De Olympische Spelen Het Athletiektournooi Osendarp de Dinsdag 4 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10033 bronzen medaille Derde op de 100 Meter hardloopen KRACHTSPORT. De 100 meter voor dames De eerste wedstrijden van het voetbaltournooi De uitslag op de 100 meter Jesse Owen s wereldrecord niet erkend De Bilt seint BERLIJN. De tweede dag der Olym pische Spelen is voor de Hollanders een hoogtepunt geworden. In het meest omstreden nummer der athletiekwed- strijden, de 100 meter sprint, is Osen darp als derde geëindigd achter de Ame rikanen Owens en Metcalfe. Niemand heeft van Osendarp ver langd dat hij dit nummer zou winnen, maar allen hoopten voor hem een plaats je in de finale, daarmede was men voor- loopig tevreden. Maar de kranige Ha genaar heeft de tanden extra op elkaar gezet: geen drie Amerikanen op de eer ste plaatsen, was zijn parool en hij sloeg Wykoff op overtuigende wijze. Nederland heeft een Olympische me daille behaald, weliswaar een bronzen, maar een die, in het kader van deze sprintersélite gezien, eigenlijk van goud is. Osendarp heeft er voor gezorgd als eer ste maar wij hopen niet als laatste dat onze vlag aan een der drie Olympi sche masten kwam. Het was een ontroerend moment, toen naast de Stars en Stripes het rood-wit- blauw omhoog ging. En toen de speaker het eindresultaat voorlas, de „Cérémo nie protocolaire olympique" aanving, ging er een donderend gejuich op uit de massa der tienduizenden bij het bekend worden, dat de Nederlander direct ach ter de twee Amerikanen op de derde plaats beslag had gelegd en daarmede tevens getoond had, Europa's snelste sprinter te zijn. Van de overige Nederlanders kunnen wij met uitzondering van Van Beveren minder goed vertellen. De laatste wist zich niet voor den eindstrijd te plaat sen, doch dit hadden wij ook niet van hem verwacht. De Hollandsche meisjes bleven ech ter op de 100 meter aanmerkelijk bene den haar vorm. Zij werden direct in de series uitgeschakeld. Helen Stephens liep daarbij de 100 meter in 11,4 sec. en in de halve finale in 11,5 sec. De wijze waarop dit geschiedde was zoo overtui gend dat de zege in den eindstrijd wel ke morgen, dus vandaag, geloopen wordt haar niet zal kunnen ontgaan Onderhoud met de heeren Lotsy en Korver. Berlijn, 3 Aug. (Bijz. dienst A.N.P.) Vanzelfspre kend heeft de prachtige prestatie van Osendarp op de 100 meter in het Hollandsche kamp groot en thousiasme verwekt. Osendarp werd na afloop van alle kanten gefeliciteerd. Des avonds in het Olympische dorp was de stem ming natuurlijk buitengewoon opgewekt. Maar toch heeft de chef de mission Karei Lotsy zeer te recht de domper op de feestvreugde gezet. Hij heeft in „Kaiserslautern" de athleten bij el kaar geroepen en hen daarbij gewezen, dat van feest vieren nog geen sprake is, omdat de 200 meter voor Osendarp en van Beveren morgen, dus vandaag, voor de boeg staat en last but not least ook de 4 X 100 meter nog op het programma staat. In het Olympische dorp spraken wij den heer P. Korver, coach van de athletiekploeg, die met Lotsy samen eigenlijk de leiding der athleten heeft. Wij zullen er uit halen, wat er uit te halen is, aldus de heer Korver, de knie van Osendarp is afge schreven, hij loopt geweldig. Lotsy is een leider zonder weerga, inplaats dat wij met de bussen naar en van het Olympisch dorp gaan, brengt hij ons met zijn eigen wagen naar het stadion om den tocht zoo kort mogelijk te doen duren, terwijl een wagen toch nog altijd geriefelijker is dan een autobus, Het is logisch, dat wij de athleten zooveel mogelijk bui ten de sfeer van het stadion houden, waar het en thousiasme niet van de lucht is waar onze athleten zoo gemakkelijk uit hun concentratie kunnen wor den gebracht. Nu zullen wij eerst, aldus de