et huis De Brabantsche Brief ttijl van Benauwd borst? Zaterdag 8 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Vijfde blad. No. 10036 met de op de DE MOOISTE FOTO Menier, Ulvenhout, 3 Augustus 1936. Gisteren, mee den Zon dag, Jiep 't allegaar zoo anders uit, dan gedocht was. We zouwen hier schut ters krijgen uit den vreem de, ze zouwen mee ons Harmonie binnengehaald worden en dan ging er 'Hen steuvigcn heul ge schoten worden! Onzen veurzitter, den Fielp, had z'nen hoogen zije al opgewreven, hij had. de vlekken, nog van ons veertigjarig feest, al uit zijnen gekleeden jas gekrabd en geborsteld, de mu zikanten hadden nog 'ns grondig den „Intocht der Gladiatoren" gerepeteerd, 't was zelfs 'nen orden- telijken „avond" geworden, die repetitie, 'n feest op z'n eigen, de schietspullen waren allemaal nog n's sjecuur bekeken deur den Blaauwe, maar al les viel in duigen. Den Fielp, wat 'm nog nooit gebeurd is, wier ziek! Volgens de Blaauwe, die 't me zeggen kwam, 'n „klein, heel klein attakske." Ik schrok er erg van! Trui ook, al scheldt ze dan heel 't jaar op dieën „papzak", op dieën „blomzak", op die „driehonderdpond-eigenwijsheid" en nog veul meer! En hoe komt dat? Ochèrm, 't is veul begrijpe lijk! Den Fielp, veurzitter van alles waar maar te veurzitteren is, krijgt van de wijven de schuld dat ie 't mansvolk 't huis uithaalt! Nou, en da's sjuust zo'n bietje lafhartig genoeg, om dat nie altij teugen te spreken! Per slot: ook getrouwde mannen zijn „maar" menschen ,amico! Dus 'n bietje gemakzuchtig, 'n bietje „klets-maar-raak" aangelegd. En den Fielp? Nou, die is nou eenmaal zóó geren veurzitter, dat ie de gemakzucht van z'n kameraads en de af- snaauwerijen van 't vrouwvolk er maar bij neemt, om op 't eind, als ie eenmaal den hoogen hoed óp heeft en in volle fleur van z'n aangeboren veurzit- terschap schittert, alles langs zijn 2 vierkante meters rug te laten afdruipen. „Jawel Blaauwe, 'n klein, 'n heel klein attakske..." zee ik: „maare... maar wat noemde gij 'n klein, heel klein attakske??" „Nou, z'nen mond staat 'n bietje uit den waterpas. Z'n gezicht staat nou nèt, of ie moelekes trekt, 's Is triestig, Dré, triestig, maar als 't zoo blijft, dan zal 'k 'm nooit meer kunnen aankijken, zonder lachen." „Hebt ge 'm al gesproken, Tiest?" „Ja, da's te zeggen: hij zee nie veul, hij..." „Trui, ik ga dalijk naar 'm toe!" „Mag nie", zee den Blaauwe. „Hij mot veurloopig mee rust gelaten worren zee den dokter." Ik prakizeerde, 'k was 'n bietje mee stomheid ge slagen ook en 't eerste wa'k zee was: „dan gaan Zondag die boogschuttersfeesten nie deur, Tiest!" En 't .was nie zoozeer die feesten, amico, die me dwars zaten, 't was meer om den Blaauwe te beduien, hoe wij onzen trouwen Fielp zouwen missen, als 't Verkeerd liep! „Ja, die gaan wèl deur" zee den Blaauwe. „Den Fielp schreef op 'n leike: „Schuttersfeest moet door gaan". Toen brabbelde-n-ie nog iets mee zijnen mond, maar uit dat driehoekig tutje kan ie nie praten, dus ik heb maar geantwoord: „begrepen Fielp!" Afijn, amico, over den Fielp de volgende week meer, in de hoop da'k dan betere berichten heb. Wij zouwen 'm nie geren missen, en gij toch zeker ook nie?" Op 't end van de week liet 't weer z'n eigen zóó aanzien, dat wij besloten om de schutterij toch maar uit te stellen, slecht weer, geenen veurzitter, allez, den ambitie was er 'n bietje af. Van kaarten kwam ook niks. Den Fielp was natuurlijk nie van de partij! Den Joost kwam nie deur den regen; die mot zo'n twin tig kilometers wijd weg komen...! En den Blaauwe? Nou die had Zondag troost genog bij