Slechts nog een week Terug naar de oude tijden DE WAARO's Modemagazijnen Steunmaatregelen Olympisch vuur ijl Duilschland aangekomen Taxe-gedeelte consumptie-melk peulvruchten HET WEER. Steun drijfwantvisscherij. Drukte op Schiphol van hun beste zijde doen kermen om de bezoekers ccn.gunstigcn indruk mee naar Zuid-Holland te ge ven. Nu het weer om naar zee of elders te gaan, niet zoo uitlokt, zal het Sparta-terrein Zondag wel volloopcn met voetballiefhebbers, welke er op kun nen rekenen een Spannenden en fraaien wedstrijd te zien. De aanvang is 2 uur. DAT GAAT GOED! Onze 'Schager Revue-verecniging, die al reeds zulke succesvolle avonden heeft gegeven, verheugt zich wel fn de belangstelling van onze burgerij. Men werft thans donateurs en Vrijdag kon men de 300ste boeken. Of dat ook botert. kunt U profiteeren van de geweldige koopjes der SEIZOENARTIKELEN. Op de courante artikelen ook nog 10 tot 2 0 KORTING. IJMUIDEN SCHAGEN MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag j.1. vlug, duur; hoogste noteering 30 ets., massa f 230. kwam op naam van slager S. Dijkshoorn, Den Helder, afkomstig van den heer J. Borst, Hoogebieren, Ha ringhuizen. Er was veel aangevoerd en er waren liefhebbers voor. De handel in kalfkoeien was goed, hoogste notee ring f 210. Voor gelde koeien waren ook veel koopers, deze handel was ook goed te noemen. Melkkoeien zijn tegenwoordig duur. De handel in graskalveren was aan den stuggen kant. Nuchtere kalveren vlug, duur. Oude slachtschapen f 18—24.50, handel vlug, duur. Jonge vette schapen hoogste noteering f 23, vlug, duur. Magere schapen f 1417, handel matig. Lam meren voor de weide f 610, handel matig. Lamme ren voor de slacht werden verkocht voor f 1013, het begin is er weer. De handel in paarden was goed. De handel in vette varkens was goed, iets hoo- ger; hoogste noteering 19 ct. In biggen was de han del matig. Zware biggen waren niet aangevoerd, voor de beste f. 12, schrammen handel matig. Op de kippenmarkt was het zeer stil. Over het geheel een besten handel; dat gaat den goeden kant uit. FIETS GESTOLEN. Het blijft steeds oppassen voor de zwijntjesjagers! Dat ondervond de wielrenner A. v. d. W. uit Schager- brug. Toen hij na zijn bezoek, Woensdagavond j.1. aan de vergadering van de ren- en tourvereeniging bij Jac. Prins aan de Markt, op z'n karretje in fei te een goede oude fiets huiswaarts wou peddelen greep hij leclijk mi3. Daar de fiets nergens te vinden was moest men wel tot de conclusie komen, dat hier diefstal had plaats gehad. Aangifte bij de politic volgde en het signalement werd opgegeven. Maar het zal wel een groote moeilijkheid, zoo niet 'n onmoge lijkheid zijn, de fiets op te sporen. Wij geven v. d. W. tenminste veel kans, dat hij zijn oud en trouw vehikel nooit zal terugzien. Moge het tegenovergestelde waar zijn! GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Geertje, dochter* van, Aric.•Schöger'- en fvan Nelly de Boer. POLITIE. Gevonden: een taschje. B O E R D E R IJ. 's-Gra venhage, 31 Juli. Nederland- sche Zuivelcentrale, 2 t.m. 8 Augustus 1936 consumptiemelk regeeringscontract, taxege- deelte 5V4 cent, eventueel verhoogd met pre mie of verminderd met afdracht voor de kwa liteit. Overmelk regeerings-minimumprijs 4.30 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2Vjcent. Aftappen van Maaswater door België EEN' PROCEDURE VOOR HET PERMANENTE HOF VAN INTER NATIONALE JUSTITIE. „Le Peuple", het Brusselsche orgaan, bevatte Don derdagavond een bericht, dat de Nederlandsche re geering het voornemen zou hebben de quaostie van liet Maaswater te brengen voor het Parmanente Hof ,van Internationale Justitie te 's-Gravenhage. Deze aangelegenheid zou, volgens Le Peuple, in het begin van de maand Augustus aanhangig