op 1 September 1936. Als voren. 13. Een regeling met de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging ten behoeve van werklooze arbeiders. B. en W. vragen machtiging tot het aangaan van een regeling met de vereeniging voor ziekenhuisver pleging, alhier, inzake de betaling van een gedeelte der contributie voor werklooze arbeiders. Wethouder Mink zou het zeer toejuichen, indien een dergelijke regeling tot stand kwam en meent, dat het reeds veel eerder had moeten gebeuren, De Rhad verleent deze machtiging. 14. Capitulantenwet. Voorstel van B. en W. om ontheffing te vragen van de Capitulantenwet voor: 1. den Ambtenaar ter Secretarie; 2. den Gemeente-Opzichter;. 3. den Opzich ter voor Gemeentewerken en 4. het personeel van het gemeentelijk gasbedrijf. Aldus besloten. 15. Verhooging kasgeldleening. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de kas geldleening met de N.V. Bank voor Ncderl. Gemeen ten van f70.000 tot f82.400. Als voren. 16. Rondvraag. De heer Roozendaal wil een vergunning heffen op het venten, omdat de middenstanders daar nadeel van ondervinden. De Voorzitter antwoordt, dat dit een moeilijke materie is en meent, dat men de gemeente niet mag afsluiten met prikkeldraad. Van een bona-fide ven ter hebben de inwoners geen last;, wel van de z.g. „kastjes-menschen". Om nu een legesheffing tot pro tectie, in te voeren, dat vindt spr. wel wat al te ver gaan. Wethouder Molenaar vindt het onjuist de kleine venters aan banden te leggen, omdat er artikelen zijn, die in korten tijd moeten verkocht worden. Spr. doelt bijvoorbeeld op aardbeien en acht het niet in het belang van de tuinders als het venten daarmede zou worden verboden. Spr. voelt er daarom niets voor, de grenzen af te sluiten. De Voorzitter zegt, dat leges-heffingen welke een protectionistisch karakter dragen, zeker niet de goed keuring van Ged. Staten zullen hebben. Op de „kastjes-venters" wordt natuurlijk zooveel mogelijk toezicht gehouden. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. Bloembollenveiling. Vrijdagmorgen werd in het veilingsgebouw van de Langendijker Groenten Centrale de eerste bloem bollenveiling van dit seizoen gehouden. Voor deze eerste veiling bestond een belangstelling, zooals wij dat de laatste jaren niet meer gewend zijn. Een flink aantal koopers had in de banken plaats genomen, toen de heer S. de Boer Kz., de veilingleider, een kort welkomstwoord sprak. Er is nog niet veel aan voer, wordt er wel gezegd, merkte de heer De Boer op, maar dat is niet onze schuld. Dat ligt aan het systeem, dat twee verkoopmogelijkheden biedt, nl. het uit de hand verkoopen en over de veiling. Een groote hoeveelheid bloembollen is al uit de hand verkocht. Maar spr. verwachtte, dat er toch nog meer bollen zullen komen in het vervolg. Spr. ver welkomde de handelaren in het bijzonder. Werd ver leden jaar gezegd, dat de veiling wel hoofdzakelijk zou worden gehouden voor de regeeringsbollen, we zullen hopen, dat dit nu niet het geval is. Geveild werd onder de zelfde bepalingen als ver leden jaar, nl. a contant met een vergoeding voor contante betaling van per maand tot aan Mei 1937. Ten aanzien van de doorgedraaide bollen is bepaald, dat wanneer bollen worden opgehouden of doordraaien en daarna teruggehaald om uit de hand te verkoopen of naar een andere veiling te gaan, een vergoeding van 1 van den minimumprijs moet worden betaald aan ophoudkosten. Partijen die tij dens, het in het blombollengebouw staan verkocht worden, moeten over het betaalkantoor verrekend worden. De prijzen welke werden besteed, laten wij hier onder volgen: EvT Duc de Berlin 12 en op f 1.50; Darwin Pride of Haarlem 12 en op fl.30; z 11 1.10; Darw. Le Notre 12 en op f2.10; z 11 f 1.90 z 10 1.40; Darw. Will. Pitt z 12 en op f2.10—2.25; z 11 f 1.50—1.70; ELT. Albino z 12 en op f3.50; z 11 f2.95; z 10 f2.70; ELT. Ingles combe Yellow z 11 f 1.10; E.V.T. Goudvink z 12 en op_ f 1.45; EVT. Couleur Cardinal z 12 en op f 1.45—1.55; DVT. Boule de Neige z 12 en op f3.10; z 11 f2.25; DVT. Mr. van der Hoef z 12 en op f 1.45; EVT. Lady Boreel z 12 en op f 1.60; z 11 f 1.25; Darw. Will. Copland z 12 en op f 1.40; z 11 f 1.10; EVT. Thriumphator z 12 en op f 1.95. alles per 100 stuks. De totale aanvoer bedroeg bijna 350.000 stuks. Van de 73 aangevoerde partijen werden er 31 verkocht, hetgeen heel wat gunstiger is dan verleden jaar Ook wat de prijzen betreft, kan de Broeker veiling, naar men ons mededeelt, met de andere veilingen mee komen. Verschillende soorten bleven