Strijd om San Sebastiaan In en door Berlijn Dessie door de Abessijnen bezet Korte, doch felle brand in de hoofdstad Uit Spanje Boot met pleziervaarders aan den grond geloopen Nieuw finantieel schandaal in België Ernstig motorongeluk KIJKEI1 isK00PE(Uij(L0E(K Maandag 3 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGËR 79ste Jaargang. No. 10032 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend" nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.. Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. REGEERINGSTROEPEN SLAAN ALLE AANVALLEN AF. Ook gisteren bracht geen beslissing in den Spaan- eciien burgeroorlog. Het schijnt dat de opstandelingen er alles op zet ten om San Sebastian weder in handen te krijgen, teneinde zich daardoor de toevoer van levensmidde len te verzekeren. Aan den anderen kant trachten dc regeeringstroe- pcn zich van Saragossa meester tc maken. De rebel len hebben hier gisteren getracht een uitval te doen om de stad Sastago, waar de voornaamste electrische centrale van Saragossa staat, te hernemen. Zij wer den evenwel door de artillerie van de regeeringstroe- pen teruggeslagen. De regeeringstroepen namen ver der Bujaralor en Escatron in de provincie Saragos sa in alsmede Hyar, Alcaniz en Albalate in de pro vincie Teruel. Deze plaatsen liggen op een 50-tal K.M. .van Saragossa.- Ook Arena San Pedro aan de grens van de pro- yincies Avila en Toledo werd door de regeeringstroe pen ingenomen. De guardia civile welke hier in op stand was gekomen, gaf zich op de eerste sommatie over. Verwoed gevecht tusschen schepen en vliegtuigen. regeerings- Een hevig gevecht, dat 50 minuten heeft geduurd, is op zes mijlen ten Oosten van den rots van Gibral tar geleverd tusschen twee oorlogsschepen der re geering en twee vliegtuigen der opstandelingen. Hon derden badgasten sloegen den strijd in angstige spanning gade. Het schijnt evenwel, dat noch de schepen, noch de vliegtuigen getroffen zijn. De vliegtuigen vertrokken later in de richting van Ccuta, terwijl de oorlogsbodems naar Malaga koers zetten. De Spaansche munt wordt gewantrouwd. In Gibraltar en Tanger worden geen peseta's meer aangenomen in verband met de instabiliteit van deze munt. De strijd om San Sebastian. De civiele gouverneur heeft tegenover een corres pondent van Havas verklaard, dat verscheidene dui zenden vrijwilligers zich op verschillende punten van het front bevinden, waar de opstandelingen in toom worden gehouden. „De opstandelingen hebben getracht zich in Pam- plona te nestelen en zich meester te maken van Irun, Oyarsun, Renteria en Tolosa. Wij hebben ze afge slagen. Zij zijn er ternauwernood in geslaagd aan den eenen kant de grens van het dorpje Castillo en aan den anderen kant Vitfafranca te bereiken. Ver volgens hebben zij gepoogd ons aan te vallen op de helling van Rigokua, door van den hoogen berg af tc dalen. Ook hier zijn zij daarin niet geslaagd. Op het oogenblik houden wij hen overal er onder. Onze talctiek is buitengewoon eenvoudig. Wij vormen twee vrij sterke colonnes om naar Pamplona en Logrono op'te rukken en de rebellen in den kop aan te val len. Te Valencia is de toestand normaal. In Cata- lonie is de rust hersteld. Een vrijwilligcrscolonne is uit Barcelona vertrokken om te trachten Saragossa 1e hernemen. Onze successen zijn buiten twijfel, het is nog een kwestie van dagen!" Tolosa door de witten omsingeld. De opstandelingen hebben Tolosa omsingeld, dat door loyale troepen en lieden van het volksfront wordt bezet. Er worden overal gevechten geleverd, tot zelfs op de begraafplaats. Tolosa bevindt zich op bijna 60 K.M. van