Van het Olympisch front Plaatselijk Nieuws. Prestaties der Hollanders Van Vliet wint Nieuw drama voor de Nederlandsche wielerploeg Een levendige Schager Markt DE WAARDs Zaterdag 8 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10036 den tweeden prijs bij het Wielrennen Brasser de beste hoogspringer Groote Opruiming der Seizoen=Artikelen De dag van gisteren heeft opnieuw de Nederlandsche driekleur aan den mast gebracht, en wel doordat de woelrenner A. v. Vliet den tweeden prijs wist te winnen op het nummer sprint 1000 M. Het tandem Ooms-Leene won zijn serie. Brasser, onze deelnemer aan den tien kamp van het athletiektournooi, heeft uitstekend werk geleverd. Zoo werd hij eerste in het hoogspringen en na den eersten dag, nu vijf onderdeelen zijn af gewerkt, bezet hij de vierde plaats. Bij het zeilen was D. Kagchelland niet zoo voorspoedig met de Olympia-jol als de vorige dagen; thans werd hij zesde. In de Star-klasse bezette Bob Maas gis teren de derde plaats, terwijl mr. J. Carp bij de zesmeters zesde werd. De Ned. équipe won in de voorronde op degen van Denemarken, doch werd in de kwartfinale door Zweden verslagen, waarop onze landgenooten weer van Egypte wonnen. Bij de Kano-wedstrijden over 10 K.M. wonnen P. en C. Wijdekop den derden prijs met de tweepersoons vouwboot; van Tongeren werd vierde in de eenper soons kajak; Starreveld en Siderius plaatsten zich vijfde met de tweeper soons kajak, HET ATHLETIEKTOURNOOI. DE TIENKAMP. ONZE LAND GENOOT NA DEN EERSTEN DAG OP DE VIERDE PLAATS. BRASSER DE BESTE HOOG SPRINGER. Brasser, de Nederlandsche deelnemer aan den tienkamp, waarvoor 29 athleten zijn gestart, heeft de ïneer dan schitterende prestatie geleverd om den eersten dag achter de drie Amerikaansche gewelde naren op dit all round-nummer de vierde plaats te bezetten achter Clark, Morris en Parker. Gelijk we reeds gisteren meldden, werd hij in den voormiddag op de 100 meter hardloopen tiende en bij het ver-springen negende, waarmee hij in het to taal-klassement toen tiende stond. De kogel op 13.49 M. Gistermiddag werd de kamp voortgezet met het kogelstooten, waarin Brasser opnieuw bewees, dat hij in uitstekende conditie is. Onze tienkamper bereik te een afstand van 13.49 meter. Zijn beste prestatie op dit onderdeel van den tienkamp was tot nu toe 12.99 meter. De worp van Brasser werd gehonoreerd- met 764 punten, waardoor zijn totaal op 2173 kwam. Hierdoor steeg hij van de tiende naar de zevende plaats; zijn achterstand op-nr. 6, den Zweed Bexell, bedroeg toen nog slechts 3 punten. Als eenige over de 1.90 M. Het volgend onderdeel van den tienkamp was het hoogspringen. Begonnen werd met een hoogte van 1.50 meter en langzamerhand werd de hoogte opgevoerd. Toen de lat op 1.80 meter lag, waren de meeste deelnemers reeds afgevallen. Brasser, die in trainingspak met groot gemak nog over 1.75 meter was gesprongen, bewees duidelijk, dat hij de beste springer van de tienkampers was. Toen de hoogte 1.S5 meter bedroeg, waren behalve de Nederlander allen nog de Ameri kaan Morris en de Pool Plawszyk overgebleven. Slechts Brasser, die luide werd toegejuicht, kwam daarna over een hoogte van 1.90 meter. De Hollan der die met 1.94 meter Nederlandsch recordhouder is, trachtte daarna over een hoogte van 1.93 meter te komen, maar zijn drie pogingen faalden. In een tienkamp heeft Brasser echter nog nooit 1.90 gesprongen; in 1934 bereikte hij een