Berlijn kant en klaar voor de Olympische Spelen BOEKHANDEL TRAPMAN, Behagen De geheele Rijkshoofdstad in feestgewaad Studieboeken Leermiddelen De Olympische vlag in Duitschland aangekomen Zaterdag 25 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Zesde Blad. No. 10026 Amusementen zonder tal Honderd jaren Are de Triomphe Berlijn, 23 Juli 1936. SYMBOOL VAN FRANKRIJK'S ROEM RIJKE GESCHIEDENIS Parijs, Juli 1936 AAN het eind dezer maand, om het juister uit te drukken op den 29sten Juli. zal te Parijs een eigenaardig jubileum gevierd worden: op dien dag zal het precies 100 jaar geleden zijn, dat de toenmalige Fransche minis ter-president Thiers de beroemde Are de Tri omphe op de' Place d' Etoile inwijdde. De Are de Triomphe is met den Eifeltoren en de No- tre Dame tot een symbool van Parijs geworden,- zooals dit eveneens het geval is met den Branden burger Tor voor Berlijn en het Nelsonmonument voor Londen. De geschiedenis, die aan dit monu mentale kunstwerk ten grondslag ligt, is buiten gewoon interessant. Het plan, om op de Place d' Etoile een groote triomfboog te bouwen is afkomstig van Napoleon I. Met den bouw van de boog wilde hij zoo spoe dig mogelijk beginnen. Napoleon riep de beste architecten ter wereld voor dit doel naar Parijs maar deze verklaarden, dat met den bouw min stens 25 jaren gemoeid zouden zijn. Napoleon was woedend: „Al moeten jullie er dag en nacht aan werken", riep hij uit. „ik wil dat de boog binnen 10 jaar klaar is"! Toen hij deze woorden in 1806 sprak, kon hij niet vermeeden dat zelfs deze termijn nog te lang voor hem zou zijn. Na den slag bij Waterloo werd met den bouw van de Are de Triomphe opgehouden. Eerst onder Louis-Philippe, die in 1830 het bewind over Frankrijk aanvaardde, werd het werk her vat. In 1836 was het monument eindelijk, ge reed. De Are de Triomphe heeft vooral in de eerste decennia van haar bestaan tienduizenden bezoe kers uit alle deelen van de wereld naar Parijs getrokken. Voor de Amerikanen in het hijzonder vormde de boog een groote attractie Dit blijkt wel uit het feit, dat in 1854 een schatrijke jonge Amerikaansche den burgemeester van Parijs liet vragen, voor hoeveel dollar de triomfboog te koop was! Sinds 1919 bevindt zich thans 't Graf van den Onbekenden Soldaat onder de boog. Een waar diger plaats voor dit praalwerk kan men zich wel niet indenken. Ieder monarch of officiëele vertegenwoordiger van een land, die Parijs bezoekt, begeeft zich in de eerste plaats naar de Are de Triomphe en het Graf van den Onbekenden Soldaat. Alle groote parades, zooals b.v. die van den 14en Juli, voeren langs .dit monument. (Nadruk verboden) (Auteursrecht V.P.B.) voor alle onderwijsinrichtingen Vlugge en accurate levering BRITSCH INDIE TRAINT Een 'Her ortal- neél-e beelden uit het Olympische dorp. HET uiterlijke beeld van Berlijn, verandert in deze weken bijna van dag tot dag. Steeds meer trekt de kapel van bet wachtregiment naar een van de Berlijnsche stations, om daar met een van de 52 zeer zorgvuldig ingestudeerde volks liederen een nieuwe Olympische ploeg te ontvan gen. De buitenlandsche autonummers geven den Berlijnschen straatjongen steeds nieuwe raadsels op en in de theaters, restaurants en café's wordt het gezelschap meer en meer internationaal. Buiten de stad, in het Olympische Dorp, wordt bard getraind. Australiërs en Japanners, Zuid-Ame rikanen en Afrikanen hebben zich spoedig in dit schitterende woonoord thuis gevoeld. Hun vrijen tijd benutten zij, om in Berlijn zoo hier en daar eens rond te neuzen. Dikwijls ontmoet men zoon groepje in een van de straten van de rijkshoofdstad onder leiding van een in het wit gekleeden „Olympischen gids", „Unter den Linden" in een nieuw kleed. Berlijn heeft inderdaad op het oogenblik de ge heel .wereld te gast en het tracht op alle mogelijke wijzen,-de hooggespannen verwachtingen van de be zoekers niet slechts teleur te stellen, doch zelfs te over^effen. En daarin is het geslaagd ook. Ondanks alle moeilijkheden is het gelukt, alle voorbereidingen op tijd te beëindigen en de stad ook uiterlijk e.en feestelijk tintje te geven. Welis waar zijn de groote lindeboomen, waaraan Berlijn's mooiste boulevard, „Unter den Linden", haar naam te danken had, vervangen door nauwelijks twee me ter hooge stammetjes, doch hiervoor in de plaats is deze drukke verkeersader thans uitgerust met vier rijen zeer monumentale lantarens, die gedurende de feestweken, evenals in de andere belangrijkste straten een stralend licht zullen verspreiden. De Hermann-Göring-Strasse, die