Van het Olympisch terrein. Kermis W. C. van Geelen te Winkel VRIJ BAL Daan Pool Nieuw leven in het Olympisch dorp De loting voor de zwemwedstrijden De Olympische fakkel Hulp aan het Spaansche volksfront Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. GEERTJE. ZAAIT Gras- en Klaverzaden. Graanzakken en Karwijfaalen. En toch, ga voor een goede Bril alleen naar een Gedipl. Opticien! Kat Knuppelen UITVOERING Korf bal dansen D. A. de Bruijn U.S.A.-ATHLETEN BUITENGEWOON IN HUN SAS. TRAINING ALS MAAR TRAINING. (Van onzen V.P.B.-correspondent.) BERLIJN, 28; Juli 1936. Hot leven in het Olympisch dorp heeft "zich sinds de .aankomst van de meer dan 400 Amerikanen sterk veranderd. Deze jonge athleten, overvloeiend van le vensvreugde en met het guldën optimisme van den jongen sportman, die zich reeds tamelijk zeker van de overwinning waant, brengen inderdaad nieuw le ven in de brouwerij. Weliswaar zijn zij den eersten avond vroeg naar bed gegaan. De vermoeienissen van den overtocht met de „Manhattan", de groote ontvangst plechtig heid in Hamburg, de geestdriftige verwelkoming in Berlijn, waren hen in de bcenen gaan zitten. Maar den volgenden dag trof men hen al in alle hoeken en gaten van het dorp. Daar snelt juist de geweldige Jesse Owens over de grashaan, naast hem zijn rasgenoot Metcalfe, de „zwarte locomotief". Niet ver van hen af staan de dertien andere negers, die de Amerikaansche kleuren in den Olympischen strijd zullen verdedigen, in ijve rig gesprek met eenige athleten van de Zuid-Ameri- kaansche ploegen. Aan de bar drinkt de groote 100 meter-craclc Archic Williams, vergenoegd zijn milk-drink. Naast hem staan de beroemde iniddenafstand-loopers Hern- borstel, de lange Cunningham en Gene Venzke. Zij hebben veel pleizier en laten de strijdkreet van hun ploeg in het dorp weerklinken: „Hurrah, hurrah hurrah! A-m-e-r-ï-k-a!" Zij vertellen geestdriftige ver halen over hun zwemmers Kiefer, Flanagan, Medica, Carby, enz., die juist eens in de Finsche wijk een kijkje zijn gaan nemen. Miefer geldt als de beste rug zwemmer ter wereld en men wacht met spanning op zijn strijd tegen den overwinnaar van Los Angcles, den Japanner Kyokawa. Lachend komt juist de zwa re Jack Torrencc aan. Hij is de man, die den kogel 18 meter ver stoot. De Amerikaansche athleten zijn overigens allen lang van stuk. Men gelooft hen gaarne, indien zij vertellen, dat b.v. in hun baskettbalploeg geen man minder dan ISO pond weegt en allen niet veel min der dan twee meter lang zijn. Van de Nederlandsche athleten, die hier 29 Juli zullen arriveeren, kan mis schien alleen Brasser met hen concurreeren. Men is vroeg op de been... De dorpelingen zijn geen langslapers. De Berlijn- sche hanen, indien deze er waren, zouden zich be slist verwonderen, reeds 's morgens om 4 uur de Japanners aan het trainen te zien. Weliswaar zijn niet allen zoo vroeg op de been als deze Oosterlin gen, maar om uiterlijk acht uur zit toch een ieder aan het ontbijt en even later rijden de groote auto bussen van het leger de verschillende ploegen naar do trainingsplaatsen toe. Het is eigenlijk merkwaardig, dat bijna niemand de trainingsgelegenheden zoo vlak voor de deur, in liet Olympisch Dorp zelf, benut. Weliswaar zijn de sintclbanen en hot zwemstadion den geheelen dag in gebruik, doch voor de werkelijke training worden toch de verschillende terreinen in de stad benut. Waarschijnlijk, omdat daar minder nieuws gierigen met critische oogen het werk van' de ath leten staan te aanschouwen. Begrijpelijkerwijze verheugen de trainingsplaatsen