Plaatselijk Nieuws. Waarschuwing van Paul Faure Frankrijk levert geen wapens aan Spanje Het internationaal schaak* tournooi te Zandvoort. Ongevallen bij hef baden in zee. Filmavontuur te Zwolle. 100 dagen Arabische staking Tsjang Kaj Sjek confereert Vulkaanuitbarsting in Midden-Amerika DE TEGENWOORDIGE FRANSCHE REGEERING IS GEEN SOCIALIS TISCHE REGEERING. Chalons sur Saone: - Tijdens een betooging van het Fransche Volksfront, heeft minister Paul Faure, de secretaris-generaal van de socialistische partij, alhier een rede voering uitgesproken, waarin hij er den na druk op legde, dat de tegenwoordige regee ring geen socialistische regeering is, maar tot taak heeft het program van het Volksfront uit te voeren. Ten aanzien van de door den minister van finan ciën uitgeschreven leening, zeide Faure o.a.: „Duide lijk kan de vijandigheid geconstateerd worden, die deze leening van den kant van zekere banken en rijke industrieele vereenigingen ondervindt. Het zal goed en stichtelijk zijn de houding aan te teeltenen, die de groote crediet-maatschappijen, het Comité des Forges en de assurantiemaatschappijen aannemen. Men zal moeten komen tot een oplossing van de on dragelijke tegenwerking tusschen eenige honderden bevoorrechten, die beschikken over de voornaamste bronnen van rijkdom en de natie weigeren te hulp te komen voor haar crediet en haar vitale behoeften. Wanneer een staat in financieel opzicht in gevaar verkeert, is het aan de rijke klasse zich de belangrijkste inspanning te getroos ten. Wanneer zij weigert, of zich aan schul dige manoeuvres overgeeft om het werk der wederopheffing te saboteeren, krijgt haar actie het ware karakter van hoogverraad, en moet zij als zoodanig worden behandeld. Wat de Fransche spaarders betreft, zij zullen er goed aan doen, niet te luisteren naar hen, die er van droomen weer aan de macht te komen na een financieelen rampspoed, die zij zelf zouden hebben te voorschijn geroepen, aangezien zij zelf de eersten zouden zijn, die het slachtoffer zouden worden. Wan neer de tegenwoordige toestand niet mocht slagen en wanneer andere 1'inancieele maatregelen onvol doende mochten blijken om den Franschen staat de mogelijkheden te geven den normalen gang der dien sten te verzekeren, laat men dan oppassen voor het afzichtelijke spook van het bankroet. Onder die om standigheden zou de frank in een gesloten brand kast niet veiliger zijn dan in een lade met een ver roest slot of in een wollen kous." Na afloop der Kabinetszitting is in officieele krin gen verklaard, dat de Fransche regcering niet zal toestaan, dat wapenen of munitie naar Spanje wor den verzonden. Op de meest stellige wijze werd tegengesproken dat een met munitie beladen trein naar Spanje onderweg zou zijn. Eon redacteur van d# „ïnt.ransigeant" Pierre Caussee, heeft een onderzoek ingesteld naar de leve ring van wapenen door Frankrijk aan Spanje. Hij heeft vernomen, dat de Los Rios, de vroegere Spaan- sclie vertegenwoordiger te Gcnève, die naar Parijs is gekomen om voorloopig den afgetreden ambassa deur Barrose te vervangen, dringend heeft gevraagd om levering van wapenen. De minister van lucht vaar* moet toen hebben verklaard, dat hij, indien de regeering dit goedkeurde, 5 vliegtuigen „Potez 25" kon verstrekken, dit zijn lichte bombardementsvlieg tuigen. Besprekingen zijn hierover gevoerd, doch eon be slissing is nog niet genomen. Verder is gesproken over de levering