Het schaaktournooi te Rijwielpad langs het Ni-Kanaal u 4 Zandvoort Italië neemt deel i Zaterdag 1 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 10031 SPANJE Koning Edward naar Amerika SCHAKEN. Terugslag op de internationale politiek ER WORDT EEN BEGIN MEE Herhaaldelijk hebben de zenders der rebellen ge meld, dat Valencia op de regeeringstroepen was. ver- overd. Uit de elkaar, zooals gewoonlijk, tegensprekende be richten is echter wel komen vast te staan, dat wel ongeregeldheden in de stad hebben plaats gevonden, doch dat de opstandelingen er niet in zijn geslaagd haar te bezetten. De Spaansche regeering wijt- het verspreiden van het gerucht der capitulatie van Valencia aan de in Madrid verblijvende buitenlanders, die tevens het .verhaal zouden hebben rondgestrooid, dat de regee ring van plan was haar zetel naar Valencia te ver plaatsen, doch daarin verhinderd was omdat het gar nizoen in opstand was gekomen. Dientengevolge heeft de politie enkele buitenlan ders geai*resteerd. K Oyarzun, in het Noorden,* door de rebel len veroverd. De strijd in het Noorden schijnt buitengemeen scherp te zijn en wordt met groote wreedheid ge voerd. Hoe de toestand zich ontwikkeld, is zelfs bij be nadering niet te zeggen, daar geen van beide par tijen het in hun berichten met de waarheid erg nauw nemen. De speciale correspondent van Havas is uit Hen- daye vertrokken en heeft gistermorgen den berg Martingoita. beklommen, die het kleine dorp Endar- laza beheerscht, waar de brug, die Navarre met Gui- puzcoa verbindt, door de x*egeeringstroepen is ver nield om den opstandelingen te beletten naar San Sebastian op te rukken. In strijd met de geruchten constateerde de correspondent, dat de toestand nor maal was. Er was geen enkele concenti*atie van troepen te zien. Slechts enkele auto's reden op den weg naar Pamplona. De actie der rebellen, die eer gisteren Oyarzun heroverd hebben, speelt zich af ach ter de Spaansche berghelling, waar, naar verluidt, verscheidene duizenden mannen zich gereed zouden maken de ï'egeeringstroepen in Guipuzcoa aan te val len. Gistermorgen werd het bombardement in de streek tusschen Renteria en de bergpassen heviger, zoodat het onmogelijk was den weg San Sebastian Fontarabie te bereiken. De regeeringsartillerie van Guadelupe bombai-deert de rebellen te Oyarzun, ten einde een ti'oepenconcerilratie te vei*hindei*en. Strijd om Madrid. Van alle kanten dringen de legers der opstande lingen op Madrid aan en de strijd om de hoofdstad duurt nu al eenige dagen met onverminderde kracht voort. De regeeringstroepen verzetten zich met groote hardnekkigheid tegen den opmarsch van hun tegenstanders, doch het is thans ab soluut zeker, dat de roode troepen stap voor stap worden teruggedrongen en dat de witten de belangrijke pas van Comosiera vast in handen hebben. Doordat de rebellen dit belangrijke strategische punt hebben veroverd, is hun positie zeer hecht geworden en kan desnoods tal van tegenslagen verduren, zonder dat de bedreiging van Madrid wordt opgeheven. Hoewel de i*egeering categorisch de bedreiging van de hoofdstad ontkent, blijkt toch uit tal van belichten, dat de toestand er niet x*ooskleui*ig is. Steeds meer moordpartijen. Dat een burgerooiiog veel gruwelijker is dan een gewone oorlog, wist iedereen, maar men dacht dan meer aan het feit, dat vader tegen zoon, buren te gen buren zouden vechten. Spanje leert' ons, dat de burgerkrijg ook nog in ander opzicht gruwelijker is. Ze