Spanje in den greep van den burgeroorlog Er vallen talrijke doodeti Honderden dooden Massawa in brand De strijd golft heen en weer KIJKEfl is KOOPER uj CLOECK Auto met S.A.=mannen verongelukt. Overeenstemming te Cairo Maandag 27 Juli 1936. 79ste Jaargang. No. 10027 Postrekening No. 23330 SC1ACER COURANT. Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstui.tkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.ti. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENi TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De NEDERLANDSCHE GEZANT VER LAAT SPANJE. Wie in Spanje wint valt niet te zeggen. Het is wel zeker, dat geen der beide partijen overwegend in de meerderheid is. Zooals vanaf 't begin der vijandelijk heden gebruikelijk is geweest, melden beide partijen groote overwinningen en geven zij beiden een zeer eenzijdig beeld van den stand der krijgsverrichtingen. Zou men aan hun berichten geloof hechten, dan is de tegenpartij al zoo goed als verslagen. Maar zoo is de toestand blijkens de verhalen van onpartijdige toeschouwers niet. Met zekerheid mag men aannemen, dat de rebellen tot vrij dicht bij Madrid zijn opgerukt, maar daar mede schijnt hun offensieve kracht dan ook ten ein de, want de linie waarlangs zij reeds Donderdag j.1. {stonden opgesteld, is ongewijzigd gebleven. Hier en daar zijn zij iets opgerukt, elders moesten zij een stuk je prijs geven en zoo heeft het er alle schijn van alsof de krijg in de omgeving van Madrid verstard tot een positieoorlog. De vraag is nu maar of de stad zich voldoende van yoedsel en water kan voorzien. Dit schijnt het zwakke punt van de regeering te zijn. Vooral de bedreiging door de rebellen van de bronnen, welke de stad van water voorzien is bedenkelijk. Met taaie volharding houden de regeeringstroepen echter hun stellingen bezet, zoodat, voorloopig althans, deze kostbare wa terbronnen zich nog in handen der Madrilleensche regeering schijnen te bevinden. Zouden de opstandelingen er in slagen de water toevoer af te snijden, dan is het lot van de stad be slist en daarmede tevens de strijd zelf. Zoover is het echter nog niet gekomen. Zijn de steden Madrid en Barcelona de steunpunten 'der regeering, Saragossa en Sevilla daarentegen vor men de basis van de macht der opstandelingen. En terwijl deze laatste er alles op zetten de hoofdstad ten yal te brengen, trekken groote troepen gewapende arbeiders vanuit Barcelona in de richting Saragossa om deze haard van opstand ten val te brengen. Zoo golft de strijd om de maclit als een alles ver nielende orkaan over het zonnige Spanje en er ont staat een verbittering tusschen de bevolkingsgroepen, welke ongeloofelijk schijnt. Er wordt aan beide zijden geen pardon gegeven en de gevangenen worden in de meeste gevallen zon- ;der pardon gcfusileerd. Uit Lissabon komen berichten, welke er van gewa gen, dat Martinez Barrio in een telefoongesprek ge neraal Mola, de opstandelingenleider in Navarre, welke naar Madrid oprukt, zou hebben uitgenoodigd Uit naam van Azana de portefeuille van oorlog te aan vaarden in een door de midden- en rechtsche partijen te vormen ministerie. Mola zou hebben geweigerd en geantwoord hebben, dat er op het oogenblik geen sprake was van de vorming in Spanje van een link- sche of rechtsche regeering. De militaire dictatuur, zoo zou hij verder 'hebben geantwoord, is afgekon digd en de strijd zal worden voortgezet tot de uitein delijke overwinning. De aan de regeering trouw ge bleven generaals Gomez Carmincro en Raphael Ra- minez, benevens majoor Morais Olivia en verschei dene communisten zouden, volgens in Lissabon ont vangen berichten, de