van 20.000 vliegtuigbommen, 50 mitrailleurs, 8 stukken geschut en 13 milliocn patronen voor geweer en mitrailleurs. Deze moesten verscheept worden met de Spaansche schepen, welke gisteren te Mai-seillc zijn aangeko men, begeleid door een torpedojager. Do schepen moesten evenwel op do reede voor anker gaan, aan gezien zij volgens internationaal recht de haven niet mochten binnenvaren. Tot nu toe is nog niet begonnen met de levering van het gevraagde. Het schijnt, dat in hét kabinet de ministers van buiten landsche zaken en oorlog zich sterk verzetten. In verband met deze besprekingen is ook de Spaan sche zaakgelastigde ter Parijs Del Castillo afgetreden. Hij weigerde mede te werken aan het koopen van wapenen voor het bestrijden van zijn landgenooten. Barroso is naar Duitschland vertrokken, Del Cas tillo naar een plaats in de provincie. Pierre Causse kon van deze kwestie op het ministerie geen defini tieve ontkenning verkrijgen. ORKAAN TEISTERT ISTANBOEL De Turksche hoofdstad en de omgeving werden door een hevige orkaan geteisterd. Vele straten staan blank en een aantal huizen zijn ingestort. Het aantal dooden en gewonden moet. aanzien lijk zijn. De telegraaf- en telefoonlijnen zijn ver broken en het spoorwegverkeer gaat uiterst langzaam. FINE BEHOUDT DE LEIDING. EUWE ZAKT AF. De zesde ronde, welke Zaterdag werd gespeeld, trok enorme belangstelling. De race tusschen Fine, Euwe en Bogoljubow is dan ook bijzonder spannend. Alleen Bogoljubov viel af, daar bij door den jong- slen deelnemer, den 19-jarigen Estlander Keres ver slagen werd. Doordat Fine tegen Gruenfehl nog voor het afbreken remise maakte bestond de kans, dat Euwe door van I.andau te winnen, met Fine gelijk zou komen. Euwe speelde dan ook scherp op winst, doch mocht er niet in slagen, I.andau, die vandaag bijzonder goed op dreef was, te verslaan. De partij werd remise, waardoor Euwe een half punt bij Fine bleef achter staan. De stand was Zaterdagavond: 1. Fine 4% p., 2. Euwe, 4 p., 3, 4, 5, 6, Keres, Bogoljubov, Maroczv, Tar takowcr ieder 3% punt; 7. Spielman 3 p.; 8, 9, 10 Grucnfeld, van Doesburgh, Becker ieder 21/» punt, 11. Landau 2 p., 12. Prins 1 p. Gisteren werd de zevende ronde gespeeld, weder om onder zeer groote belangstelling. Immers de wed loop tusschen Fine, Euwe en Bogoljubov is in een stadium, waar iedere misstap beslissend kon zijn. In het centrum der belangstelling stond natuurlijk de partij tusschen Bogoljubov en Euwe. In deze partij wist Euwe door agressief spel reeds spoedig liet initiatief le nemen. Daarbij bleef het echter, toen Euwe een voortzet ting, die hem voordeel had kunnen brengen, ver zuimde. Op den 36sten zet had Euwe nog steeds de beste kansen, doch toen maakte de wereldkampioen een ernstige blunder, die hem materieel zoowel als positioneel in een verloren stelling bracht. Bogolju bov wikkelde naar behooren af en stond in een gewonnen stelling bij liet afbreken. Zijn naaste concurrent Fine verrichtte uitstekend werk tegen Becker. Met zijn bekende minutieuze spelwijze wist hij op een even fijne als sterke wijze Becker in het nauw te brengen. Door een subtiele manoeuvre won hij snel. Door deze overwinning heeft de Amerikaan zijn voorsprong op Euwe vergroot en staat nu veilig op de eerste plaats. De overige Nederlanders speelden met wisselend succes. Prins speelde goed tegen Keres, doch ver loor door grove fouten zijn partij. Van Doesburgh bevocht een uitstekende remise tegen Tartalcower. Laudau weerde zich goed tegen Gruenfeld en kreeg in de afwikkeling een goed eindspel. De stand na de 7e ronde is: 1.Fine 5% punt 2. Keres 4% punt. 3. 