De mijnontploffing in Yorkshire Het ongeval op de Reede van Texel Alkmaarsche Kaasmarkt De thuiskomst van Osendarp Tegen het gevaar uit het Oosten Douane slaat een goeden slag Autosloopers en omzetbelasting Wat voor Weer wordt het Het auto-ongeluk bij Ede Uit onze Omgeving. Dc markt was stuk en lager. De hoogste prijs lag met f 19.50 juist één gulden onder die van Vrijdag j.1. Er gingen daartegen enkele stapels van de hand en in doorsnee kan men zeggen, dat de heele markt een gulden lager was. Exportkaas van goede kwaliteit noteerde om de f 19.—, consumptie kaas ging voor f 17.— ad f 18.—. Stapels, die lager noteerden, vertoonden afwijkingen. Een uur na het begin scheen het even op te leven, maar de prijzen liepen per slot van re kening niet omhoog. Zoowel de koopers, die aanvankelijk nog lager hadden gewild, als de markters pasten zich aan den toestand aan en alles was vrij spoedig geruimd. Er was zeer veel bezoek, meer dan we er ooit hebben gezien. Dat men de toeristen bij het wegen toelaat, is een faciliteit, welke zoowel door koopers als verkoopers ongaarne wordt gezien, doch daaraan schijnt niets te doen te zijn. Dat het publiek zich heden af en toe in drommen tusschen de stapels be gaf, is echter ten eenen male ontoelaatbaar. De handel ondervindt er groote hinder van en de politie behoort er voor te waken, dat dit een volgende week niet weer gebeurt. Dinsdag a.s. feestelijke rit door Den Haag. Den Haag. Met den trein, welke Dins dag a.s. te 22.54 uit Berlijn aan het Staats spoor alhier arriveert, zal Tinus Osendarp, de snelste blanke ter wereld, die te Berlijn zoowel op de 100 als op de 200 M. de derde prijs behaalde, in den Haag terugkeeren. Hij zal door zijn-vereeniging, de athletielc- yereeniging „De Trekvogels" officieel wor den ontvangen. Op het station zullen de le- den van „De Trekvogels" hem een hulde brengen, waarop hij vervolgens in een fees telijke rit door de stad naar zijn woning aan de Hoornbruglaan 61 te Rijswijk zal worden gebracht. NIEUWE JEUGDBOND IN OOSTENRIJK. Wcenen, 7 Aug. (ANP) De Christelijk Sociale Reichspost deelt mede, dat een officieele Oostenrijk- sche' jeu^dfebfidin het leven zal worden geroepen onder den naam „Oesterreichisches Jungvolk". Hier naast zullen evenwel de katholieke jeugd vereenigin- gen en de jeugdvereeniging van de Ostmaerkische Sturmscharen en Heimatschutz blijven bestaan. Hongarije vormt een dam. Boedapest. In een vergadering in het na den .val van de communistische raden regeering ge stichte „Witte Huis" verklaarde aartsbisschop Josef Franz, dat de nationale idéé in vele landen van Europa thans wordt bespot. Vele landen kokettee- ren met Sovjet Rusland uit handelsoverwegingen en wedijveren wie de grootste leveringen aan de Sovjets mag geven. De bisschop besloot zijn rede niet de woorden, men moet de wereld bewijzen, dat Hongarije ook nog heden de sterkste dam is tegen het gevaar uit het Oosten. Auto met smokkelwaar waargenomen en achterhaald. 'Terne uzen. Gisternacht werd door de kom miezen aan de Oudcnburgsche sluis een verdachte auto waargenomen. De bestuurder van de auto slaagde er aanvankelijk in ondanks op hem gerich te schoten aan zijn achtervolgers te ontkomen, doch hij was herkend en werd nog in den loop van den nacht opgespoord en -voor den inspecteur geleid, te genover wien hij bekende zich aan smokkelen te hebben schuldig gemaakt. De auto benevens een groote hoeveelheid suiker, boter, olie en vetten werd in beslag genomen. at ï:j Geïllustreerd spreekwoord. De uitersten trekken elkaar aan. GROOTSTE MIJNRAMP IN ENGE LAND SEDERT SEPTEMBER 1934. MEER DAN ZESTIG ARBEI DERS BEDOLVEN. Alle hoop redding opgegeven Zooals reeds in het kort gemeld, zijn bij de ontploffing in de Engelsche Warncliffe-mijn bij Barnsley in Yorkshire 63 mijnwerkers bedolven. Het is de grootste mijnramp welke sedert September van het jaar 1934 in Engeland is voorgevallen. Reeds spoedig waren 21 afschuwelijk ver minkte lijken geborgen. Artsen en redders, die in de mijn zijn af gedaald, verklaarden