Portugeesche grens te Moimenia nabij Braganza gepasseerd zijn. Zij zijn naar laatstge noemde stad gébracht, waar men thans op instruc ties der regeering wacht. Exessen der roode militie. Volgens uit Elvas ontvangen berichten zou de toe stand in Badajoz zeer ernstig zijn. Leden van de roóde militie zouden zich er aan ernstige geweldda den hebben schuldig gemaakt en van werkgevers uit betaling hebben geëischt van lgonen voor niet ver richte diensten. Verscheidene rechtsche elementen zijn er in geslaagd de Portugeesche grens te pas- Seeren. Verschillende steden gebombardeerd. Ten slotte wordt in Lissabon vernomen, dat de Spaansche sleden Tuy, Laguardia door vliegtuigen der opstandelingen zijn gebombardeerd. Het Alcazar nog steeds bezet. De bladen in Madrid melden, dat een kleine groep rebellen nog steeds het Alcazar bezet houden in To- ledo. Zij hebben hun vrouwen en kinderen bij zich. Toen zij gesommeerd werden zich over te geven ter vermijding van een aanval, die slachtoffers zou kun nen maken, weigerden zij. Het dagblad A.B.C. dringt b ij de regeering aan op het in beslag nemen van de bezittingen van Juan March en van de rekeningen courant der politici, die den opstand hebben gesticht. „Het zou dwaas zijn, zoo schrijft het blad, hun geld te eerbiedigen, aange zien, dank zij dat geld, Spanje zoo verschrikkelijk leed ondergaat, dat door de rebellen is veroorazakt" Grensincident. Naar uit Biarritz gemeld wordt, bevond Dr. Jose Bago zich Zaterdagmorgen met zijn vrouw en een vriendin, mevr. Arocena, die van Fransche nationa liteit is, op den internationalen brug. Jose Bargo is gouverneur ad interium geweest van San Sebastian. Mevrouw Orocena wilde den ontvanger der douane spreken, dien zij persoonlijk kende. Niemand van 't gezelschap echter wilde de grens passeeren. Leden der militie herkenden Jose Bargo, die bekend staat om zijn zeer vooruitstrevende republikeinsche denk beelden. Zij liepen de internationale brug op, om ringden de drie personen en duwden hen, ondanks hun protesten, met geweld naar Spaansch gebied. Daar werden zij ondervraagd en naar de gevangenis te Pamplora overgebracht. Het gebeurde heeft in de streek groot opzien gebaard. Kegeeringsoverwinning op Mola? Volgens zeer recente berichten hebben de regee ringstroepen artillerie in stelling gebracht, terwijl de rebellen, mede door het ingrijpen der luchtmacht, over een aanzienlijken afstand zouden zijn terugge dreven. De toestand der opstandelingen te Saragossa sc^jnt onhoudbaar te zijn. Het corps diplomatique verlaat het land. Dat de toestand voor de regeering niet bepaald gunstig is, mag wel blijken uit een telegram van de Amerikaansche ambassade, welke heeft medege deeld, dat de meeste leden van het corps diploma tique thans San Sebastian hebben verlaten. Onder meer zijn de Nederlandsche gezant, de gezantschaps secretaris, de Noorsche gezant, en de Britsche con sul uit de stad vertrokken. Aan den rand van de stad worden de gevechten voortgezet. Aanval op Saragossa. De Zondag fs te Barcelona normaal verloopen. De berichten over de Catalaansche expeditie, die op weg is naar Saragossa, zijn tot dusverre gunstig voor- de regeering. Het fort Jaca is gebombardeerd. Men verwacht binnenkort dat Saragossa door drie Catalaansche colonnes zal worden aangevallen. De bevelhebber der luchtmacht, Sandino, deelt mede, dat zijn eskaders den opmarsch der regeerings troepen naar Saragossa hebben gesteund. Zij heb ben groepen opstandelingen gebombardeerd en op de vlucht gejaagd. De regeeringstroepen zullen morgen een punt bereiken, dat van groot strategisch belang is met het oog op den aanval op de stad. De val