van het Rijkssporlveld zich in de bijzondere voor liefde van de athleten. Op de sintclbanen van het Rijkssportveld trainen dc Australische, Zuid-Afri- kaansche en Braziliaanschc athleten. Veel aandacht trekken ook de Philippijnen, waaronder men ook de beroemde hoogspringer Teribio opmerkt, die nu reeds voor de derde maal aan de Olympische Spelen meedoet. Hij sprong met gemak 1.90 m., hoewel hij nu reeds 31 jaar oud is. De Brazilianen schijnen allen uit Sao Paulo te ko men. Hun beste man is de slanke hordenlooper Pa- dillia. Zijn beste tijd over de 400 ra. horden is 53.5 sec. In Assis Haban bezitten de Brazilianen bovendien een hamerwerper van den eersten rang, die in trai ning reeds verschillende malen meer dan 50 meter geworpen heeft. Gunstig voor Nederland, zoowel voor de heeren als voor de dames. Berlijn, 2S Juli (Bijz. Dienst A.N.P.V In een der zalen van het zwemstadion vond hedenmorgen dc loting plaats voor de Olympische Zwemwedstrij den. De Nederlandsche chef de mission Karei Lotsy, was persoonlijk verschenen om de Nederlandsche belangen te behartigen. Het systeem der loting was dat in de series geen landgenootcn tegen elkaar zouden kunnen uitkomen. Een bijzonderheid was wel, dat het trek ken verricht werd door een Nederlandsche jongedame, mej. F. S. C. H. Polvliet uit Am sterdam, die door een toevallige omstandig heid bij de loting aanwezig was. De plaat sing voor de Nederlandsche zwemsters en zwemmers in de series was voor ons land van bijzonder groot belang en deze Holland- sche jongedame nam dus wel een groote ver antwoordelijkheid op zich. Er dient direct aan te worden toegevoegd, dat zij niet ongun stig, ja zelfs in zeer vele gevallen zeer gun stige resultaten voor de Hollandsche meisjes cn jongens heelt weten te behalen. Wat de heeren betreft. Mooi komt in de twee de serie op de zevende baan o.a. uit legen High- land (Vereen. Staten), en Yasa (Japan) en hij zal zeker op dc 100 meter vrije slag in deze beiden zijn meerdere moeten erkennen. In de zevende serie komt Piet Stam op de vijfde haan o.a. tegen den. Belg Guilini en den Ameri kaan Lindgrcn. Stam heeft zeker hier een kans 'zich voor de vol gende ronde te klassecrcn. Dezelfde zwemmer heeft ook op 400 meier vrije slag de vijfdo baan in de zevende serie. Hij heeft hier o.m. als tegenstanders Medica (Vereen. Staten) en ook hier heeft hij o.i. een kans ora onder de eerste twee of drie tc ein digen. Op de 100 meter royraiftg Heeft ScHeffer hef wel zeer zwaar getroffen. Op de eerste baan komt hij o.m. uit tegen Sclilauch (Duitschland) den Hon gaar Lengyel, Drysdale (Vereen. Staten). Wij vermoeden niet, dat onze landgenoot het tot de volgende ronde zal kunnen brengen. Ook Met man heeft in de vijfde serie baan 1 geloot, maar hij heeft heel wat meer kans zich te plaatsen, want in zijn serie zwemt als zwaarste concurrent mée Joshida (Japan), al is het moeilijk momenteel reeds de krachten van de anderen te bepalen, daar voor zijn er te veel namen bij, die niet direct be kend zijn. Bij het schoonspringen zal Haasmann als num mer 12 starten. De serie voor Rie Mastenbroek. Dc 100 M. vrije slag dames wordt gezwommen in een serie van acht en vier van zeven zwemsters. In de eerste serie lootte Rie Mastenbroek op de derde haan o.m. tegen de bekende Duitsche zwemster Arendt en de Amerikaansche Katherina Rawls, die zij heiden naast zich heeft liggen. Als men nu bo vendien weet, dat men van dc Japansche zwemstcr- tjes zoo buitengewoon moeilijk van tevoren kan be palen, van welke kracht zij zijn, is het