Opstandelingen staan veer Madrid Steeds meer vluchtelingen KIJKER is KOOPEn tij CLOECK Jl uw films Naar een vijfmogend- heden-conferentie De toestand daar nog onbeslist Door antennepaal getroffen Gevaarlijke spuit-apparaten Zaterdag 25 Juli 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGËR 79ste Jaargang. No. 10026 COURANT. Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 22 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ofschoon Spanje zijn grenzen hermetisch gesloten heeft, trachten nog duizenden over de Fransche of andere grenzen te ontkomen. Hierboven ziet men zich de vluchtelingen voor den tolboom van het Fransche stadje Hendaye verdringen. Ook in het Zuiden komen nog steeds talrijke vluch telingen in beklagenswaardigen toestand naar Gi braltar. Op grond van hun mededeelingon schijnt men te mogen aannemen, dat de streek tusschen La Linea en Malaga, nadat er. verschrikkelijke ver woestingen zijn aangericht, zich niet meer in han den van de Marokkaansche troepen bevindt. Deze troepen zouden reeds Dinsdag in Noord-Westelijke richting zijn opgerukt, klaarblijkelijk om Sevilla en Cordoba te hulp te komen, daar deze plaatsen door de regeeringstroepen en de roode militie in het nauw zijn gebracht. Ook Algecires en Tarifa bevinden zich nog in de macht van generaal Franco en zijn troepen. In de Engelsche kolonie van Gibraltar heerscht groote onrust over het lot van een aantal Engelsche families, die in La Lirion, Malaga en Algeciras woonden en waarvan men sinds dagen niets verno men heeft. Eenige vluchtelingen uit La Linea be weren, dat zich onder de gewonden ook Engelschen bevonden, maar er is geen enkele mogelijkheid zich daaromtrent zekerheid te'verschaffen. Alle telefoon- en telegraafverbindingen zijn verbroken, de wegen zijn versperd, de bruggen heeft men opgeblazen en bovendien verhinderen zwaarbewapende patrouilles elk verkeer. Gibraltar is geh'eel gcisoleerd. Het is langzamerhand een zeer moeilijk probleem geworden, hoe deze vele duizenden vluchtelingen te helpen. Men heeft hun alle huizen ter beschik king gesteld, die op het oogenblik niet bewoond wor den, maar dit is nog lang niet voldoende. Duizenden kampeer.en nog aan het strand of in de stadspar ken. Men heeft direct hulpcomité's opgericht, die er voor zorgen, dat de vluchtelingen eenige levensmid delen krijgen en vooral de kinderen en zuigelingen van melk voorzienworden. Anderzijds wordt de situatie bemoeilijkt door het feit, dat de Spaansche kolonie van Gibraltar, die uitsluitend uit anti-republikeinen bestaat, een steeds agressievere houding tegen de vluchtelingen aanneemt. De Engelsche politie heeft dan ook de han den vol de beide groepen Spanjaarden van elkaar gescheiden te houden. FRANKRIJK LEVERT OORLOGS- VLIEGTUIG AAN DE VOLKS- FRONTREGEERING. Geen van beide partijen schijnt in Spanje nog een beslissend succes te kunnen bevech ten. Uit de elkaar tegensprekende berichten wordt het echter duidelijk dat de volksfront- regeering haar krachten concentreert in Ma drid en Barcelona, terwijl zij ook in San Se- bastian de overhand schijnt te hebben. De toestand in het ongelukkige land wordt met het uur ernstiger. Er gaat gebrek aan voedsel en allerlei levensbehoeften heerschen, terwijl op tal van plaatsen volstrekte anar chie heerscht en slechts het recht van den sterke geldt. De ernst van den toestand wordt onder streept door het feit, dat schepen van ver schillende landen reeds honderden vreemde lingen hebben geëvacueerd en dat een voort zetting dezer evacuatie door de diplomatieke vertegenwoordigers en de consuls der verschil lende landen dringend noodzakelijk wordt ge acht. Generaal Malo rukt op. Naar Reuter meldt, heeft het hoofdkwartier van generaal Queipo de Llano bekend gemaakt, dat de colonne van generaal Mola, die naar Madrid oprukt, de militietroepen, welke den opmarsch trachtten te stuiten, nabij Somosierra teruggedreven heeft. Zij zouden 24 K.M. van de hoofdstad verwijderd zijn. De inneming van Madrid zou zeer binnen kort verwacht kunnen worden. De Volks frontleiders verlaten de hoofdstad per auto. Volgens een D. N. B.