Van het Olympisch front Amerika haalt vier gouden medailles op één dag Nieuwe successen De val der records Woensdag 5 Augustus 1936. 5CHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10034 der Nederlandsche Sprinters Nieuw Olympisch record discuswerpen dames Een bijzonder spannende strijd was ook de beslissing voor de 400 meter horden, waarbij de Amerikaan Hardin verreweg de sterkste blijkt te zijn en Olympisch kampioen werd. Het drietal Finnen, dat in de 10.000 M. hardloopen na een sensationeele race op drie medailles beslag legde. Links de Olymp. kampioen Salminen; rechts van hem zijn landgenooten Askola en Iso-Hollo. EEN FENOMENALE SPRONG. De beslissing in het nummer versprin gen is buitengewoon belangwekkend ge worden, doordat Owens 8.06 meter ge sprongen heeft. Nog niet zoo lang geleden achtte men de 8 meter onbereikbaar, doch dfeze geweldige Amerikaansche sprinter en springer heeft aangetoond, dat de 8 m. wèl gepasseerd kan worden. Het we reldrecord staat zelfs met 8.13 op zijn naam. GISELA MAUERMAYER. Berlijn. Mej. Jadwiga Wajsowna (Polen) verbe terde gistermiddag bij het discuswerpen voor dames het Olympisch record met een worp van 44.69 meter. Het oude record stond op naam van de Amerikaan sche Copeland met 40.56 M., gevestigd in 1932. Enkele minuten later wierp de bekende Duitsche wereldrecordhoudster Gisela Mauermayer den discus echter nog verder en bracht het Olympisch record op 47.63 meter. OWENS VESTIGT NIEUWE OLYM PISCHE RECORDS OP 200 M. EN TEVENS EEN NIEUW WERELD RECORD BIJ HET VERSPRIN GEN MET 8.06 M. NIEUW EURO- PEESCH RECORD VAN DEN DUITSCHER LONG BIJ HET VER SPRINGEN. HELEN STEPHENS LOOPT DE 100 M. IN DEN NIEU WEN OLYMPISCHEN RECORD TIJD VAN H.5 SEC. B e r 1 ij n, 4 Aug. (Bijz. dienst A.N.P.) De inschrijvingen van de sterkste athleten voor de Olympische Spelen, die momenteel gehouden worden, waarborgen op alle num mers grooten strijd en een direct gevolg daarvan is, dat recordsverbeteringen eenvou dig niet van de lucht zijn. Vrijwel op alle nummers is de techniek zoover vooruitge gaan, dat men inderdaad prestaties beleeft, die aan het on geloof elijke grenzen. En de vraag, die ons in dit verband natuurlijk het meest interesseert, is hoe de Hollandsche deelne mers zich houden in dit meer dan sterke interna tionale milieu. Wij zijn nog allen vol vreugde over de prachtige prestatie van onzen nationalen sprinter Osendarp, die Maandag voor ons land een Olympische medaille 'wist te winnen. Vandaag kwam deze kampioen weer in-het strijdperk en wel op een nummer, waarvan men zegt, dat het hem het beste ligt: de 200 M. sprint, Osendarp had het alles behalve gemakkelijk tegen zijn Amerikaanschen tegenstander, maar zijn 1 tijd bewijst hoewel hij als tweede aankwam dat een nieuwe Olympische medaille voor den Hol lander geenszins tot de onmogelijkheden behoort. Hij plaatste zich in de halve finale, evenals onze land genoot Van Beveren, die zijn serie op keurige wijze won. Wederom dus geen slecht resultaat voor de Hollanders. Minder geslaagd was het optreden van de Holland sche dames in het nummer discuswerpen. De dames Niessink en Koopman konden inderdaad niet tegen haar buitenlandsche collega's op en werden dan ook reeds in de voorronde uitgeschakeld. Maar op slot van rekening mogen wij ook weer niet te veel verwachten -In ieder geval heeft Osen darp weer kans op een prijs. De fameuze buitenlandsche deelnemers hebben weer prachtige resultaten bereikt en vooral de Ame- rikaan Jesse Owens wordt het enfant cheri van het publiek, omdat zijn kunnen werkelijk ongeloofelijk is. Op de 200 M. vestigde hij een nieuw Olympisch record met 21.1 sec. en bij het verspringen bracht hij het Olympische en wereldrecord op S.C6 M. Het was eveneens een Amerikaansche, Helen Ste phens, die onbetwist haar meesterschap toonde op de 100 M.. dames en en passant even 'n nieuw Olympisch I récord aan de respectabele Amerikaansche lijst toe voegde. Rest ons nog te vermelden dat de Duitsche Gisela Mauermayer bij het discuswerpen weliswaar haar wereldrecord niet benaderde, maar het toch tot een niéuw Olympisch record wist te brengen. Osendarp en Van Beveren in de halve eindstrijden. Van Beveren en Osendarp zijn er beiden in ge slaagd de halve