duidelijk dat de Rotterdamsijhe zwemster het wel niet gemakke lijk heeft getroffen. In de tweede serie lootte Willy den Ouden eveneens op de derde baan tegen Mac Kean (Ver. Staten), dc Canadeesche Milton en dc Japansche zwemster Furuta. In de derde serie zwemt Tiny Wagner op dc ze vende baan tegen deelneemsters, die zeker niet tot de sterren op dit nummer behooren. Op de 400 meter vrije slag heeft Tiny Wagner in de tweede serie de derde baan geloot, waar zij o.m. tegen Dickinson (Veroen. Staten) uitkomt. De krach ten op de 400 m. vrije slag zijn veel moeilijker van tevoren te bepalen dan op andere nummers en dus kan men beter het verloop der serie afwachten. In de derde serie zwemt Annie Timmermans op de eerste haan o.m. tegen Frederiksen (Denemarken), een zeer snelle zwemster. Voorts start Rie Mastenbroek in de vijfde serie op de derde haan. Hier zal zij zeker geen moeilijk heden ondervinden, om zich voor de volgende ronde te plaatsen. Op de 200 m. schoolslag zwemt Jopie Waalberg in de eerste serie op de eerste baan o.m. tegen de da mes Hoelzner (Duitschland) en Soerensen (Denemar ken), terwijl ook de andere deelneemsters op dit no. een niet te onderschatten tegenpartij zullen blijken te zijn. Jenny Kastein heeft het in de tweede serie wel zeer zwaar getroffen. Zij zwemt op de vijfde baan o.m. tegen Marta Genenger (Duitschland), Goved- nick (Vereen. Staten) en Tsuboi (Japan). De H.D.Z.- zwemster zal het hier zeker niet gemakkelijk hebben. Op de 100 m. rugslag voor dames zal een zware strijd reeds in de eerste serie geleverd worden tus- schcn Nida Scnff en Annie Scholtze (Duitschland). Tint Kerkmeester cn Rie Mastenbroek (de laatste zwemt tegen de plaatsvervangster van Eleanor Holm —Mej. Mortridge. Zij hebben 't waarschijnlijk niet al te moeilijk om zich een plaats in de volgende serie te veroveren. Vermelden wij tenslotte 'nog, als bijzonderheid, dat voor de 4 x 100 m. estafette Nederland in de tweed©' serie geloot hoeft tegen Denemarken, Japan en Duitschland, ter>vijl het damesteam der Vereen. Sta-' ten in de andere serie is ondergebracht. De Olympische vlam is gisteravond om half negen onder gejubel van de massa in de Hon- gaarsche hoofdstad aangekomen. De laatste loo- per voor het heldengedenkteeken was de Hon-' ganrsche recordhouder op de 400 meter Bareisi. Hij overhandigde den fakkel aan den plaats vervanger van den burgemeester, dr. Liber, ter wijl het volkslied werd gespeeld, dat gevolgd werd door de Olympische hymne. Na de plech tigheid bij het Olympische altaar en na een rede van den president van de Hongaarsche front strijders vereeniging en van den voorzitter van den Hongaarschen athletiek bond, werd de fak kelloop onder de toonen van de Rakocski marsch voortgezet. Ovroev der internationale vakver bonden. Onder voorzitterschap van Brouckère hebben gisteren de dagelijksche besturen van S.A.I. en I.V.V. vergaderd. Vertegenwoordigd waren Nederland. Tsjecho- Slowakije, België. Denemarken, Frankrijk, Enge land. Italië en de Russische sociaal-democraten. Voor Nederland waren aanwezig o.a. de hee ren Kupers, Citrine en Albarda. Na langdurige besprekingen werd een oproep gepubliceerd waarin gewezen wordt op de volko men regelmatig bij de stembus bevochten zege van het Spaansche volksfront De oproep wekt daarna tot daadwerkelijke steun en eindigt met de woorden Steunt het Internationaal Solidariteitsfonds. Leve de Spaansche republiek! Leve het Spanje van de arbeiders! Leve de Internationale!" DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD Roermond 