-bericht uit Lissabon meldde de rebellenzender van Sevilla, dat gisteren een aan val der luchtstrijdkrachten van generaal Franco op Madrid zou hebben plaats gehad. Verscheidene mi nisteries en het vliegveld Getafe zouden gebombar deerd zijn. Alom wordt geschoten, terwijl het bloed in talrijke steden vloeit. Bomaanvallen en brandstichtingen zijn aan de orde van den dag. De gezantschaps-attaché van de Amerikaansche ambassade te Madrid, Halleb Johnson, die sinds eenige dagen in San Sebastian vertoeft, telegrafeert, dat in de stad een ware anarchie heerscht. Het stadsbestuur is verdwenen, terwijl de verbindingen met de buitenwereld vrijwel zijn verbroken. Het le ven van de in de stad vertoevende buitenlanders is in gevaar. Regeering meldt successen. Hoezeer de berichten elkaar tegenspreken blijkt wel uit een radiobericht der regeering, waarin wordt gezegd, dat de rebellen in de Siërra de Guadarrama ten noorden van Madrid volkomen op de vlucht zijn geslagen. De opstandelingen, die Guadalajara om singelden, zijn uiteengejaagd. Het spoorwegverkeer tusschen Madrid en het oude paleis van de Spaan sche koningen, El Eseurial, is thans hersteld. Ver scheidene winkeliers in de hoofdstad hebben de repu- blikeinsche vlag geheschen op het bericht, dat in de dagbladen en door de radio werd gepubliceerd, dat de regeeringstroepen een overwinning hebben be haald. Hevige strijd om San Sebastian. Naar verluidt, wordt de toestand in San Sebastian steeds neteliger. De leden van het volksfront zouden besloten hebben de vrouwen en kinderen uit de stad te evacuecrcn, ten einde ze te behoeden voor geva ren van een beschieting. Sedert gisterochtend hoort men te Hendaye het gedonder van de kanonnen uit de richting van San Sebastian. De witte vlag misbruikt. Een speciale correspondent van Havas seint uit Hendaye, dat het station van San Sebastian niet in brand is gestoken. Omtrent den Donderdag tusschen fascisten en volksfrontroepen geleverden strijd wordt nog verteld, dat de fascisten, die in het hotel Maria Christina verschanst zaten, na een vuurgevecht de witte vlag hebben geheschen. Toen de volksfront- troepen naderden werd het vuur wederom geopend, zoodat een aantal slachtoffers vielen. Het vuurge vecht verdubbelde daarop weer in hevigheid; toen de regeeringstroepen eindelijk het hotel binnendrongen vonden zij daar de lijken der opstandelingen, die klaarblijkelijk zelfmoord hadden gepleegd om niet in handen van hun tegenstandei's te vallen. Fransche leveringen van krijgstuig. Het schijnt thans wel vast te staan dat Fransche particuliere fabrieken wapenen aan de Spaansche regeering heeft afgeleverd. Naar verluidt waren deze wapens reeds een poos geleden besteld en hiervoor was te zijner tijd reeds toestemming tot aflevering gegeven. Dit zou kunnen verklaren, de ontkenning van de NOODLOTTIG ONGEVAL-TE CASTRICUM PAAL TERECHT GEKOMEN TUS SCHEN JONGENS. DIE AAN HET VLIE GEREN WAREN Gistermiddag te omstreeks twee uur zat op een duinterrein te Castricum achter de Dr. Ja- cobilaan een vijftal jongens, die zich bezig hiel den met'het oplaten van een vlieger. Op een gegeven oogenblik hoorde de oudste van hen, de 21-jarige D. V. gekraak achter zich en omziende bemerkte hij, dat een achter hem staande antennepaal van ongeveer 12 meter lengte naar benéden kwam. Hij zag nog kans twee naast hem staande jongens opzijde te du wen, de derde, de ongeveer vijfjarige J. Blei, kon hij echter niet meer bereiken. Het kind werd door het topeinde van de paal getroffen Met een levensgevaarlijke verwonding is het jongetje naar de ouderlijke woning gebracht. De andere .jongens kwamen met den schrik vrij. DE NIEUWE VEILIGHEIDSWET EN DE BESTRIJDING VAN SCHA DELIJK ONGEDIERTE. Op