De Europeesche kuituur staat op het spel Sociale afstamming Blum's slappe regeering* Europa Wanneer Frankrijk? Betooging tegen Prins van Asturië Door den trein gegrepen Waartoe burgeroorlog leidt Afschaffing huurbijslag HET FRANSCHE VOORSTEL IN ZAKE DE NIET-INMENGING. EEN ARTIKEL IN DE TRIBUNA. De gebeurtenissen in Spanje een generale repetitie voor een nog grooter experiment in Frankrijk". Rome. De directeur van het Italiaan- sche blad de Tribuna publiceert in zijn blad een artikel, dat in het bijzonder het tweede deel van het Italiaansche antwoord op het Fransche voorstel inzake niet-inmenging be handelt. Hij verklaart dat de Europeesche kuituur op het spel staat. Wat op Franschen bodem geschiedt behoeft men slechts te be schouwen in verband met de tragische ge beurtenissen in Spanje. De revolutionnaire krachten zetten ongestoord hun propaganda voort, terwijl zij hulp verleenen door de leve ring van materiaal en de recruteering van menschen voor den burgeroorlog. Van hen is ook de Fransche regeering afhankelijk, aldush et blad. Aid eze dingen zijn in overeenstem ming met een grootsch opgezet aldus doordacht plan, welks doel niet meer behoeft te worden ge noemd. De mobilisatie der rooden in Frankrijk ten gunste van hun partijgenooten aan de andere zijde der Pyreneën vertoont alle teekenen van de gene rale repetitie voor een nog grooter experiment in Frankrijk, indien het Spaansche bolsjewisme mees ter over de opstandelingen zal zijn geworden, die thans strijden in naam der Spaansche natie. Het intensieve voorbereidende werk der communisten, dat alle Fransche staatsorganen, met inbegrip van de gewapende luchtmacht omvat, is geen geheim meer. Zij schuwen zelfs het volle daglicht niet meer, daar zij door de regeering worden getolereerd. Wij leven thans in een tijd, welke alle verantwoordelijke organen in Europa verplicht tot het innemen van een duidelijk standpunt, in het bijzonder met het oog op de openlijke of in het geheim werkende on wettige krachten. Daarom is zooweï in de kwestie der neutra liteit in Spanje als ten opzichte van de binncn- landsche gevaren in andere landen, het uur geko men voor het bepalen van een vastomlijnd stand punt. Giornale d'Italia over het Fransche voor stel inzake niet-inmenging. Rome. Aangaande het Italiaansche antwoord op het Fransche voorstel inzake de niet-inmenging schrijft de officieuse Giornale d'Italia, dat Italië vol ledige duidelijkheid eischt en de uitbreiding der ver plichting tot volstrekte neutraliteit tot al die staten, die in aanmerking zouden komen tot steunverlee- ning aan een der beide partijen in het Spaansche conflict. De Italiaansche regeering zal alle practische voor stellen welke door Parijs zijn gedaan, aan een wel willend onderzoek onderwerpen. Met zijn toestemming bevordert Italië tevens, dat de tegenover Spanje in acht te nemen neutraliteit absoluut en universeel is. Hiermede komt het te gemoet aan de verwachtingen van al die groote na tionale stroomingen der volken en van de regeerin gen, die bij het streven naar een feitelijken vrede het concrete probleem der feiten en middelen zien en die zich niet door de ficties en stilzwijgende po litieke voorbehouden van deze of gene regeering, of door deze of gene partij laten misleiden en daarme de de soliede basis voor een dergelijken vrede ver nietigen, Italië wil, dat de neutraliteit in haar draagwijdte en middelen nauwkeurg wordt bepaald. Het Itali aansche antwoord eischt een nauwkeurige interpre tatie der beteekenis van de betoogingen, welke in eenige landen ten