van Madrid aanstaande? De correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Hendaye (Frankrijk) dat de troepen van generaal Mola alle passen van de Guadarrama en de Somon Siërra hebben bezet. De voorhoede van het 'leger van generaal Franco zou Aranjuez hebben bereikt. De beide Madrileensche waterleidingen zouden thans door de rebellen zijn afgesneden. Waar de stad nog slechts voor 3 dagen watervoorraad zou hebben, zou de stad volgens dezen correspondent het nog hoogstens zes dagen kunnen uithouden. Ook de waterleiding van San Sebastian zou zijn afgesneden. De commandant van de luchtmacht der regeering, Nunez de Prado zou door fascisten ge vangen zijn genomen. Ontzettende tooneelen te Malaga. Een der in Gibraltar aangekomen Britsche vluch telingen heeft Reuter medegedeeld, dat tiij heeft gezien, hoe te Malaga een honderd tal personen, priesters, fascisten en anderen, werden neergescho ten, in hoofdzaak door kinderen tusschen 14 en 17 jaar, die roode dassen en hemden droegen, en ge wapend waren met pistolen, geweren, bijlen en knuppels. In de hoofdstraten zijn 52 gebouwen vrij wel door brand verwoest. Honderden zijn gedood, terwijl het aantal gewonden volgens dezen zegs man de duizend overshrijdt. De regeering treedt op tegen willekeur. De minister van binncnlandsche zaken heeft order gegeven, dat de leden van de volksfrontmilitie geen arrestaties meer mogen verrichten. Zij mogen van niemand partijlidmaatschapskaarten of dergelijke documenten vragen. Ieder burger moet tegen wille keurige handelingen beschermd zijn, indien hij een officieel legïmitatiebewijs bij zich heeft. Overtreding van deze beslissing wordts treng gestraft. De door do militie in beslag genomen auto's moeten aan dc ei genaars worden teruggegeven. De militie te Madrid moet des avonds te tien uur voor de kazernes aan treden en zich ter beschikking der officieren stellen. Meer dan 500 dooden te Malaga. Te Gibraltar is een Britsche torpedojager aangekomen met een 150-tal Britsche en Amerikaansche vluchtelingen uit Malaga aan boord. Zij verklaarden, dat te Malaga minstens 500 dooden en 2000 gewonden zijn gevallen. De 300 voornaamste gebouwen van de stad zijn vernield. Een andere Britsche oorlogsbodem zag bij het passeeren van de Straat van Gibraltar, dat twee onderzeeërs Tarifa bombardeerden. 310 dooden te Barcelona. Barcelona. Officieel wordt medegedeeld, dat bij den strijd in Barcelona 310 dooden zijn gevallen. De Italiaan Jacinto Dagliotti is overleden tengevolge van tuberculose, niet door een kogel, zooals werd gemeld. Onder de gevangene bevindt zich ook generaal Lego Burmo en kolonel Arenas, de vroegere presi dent van de Katalaansche generaliteit na den opstand van 1934. VRACHTAUTO MET AANHANGWA GEN IN HET ZWARTE WOUD VAN DE HELLING LOODRECHT NAAR BENEDEN GESTORT. 20 dooden Stuttgart, 26 Juli (ANP) Zondagmiddag heeft op een hellenden weg bij Besenfeld een zeer ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij twintig menschen het leven hebben verloren. Een S.A.-afdeeling uit Mannheim maakte een uitstapje naar het Zwarte woud. In een vrachtauto met aanhangwagen hadden 63 mannen plaats genomen. De auto reed uit 't Neckardal over Altensteig naar Besenfeld en moest vandaar langs de Besenfelder hel ling naar het Murgdal afdalen. De bestuur der kende dezen weg blijkbaar niet en reed op de verkeerde versnelling, zoodat de vaart van de wagen steeds grooter werd en ten slotte minstens 60 K.M. bedroeg. In een bocht gebeurde het ongeluk. De wa gen reed over den wegrand en stortte bijna verticaal naar beneden. Zij vielen ongeveer 8 meter. Alle inzittenden werden uit de wa gens geslingerd en verschillenden kwamen daaronder terecht. Vijftien S.A.