zijnen oud sten stiefzoon, bij den Gradus mee z'n Mieneke van den Heuvel, den Jaan z'n dochter, waar 't eerste kindekc, Januske Bogers geboren is, lijk ge weet! Den Blaauwe is er zoo lekker mee dat ie mij op zoo'n rappe manier heeft ingehaald als grootvader, hij is van plazier bij z'nen Gradus aan 'tbake nen! Maar zoo, zoo liep Zondag dan alles in den snert en op 't end bleef er veur mij nie anders over dan stillekes thuiszitten bij Trui! FEUILLETON Naar het Engelsch door V- E. W. Mason 57. Hij liep de hal door tot aan den voet van de trap en was op het punt het licht uit te draaden, daarbij gebruik makende van den knop, waarvan Ann Upcott melding had ge maakt, toen de deur van de schatkamer werd geopend. Betty verscheen in de deuropening. i,Ben je nog op?" vroeg hij zachtjes, half ver heugd haar nog bij de hand te vinden, en haif- spijtig, dat zij haar nachtrust aldus te kort deed „Ja" en langzaam verzachtten haar trekken zich tot een glimlach. „Ik heb op mijn logé ge wacht". Zij hied de deur open en hij volgde haar in de kamer terug. „Laat mij je eens bekijken", zedde zij, en dit gedaan hebbende, voegde zij er bii: „Jkn er is vanavond iets gebeurd" Jim knikte met het hoofd, s,Wat?" vroeg zij. „Laat het rusten tot morgen, Betty!" Betty lachte niet langer. Het licht stierf uit haar donkere betooveren.de oogen Vermoeidheid en onrust maakten hen dof"; Neeë, ge hoeft nou heelegaar nie te meesmui len, ik heb m'n eigen geen oogenblikske verveeld! Trouwens: dat zou veur 't eerst van m'n leven ge weest zijn! Zoo 'ns 'nen heelen dag nie weten wat ge doen mot, man, da's 'n millioenaars-bestaan! 'n Sigaar oprooken, van begin tot end oprooken zonder iets anders hoeven te doen, da's genot veur honderd „haastige" sigaren! 't Regende, 't Regende aan één stuk! 't Regende heel den Godsganschelijken Zondag. Ik trok op 't lest m'n wambuis aan. want 't wierd kil in den huis. Altij stond 'nen grijzen mist van regen.om den no- tenleer op den erf. Nou en dan joeg 'n sturmvlaag deur den notenkroon, die dan z'n natte „veeren" af streek teugen den achtergevel, dat ge 'm binnens huis kost hooren schuren over den ruwen bak- steenen muur en over 't pannendak. Als ik na den eten m'n dutje gedaan had en Trui gereed was mee den bordenomwasch, dan hebben we de gordijn mee 't lat dwars teugen 't raam ge zet, om iets meer daglicht op de tafel te hebben. 't Was zoo weinig dag, dat 't rosse vlammeke in 't petroleumstel lichtfiguren en rosetten op de tafel scheen. Ja, da's Trui's eerste werk na den eten, amico; 'n potje koffie zetten. Trui kan nie leven als er nie 'n potje koffie te klutteren staat, 't Geeft geur, 't geeft 'n schemerlicht, 't geeft bezigheid, 't geeft 'n bietje gezelligheid in huis. Trui mot zoo iets hebben om naar te kijken. Den pit omlaag draaien, inschen ken, inschenken, dan weer 'ns olie bijvullen, ze moet iets hebben om na te loopen, dunkt me. Allez, ik mag da wel; als ik dan zoo m'n krantje lees, 'n prentje kijk en de stilte hoor uit 'n spetteringske van den oliepit, 'n sputterke in den schuimenden koffie, den tik van m'n klok, dan wordt de stilte van fluweel. Als dan den regen om 't huis en in 't loover ruischt, m'n pijpke krakend trekt, dan wordt de stilte... geluk. Dan wiegt oew zielement op deus stil, deus rimpelloos geluk, als 'n dotterbloem op 'nen gladden vijver. Dan slieren oew gedachten op den blaauwen tule van oew pijpke om oewen kop en ge peinst, ge peinst, ge peinst weg, wijd weg en oewen geest, locht lijk 'n blommepluis, deint op 'nen blaauwen rooksliert hooger en hoogcr van d'eerde af. En dan na