kent nog minder moraal, dan een ooiiog tus schen elkaar vreemde volkeren. De verhalen welke thans uit betrouwbare bron binnen komen, doen de haren te berge rijzen. Gevangenen worden vrijwel niet meer gemaakt. Ieder die in handen der tegenpartij valt, wordt tegen de muur gezet en gefusileerd, ieder die maar even verdacht wordt zonder vorm van proces ver-' moord en het wordt meer en meer duidelijk, dat de worsteling thans een fase is ingetreden, welke weinig verschilt van een wederzijdsche slachtpartij. Algeciras gebombardeerd. Naar Reuter uit Gibraltar verneemt is Algecii*as gistei*moi*gen door een watervliegtuig van de regee ring gebombardeerd. Later kwam het vliegtuig voorbij Gibraltar. Een bom ontplofte op nog geen dertig meter van het Britsche consulaat doch vei*- ooi'zaakte geen ernstige schade. Huesco bedreigd. Een bijzondere correspondent van Havas wist gisteravond te melden, dat de regeeringstroepen alles in gereedheid brengen voor een hevigen aan val ip Huesca. Alle directe verbindingen tusschen deze stad en Sai-agossa zijn verbroken en de voor hoede van de troepen bevindt zich op nog slechts 12 K.M. van Huesca. De voorloopige rebellenregeering. Onder leiding van generaal Cananellos is een voor loopige regeei*ing der rebellen gevormd. De aankon diging is aan verschillende regeeringen, o.a. Frank rijk, Engeland en Italië. ^overhandigd. Het ziet er echter niet naar uit 'flat -deze regeering voorloopig zal worden erkend.' De mogendheden zullen:de kat wel uit den boom kijken en rustig afwachten hoe de strijd zich ont wikkelt. Internationale verwikkelingen. Zooals wij reeds Donderdag schreven neemt de kans op internationale verwikkelingen met den dag toe. De super-democratische of liever stei'k links ge- orienteerde volkeren als Frankrijk en Rusland staan te. trappelen van verlangen om de Spaansche regee ring te hulp te komen, maar ook de fascistische na ties vooral Italië, zouden dolgraag helpen, maar dan natuurlijk de tegenpartij. En daar ook uit de Abessynsche ooi'log wel is ge bleken, dat hij, die de lucht beheerscht, sterke troe ven in handen houdt, bestaat er van beide zijden groote neiging om „tegen de zin der regeering" een aantal vliegtuigen aan de strijdenden in handen te spelen. De Italianen schijnen er al mede te. zijn begonnen en ook de Fi*anschen zullen hun aarzeling straks wel .overwinnen. Gevaren dreigen van alle kanten en een overwin ning, van welke zijde dan ook, zou, althans vooi-loo- loopig de steeds donkerder wordende horizon der in ternationale politiek weer wat vroolijker aanschijn kunnen geven. „DA WERDEN WEIBER ZU HYMNEN". Vrouwen met den revolver in de hand; een van de laatste droevige beelden uit het opstandige Spanje. BEIDE AFGEBROKEN PARTIJEN REMISE. VRIJWEL ZEKER, DAT FINE NO. 1 EN EUWE NO 2 WORDT. Zandvooi*t, 31 Juli. Gister werd de rustdag van het Int. Schaaktournooi in Zandvoort benut voor het uitspelen van de afgebroken pai'tijen. De partij Spiel mannBecker werd zonder te spelen remise gege ven, terwijl ook dep artij PrinsGruenfeld remise werd. De stand is thans: 1. Fine 8 p.; 2. Euwe 7 p.; 3. en 4. Keres en Tartakower ieder 6 p.; 5. Maroczy 5% Pd 6, 7 en 8 Bogoljubov, Gruenfeld en Spielmann, ieder 5 p.; 9. Landau 4y2 Pm 10. van Doesburgh 3y2 p.; 11. Becker 3 p.; 12. Prins iy2 P- Daar slechts twee hangpartijen gistermiddag te spelen waren, was de belangstelling zeer matig. Spielmann gaf zijn partij tegen Becker zonder ver der te spelen