De toestand te Barcelona Steun koolzaad oopt 1937 S^viïÉtiiciiT; Inschrijving voor baconbereiding Woensdag 29 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10029 De Engelsch Japansche worsteling in China Niets is in Europa mogelijk zonder Italië Door woonwagenbewoners aangevallen Auto botst tegen Gooische tram Het werk wordt hervat 0e Bilt seint EEN RUSSISCHE BESCHOUWING. Moskou, 28 Juli (A.N.P.): Naar aanleiding van den terugkeer naar Engeland van den economi- schen raadgever van de Britsche regecring, Sir Fre- derick Leith Ross, die langen tijd in liet verre oosten heeft doorgebracht, wijdt de „Prawda" een beschou wing aan de EngelschJapansche worsteling in China. SIR LEITH ROSS. Ten aanzien van de bezoeken die Leith Ross aan Jaoan heeft gebracht, schrijft het blad, dat Japan ■geweigerd heeft tot overeenstemming te komen ten zanzién van een gemeenschappelijke JapanschEn- gelsche exploitatie van China, daar het 't noodzake lijk acht de exploitatie van dit land uitsluitend voor sich zelve te verzekeren. Het uitblijven van succes ier missie van Leith Ross in Japan leidde tot het feit, dat"hij een begin heeft gemaakt ïnet een optre den in China niet alleen niet in contact met Japan, aiaar direct tegen de Japansche belangen in. Het fijdt geen twijfel, dat de financieele hervorming in China door Leith Ros aan de Nanking-regeering is aanbevolen. Het lijdt evenmin twijfel, dat ondanks alle ontkenningen deze hervorming versterkt is door eredieten op korten termijn, welke de Chineesche banken van de Britsche banken in Sjanghai heb ben ontvangen. Leith Ross heeft China niet alleen geholpen een monetaire hervorming in te voeren, waartegen Japan actie gestreden heeft, maar hij beeft tevens direct anti-Japansche verklaringen in Noord-China afgelegd, betreffende de Japansche po gingen zich geheel meester te maken van de Noord- Chineesche provincies. Gedeeltelijk onder den invloed van de activiteit van Leith Ross heeft Japan toen zijn agressies in Noord-China moeten verlangzamen, en tegelijk aan deze agressie een meer verkapt karak ter moeten geven. De met succes bekroonde mone taire hervorming ingevoerd niet bijstand van Lon den, belemmert uiteraard de Japansche agressie in China en derhalve schrikt Japan voor geen middel terug in zijn strijd daartegen. Een zoodanig middel is de Japansche smokkelarij in Noord-China, die een van de belangrijkste bronnen van inkomsten voor de Chineesche begrooting ondermijnt, de invoerrech ten. Voor zoo ver uit de berichten in de bladen kan worden opgemaakt, aldus de „Prawda", zijn Brit sche kringen tot de conclusie gekomen, dat gezien de onmogelijkheid van een EngelschJapansche sa menwerking, Brittanje onafhankelijk in China moet optreden. De ontslagen bij van Zwanenburg te Uit hoorn. Oordeel der vleeschwarenfa- brikanten. Naar aanleiding van het bericht in de bladen over biet ontslag bij van Zwanenburg te Uithoorn, deelt de bond van Nederl. fabrikanten van vleeschwaren (de bond waarbij de van ondsher bekende vleesch- warenfabrieken zijn aangesloten, niet te verwarren met de vereeniging van Nederlandsche exporteurs, waarbij de baconfabrikanten zijn aangesloten) ons het volgende mede: „Onze bewering, dat voor de slachting van eenige honderden ^aconvarkens slechts een 12-tal arbeiders noodig zijn, bestrijdt de directie der Uithoornsche baconfabrieken niet en wordt door haar dus blijk baar ook als juist erkend. Het is dus vanzelfsprekend, dat door de verplaat sing van dien arbeid op zichzelf geen ontslag aan 80 personen noodig is en het