alles uit de krant! dan draait daarb eneden oe, zoo maar 'n zot stel kwiedammen mee, op den eerdkloot deur 't Heelal. Kwiedammen ja, maar soms van vreed soort. Kwie dammen, die vechten om geluk. En dus! kerken verwoesten, vróuwen schenden en malkaar den kop afhakken. (Ja amico, 'k had sjuust gelezen de da den van de Spaansche regeeringsgetrouwen!) Geluk, jacht naar geluk, 't brengt den kwiedam tot., misdaad. Den zekersten weg naar Ongeluk gaat den jager-op-geluk. En m'n pijpke kraakte. Den regen ruischte. En feller teekenden de licht- rozetten op 't geschuurde tafelblad. En m'n geest „pluimde' op 'n nieuwe rooksliert, die boven de kast om 't heilig huishouwen trok. Wat heeft Onzcnlievenhcer rare kostgangers. Wat slingeren daar deur 't. Heelal eigengedraaie kwie dammen over die soortement van groote fietsbaan, deur den Schepper om de zon gebouwd, zóó dat zijn kwienussen allegaar op tijd wat licht en warmte, wat schaduw en koelte opdoen langs huiliën slinger pad. Rare kostgangers, ja! Dikke en dunne, kale en weligbegroeide, suffe en kwieke, rosse en.groene, leutige en chagrijnige, boeren en menschen (volgens sommige grootestadschers, die d'r eigen daarmee onder de „menschen" scharen, denk ik) bekende en veul, ontelbaar veul onbekende soldaten, geleerden en simpelen maar alles bij malkaar veur den Schepper éénen grooten mierenhoop, dien Hij mee Zijnen grooten teen zóó van de baan schuiven kan, als Hij wil! Want wij, mee onze trotsche uitvin- dings als radio, vliegmachines en stikgassen; rati onalisatie en werkloosheid, wij zijn mee al onzen trots mee alle verwaandheid, teugenover onzen Schep per toch niet veul meer, dan vliegenschetjes ja! Want over 't algemeen, amico, versieren wij de Schepping nie! Vliegenschetjes, ja, want we zijn zóó nietig, dat we maar amper begrijpen kunnen, dat b.v. de zon, die heel „onzen" hemel beheerscht, naar mensche- lijken maatstaf nie veul méér is, dan 'n wegge- spatte vonk uit Onzenlievenheer Z'n pijp. En 't geluk waarachter we denken te kunnen jagen, 'nen suikerkorrel geluk, allez, 't mie- rendom heeft te wachten, tot deuzen suikerkorrel van God's tafel afrolt. Maar wat is den mierennest toch dol op suiker! Ze breken over malkaar de pootjes, ze breken mal „Iets verschrikkelijks dus?" zeide zij fluiste rend. „Ja", waarop zij de hand uitstrekte naar de leuning van een stoel om op te steunen. „Vertel het mij alsjeblieft nu, Jim! Ik zal an ders van naoht geen oog dicht doen, en o, ik ben zoo moe!!" Er klonk zulk een verlangen uit haar stem, de houding van haar jonge lichaam getuigde van zulk een vermoeidheid, dat Jim niet anders kon dan toegeven. „Dan zal ik het je zeggen Betty," zedde hij vriendelijk. „Hanaud en ik, gingen vanavond een bezoek brengen bij Jean Cladel Wij vonden hem dood. Hij was vermoord wreedaardig vermoord". Betty kreunde en waggelde op haar beenen. Zij zou gevallen zijn, indien Jim haar niet in zijn armen had opgevangen. „Betty!" riep hij uit. Betty begroef haar gelaat in de holte van zijn schouder. Hij kon het hiigen van haar boezem tegen zijn hart voelen. „Het is ontzettend!" kermde zij. ,Jean Cladel! Tot van morgen, had niemand van hem gehoord..en nu is hem dit afschuwelijke over komen na in deze zaak te zijn gemengdeven als wij! O. waarmee zal zij eindigen?" Jim plaatste haar in een stoel en liet zich naast haar op zijn knieën vallen. Nu was z'in tranen uitgebroken en hij trachtte hara gelaat tot het zijne op te heffen. „Lieve!" fluisterde hij. Doc-h zij wilde het hoofd niet opheffen. „Neen", zeide zij met gedwongen stem, neen" en zij drukte haar