i*emise. Prins, die tegen Gi*uenfeld de winstkans had vei*zuimd, meende na veel geanaly seerd te hebben, de partij te kunnen winnen. Gruen feld, die eveneens goed op de hoogte van zijn stel ling bleek te zijn, vond telkens de beste zetten en overtuigde zijn tegenstander dat hij niet meer dan remise kon bei*eiken. Toen er weinig materiaal over bleef kon Prins ondanks zijn kwaliteit maar niets beter doen dan i*emise te accepteeren. Het is nu vrij wel zeker dat Fine no. 1 wordt en Euwe no. 2. Slechts voor den zesden prijs zijn er veel preten denten en zal de laatste ronde beslissen. Behalve Bo goljubov, Gruenfeld, Spielmann heeft ook onze land genoot Landau een goede kans voor den laatstcn pi*ijs. Een spannende ronde. Omtrent de 10de ronde zij nog meegedeeld, dat deze zich kenmerkte door een aantal spannende partijen. Het was té verwachten, dat in deze voorlaatste ronde iedere meester er alles op zou zetten zijn positie in het klassement te verbeteren. Euwe begon reeds goed, doordat van Doesburgh zijn partij uit de vo- i*ige roncle zonder vei'der spelen opgaf. Door dit re sultaat plaatste Euwe zich op de 2e plaats met 1 punt achterstand op Fine. Het was dus te verwach ten, dat Euwe een geweldig offensief zou inzetten om Maroczy te ovei'rompelen om nog een kans te behou den op Fine in te loopen. Wel won hij op eclatante wijze van Maroczy (voorwaar geen geringe presta tie) doch Fine liep Pi*ins onder de voet en behield een punt vooi*sprong op Euwe. Hierdoor is de 1ste prijs voor Fine reecis verzekerd. Slechts een neder laag in de laatste rondo (hedenmiddag te spelen) tegen van Doesburgh zou hem bij een overwinning van Euwe op Spielmann noodzaken den eersten 'prijs met den wereldkampioen te deelen. Gezien de rustdag van gister, belooft de laatste ronde heden, Zaterdag, nog menig vinnige strijd met mogelijke verrassingen. AAN DE CONFERENTIE VAN VIJF. WAT ZAL DUITSCHLAND THANS DOEN? Rome, 31 Juli (ANP) De Italiaansche Minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano, heeft den Franschen Ambassadeur en de Engelsche en Belgische zaakgelastigden bij zich ontvangen. In antwoord op hun me- dcdeeling van 24 Juli stelde hij hen er van in kennis, dat de Italiaansche regeering EEN UITNOODIGING VAN PRESI DENT ROOSEVELT ONTVANGEN Quebec, 31 Juli (DNB ANP) De presi dent der Vereenigde Staten Roosevelt is Vrijdag te Quebec aangekomen op uit- noodiging van den gouverneur-generaal Roosevelt is de eerste president der veree nigde staten, die een officieel bezoek aan Canada brengt. Hij werd verwelkomd door den gouver neur-generaal en andere vertegenwoordi gers der regeering, terwijl voorts een groo te menigte van haar belangstelling bliik gaf. De stad is feestelijk versierd. Overal wap peren vlaggen. Roosevelt dankte voor de hem bereide ontvangst. He verklaarde, dat de volken meer dan ooit moeten samenwerken in den geest van geven en nemen. Wijzende op dejarenlange vriendschappelijke nabuurschap tusschen Canada en de Vereenig de Staten, legcle president Roosevolt er den na druk op, dat het Canadeesch Amerikaansche handelsverdrag een tastbaar bewijs is van den wensch der beide volken in practijk te brengen, wat zij prediken, wanneer zij spreken over goe de nabuurschap. Roosevelt, die een gedeelte van zijn toesprak in de Fransche taal hield, noodigde tenslotte gouverneur-generaal lord Tweedsmuir en minister-president Maokenzie King uit tot een bezoek aan de Vereenigde Sta ten Ook in de aan deze