uitoefenen van een vleeschwarenbedrijf niet ogelijk wordt gemaakt. Uit het laatste bericht van de Uithoorn sche baconfabrieken moet echter ook het pu bliek wel sterk den indruk hebben gekre gen dat het veel gemakkelijker is een vleeschwarenbedrijf uit te oefenen met een baconcontract dan zonder zulk een contract Geldt dit reeds bij een vergoeding van f2.80 per 100 kilogram, zooals de baconbedrijven de laatste drie maanden hebben ontvangen, hoeveel te meer was dit dan het geval toen de bacon-vleeschwaren- fabricken een aanzienlijk hoogere vergoeding ont vingen per 100 Kg., en bovendien nog een veel groo ter aantal varkens slachtten dan thans. De gevolgen zijn toen dan ook niet uitgebleven. De bacon-vleeschwarenfabrieken konden zich uit- breiden, ten koste van de andere vleeschwarenfa- brieken, die hieronder financieel zeer sterk hebben geleden en bovendien aan een zeer groot aantal personen ontslag moesten geven, onder wie velen met een langdurig dienstverband en hoofden van gezinnen. Dit heeft ons reeds zeer pijnlijk getrof fen, vooral ook door de omstandigheden, waarom der dit alles plaats vond. Wij juichen het. daarom ten zeerste toe, dat Z.Exc. Minister Deckers reeds een belangrijke stap heeft gedaan, om tot verbetering te geraken en wij hopen, dat aan den ongezonden toestand spoedig geheel een einde zal worden gemaakt. In plaats van blaam ver dient deze minister daarvoor dan ook lof. De van oudsher gevestigde vleeschwarenfabrieken en de duizenden, die daarin voor zich en hun gezinnen het bestaan vinden, zullen er dankbaar voor zijn, terwijl bovendien een bron van ontevredenheid en onrust *al worden weggenomen." Officieele kringen te Rome verklaren dat de door Eden in zijn redevoering mede gedeelde beslissingen verwacht werden en dat deze redevoering de werkelijkheid erken de: Niets is in Europa zonder Italië moge lijk. Zij voegen hier nochtans aan toe, dat de door Eden voor de herroeping der vloot- overeenkomsten gebruikte formule in duide lijkheid tekort schiet. Langs diplomatieken weg is te dezer zake geen enkele verklaring ge daan. Overigens heeft de rede van Eden door de aankon diging van het opheffen der Middellandsche Zee-af spraken, in Italië een gunstigen indruk gewekt. De .Tribuna" schrijft o.a.: De Engelsche-Italiaansche vriendschap is een na tuurlijke vriendschap die alleen kon worden gecom- promiteerd door een geest van partijdigheid en im perialistische hypergevoeligheid en die zou kunnen herleven, wanneer deze beide elementen der Brit sche politiek hun abnormale heftigheid zullen heb ben verloren. Moeilijkheden bij Britsch—Italiaansche oeconomische besprekingen. Londen. De onlangs door Rome aangeknoopte besprekingen met Londen over de betaling der Ita liaansche handelsschulden zijn, naar te Londen ver luidt, onderbroken. De Britsche ambtenaren bevinden zich reeds huis toe. Italië heeft bij de onderhandelingen het stand punt ingenomen, dat de voor de van kracht wor ding der scancties ontstane schulden juist door deze sancties niet op regelmatige wijze konden worden gedekt. Derhalve heeft Italië voorgesteld deze schul den te dekken uit de overschotten, welke in de toe komst zouden ontstaan. De Engelschen schijnen zich niet met dit standpunt te hebben kuiinen vereenigen. Man ernstig gewond Tusschen Roosteren en het onder die gemeen te ressorteeren de gehucht Illikhoven is, naar •de „Nieuwe Koerier" meldt een vijftigjarigen' inan uit Echt. Jeurissen geheeten. bij een vecht partij een aantal messteken en slagen met een hard voorwerp toegebracht. De man bevond