heer Korver, zien wat Osendarp en van Beveren op de 200 meter in de series verrichten. Zij zullen in vorm zijn, ongetwijfeld. Mocht het onverhoopt niet het ge val zijn, dan zullen zij uit de kwart finales worden teruggetrokken om hen geheel te sparen voor de 4 X 100 meter estafette. Maar vertelt u nu eerst eens, aldus zeiden wij, van de 100 meter van vanmiddag. De series zijn gemakkelijk gewonnen, doch in de kwart eindstrijden zei Osendarp al te gen mij, antwoordde de Nederlandsche coach, dat deze zoo sterk bezet was. En toen volgde de halve eindstrijden en dit waren 12 loopers van extra klasse. En dat Osendarp in den eindstrijd derde werd, welnu, het is duidelijk, dat dit voor het kleine Holland een feno menale prestatie is geweest. Wij zijn, vervolgde de heer Korver, de heer Lotsy en ik, na de halve eindstrijden bij Osendarp in de kleedkamer geweest. Tinus, hebben wij gezegd, je kunt 3 worden. Je moet niet vergeten, dat Wykoff een oude rot is van 1928 en Borchmeijer is ook niet een van de jongste meer. Bovendien zal Strand- berg niet zoo heel veel kunnen prestecren omdat hij in de halve finale een dijspiertje heeft verrekt. Jij bent jong, jouw spieren zijn dus beter dan die van de oude rotten, jij kunt dus derde worden. En toen heeft Osendarp de tanden op elkaar ge zet. Hij is snel, hij is sterk, maar hij heeft ook een wil. En deze laatste heeft tenslotte over Wykof ge zegevierd. Tenslotte vroegen wij den heer Korver nog zijn opinie over de prestaties der Nederlandsche dames. Wij wezen er op, dat mej. Koning en mej. de Vries, 12.9 en 13 sec. hadden geloopen en dat dit toch bo ven haar normale tijden was. Dit moet u geheel wijten aan de weinige interna tionale routine, die onze dames nog hebben. De da- mes-athletiek in Nedefland staat nog geheel in de kinderschoenen. Dan spelen de zenuwen een groote rol en zij komen eigenlijk moreel geslagen aan den start. De moed zinkt haar in de schoenen en daar door gaat het niet soepel, doch integendeel zeer stroef. En wat tenslotte Houtzager betreft, hij is uitgezon den om internationale routine op te doen. Inderdaad hij heeft de grens van 46 meter bij het kogelslingeren niet gehaald, doch niettemin heeft hij reeds heel veel geleerd, juist van de andere athleten. De Zweed Warngard werkt reeds enkele dagen tezamen met hem op. Hij is derde geworden vandaag en dat be wijst toch wel, dat Houtzager een goed voorbeeld aan hem heeft. Maar nu, aldus besloot de heer Korver, het onderhoud, gaan wij tot de 200 meter over. De heer Lotsy enthousiast. In de hallen der nationen liepen wij ook nog den heer Lotsy tegen het lijf. Ook hij was opgetogen over het groote succes van Osendarp. En weet u, al dus de heer Lotsy, wie ook zoo buitengewoon enthou siast was Dat was Kreigsman, de vroegere coach van de Nederlandscheathleten; Al had zijn eigen land genoot nu verloren, hij gunde het onze jongens zoo bijzonder graag. En vond u het niet sympathiek van Lewald en de Baillet Latour, dat zij Osendarp tijdens de ceremonie protocolair nog eens extra feliciteer den? en Osendarp hartelijk op de schouders klopten? Beiden gunden het den Hollandschen athleet gaar ne. Al was het maar om den Amerikanen te laten zien, dat ook in Europa nog sprinters van extra klas- De thans 20-jarige Osendarp begon eerst in 1933 intensief de athletiek te beoefenen. Hij werd in dat jaar junioree-lid van de Haagschc voetbalvereeni- ging V.U.C. Hij kwam direct op de 100 M. uit der kampioenschappen van de K.N.A.U. en plaatste zich derde achter Berger en Jansen. Eind Decem ber werd Osendarp lid van de Haagschc athletiek- vereeniging „De Trekvogels" en wijdde zich daarna geheel aan de athletiek. Hij startte in Engeland, waar hij vierde werd op de 100 meter en in het zelfde jaar eindigde hij achter Berger zoowel op de 100 als op de 200 meter in de kampioenschappen. Te Turijn, tijdens de Europeesche kampioenschap pen, trad de Hagenaar plotseling sterk op den voor- BESLISSING GEWICHTHEFFEN HALF ZWAARCBWICHT Berlijn 3 Augustus (bijz. dienst A.N.P.) De Fransche gewichtheffer Louis Hostdn, olym pisch kampioen van 1932, half zwaargewicht, is er wederom in geslaagd beslag te leggen op den gouden medaille Hij noteerde 372.5 kog. drukken 110 kg. trekken 117,5 kg., stooten 145 kg. Tweede werd E. Deutsch (Duitschland) met 365 kg. (105 110. 