hoogte van 1.85 meter en toen hij het Nederlandsche record in den tienkamp op zijn naam bracht, sprong Brasser 1.80 meter. Door deze uitnemende prestatie, waarvoor de olym pische telling 909 punten toekent, kwam Brasser op de vierde plaats. De 400 meter in 51.5 sec. Als laatste nummer van den tienkamp werd daar op de 400 meter geloopen. Brasser startte in de derde serie. Het lot was on zen landgenoot gunstig, want hij trok de binnen baan, waardoor hij zijn vijf tegenstanders in deze serie voor zich zag,' nl.: Dahlgren (Zweden), Clark (V. S.), Daellenbach (Zwitserland), Bonnet (Duitsch- land) en Wensel (Chili). Clark was de snelste, liep vrij uit, werd eerste in den prachtigen tijd van 50 sec. De tweede plaats was voor den Zweed met 51,2 sec., terwijl Brasser derde werd in 51.5 sec. Dit is de beste tijd. welken Brasser ooit op de 400 meter heeft gemaakt; zijn beste prestatie was tot nu toe 54 sec. Op de vierde Plaats. Door dezen onverwacht snellen tijd bleef onze tienkamper onbedreigd vierde. Voor de 400 meter kreeg hij 791 punten. Het totaal aantal punten van Brasser bedraagt na den eersten dag 3873. Hij is tot nu toe de beste Europeaan. De drie eerste plaatsen worden ingenomen door de buitengewoon sterke Amerikanen. Clark (4194 punten), den wereldrecord houder Morris, die de 400 meter in 59,4 sec. aflegde (4192 punten) en Parker, die 3888 punten heeft ver overd, d. i. slechts 15 punten meer dan onze landge- genoot. Brassers ernstigste concurrenten zijn momenteel de bekende Fin Akille Jarvinen, de broer van den speerwerper (3787 punten), de Zwitser Gühl $760 punten) en de Fin Polamo (3691 punten). Vermelden wij nog, dat de Duitscher Stock, de Olympische kampioen in het speerwerpen, wegens een blessure van deelnemen moest afzien. Er zijn thans nog 25 tienkampers overgebleven. De 400 meter. In de 400 meter heeft na een feilen strijd de Ame rikaansche neger Williams met 46.5 sec. gezegevierd, hetgeen echter nog 0.3 sec. boven het Olympisch- en wereldrecord bleef, dat Carr in 1932 vestigde. De 5000 meter. In de 5000 meter liepen de drie deelnemers bin nen het Olympische record. Evenals bij de 10 K.M. zouden ongetwijfeld drie Finnen de medailles hebben veroverd, indien Sal- minen, toen er nog ongeveer 700 meter moest wor den afgelegd, niet het ongeluk had gehad te vallen. Weliswaar liep de Fin met inspanning van zijn uiterste krachten nog in, maar hij was te ver achter. Zijn landgenooten Höckert en Lethinen eindigden thans op de eerste plaatsen. Voetbaltournooi. In het voetbaltournooi werd Japan door Italië met 8—0 geslagen, terwijl de Noren in prachtvorm het Duitsche elftal met 20 versloegen, dit laatste zeer zeker wel de grootste verrassing van gister. Een ne derlaag voor het sterke Duitsche elftal, die men als een van de voornaamste candidaten voor de gouden voetbalmedaille dezer Olympiade beschouwd heeft. Een schandelijke beslissing dupeerde onzen landgenoot B e r 1 ij n, 7 Aug. (Bijz. dienst A.N.P.) Door duizenden toegejuicht, reed de Duit sche wielrenner Toni Merkens zijn eererondje de Duitsche sprinter had zooeven het Olym pisch kampioenschap gewonnen. En op dat zelfde moment verliet een snikkende figuur, gehuld in zijn trainingsjas, aan de hand ge leid door Dr. Tetzner, de baan. Volkomen ge broken zocht Arie van Vliet de kleedkamer op, zijn grootste illusie het Olympisch sprint kampioenschap te behalen, iets waarvoor hij sedert