gelaat steviger tegen zijn borst en greep hem met wanhopige handen. „Betty!" herhaalde hij, „het spijt mij zoo doch alles zal terecht komen. Ja zeker zal het. Betty Kom!" en terwijl hij sprak verwenschte hij hl het Hooaaeberute heelt de Herfst reeds sijn intrede aedaan. kaar de koppen, om te bemachtigen zo'nen wegge- rolden suikerkorrel, die driftige mierkes. „Want den mensch, hij snakt naar n' teug ge luk", heb ik oe al meer gezeed en ge hebt me dat nooit teugengesproken! En 't kunnen mieren zijn mee buiken, mie ren mee gouwen puntjes op 't lijf (ridderorden), mieren, die 'nen heele mierenhoop-mee-duizend-gan- gen alléén bewonen (kasteelbewoners), mieren, die veur zich honderden kleine werkmierkes laten sap pelen tóch is 't heele gezelschap éénen mieren hoop, die dol is op één korreltje suiker, op 'n kruim geluk, die van O. L. Heer Zijn tafel afrolt. Want puur, want echt geluk, want den korrel uit den Ilemelschèn suikerpot, is tóch iets an ders, dan 'n hol mee duuzend gangen; dan gouwen stippen op 't lijf; dan 'nen dikken buik waarop veul plek veur goud is! Want puur, want echt geluk is nie te halen uit dieën mierenhoop, is nie te zuigen uit honderden arme werkmierkes, is nie te krijgen uit 't „beste" van de mieren, want alles wat mier is, is stinkend-arm en uit stinkenden armoei is geenen geurenden rijk dom te puren! Ge kunt toch ook geen veeren plukken van 'nen nakenden kikvorsch! Nie van eencn, nie van duu zend, nie van alle die modderslooters bij malkaar! Geluk Wat is 't? 't Is zoo dun, zoo iel, zoo vluchtig als den blaauwen tule uit m'n pijpke. Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Wilt Ge verlichting in den kortst mogelij ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. Thans slechts 75 ct. per flacon! zich om het alledaagsche van zijn woorden, waarom kon hij niets verzinnen, dat haar wer kelijk tot troost zou hebben gestrekt? Iets dat beter was dan die afgezaagde zinnen van „het spijt me zoo" en „het zal weer terecht komen?" Doch hij kon het niet en het was ook niet noo dig, bleek hem nu. Want zij sloeg haar armen om zijn hals en hield hem vast omsloten. HOOFDSTUK XIX. Een voornemen dooizien. Geflijk een strook papier krulde zich de weg rond de rug van een heuvel om af te dalen naar een nauw dal. Links, een weinig beneden den berm van den weg, vloot een stroompje lustig door een kleine weide van sappig, groen gras. Aan gene zijde van de weide rees de wand van het dal, ruw van de uitstekende rotsen, op met hier en daar bosjes gras, reeds bruin door de zon Aan de rechterhand rees de noordelijke hel ling bijna recht uit den rand van den weg op. Het dal was lang en liep in een flauwe bocht uit, en halverwege tot het punt waar het niet meer zichtbaar was, liep een landweg, een weg, die op wielrijderskaarten door een stippellijn wordt aangegeven, links afsloeg, over een stee- nen brug over het stroompje leidde en achter een bocht van de zuidelijke helling verdween. Achter deze vertakking van den weg groeiden boomen. Toen de kleine twee-persoons auto rond de rug van de heuvel was gereden, en de afdaling begon, vertoonde het wjtte lint van den weg zich geheel verlaten aan het oog, uitgezonderd één donker plekje geheel in de verte, met een wolk van stof, die zich als rook uit een schoor steen verspreidde, daar achter „De stof van dien motor zal ons even bepoe Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER En 't ongelukkige menschdom zou 't zoo geren in z'n knuisten pakken! En achter de stalen deur van 'n ondergrondsche kluis stoppen, desnoods. Maar dat gaat nie! Geluk