Polen en de Dantziger minderheden Spit in4nit Luchtoorlog vroeger en thans. Locarno conferentie geëindigd Hoe Lindbergh het thans ziet» Woonhuis tc Boedapest ingestort „De Ambtenarenterreur" De nachtelijke overrompeling WAPENSTILSTANDOM HET LUCHTWONDER VAX 'DICHTBIJ TE BEKIJKEN WAARNEMERS IX BALLOXS WERDEN BESCHOUWD ALS.. SPIONNEN! Sedert de Fransche broeders Montgolfier In Augus tus 1783 hun warme lucht-ballon lieten opstijgen, is in Frankrijk dè luchtscheepvaart slechts bevorderd geworden vanwege de voordeelen, die het leger erin zag om eerst Engeland, daarna Duitschland te ver nietigen! In het jaar 1794 vormde de natuurkundige Cou- telle, later kapitein in het Fransche leger, na het ovérwinnen van tal van moeilijkheden de eerste „Aerostier-eompagnie" samen, deel van het leger van genei-aal Jourdan. De meeste van deze militaire lucht schip pers werden gerecruteerd uit de gelederen der handwerkers; deze compagnie genoot niet veel achting en werd door de andere militairen niet aangekeken. Kapitein Coutelle verzocht daarop generaal Jourdan zijn troep te laten deelnemen aan een uitval uit de belegerde vesting Mabeuge. Onbe kommerd over het moorddadige vuur, dat de Oos tenrijkers np hen openden, lieten de dappere lucht schippers der in Meuden vervaardigde ballon „En- treprenant", zich omhoogvieren aan den ballon kabel. De Oostenrijksche bevelhebber, de Prins van Coburg, en zijn officieren, stonden vol bewondering het schouwspel waar te nemen. Later, in Juni van het jaar 1794 lieten de Franschen bij Jumet, in de buurt van Flcury een dergelijke waarnetnersballon omhoog, toen beide legers in slagorde tegenover el kaar stonden. Onbeweeglijk stond de aan een langen kabel bevestigden ballon in de lucht. In de mand stond, duidelijk zichtbaar, een Fransche officier, gewapend met een verrekijker, die de vijandelijke linies gadesloeg en aanteekeningen maakte. Na eenigen tijd werd de ballon w.eer neergehaald en verdween achter de muren. Na verloop van enkele uren herhaalde zich dit schouwspel. De Oostenrijk sche bevelhebber interesseerde zich zoodanig voor dit schouwspel, dat hij voorstelde een wapenstilstand te houden cn verzocht de wonderballon te mogen bezichtigen. De Franschen hoffelijk als altijd vervulden dat verzoek en zoo verschenen den vol genden dag de Wcensche officieren binnen de stads muren, waar de Franschen een wetenschappelijke verklaring van de ballon gaven en er een demon stratie mee hielden! In de volgende veldslag over wonnen de Franschen, grootendeels tengevolge van het schitterende overzicht van de vijandelijke op stelling, dat men zich door middel van de ballons had verschaft. Toen de Oostenrijkers bemerkten, dat de ballons dienden om tal van hun verborgen op stellingen onbarmhartig aan de blikken van den •vijand prijs te geven, meldden zij, dat luchtschip pers, die door hen gevangen genomen werden, als „spion" beschouwd zouden worden en terstond ge fusilleerd zouden worden!, Het succes van de „Aerostiers-compagnie" was weldra bekend en de troep, zoowol als het ballon-park werden vergroot, totdat in 1798 Napoleon Bonaparte deze troep weer ontbond. Een ter eere van hem opgelaten, onbeman de ballon, was in Rome op het graf van Nero neer gevallen, een merkwaardig toeval, dat tengevolge van hel bijgeloof van den Corsicaan als een wenk van het lot werd beschouwd! EEN FANTASTISCH PLAN VAN EEN FRANSCHMAN DAT NOOIT TOT UITVOERING GEKOMEN IS Van groot belang ook is een project uit dien tijd, van den Franschman Thiloner. Hij wilde Engeland vanuit de lucht bestrijden. Tijdens het