onverkocht, evenals elders, zooals Murillo, Electra, La Reine, Fred. Moore en Prins van Oostenrijk. WINKEL Door de Commissie voor Volksspelen tijdens de kermis alhier zijn al weer voor de a.s. kermis de plannen gemaakt om de traditie hoog te houden. Op den eersten kermisdag, 2 Augustus, worden groo te atheletiekwedstrijden gehouden, waarvoor alle daarvoor in aanmerking komende vereenigingen in ons Noorden zijn uitgenoodigd, terwijl op Dinsdag d.a.v. volksspelen zullen worden gehouden voor volwassenen en kinderen. Op de kermis zelf komen weer zoo ongeveer de zelfde exploitanten als vorig jaar en ook Daan Pool en Tommy Bouman zullen weer van de partij zijn in de zaal van De Bruijn. De heer Laan, café ,,'t Fortuin", heeft voor dit jaar de Tooneelvereeniging „De Maskerspelers" van Bergen bereid gevonden om te komen met „Een goede Buur....", zoodat er voor ieders smaak wel iets zal zijn. Men herinnert zich zeer zeker wel de eerste kennismaking met de Maskerspelers, die hier zooveel succes hebben geoogst met de „Privé-secre- laresse'. Als de voorteekenen ons niet bedriegen, zal men weer een gezellige kermis kunnen verwachten en we zullen hopen, dat het weer mee zal werken en Plu- vius met vacantie gaat want dat wordt tijd. Voor het Voorbereidend examen gemeenteadmini stratie te Utrecht slaagde Donderdag de heer H. Zwart Jz. alhier. Met twee HABO-bussen vertrokken Donderdag morgen onder vrij gunstige weersomstandigheden eenige klassen leerlingen van de O. L. scholen te Winkel en te Lutjewinkel voor een reisje naar de duinen te Bergen en te Schoorl, uitgeleide gedaan door de vele ouders en andere belangstellenden. Hoe wel het geen ideaal zomerweer was en de lucht later op den dag steeds meer betrok en het tenslotte ta melijk begon te regenen, hebben de kinderen een bijzonder prettigen dag gehad, want te omstreeks 8 uur in den avond kwamen de bussen met hun luid kakelende lading weer aan en de eep had nog meer te vertellen dan de ander. Jammer, dat op dezen tocht een schaduw werd geworpen door een vrij ernstig ongeval, een der leer lingen, Jan Schaafstra, overkomen, die vol levens blijheid met andere kinderen het spcelduin afholde te Schoorl en beneden aan den voet kwam te val len, waardoor hij een arm brak. Zoo zag Jan zijn pas begonnen dag, waarnaar hij zoozeer verlangd had, in het begin al beeindigen. Na voorloopig be handeld te zijn, is hij onder de goede zorgen van een der onderwijzers naar huis gebracht. Het pleit wel voor het medeleven van de kinderen onder elkander, dat spontaan zooveel door hen werd Wethouder Mink wijst er op, dat et indertijd een verbouw-verbod is gelegd op de z.g. Geldersche muis; aangezien deze aardappel wel wat meer in trek komt, zou spr. dit verbod opgeheven willen zien. Wethouder Molenaar antwoordt, dat dit verbod in dertijd is opgelegd op initiatief van den Planten- ziektenkundigen Dienst. Het ligt dus op den weg der Tuinbouworganisaties deze bepaling opgeheven te krijgen. Het gemeentebestuur zal daartegen dan ze ker geen bezwaar hebben. Indertijd is het verzoek gedaan tot het verbouw-verbod van de z.g. Gelder sche Muis, omdat deze aardappel zeer vatbaar zou zijn voor de wrat ziekte,. De Voorzitter vraagt, of het verstandig is dit ver bod nu maar ineens in te trekken? We zouden dan toch eerst het advies moeten hebben van den Plan- tenziektenkundien Dienst. Wethouder Molenaar: Ze worden niet verbouwd hier. Wethouder Mink: Wel, als het verbod wordt op geheven. Wethouder Molenaar wil deze zaak gaarne eens bespreken in het Dagel. Bestuur van de Landbouw organisatie. Aldus wordt besloten. Wethouder Mink vraagt, hoe de loonbijslagregeling in do gemeente werkt. De Voorzitter antwoordt, dat daarvoor een commis sie is benoemd die tot de conclusie kwam, dat deze regeling in de gemeente niet was in te voeren. De Secretaris licht een en ander nader toe. Wethouder Mink spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat er van die regeling niets komt. Hierna sluiting. bijeen gebracht, dat een mooi boek voor Jan kon worden gekocht, ter verzachting van zijn leed. Een daad die ons aan de jeugd bindt en vele grooteren leering biedt. Naar wij vernamen gaat het met het slachtoffer tje gelukkig goed. De le en 2e klasse van de O. L. school te Winkel en Lutjewinkel vierden op gewekt feest bij De Bruin Er heerschte een prettige geest en veel belangstel ling. Prijzen: Meisjes le klasse: le. Agatha Spaans, 2e. Willy Varenhout, 3e. Grietje Kleimeer; Jongens le klasse: 1. Wim Smit; 2. Jan Keijzer; 