de laatste wereldkampioenschappen ie Brussel, zoo intensief getraind had, was vervlogèn. Van Vliet is een te gezonde Hol- landsche jongen om een op normale wijze geleden nederlaag niet sportief te kunnen aanvaarden. Maar hier schuilde juist het drama, waarvan wij hedenavond getuigen waren en dat waarschijnlijk zijn weerga in de geschiedenis der Olympische Spelen niet heeft. Wat is er n.1. gebeurd? Van Vliet en Merkens hadden op volkomen nor male wijze hun achtste, kwart en halve eindstrijden gewonnen en zouden nu in twee, eventueel drie rit ten rijden om het Olympisch sprintkampioenschap. In den eersten rit nam Van Vliet direct de leiding, Merkens er vlak achter. En bij het passeeren van de eeretribune klonk het uit vele monden zoo welbe kende en aanmoedigende: hu Arie. Bij het ingaan van den voorlaatst en bocht schoot Merkens binnen door, doch Van Vliet lag met enkele flinke trappen direct op zij. Naast elkaar liggend gingen zij den laatsten bocht in. In het midden daarvan, juist op het moment, dat Van Vliet zou passeeren, verliet Merkens zijn lijn, ging naar boven, waardoor onze landgenoot moest inhouden en niet kon passeeren. Het gevolg was natuurlijk, dat bij het uitkomen van den bocht, op het laatste rechte eind, Van Vliet reeds een geslagen man was. Hij stak zijn hand omhoog, ten teeken van protest, reed de laatste 20 meter niet uit. De uitslag werd niet bekend gemaakt. Van Vliet ging onmiddellijk, nadat hij afgestapt was, naar de jury. Schriftelijk opgesteld door den heer Swaab de Beer, diende Van Vliet natuurlijk zelf zijn protest in. Lang zag men beraadslagen en inmiddels werden andere ritten gereden. Na ongeveer een kwartier, het was toen ruim kwart over acht, en bijna volkomen duister (hieraan dient direct te worden toegevoegd, dat de organisatie zeer veel te wenschen overliet), traden Merkens en Van Vliet voor den tweeden rit aan. Eerst op het moment, dat beiden startgereed waren, werd de uit slag der eerste serie bekend gemaakt. Merkens had gewonnen, zoo klonk het door den luidspreker, maar hij werd gestraft met 100 francs boete wegens hinderen. Op dat moment had Van Vliet, zonder dat hij nog met den tweeden rit begonnen was, den strijd reeds verloren. Want welk een mo- reele klap moet dat voor een toch al nerveu- zen renner beteekenen, als men aankondigt, dat de tegenstander inderdaad een fout heeft gemaakt, maar niettemin als winnaar wordt erkend. Het was aan het rijden van Van Vliet te zien, dat hij een verloren wedstrijd reed. Wel probeerde hij er nog alles uit te halen, kwam in den laatsten bocht weer gelijk met, Mer kens, doch wederom bezorgde de Duitscher, zij het in minder ernstige mate, hem een „zwieper". Ziedaar 't drama voor de Neder landsche sprinterswereld. En nu nog iets over de uitspraak van de Jury. Wij weten, dat de wielerwedstrijden worden gehouden onder de reglementen van de U.C.T. Daarbij is het mogelijk, dat geldboeten aan amateurs worden opge legd, maar men heeft een ding vergeten. Het golden hier Olympische wielerwedstrijden, hier werd een daad. die geheel in strijd was met den waren Olympischen geest door een geldstraf ge- sanctionneerd. Want welke conclusie hoorden wij na afloop van alle kanten verkondigen? Had van Vliet in den tweeden rit ook maar een zwieper gegeven, dan was hij er ook met 100 francs boete afgekomen en dan stonden beiden weer gelijk. Hier is een Olym pische gouden medaille