bil hun terugkeer aan de oppervlakte, dat hoogstwaarschijnlijk alle 63 ingesloten mijnwerkers bij de explosie om het leven zijn gekomen. Honderden vrouwen, kinderen, bloedverwanten en vrienden der slachtoffers, die geduldig op berichten omtrent de vermisten gewacht hebben, vrijwel steeds in deri stroomenden regen, zijn 's avonds doornat huiswaarts gekeerd. Het was niet noodig, vrijwilligers op te roepen voor het bergingswerk, aangezien arbeiders uit de mijn en mijnwerkers uit de naburige mijnen, zich in grooten getale ^hebben aangemeld, om pogingen te doen hun kameraden te redden. De geredde mijnwerker, die, naar men eerst ge loofde, aan de bekomen verwondingen was overleden, blijkt nog in leven te zijn. Zijn toestand is lichtelijk beter geworden, ofschoon hij nog niet tot bewustzijn is gekomen. Alle hoop opgegeven, Londen. Vrijdagmiddag. Alle hoop is thans op gegeven nog een van de 57 mijnwerkers, die door de ontploffing in den Wharncliffemijn werden ge troffen, levend te redden. De oorzaak van het onge luk Is nog niet bekend, doch een officieel onderzoek zal worden ingesteld. De mannen, die zich vrijwillig aanboden hun opge sloten kameraden te redden hebben schitterend werk geleverd. Hun arbeid werd bemoeilijkt door 't gas, dat in de gangen hing en de ijzige koude, welke door nog niet opgehelderden oorzaak beneden heerschte. Dc redders moesten van dekens en heet- waterkruiken worden voorzien. De koning heeft een boodschap gezonden, waarin hij zijn droefheid over het ongeluk uitdrukt. Nader wordt gemeld, dat hedenochtend half twee het reddingswerk is gestaakt ,aangezien de redders uitgeput waren. 32 lijken zijn aan de oppervlakte gebracht. Vanmiddag wil men trachten de overige 25 lijken te bergen. HOUDERS VAN AUTOSLOOPE RIJEN UIT ALLE DEELEN VAN HET LAND IN VERGADERING BIJEEN. Men meldt ons: Houders van autoslooperijen in Nederland zijn de zer dagen te Utrecht in vergadering bijeengekomen op initiatief van het Nederl. Centraal Inlichtingen- Bureau „Contact' en ecnige belanghebbenden. Aan den oproep was door velen gevolg gegeven, er waren aanwezig houders van autoslooperijen uit alle deelen des lands. De vergadering was In het bijzonder bijeen geroepen ter bespreking van het vraagstuk Omzetbelastin g, een netelige kwestie voor autosloopers, doordat de fiscus den laat- sten tijd in hen belastingplichtigen meent te hebben gevonden voor de omzetbelasting, door hen te willen aanmerken als fabrikan ten in den zin der omzetbelastingwet. Nadat dc vergadering was geopend door den heer G. A. de Vries te Velp, die daarbij uitvoerig het fioel dezer samenkomst toelichtte, heeft rar. J. M. W. Knipscheer te 's-Gravenhage een uiteenzetting gegeven, waarbij de kansen van een evcntueele proef-procedure onder het oog werden gezien. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door velen gebruik gemaakt. Ten slotte werd besloten tot oprichting van een Bond van houders van Autoslooperijen in Neder land en tot het voeren van een gezamenlijke actie tegen de Omzetbelasting, zoo noodig door het voe ren van een proefprocedure tegen den Staat, waar toe inmiddels de noodige maatregelen zijn getrof fen. Belanghebbenden kunnen zich wenden tot het voorloopig secretariaat der vereeniging, Zeekant 39 te Schevcningen. IN NOORD-CHINA GESPANNEN TOESTAND. Opnieuw gevechten. Peiping. In Noord-China is de toestand gespan nen, sedert generaal Li Sjoe Hsin, die zich in den afgeloopen winter van 6 provincies in Noord-Tsjahar heeft meester gemaakt, een nieuw stuk van Noord- China tracht in te nemen, De troepen van Li Sjoe Hsin hebben tot tweemaal toe een aanval gedaan op de garnizoenen nabij Taoling, in West-Soejoean, doch zij werden teruggedreven, waarbij zij 100 doo- den en 200 gewonden verloren. De troepen uit Soe- joean zijn in allerijl naar de grens gedirigeerd. Telefonische weervoorspelling in de Zweedsche hoofdstad. De gemeentelijke telefoondienst te Stockholm heeft het mogelijk gemaakt, om eenvoudig door het aan slaan van een zeker