eindstrijden te bereiken en dit ge schiedde op een wijze, die.het vertrouwen wettigde, dat zij zich oók éulirpl'aafsje vtfoï 96' tinaleZullen weten te veroveren: Dekwartcindstrijden wérden in vier series geloo- >pen telkenmale gingen drié naar de halve eindstrij den over. Uit de eerste kwartfinale kwamen Orr (Canada), Haenni (Zwitserland) en Packard (V. Sdie resp. tijden van 21,2 sec., 21,3 en 21,3 sec. noteerden. In de tweede kwartfinale startten resp, in deze volgorde: Theunissen (Zuid-Afrika), Hofmeister (Ar gentinië), Fangoudis (Griekenland), Van Beveren (Nederland), Faniguchi (Japan) en Humber (Cana da.) Van Beveren startte uitstekend, liep in den bocht op de drie voor hem liggende deelnemers aanzienlijk in en bij het ingaan van de laatste 100 meter lag hij gelijk met de anderen, Het werd een fraaie race op het laatste gedeelte, waarbij Van Beveren 60 meter voor de finish een aanzienlijken voorsprong wist te verkrijgen en met een tijd van 21.7 sec. als eerste door de finish ging. Tweede was Theunissen (Zuid-Afrika) met 21.9 sec. en derde Humber (Canada). Deze drie komen in de halve eindstrijden. In den derden kwarteindstrijd liep Owens mee en zonder eenige moeite werd hij eerste met 21.1 sec. Meters'waren de anderen achter. Zijn tijd bedroeg 21.1 sec., hetgeen hij vanmorgen ook reeds had laten noteeren. Met hem gingen naar den halven eindstrijd Macphee (Canada) en Grimbeek (Zuid-Afrika). De grootc krachten op dit nummer zijn Osendarp, Robinson, Owens, Orr, Haenni en Packard, deze zes loopers zullen waarschijnlijk wel in den eindstrijd komen. En zou Osendarp dan wederom kans heb ben op een derde plaats, ja wellicht op een zilveren medaille? Morgen zullen eerst de halve eindstrijden worden geloopen en in den laten namiddag de finale. Helen Stephens Olympisch kampioene 100 meter. Dan werd begonnen met den eindstrijd ICO meter voor dames. De start van vrijwel alle deelneemsters was wei nig snel. De wereldrecordhoudster Stephens had even tijd noodig om naar voren te komen, maar toen liep ze snel uit. Ze won onbedreigd. De winnares van de 100 meter dames in Los Angeles, die daar een nieuw Olympisch record vestigde met 11.9 sec. liep even eens uitstekend. De Duitsche dames Dollinger en Krauss, die men een goede kans had gegeven op de tweede plaats bleven ver achter de Poolsche. Na vin- nigen strijd met haar Iandgenoote Dollinger, werd mej. Krauss derde. Ook nu hadden de loopsters den wind in den rug. Helen Stephens die den vorigen dag een nieuw re cord met 11.4 sec. had gevestigd, bleef ook thans be neden haar ouden recordtijd. Zo noteerde 11.5 sec., Mej. Walasiewicz (Polen) leverde eveneens een uit- nemden prestatie door de baan in 11.7 sec. te loopen. Ook no. 3, mej. Krauss, bleef met 11.9 sec.beneden de 12 sec. De resultaten van dezen 100 meter loop zijn wel bijzonder fraai. Vierde werd mej. Dollinger, vijfde mej. Rogers en 6e mej. Albuss. Helen Stephens is verreweg de beste korte afstandsloopster dei- wereld. Zij woont te Ful- ton in den staat Missouri. Haar vader heeft een groo ten farm. Behalve door haar snelheid valt zij ook door haar lengte op, zij is nl. 1.80 meter groot. Discuswerpen dames. In het nummer discuswerpen dames kwamen ook twee Hollandsche dames uit, A. Niessink en J. Koop- mans Mej. Niessink wierp niet slecht en bleef in de eerste serie met een worp van 31.03 meter boven de prestaties van verschillende harer tegenstanders. Mej. Koopmans was iets minder. Zij wierp toch 30-03 meter. Beide Hollandsche deelneemsters bleven aanmerkelijk beneden het Nederlandse# record, dat met 38.19 meter op naam staat van mej. Pels. Reeds in de eerste serie moest het. oude Olympische .aecord van mej. Copeland (V.S.) met 40.56 meter er '^aan geleoven.v Mej. Wajsowna Polen).- braqfrt dit, record met een prachtigen worp op 4Ï6Ö metei'. Bang,' •zou dit-record, evenmin bestaan, want de Duitsche. wéreldrecordhöudstcr Gisela Mauermayer slaagde er in het zoojuist door haar collega gevestigde record weer te verbeteren tot 47.63 meter. Het spreekt vanzelf, dat de wereldrecordhoudster Gisela Mauermayer onbedreigd de sterkste was. Zij 'zegevierde in den nieuwen record-afstand van 47.63 meter. Tweede werd mej. Wajsowna (Polen) met '.46.22 meter, derde mej. Mollenhauer (Duitschland) met 39.80. 