gekocht met geld. Met het opleggen van de geldboete heeft de jury erkend, dat Merkens een fout gemaakt had. Dan was er hier slechts een mogelijkheid overgebleven: den Duitscher distanceeren of in het uiterste geval, over rijden. „Heb je ooit zoo iets meegemaakt", aldus de heer Swaab de Beer, toen wij hem na afloop in de kleed kamer spraken. „Dat is pech numero twee". En Schilling, Bontekoe en al de anderen dachten er niet anders over. „Ik zal nog probeeren een wijziging in het besluit te krijgen, door een protest in te dienen bij de jury d'appèl", vervolgde de heer Swaab de Beer. „Het is voorts mijn stellige overtuiging, dat in den eersten rit van Vliet gewonnen lag op het moment, dat Mer kens hem dat grapje bezorgde. Van vele kanten hoorde ik, dat van Vliet beslist sneller is dan Mer kens, maar het is een veel te eerlijke jongen om zelf zulke onsportieve handelingen te begaan. En had hij maar eerder zijn hand opgestoken, niet in de laatste 20 meter, maar op het zelfde moment, dat hij gehinderd was. Dan had dat op de jury veel meer indruk gemaakt. Maar ook toen nog dacht hij, dat hij met doorrijden het misschien nog zou kun nen halen". Dr. Tetzner, de medische verzorger van onze wiel renners, stak zijn verontwaardiging niet onder stoe len of banken". Van Vliet had, na het bekend ma ken van de uitspraak der jury, moeten weigeren den tweeden rit te rijden", was zijn meening". En dan, het is mij totaal onbegrijpelijk, dat het inter nationaal Olympisch comité, een dergelijke uit spraak zou kunnen goedkeuren. Helaas kan het I.O. C. er niets aan veranderen, maar een iedereen voelt, dat hier een onrecht gebeurd is. De Olympische geest, de geest van ridderlijkheid, is hier grof met voeten getreden. Zelfs moest er geld aan te pas ko men. Dit incident werpt een smet op het geheele wielertournooi." Van Vliet spraken wij ook nog even. Een half uur later was hij uiterlijk weer volkomen rustig en ver telde ons precies, hoe in den eersten rit het incident geschied was. En zijn verklaring klopte precies met datgene, wat wij hierboven geschreven hebben. Ook in den tweeden rit was hij op de laatste 200 meter gehinderd, zij het in mindere mate. Hij ging nu zijn kameraden opzoeken, die in het restaurant op hem zaten te wachten. Van aller kreeg hij een handdruk en op alle gezichten koi men dezen, hoe zeer men met hem meegeleefd had Er werd weinig gezegd, maar juist dit zwijgen za van Vliet gesterkt hebben. In een eerste opwelling had hij verklaard, dat lii nu niet in de tijdrace zou starten, maar de leider? die zoo met hem vertrouwd zijn, zullen hem we' op andere gedachten brengen. Laat hij zich geheel prepareeren, vooral moreel, op denzelfden strijd, die hem eind Augustus te Zurich te wachten is bij de wereldkampioenschappen. Het is overigens wel opmerkelijk, dat dit onaan gename incident de geheele wielerwereld in beroe ring heeft gebracht. Oude rotten als Falck Hansen en Bailey, die ook in het Stadion waren, hadden slechts één opinie en deze was verre van gunstig voor den Duitscher. Inderdaad, na de pech met de achtervolgingsploeg Donderdag door de valpartij, veroorzaakt, heeft dit incident nog meer de gemoederen in beweging ge bracht. De stemming in het Nederlandsche wieier kamp is verre van vreugdevol, ondanks het feit, dat van Vliet dan toch maar voor de eerste zilveren medaille voor Nederland heeft zorg gedragen. Be Jinale van den svrint-wedslriid. De resultaten van de finale zijn: Eerste rit: 1. Merkens (Duitschand)2. Van Vliet (Nederland), driekwart lengte Tweede rit; 1 Merkens (Duitschland)2 Van Vliet (Nederland), driekwart lengte. Om de derde en vierde plaats eerste rit: 1. Chaillot (Frankrijk). 