worden gemaakt. Bij navraag ter bevoegder plaatse is gebleken, dat inderdaad een dergelijke procedure aanstaande is en dat nadere modedeelingen zeer spoedig kunnen worden tegemoet gezien. België en de gebeurtenissen in Spanje Worden door de regeering met de groot ste aandacht gevolgd. In de Commissie van Buitenlandsche Zaken van de Kamer heeft Minister Spaak dezelfde verklaring afgelegd over de algemeene politiek van België, die hij reeds in de Senaatscommissie had gegeven. Op vragen omtrent de gebeurtenissen in Spanje ant woordde Spaak, dat de regecring de gebeurtenissen aldaar met de grootste aandacht volgde. Verder ver klaarde hij nog, dat erkenning van de annexatie van Abessinië geen actueel probleem vormde en dat België geen geisoleerde positie kon innemen. BRITSCHE POST VERMOEDELIJK VERLOREN. Gibraltar: De directeur van dc Engelsche posterijen te Gibraltar verklaarde te vreezen, dat alle luchtpost uit Engeland verzonden naar Gibraltar, se dert 10 dezer, verloren is. Tot nu toe heeft hij ten minste nog niets hiervan ontvangen. LAND- EN TUINBOUW. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zullen binnenkort eenlge ministerieele beschikkingen worden afgekondigd betreffen de de steunmaatregelen voor erwten en lange bruine boonen van den oogst 1936. Voor groene erwten (waaronder krooncrwten) cn schokker-erwten zal, evenals dat voor den oogst 1935 het geval was, door middel van een denaturatie- stcun, de markt van een overmatig aanbod van con sumptie-erwten kunnen worden ontlast, terwijl ook erwten van mindere kwaliteit wederom voor steun in aanmerking zullen komen. De wijze waarop deze steun zal worden verleend, wijkt echter eenigszins af van die, welke voor erw ten van den oogst 1935 werd toegepast. Waren de groene erwten van den oogst 1935 inge deeld volgens 4 kwaliteitsklassen, waarvoor de standaard-monsters a, b, c en d waren vastgesteld en waarvan de richtprijzen respectievelijk op f9—, f 8,50, f 8,en f 7,50 per 100 kg. waren bepaald, voor oogst 1936 zullen slechts standaardmonsters voor de 3 eerste kwaliteitsklassen worden vastgesteld. De 'richtprijzen voor deze klassen blijven op f9,f 8.50 en f 8,— per 100 kg. gehandhaafd, doch teneinde een meer geleidelijken overgang mogelijk te maken, zal de mogelijkheid worden geopend tusschenklassen vast te stellen, waardoor b.v. voor erwten welke niet voldoen aan het standaardmonster a, doch welke be ter zijn dan erwten van het standaardmonster b, een iets hoogere steun gegeven zal kunnen worden dan voor in klasse b ingedeelte erwten. Een standaard-monster zal dus niet worden vast gesteld. Dit beteekent echter niet, dat erwten van 'n dergelijke kwaliteitsklasse (de minder goede erw ten) niet voor steun in aanmerking komen. Voor deze erwten zal, wanneer zij gezond en behoorlijk- geschoond zijn iboerenschaon) eveneens een dena- tu ra tic-vergoeding worden gegeven gebaseerd op een richtprijs van f 7.50 per 100 Kg. Tegen dezen richt prijs zullen niet alleen groene erwten en schokker- erwten maar alle soorten envten, mits zij aan bo vengenoemde eischen van gezond en boerenschoon voldoen, kunnen worden gedenatureerd. De erwten van deze kwaliteit, mits zelf geteeld, zullen slechts gedenatureerd kunnen worden door de telers. Erw ten van de andere kwaliteitsklassen kunnen slechts door de handelaren worden gedenatureerd. Voorloo- pig zal niet worden overgegaan tot het vaststellen van kwaliteitsklassen voor schokkererwten, doch evenals het vorige jaar zal voor schokkererwten en lange bruine boonen steun worden verleend doordat de Nederlandsche akkerbouw-centrale de bevoegd heid zal hebben van de daarvoor in aanmerking ko mende georganiseerden wederom voorraden tegen de richtprijzen af te nemen. Hierbij wordt er weer