150 kg.) Als derde eindigde Wasdf Ibrahdm (Egypte) met 360 kg.- Hierboven zien wij den Eguptenaardie met groot gemak twee volwassen jongens in de .1 toalct Nieuw wereldrecord van Helen Stephens. De 100 meter hardloopen dames bracht in de tweede serie al direct een nieuw wereldrecord van de groote favoriete in dit nummer, Helen Stephens, Zonder de minste moeite won zij met meters voor sprong op haar naaste concurrente Dolson (Cana da). Wat Owens bij de heeren op de 100 meter is, blijkt deze Amerikaansche bij de dames te zijn. Ook Hierboven, Helen Stephen, de 17-jarige dochter van een Amerikaanschen farmer, de snelste loopster ter wereld. zij liep met groote soepelheid, snel, met groote pas sen, in voor dames uitstekenden stijl. Haar tijd be droeg 11.4 sec. Een nieuw wereldrecord, maar in ieder geval ook een nieuw Olympisch record. Het merkwaardige is, dat het officieele wereldrecord op naam van Stella Walsh (Polen) staat met een tijd van 11,8 sec., gevestigd in 1933. Op 9 Juli van hét vorig jaar liep Helen Stephens te Kansas City '11,6 sec., ja zelfs op 14 Juni 1.1. te St. Louis 11,3 sec. Het record van 11,6 sec, zal waarschijnlijk wel er kend worden, dat van 11,3 sec. niet. Het is echter de vraag, of de tijd van heden 11,4 door de I.A.A.F. gehomologeerd zal worden. Immers, de loopsters hadden een sterken wind in den rug, o.i. even sterk als Zondag, toen Owens zijn 10,2 sec. noteerde. De tijd van Owens werd niet als record erkend, waaruit wij zouden kunnen concludeeren, dat dit ook wel niet met de prestatie van het Amerikaansche meisje het geval is. Hollandsche meisjes beiden derde. Onze beide Nederlandsche 100 meterloopsters heb ben zich niet voor de halve eindstrijden kunnen plaatsen. Beiden eindigden in haar serie als derde. grond. Hij werd vijfde op de 100 meter en derde op de 200 meter. Voorts liep Osendarp toen in de 4 x 100 meter estafette mee. Nederland werd toen derde in de finale en met een tijd van 41.5 sec. werd het Nederlandsche record verbeterd. Aan het eind van het seizoen 1934 liep Osendarp nog in Zweden, waar hij de 100 en 200 meter won en in Parijs, waar hij tweede werd achter Borchmeijer. In den winter van 1934 op 1935 trainde hij eiken Zondag te Amsterdam onder lei ding van Kossak. In 1935 viel het eerste groote suc ces: Osendarp werd bij de A.A.A.-kampioenschap- pen eerste op de 200 yards en tweede op de 100 yards. Ook de beide titels van Nederlandsch kam pioen, 100 en 200 meter kwamen toen op zijn naam te staan. Succes op succes volgde. Zweden bracht hem dat seizoen lauweren, in Dusseldorf won hij de 100 en 200 meter en liep in de Nederlandsche es tafette ploeg mee, waarbij een nieuw Nederlandsch record werd gevestigd van 41.4 sec. Wat Osendarp presteerde. In den winter 19351936 trainde Osendarp twee maal per week onder leiding van Korver te Amster dam. Hij won dit seizoen de 100 yards in Engeland en met de nationale ploeg de 440 yards estafette. Beide Nederlandsche titels kwamen weer in zijn be zit. Vooral de tijd op de 200 meter was fraai, n.1. 