de vragen van den heer Kuper betreffende sppedige inwerkingtreding van de nieuwe Veilig heidswet, mede in verband met de in den laatsten tijd voorkomende ernstige ongelukken wegens het gebruik van spuitapparaten ter bestrijding van scha delijk ongedierte in den land- en tuinbouw, heeft de heer Slingenberg, Minister van Soiale Zaken geant woord, dat het hem bekend is, dat in de laatste ja ren verschillende ongevallen met pulverisateurs in den land- en tuinbouw zijn voorgekomen, waaronder eenige ernstige. Ofschoon in dezen niet dwingend kan worden opgetreden, wijdt de Arbeidsinspelie toch reeds aan deze aangelegenheid haar aandacht, waarvan de mededeelingen in het Centraal Verslag der Arbeidsinspectie over 1933 en 1934 getuigen. De voorbereiding van de verschillende algemeene maatregelen van bestuur, noodig ter uitvoering van de nieuwe Veiligheidswet, vormt een zeer omvang rijken arbeid. De ontwerpbesluiten, betrekking hebbende op fa brieken en werkplaatsen, zijn thans nagenoeg ge reed en zullen binnenkort aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies kunnen worden toegezonden. Het ligt in de bedoeling, na het tot stand komen daarvan, de wet gedeeltelijk in werking te doen treden. De arbeid aan de overige algemeene maat regelen van bestuur, waaronder die, bedoeld in pa ragraaf 4 der wet. houdende voorschriften tot be veiliging bij den arbeid in landbouw-, tuinbouw-, boschbouw-, veehouderij- of veenderij-ondernemingen kan dan inmiddels voortgang hebben. Wanneer die besluiten in werking zullen treden, valt thans nog niet te zeggen, omdat verschillende omstandigheden daarbij van invloed kunnen zijn, metn ame ook de ontwikkeling van -jen economischcn toestand, in het bijzonder wat d,e betrokken takken van bedrijf aan gaat. DE INSTORTINGSRAMP TE BOEKAREST Tien dooden geborgen Tot dusverre heeft men uit de puinhoopen van het ingestorte huis te Boekarest (Zie ook elders in dit nummer) tien lijken geborgen. Men vreest intusschen, dat het aantal dooden nog grooter zal zijn. Het is niet onwaarschijnlijk dat het ongeluk veroorzaakt is, doordat een nieuwe ver dieping in aanbouw was. Fransche regeering, die gewaagt van 't feit, dat geen enkele machtiging voor de afgifte van wapenen door het departement van buitenlandsche zaken is gegeven, welke machtiging noodig is, alvorens oor logsmateriaal Frankrijk kan verlaten. Deze ontkenning, welke niet positief zegt, dat geen oorlogstuig is geleverd, geeft stof tot veel commen taar in de wandelgangen van het Parlement en in de pers. De Parijsche correspondent van de N.R.Ct. wijst op een pikant punt in deze historie. De campagne richt zich tegen de vrijheid van mu nitiefabrikanten, welke de regeering met de wet tot nationalisatie aan banden wil leggen. Het volksfront keert zich nu tegen zijn eigen leer. Hun bladen dringen aan op krachtigen steun voor de medestan ders in Spanje. De oppositie in Frankrijk, die om redenen van binnenlandsche politiek op een over winning van de Spaansche rebellen hoopt, ziet dit partijtrekken voor het linksche extremisme met zorg. Zij waarschuwt voor de gevolgen op het plan van de internationale politiek. Het te Londen gesloten accoord vergemakkelijkt haar argumentatie. Enge land immers wantrouwt de Fransch-Russische sa menwerking, geheel daargelaten in hoeverre de Spaansche regeering door Moskou wordt gesteund. Het is duidelijk, dat een op deze manier partij kie zen van Parijs voor Madrid te Londen, evenals te Berlijn, een slechten indruk kan maken en voor de te Londen ingeleide politiek weinig goeds belooft. Enkele berichten maken er reeds melding van, dat zoowel Berlijn als Rome de geste van de socialis tische regeering te Parijs ten aanzien van den Spaanschen opstand met argusoogen volgen. Laaf vakkundig-ontwikkelen, afdrukken en vergrooten Ons speciaal werk is een waarborg voor de beste resultaten. Vlug en goedkoop. Verzending dage lijks. Alle