gunste van een der Spaansche partijen zijn gehouden en welke volgens de alge- mcene opvatting slechts behooren tot de handelin gen, welke in tegenstelling zijn met de door de Fransche regeering gcëischte neutraliteit. In dit verband bespreekt het blad de geldinzame ling in Sovjet-Rusland, de recruteering van vrijwil ligers in Frankrijk, en de verklaringen, van offici euse dagbladen, waarbij men zijn houding tracht te rechtvaardigen door gebruik te maken van anti fascistische leuzen. Deze leuzen, welke niet on verantwoordelijke bladen en politici van eenige lan den thans tegenover Duitschland en Italië doen hoo- ren, banen den weg voor een nieuw conflict in Eu ropa in plaats van de neutraliteit tegenover Spanje te verzekeren. Deze leuzen hebben inderdaad ten doel de geesten der ecne natie tegen de andere in het harnas te jagen. Zij scheppen de duidelijke voorwaarden voor een politieken aanval op Italië en Duitschland. Een dergelijke agitatie zal de landen in kampen verdeelen en op de basis der politieke opvattingen leiden tot een blokvorming. Een derge lijke blokvorming zou nog gevaarlijker zijn dan de reeds bestaande militaire blokvorming. Wanneer Frankrijk ZAX IN OCTOBER DE REVOLUTIE LOSBARSTEN? Het bekende Fransche dagblad „Le Jour" vermeldt het verschijnen van een boek: „L'étoil rouge" (de roode ster), dat uit voerig de ontwikkeling en de propaganda van het communisme in Frankrijk behan delt. Het blad heeft den auteur Parmen- tier verzocht in een artikel breedvoerig te willen uiteenzetten, wat er van het plan de Komintern waar is, die de roode mobili satie, welke in Juni mislukte, thans in Oc- tober schijnt te willen ontketenen, met de bedoeling het sovjet-bewind in Frankrijk uit te roepen. De schrijver begint met een verwijzing naar de communisten-vergadering van Breda, waar inderdaad besloten werd. de revolutie in Frankrijk tijdens de maand October te doen losbarsten. De laatste weken heeft de communistische leiding haar plannen echter gewijzigd en de uitvoering daarvan voorloopig verdaagd. „In ieder geval", zoo gaat het artikel voort, ..moet men er op rekenen, dat wanneer het kabinet Blum na de opening van het parlement ten val zal worden gebracht, het „October-offensief" automatisch zal losbreken. In het vervolg van zijn artikel wijst Par- mentier op eenige voor Moskou gunstige mo menten, waarvan de roode agenten danig ge profiteerd hebben. Zulks op de eerste plaats „de onderworpenheid van de publieke meening" en vervolgens „de zwijgende angst" welke zij in de begindagen van Juli overal in den lande had den kunnen vaststellen. Anderzijds hadden zij ook met groote moei lijkheden te kampen, welke vooral van de zijde der landelijke bevolking kwam, wier kioelka houding het program van Moskou hevig in de war stuurde. Parijs. De Prins van As turië, die in ge zelschap van zijn moeder, de vroegere Spaan sche Koningin, en andere le den van de vroe gere koninklijke fam. te Men ton in Zuid- Frankrijk ver blijft. onder vond Donderdag een vijandige betooging van aanhangers van het Fransche V olksfront. Toen hij na een uitstapje op zee in de haven van Cap Martin aan kwam, werd hij door leden van het volksfront met de „internationale" ontvangen Eenige hon derden personen zoo schrijft de „Matin" uitten dreigkreten en hielden hem de gebalde vuist voor het gezicht. De prins heeft terstond de po litie van deze incidenten op de hoogte gesteld en zich vervolgens met zijn gezelschap naar Monaco hegeven. ER WORDT DOOR NIEMAND RE KENING MET HEM GEHOUDEN. Frankrijk treft het slechts