29 Juli Gistermiddag is de 20- jarige zoon van de weduwe op 't Veld te Maria- hoop, een gehucht nabij de gemeente Echt, ter wijl hij in het open veld bezig was met het op stellen van een dorschmachine door den bliksem getroffen en gedood. LEERARES AAN DE LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL BENOEMD. In de plaats van Mei. Wynia, die de school we. gens huwelijk gaat verlaten, is tot lecrares aan de Landbouwhuishoudschool alhier benoemd Mejuf frouw M. C. S. van Maancn te Arnhem. Dc benoem de is in het bezit van de acte N. 19. A. SCHAGER en N. SCHAGER-de Boer geven U kennis van de geboorte van hun Dochter Schagen, 28 Juli 1936. Te koop: DIRECTIEKEET 5X4, waarin 4 ramen, met geheele in ventaris, dubbele schotten, uitneemb., kamer, keuken, portaal en W.C. Staande te Stolpe, aan het kanaal. Te bevr. H. SCHRIEKEN, 't Zand, telefoon 6. thans nog voor Groenvoeder, Wikken, Knollenzaden, Boter- zaad enz. Voor Weideaanleg, Tevens diverse soorten Aanbevelend, P. WAIBOER, Schagerbrug - Tel. 11. Over de kop Schelvennetten en Hooinetten. 1 gulden per stuk. - Donderdags op de Markt. |ANUS WINDT, Schagen. daar deze U de volle garantie kan geven, dat de af geleverde bril aan de hoogste eischen voldoet. Wij le veren U uit voorraad de beroemde ORTHOSIN-GLA- ZEN, welke niet alleen op zuiver berekende curven zijn geslepen, maar ook uit een soort glas van bijzon dere samenstelling, waardoor de astigmatische abbe- ratio geheel opgeheven wordt. Dus het beste wat cr is. BAUSCH EN LOMB DUBBEL FOCUS GLAZEN voor lezen en verzien tegelijk, per paar 13.75. Voor een Bril dus naar den specialist: Gediplomeerd Opticien, Laagzijde B 40, SCHAGEN, Niet alleen levert deze U het beste voor Uw oogen, maar let vooral eens op de prijzen. Oogonderzoek geheel gratis, met de nieuwste instru menten. op 2, 3 en 4 Aug. 1936 Gedurende de kermis Maandagmiddag 2.30 uur: Maandagavond 8 uur n.t. van en Tommy Bouman Nieuw programma. Entrée 50 cent, plus rechten. Besproken plaats 10 cent. Dinsdagavond: en andere attracties. Iets nieuws op 't gebied Dansen, om Champagne en Taarten. Aanbevelend, Café „De Zwaan". LANGENDIJK Controleeren verboden aardappelen. Men deelt ons mede, dat in West-Friesland begon nen is inet liet controleeren naar den eventueelen verbouw van bij de wet verboden aardappelsoorten, als Bravo, Kampioen en De Wet. Deze controle ge schiedt onder leiding van den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen. Indien verboden soorten zijn verbouwd, moeten zij vóór een nader te bepalen datum worden gerooid en ter beschikking van de rijkspolitie worden gesteld. Blijkt bet, dat de over treder de aardappelen zelf kan gebruiken, dan kan dit worden toegestaan; iri geen geval mag plantgoed worden achtergehouden, noch mag er handel mee worden gedreven. ZUIDSCHARWOUDE. 200 deelnemers. Voor de Nationale Kolfwedstrijden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Op Maat hebben zich ongeveer 200 deelnemers aangemeld. Dit groote aan tal is oorzaak dat de wedstrijden, die eerst over 3 dagen zouden worden verdeeld, nu op 5 dagen zul len worden gehouden n.1. op 7, 8, 9, 10 en 11 Aug. Behalve door de jubileerende vereeniging zelf, zijn nog een aantal, bijzondere prijzen beschikbaar ge steld. Jubileum. Als een bijzonderheid zij meegedeeld, dat de heer P. de Geus tegelijk met het 50-jarig bestaan van Op Maat zal herdenken, dat hij 50 jaar lid van die Kolf- club is. Hij behoort nog tot» dc meest getrouwe en actieve leden. BROEK OP LANGENDIJK VERNIEUWING BRUG BIJ DE VEILING Naar we