Directoire hield men zich veel bezig met de plannen voor een landing op Britschen bodem. De rechtsgeleerde Thi- Icrier, die naam maakte door zijn verdediging en de daaropvolgende vrijspraak van .den beroemden avonturier graaf Cagliostro, in het zoogenaamde „halssnoer-proces", die overigens ook de uitvinder moet zijn van een soort „duikvlot", waarmede men „rivieren kon bevaren, zonder vanaf de oevers gezien .te worden", ontwierp een plan om het Kanaal met een heel leger over (e steken en vanuit de lucht midden in Engeland te landen. Zijn plan beschrijft hij in détails in een aan den „Moniteur" gerichten .brief, die deze krant als hoofdartikel van het blad van 7 Frimaire (jaar 6, ofwel 27 November 1797) publiceert: „Ik stel hierbij voor gebruik te maken van een middel, dat de vijandelijke verdedigingsmiddelen, de rotsen en batterijen van Albion, tot spot zal ma ken, een middel dat misschien waaghalzig moge heeten, maar in werkelijkheid het minst gevaarlijk is, dat de oorlogsvoering kent, een middel, dat de oorlog in één dag zou doen eindigen en Europa weer de vrijheid ter zee zou schenken, zonder dat daarbij de dood van één schepsel te betreuren zou zijn, een middel tenslotte, dat een serie wonderen 'met een nóg grooter wonder zou bekronen en waar op de blik van heel de religieuse menschheid, van heel het huidige geslacht gericht zal zijn. Ik bied aan een Montgolfière met een draagvlak te construeeren, dat ruim genoeg is om een heel leger op te heffen en midden in het Britsche land weer neer te zetten. Geen natuurkundige is in staat te bewijzen, dat dit plan uitvoerbaar is maar i k verplicht mij het bewijs te leveren, dat dit alles zonder moeilijkheden gedaan kan worden en dat de kosten in velerlei opzicht veel geringer zijn, dan die van een vlootuitrusting, die door de uitvoering van dit plan geheel overbodig zou zijn geworden!" De „Moniteur" zelf zwijgt helaas na dit voorstel over Thilorier en zijn plan. Vermoedelijk vatte men zijn ontwerp niet ernstig op, bespotte hem Het Engelschc publiek maakte zich tenminste buiten gewoon vroolijk over deze hersenschim, want kari katuren uit dien tijd toonen Bonaparte, in een bal lon over het Kanaal vliegend, gevolgd door een hecle vloot ballons, wier luchtschippers, door storm en regen geteisterd, een jammerlijken indruk ma ken! Verschillende daarvan zijn reeds in zee ge stort, terwijl een groot aantal „eilandbewoners" (Britten) zich den huik vasthouden van het lachen, staand op hun veilige krijtkust. Uit een in het jaar J821 verschenen boek „Geschie denis van den Russischen veldtocht in het jaar 1812" door graaf Segur, die als adjudant van Napoleon aan dezen veldtocht deelnam, blijkt, dat keizer Alexander I eveneens het plan had luchtschepen in dienst van het leger te stellen. Hij gaf een in Rus land wonende Duitsche ingenieur last een ballon te construeeren. Deze ballon kwam ook inderdaad ge reed en vloog bij gunstig weer boven de vijandelijke stellingen, waarop de luchtschipper bommen tracht te te werpen. Daar het succes, dat men hiermee oogstte echter te gering was, werden de pogingen j weer gestaaktl In het voorjaar van 1849 maakten Oostenrijksche troepen onder generaal Ha.vnau een aanvang met de belegering van Venetië. De stad zélf was met geschut moeilijk te bereiken, daar de lagunen het onmogelijk maakten dicht genoeg te naderen. Op voorstel van een artillerie-kapitein, Uchatius ge naamd, wiens naam bovendien nog door een be paalde brons-staallegeering in de technische wereld bekend raakte, besloten de stafchefs bommen door kleine luchtballons boven de stad te laten brengen cn dan te laten vallen. Deze methode kan men het beste „luchtmijnen" noemen, als pendant tot de in zee drijvende zeemijnen. De gasballons werden voor zien van op tijd brandende lonten, die het ballon omhulsel in brand staken, zoodra de bom boven de stad was gekomen. 