met zijn regeerders. In de dagen dat een krachtige houding tegenover Italië nooclig was teneinde het prestige van den Vol kerenbond te handhaven en daardoor tevens aan de aspiraties van Hitier en Mussolini een grens af te bakenen, liet de weifelende Laval zijn Engelsche collega's in den steek met het aan ieder bekende gevolg. Thans, nu de ontwikkeling in de tegenstellingen tusschen fascisme en marxisme het meer dan ooit noodig maakt, dat de socialisten bewijzen tot regee- ren in staat te zijn, ook in landen waar door de ge slonken welvaart groote spanningen onder de bevol king aanwezig zijn, zit la belle France opgescheept met den krachteloozen Blum, die door concessies naar links en rechts tracht een sociale vrede te bereiken. Het moet voor dezen, ongetwijfeld goed willen den, man bedroevend zijn om te constateeren, dat al zijn zoo goed bedoelde pogingen uitloopen op on tevredenheid en gisting aan alle kanten en op een sterke daling van het internationaal aanzien van zijn land. Met steeds groeiende ongerustheid zien millioenen Franschen en niet alleen de rechts georiënteer de hoe de eischen van de communisten en anar chisten steeds toenemen en het bedrijfsleven dreigen te verstikken, terwijl de uiterste vleugel van zijn eigen volksfront hoogst onvoldaan is over de beden kingen welke de regeering wel moet maken tegen over de geuite verlangens. Hoe ontevreden zijn eigen volgelingen wel zijn over Blum's regeering kwam enkele dagen geleden nog zoo goed uit op het door de roode onderwijzers organisatie te Rijssel gehouden congres. Hier plaatste de leider van het machtige Fransche vakverbond, Jouhaix, zich vierkant tegenover de houding der regeering inzake de Spaansche burger oorlog, terwijl harde woorden werden geuit over de door minister Salengro afgelegde verklaring, dat bezetting van fabrieken door stakende arbeiders niet meer zou worden toegestaan. Zelfs werd de eisch gehoord, om het leger om te vormen tot een instrument ter bevrijding van het volk, waarmede instelling van de communistische dictatuur werd bedoeld. Dat deze houding van Blum's eigen medestanders zeer veelzeggend is, zal ieder moeten erkennen. Hoe de stemming is onder de tegenstanders van het Volksfront behoeft geen betoog. In korte trekken kan men over den toestand in Frankrijk zeggen, dat het in alle kringen gist, „DE ZOON IS NIET VERANTWOOR DELIJK VOOR DEN VADER" Hoewel Stalin ongeveer een jaar geleden met de boven dit bericht tusschen aanhalingsteekens geplaatste uitspraak een duidelijke aanwijzing gegeven heeft, dat aan de sociale afstamming niet meer die absolute beteekenis toekwam voor de beoordeeld ng van de vraag, of iemand al of niet tot de communistische partij kon worden toegelaten, die er voorheen aan werd gehecht, zijn er nog altijd instanties die een tradii'tio- neelen weg blijven bewandelen. Zoo maakt de Prawda thans in zeer heftige bewoordingen melding van een geval, waarin een herder uit de partij gezet was omdat hij bij zijn toetreding tot de partij zijn sociale herkomst verzwegen had. Zijn vader had voor de revolutie een kruidenierswinkel gehad. „Weliswaar, voegt de Prawda er bijtend aan toe, kroop Iwan Jesjoenin toen nog alls een tweejarige huilebalk onder tafel rond. Niet alleen den winkel maar mis schien zelfs het uithangbord herinnert hij zich niet". Maar alsof dat niet genoeg was, kwam de volksrechter en veroordeelde Iwan nog eens tot anderhalf jaar vrijheidsstraf, ook vanwege het verheimelijken van zijn sociale herkomst „Misschien dat het warme weer de normale verwezenlijking