4 en 5. Tartakower, Maroczy en Euwe, ieder 4 punten. (Euwe nog een afgebroken partij in verlies- positie)6 en 7. Spielmann en Bogoljubov ieder V-/% punt. (Bogoljubov nog een afgebroken partij in winstpositie). 8. Van Doesburgh 3 punten. 9 en 10. Beker en Gruenfeld, ieder 2Vi punt (Gruen leid nog een afgebroken partij). 11. Landau 2 punt en nog een afgebr. partij. 12. Prins 1 punt. Het baden in zee nabij liet vrije strand te Sclieve- ningen, heeft Zondagmiddag weder een menschen- leven geëischt, terwijl enkele andere drenkelingen ter nauwernood aan den dood zijn ontsnapt. De 22-jarige jongeman F. H. uit Hillegersbcrg, die met het 10-jarige meisje M. E. B., uit Rotterdam, door den stroom was meegesleurd, is, nadat hij held- haflige pogingen bad aangewend om het meisje te redden, jammerlijk verdronken. Het meisje werd ge red door den 23-jarigen J. K. en den 27-jarigen G. H. van B., beiden uit Rotterdam, met assistentie van een agent van politie, die zich gekleed in zee had be geven. Voorts heeft dezen middag, eveneens ter hoogte van Kijkduin een andere bader, W. D., uit Den Haag, in levensgevaar verkeerd. Hij werd gered door den 19-jarigen W. B. en den 28-jarigen L. W„ beiden van do Haagsche reddingsbrigade, en is in aanvan kelijk bewusteloozcn toestand naar het Roode Kruis- ziekenhuis overgebracht. Tenslotte is nabij het Noorderstrand te Scheve- nuigen, ter hoogte van het „Groene Huisje", een 10-jarig meisje J. T. uit Nootdorp, bij het baden te ver in zee gegaan. Met groote moeite hebben twee anders baders, beiden uit Den Haag, het meisje op het droge kunnen brengen. Zij bleek reeds schijndood te zijn. Een dokter en een politieagent hebben lang durig kunstmatige ademhaling op de drenkelinge toe gepast, met het verheugend succes, dat tenslotte het bewustzijn bij de patiënte terugkeerde. Het meisje is ter verpleging opgenomen in het Roode Kruis-zieken- touis te Den Haag. Jongeman in zee verdronken. Gistermiddag te drie uur is op het strand bij den Wassenaarschen slag een ernstig verdrinkingsgeval gebeurd. Een twintigjarige jongeman had zich bij het baden te ver in zee gewaagd en is in de diepte verdwenen. Van het strand af werd hulpgeroep ge hoord en men zag den in nood verkeerende een hand opsteken. De reddingsbrigade werd onmiddellijk ge waarschuwd, doch deze slaagde cr niet meer in, den drenkeling te bereiken, zoodat hij is verdronken. Later op den middag is het lijk aangespoeld op de grens tusschen Wassenaar en Katwijk, waar het door een viertal Rotterdammers werd aangetroffen. Het slachtoffer bleek te zijn de 17-jarige P. J. van der Ham uit Wassenaar. Leden van de Reddingsbrigade hebben nog gedurende vijf kwartier onder leiding van twee doktoren gepoogd de levensgeesten door kunstmatige ademhaling op te wekken. Het lijk is naar het politiebureau overgebracht. JEAN JAURES HERDACHT Parijs Te Suresnes heeft een bijeenkomst plaats gevonden, waarop de dood van den socia list Jean Jaures is herdacht. Verschiliendè mi nisters voerden het woord. De minister van ko loniën, Moutet, zeide „Indien de Spaansche re bellen de overwinning behalen, zou dat oorlog beteekenen daar zij niet tevreden zullen zpn met de vernietiging van het socialiine en de vrij heid in hun land, maar