Raad Wieringen Uit onze Omgeving. Alkmaarsche Kaasmarkt. Wie moet de ruim 12000 gulden voor het hulpgebouw voor Chr. Nat. Onderwijs betalen? Gemeente gaat procedeeren Het vuil«vraagstuk Spel van kat en muis in de Vleeschkeuringskwestie Vergadering van den Raad op Vrijdag 31 Juli 1936, s middags om 3 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester; se cretaris de heer C. F. van Duin. Afwezig Mevr. Wit—Slikker en de heer Wigbout. De Voorzitter opent de vergadering en doet mede- deeling van de ziekte van den heer Oden, die der halve niet aanwezig kon zijn. Spr. deelt mede, dat punt 8: voordracht tot verbetering van het wegdek en tot uitbreiding der rioleering in den Noorderweg vervallen is, daar deze voordracht reeds in de vorige .vergadering behandeld werd. Hierna lezing en vaststelling der notulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen is o.a, de kwartaalstaat der zeegras exploitatie en het jaarverslag van den Vleesch- kcuringsdienst, Kring Barsingerhorn, alsmede van den A.N.W.B. _Van de hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland kwam het verzoek om subsidie, bere kend naar 3 cent per inwoner. In verband met den financieelen toestand der ee- meente axiviseeren B. en W. hierop afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Aangeboden wordt de gemeenterekening, dienst 1933 en de rekening der Zeegras-exploitatie '35—"36. De heeren De Haan, Oden en Kooij zulen zich met het onderzoek belasten. De reductie op de personeele belasting voor koffiehuizen e.d. De raad wikt, de minister beschikt. Naax reeds uit- vroegere mededeelingen bekend is, wenschten Ged. Staten de verordening tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting niet ter goedkeuring aan de Kroon voor te dragen, alvo- rodis de door den Raad indertijd vastgestelde reduc tie welke wordt verleend op de personeele be lasting naar den grondslag huurwaarde voor kof fiehuizen, restaurants, e.d., werd teruggebracht in plaats van 1/3 van de huurwaarde tot 2/3 der huur waarde. Pogingen om Ged. Staten tot andere gedachten te brengen hebben gefaald. Ten verzoeke van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken hebben zij n.1. opnieuw medegedeeld, dat de heffing 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting niet kan worden goed gekeurd, voordat tot wijziging van dc roductiebepa- ling voor de personeele belasting van vorenbedoelde inrichtingen op de aangegeven wijze besloten is. Gezien dit standpunt, kunnen B. en W. niet an ders voorstellen, dan een nieuwe verordening vast te stellen, waarbij met dc geuite wcnschcn rekening is gehouden. Goedgevonden. Vastgesteld wordt een verordening op de heffing en invordering van een vergoeding voor het ver strekken van inlichtingen of opgaven uit het bevol kingsregister. Verbetering van straten. Als gevolg van de steeds slechter wordende toe stand van de gemeentefinanciën is de laatste jaren weinig gedaan aan verbetering van straten; slechts met het gewoon onderhoud, en dan nog alleen in beperkte mate is volstaan. Er zijn straten, die noo- dig aan een flinke verbetering toe zijn. Blijkens rapport van den gemeente-opzichter komen aller eerst voor verbetering in aanmerking: le. de Ko ningstraat (gedeelte tusschcn Hoofdstraat en de grens van het erf van den heer Jb. Bruul). Er zul len bij verlegging eng. 50.000 nieuwe klinkers noo- dig zijn. Raming der kosten f1585.—; 2e. de Koning straat (Oostelijk gedeelte en gedeelte van de Elft tot Oostgrens dokterswoning). Benoodigd zullen ong. 33-000 nieuwe klinkers zijn. Raming der kosten f905.