van de hooge rechterlijke func ties beet", oppert de Prawda. Het blad zegt, dat de partijdirectectieven aldus op hun kop gezet, verdraaid en teniet gedaan worden. „Wie zal rechter Fofanof gelooven, dat het vonnis „definitief" is? Neen, het is niet definitief! De zaak is niet uit: Wij twijfelen er niet aan. dat het definitieve vonnis luiden zal: „wegens willekeur jegens een eerzaam mensch, wegens grove verdraaiing van de directieven van de partij den volksrechter Fofanof te berooven van het recht, recht te spreken". De Prawda doet een beroep op den procureur van de Sowjetunie om de zaak ter hand te nemen, temeer daar het niet het eenige geval is. In een district van Kazachstan zijn tien tallen menschen om dergelijke redenen ver oordeeld. iQen overspannen, onrustig en slape- llvrVvlls loos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten HISTORISCH KASTEEL GEDEELTELIJK VERWOEST Kostbare antiquiteiten een prooi der vlammen geworden. Het kasteel Rye House, ten Noorden van Lon den. de historische bekende plaats van het com plot, dat ten doel had in 1663 koning Charles II van Engeland te vermoorden, is door een hevi- gen brand ten deele verwoest. Daarbij werden kostbare anticruiteiten o.m. het Florentijnsche pronkbed van koningin Elisabeth een prooi der Vlammen. LEON BLUM. Ook in internationale kringen is Frankrijk's in vloed sterk geslonken. De eens zoo machtige triom- phator uit den wereldoorlog moet zich allerlei on aangenaams van zijn Oosterburen laten welgeval len en de tijden, van Poincaré, toen Frankrijks zo nen de grens overtrokken ter bezetting van Duitsch gebied, enkel en alleen omdat deze de bepalingen van het vredesverdrag van Versailles niet correct nakwam, schijnen al eeuwen achter ons te liggen. Ook Italië neemt, hoewel niet zoo openlijk, in den laatsten tijd graag een loopje met zijn stamver wante buurman. Zoo althans is het antwoord op te vatten van Graaf Ciano aan Blum over de kwestie der niet-inmen ging in de Spaansche aangelegenheid. Met een correcte buiging en de hand op het hart verzekert de schoonzoon van Mussolini, dat Italië graag bereid is om af te zien van steun aan de Spaansche opstandelingen, maar vraagt dan de graaf met een ondeugend lachje: hoe staat het met do hulp, welke Uw landgenooten als burgers ver leenen aan de Spaansche regeering, wat denkt U te doen tegen de anti-fascistische betoogingen in verband met dezen burgeroorlog, wat tegen de in zameling van gelden ten behoeve der rooden?, Arme Blum! Wat kan hij daar nu op antwoorden? De macht om de uitingen van sympathie voor de Spaansche regeering te onderdrukken mist hij ten eenen male, nog afgezien van de vraag og hij zelf in die richting maatregelen zou willen treffen. Hij kan er zelfs niet aan denken om betoogingen van anti-fascistische tendenz te gaan verbieden en zoo zien wij dat ook hier de zwakke Blum hoogst- I waarschijnlijk tegen zijn eigen zin, bezig is de te- Het duizelt me. ah'k naar Europa kijk. Hoe zal dit kluwen eenmaal zich ontwarrent Nu alle vriendschap tusscheü rijk en rijk Tot immer grooter weermacht gaat verstarren Waar vaak verdragen zijn terzijdegelegd. Niet nageleefd of vóór den tijd ontbonden Waar scherpe woorden worden uitgezegdi En 'teens gegeven woord zélfs wordt geschonden! Men wil t vermijden van een oorlogsrampi Die de beschaving waarlijk weg zou vagen Europa leeft weer in een oorlogskamp< Zóó geeft het antwoord op zijn toekomstvragenl Men bouwt een gansche grens zelfs van beton{ Eerst dan kan 't land in vrede verder levedi Men vervolmaakt de luchtvloot, het