datzelfde overal zullen willen doen. Zwolle. De 15-jarige J. D. uit Oosterzee, gcm. Lemsterland zou de wijde wereld ingaan. Per fiets trok hij er op uit, ouders en verwanten in ongerust- heidlatend omtrent zijn lot, en zoo arriveerde hij Zaterdagmorgen in Zwolle. Of daar berouw of heim wee zijn gaan knagen, dan wel de honger, we weten het niet, maar in elk geval had de jongeman beslo ten, per spoedigste, gelegenheid terug te keeren. De fiets was daartoe evenwel niet snelgenoeg, daar om moest hem een auto die gelegenheid bieden. In de Diezerstraat zag hij een dergelijk voertuig staan, dat hem wel leek. De fiets bond hij vlug op de tree plank. Zelf nam de jongen achter het stuur plaats, en daar ging 't terug naar Oosterzee. Op 't laatste oogenblik had de eigenaar van de auto, de heer G. evenwel bemerkt wat er gaande was. Dies snelde hij zijn bezit na, waarbij hij nog juist de kans kreeg om op de treeplank te springen. Van die plaats trachtte hij het contact uit te schakelen, maar dat was niet overeenkomstig de bedoelingen van den jeugdigen D., die zijn reisplannen ernstig bedreigd zag. Als een paard dat den slal ruikt, gaf hij dan ook extra gas en terwijl bij met den eene hand den wagen in het goede spoor trachtte te houden, sloeg hij met de andere als een bezetene om zich heen, teneinde op die manier zijn belager kwijt te raken. En zoo trok deze wonderlijke stoet een tijdlang door de drukke hoofdstraat, zeer tot bevreemding van de voorbijgan gers, die niet begrepen wat zij daarvan moesten donken. Tot het toeval den luid om bijstand roepen den eigenaar in zooverre gunstig was, dat een paar agenten van de motorpolitie passeerden. Zij hadden den vluchteling spoedig ingehaald en toen was het met D.'s reisplannen afgeloopen. De jongen is naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar proces-verbaal tegen hem is opgemaakt en hem bovendien is medegedeeld, dat hij op de vlugste ma nier naar huis zou worden overgebracht. Jeruzalem. In Arabische kringen maakt men zich gereed den lOOsten dag van de staking te vieren. De opperste Arabische raad verlangt, dat de sta king wordt voortgezet tot alle eischen der Arabieren zijn ingewilligd. Geen plechtigheid bij de klaagmuur. De Joodschc nationale raad heeft de traditioneele pelgrimsreis naar de klaagmuur, welke Dinsdag zou plaats hebben, afgelast in verband met de onzeker heid van den toestand. Tien Arabieren gedood bij botsing met Britsche troepen. Jeruzalem. Naar verluidt zijn tien Arabieren gedood bij een botsing met Britsche troepen in de heuvels van Judea. AUTO-ONGELUK BIJ BAT A-F ABRIEKEN. 2 Dooden, 12 rwaar gewonden. Praag. Door het weigeren der remmen reed een vrachtauto tegen de poort van de Bata-fabriekcn te Zlin. 14 Personen meerendeel fabrieksarbeiders, raakten onder de auto; 2 zijn aan bun verwondingen bezweken, de andere 12 zijn ernstig gekwetst. RECORDPOGING VAN DE „QUEEN MARY" Liverpool 25 Juli (Reuter-A.N.P.) De Cunard White Star Line deelde mede dat de ge middelde snelheid van de „Queen Mary" sinds Vrijdagmiddag tot Zaterdag 12 uur bedragen heeft 30,40 knoopen, en dat in dezen tijd een af stand van 760 mijl is afgelegd. BOKSEN SCHMELING IN SEPTEMBER TEGEN BRADDOCK New York 26 Juli (A.N.P.) Max Schmeling zal 15 Augustus naar Amerika terugkeeren ten einde zich voor te bereiden op de match tegen Braddock, welke eind September te New York zal worden gehouden. ZEILEN ROLAND YON BREMEN