telefoonnummer automatisch de weersvoorspelling door te geven. Tot dusver kon men telefonisch den tijd vragen, welke automatisch door middel van een gramofoonplaat werd medege deeld. Op dezelfde wijze kan men thans te weten ko wen wat voor weder het zal worden. De eerste tien dagen van de nieuwe installatie moest gemiddeld op 12.400 aanvragen per dag worden geantwoord. Inzake het ontzettende auto-ongeluk nabij Ede, dat gistermorgen heeft plaats gehad en waarbij twee personen om het leven zijn ge komen, (zie ook elders in dit nummer), ver nemen wij nog nader, dat de familie Wilde- boer, die in Amersfoort logeerde, op weg was naar Roermond waar familie zou worden bezocht. De om het leven gekomen mevrouw T. L. WildeboerFrietman was 51 jaar oud en haar dochter mejuffrouw J. W. Wildeboer, 17 jaar. De heer D. van der Kraan, die de auto bestuurde is niet, zooals in het eerste bericht stond, 18 jaar oud, doch 32 jaar. De heer L. Wildeboer, controleur bij de coöperatie de Vooruitgang te Rotterdam, is 43 jaar. Zoo als gemeld werden de beide heeren ernstig gewond. D« verstrooide professor. Zie je nu vrouwtje, deze keer heb ik mijn parapluie niet laten staan. MARINERAAD. OFFICIER VAN DE WACHT HAD HET WACHTSVOLK NIET VOL- DOENDE IN DE HAND. 's Gravenhage. De Marineraad heeft gistermid dag: uitspraak gedaan in de zaak betreffende H.Ms. onderzeeboot O 15, waarvan op 26 Februari jl. de kwartiermeester G. A. Bossers tijdens de vaart van de Noordzee naar de reede van Texel overboord is geslagen en verdronken. Deze zaak werd behan deld in 'sraads openbare zitting van 24 Juni jl. De raad deelt geheel het reeds door den commandant der marine uitgesproken ge voelen, dat de officier van de wacht het wachtsvolk niet voldoende in de hand had. De dienstvervulling zijner ondergeschikten ging te veel buiten hem om. Wellicht is de omstandigheid, dat de officier van de wacht invaller was en dat de geheele bemanning vrijwel nieuw was, daaraan niet vreemd. Voorts wordt als 'sraads oordeel uitge sproken, dat deze officier zich niet heeft overtuigd van de uitvoering van een ge geven order. Intusschen wordt in de uitspraak de aandacht er op gevestigd, dat de raad bovenstaande opmerkin- kingen maakt ter leering, doch niet, omdat i n h e t onderhavige geval bij een juiste dienstopvat- ting van cjen officier van de wacht het slachtoffer nog had kunnen worden gered. Ongetwijfeld ware dan opsporing wel vroeger be gonnen en in het algemeen Is dat zeker van groo ten invloed, doch het is moeilijk aan te nemen, dat Bossers, die in dit koude jaargetijde, terwijl hij zee ziek was. met klompschoenen aan te water viel, nog had kunnen- worden gered, wanneer bijv. een half uur of zelfs een kwartier na het overboord vallen de reddingspogingen waren aangevangen. Dat het overboordslaan niet is gezien, is, met het oog op de omstandigheden aan boord van een on derzeeboot, alleszins begrijpelijk. De maatregelen, door den commandant van dc O 15 getroffen om het slachtoffer op te sporen, zijn alleszins juist geweest. Voor de bedrijven in Zjjpe en Koegras. IV. 'k Heb, evenals U, rondgekeken hoe de grassen zich houden op de landerijen, die in- gemalen worden. Is het niet zoo, dat de mest- en gierplekken van 't vorige Jaar en ook van een Jaar vroe ger blijven leven? En vaak nog frisch groen zien, als de rest geel is? Is het niet zoo, dat vroeg in 't voorjaar de hoogere plekken en de ruggen de beste plok gras hebben (als de bemesting niet vergeten is!)? Is het niet zoo, dat een stuk land, aan den eenen kant hoog en naar den anderen kant afhollend duidelijk verschilt in kleur (grassoorten en onkruid) en in de dikte van zwad? De hoogste kant (1 M, boven peil is heelt wat beter dan de laagste (met water in de greppels). Is het niet zoo, dat de koeien, verweid van hooge naar lagere perceelen soms schreeuwen om voedsel? P. CORRESPONDENTIE. H. t H., N. N. Wij meenen uw ingezonden niet te kunnen plaat sen. De vuile wasch van politieke partijen (van wel ke ook) eigent zich, zoolang het algemeen belang er niet in betrokken wordt, ö.i. niet om te worden be sproken in onze kolommen. (De Red.) SINT MAARTEN Donderdag vergaderde de V.V.V.V. ten huize van den heer Zwakman tot nadere bespreking der fees ten voor de a.s. kermis alhier. Voorzitter opende deze vergadering met een ge past woord, waarna door ontstentenis van den se cretaris en notulen, direct kon worden overgegaan tot behandeling der rekening. Hieruit bleek, dat over 1935 was ontvangen, met bezit f 107.28, uit gaaf f 78.36, alzoo batig saldo f28.92. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Nu- man, Jo. Bruin Jz., en P. Breed, werden allen her kozen. Nu volgde het kardinale puntje en wel, de be spreking wat de jeugd en ouderen op de a.s. ker mis te doen staat. Na eenige bespreking werd vast gesteld dat de jongens van 6—9 jaar op Maandag zullen zakloopen; meisjes van 69 jaar vlag in een stoof steken; jongens van 10—13 jaar behendigheids race per fiets; meisjes van 1013 jaar kruiwagen race. Dinsdag: Heeren van 14 jaar en ouder be hendigheidsrace per fiets; dames (jonge) muilenrace; dames (oudere) waschophangen. De moeite welke was gedaan ter verkrijging van een zweefmolen was nog niet met succes beloond. Men zal echter alles in 't werk stellen om er een te verkrijgen. Hierna werd aan de aanwezigen de lijst gepre senteerd, welke tot f 15 werd volteekend. Hierna sluiting. LANGENDIJK. Naar wij vernemen, hebben de tuinders zeer veel last van de overmatige vochtigheid van het land, tengevolge van de vele regens, welke den iaatsten tijd zijn gevallen. Vooral de erwten lijden er .sterk onder. Deze beginnen in dc schil uit te loopen en ver- toonen hier en daar tamelijk veel ongemak. Zoo volgt de eene tegenslag op de andere. ZUIDSCHARWOUDE. Tot bestuurslid der banne Zuidscharwoude is her kozen de heer P. Berkhouwer alhier. NOORDSCHARWOUDE. Uitstapje. De Geref. Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" hield Woensdag haar jaarlijksch uitstapje, Ti.1. een fietstocht naar Schoorl, Bergen en Bergen aan Zee. Na nog eenigon tijd in Alkmaar vertoefd te heb ben, keerde men voldaan huiswaarts, na een goed geslaagden uitgaansdag. SCHOORL BurgerL stand over de maand Juli 1936. Geboren: Doede, zoon van Doede Bootsma en An na Jeensma; Wilhelmina, dochter van Petrus Op dam en Jacoba van der Peet; Willem Cornelis, zoon van Cornelis Willem Roijaards en Rensina ten Holt te Egmond-Binnen. Gehuwd: Geene. Overleden: Geene. Z I J P E Burg. stand van 31 Juli t.m. 6 Aug. 1936. Geboren: Wilhelmina, d. v. Hendrikus Kooijman en van Klasina Volkers. Thecla Cecilia, d. v. Petrus Dominicus van der Weij en van Maria Smit. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Overleden: Nicolaas de Boer, oud 13 dagen, zoon van Thcodorus de Boer en van Gerardina Rood. W1E RI N GE N Proces-verbaaL Door den heer De Vlieger, technisch opzichter der visscherijen, is proces-verbaal opgemaaktt egen den visscher K. alhier, wegens de aanvoer van een partij paling en aal van 82 pond, waarin zich 83 stuks on- dermaatsche visch bevond. Bovendien werd aan boord van het vaartuig van K. nog 170 stuks on- dermaatsche aal en paling aangetroffen. Burg. stand van 17 Juli t.m. 6 Aug. 1936, Geboren: Nicolette, d. v. P. N. Emmer en G. Hul- scher; Willem Cornelis, z. v. J. Goosen en W. C. H. Hofman; Bart Tjebbe, z. v. J. Boon en B. A. Rui ge; Cornelis, z. v. J. Speur en A. Lont; Nan, d. v. P. Jongkind en J. Steenbergen: Henderika Reina, d. v. R. J. Blaauboer en II. Bergsraa. Ondertrouwd: J. A. Bos en G. de Krijger; G. Nie- land en A. Heikens; P. Kooij en T. Dirks. Gehuwd: A. de Kwaasteniet en F. S. Klemkerk; G. Haafakker en T. Rotgans: G. Omis en J. E. Bak ker; J. A. Bos en G. de Krijger. Overleden: N. Kalf, 73 jr., wed. R. Bakker; J. Egelman, 67 jr., ongehuwd (te Alkmaar); C. H. Steigstra, 65 jr., man van G. Lont, T.B.C.-bestriJding. De speldjesverkoop op jl. Zondag gehouden, door afd. Wieringen van Herwonnen Levenskracht, heeft f43.01 opgebracht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 14