200 van zulke luchtmijnen werden vanuit Weenen naar Venetië getranspor teerd. Einde Juni 1849 ondernam men een poging in het groot en liet de bommenballons vanaf schepen op, daar er permanent zeewind stond. Of nu de lonten te kort waren of te lang, of zij te snel of te langzaam doorbrandden, dan wel, dat men geen re kening had gehouden met de verandering van wind richting in hoogere luchtlagen., een feit is, dat slechts weinige bommen de stad of de daarvoor liggende vestingen, b.v. de vesting St. Martino bereikten. De meesten vielen in zee; velen werden zelfs voor eigen troepen gevaarlijk. Dit eerste lucht bombardement had niet het succes, dat men zich had voorgesteld! Desondanks slaagden de Oosten rijkers er toch in, zij het dan ook met andere mid delen, om Venetië ten val te brengen! „VEILIGHEID LIGT NIET IN KRACHT MAAR IN VERSTAND", ZEGT DE BE ROEMDE VLIEGER LINDBERGH. En nu de meening van Lindbergh over luchtvaart en defensie. De beroemde vlieger heeft in het „Huis der Vlie gers" te Berlijn, tijdens een vriendschappelijke bij eenkomst, waar tal van militaire- en luchtvaartauto riteiten aanwezig waren, een redevoering uitgespro ken, waarin hij o.m. uiteenzette, dat het tegenwoordig niet meer mogelijk is het binnenland te beschermen met een leger. Het leger kan een luchtaanval even min afweren als een malienkolder een geweerkogel. De luchtvaart heeft den defensieven oorlogvoering mogelijk gemaakt. De luchtvaart heeft de verdediging tot aanval ge maakt. Wij kunnen onze naasten niet meer met een leger beschermen. Onze cultuurgoederen en in het algemeen iedere voor ons waardevolle instelling, lig gen open voor een luchtaanval. Het ligt in onze ver antwoordelijkheid, dat wij bij de verdere ontwikkeling van de luchtvaart niet die dingen vernielen, die wij moeten beschermen. Wij hebben de afzonderlijke verdediging, die waarschijnlijk in het verleden de grootste veiligheid voor de beschaving beteekende, weggenomen. Wij zijn zoo snel voortgegaan, dat wij de militaire tactiek de „luchttijd" hebben opgedron gen. Op mijn reis in Europa ben ik meer dan ooit onder den indruk gekomen van den ernst van den toestand, waartegenover wij geplaatst zijn. Wanneer ik zie, dat in een tot twee da gen een schade kan worden aangericht, die geen tijd ooit weer goedmaken kan, begrijp ik, dat wij voor een nieuwe veiligheid moe ten zorgen, een veiligheid, die dynamisch en niet statisch is, een veiligheid, die in 't ver stand en niet in de kracht ligt. Maar in het feit. dat verstand met de luchtvaart verbonden moet zijn, vind ik weer hoop. Er is meer verstand voor noodig een vliegtuig te besturen dan een loopgraaf aan te leggen of met een geweer te schieten. De opvoeding, die in de luchtvaart noodig is, moet dus ook de waarde van de beschavingsinstel lingen lecren kennen. Onze verantwoordelijkheid bij het scheppen van een vernielende kracht wordt lich ter voor ons gemaakt door het weten, dat deze kracht met verstand en opvoeding samengaat en dat wij de macht van de onwetendheid verder verwijderd heb ben. Ilc vind hoop in het geloof, dat macht, die met weten samengaat, de beschaving niet gevaarlijk zal worden. Het samengaan van kracht en verstand, dat is de verantwoordelijkheid en de taak van de lucht