sinds de bekende in storting afgesloten was, kon weer voor hét verkeer worden opengesteld. Toch is het verkeersprobleem wel de moeilijkste taak, die de Berlijnsche „Schupo' te vervullen heeft. Bij een generale repetitie, die men gehouden heeft, liep intusschen alles glad van stapel en men hoopt, dat de enorme parkeerterrei nen in de nabijheid van het Olympisch Stadion het geweldige autoverkeer zullen kunnen meester wor den. Geestelijke genoegens. Niet alleen sportieve, 'doclï ook geestelijke genoe gens in grooten getale wachten de bezoekers van Berlijn in de komende weken. Zoo geeft de groote tentoonstelling „Deutschland", die reeds 18 dezer ge opend is, een overzicht van de prestaties van het nieuwe Duitschland. In drie afdeelingen, „het nieu we Duitschland", „Duitsch volk en Duitsch land" en Rechts: „Ik roep de jeugd van de wereld" De Olympia Klokken toren in een stemming volle landschapomlijs ting. DE START VAN HET HEILIGE VUUR VAN OLYMPIA NAAR BERLIJN fcikkellooper. Conskmtin Kondylis vertrekt uit Olympia* ste Garland, die de Olympische vla.? uit Los Angeles beeft- overgebracht. De vlag. die van 1 tot en met 16 Augustus over het rijkssportveld in Berlijn zal waaien, is in een speciale kast op gerold en omwonden met de Amerikaansche stars en stripes. Op de kast staat vermeld, dat er zich de officieele Olimpisch vlag in bevindt, die tijdens de Olympische Spelen te Los Angeles wapperde en die tijdens de vier jaren rust trouw werd bewaakt. Overste Garland. die tevens het eenige Amerikaansche lid van het Internationale Olympische comité is,- zal direct naar Berlijn doorreizen, om de vlag aan het Duitsche Olym pische comité te overhandigen* „voortbrengselen van de Duitsche industrie" is alles samengebracht, wat de bezoekers uit het buitenland kan interesseeren, waaronder een aantal voorwerpen, die voor de eerste maal tentoongesteld worden. Zoo zal b.v. ook de Gutenberg-Bijbel, het eerste gedruk te boek van de geschiedenis der menschheid, te zien zijn. Bezoekers met belangstelling voor technische zaken zullen ook niet te kort komen. De spoorwegen stellen de grootste en modernste Duitsche Sneltreinlocomo tief met een lengte van 25 meter en een gewicht van meer dan 200 ton naast een natuurgetrouwe afbeeb ding van de eerste locomotief ten toon. In een bijzondere afdeeling staat een radiozender ter beschikking van de bezoekers, die door middel hiervan met overzeesche landen of schepen op hooge zee kunnen spreken. Andere amusementen. Bijzonder veel moeite heeft Berlijn zich gegeven bij de voorbereiding van meer kunstzinnige genoe gens. De Opera heeft een schitterend programma sa mengesteld. Het Pliilharmonisch Orkest zal o.a. con certen in het Schlüterhof, het Collegium Musicuin kamerconcerten in de Witte Zaal geven. Alle theaters komen met premières en de Berlijnsche bioscopen zullen de beste buitenlandsche en Duitsche films ver- toonen. Bijzondere belangstelling bestaat er ook voor een aantal andere amusementen. Talrijke vereenigingen, die tot doel hebben vriendschappelijke betrekkingen met het buitenland te onderhouden, zullen de be zoekers van de desbetreffende staten gastvrij ontvan gen. Zoo geven b.v. de Vereenigingen Duitschland Engeland en DuitschlandFrankrijk in hun schitte rende clubgebouwen groote bals. Bij gebrek aan ruim te kan niet iedereen aan de ontvangsten van de rijks- regeering deelnemen, waarvan de belangrijkste wel is de gardenpartij, die minister Goebbels in den tuin van het slot Babelsberg zal geven. Maar de Berlijnsche feestdagen zijn niet slechts voor menschen met goed voorziene geldbuidels be stemd. Het Duitsche Arbeidsfront heeft in de nabij heid van het Rijkssportveld een eigen stad gebouwd, waarin duizenden, die toch ook eens iets van de Olympische Spelen willen zien, maar over niet zeer ruime geldmiddelen beschikken, eenige dagen een goedkoop onderdak kunnen vinden. Het wachten is nu nog slechts op den eersten .Augustus, den dag waarop de rijkskanselier zelf de spelen zal openen Met rjroote zorn overnebrcicht Door den burgemeester van Los Angeles werd de Olympische vlag welke tijdens de Spelen in 1932 óp het stadion wapperde niet eenig cere monieel ten stadshuize overhandigd aan overste Garland, leider van de Amei ikaansche Olym pische ploeg, die haar naar Duitschland zou overbrengen. Donderdagavond is bij' schitterend weer in Bremerhaven het s.s. „Bremen" aangekomen, waarop van den boeg de vlag met de vijf Olym pische ringen woei. Aan boord bevond zich over- De Grieksche

Schager Courant | 1936 | | pagina 21