zich omstreeks elf uur nabij den Maasdijk, toen hij enkele kinderen luid schreeuwend zag wegvluchten. Toen hij zich in de richting van het geschreeuw begaf werd hij vastgegrepen door eenige bewoners van het in de nabijheid gelegen woonwagenkamp, die hem na een hevige worsteling ernstige wonden toe brachten. Men dreigde hem te zullen verdrin ken als hij schreeuwde. Toen de man zoodanig was toegetakeld, dat hij niet meer kon opstaan, namen zijn bela gers de vlucht. J. heeft nog een café kunnen bereiken, waar hij werd verbonden. Ongeveer veertien dagen geleden moet in de zelfde streek ook een man door woonwagenbe woners zijn aangevallen en mishandeld De drijf- veeren tot deze aanvallen kent men niet; hier naar wordt thans een onderzoek ingesteld. En kele arrestaties zijn al verricht. Bestuurder kreeg ernstige hoofdwonde De heer A.K. uit Amsterdam, die per auto uit de richting Naarden kwam, is op het kruispunt RijkswegThierensweg tegen de Gooische tram gereden, welke hij niet tijdig zag aankomen. De auto werd nagenoeg vernield. De heer K. werd in bewusteloozen toestand opgenomen. Hij had een hersenschudding en een ernstige hoofd wonde bekomen en is in de Majella-stichting te Bussum opgenomen. SCHRALE TROOST PLUNDERING EN DADEN VAN PERSOONLIJKE WRAAK ZIJN THANS BEëINDiGD. BARCELONA, 28 Juli (A.N.P.) De toe stand te Barcelona verbetert dagelijks. De plundering en daden van persoonlijke wraak, welke in de eerste dagen voorkwa men, zijn door de bewakingsdienst van de regeering en de roode militie beëindigd. Over eenkomstig het verlangen van de werk liedenorganisaties en de overheid hebben de meeste werklieden den arbeid hervat, alleen blijven vele winkels nog gesloten. In bijna geheel Katalonië is het spoorwegver keer normaal hersteld en zelfs konden enke le treinen via Valencia naar Madrid komen. Ten Noorden van Taragon zijn de regeerings- troepen opgerukt en men hoopt heden Huesca te bezetten. Gisteren is Hijar in handen van de re geering gevallen. Op het vliegveld van Barcelona zijn vijf jachtvliegtuigen en een bombardeur aan gekomen, terwijl ook te Lerida vijf nieuwe toestel len zijn aangekomen, zoodat in'totaal 15 toestellen gereed staan Saragossa aan te vallen. Te Lerida zijn verscheidene afdeelingen roode militie 'geconcentreerd. Uit Tortosa wordt gemeld, dat kolonel Gil de Rivera is gearresteerd op het oogenblik dat hij in den trein naar Murcia wilde stappen. Hij wordt beschuldigd van fascistische denkbeelden. Verder wordt gemeld, dat Jéan Gasanellas het Catalaansche corteslicl en onderstaatssecretaris voor arbeid te Saragossa is gearresteerd. De aartsbisschop van Tafragpn, mgr. Vidal Bar- raquer en de bisschop van Barcelona, mgr. Irurita hebben zich zonder moeilijkheden aan boord van een Italiaansch schip kunnen begeven om naar Rome te gaan. "Alle radiostations in Katalonië zijn thans in han den van de regeering. Morgen zullen de bioscopen Nveer geopend worden en men heeft de Schouw burgen verzocht volksvoorstellingen te geven. Een aantal particuliere kunstvérzamelingen en biblio theken zijn in beslag genomen, om deze voor ver nieling te behoeden. De Iberische anarchistische iederatie heeft hét klooster van de Zuster van de Presentatie in beslag genomen, teneinde hier eert volksbibliotheek in te richten. LANDBOUW. telers krijgen f 1.per 100 K.G. meer dan voor gewas 1936. 