—; 3e. de Elftstraat (NoordeKjk gedeelte, vanaf de. voormalige electrische centrale tot. het eindpunt). Benoodigd aantal klinkers ong. 25.000. Raming der kosten f 670. B. en W. stellen voor credieten voor de uitvoering der bestrating te verleenen. De heer Lont zegt dat indertijd toen de Koning straat werd gelegd, heel wat stof is opgejaagd. De kleur van de stecnen was niet erg mooi. Hoe heeft de weg zich gehouden? De Voorzitter antwoordt, dat de straat nu 11 jaar ligt tot algemecne tevredenheid. Als de nieuwe straat cr over 11 jaar ook zoo uitziet is spr. niet on tevreden. Conform het voorstel wordt besloten. Gooi maar neer, dat vuil! B. en IV. moeten tot hun leedwezen constateeren, dat het euvel weer toeneemt, dat vuil en afval op allerlei willekeurige plaatsen, bij voorkeur in weg- greppels, neergegooid wordt. De schuldigen zullen moeten worden gezocht onder hen, die niet meer of niet bij de vuilnisophaaldienst aangesloten zijn. Het aantal opzeggingen neemt steeds toe, zoodat het te gendeel wordt bereikt van wat als doel der ophaal dienst bij de oprichting heeft voorgezeten. In ver band hiermede meen en B. en W. dat dit doel alleen te bereiken is door het scheppen van een verplich ting tot aansluiting van die perceelcn. gelegen bin- hen den kring waar het vuil gerpgeld wordt opge haald. De mogelijkheid om van die verplichting vrij stelling te verleenen moet natuurlijk openstaan, b.v. wanneer de aanvrager beschikt over een mestbank, dan wel over een mestvaalt, zooals bij boerderijen 'liet geval is. B. en W. stellen voor in de politiever ordening de verplichting tot aansluiting op te ne men, De heer Lont vraagt hoe het gaat met hen, die niet betalen kunnen. De Voorzitter zegt, dat diegenen ook hun vuil kun nen meegeven. Ieder geval zal overigens op zich zcif behandeld worden. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Daar verschillende der tegenwoordige bepalingen omtrent het agentschap der arbeidsbemiddeling niet geheel meer aan de wettelijke voorschriften voldoen, o.a. dient de oude benaming van correspondent ver vangen te worden door de nieuwe benaming van agent, stellen B. en W. voor een nieuwe verordening vast te stellen. Hiertoe wordt besloten. Verder wor den ook een tweetal andere verordeningen in dezen geest gewijzigd en ingetrokken. Vastgesteld worden de le en 2e suppletoire begroo ting 1936. Beroep tegen het besluit van Ged. Staten inzake de beschikbaarstelling van gelden voor de oprichting van een hulpgebouw der bijz. lagere school te Den Oever. Door Ged. Staten is beslist, dat door de gemeente aan het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs alsnog moet worden uitgekeerd een bedrag van f 12333.50 ter zake van de kosten van stichting enz. van het hulpschoolgebouw te Den Oever, vermeerderd met rente, alsmede de huur van het terrein der hulpschool en van het Christelijk Tehuis voor Zuiderzee-arbeiders. Daar B. ei» W. noch de conclusies dier beslissin gen, noch de overwegingen, die daaraan ten grond slag liggen, kunnen deelen, doch h.i. de gemeente het recht geheel aan haar zijde heeft, stellen zij voor hun op te dragen tegen die beschikking in beroep tc gaan bij de Kroon. De heer Bakker vraagt of in beroep gaan niet ge vaarlijk is. De Voorzitter zegt, dat de uitwerking hoogstens kan zijn, dat we betalen moeten en anders moeten we toch betalen. De heer Bakker denkt, dat we heter betalen kun nen, dan is de heele zaak maar af. De Voorzitter zou liever in beroep gaan; het is nu niet direct een kleine som, waar het om gaat. De heer Boersen zegt dat de kosten van het beroep niet gering zullen zijn en de kans van slagen heel gering. De Voorzitter herinnert aan het advies van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, die ad viseerde in beroep te gaan en oordeelde dat dc kan sen van den raad niet