van uitgegaan, dat de richtprijs voor goede schokkers en lange bruine boonen f 10.50 per 100 Kg. bedraagt. Evenals voor den vorigen oogst zuUen bij dena- turatie monsters van de te denatureeren partijen worden getrokken, op basis waarvan de erwten in een kwaliteitsverschil worden ingedeeld en de steun wordt vastgesteld. Tegen de indeeling kan men in beroep gaan bij het dagelijksch bestuur van de Ne derlandsche Akkerbouw-Centrale (herclassificatie), waarbij het aanbeveling verdient, bij de denaturatie door den opzichter een monster te laten verzegelen en dat te bewaren. Wanneer blijkt, dat de telers op de markt voor hun producten den richtprijs niet bereiken, heeft de Nederlandsche Akkerbouwcentrale het recht, tot verbetering van de markt en van den afzet, prijs- regelend op te treden door zelf te koopem Brand in Grieksch kruit magazijn 40 ton kruit in vlammen. Vermoedelijk door de groote hitte vanzelf ontbrandt. In het kruitmagazijn van het arsenaal te Athene is een brand uitgebroken, waardoor ongeveer 40 ton kruit vernield werden. De vlammen konden spoedig bedwongen wor den, Men vermoedt, dat de brand het gevolg is van de groote hitte, die hier reeds eenige dagen heerscht. De totale schade bedraagt ongeveer 5 millioen drachmen. Aanvankelijk ongunstige vooruitzichten. Later opklaring en stijging van tempe ratuur verwacht. Het Kon. Ncd. meteorologisch instituut in De Bilt meldt: De hooge druk heeft aan zijn Noord- en Westzijde aanzienlijk aan bet eekenis verloren. Sinds gisteren zijn in Schotland de barometers bijna 15, in Ierland bijna 10 m.m. gedaald. Ook thans daalt de luchtdruk nog over het Oosten en Zuiden van de Britsche eilan den, waar weer een secundaire gelegen is. Deze secundaire bracht in Gr.-Brittannië en Ierland reeds zware regens cn veroorzaakte daar ook vrij krachti- gen wind. Ook ten onzent is onder invloed van de barometer daling in het westen de bewolking weer sterk toege nomen en het karakter van het weer opnieuw on gunstig geworden. Hooge druk heerscht nog boven de golf van Biscaje en Frankrijk, terwijl een uitlooper zich naar Duitsch- land en Polen uitstrekt. In dit gebied blijft het weer rustig met gebroken bewolking. Op IJsland en in Scandinavië houdt dc toestand van depressie aan. Opnieuw vielen daar zware regens. De vooruitzichten voor het weer ten onzent zijn weer wat minder gunstig. Eerst moet de westzijde van de boven ons land gelegen depressie weer pas- seeren. hetgeen wel met regen gepaard zal gaan. Daar na is bij ruimonden wind eenige opklaring, wellicht met lichte stijging van temperatuur te wachten. ZEELIEDENSTAKING IN BELGIE GEËINDIGD. Antwerpen: Aangezien verscheidene zeelie den toch gemonsterd hadden, niettegenstaande de staking van dc zeelieden, heeft het vakverbond de staking opgeheven. BIJNA DERTIGDUIZEND MEN- SCHEN WONEN DE PLECHTIG HEID BIJ IN HET KLEINE GRENSDORP HELLENDORF. De heilige vlam door zes landen gesneld Gister is de Olympische fakkel op Duitschen bodem aangekomen en wel in de kleine grensgemeente Hellendorf, die slechts 450 inwoners telt. Het was er ongewoon druk, daar de plechtigheid van de overreiking der fakkel door bijna 30.000 menschen werd bijge woond. Langs den geheelen weg van de grens naar Hellendorf, die bijna 2 K.M. lang is, waren bevlagde masten opgericht. Terwijl verschillende delegaties van sportvereni gingen en andere organisaties opmarcheerden, kwa men ook de vele eeregasten aan. O.m. waren aan wezig de rijksstadhouder Martin Mutschmann, de Saksische ministers Fritsch, Lenk cn Kamps en eenige militaire autoriteiten. Precies te elf uur 45 Duitsche tijd kondigde de TOT EEN BEDRAG VAN 23000 GULDEN. 