San Sebastian. Uit van de grens ontvangen berichten blijkt, dat de artillerie der forten van San Marcos en Guada- lupe de rebellen in Navarra hebben verspreid. Thans probeeren regeeringstroepen en vrijwilligers de op standelingen naar Navarra terug te drijven. Den Geen gevaar voor de opvarenden. Oostvoorne Zondagavond te ruim zeven uur is de plezierboot ..De Schelde" van de Rotterdamsche Trainwegmaatschappij op ongeveer 200 meter afstand van den steiger van Oostvoorne aan den grond ge loopen. De boot was des avonds met eenige honder den passagiers, leden van „De Kleine Stem" uit Rot terdam voor een bezoek aan het eiland te Oostvoorne aangekomen. Toen het schip des avonds te zeven uur weer vertrok is het bij het zwaaien uit de vaargeul en op een zandbank geraakt. Hoewel het verblijf aan boord voor do passagiers op een winderigen Zondagavond als deze niet aangenaam is, bestaat er geen gevaar. Men verwachtte dat „de Schelde" des nachts om half twee bij hoog water van zelf weerv lot zou ko men. Intusschen heeft de Rotterdamsche Tramweg Mij. een tweede boot naar Oostvoorne gezonden om zoo noodig de passagiers over te nemen. Ook de reddingboot van Hoek van Holland naar Ooslvoorne vertrokken, hoewel de kapitein van „de Schelde" geen assistentie heeft gevraagd. „De Schelde" weer vlot. Nader uit Ooslvoorne: „De Schelde" is des nachts tegen half een bij op komend water op eigen kracht weer vlot gekomen. Do beide schepen welke waren uitgevaren om as sistentie te verleenen, hadden het schip toen nog niet bereikt. Het schip is met alle opvarenden naar Rotterdam vertrokken. geheelen dag wordt aan de Fransche grens duide lijk geschutvuur gehoord. Duitsche kruiser te Algeciras. Een kruiser, welke de Duitsche vlag voerde, is gistermiddag de haven van Algeciras binnengeloo- pen. De stad is in handen van de opstandelingen. Het blad ABC deelt mede, dat vliegtuigen van de regeering twee treinen op den weg Valladolid'Me dina hebben gebombardeerd. Door een van de bom men ontplofte de locomotief van een der treinen, waardoor de trein ontspoorde en de munitie, waar- medè de trein was geladen, in de lucht vloog. De tweede onderging hetzelfde lot. Vervolgens bombardeerden de vliegtuigen de stel lingen van de rebellen te Valladolid en Sogvia, waardoor verscheidene branden ontstonden. Volgens berichten van hedenmorgen kan worden gemeld dat de van Pamplona uit optrekkende troepen der opstandelingen den 'hoofdweg hebben verlaten en door de bergen oprukken naar San Se bastian. De artillerie, welke moeilijk getransporteerd kan worden in deze bergstreek, heeft op een hoogte een stelling betrokken en vandaar het vuur geopend. Te Hendaye (Frankrijk) kan men het optreden der batterij gadeslaan. De aanval is in de eerste plaats gericht op Renteria en Pasajoz. Indien de opstandelingen erin zouden slagen deze plaatsen te bezetten, dan zouden de regeeringstroe pen, welke zich te Irun bevinden, geisoleerd zijn. Aan de telegraafkantoren kunnen reeds weer te legrammen worden aangeboden. Er kan evenwel geen waarborg worden gegeven, voor de goede over komst. Aangezien het. treinverkeer nog niet kon worden hersteld, heeft men autobussen in dienst ge steld om een verbinding tusschen Vetoria, Burgos en Pamplona mogelijk te maken. Secretaris-generaal van het mi nisterie van financiën vervolgd. Verscheidene bladen vermelden, dat het par ket een rechtsvervolging heeft ingesteld tegen den secretarisgeneraal van het ministerie van financiën, Seulen, die voor zes maanden met verlof is gezonden. De „N.ation Beige" schrijft, dat Seulen een aan tal misdrijven heeft gepleegd