slecht stonden. Vooral daarom drong spr. op beroep aan. Op verzoek van den heer Doves werd hierna het schrijven van Ged. Staten voorgelezen. De heer Lont meende, dat het tegen Christelijke zijde moeilijk te vechten zou zijn. Spreker zag de bouw van het hulpgebouwtje als een wedloop om do openbare school voor tc wezen. De kinderen, die men kreeg hadden echter nog onderdak, aan het hulpgebouwtje was dus geen behoefte. De Voorzitter noemt als sterk argument van den raad, dat men op het gebouwtje kinderen nam van Zuiderzee-arbeiders, kinderen dus, die hier maar tijdelijk vertoefden en waarvan men wist, dat zij later toch weer weg zouden gaan. De heer Lont zegt, dat als we zeer sterk sta/m, dan maar in beroep moeten gaan. Spr. gelooft, dat het Rijk het toch zal moeten betalen. De Voorzitter antwoordt, dat dit geen motief is; het gaat om het recht en wij staan in ons recht. N.a.v. een desbetreffende vraag zegt spr. dat de bouw van het gebouwtje nooit is aangevraagd, men heeft het er maar eenvoudig neergezet. Natuurlijk heeft dq raad meerdere motieven; spr. zou die even wel in het openbaar niet willen noemen.. Waar de leden van deze motjeven kennis wil den nemen, ging de raad in comité. Na heropening werd het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht cn z. h. s. goedgevonden. Aanleg van een gedeelte rioleering. In verband met een in een vorige vergadering gestelde vraag over de wenschelijkheid tot aanleg van rioleering aan de Noordzijde van den Konings weg beoosten den Poelweg, deelen B. cn W. mede, dat hier een zeer diepe greppel aanwezig is, waar door gevaar bestaat voor het wegzakken van den weg. B. en W. stellen voor aldaar een riool te doen leggen vanaf het perceel van Wed. J. Blaauboer in Oostelijke richting ter lengte van 116 M., alsmede 5 beton-straatkolken te plaatsen. B. en W. stellen voor, het benoodigdc credict, geraamd op f280.toe te staan. Aldus wordt besloten. De heer Boersen zou ook in den Koogenveg een andere rioleering zien willen aangebracht. Het is daar een troep en in dit verband wijst spr. op de tuintjes. De Voorzitter beaamt dit. Het is dan ook het plan de brandput met de toevoerbuizen voor water uit de sloot te vervangen door een brandkraan, terwijl voor de rioleering groolere buizen gebruikt kunnen worden. De heer Bosker licht een cn ander nader toe, waaruit blijkt, dat de toevoerbuizen gebruikt kun nen worden voor de rioleering. Hernieuwde voorloopige vaststelling re kening 1934. Na de voorloopige vaststelling van de rekening «Ier gemeente over het dienstjaar 1934 zijn daarin op verzoek van Ged. Staten eenige wijzigingen aan gebracht, welke nog door den Raad moeten worden vastgesteld. B. en W. stellen voor de rekening met de daarin gebrachte wijzigingen opnieuw voorloopig vast te stellen. Conform wordt besloten. De rondvraag. De kwestie van den Vleeschkeuringsdienst. Spel van kat' en muis. De heer Lont brengt de kwestie van den Vleesch keuringsdienst ter sprake. Hem werd verteld, dat de plaatselijke veearts is gepasseerd en De Boer aangesteld als keurmeester, wat spr. een vreemden toestand vindt. Spr. zou dan ook aan de kwestie een eind willen hebben, want op het oogenblik wordt er raar met ons gesold. De Voorzitter deelt mede, dat van het gemeente bestuur van Den Helder een schrijven kwam, lui dende, dat tijdens de afwezigheid van De Haan dc heeren De Boer en Hoedemaker als zoodanig zou den fungeeren. Nu door ons een schrijven aan Den Helder gericht, waarin gevraagd wordt om de motieven die tot den inhoud van hun schrijven hebben geleid. Den Helder wenscht steeds een af wachtende houding aan te nemen en oordeelt, dat men eerst beter kan waclitcn met conferceren, tot de kwestie