's-Gravenhage. In de staatscourant van gister is opgenomen een ministerieele beschik king krachtens welke stenn zal worden ver leend aan de drijfwantvisscherij. Uit het landbonwerisisfonds zal door be middeling van de Nederlandsche Visscherij- centrale aan de visschers steun worden ver leend tot een totaal bedrag van ten hoogste f 23.000. IN VERBAND MET DE OLYMPI SCHE SPELEN. Een schier ongekende drukte beleeft Schiphol deze dagen, in verband met de luchtdiensten naar Berlijn. Tallooze gezelschappen van athleten, voet bal- en höckey-elftaflcn, zwemploégèri en wat al meer door het schijnsel van het Olympische vuur gelokt wordt, bewegen zich op het vliegveld of in het Stationsgebouw, op doorreis van Londen naar Berlijn of van Nederland regelrecht naar Duitsch- land. De deelnemers aan de Spelen bevinden zich voor het meerendeel reeds in Berlijn, doch de stroom van belangstellenden, journalisten en officials houdt nog aan. Donderdagavond ging de F 36, het vlaggeschip van de K.L.M., in gezelschap van een F 22 als extra- toelstel, beiden volgeboekt, Oostwaarts. Ook gister, vanmorgen en hedenavond wordt met verdubbeling der lijnen gevlogen. Verscheidene Fokker-Douglas- toestellen zijn als extra vliegtuigen ingezet om tus- schen Berlijn en Londen v.v. te koersen. Moordenaars te Groofegast hadden nog meer op hun geweten Van de inbraken te Groningen thans een drietal opgehelderd. Groningen. Bij het voortgezet onderzoek door de Groningsche recherche is komen vast te staan, dat de beide daders van den moordaanslag op den 72- jarigen heer R. Zetsma te Grootegast, de gebroeders D. en R. Wiersma ook betrokken waren bij een reeks inbraken, en wel in het kaaspakhuis van de firma Boonstra en Hoekstra aan de Eendrachtskade, dc kistenfabriek aan de Gydeon en in het familiegoed te Paterswolde. Ten huize der gebroeders Wiersma werden n.1. verschillende voorwerpen die bij deze inbraken werden ontvreemd, gevonden. Beide daders hebben thans bekend ook deze drie inbraken te hebben gepleegd. "VVAT DE SPAANSCHE COMMUNISTEN WENSCHEN 5,El Murbo Obrero" het officieel orgaan der communistische partij, verlangt van de regee ring een herverdeeling van het grondbezit, ten einde de boeren en arbeiders, die voor de ver dediging van het regime vechten, schadeloos te stellen, en de grondeigenaars, die tegenstanders zijn van de republiek, te ruineeren. Sinds de keukenmeid mijn oude boks- handschoenen draagt, verbrandt zy nooit meer haar vingers. fanfare de aankomst van den laatsten Tsj'echisdben looper aan de grens aan. Hier nam dc eerste Duif' sche looper, Goldammer, de brandende fakkel over om daarmede het vuur op het altaar in Hellendorf te ontsteken. Toen nam rij'ksstadhouder Mutschman het woord. Hij zeide o.m.: „de fakkel van het heilige vuur van Olympia gaat thans voor het eerst in de handen, van Duitsche sportlieden over. Dc heilige vlam is door zes landen gesneld en de Olympische ge dachte is gemeengoed geworden niet alleen van de t duizenden sportbeoefenaars, maar van de geheele jeugd van al deze volken. Duitschland belijdt de Olympische gedachte niet uit doelmatigheidsoverwegingen, maar in deover tuiging dat het voor een groot denkbeeld strijdt. Het Olympische programma moet de wereld duidelijk, maken, dat zij van tweedracht en zwakte slechts kan genezen, indien zij de Olympische gedachte als fh'aag- ster van cultuur beschouwt. Het licht van de fakkel zal fel opflikkeren in het duister der wereldcrisis en de vijanden, die den volken den vrede hebben ont nomen, bannen. Het Olympische vuur zal de wereld echter ook openbaren, hoe onzinnig de gruwelsprook jes zijn, die over Duitschland verspreid zijn. Allen zullen er zich van kunnen overtuigen, dat ons va derland een land van orde en rust is en bewoond door een vredelievend volk van hand- en hoofdar beiders." Na de rede van den rijksstadhouder