vaart. Het onderhoud tusschen Papee en Grei- ser. I-Iet officieele orgaan van de Nat. Soc. Partij in Dantzig, „Vorposten" geeft van het plaats gehad hebbende onderhoud tusschen den Poolschen Com missaris-Generaal te Dantzig en senaatspresident Greiser een lezing, die niet in overeenstemming is met het Poolsche desbetreffende communiqué. Volgens liet Dantzigsche relaas zou Greiser het initiatief hebben genomen tot het onderhoud en Papee een protest hebben doen hooren over anti- Dantzigsche betoogingen in Polen. Vervolgens zou Greiser met Papee van gedachten hebben gewisseld, waarbij Papee, volgens de „Vor posten" zou hebben verklaard, dat Warschau geen belangstelling heeft voor de binnenlandsche politiek van Dantzig. Aan het einde van zijn commentaar constateert de „Vorposten" met voldoening dat de laatste gebeurtenissen in niets de betrekkingen tus schen Polen cn Dantzig hebben gewijzigd. Het Poolsche agentschap, dat in nauw contact staat met het ministerie van buitenlandsche zaken, publiceert ten aanzien van de Poolsch-Dantzigsche betrekkingen een communiqué dat door de pers van Dantzig weergegeven wordt. Hierin wordt ge- zegel: „De Poolsche diplomatie beschouwt met terug houding de Dantzigsche aangelegenheid en wacht af, dat dq rechtskundige deskundigen in deze aan gelegenheid een uitspraak doen. Polen ziet geen enkele noodzakelijkheid, zich bezig te houden met kwesties, die de oppositie in Dantzig betreffen. Po len herinnert zich de incidenten, „die zich voorde den in den tijd toen de oppositie aan de macht was. Polen interesseert zich levendig voor het lot van de Polen in Dantzig, maar het lot van de oppositie is Polen vreemd". AANTAL RADIO LUISTERAARS IN NEDERLAND Op 1 Juli 1936 bedroeg het aantal aangege ven radioontvangtoestellen in Nederland 606.641 terwijl hetaantal aangeslotenen aan radiodis- tributi Centrales 332.798 bedroeg. In totaal bedraagt bet aantal luisteraars der halve ongeveer 111 per 1000 inwoners. Onverwachts overvallen ft jJalr U de venijnige steken. Wrijf dadelijk met Kloos- \XEmA terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. onmiddellijk verdwijnen de pijnen omdat de stoffen die de pijnen ver oorzaken er door wordén verdreven. met AKKER's KL00STÏR8ALSEM Doosje 35 ct. Potten 62'/2 ct. en f. 1.04 U1TNOODIGING AAN DUITSCHLAND EN ITALIë. De conferentie van de premiers en ministers van buitenlandsche zaken van Engeland, Frankrijk en België over de Locarnokwestie heeft Donderdag slechts enkele uren geduurd en aan het eind werd het volgende communiqué verstrekt: De vertegenwoordigers van Frankrijk, Bel gië en het Vereenigd Koninkrijk, te Londen hijeen op 23 Juli 1936, rekening houdende met de regeling van 19 Maart, met de voor stellen van den Duitschen rijkskanselier van 31 Maart en die van de Fransche regcering van April zijn tot de volgende conclusies ge komen: 1. Het voornaamste doel, waarnaar de po gingen van alle naties van Europa moeten uitgaan is het versterken van den vrede door een algemeene regeling; 2. Een zoodanige regeling kan slechts ver kregen worden door een vrije samenwerking van alle belanghebbende mogendheden en niets zou rampspoediger zijn voor de ver wachtingen, die men te dien aanzien kan hebben, dan een schijnbare of werkelijke ver deeldheid van Europa in tegenover elkaar staande bloes. VERSCHEIDENE DOODEN EN GE WONDEN ONDER HET PUIN VAN DAAN GEHAALD Donderdagmiddag is te Boedapest een woonhuis van vier verdiepingen ingestort. Tot dusverre heeft men uit de puincn van het ingestorte huis vier lijken kunnen bergen terwijl vastgesteld