van den destructor van de baan is. Wij meenen evenwel dat de kwesties best naast elkaar behandeld kunnen worden. Spr. zal zich in ver-, binding stellen met den burgemeester van Den Helder. De heer Lont merkt op, dat het zoo weinig geeft, we worden behandeld als een kat een muis doet. De Voorzitter hoopt in dc volgende vergadering de finitieve mededeelingen te kunnen doen. De heer Bosker zegt, dat het optreden van den heer De Haan steeds driester wordt. Hij steunt daar bij op de regcering, tenminste op zijn opdrachtgever- Wanneer wij Den Helder om een onderhoud vragen, krijgen we een afwijkend antwoord te hooren. Kortom, we kunnen geen medewerking krijgen. Dan moeten we maar onzen eigen weg zoeken. Spr. zou zich wil len wenden tot die autoriteiten, die ons verplicht hebben om bij Den Helder aan te sluiten. De Voorzitter wil Ged. Staten er in moeien. De heer Doves dacht, dat Hoedemaker aangesteld was. De Voorzitter antwoordt, dat zulks inderdaad het geval is geweest en daarom verwonderde 't schrij ven van de gemeente Den Helder ook zoo. De heer Doves is die snelheid van handelen van LANGEND1J Ti Volgens mededeeling van het Bloembollen Sur- plusfonds zal voor dit seizoen bij den export van specietulpen (tulpia's) geen heffing ten behoeve van hot Bloembollen Surplusfonds worden gedaan. Bij den verkoop in het binnenland mag dan ook geen korting van ten hoogste 15 pet. van de kweekers nota's worden gegeven. Werkverruiming. Men deelt ons mede, dat de Langcndijker ge meentebesturen en die van St. Pancras, Oudorp en Koedijk tot een vergadering van de Rijkscommissie voor werkverschaffing, afd. Noord-Holland, zijn uit- genoodigd ten einde de mogelijke werkverruiming in deze gemeenten te bespreken. Bedoeling is een commissie in het leven te roepen om voor die werk verruiming te ijveren. Zij kan volgens een daarop betrekking hebbende circulaire van den Minister van Sociale Zaken tweeledig zijn: eerstens in wat door particulieren kan gebeuren en tweedens de werken, die door de overheid ter hand kunnen worden genomen. Het valt echter te betwijfelen, of dit voor de genoemde gemeenten in werkelijkheid bestaat. ZUIDSCHARWOUDE. Het gemeentebestuur heeft bericht ontvangen, dat de werkverschaffing (baggeren) met 3 Augustus moet worden stopgezet. De kolfsociëteit Op Maat hoeft voor de, de vol gende week te houden Nationale Kolfwedstrijden, van verschillende particuliere zijden prachtige prij zen beschikbaar gesteld gekregen, zoodat er naast die, welke door Op Maat zelf worden uitgeloofd, tal van andere prijzen beschikbaar zullen zijn. De offi- cieelc opening vindt plaats op Zondag 9 Augustus, in de kolfbaan van den heer P. Kramer. Wegens het aan burgemeester Van Spengler verleend verlof van 30 Juli tot 25 Augustus fun geert gedurende dien tijd als loco-burgemeester wethouder Du Burck. ANNA PAüLOWNA Duivensport. Bij de wedvlucht van „Altijd Verder", gehouden vanaf St. Kathelijne Wave (afst. 204 km.), waren 99 duiven in concours, die om 7. uur 30 zijn gelost. De eerste duif is geconstateerd om 9 u. 55, m. 36 sec. en vloog met oen snolheid van 1385 m. per min. De laatste prijswinnende duif, geconstateerd om 10 u. 10 rn., 2 sec., vloog met een snelheid van 1274 m. per minuut. Prijzen behaalden A. Liefhebber 1, 6, 11 en 19, 54 punten: J. Peute 2, 22,8 p.; H. Koster 3, 21.6 p.; J. Hengsdijk 4, 20,1 p.; J. A. Waiboer 5, 7 en 12, 46,8 p.; R. Geerings 8, 9 en 17, 34,8 p.; W. Blaauboer 10 en 13, 25,2 p.; P. dc Vries li, 16, 18 cn 20, 18 p.; N. Spigt 15, 8.4 p. Het Pastoors-Jubileum. Het jubileum van Pastoor Van der Eem, zal met een breed opgezet feest gevierd worden. Zoo zal den avond voor den jubileumdag, dus Vrijdag 14 Aug., de Pastoor feestelijk ingehaald worden vanaf het West einde, waarbij versierde fietsen, ruiters en sportafd. den intocht luister zullen bijzetten. De omgeving van de Spoorbuurt. de zaal van den heer Daalder, waar Zaterdags receptie gehouden wordt cn het schoolplein, waarop het avondfeest is, wordt versierd. Het zangkoor enz. is druk aan het repetecren, kortom er wordt druk gewerkt om cr een grootsch feest van te maken. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsbertus Theodorus, zoon van J. C. Dui- neveld en J. M. van Noort; Alexander, zoon van K. Kaaij en A. S. Vogelenzang. Augustus Hendrikus Jo- seph, zoon van A. M. J. Braam en S. M. Zwirs. Ondertrouwd: J. J. van Kooten en M. M. Angevare. B. van Oudenaarde en E. Kouwenberg. Getrouwd: .T. I-Iuiberts cn E. Waiboer; N. Kaper en A. M. C. Hcijligenberg. Overleden: S. Th. KloproggcTburg, oud 60 Loop der bevolking. Ingekomen: A. A. Kapitein—Kooijman, van Cal- lanfsoog. Vertrokken: E. HuibertsWaiboer naar Haren karspel. A. M. C. Kaper—Heijligenberg naar Zuid- scharwoude. Politie. Verloren: een portcmonnaic. BREEZAND. Gooit uw oude belastingplaatjes niet weg! De heer Van der Goes wil ze gaarne in ontvangst ne men. De opbrengst er van is bestemd voor t.b.c. be strijding. W I E R l N G E N WIELERBAAN WIERINGEN. De voorverkoop voor a.s. Zondag loopt hard. Er worden zeer veel kaarten verkocht en de vraag is nog groot. Met gunstige weersomstandigheden wordt gerekend op een volle baan. Wat de wedstrijden betreft, deze zullen alle zeer spannend worden. 6 Nieuwelingen zullen den strijd aanvangen cn wel in één Omnium, bestaande uit 3 Den Helder niet gewend. Nu zijn ze toch vlug ge weest. Dc heer Bakker geeft in overweging Den I-Ieldcr links te laten liggen. Algemeen is men van oordeel, dat aan deze zaak een einde moet komen. De Noorderweg. De heer Bosker zegt, dat beslolcn is den Noorder weg te rioleeren. Door de vele schijven waarover het loopt, kan het echter nog lang duren aleer de goed keuring hierop binnenkomt. De rioleering nu moet aangebracht worden in het aan te koopen gedeelte en waar het alweer wat laat. in den tijd begint te worden, wenscht spr. een aanvang tc maken met het teren. Hiertegen werden geen bezwaren ingebracht en overeenkomstig het idéé van den heer Bosker werd besloten met het teren een begin te maken. De prijs van bouwterrein omlaag! Dc heer Tijsen herinnerde er aan dat na het op maken der agenda een aanvraag was ingekomen om bouwterrein aan de Zwinstraat. De Voorzitter zeide naar aanleiding hiervan, dat de prijs f3.25 per M2. die voor dezen bouwgrond geldt, aan den hoogen kant is. Daarover h ebben B. en W. het gehad en zij meenden dat de prijs moest worden teruggebracht tot op f2.25. Zij stellen voor den prijs op dit bedrag te bepalen. De heer Kooij vroeg of de koopsom dan niet in gevaar komt. De Voorzitter antwoordde, dat naar -den koopsom berekend, de prijs f3.25 moet zijn, dan kan tevens nog een kleine winst gemaakt worden. Veel is er intusschen echter veranderd. zDc heer Bakker stelde voor de prijs op f2.50 te be palen, wat met algcmccne stemmen wérd goedge vonden. Hierna sluiting. De verkoop was eerst heel stug, maar toen de prijs, die per slot van rekening vrijwel overeen kwam met die van verleden week, ongeveer vast stond, was de zaak vrij spoe dig bekeken. De hoogste markt was f 20.50, de noteering van exportgoed lag in doorsnee ongeveer bij de f 20.Goede commissie kaas bracht I 18.op. De kwaliteit, die in dezen tijd van het jaar over 't algemeen niet zoo goed meer is, werd gunstig beïnvloed door het koele weer. Uit België schijnt vrij veel vraag te zijn, terwijl ook het binnenland een goede afne mer is. De goedkoope prijzen van 1935 zijn naar de