400 Meter horden. De middagwedstrijden begonnen met de eerste demi-finale 400 Meter horden. De groole favoriet voor dit interessante loopnummer, de Amerikaan Hardin, startte op de buitenbaan. Met groot gemak won hij deze serie in 53.2 sec. White (Philippijnen) volgde op de tweecle plaats. De derde plaats scheen door den Amerikaan Shofield te worden bezet, maar op het laatste moment kwam de Griek Mandikas in feilen eindspurt naar voren. Ongeveer tegelijkertijd met Shofield ging hij over de eindstreep, waarbij de Griek neerviel. Door twee juryleden ondersteund, werd hij naar den kant gebracht. De jury van aan komst had geen verschil kunnen constateeren, zoo dat de foto moest beslissen. Deze wees uit, dat Man dikas derde was. De finale van de 400 M. horden. In de finale kwamen aan den start Hardin (V. S.), White (Philippijnen), Mandikas (Griekenland), Patterson (V. S.), Loarring (Canada) en Padilha (Brazilië). Doodstil was het aan den start en star ter Miller wachtte langer dan gewoonlijk met het schot. Maar toen waren de loopers dan ook prachtig weg. De geweldige Amerikaan Hardin nam vrij spoe dig een voorsprong, in zooverre dat te constateeren was, maar bij het uitgaan van de bocht op het rech te einde waren Loarring (Canada) en White (Philip pijnen) hem vrijwel opzij. Een moment dachten wij zelfs, dat de Amerikaan in den aanvang teveel ge geven had, maar met een laatste krachtsinspanning slaagde Hardin er toch in als eerste de eindstreeprte passeeren. Loarring leverde op het laatste stuk rjog eeh hevigen strijd mét White, welke op'de laatste meters ten gunste van Loarring werd beslist, Har- din's tijd was 52,4 sec., aanmerkelijk boven zijn eigen werelrecord van 50.6 sec. Vermeldenswaard is ook, dat Hardin dit nummer eveneens bij de spelen in Los Angeles won. De tijd van Loarring was 52.7 sec. Derde werd de Philippijn White in den tijd van 52.8 sec. Prachtige strijd op de 800 meter. In de finale 800 meter werd een prachtige strijd geleverd. Het was een zeer fel geloopen race, welke eerst in de laatste 20 meter werd beslist. De Cana- deesche neger dr. Ph. Edwards, die in '32 in Los An geles de derde plaats had bezet, scheen vast beslo ten ditmaal te zegevieren. Direct nam hij den kop en oWsushrd vj'd.cmfwmfwmwfijmijBxka(hx dPcka Daarna ging zijn kleurgenoot, de Amerikaan Woodruff hem voorbij Edwards wist echter opnieuw aan den kop te komen. Tot de laatste ronde behield hij zijn voorsprong, maar toen suprtte Woodruff hem voorbij. De Amerikaansche neger bleek te sterk voor zijn tegenstanders en met 3 a 4 meter voorsprong werd hij eerste. Edwards kon op het laatst het tem po niet meer bijhouden. De Italiaan Lanci ging hem voorbij. Beide loopers raakten elkaar aan, waarbij de Italiaan heftig protesteerde. Op het laatst werd Ed wards nog door den Pool Kucharski bedreigd, maar de zwarte doctor wist voor te blijven. De uitslag is: 1. Woodruff (Ver. Staten) 1 min. 52.9 sec.; 2. Lanci (Italië) 1 min. 53.3 sec.; 3. Edwards (Canada) l min. 53.6 sec. De Engelschen, die steeds op dit nummer den toon hadden aangegeven, waren door McGabe in den eind strijd vertegenwoordigd, die op een der laatste plaat sen eindigde. Het wereldrecord staat met 1 min. 49.7 sec. op naam van T. Hampson (Engeland), die dit record in 1932 te Los Angeles vestigde. Hampson, die onderwijzer is, kon aan deze spelen niet deel- De 100 meter voor dames Helen Stephens Olymp. kampioene. De eindstrijd 100 M. voor dames brengt een schit terende overwinning voor de Amerikaansche mej. Stephens. Als men niet had geweten dat dit een be slissing voor de 100 M. dames was, dan zou men dit stellig aan de winnares en haar stijl niet hebben kunnen - ontdekken. .Zij heeft niets vrouwelijks in haar- voorkomen, noch in haar wijze van loopen. Zij is echter bijzonder snel en heeft daarmede Amerika een gouden medaille bezorgd. Met 3 M. voorsprong won zij in 11.5 sec. De Poolsche Walasiewickz liep elegant en los,, doch iets minder snel. Juist dat laatste geeft den door slag. Zij werd tweede in 11.7 sec. De Duitsche mej. Krauss, 2 M. achter de Poolsche, werd derde in 11.9 sec. HELEN STEPHEN.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5