in zijn functie van vertegenwoordiger van den minister in een aan tal maatschappijen, waarvan hij administrateur is. Bij een huiszoeking bij Seulen moeten, naar bovengenoemd blad meldt, een aantal documen ten in beslag zijn genomen. Een doode Terheyden Zondagmiddag omstreeks 12.20 uur wilde de motorrijder S. Kranendonk uit Maasdam op den rijksweg MoerdijkBreda in een boebt een auto passeeren. Hij reed hiertoe met groote snelheid. Hij verloor de macht over zijn stuur en vloog tegen een boom. K. sloeg over bet stuur van zijn rijwiel en bleef bewus teloos en bloedend uit neus en ooren liggen. Dr. Wiegman uit Terheyden was spoedig teT plaatse en achtte onmiddellijke opname in het dtiacone9se-ziekenhuis in Breda noodzakelijk. Bij aankomst aldaar is K. spoedig overleden. De politie stelt een onderzoek in. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever) B E R L IJ N, Maandag. Bij de overweldigende vorderingen op het gebied der techniek, is de mensch per slot van rekening toch maar een stumperd ge bleven. Want hoe schoon, alsook nuttig, zou het zijn, wanneer hij, die geroepen is, dui zenden het hier in deze feestelijk getooide stad gebodene, in groote lijnen te schetsen, het zoover had gebracht, dat hij zich zonder al te groote moeite en inspanning in ettelijke deelen zou kunnen splitsen. Waar dit evenwel nog niet is uitgevonden, moet men zich bepalen een greep te doen uit een hoeveelheid, zoo groot en zoo bont, dat alleen al het trachten, ditzelve tot stand te brengen, geprezen dient te worden. Gelijk zulks trouwens ook geheel en al in de lijn der Grieken en nog meer in die der Romei nen lag. Landanda Voluntas ook het stre ven is schoon. Berlijn in feestkleed. Wat moet ik er u nog eigen lijk van vertellen? Het is fraai, het is imponeerend in hooge mate cn het heeft mijns bescheiden in ziens tenminstemaar één minder gelukkigen kant en dat is, dat men met een weinig minder nog meer had kimnen bereiken. Wij zouden het waarschijnlijk meer met bloemen en minder met vlaggen, banieren en vaandels hebben gezegd. Er zijn sci'ibenten geweest, die vertelden, dat hij, die eenige jaren niet in de Duitsche hoofdstad was geweest, deze niet zou herkennen en hoe vreemd het misschien ook moge lijken, daar zit veel waars in deze oogcnschijnlijk zoo stoute bewering. Men heeft het houweel niet gespaard, men is niet karig met de verfkwast geweest, men heeft opgeruimd wat het stadsbeeld ontsierde en wat niet meer paste in het kader van het in zoo menig opzicht veranderde Duitschland. Een andere geest is over het Duitsche volk gekomen, de Olympische geest, de geest van vrede, vriendschap en verbroedering. Dit tot uit drukking te brengen was het doel der allentwege aangebrachte versieringen. „Freude war in Troja's Hallen' zong lang geleden de Duitsche dichter vreugde heeft thans Berlijn tot haar woonstee ge kozen en deze vreugde is ten top gestegen bij den intocht der alhletcn die naar de eed het wil zullen strijden met de edelste wapenen waarover een waarachtig sportsman beschikken kan en... moet, met ridderlijken geest cn volledigen inzet van fairness en kracht. Schoon deze gansch gevulde arena vol jonge menschcn uit. de meest verschillende landen teza- mengekomen schoon ook de rede vand en onver- moeiden strijder voor de Olympische idéé, cxcellenz Lewald aangrijpend dat oogenblik, tóen de laatste looper voortsnelde met dc fakkel die nimmer zal dooven, omdat het licht der Olympische gedachte immers de tijden zal tarten, Doch niet gansch cn al staan, deze dagen Charivarius moge den schrijver de zonde dezer ex pressie groolmöediglijk vergeven „in het teeken der sport". De mensch leeft niet bij brood alleen bij enkel sport zal hij evenmin zijn levenshonger kunnen stillen. Daarom ga hij, die ter gelegenheid der Spelen de Duitsche metropolis bezoekt, een oogen blik het gewoel van allen dag ontvluchten in de betrekkelijk kleine „Olympische Kunstausstellung" en late den blik bewonderend glijden over wat daar door verschillende landen is samengebracht op het gebied der bouw-, beeldhouw, schilder- en grafische kunst. Men kent den uitslag van het „Kunstbe- werb." Onder doodsche stilte werd deze door excel- Ras Seyoem in actie. De correspondent van de „Excelsior" te Djiboet seint: „Volgens uit het binnenland van het Abessijnsch gebied ontvangen be richten en volgens verhalen van reizigers die hier zijn aangekomen, zijn Addis Abeba en Dessie aangevallen door Abessijnsche krijgers. In beide streken duurt de strijd voort. Tengevolge van den neerstroomenden regen kunnen de Ita- liaansche vliegtuigen niet worden gebruikt. Talrij ke berichten verzekeren, dat groepen Ethiopische re bellen de hoofdstad zijn binnengerukt en dat er aan beide kanten ernstige verliezen geleden zijn. Onder de bevolking is een paniek uitgebroken. Ras Seyoem valt Dessie aan, aan het hoofd van een leger, dat is samengesteld uit Walla- en Galla-stammen. Volgens nog niet bevestigde berichten zou Ras Seyoem de stad na een buitengewoon hevigen strijd hebben bezet. Daarbij zouden zevenduizend dooden zijn gevallen. Ook in de omgeving van Dessie duurt de strijd voort. Rome ontkent bezetting Dessie. Van gezaghebbende zijde worden de berichten te gengesproken, die melding maken van een bezetting 1 enz Lewald bekend gemaakt. Men hoorde geen ap plaus en ontkwam niet aan den indruk, dat de te leurstelling behalve bij de groote landen alge meen was. Het schijnt nu eenmaal onmogelijk, een dergelijk „Concours d'art" zoo te organiseeren, zonder dat allerlei motieven meespreken die „an sich" met kunst weinig of niets te maken hebben. Het doet goed, van deskundige zijde te hooren, dat het Duit sche organisatie-comité in dezen niet de minste blaam treft. Het deed alles om zoo onpartijdig mo gelijk te werk te gaan, maar dat neemt niet weg, dat met den uitspraak der internationale jury menig deelnemer zich niet zal kunnen vereenigen. Op zich zelf behoeft zulks geen verwondering te baren u kent het gezegde ,Mach' es wenigen recht allen gefallen ist schwer" of op zijn goed Nederlandsch: Men kan het niet iedereen naar den zin maken, Laten wij als klein land gelukkig zijn ook hier goed voor den dag te komen doen onze athleten. het niet minder wij kunnen ook zonder medailles tevreden zijn. Buitengewoon mooi' zijn eenige schil derijen die Holland op zijn best dus op het wa ter laten zien. Zeer fraai is het door den beeld houwer Visser ingezonden „duikende meisje", zoo slank van lijn en zoo fijn van vorm, dat men zich de borst van trots voelt zwellen., wanneer een vreemdeling ons vraagt, of dit naar het leven ge schapen is hoe het model heet en waar het woont En tenslotte beziet eens die rust die van de werken der oude meesters uitgaat. Buiten mede dinging ingezonden want het moest immers werk van de laatste vier jaren zijn maar een inzending die ons hart in begr ij pel ijken trots luider doet slaan. En wat een zeer voornaam punt is: ieder cfie ook maar eenig begrip van kunst heeft., moet het opval len, dat er van dat Hollandsche hoekje een rust uitgaat, die alleen door een waar kunstenaar kan worden bereikt, en het blijkt, dat Nederland het eer ste land is geweest, dat uit sport kunst heeft weten te puren. Welke mededeeling