-mannen wa ren op slag dood, vier stierven korten tijd la ter. Bovendien is een meisje bij het ongeluk om het leven gekomen. De overige inzitten den werden allen gewond. Sommigen zwaar, anderen minder ernstig. De bestuurder is ge arresteerd en in een cel van een ziekenhuis opgenomen. Ernstig motor*ongeluk op den Muiderstraatweg Berijder krijgt een hersenschudding. Duorijdster deerlijk aan hoofd gekwetst. Op den Muiderstraatweg onder Diemen heeft Za terdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 23-jarige motorrijder uit Hilversum die op de duo een 19-jarig meisje had, is vermoedelijk tengevolge van niet goed opletten over eenige losse steenen gereden en gevallen. Beiden werden van den motor geslingerd en bleven bewusteloos liggen. De mare chaussee heeft de hulp ingeroepen van den genees kundigen dienst te Amsterdam. De jongeman heeft een hersenschudding en enkele bloedende wonden. Het meisje werd deerlijk aan het hoofd gewond. Beiden zijn in het Burgerziekenhuis opgenomen. Een straatbeeld uit Barcelonawaar zoowél vrouwen als mannen met het geweer onder de anm patrouilleer en. VIJFTIG VLIEGTUIGEN ZOUDEN DOOR HET VUUR VERNIELD ZIJN —HON DERDEN DOODEN Aden 26 Juli (A.N.P.) Alhier uit Mas sawa in de Italiaansche kolonie Erythria (Oost*-Afrika) aangekomen reizigers melden, dat deze stad in brand staat. Kortgeleden opgerichte petroleiwitanks zouden in brand zijn gevlogen, waarna de vlammen zich uit breidden tot de opslagplaatsen en tevens het vliegveld aantastten Niet minder dan 50 vliegtuigen zouden door het vuur zijn ver nield terwijl honderden personen om het le ven zouden zijn gekomen. Italië geeft het feit toe. Rome 26 Juli (A.N.P.) In officieele krin gen geeft men toe, dat te Massawa een brand he,eft gewoed. Men verklaart echter, dat de daarover gepubliceerde berichten overdreven zijn. Nader uit Massawa 26 Juli (Stefani A.N.P.) Te Otublo bij Massawa heeft tengevolge van zelfbranding een ontploffing in een munitie magazijn plaats gehad. De brand, die op de ontploffing volgde, werd snel gelocaliseerd en gebluscht. De schade bleef tot het verlies van een deel der munitie. Er zijn geen slachtoffers te betreuren, terwijl ook het in de nabijheid liggen de vliegveld geen schade heeft geleden. Rome 26 Juli (Reuter A,N.P.) Bij den band te Massawa zouden tien personen lichte verwondingen hebben opgeloopen. Be Britsch-Egyptische besprekingen Cairo In de Britsche-Egyptische besprekin gen is een overeenstemming tot stand gekomen inzake de militaire clausules. Het Britsche ef fectief in Egypte zal niet meer bedragen dan 10.00 man, welke geconcentreerd zullen liggen in de kanaalzone voor den tijd van 20 jaar. Daarna zal de Britsche troepenmacht uit Egypte werden teruggetrokken Indien er verschil van meening bestaat zal de volkenbond beslissen. Verder zullen vliegvelden nabij Suez en Moascar die bij Heliopolis en Aboekir vervangen Terzelfder tijd zullen de Britsche troepen Cairo en Aboekir verlaten. In vredestijd zal geen enkele Egyptische haven dienen voor vlootba- sis aan de Britsche vloot, in tijd van oorlog kunnen Britsche oorlogsbodems in overleg met de Egyptische regeering gebruik maken van de Egyptische havens Ten slott zal Egypte het effectief van zijn legermacht kunnen versterken zonder Engeland te raadplegen. ZES DOODEN IN EEN GEVECHT TUSSCHEN VAKVEREENIGINGEN. Mexico stad. Te Puebla zijn textielarbeiders, le den van twee verschillende vakvereenigingen slaags geraakt met het resultaat, dat 6 personen werden gedood en 11 gewond.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1