TE CUXHAFEN Cuxhafen, 26 Juli (A.N.P.) Gisterenavond is het Duitsche jacht „Roland von Bremen" te Cuxhafen aangekomen Dit jacht is een der deelnemers aan den Oceaanwedstrijd Bermuda-Guxhafen, een af stand van 3400 zeemijl Het mag zeker worden aangenomen, dat de Roland von Bremen den wedstrijd gewonnen heeft, daar dit jacht slechts op de Haamburg en de Arotur handicap had en van deze jachten niets meer in de laatste dagen vernomen is. Van het Nederlandsche jacht De Zeearend is bericht binnengekomen, dat het schip Zaterdag morgen het eiland Wight gepasseerd is op weg naar Cuxhafen. Alles was wel aan boord. Over versterking nationale verdediging tegen Japan. Tokio. Berichten in de bladen uit Sjanghai mel den, dat te Lau Sjan een conferentie bijeen is ge roepen door Maarschalk Tsjang Kai Sjek. Volgens deze berichten zou het zwaartepunt der besprekin gen gelegen zijn in de versterking der nationale ver dediging tegen Japan, het bevorderen van de vriend schap met Europeesche landen en Amerika, o.a. met Groot-Brittannië, Frankrijk, Sowjet-Rusland, de Vereen. Staten van Noord-Araerika en Duitschland. Deze berichten voegen hieraan toe, dat China reeds credietovereenkomsten heeft gesloten of tracht to sluiten met deze mogendheden en voornemens is munitie te lcoopen, teneinde Japan weerstand te bieden. Politieke kringen in Tokio zijn in verband hier mede van meening, dat de buitenlandsche politiek van China kortgeleden in de richting ging van een vriendschap sluiten met Europa en Amerika op grond van de veronderstelling, dat Japan de vijand is cn dat China Europeeschen bijstand zoekt niet alleen op economisch, maar ook op militair gebied, hetgeen klaarblijkelijk een bedreiging vormt voor vrede en orde in Oost-Azië. Een hoofdartikel van de Nisji Nisji Sjimboen spreekt in verband hiermede de meening uit, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek nog steeds vasthoudt aan de traditioneele politiek van het uitspelen der eene buitenlandsche mogendheid tegen de andere. Nisji Nisji schrijft, dat China de verantwoordelijk heid op zich moet nemen voor het ergste, dat in het verre oosten kan gebeuren. BESPREKING HITLER—MUSSOLINI. Londen. De „Sundav Chronicle" bericht, dat Hit- Ier en Mussolini in het afgeloopen weekend telefoni sche gesprekken hebben gevoerd over de uitnoodi- ging tot beide landen gericht om deel te nemen aan de conferentie van vijf. San Salvador, De vulkaan ten Noordwesten van de stad is in werking getreden. Een nieuwe krater heeft zich gevormd en het omringende lancl wordt bedekt door een regen van asch en lava. HET VERDRINKINGSONGEVAL BIJ DE MANOEUVRES Lijk van matroos gevonden. Hoek van Holland 26 Juli Gistermiddag is voor den watergang bij Hoek van Holland door de loodsboot het lijk opgevischt van den marine matroos, die veleden week tijdens de manoeu vres bij Walcheren overboord gevallen en ver dronken is. Het is in het lijkenhuisje alhier voorloopig opgebaard. DR. F. WIJDENES SPAANS OVERLEDEN Gisternacht is te Den Haag overleden, in den ouderdom van 72 jaar, dr. F. Wijdenes Spaons, gewezen (oudst-aanwezend) stadsgeneesheer te Soerabaja, oud-lid en secretaris van den genees kundigen raad van het departement uw kolo men te 's-Gravenhage, en voorzitter van de ge neeskundige commissie van het departement van waterstaat. Dr. Wijdenes Spaans was off .eier in de orde van Oranje-Nassau. De teraarde-bestelling van het stoffelijk over