toespraak voorafgaande begroetingsredevoeringen werd de Canadeesch- Amerikaansche vriendschap als voorbeeld voor alle naties geprezen. Aan het noenmaal heeft de president der Vereenigde Staten met de ver tegenwoordigers van Canada verscheidene kwes- GEMAAKT. Naar aanleiding van de vele auto-ongeluk ken op den Rijksweg langs het Noord- Hollandsch Kanaal tusschen Den Helder en Alkmaar, waarvan vooral wielrijders het slachtoffer waren, is vanaf deze plaats reeds meerdere malen gewezen op de noodzakelijk heid van een rijwielpad langs dezen weg, waarlangs het verkeer de laatste paar jaar enorm is toegenomen, niet in het minst na het gereed komen van den Afsluitdijk. Nu wijlen de heer H. van Nuland, lid van Schagen's gemeenteraad en lid van dg Pro vinciale Staten van Noord-Holland, heeft toen tot Gedeputeerde Staten vragen gericht, waar in de noodzakelijkheid van een rijwielpad werd bepleit. Het is onzen lezers bekend, dat naar aan leiding van het een en ander voor eenige maanden terug ons Provinciaal Bestuur inderdaad een goedgunstige beslissing in de ze heeft genomen en het zal wielrijders zoowel als autobestuurders zeer zeker een genoegen doen te vernemen, dat deze week langs dat deel van de weg, dat in de gemeente Zijpe ligt, een begin gemaakt is met den aanleg van dit rijwielpad. gaarne zal deelnemen aan de conferentie der Vijf Locarnomogendheden op een nader vast te stellen datum. Hij voegde hiei*aan toe, dat de Italiaansche regee- ring het nuttig oordeelt de confei*entie behooi'lijk voor te bei*eiden door een passende gedachtenwisse- ling langs den gewonen diplomatieken weg in het belang van de hooge doeleinden der eonfpt.ej.itie zelve. Graaf Ciano heeft den Duitschcn ambassadeur van deze ïfiédedeeling óp 'de hoogte gebracht. Ook Duitschland aanvaardt uitnoodiging. Berlijn, 31 Juli (A.N.P.) De rijksminister van' buitenlandsche zaken, Von Neui*ath, heeft vandaag den Britschen en den Franschen ambassadeur ont vangen, benevens den Belgischen gezant, wicn hij mededeelde, dat de Duitsche regeering de uitnoodi ging der drie regeeringen tot een bespreking van vijf mogendheden over een West-Eui'opeesch Pact aanvaardt. Hij wees er in het bijzonder op, dat deze bespreking in ieder opzicht, ook ten aanzien van het progi-am, zorgvuldige diplomatieke voorbei*ei- ding noodig heeft. De Italiaansche ambassadeur is hiervan op de hoogte gebracht. KONING EDWARD ties besproken, welke de beide landen interes seeren, o.m. kwesties betreffende de uitbreiding van eleetrische centrales. In zijn redevoering waarin Roosevelt de Canadeesche regeering dank zegt voor de vriendschappelijke ontvangst vervatte hij ook 'n uitnodiging aan de koning van Engeland. Roosevelt verklaarde n.1. dat de natuurlijke sympathie en het bestaande we- derzijdsche begrip tusschen Canada en de Vereenigde Staten zeer groot zijn. Zij zijn bijv. aan het licht getreden in den vorm van een algemeen medegevoelen toen het bericht van het overlijden van koning George in de Vereenigde Staten werd ontvangen De Ame rikanen hebben to engevoeld dat niet slechts het hoofd van een bevriende natie was heen gegaan, doch dat hun een vriend was ont nomen. Hij heeft het voorrecht ook koning Eduard te kennen. In de Vereenigde Sta ten ziet men met verlangen uit naar de da gen van diens bezoek aan Canada, waarbij men hoopt, dat hij bij die gelegenheid ook een bezoek zal brengen aan de Vereenigde Staten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8