3. Jan Kater. Meisjes 2e klasse: 1. Greetje Melchior; 2. Mientje de Visser;; ;3. Nanci Brugman. Jongens 2e klasse: 1. Dirk Zwaag, 2. Flip Ham, S. Klaas Schermer; Extra prijzen werden beschikbaar gesteld door den heer Snip te Winkel: van de jongens Kees Koster; van de meisjes Dieuw Raven. BARS INGE RE 0 RN Onze plaatsgenoot, de heer A. Prop is benoemd tot brugwachter, in dienst van de provincie Noord holland, met standplaats Schagerbrug. In de laatst gehouden vergadering van de Gem. Zangvereen. „Caecilia" werd besloten om voor het a.s. seizoen wederom een operette in te studeeren. De vergadering besloot voorts om ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de vereen. „D.O.G.", op 31 October a.s. 't concert van Mendelssohn, „Psalm 42" voor soli en koor uit te voeren. Dit laatste met mede werking van het meisjeskoor. Tenslotte werd de idee geopperd om deel te nemen aan eón eoncojirs,;. het geen in overweging zal worden genomen. Een en an der gaf den Voorzitter aanleiding er bij de leden op aan te dringen zooveel mogelijk propaganda te ma ken voor het werven van nieuwe leden. Laten wij hopen, dat dit inderdaad zal gelukken, nu derge lijke plannen in voorbereiding zijn. Hoe krachtiger vereeniging, hoe meer zal er bereikt kunnen worden. KOLHORN. Speldjesdag. Op een der eerstvolgende dagen zal de harmonie „De Eendracht", met muziek een marsch door ons dorp maken, terwijl op enkele geschikte punten wat langer zal worden gespeeld. De bedoeling is, ten bate der kas, tijdens de muziek speldjes te verkoopen. Voor het welslagen der onderneming wordt een mooie zomersche avond afgewacht. Feest voor de oudjes. Woensdag 2 Juli maakten de ouden van dagen hun jaarlijksch uitstapje. Ongeveer acht uur 's mor gens vertrok het gezelschap voorzien van de noodi- ge proviand en uitgeleide gedaan door vele belang stellende dorpsgenooten. Via Hoorn ging de tocht naar Volendam, waar het eerste kopje koffie ge bruikt werd. Hierna werd een wandelingetje door het aardige plaatsje gemaakt, waarbij een bezoek aan de haven met het uitzicht op de Zuiderzee vooral in den smaak viel. Van hieruit ging 't via Monnikendam naar het hoofddoel van de reis, Amsterdam. Wat genoten de oudjes van de fijne auto-rit door oud, maar ook door nieuw Amsterdam. Velen hadden nog nooit de Nieuw-Markt met de Waag gezien, maar ook de wolkenkrabber in Zuid was de moeite van het be kijken waard. Na een rit van zeker anderhalf uur langs de voornaamste bezienswaardigheden van de mooie hoofdstad, zette men koers naar „Artis". Dit bezoek was voor de meeste deelnemers wel het hoogtepunt van den dag. Wat een genot voor menschen die vroeger nooit in de gelegenheid geweest zijn, iets meer van de wereld te zien dan het dorp waar ze geboren zijn, nu op hun ouden dag dit alles nog te kunnen genieten. Het was aardig al die dieren in hun kooien te bekijken, maar niet minder genot schonk de fraaie tuin van „Artis", waar de verschillende ververschin- gen uitstekend smaakten. Aan alles moet echer een einde komen, dus ook aan dit gezellige bezoek. Om circa vijf uur werden de plaatsen in de beide auto-bussen weer opgezocht en nogmaals kon men zich tijdens de nu volgende rit door de stad over het razend drukke stadsver keer verbazen. Nu nog naar Castricum -a. Zee, waar nogmaals aangelegd werd, en toen over Schagen terug naar Kolhorn. Ook nu was het feest nog niet ten einde. Op den dijk stond een talrijke menigte om de oudjes te ver welkomen en het toppunt der vreugde bracht wel de Harmonie, die de feestgangers met een vroolijke marsch binnen haalde. In de zaal van den heer Buis verzamelde het ge zelschap zich nu voor de laatste maal. In een korte toespraak bracht de voorz. nu dank aan de Harmonie voor de hartelijke ontvangst. Spr. was zeer verheugd over het prettige verloop van den dag en sprak de hoop uit dat allen ook 't volgend jaar weer van de partij zouden zijn. Spijtig was het dat een der bestuursleden, de heer S. Groet door ziekte verhinderd was deel te nemen. Hij werd echter niet vergeten, op de doorreis door Schagen hadden de oudjes een fraaie bloemenmand voor hem gekocht. Tot slot een woord van hartelijken dank aan allen die op eenigerlei wijze aan dit feest hebben meege werkt, waarbij we zeker de chauffeurs der auto bussen niet mogen vergeten. Verder danken wij ook de heeren Otsen en Kuiper, die hun auto's voor dezen dag afstonden, terwijl de heer Vethman zoo bereidwillig wsfs, een der wagens te besturen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 13