2. Pola (Italië) 12.1 sec. Tweede rit: 1. Chaillot; 2. Pola. Eindresultaat; 1 en Olympisch kampioen: Merkens (Duitschland); 2 Arie van Vliet (Neder land); 3. Chaillot (Frankrijk) 4. Pola (Italië 1 EEN BEDUIDENDE AANVOER EN AANMERKELIJK HOOGER PRIJ ZEN. EN NOG STEEDS IN STIJ GENDE LIJN. Een verheugend verschijnsel 1 De Schager markt van Donderdag stemt ongetwij feld tot meer optimisme. Er waren veel koopers voor de vette koeien en de aanvoer was beduidend. Voor de duurste koe, af komstig van den heer J. de Veer alhier werd f260 betaald. Koopers werden de heeren Gebr. Van Schie te Haarlem. Deze koe kwam op 31 cent. De handel was over het algemeen vlug en duur, een verheugend verschijnsel, dat zich reeds vroeg in den morgen openbaarde. Een weider alhier verkocht reeds direct bij het begin van de markt in den tijd van nog geen 10 minuten drie stuks koeien. De handel in kalfkoeien was eveneens goed en duur. De duurste koe werd verkocht voor f 230. Dat was wel een heel goede prijs. Niet minder was de handel in gelde koeien. Hoogste noteering f 160. De handel in nuchtere kalveren was vlug en duur. De graskalveren waren iets beter in trek. Die handel ging ook weer. Vette kalveren van 30—50 gld. Hier in was de handel matig. Goede handel in paarden. De handel in paarden was goed; de paarden zijn de laatste weken zeer duur met een grooten aan voer. In veulens handel goed. Wolvee. Oude slachtschapen 1622 gld., handel goed. Jonge vette schapen hoogste noteering f22.50; handel vlug en duur. Er was veel vraag naar lammeren; voor de slacht was weinig in te doen. Voor de weide 610 gld., met matigen handel. Er was nogal een groot kwantum magere schapen aangevoerd; deze liepen tot f16, matige handel. Bokken en geiten handel goed. De handel in vette varkens was vlug, hoogste noteering 20 ct., een mooie prijs. De handel in biggen was matig. Als men de koo pers hoort, klagen ze nogal over de hooge meelprij- zen. Voor schrammen gold hetzelfde. Op de kippenmarkt heel gewoon. De verkoopers waren dien dag evengoed tevreden. Over het algemeen dus een markt die alleszins tot tevredenheid stemt en waarvan we hopen, dat ze zich ook in de toekomst zal blijven handhaven, een hoop, die gerechtvaardigd is, omdat naar we van deskundige zijde vernamen, het op het oogen- blik werkelijk in stijgende lijn gaat. SCHAGEN-NIEUWS. Wedstrijd voor 9 Aug. Zondag a.s. speelt Sparta 3 tegen DOSKO. 2 te Oudesluis. Aanvang 2 uur; vertrek per fiets 12.45. De opstelling is als volgt: J. Everts; A. de Wit, J. v. d. Oord; H. Naber, A. Willemse, W. Geerts; C. de Jager, J. Heemsbergen, G. Koch, L. Schoorl, Jb. Broersma. Reserves zijn: A. Molenaar, P. Slik, T. Moransart en Jb. Schram. Theater Royal „DE COWBOY-MILLIONNAIR" EN EEN „MEXICAANSCHE NACHT". Bob Walker, een joviale cowboy en gids van de El Reposo Dude ranch, een door toeristen druk-be- zocht plekje in het wilde westen, staat op het punt, zijn betrekking te verlaten, om met zijn vriend Pcr- simmon een mijn te gaan ontginnen, die zij teza men hebben gekocht, aldus vangt de film „De Cow- boy-Millionnair" aan, die deze week in Theater Royal één van de twee hoofdnummers uitmaakt