21.1 sec., waarmede het Ned. record geëvenaard werd. De jeugdige Tinus Osendarp heeft dus in enkele jaren tijds wel een zeer succesvolle athletiek-loop- baan bereikt. Italië wint van de Ver. Staten en Noorwegen van Turkije. Berlijn, 3 Augustus (bijz. dienst A.N.P.) In den vooravond zijn de eerste wedstrijden uit het Olympische voetbaltournooi gespeed. In het Momsen stadion vond bij regenachtig weer de ontmoeting Noorwegen-Turkije plaats. Het bezoek was wel zeer matig. De wedstrijd ein digde met een 4-0 overwinning voor Noorwegen. In het poststadion bestreden de Italianen en de Amerikanen elkaar. Hier waren 5000 toe schouwers aanwezig. De met groote geestdrift spelende Italianen waren vrijwel den geheelen wedstrijd in de meerderheid, maar doeiverdedi- ger en backs der Amerikanen verdedigden zoo star, dat succes voor de Italianen in de eerste speelhelft uitbleef. Zoo kwam de rust met blanco stand. Negen minuten na de hervatting eindelijk slaagde de Italiaansche rechtsbuiten er in. den Amerikaanschen doel verdediger te passeeren. Na een botsing met den Amerikaanschen midden voor werd de Italiaansche linksback uit het veld gezonden. Er werd niet meer gedoelpunt, zoodat Italië met 1-0 won De uitslag van de 100 m. hardloopen was: 1. Owens (V.S.) 10.3 sec.; 2. Metcalfe (V.S.) 10.4 sec. 3. Osendarp (Nederland) 10.5 sec.; 4. Wykoff (V.S.) 5. Borchmeyer (Duitschland), 6. Strandberg (Zweden) De volgorde bij den start was: Owens, Strandberg, Borchmeyer, Osendarp, Wykoff, Metcalfe. Voor dit zoo belangrijke nummer heersehte in het anders zoo roezemoezige stadion doodsche stilte. De loopers maakten zich gereed. Starter Miller gaf het sein. Een prachtige start. Maar dadelijk namen de drie Ame rikanen de leiding. Owens en Metcalfe namen een kleinen voorsprong, terwijl Osendarp op ongeveer an- dcrhalven meter achter Wykoff zat. Zoo bleef het tot ongeveer 50 m., toen wij Osendarp plotseling za gen inloopen. Op 20 meter voor de finish lagen bei den gelijk, met zijn onverzettelijken wil gooide onze landgenoot zich naar voren: lag op 10 meter voor de finish een halven meter voor en wist deze te behou den. Osendarp derde achter Owens en Metcalfe. Hoewel de uitslag niet. direct bekend gemaakt werd, zag toch een ieder, dat Osendarp derde was geworden. Hij zelf sprong een meter in de lucht, de landgenooten ook op de deelnemerstribune zwaaiden met hun petjes. Lotsy, Quarles van Uf- ford en Wagener, die op een andere tribune waren gezeten, juichten enthousiast over het welverdien de succes van den Hagenaar. En toen kwam na een kwartier de ceremonie pro- tocolaire. Owens, Metcalfe en Osendarp gingen naar het kleine podium voor de eeretribune. Owens mid den in, geflankeerd door Metcalfe en Osendarp. En terwijl de speaker de uitslag bekend maakt en al len zich verhieven voor het Amerikaansche volks lied, ging aan de kleinen mast ook het rood wit blauw omhoog, tot groot enthousiasme van het pu bliek. die den Europeeschen prijswinnaar in dit zoo belangrijke nummer hartelijk toejuichte. Er stond te veel wind. Berlijn. Naar wij vernemen, kan het wereld record van den Amerikaanschen neger-hardlooper Jesse Owens, dat hij Zondag vestigde, door de 100 meter in 10.2 seconden te loopen, niet worden er kend, daar gebleken is, dat de loopers begunstigd werden door een sterken wind in den rug. Verwachtng: meest matige w. tot n.w. wind, zwaar bewolkt met tijd. opkl., waarschijnlijk enkele regenbuitjes, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: opklarend en af nemend buiig. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 761. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 15 gr. C. is 59 gr. F. TERLEP's LIKDOORNTINCTÜUR. VERHOOGT UW LEVENSLUST BIJ T UUR! Prijs per flacon f0.35 - Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ. Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103. SC HAGEN.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5