's-Gravenhage: Met betrekking tot den uit zaai van koolzaad voor .den oogst 1937, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat over eenigen tijd een beschikking zal afkomen, waarbij'de steun aan dien oogst wordt geregeld. Het voornemen bestaat, den uitzaai van koolzaad aan te moedigen door een hoogeren prijs dan voor het gewas 1930 in het uitzicht té stellen. De voor oogst 1937 te betelen oppervlakte zal niet worden beperkt. Iedere teler is vrij in het bepalen van de door hem te bezaaien oppervlakte. Evenals voor den oogst 1936 het geval zal zijn, zullen voor den oogst 1937 steunbedragen per H.A. worden vast gesteld, afhankelijk van den marktprijs ten tijde van den verkoop van het zaad. De uitkeeringen zullen ge schieden over de voor iederen teler afzonderlijk vast gestelde opbrengst. De steunbedragen zullen zoodanig worden vastgesteld, dat bij een marktprijs van f 6.50 per 100 K.G. of lager, een bedrag van gemid deld f 150.ner H.A. zal worden uitgekeerd, terwijl bij een marktprijs van f 13.50 per 100 K.G. of hooger, geen steun zal worden gege ven. Bij een marktprijs liggende tusschen de hiervoor genoemde bedragen zal de steun naar evenredigheid worden vastgesteld. Een en ander beteekent, dat de telers uiteindelijk een prijs zullen ontvangen, welke omgerekend per 100 K.G. ongeveer fl.hooger zal zijn dan die, welke zij voor het, in het seizoen 19361937 verkocht zaad zullen krijgen. Ten einde voor den steun in aanmerking te kun nen komen, zullen de telers zich dienen te verbin den, om desverlangd hun geheele opbrengst of een gedeelte daarvan, aan de Nederlandsche Akkerbouw- centrale te leveren tegen een prijs van f 13.50 per 100 K.G. gezond, droog, marktschoon koolzaad van goe de kwaliteit, franco gebruikelijke leveringsplaats. Deze Centrale verplicht zich echter niet, koolzaad af te nemen. Voor zoover zij de levering dus niet ver langt, dient de teler zelf een bestemming te zoeken voor het door hem geteelde zaad. Zij, die hun koolzaad in de steunregeling wen- schen te zien opgenomen, moeten zich, indien zij voor dien datum nog geen aanvraagformulier heb ben ontvangen, voor 16 Augustus 1936 wenden tot de Landbouw-Crisisorganisatie onder welker werkge bied zij ressorteeren, ter verkrijging van een aan vraagformulier. Deze formulieren moeten uiterlijk 31 Augustus 1936 nauwkeurig ingevuld, in het bezit zijn van de Landbouw-Crisisorganisaties. Ter voorkoming van misverstand wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat onder koolzaad zal wor den verstaan het gewone wintcrkoolzaad (Brassica, Napus 1. of Oleifera d. c.) zaden, die worden ge teeld als zaaizaden voor diverse koolsoorten en knol zaad zullen dus buiten de steunregeling vallen. Wat zich voordien had afgespeeld. Relaas van een Nederlander. Een der ingenieurs, van de Nederlandsche Kunst- mestfabriek te Barcelona, welke de geevacueerde vrouwen en kinderen der Néderlandsche employés begeleidde, heeft gisteren--te Breda rapport uitge bracht. Hieruit bleek, dat de Nederlanders te Barcelona eenige angstige dagen hebben doorgebracht. De ellende te Barcelona begon Zondag 19 Juli, direct toen de eerste berichten omtrent een militai ren opstand in sommige deelen van Spanje daar doordrongen. Onmiddellijk vorderde de communistische overheid alle wapens op én werden huizen en fabrieken door zocht. Ook bij de N.V. La Seda de Barcelona drong een wilde horde regeeringstroepen binnen en eischte de aanwezige wapens op. Het Nederlandsche personeel, dat zich in de fa briek verzameld had, beleefde eenige angstige uren, vooral door de tegenstrijdige bevelen, die gegeven werden. Zoo werd b.v. een Nederlandsch ingenieur door een guardist met de revolver in de hand gedwongen te gen den muur te gaan staan