is nie te. pakken. Geluk is veur 't zielement. Veur 't onaanraakbare ziele ment, daarveur is 't onaanraakbare geluk. En nie veur de honderd pond of honderd kilo's vleesch en botten, die om 't zielement heen zitten, lijk de lamp om 't licht. En zooals den electriek nie vast te pakken maar wel te voelen is, zooals den onzichtbaren, onaan- raakbaren electriek 't licht in de lamp doet schij nen, zoo kan 't geluk stralen in 't zielement. Afge zien of de lamp van gouwen ornament en tierlatijnen volhangt, dan wel slechts bestaat uit 'n blikken kap. Afgezien of 't zielement in 'nen goudbehangen mensch zit, dan wel in eenen zonder hemd aan. Dat is geluk. Meer kan ik er ook nie van zeggen; ik kan 't ook nie aanraken! Mee woorden nie, mee m'n potlood nie. En gi.j mee de bekwaamste drukpers nie. Maar de kwiedammen perbeeren 't mee sabels en geweren, mee stikgassen. Ze perbeeren 't mee politiek van alle kleur en snit, mee duur en goed koop geld. Maar geluk is nie te betalen! Ik zou er nog veul meer van kunnen zeggen. Want 't was 'nen langen Zondag van veul pijpkens en veul stille rust mee m'n Trui. Maar daar mot 'n end aan deuzen brief komen. Alleen dan ditte nog, amico. Wie geluk tracht te vinden in 't ongeluk van zij nen medemensch, zoo'nen gelukszoeker vindt alleen rampzaligheid! Want nie wordt de weareld verlicht mee 't bran den van éen gelukslamp! Eerst dan, als er meer, als er duuzenden, als er millioenen lampen branden gaan, dan pas gloort 'nen volkomen dageraad van geluk. Over 'n heel menschdom! Waarmee ik besluiten wil, en dan leg ik m'n pijp weg: 't geluk zal nie van 't egoisme, maar van de naastenliefde motten komen. Nie van oorlog, maar van VREDE! En nou stop ik geen nieuwe meer. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t.a.v. DRé. .en met zijn andere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. deren wanneer wij voorbij rijden", merkte Jim op. „Wij zullen hem van hetzelfde laken een pak geven" zeide Betty, van het stuurwiel over haar schouder heen ziende. en, veel erger!" Achter de auto stoof een stofwolk als een gor dijn. „Doch mij kan het niet schelen; jou, Jim?" vroeg zij met een lach, waarin Jim, voor de eer ste maal met een gevoel van dankbaarheid eenige vroolijkheid meende te. herkennen. „Weg te zijn uit die stad, al is het slechts voor een uür! O!'" en Betty opende haar longen voor het zonlicht en voor de buitenlucht. „Dit is mijn eerste uur van vrijheid sedert een week!" Het deed Jim Frobisher genoegen, ook eens uit te zijn tusschen de hellingen van de Cote d'Or. De stad Dijon weergalmde dien morgen van den moord op Jean Cladel; men kon geen straat voorbij loopen, of men hoorde zijn naam mom pelen, ver gezeld van de noodige schimpscheu ten op de politie. Hij wenschte dne nachtmerrie van het bezoek aan de Rue Gambetta en van dat verwrongen lijk in die achterkamer te ver geten. „Je zult haar spoedig genoeg voor goed ver laten Betty!" zeide hij veelheteekenend. Betty trok een schalksch gezicht tegen hem en legde haar hand op zijn mouw. „Jim" zeide zij en 'n bloe steeg haar naar do wangen, terwijl de auto over den weg slingerde „Je mag zoo niet spreken tot het meisje aan het stuur", en de auto weer in den goeden gang brengende, voegde zij er lachend bij: „of zij zul len dien motorrijder en die jonge dame in het zijspan overrijden." „Die jonge dame", merkte Jim op. „toevallig is het een valies!" De motorrijder had. toen hii de wegsplitsing naderde, inderdaad vaart geminderd, evenals een toerist-, die met re landstreek onbekend is.

Schager Courant | 1936 | | pagina 17