vernemen zal de brug in de dorps straat bij de veiling de volgende week Woensdag en Donderdagnacht voorzien worden van een nieuw wegdek. Dat dit een groote verbetering zal zijn voor het verkeer is zonder twijfel, daar het tegenwoordige dek vrijwel geheel los ligt in de spijkers. WIERINGERWAARD Vergadering van de vereeniging „Vrije Lief dadigheid" op Maandagavond in het Wapen van Wieringerwaard onder leiding van den heer G. Haringbuizen. Aanwezig 7 leden zijnde het bestuur. Gewone leden nihil. Na de goedgekeurde notulen bracht de heer H. Sijbrands verslag uit over het eerste halfjaar waaruit we hot volgende noteerden. Er werd verstrekt 1046 liter melk tot een be drag van f 71.31 middelprijs 7 cent: 460 eieren voor f 15.90 middelprijs 3^ cent; aan 31 gezin nen voor f 23.25 aan brandstoffen en aan di versen f 26.94. De stand der kas is vrij goed. Op het oogenblik was er f 329.72 in kas. Het le dental bleef op peil. Jammer dat de docter door drukke werkzaamheden nog al eens verhinderd was om de vergaderingen hij te wonen omdat zijn advies steeds op hooge prijs wordt gesteld. Als bestuurslid werd de heer J. Koomen her kozen terwijl voor de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. v. d. Woude. de heer F. Zwaag gekozen werd. Met de beste wenschen voor de vereeniging werd deze korte vergadering gesloten. ANNA PAULOWNA De Kermis. Een Polderkermis zonder regen, dat zou al bijzon der zijn geweest en na twee dagen mooi weer bracht de laatste kermisdag des middags veel regen met zoo nu en dan een „droog buitje". Dat kwam voor de draverij erg ongelegen en drukte dan ook het bezoek aan deze sport. Later toen bet weer wat opknapte", en dc draverij nog steeds aan den gang was, nam het aantal bezoekers nog wat toe en ook die late bezoekers konden nog tal van spannende ritten bijwonen, want er moest heel wat gekampt worden eer de uitslag bekend was. J. Haan Jz. te Wijde-Wnrmer won den prijs van f200 met X Smiling (280 M.) en legde met Fatima (300 M.) beslag op den prijs van f75; J. Klaren- beek van Amsterdam won met Uniform (295 M.) den derden prijs; 4e werd Senator Brewer (290 M.) van Knijnenburg te Den Haag en 5. Trotteur (285 M.) van K. Taams te Amsterdam. Was het bezoek aan de draverij door het ongun stig weer minder dan gewoonlijk, over 't geheel is er druk kermis gevierd, drukker dan verleden jaar, toen onze kermis samenviel met die van Wieringen. De Wieringer revue „Hoe kan dat nou" trok veel belangstellenden en had, naar men ons mededeel de. veel succes. Ook van dc gelegenheid tot dansen in de verschillende lokaliteiten is druk gebruik ge maakt cn behalve door een enkel .„misverstandje" dat gemakkelijk door de politie opgelost kon wor den, werd de vreugde niet verstoord en verliep al-, les dan ook rustig en gezellig. Een motorrijder, die na met de leuning van de wipbrug in aanraking te zijn geweest, eens door de politie aan den tand gevoeld werd, bleek over geen enkel papier te beschikken, dat hem vergunning gaf met de motor op den openbaren weg te rijden, maar wel van een ander soort vergunning gebruik te hebben gemaakt. We vreezen dat het een duur „uitje" voor hem geweest is. Duivensport. Bij de wedvlucht van Altijd Verder, gehouden van af Oudenbosch (afst. 145 K.M.) waren 135 vogels in concours, die om 8 u. 25 gelost zijn. De eerste duif, geconstateerd om 9 u. 49 m. 10 sec. vloog met een snelheid van 1733 m. per minuut, Dc, laatste prijswinnende vogel is geconstateerd om 10 u. 9 m. 5 sec. en vloog 1310 m. per minuut. Prijzen behaalden: J. Peute 1, 2, 