schot zal Woensdag a s. te kwart voor drie ge schieden op Eik en Duinen. SCHAGER LEESBIBLIOTHEEK. Vrijdagavond hield de Commissie voor de Schager Leesbibliotheek haar jaarlijksche vergadering onder voorzitterschap van den heer D. Brouwer. Het jaarverslag vermeldde dat uitgegeven werden 152 lezerskaarten, 55 boekomslagen, 66 catalogi, 144 supplementen en 7620 boeken. Verder werd in het verslag opgemerkt dat het zeer gewenscht is de bibliotheek eens flink aan te vullen. Hoewel gehandicapt door het verminderen der subsidies, hoopt het bestuur hiertoe in staat te zijn. De heeren T. Wonder en H. Woudenberg hadden kas en boeken, alsmede de rekening van den pen ningmeester nagezien, Alles was in goede orde bevonden en onder dank werd aan den penningmeester décharge verleend. De heeren D. Brouwer en P. Bronder, respectieve lijk voorzitter en penningmeester, werden als zoo danig herkozen. Nadat nog eenige regelingen voor het volgende leesseizoen waren getroffen, bracht do Voorzitter dank aan allen die in het afgeloopen seizoen de bi bliotheek gesteund hadden, waarna sluiting der ver gadering volgde. SPORTCLUB DE WIEL. Op de gisteren gehouden zwemwedstrijden in 't Skarpet to Oude Niedorp, wist onze zwemster mej. Cl. Blaauboer, beslag te leggen op den len prijs 100 M. schoolslag dames, len prijs 50 M. rugslag dames, 3e prijs 50 M. vrije slag dames. Jan de Raat behaalde den 3en prijs 50 M. school slag jongens, adspiranten. Flink gedaan! SCHOOL MET DEN BIJBEL. Nu was het j.1. Vrijdag de feestdag voor de laagste klassen der School om 's morgens met autobussen en een paar luxe wagens, onder geleide van het onder wijzend personeel en bestuursleden van de school te vertrekken, om over Winkel door Heerhugowaard in Alkmaar door Hertenkamp langs het Rosarium te rijden naar het Lunapark of Bedriegertjes te Ber gen, als eerste doelpunt van de reis. Hier werd volop genoten, de eigenaar van de Be driegertjes heeft door de nieuwe attracties, zooals b.v. de lachkamer cn meer, de speeltuin veel aan trekkelijker gemaakt. Na ranja te hebben gedronken, werd de reis voortgezet, in het bosch gezamenlijk brood gegeten cn de kinderen voorzien van gekookte melk, waar dc voorzitter van het schoolbestuur voor had zorg gedragen. Hield het weer zich zelfs zeer goed, toch meende het bestuur dat het niet verantwoord was om met dc kinderen naar zee te gaan, daar het te frisch bleef. Deze programmawijziging bracht voor de kinde ren een heele teleurstelling, maar spoedig was dit weder vergeten, een wandeling door het bosch ge maakt, om bij de speelplaats Duinvermaak uit te komen. Het duin werd beklommen cn volop genoten en de verschillende tractaties met smaak genuttigd. Na verblijf van eenige uren ging het voorwaarts naar .het laatste doel der reis, do speelplaats en het duin- vermaak te Schoorl, om allen opgeruimd en voldaan na de verschillende tractaties huiswaarts te ver trekken, na eerst hun onderwijzer, den heer Wcy- ling, welke benoemd is le Gramsbergen, een laatste ovatie te brengen. Een bijzonder woord van dank aan allen die door liet teekenen op de lijsten het mogelijk maakten dat dit uitstapje voor de leerlingen kon worden georga niseerd en tevens ook een woord van buide aan den heer J. v. Scheijcn van Groote Keoten en zijn chauf feurs voor de goede verzorging en prettige wijze en bereidwilligheid voor het geheele vervoer.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2