met de handen .omhoog. Toen vlak daarop een ander guardist den ingenieur beval den weg naar het magazijn te wijzen en déze aan dit bevel wilde voldoen, schoot de eerste giiar- dist op hem, gelukkig zonder hem te treffen. Na eenigen tijd trokken de guardisten weg, terwijl een wacht werd achtergelaten om de vreemdelingen te „beschermen". Maandag 20 en Dinsdag 21 Juli werd de toestand steeds erger. Overal in de stad klonk geweervuur, de lijken van menschen en dieren bleven op straat lig gen. Een georganiseerde bende stak systematisch alle kerken in brand en wierp er, wanneer de gebouwen in lichte laaie stonden, eenige handbommen in, ten einde de mogelijkheid van blussching te voorkomen. Bepaald wanhopig werd de toestand toen op last der overheid de gevangenissen werden geopend en het gespuis werd gewapend om aan de zijde der re geering tegen de rebellen te vechten. Gruwelijke tooneelen speelden zich af. Dronken bandieten trokken met het geweer in de aanslag door de straten van Barcelona en schoten op ieder, die hen in den weg kwam. Daar op deze wijze geen enkele waarborg meer bestond, dat het leven der vreemdelingen zou wor den geëerbiedigd, besloot de Nederlandsche directie van La Seda de Barcelona te trachten het grootste gedeelte der Nederlandsche employé's benevens alle vrouwen en kinderen in veiligheid te stellen, waar voor de hulp der communistische overheid werd inge roepen. Onder bewaking van guardisten trok men in groe pen met auto's langs binnenwegen en door droge rivierbeddingen naar de kust, waar een schip wacht te om de Nederlanders naar Frankrijk te brenge"n. Ook op deze vlucht naar de kust beleefde men nog angstige oogenblik ken. Overal klonk geweer- en geschutvuur, soms zeer nabij. Tot in de kleinste plaatsjes toe werden kerken en kloosters platge brand. Enkele malen vond men midden in het veld de gruwelijk verminkte lijken van vermoorde re bellen. Het was dan ook een ware verademing toen men zich aan de kust kon inschepen. Slechts de Nederlandsche directeur en 7 Neder landsche ingenieurs zijn bij de fabrieksgebouwen te Barcelona achtergebleven, teneinde te voorkomen dat de groote Nederlandsche kapitalen, welke in deze fabriek geïnvesteerd zijn, geheel verloren gaan. NEDERLANDERS IN SPANJE 's-Gravenh^ge Naar aanleiding van de be richten, dat overwogen zou worden, een vliegtuig naar Madrid te zenden, om de daar verblijvende Nederlanders aan boord te nemen en buiten Spanje te brengen, vernemen wij, dat inderdaad de mogelijkheid daarvan onder oogen wordt ge zien. Wanneer het echter mogelijk zou blijken, dat onze landgenooten Valencia bereiken, dan zal getracht worden hen vandaar per schip af te VISCH GESTOLEN TE CASTRICUM? Door de récherche van het hoofdbureau te Amsterdam zijn vijf personen voorgeleid, ver dacht van diefstal van visch te Castricum. Een van hen is aangehouden en overgebracht naar Castricum om aldaar te worden, gehoord. Verwachting: Aanvankelijk zwakke verander lijke wind, later zwakke tot matige wind, uit noordelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, aanv. nog regenbuien met kans op onweer, iets warmer. Verdere vooruitzichten: afnemend buiig. Hierboven BAROMKIERSTAND VANHEDENMORGEN 8 UUR: 762. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 15 gr. C. is 59 gr. F. TERLEP's LIKDOORNTINCTUUR, VERHOOGT UW LEVENSLUST BIJ »T UUR! Prijs per flacon f0.35 Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ. Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE 103. SCHAGEN.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5