mij van deskundige zijde ge werd. Gelukkig u zoudt het anders misschien wel eens niet kunnen gelooven RAS SEYOEM. van Dessie door Abessijnsche troepen onder bevel van ras Seyoem. Hieraan wordt toegevoegd, dat de toestand in Italiaansch-Oost-Afrika volkomen nor maal is. De Negus zal niet in ballingschap sterven. In een interview met een vertegenwoordiger van den „Sunday Chronicle" heeft de Negus verklaard, dat hij zijn leven niet in ballingschap zou eindigen. Hij is voornemens zich bij zijn troepen te voegen in het nog niet door de Italianen bezette Zuid westelijke deel van Abessinië. „Ik zal den strijd voor de onafhankelijkheid van mijn land nooit opgeven. Ik heb alle hoop, dat ik elders de leeningen zal kunnen krijgen, die mij te Geneve voor de voortzetting van den oorlog gewei gerd zijn. Er is een comité gevormd voor dit doel en de verkregen resultaten zijn zeer bevredigend. Van nu af aan zijn mijn troepen in het Noorden en Zuid-westen er zeker van geen gebrek te hebben aan levensmiddelen, wapens of munitie. Pakhuis aan de Heerengracht in asch gelegd. Amsterdam Na een brandje op den vroe gen Zondagochtend aan de Bloemgracht, is in het vroege avonduur de brandweer opnieuw eeni ge tijd in touw geweest, ditmaal op de Heeren gracht bij de nieuwe Leliestraat. Een surveilleerend agent van politie nam, te ongeveer half acht. ter hoogte van perceel 155, een hevige brandlucht waar, terwijl hij ook het geknetter van vlammen hoorde. Genoemd perceel bestaat uit een groot pakhuis met kantoren en toen het eerste brandweermateriaal ter plaatse was en brandmeester Wezendorp zich met zijn mannetjes toegang had verschaft tot het gelijk- straatsche gedeelte, ontdekten zij aan de achter zijde zulk een zwaren vuurgloed, dat de bevel voerder onmiddellijk een tweede alarm deed ge ven, dat weldra versterking ter plaatse bracht In het pakhuis, dat sinds Zaterdag in gebruik is bij de NV „NEMA" waren .honderden karton nen pakken met sun,maid rozijnen opgeslagen zoomede flesschen slaolie en vaten azijn Het was zoora'1 in de eerstgenoemde voorraden, alsook in emballageartikelen, dat de vlammen gretig voedsel vonden doch toen twee slangen waren uitgelegd van welke de eene door een aangren zende nauwe steeg en de ander binnendoor werd geleid, werd een massa water over het vuur uit gestort en verminderde dit zienderoogen, zoo snel zelfs dat in tien minuten liet pleit ten gunste van de brandweer besleclit was en de brand wacht ts zich nadien konden bezig houden met het uiteenhalen van de nog smeulende resten. Het kordate optreden heeft echter erger voorko men aangezien het vuur zich reeds- had mede gedeeld aan de houten zoldering en nog net bijtijds voorkomen kon worden dat het naar bo ven doorsloeg. Over de oorzaak staat niets vast en het duurde nog geruimen tijd eer men den firmanaam had gevonden aangezien deze op deur noch muur vermeld stond. Vooral aan den overkant ,van de gracht heeft een talrijk publiek door de wijd geopende en ge bakerde deuren het blusschingswerk gadegesla gen. VERONGELUKT FRANSCH POSTVLIEGTUIG GEVONDEN Be bemanninguit drie koppen bestaandeomgekomen. Toulouse Men heeft in de hergen ten Zui den van Mazamet het postvliegtuig gevonden, dat de dienst onderhield tusschen Le Bourget en. Toulouse. Gisterochtend is het in een storm ge raakt en tegen de bergrotsen te pletter gevlogen De uit drie koppen bestaande bemanning werd bij het ongeluk op slag gedood. De mail, welke aan boord van het toestel was. is terecht, daar het vliegtuig wel vernield werd, maar niet in brand geraakte.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1