en waarin de sympathieke filmspeler Georg O'Bricn de hoofdrol vervult. Op de El Reposo Dude ranch is nog een oude postkoets in gebruik, om de gasten van het station te halen en wordt dan steeds, om de toeristen de sensatie van het oude wilde westen te laten door maken, een gefingeerde overval opgevoerd. Ook dit maal, nu Pamela Barclay, een schatrijke Engel- sche, met haar tante I-Ienriette Barclay en verloofde Hadley Thornton, met het oude vehikel zullen mee komen, is een aanslag beraamd. Walker's plannen vallen echter in het water en Miss Barclay doet, alsof zij heftig verontwaardigd is over het krachtige optreden van den gids, alhoewel zij hem in haar hart bewondert. Hadley Thornton, wiens interesse voor Pamela niet verder gaat dan haar geld, verneemt nu het bestaan van den mijn, die het eigendom is van Wal ker en Persimmon en hoopt hij, deze voor een zacht prijsje in handen te krijgen. Walker krijgt dan bericht, dat zijn tegenwoordig heid op de mijn dringend noodzakelijk is en ver trekt terstond. Wanneer hij weg is, weet Thornton Persimmon over te halen, hem de eigendomsrech ten over te doen en het gezelschap reist naar Enge land af, waar de onderhandelingen zullen worden voortgezet. Als Walker op de ranch terugkomt en van een en ander op de hoogte wordt gebracht, is hij woe dend, pakt terstond zijn koffers en reist het gezel schap achterna, hopende, nog op tijd te komen om Persimmon te weerhouden, hun nu zeer waarde volle mijn te verkoopen. Intusschen is Pamela iets U koopt altijd bij ons prima kwaliteiten tegen zeer lage prijzen. Nog een paar dagen: Heden nog 10 tot 20 pet. korting op alle courante artikelen. MODEMAGAZIJNEN IJMUIDEN.SCHAGEN. te weten gekomen omtrent de mijn-transactie, doch voor zij Persimmon heeft kunnen waarschuwen, sluit Thorton haar op. Walker ontdekt echter haar verblijfplaats en sa men gaan zij naar Thornton's woning, waar Per simmon zoo juist de verkoop-acte heeft geteekend. Een hevig gevecht ontbrandt nu tusschen Walker en Thornton, waarin de eerste zegeviert en hij zijn tegenstander dwingt, het pas-geteckende document te verbranden. Pamela Barclay komt dan tot de conclusie, dat zij den moedigen cowboy lief heeft gekregen en aanvaardt het gelukkige paar samen de terugreis naar Amerika. Het tweede hoofdnummer „Mexicaansche Nacht" is een romantisch gebeuren, dat door zijn boeienden inhoud de aandacht van het publiek tot het einde toe gespannen houdt. NIEUWE ZAAK Het groene schut dat prijkt tusschen de per- ceelen van de Gruyter en Kweldam zal binnen niet al te langen tijd verdwijnen. De Velo N.V. heeft namelijk de achter het schut gelegen strook grond gekocht en zal daarop een winkehuis met magazijn benevens bovenwoning doen bouwen. De bovenwoning is bestemd om de heer Koch filiaalhouder van de Velo tot woning te dienen. AANBESTEDING De verbouw van haar nieuwe zaak aan de Hoogzijde (voorheen G. Roggeveen Czn.) werd gisteren door de fa. Schmalz aanbesteed. Ingekomen waren de volgende briefjes: E. Spreeuw f 625 voor interieur en f 210 voor plafond; F. Schotten, resp. f 620 en f 190; J. v. Stipriaan, resp. f 599 en f 192.50; Blaauboer en v. d. Hoven. resp. f 550 en f 200; G. P. Dek ker, resp. f 500 en f 182. De inrichting van het interieur is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. P. Dekker; de gunning van het plafond is aajigehouden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5