is. dat zich nog een vijfde slachtoffer onder de overblijfselen moet be vinden. Voorts zijn tien gewonden naar het zieken huis overgebracht. Het is echter nog niet mogelijk geweest hel totaal aantal slacht offers vast te stellen. Men vreest, dat misschien wel 20 tot 30 personen om het leven zullen blijken te zijn gekomen. Agent was de eerstedie zag. hoe plotseling in den gevel van boven naar beneden een groots scheur ontstond. De eerste, die de ramp zag aankomen was een politie-agent, aldus de corr. van de N.R.crt. Toen hij toevallig omkeek naar bet buis zag hij boe zich van de bovenste verdieping tot den beganen grond in den voorgevel een scheur trok, waarvan de gaping met ontstellende snel- hid steeds grooter werd. De agent had nog de tegenwoordigheid van geest de voorbijgangers door toeroepen te waarschuwen. Onmiddellijk daarop stortte bet gebouw met donderend geweld in elkaar. De beide bovenste verdiepingen en het dak sloegen door de plafonds van de twee benedenetages heen. Binnen enkele minuten lag op de plaats, waar het huis had gestaan en op de straat .daarvoor een puinhoop van steenen en balken waaruit stukken huisraad uitstaken. Het aantal dooden is tot op dit o ogen blik nog on bekend. Het schijnt echter wel zeker te zijn. dat de aanvankelijk gemelde cijfers van 39 tot 40 te hoog zijn geschat. Het ingestorte gebouw behoorde aan de bank voor onroerende goederen. Hel schijnt dat hel personeel van de radiozaak. welke in de verdie ping gelijkvloers was gevestigd zich heeft kunnen redden, doch dat de bakkersgezellen, die in den tweeden étage aan het werk waren den HOOGMOED „Draai je niet om. Lotti, want daar heb je dien vervelende kerel uit ons hjtel weer?* 8. de drie regeeringen zijn bijgevolg van meening, dat stappen moeten worden gedaan om een ontmoeting te organiseeren van de vijf Locarno-mogendheden, zoodra deze ge houden zal kunnen worden. De eerste taaJc, die ten uitvoer moet worden gelegd, zal naar hun meening zijn het voeren van onderhan delingen over een nieuwe overeenkomst, die bestemd moet zijn in de plaats te komen van het Locprnopact en verder door samen werking van alle belanghebbenden den toe stand te regelen, die ontstaan is door het Duitsche initiatief van 7 Maart. 4. de drie regeeringen stellen zich dus voor in verbinding te treden met de Duitsche en de Italiaansche regeering teneinde haar me dewerking voor de aldus voorgestelde bij eenkomst te verkrijgen. 5. wanneer in deze bijeenkomst vorderingen, kunnen worden behaald, zullen noodzakelij kerwijze andere problemen betreffende den Europeeschen vrede ter sprake komen. Onder die voorwaarden zou er aanleiding zijn de uitbreiding van het terrein van besprekingen onder oogen te zien, teneinde, met samen werking van de andere mogendheden, een regeling te vergemakkelijken van de pro blemen, welker oplossing essentieel lijkt voor den vrede in Europa. Met ronde woorden wordt in dit communiqué het recht van Duitschland op onderhandelingen op voet van gelijkheid erkend. Immers, men spreekt van „vrije samenwerking van alle belanghebbende mogendheden" en deze zia is moeilijk anders te verstaan. Er zullen thans voor Duitschland weinig beletse len zijn om aan de conferentietafel plaats te nemen, tenzij Hitier andere plannen heeft en reeds defini tief zijn koers in andere richting heeft uitgestippeld. Dan zal hij, om een samenspreking te voorkomen, van te voren zulke hooge eischen stellen, dat aan. verdere onderhandelingen de pas wordt afgesneden. Of hij dat echter zal wagen? De Duitsche dictator zal ten slotte toch