merkartikelenfilms, papieren, came ra's enz. in voorraad. FotogrAtelier en Fotoh. Arpad Moldovan 0 Nieuwe Niedorp De overhandiging der nitnoodiging te Berlijn. Gistermiddag is gelijktijdig, te Berlijn, Parijs, Lon den en Brussel een communiqué gepubliceerd, vol gens hetwelk de ambassadeur van Frankrijk, de ge zant van België, en de zaakgelastigde van Groofc- Brittannië 's morgens wegens afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken Von Neurath een bezoek hebben gebracht aan Dieclthoff, den politie- ken directeur van het ministerie van buiter^ndsche zaken te Berlijn^ teneinde hem officieel in kennis te stellen van de conclusies, waartoe de vertegenwoordi gers hunner regeeringen op de bijeenkomst, die zij gisteren te Londen hebben gehouden, zijn gekomen. Zij voegden hieraan den wensch toe, dat de Duifc- sche regeering gunstig zou antwoorden op de uitnoo diging en dat het spoedig mogelijk zou zijn in ge meenschappelijk overleg een datum voor de beoog de bijeenkomst vast te stellen. Zonder reeds thans iets omtrent het antwoord zij ner regeering te kunnen zeggen, heeft de politieke drecteur van het ministerie van buitenlandsche za ken aan de drie diplomaten te kennen gegeven, dat de meedeeling met belangstelling zou worden ont vangen. Voorafgaand Italiaansch-Duitsch overleg. In politieke kringen te Rome is men van meening, dat Italië niet zal weigeren de principieele uitnoo- diging tot een conferente van vijf te aanvaarden. Het i» mogelijk dat Italië en Duitschland zich met elkaar verstaan alvorens een antwoord te geven. Italië handhaaft onverzwakt zijn standpunt inzake de sancties; de eenige hinderpaal die nog is blijven bestaan is de handhaving van de accoordcn inzake de Middellandsche Zee. «Men meent te weten dat Groot-Brittannië bereid zou zijn ze te laten varen. Het schijnt dat Italië er over gedacht heeft een plan voor de organisatie van Europa op te stellen, maar dat het denkbeeld om het initiatief te nemen is opgegeven. Een nader Reuterbericht uit. Rome meldt, dat Ita lië binnenkort antwoord zal geven op de uitnoodi- ging. In welingelichte kringen wordt verzekerd, dat „wanneer de onmisbare voorwaarden voor de mede werking van Italië zijn vastgesteld, Italië verheugd zal zijn, zijn actieve rol in Europa te hervatten. Ongerustheid te Zweden. NOÓ STEEDS ZONDER BERICHT VAN AMBULANCE VERZOEK AAN ITALIË OM EEN EXPEDITIE UIT TE ZENDEN. De ongerustheid in Zweden over het uitblij ven van berichten van de ambulance in Abes- sinië wordt met den dag grooter. Het ministe rie van buitenlandsche zaken heeft op grond hiervan zoowel aan Rome als aan Londm om hulp gevraagd bij het zoeken. De jongste berichten zijn alleen afkomstig van de Italiaansche luchtmacht, die einde Mei en begin Juni heeft gerapporterd dat de am bulance zich toen heel in het Zuiden op 150 km. ten N.W. van Dolo bevond. Hoewel het de re gentijd is. maakt men zich zeer ongerust dat er in maanden niets van de ambulance is ver nomen. Aan de Italiaansche regeering is thans ge vraagd, een expeditie uit te zenden vergezeld van een Zweedsch zendeling. Het Zweedsche Roode Kruis heeft hiervoor kr. 15.000 beschik baar gesteld. Schip spoorloos verdwenen Met 54 opvarenden Santiago Het groote Ghileensche stoom schip „Don Carloas" is sinds den zwaren storm van j.1. Maandag ten Noorden van Valparaiso spoorloos verdwenen. De nasporingen door tor pedobooten zijn tot dusver zondr succes geble ven. Men vreest, dat het schip met de 54 op varenden gezonken is. DORPSBRAND IN POLEN Warschau, In een dorp in het district Chelm heeft een brand gewoed, waardoor ze ventig woonhuizen en schuren in de asch zijn gelegd. SPOORWEGONGELUK NABIJ MOSKOU Moskou Nabij Moskou is een goederentrein ontspoord. Verscheidene wagons werden vernield en den spoorweg werd beschadigd, men weet nog niet of ook slachtoffers zijn te betreuren.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1