3, 4, 10, 16 en 17, voor het kampioenschap 67 punten; G. de Boe 5, 7, 8, 11, 14 en 18 58 kamp. punten; A. Liefhebber 6, 13 en 25, 44 kamp. punten; N. Spit 9 en 22, 27 kamp. p.; K. Koster 12, 23 en 26, 31 kamp. p.; B. de Vries 15 en 27, 19 kamp. p.; J. Hengsdijk 19, 20 en 24, 33 kam. p.; W. Blaauboer 21, 18 kamp. p. Kampioenschap. Het hokkampioenschap voor oude duiven over de vluchten Oudenbosch (143 K.MO tot en met Limóges (823 K.M.) door den heer J. Peute met 376 punten; 2. G. de Boe 252 punten; 3 P. de Vries 218 p. De kampioensvogel was van G. de Boe, die 106 p, behaalde; 2. W. Blaauboer 103 p.; 3. J. Peute 93 p. BERGEN. De verlichtingsavond. De winkels den geheelen avond open. In verband met de op hedenavond te verwachten groote drukte in het geheel door lampions verlicht© centrum van het dorp, zijn er eenige bijzondere maat regelen getroffen. Tusschen des namiddags half negen en twaalf uur zullen de volgende weggedeelten geheel voor bet rij-* verkeer worden afgesloten: het gedeelte Breelaan, ge-* legen tusschen de Karei de Grootelaan en den Rus* senweg; het gedeelte Jan Oldenburglaan, gelegen tusschen de Breelaan en de dr. van Pcltlaan; de Stationsstraat, de Oude Prinsweg en de Raadhuis straat. Bcrgon's Harmonie zal van 9 uur tot half elf den volgenden rondgang door het dorp maken: Afmarsch repetitielokaal Karei de Grootelaan, Natteweg, Dorps straat, P.uïnclaan, Loudelsweg, St. Antoniusstraat, Kleine Dorpsstraat, Breelaan, Jan Oldenburglaan, Russcnweg, Breelaan, Raadhuisstraat, Hoflaan, Kom- laan, Kcrkclnan, Renbaanlaan, Van Recnenpark, Ont binding van den stoet vindt plaats bij den Van Rce- nen-bank, waar om half elf reidansen plaats vinden. Voorts hebben B. en W. bepaald, dat alle winkels, met uitzondering van die te Bergen aan Zee, des avonds tot 12 uur voor het publiek mogen geopend zijn. Moge thans het weer in alle opzichten medewer ken! HAREN KARSPEL WAARLAND. Poldervergadering, Maandag 27 Juli vergaderden de Stemgerechtigde Ingelanden van Polder Waarland, ten lokale van den heer W. Dekker. Alwaar de bcgrooting werd aange boden met een ontvangst van f3819.94 cn een uitgaaf van f3579.50. Deze werd goedgekeurd. Dc lasten werden vastgesteld op f 9— per H.A. Bij de rondvraag werd naar voren gebracht of het niet mogelijk was het vaarwater in den polder op enkele plaatsen te verruimen. Dit zal nader onder oogen worden gezien. BewaarschooL De plannen tot het oprichten van een bewaarschool krijgen vastere vormen. Men is bezig rentelooze aan deeltjes te plaatsen. Voor een zestig kinderen werd plaatsing aangebracht. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Juli 1936. Aanvoer: 16000 Kg. aardappelen: Schotschc muizen f2.50. grooten f 1.501.60, eigenheimers f2.50, bl. dito f2.50, drielingen f 1.50, 5ob Kg. uien, drielingen f2.30, gele nep 14.00, zilveruien, drielingen f3, 900 Kg. spercieboonen f6—S.70. 490 Kg snijbooncn f 4.40—7.90, 330 Kg. tuinboonen f 2.90, 37000 Kg. roode kool f 12, 7900 Kg. witte kool f 1.30—1.70, 9000 Kg. gele kool f 2-2.00, 125 stuks bloemkool f 12.90, 2c soort f 4.90. NOORDSCH AR WOUDE, 29 Juli 1936. Aanvoer: 17300 Kg aardappelen: Schotsche mui zen f2.602.80, grnoten f 1.50—1.60. bl. eigenheimers f2.50, 500 Kcr. ui*»n. gele nep f4.10, 1100 Kg. zilverui en, driel. 12.70—24*0. nep f 2.50—3 50. 900 Kg. spciTiA'ronnc'i f 7 PO-9 10. 750 Kg. tuinboonen f 2—2.60, 600 Kg. l.ioten f 1.40-2.10, 5000 Kg. roode kool f 1—1.40, 6000 Kg. witte kool f 1.20—1.40, 1200 Kg. gels koel f 2—2.20.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2