meening van sommigen, de beste reclame voor het artikel geweest, welke men zich kan denken. Velen hebben zich meer aan het gebruik van kaas gewend en houden zich er aan, nu de prijzen wat zijn gestegen. Merkwaardig is, dat er weer meer geolie de stapels aan de markt komen. Enkele fa brieken zijn er weer mee begonnen, daar ze te veel last hadden van scheuren en dit euvel schijnt er volkomen mee te zijn ver holpen. Aangezien tevens de indroog er door wordt tegengegaan, terwijl ten slotte de olie het gewicht weer verhoogt, lijkt deze maat regel van velen aanbevelenswaardig. Er zullen aan deelnemen J. Tichelaar, Julianadorp, ritten. Sprint, Tijdrace vliegend en Klassementraco. Jn. Snijders, Den Helder, C. Smit, Schagen, J. Kreij- ger, Hippolytushoef, C. Hegeman, Den Oever en N. Bakker uit Wieringerwaard. In deze wedstrijd wordt felle strijd verwacht. De Profs en Onafhankelijker!, beginnen met een Sprint, dan een achtervolging tusschen onze lokale crack Dedine Klink en Schot man uit Zwolle, die reeds vele achtervolgingen van renners met naam heeft gewonnen. Deze gaat over 5 K.M. of 25 ronden, een 8-tal Profs cn Onafh. Verder een 50 ronden Klassementsrace met van Schijndel cn Hamerlinck als favoriet voor de le plaats. En tot slot dc 80 K.M. Kop pel wedstrijd. De Directie der Wielerbaan heeft nog gepoogd om Gcbr. v. Kempen te contracteeren, of Pijn met Slaats; het is hun echter niet gelukt, daar deze renners alle moeten starten in Rijswijk. Niettegen staande dit, is het toch een eerste kias program ma, om te beginnen met A. J. Braspenninckx, de oude bekende, en J. Braspenninckx. die kampioen der Onafh. is van 1936. A. Hamerlinck, de Belgische pijnenburg cn kermiskoerskoning, G. de Kuiscber, de openbaring van de Zosdaagsehe in Brussel en in Antwerpen. En wie kent Van Schijndel en F. y. d. Broek niet, de nieuwe sterren van Nederland in koppelwedstrijden, en Gebr. Vroomen, Jozef Schot man en de locale favorieten KlinkKuiper, die j.1. Woensdag zoo'n schitterende prestatie in Alkmaar hebben verricht. Dus, alle wielersportliefhebbers, houdt U gereed voor dc grootc strijd op de Wie- ringer Wielerbaan, voor Zondag aanstaande tusschen de plaatselijke favorieten, de Nieuwelingen in een Omnium cn de Internationale cr&cks in den 80 K.M. koppelwedstrijd. De kermis. Begunstigd door mooi weer is j.1. Donderdag de kermis ingezet en we kunnen zeggen dat het gezel lig druk was. Er was meer animo als voorgaande jaren, op don eersten kennisdag. Uit het Nieuwe land (de Wieringei'meerpokler) was ook al aardige belangstelling. Velen van hun gevoelen zich te Wie- ringen zoo echt thuis on dat geeft altijd een goede stemming. Geen wanklank is gehoord en zoo moet hot gaan. De Vrijdag zette slechter in. Het was alles regen cn nog eens regen, wat nu juist niet bevorderlijk is voor een prettige kermisdrukte. Niettemin was dc stemming onder het publiek cr niet minder om. We zullen hopen dat het beter mag worden. AUTO-ONGEVAL. Donderdagavond zou de garagehouder S. A. pol luxe auto mej. M R. wonende te Oosterklief, even thuis brengen. Bij het oversteken van den rijksweg bij Oosterklief kwam de auto echter in hotsing met een juist passeerende luxe D.K.W.-auto. bestuurd door een vertegenwoordiger der Stanfried motoren. De D.K.W. werd vrij ernstig beschadigd, terwijl de bestuurder een niet noemenswaardige hoofdwonde bekwam. De heer A. bekwam geen letsel, terwijl diens auto ook minder ernstig beschadigd werd. Mej. R. bekwam een hoofdwonde, welke door Dr. Becker werd behandeld. Dit letsel was gelukkig ook niet van ernstigen aard. Voor wiens rekening de schade is, zal nog nader moeten worden uitgemaakt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 14