een toe nadering tot Engeland niet geheel verwerpen, hoe zeer ook zijn sympathieën op dit oogenblik op Rome zijn gericht. Brittannië vormt een macht, oneindig veel grooter dan Italië en een breuk met Londen moet de Ftihrer toch niet gewenscht lijken. Engeland's Locarno-verplichtingen blijven gehandhaafd. Londen, 23 Juli. Tijdens de Fransch-Belgiscli- Engelsche besprekingen van vandaag heeft men van. Engelsche zijde de Fransche en Belgische delegatie duidelijk te kennen gegeven, dat in afwachting van de afsluiting van een nieuw Locarno verdrag, Enge land alle militaire waarborgen zou handhaven, die het gegeven heeft bij de Duitsche opzegging van het Locarno-verdrag. dood ODder de puinhoopen hebben gevonden. Reeds eenige weken geleder; richtte een be woner van het huis een brief tot de bank om deze opmerkzaam te maken op gevaarlijke scheu ren in den muur. Hij verklaarde de bank voor alle gevolgen en kosten verantwoordelijk te ma ken en het huis te zullen verlaten wanneer niet onmiddellijk reparaties zouden worden vrricht De bank antwoordde, dat een onderzoek door des kundigen had uitgewezen, dat er geen onmiddel lijk gevaar dreigde en dat zij met de reparatie- werken weldra zouden beginnen. Molenaar wenscht zich niet aan de voorschriften te houdeii Voor het kantongerecht te Hoorn had zicbi Donderdag te verantwoorden, de Hoornsche molenaar P. M. wegens het in voorraad hebben van een partij tarwemeel ter waarde van ruim f 600.welke door de betrokken crisisinslantie in beslag was genomen. Verdachte bleek door den crisistuchtrechter te zijn veroordeld tot een boete van f 1200.wegens onvoldoende afname van vita-tarwe, doch was in verzuim gebleven deze boete te voldoen, weshalve zijn bedrijf waa stop gezet. Hij verklaarde dit te prefereer en boven hel voorwerken „onder den huidigen ambtenarenter reur" Bij t verhoor kwam vast te staanverdoek te meermalen de gelegenheid was geboden mede te werken, doch dat hij dit weigerde. De amb tenaar van het O.M. Mr. Thomaseischte een geldboete van duizend gulden subs. 40 dagent benevens verbeurdverklaring der in beslag geno men tarwe De kantonrechter Jhr. Mr. Dr. van den Bandeier, uitspraak doende, verlaagde de boete tot acht honderd gulden. Overigens was de uitspraak conform. POLITIEKE VECHTPARTIJ BIJ HET MEER VAN ABCOUDE. TOCH WEERKORPSEN BIJ DE N.S.B. Door den heer 'Albarda zijn tot den minister van justitie de volgende vragen gericht: Is het den minisler bekend, dat in den nacht van 17 op 18 Juli 1.1., in de nabijheid van Acoude, eenige leden van de N.S.B. een groep weerloozc andersden kenden hebben overvallen, dezen met gummiknup pels en ploertendooders hebben mishandeld, een der mishandelde tegenstanders in het water hebben ge worpen en de vrachtauto, waarvan dezen zich had den bediend, hebben beschadigd en in het water geduwd? Is het waar, dat die leden van de N.S.B. waren gekleed in de verboden uniform van de weer-afdee- ling der N.S.B., welke weerafdeeiing volgens een verklaring van den heer Mussert opgeheven zou zijn? Wil de minister bij het onderzoek, dat ongetwijfeld naar de toedracht van deze zaak wordt ingesteld, ook doen nagaan, hoe het mogelijk is, dat een groep leden der N.S.B., die in auto's en op motorrijwielen aanrukte, in den nacht werd geformeerd en of hier uit moet worden afgeleid, dat de N.S.B. op een of meer plaatsen weerkorps-aideelingen gereed houdt, die in korten tijd kunnen uitrukken om geweld te plegen? Tot welke maatregelen geven de hierboven ver melde feiten den minister aanleiding?

Schager Courant | 1936 | | pagina 14