kanont Hoe kan men anders krachtig antwoord geven De staten groepen in hun wees iesaam Tot massa-krachten, die een hoofdrol spelen,- Terwijl weer and ren,-in des vredes naamf De sterkste machten trachten te verdeelen! Men confereert en komt tot een accoordi Voor véle jaren is dit steeds berekendi Maar twijfelt dan reeds aan elkanders woord Als men het plechtig medeonderteekent! Het duizelt me, als 'k zóó Europa ziet Hei draait in bonte meng'ling door elkander En men verbruikt de vredes-energie. Want d'een vreest in zijn daden steeds den ander Een ieder spreekt voor t eigen ideaal< En blijft zijn eischen dag aan dag ontvouwen Het eigen ik" denkt hardop nationaal* KAN OOIT EUROPA ZOO EEN TOEKOMST BOUWEN?! KROES Juli 1936. (Nadruk verboden)' AUTO OP ONBEWAAKTE OVERWEG VERONGELUKT CHAUFFEUR GE DOOD. M Gistermorgen omstreeks half zeven is op den onbewaakten overweg in den Leven- schenwea onder Bilthoven een melkauiOf van de N.V. Utrechtsche Melkinrichting door den sneltrein Utrecht-Amersfoort ge grepen. De auto werd ongeveer tweehonderd meter medegesleurd. De chauffeur, de 29-jar- rige W. de Bruin werd uit den wagen ge slingerd en op slag gedood. De auto is to taal vernield. De aanrijding geschiedde toen de auto op het midden van de rails was. Het uitzicht ter plaatse is aan beide zijden goed. Naar men ons mededeelde was het gistermor gen de derde maal, dat de Bruin met de auto den overweg moest passeeren. De trein ondervond een vertraging van ongeveer zes minuten. '10 MANNEN SCHIETEN ELKAAR DOOD, TOEN ZIJ ZICH NIET LANGER KONDEN VERDEDIGEN. P a r ij s. De speciale berichtgever van het „Journal" te Burgos schildert den heldhaftigen dood, welken 40 nationalisten en een officier te Albacete hebben gevonden. Toen zij hadden ingezien, dat zij zich onmogelijk verder konden verdedigen, hadden zij zich in twee rijen tegenover elkaar opgesteld en elkaar wederkeerig het geweer op de borst gezet. Op het bevel van den officier hadden zij elkaar wederkeerig doodgeschoten, terwijl de of ficier zelfmoord pleegde door een revolverschot in de hartstreek. Toen de linksche troepen de kazerne binnenkwamen, vonden zij 41 lijken. Nog meer protesten. 's-Gravenh'age, 7 Augustus. De Nedcrlandsche Bond van huis- en grondeigenaren en bouwonderne mers heeft een telegram gezonden aan den minister van sociale zaken, waarin aangedrongen wordt op opschorting van de aangekondigde afschaffing van den huurbijslag, totdat op zeer korten termijn een vermindering van de op de exploitatie drukkende lasten is verkregen. Zonder zoodanige vermindering zullen de grootste moeilijkheden voor de nakoming van hun verplich tingen zoowel voor de verhuurders t.o.v. hun hypo thecaire crediteuren en de overheid als voor de huurders ten aanzien van hun verhuurders ontstaan. genstellingen tusschen de Staten in Europa te ver- grooten. f 3? Met beangstigende snelheid zien wij de spannin gen in Frankrijk toenemen en hoewel niemand kan zeggen hoe lang het Kabinet-Blum aan den druk van rechts en links nog weerstand zal kunnen bieden, zeker is wel, dat in een land waarin de treinen met recruten door gewapende troepen moeten worden vergezeld, omdat de jongens anders de Internatio nale gaan zingen, elk oogenblik dingen kunnen ge beuren, die na verwant zijn aan de gebeurtenissen in Spanje. Communisme zoowel als fascisme liggen op de loer om toe te grijpen, zoodra de kans schoon is en v.ich meester te maken van de democratie, die in Blum zulk een s.le_chten verdediger vindt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 16