werden dui ven opgelaten. De eerste Duitsche looper ontstak zijn fakkel aan het altaar om daarna zijn loop te begin nen. Hij werd overal stormachtig toegejuicht. Het Olympische vuur nadert Berlijn. De Olympische fakkel is op zijn weg naar Berlijn gisteravond Meissen gepasseerd. De ge heele bevolking was uitgeloopen om de plech tigheid welke voor het raadhuis geschiedde, te aanschouwen. Er werden verschillende redevoe ringen gehouden waarna het Olympische vuur in het nachtelijk duister zijn tocht vervolgde. OP DE TANDEM DE WIJDE WERELD' IN IN WEINIGE WEKEN EEN PO PULAIR VERVOERMIDDEL GEWOR DEN Jn Londen is het begonnen Men schrijft ons: In Londen is het begonnen. Het is een opmer kelijk verschijnsel, dat semstijds in onze maat schappij teruggegrepen wordt naar gewoonten 4en gebruiken uit oude, reeds vervlogen tijden.- 'alsof de mensch een oogenblik tot bezinning wil komen in de rustige sfeer van jaren her, toen. het leven leven nog niet aan ons voorbij en met ons jaagde. Wij denken nu aan de tandems Wellicht een jaar geleden zouden deze vehikels bepaald ouderwetscb in onze oogen voorkomen,- nu is het rijden op de twee-persoonsfiets een soort modegril geworden. Een gril alleen. Zeker niet. Het begon als een gril. met dea Westen wind uit Albion overgewaaid, maar liet laat zich thans aanzien, of het tandemrijden een se- rius toerisme met ernstige beoefenaars worden zal. Het zal zoo ongeveer een jaar geleden zijn,- dat men in Engeland de oude, door de jaren al geroeste, twee-persoons fiets uit schuren c-n van de zolders haalde, den stalen karos weer een weinig toonbaar maakte en niuwe handen om legde Zoo zagen de Londenaars op een warmen Lentezaterdag de eerste tandems in hetstadsbeeld De eerste tandems, welke haar berijders naar buiten brachten. En zoo werd de tandem in wei nige weken populair als vervoermiddel, voor de week-eindes. die beide dagen, welke zoo een belangrijke plaats maken in het leven van den rechtgeaard Engelschman. De tandem bracht den Londenaar, met zijn metgezel, zijn vrouw zijn vriend of verloofde uit het stof in de fris- sche contreien. Handig, goedkoop, enge zellig. Bovendien kon men zich gemakkelijker bewegen en veel sneller met den tandem, dan met twee fietsen. De combinatie van „two in one" viel in den 9maak en ziedaar, dat onze oude. reeds afgedankte tandem een nieuwe soort toe risme deed opbloeien, alleen nog maar voor het plezier en niet als sport voor record en prij zen een echt oudrwetsch toerisme dus. dat bij na als een anarchronisme in onzen tijd aan doet. Er kwam een speciale mode voor de tandem rijders en amazones. De dames beklommen haar rossinant in shirts en Sckotsche blousjes, de beeren dosten zich in gemakkelijke pakjes, zoo als de padvinders dragen. Als een grapje, als een nieuwtje kwam hot landem-toerisme ook in ons land. gelijk met de ..latest fashions" van de Londensche modehuizen Maar waar is het geworden. Wie had kunnen denken, dat de Nederlandsche rijwielindustrie zich op het nieuwe en toch oude vervoermiddel zou werpen met een waarlijk jong enthousiasme En ook wü zien nu weer de tandems in de stra ten en vooral langs de landwegen, tandems met sportief gekleedo jongelui in het zadel. Ongetwijfeld zal de stertocht welke de ANWB heeft uitgeschreven voor het tandemfeest op Waalhaven op 9 Augustus a.s. in samenwer king met de K.L.M. en de Gazelle-rijwielfabriek te Dieren, er toe bijdragen de animo voor het tandemrijden nog intenser te doen inburgeren. Wij wijzen er op de door de KLM de Gazelle- fabriek en de ANWB respectievelijk rondvluch ten. een tandem en boekwerken als prijzen be schikbaar werden gesteld, terwijl ieder deelne mer een herinneringsmedaille ontvangt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 13